Tam
EskidenYeniye
 

Şırnak: 33 müebbet gerekçesi

Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen 427 sanıklı davada 19 sanık ile Şırnak'ın Silopi ilçesinde konuşlu Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde (ÖKHÜ) yaşananlara ilişkin Gaziantep'te görülen 19 sanıklı davada 14 sanık hakkında verilen müebbet hapis ile 4 sanık hakkındaki hapis cezalarının gerekçesi açıklandı. Gerekçeli kararlarda, sanıkların 15 Temmuz 2016 darbe sürecinde yaptıkları faaliyetlere dair detaylar yer aldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.08.2018 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen 427 sanıklı davada 19 sanık ile Şırnak'ın Silopi ilçesinde konuşlu Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde (ÖKHÜ) yaşananlara ilişkin Gaziantep'te görülen 19 sanıklı davada 14 sanık hakkında verilen müebbet hapis ile 4 sanık hakkındaki hapis cezalarının gerekçesi açıklandı. Gerekçeli kararlarda, sanıkların 15 Temmuz 2016 darbe sürecinde yaptıkları faaliyetlere dair detaylar yer aldı.

427 SANIKLI DAVA: 19 MÜEBBET 4 HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

31 Temmuz'daki gelişmeye göre, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanlığındaki eylemlere yönelik davada, aralarında dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Kurmay Başkanı albay Arif Bozbıyık ile farklı rütbelerdeki eski askerlerden oluşan 23 sanığa verilen hapis cezasının gerekçesi açıklandı.

Sanık savunmaları ve tanık beyanları, delil değerlendirmesi, sanıkların hukuki durumu ve hüküm gibi kısımların da yer aldığı bin 367 sayfalık gerekçeli kararda, FETÖ/PDY'nin yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi, kendisinden olmayanlar üzerinde oluşturduğu baskı gibi ayrıntılara da yer verildi.

Darbe girişimi ve FETÖ/PDY ilişkisinin detaylı şekilde anlatıldığı kararda, sanıklarla ilgili tek tek değerlendirmelerde bulunuldu.

Kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 19 sanık arasında yer alan eski albay Bozbıyık'ın Ankara'ya intikal için birlikten çıkan Çakırsöğüt 1. Jandarma Komando Tugay Komutanlığının bağlı bulunduğu tümenin kurmay başkanı olduğu belirtildi.

Bozbıyık'ın FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığının teknik verilerle tespit edildiği bildirilen kararda, sanığın 15 Temmuz akşamı tümen karargahında olduğu esnada, darbeciler tarafından Ankara'ya birlik talep edilmesi ve sıkıyönetim direktifi konulu mesajları, aradan uzun bir süre geçmesine rağmen karargahta bulunmayan tümen komutanına bildirmediği anlatıldı.

Gerekçeli kararda, Bozbıyık'ın birlikler intikale hazırlanırken Çakırsöğüt Tugay Komutanı ile telefonda görüştüğü, birliklerin intikali yönünde bilgisinin olduğu, etkin bir görevde bulunmasına, birliklerin tugaydan çıkışını engelleyebilecek durumda olmasına rağmen bilerek ve isteyerek bunu yapmayarak işlenen suçun icrai hareketlerine katıldığı, böylece 'cebir ve şiddet kullanarak Anayasa'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçunu işlediğinin anlaşıldığı vurgulandı.

Darbeye destek amaçlı çağrıldıklarını gizlemişler

Kararda ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çarptırılan farklı rütbelerdeki sanıklardan İbrahim Yazıcı, Sedat Doğanarslan, Hasan Bilgin, İsmail Aktaş, Murat Yıldırım, Hasan Dazkır ve Aykut Kara'nın da fiilen darbeye teşebbüs eylemi içinde olduklarının anlaşıldığı kaydedildi.

Sanıkların, yasa dışı emirle Ankara'ya darbeye destek amaçlı çağrılan Şırnak'ta konuşlu Çakırsöğüt 1. Jandarma Komando Tugayının üst rütbeli subayları olduklarına dikkati çekilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

'Saat 21.30'da gelen yasa dışı emir doğrultusunda, dosyası tefrik edilen Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan'ın sanıklarla makam odasında yaptığı toplantıda, Ankara'ya gidileceğini, önden 3. ve 4. taburun kendi komutasında, 1. ve 2. taburun Tugay Komutan Yardımcısı Albay Sedat Doğanarslan komutasında gideceğini, tabur komutanları hariç telefonların toplanması, Ankara'ya gidileceği hususunun alt birimlerden gizlenmesi, 15 dakika içinde hazırlanması yönünde talimat verdiği anlaşılmıştır.'

Kararda, bunun üzerine dönemin Kurmay Başkanı yarbay İbrahim Yazıcı'nın karargahtaki şube müdürlerini göreve çağırdığı, personelin telefonunu daha önceki uygulamaların aksine bizzat topladığı, 3. ve 4. taburların tugaydan çıkışını üst birim tümene bildirmediği, ülkede askeri bir kalkışma olduğunu, tugayın da bunun için Ankara'ya çağrıldığını bildiği halde kalkışma aleyhine fiili veya sözlü bir davranış sergilemediği belirtildi.

Sedat Doğanarslan'ın da Ali Osman Gürcan tarafından verilen görev doğrultusunda Ankara'ya gitmek üzere hazırlık yaptığı ve intikal nedenini gizlediği anlatılan kararda, diğer sanıkların da tugaydan çıktıktan sonra Cizre'de konvoyun durdurulması üzerine yolun açılması için polislerle tartıştıkları bilgisine yer verildi.

Sanıkların birlikleri sabah saat 05.00'e kadar beklettikleri ve darbe girişiminin başarısız olduğu ortaya çıktıktan sonra askerleri dağıttıklarına dikkati çekilen kararda, anılan bu eylemler doğrultusunda sanıkların ülke genelindeki darbe girişimi failleriyle fikir ve eylem birliğiyle hareket ederek, fiilin icrai hareketlerine katıldıkları, böylece 'cebir ve şiddet kullanarak Anayasa'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçunu işledikleri vurgulandı.

Sanıkların örgüt üyeliği tespitleri de kararda yer aldı

Gerekçeli kararda ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanık eski üsteğmen Levent Apaydın'ın evindeki aramada terör örgütü elebaşının barındığı ABD'deki Pensilvanya eyaletinde bulunan üniversiteden verilme yüksek lisans diploması, elebaşının önem atfettiği üyelere verdiği ve birbirini tanımada şifre fonksiyonu gören 'F' serisi 1 dolar ve Fetullah Gülen'in konuşmalarının depolandığı 20 video dosyasının bulunduğu hard diskin ele geçirildiği bilgisi de paylaşıldı.

Kararda, sanıklardan ByLock tespiti yapılanların bilgisi de bulunurken, bazı sanıkların ise FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme yöntemlerinden biri olan sabit hatlardan aranma yöntemiyle iletişim kurdukları belirtildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklardan eski yüzbaşı Kadir Acar'ın ise 15 Temmuz gecesi karargah nöbetçi amiri olduğu, taburların Ankara'ya intikal hazırlıklarına katkıda bulunduğu anlatılan kararda, şu bilgiler aktırıldı:

'Sanığın ByLock programını kullandığının teknik verilerle tespit edildiği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturmada 2009-2014 tarihlerinde Mersin İl Jandarma Komutanlığında görev yaptığı, bu dönem içinde başkası adına kayıtlı bir hat ile terör örgütünün sivil asker imamlarıyla çok sayıda görüşmesinin tespit edildiği, bu hususlar nazara alındığında sanığın terör örgütü üyesi olduğu ve bu örgütün suç tarihinde ülke genelinde gerçekleştirdiği darbe teşebbüsüne fikir ve eylem birliği içinde iştirak ettiği, böylece 'cebir ve şiddet kullanarak Anayasa'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçunu işlediği anlaşıldığı sabit görülmüştür.'

Dava süreci

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle Bölge Adliye Mahkemesindeki 375 kişi kapasiteli 420 metrekarelik salonda görülen davanın ilk duruşması 25 Eylül 2017'de yapıldı.

Yargılama sürecinde aralarında tutuklu eski Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanı tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın olduğu 428 sanığın savunması alındı.

Gürcan'ın savunmasının ardından dosyasının mahkeme heyetince tefrik edilerek Genelkurmay çatı davasıyla birleştirilmesi üzerine sanık sayısı 427 oldu.

Dosya kapsamında aralarında dönemin valisi, emniyet müdürü ve çok sayıda polisin de bulunduğu 176 tanığın beyanına başvuruldu.

Davanın 26 Haziran'daki karar duruşmasında, aralarında dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Kurmay Başkanı albay Arif Bozbıyık'ın da bulunduğu rütbeli 19 sanığa 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Heyet ayrıca 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan ise bir sanığı 10 yıl 6 ay, 3 sanığı da 9'ar yıl hapis cezasına çarptırıp, aralarında tutuksuz yargılanan eski Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar'ın da bulunduğu 404 kişinin ise beraatine hükmetmişti.

19 SANIKLI DAVA: 14 MÜEBBET HAPİS VERİLMİŞTİ

3 Ağustos tarihli diğer gelişmede ise, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Şırnak'ın Silopi ilçesinde konuşlu Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde (ÖKHÜ) yaşananlara ilişkin 14 eski askere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, dönemin kurmay başkanı tutuklu sanık Celal Koca'nın hain general Semih Terzi'nin emirleri doğrultusunda hareket ettiği bilgisine yer verildi.

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesince, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Silopi'de konuşlu ÖKHÜ'de yaşananlara ilişkin, dönemin kurmay başkanı eski yarbay Celal Koca ile dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'i etkisiz hale getirmeyi hedefleyen timinin aralarında yer aldığı 14 eski askerin 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı davanın 133 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı.

Ölen darbeci general Semih Terzi'nin komutanı olduğu ÖKHÜ'de 15 Temmuz 2016 tarihinde rutin iç güvenlik eğitimi planlanmasına rağmen 'odaya giriş, rehine kurtarma' gibi eğitimler yapıldığı ifade edilen kararda, eğitim ve akabinde planlanan operasyon için plastik kelepçe temin edildiği ve silahlara 'bastırıcı' denilen aparat takıldığı belirtildi.

Hain Semih Terzi'nin ülke genelinde uçuşların yasaklanmasına rağmen önce Diyarbakır'a oradan da Ankara'ya intikal ettiği belirtilen kararda, Terzi'nin kışladan ayrılmadan önce emir komutayı Celal Koca'ya devrettiği ve dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'i etkisiz hale getirmek için bir timin görevlendirilmesine yönelik emir verdiği aktarıldı.

- Hain generalin imzasını taklit etmiş

Temeli hedef alan timin Van'a saat 22.00 sularında hareket ettiği belirtilen kararda, şunlar kaydedildi:

'Sanık Koca'nın hain Semih Terzi'nin 'tablete el koy' emri doğrultusunda uçuş faaliyetlerinin kaydedildiği tablete el koyduğu ve bilgisayarları kapattırdığı, uçuş faaliyetlerinin kayda alınmaması için talimat verdiği ve bu kanunsuz emri yerine getirmeyen personele kızdığı, ayrıca hain Semih Terzi ile yaptığı mesaj içeriklerinden de bu hususun doğrulandığı, uçuş yasağına rağmen sanığın boş ve imzasız uçuş formlarını harekat merkezinde görevli personelden aldığı ve daha sonra bu formları elle Semih Terzi imzalı olarak doldurduğu anlaşılmıştır.'

Gerekçeli kararda ifadesine yer verilen tanık M.P, darbe girişimi günü saat 22.00 civarında Semih Terzi'nin helikopterle havalandığını duyduğunu, arkasından ikinci bir helikopterin daha havalandığını belirterek, 'O gece Celal Koca orada bulunan harekat merkezi personeline 'helikopter uçuşlarını sisteme kaydetmemeleri' emrini verdi ancak harekat merkezinde bulunanlar helikopterin havalandığı bilgisini sisteme girdi. Celal Koca bu hususu duyunca çok kızdı ve sisteme bilgi girişi yapılan tablet bilgisayarı aldı.' ifadelerini kullandı.

Sanıkların darbe girişiminin başarıya ulaşmasını sağlamak amacıyla, darbe girişimine karşı olduğunu bildikleri dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'i etkisiz hale getirmek istedikleri anlaşıldığı bilgisine yer verilen kararda bu nedenle sanıkların kendilerini cezadan kurtarmaya yönelik soyut, çelişkili ve inkar yollu beyanlarına itibar edilmediği vurgulandı.

Darbe sanıklarının FETÖ bağlantısı

Gerekçeli kararda, mahkemece cezalandırılan bazı sanıkların FETÖ ile bağlantılarına da yer verildi.

Temeli etkisiz hale getirmek için görevlendirilen timi karşılayacak olan dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı tutuklu sanık eski albay Murat Temiz'in kullandığı ByLock'a 5 bin 680 kez giriş yaptığı ve bağlantı sinyallerinin Van'dan olduğu kaydedilen kararda, ceza alan sanıklardan Süleyman Sefa ile Hüseyin Özyıldırım'ın FETÖ yapılanmasında yer aldıkları yönünde tanık beyanlarının bulunduğu bilgisi yer aldı.

Darbe sanığında 'H.E.' imzalı dua

Sanık Zeki Özerli'nin adresinde yapılan aramada ise FETÖ elebaşının kitap ve CD'lerinin bulunduğu bilgisine yer verilen gerekçeli kararda, sanık İsmail Öğüt'ün telefonunda sözde 'Sıkıyönetim Emri'nin ele geçirildiği, Haldun Gülmez'in üzerinden ise 'H.E.' imzalı sözde dua metni çıktığı aktarıldı.

Tutuklu sanık Hüseyin Doğan'ı cezaevinde ziyaret eden yakınlarının, ziyaret sonrasında yapılan üst aramasında da Emniyet Müdürlüğü ile Etiler Orduevi'nin yerinin gösterildiği krokinin ele geçirildiği ifade edilen gerekçeli kararda, ceza alan sanıkların FETÖ'cü yapılanmanın darbe teşebbüsüne bilerek ve isteyerek iştirak ettikleri kanaatine varıldığı vurgulandı.

Karar

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 17 Nisan'da görülen karar duruşmasında, dönemin Silopi ÖKHÜ Kurmay Başkanı eski yarbay tutuklu sanık Celal Koca ile Terzi'nin talimatıyla dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'i etkisiz hale getirmek için Van'a giden helikopterde yer alan tutuklu sanıklar eski binbaşı İsmail Çevik, eski pilot yüzbaşı Ali Özçelik, eski üsteğmenler İsmail Öğüt ve Yasin İlhan, eski astsubaylar Hüseyin Doğan, Hüseyin Özyıldırım, Zeki Özerli, Sedat Duran, Cuma Torun, Mehmet Yüksel, Serkan Yüksel, Süleyman Sefa Altuğ ile timi karşılayacağı iddia edilen dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı eski albay Murat Temiz'e, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Tutuksuz sanıklar eski binbaşı Necmettin Berk, yüzbaşı Koray Nurgören, astsubaylar Ufuk Çiftçi, Mehmet Durmuş ve Hamza Özcan'ın ise beraatine hükmedilmişti.

Şırnak: Darbeye 19 müebbet
Paralel yapı-03 Mart (2017) 'Şırnak 427 sanık (ilk: 385 sanık) Darbe Yapılanması' davası (bitti)
Şırnak: Darbeye 14 müebbet
Paralel yapı-11 Nisan (2017) 'Şırnak 19 sanık Darbe Yap./Özel Kuvvetler Komutanlığı' davası (bitti)
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

(05 Ağustos 2018, 14:14)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13353    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Hakim-Savcı Eşe 7-8 Yıl Hapis

18.04.2020 13:06 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada eski savcı M.A.O.E'ye 8 yıl 9 ay, karısı eski hakim E.E.E'ye de 7 yıl 6 ay hapis kararının gerekçesinde, çiftin örgüt üyelerini yargı kurumlarına yerleştir..
Tamamı 18.4.2020

Balıkesir 5 sanıklı Darbe davası

18.04.2020 12:59 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davada eski üst düzey komutanların da aralarında bulunduğu biri 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Nisan'da Balıkesir 2. Ağır C..
Tamamı 18.4.2020

Darbede Alçak Uçuş davası

18.04.2020 12:51 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce'ni..
Tamamı 18.4.2020

Karlov suikastı davası

18.04.2020 12:46 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 31 ..
Tamamı 18.4.2020

7 Şubat iddianamesine kabul

28.03.2020 12:18 İstanbul'da, Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Hükumetine yönelik ilk darbe girişimi olduğu tespit edilen 7 Şubat 2012'de gerçekleştirilen MİT kumpasına ilişkin 14'ü tutukl..
Tamamı 28.3.2020

Kaşıkçı cinayetine 20 sanıklı dava

28.03.2020 12:14 İstanbul'da, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, 20 sanık hakkında iddianame düzenlenerek kamu davası açıldı. 25 Mart'taki gelişmeye göre, Washington Post yazarı Suud..
Tamamı 28.3.2020

Denizli: 1 Müebbet 32 Hapis Gerekçesi

28.03.2020 11:40 Denizli'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada ilk derece ve bölge adliye mahkemesinin verdiği beraat kararları Yargıtay 16. Ceza Dairesince bozulan 33 sanığın yeniden yargılandığı davada, anayasal düzeni ihlal e..
Tamamı 28.3.2020

Fetö yöneticisi 16 sanığa 135 yıl hapis

29.03.2020 20:39 Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep ve İstanbul'da görülen Fetö davalarında bazıları örgütte yönetici konumunda görev yapan 16 sanığa toplam 135 yıl hapis cezası verildi. İşte kronolojik sıralamaya göre o davalarda yaşan..
Tamamı 29.3.2020

Kars: Darbeye 6 Hapis

28.03.2020 12:34 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla 11 sanıktan 6'sına 14 ile 20 yıl arası hapis cezaları verildi. 20 Mart'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Pa..
Tamamı 28.3.2020

Efkan Ala'nın kaçırılması darbe davası

28.03.2020 10:45 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın kaçırılma teşebbüsüne ilişkin eski astsubay Süleyman Menteş'in yargılandığı dava, sanık ve müşteki ..
Tamamı 28.3.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

28.03.2020 11:21 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 09.03.2020 GÜNK..
Tamamı 28.3.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

28.03.2020 11:33 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulund..
Tamamı 28.3.2020

Alçak Uçuşa Müebbet Talebi

28.03.2020 11:37 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce ha..
Tamamı 28.3.2020

ABD Görevlisi Topuz'a 15 Yıl Talebi

28.03.2020 12:05 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı eski polis müdürleri ve askerlerin yanı sıra firari eski savcı Zekeriya Öz'le irtibatı tespit edildiği iddiasıyla tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu gö..
Tamamı 28.3.2020

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

28.03.2020 12:27 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Mart'ta İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuk..
Tamamı 28.3.2020

Gülen'in sağ kolu Bekmezci davası

29.03.2020 11:25 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) sözde 'kadim abi, irşatçı' olarak nitelendirilen ve hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan dava açılan Yusuf Bekmezci hakim karşısına çıktı. 9 Mart..
Tamamı 29.3.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
43.207.772