Tam
EskidenYeniye
 

Türkiye-ABD fırtınası sertleşiyor

Fetö-PKK terör örgütlerine yardım suçuyla İzmir'de yargılanan ABD'li papaz Brunson konusunda Türkiye ile ABD arasında tarihte daha önce görülmemiş düzeyde şok gelişmeler yaşanıyor. ABD Türkiye'de yürütülen bir davaya doğrudan müdahale ederek tehdit ile davanın durdurulmasını ve ABD'li sanığın serbest bırakılmasını talep etti. Aksi halde Türkiye'ye yaptırımlar uygulayacağını bildiren ABD, bu tehdidini gerçekleştirdi. Türkiye de benzer adım atarak misillemede bulundu. İki ülke arasındaki ilişkilerin her an kopabileceği ihtimali artık sürpriz olarak değerlendirilmiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.08.2018 14:37 Fetö-PKK terör örgütlerine yardım suçuyla yargılanan ABD'li papaz Andrew Brunson konusunda Türkiye ile ABD arasında son günlerde yaşanan gelişmeler, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin kopmak üzere olduğunu, iki ülke arasında sıcak bir çatışmanın her an yaşanabileceğinin sürpriz olmayacağını düşündürüyor. Türkiye ile ABD arasında tarihte daha önce görülmemiş düzeyde şok gelişmeler yaşanıyor.

ABD, kendi vatandaşı papaz Andrew Brunson'un Fetö ve PKK terör örgütlerine yardım suçlamasıyla İzmir'de yargılandığı davaya doğrudan müdahale etmeye başladı. Açık tehdit yönelten ABD davanın durdurulmasını ve sanığın serbest bırakılmasını talep etti. Aksi halde Türkiye'ye yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Bir kaç gün geçmeden de tehdidini gerçekleştirdi. Rahip Brunson'un yargılanmasından doğrudan sorumlu oldukları gerekçesiyle Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Bakanları hakkında ABD'deki mal varlıklarına el koymak ve bağlantılı bazı yaptırımlar uygulama kararı aldığını ilan etti.

Bu kararla ABD'nin Türkiye'ye son yıllarda uyguladığı baskı en yüksek ve somut düzeye çıkmış oldu. Bu gelişme Türkiye'de hemen her kesimde büyük tepki doğurdu. Meclis'te 4 parti ortak açıklama yaparak ABD'ye tepkilerini iletti. Çok sayıda üst düzey yetkili ve sivil toplum kuruluşu ABD'yi protesto eden açıklamalar yaptı. ABD'li yetkililer hakkında savcılıklara suç duyuruları yapıldı. ABD'li yetkililer hakkında derhal kovuşturma ve yargılamaya başlanması talep edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin iki Türk bakan hakkında yaptırım kararına misilleme talimatı verildiğini açıkladı. Erdoğan, 'Amerika'nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının varsa Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız.' dedi.

4 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi'nde konuştu. Erdoğan'ın gündeminde ABD ile yaşanan papaz Brunson krizi vardı. Erdoğan, Brunson krizinin ardından ABD'nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün ABD'deki mal varlıklarını dondurma kararına karşı mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde yanıt vereceklerini söyledi. Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Stratejik ortağa yakışmayacak bir adımdır'

'6 kez Amerika'ya girip çıkan Halk Bankamızın Genel Müdür Muavinini tutuklamak suretiyle kalkıp da bizimle bir takasa girme. Amerika'nın özellikle son İzmir'deki papaz Brunson olayıyla alakalı attığı adım bir stratejik ortağa yakışmayacak bir adımdır.'

'Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız'

Erdoğan, 'Bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum, Amerika'nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız, varsa.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Benim kalkıp İçişleri Bakanımı, Adalet Bakanımı, Brunson ile ilgili olarak, 'onu yakından takip etti, ona şöyle yaptılar, böyle yaptılar' demek suretiyle Amerika'daki mal varlıklarına el koyuyoruz mantığı, mantık değildir.' şeklinde konuştu.

Bu ülkeyi de bu milleti de hiç tanımamışlar

Erdoğan, 'Tehdit diliyle ve saçma sapan yaptırım kararlarıyla Türkiye'ye geri adım attıracaklarını sananlar bu ülkeyi de bu milleti de hiç tanımamış. Türkiye Avrupa'nın olduğu gibi Amerika'nın da iç politika malzemesi yapılamaz. Avrupa'nın yaptığı hataları tekrarlamak Amerika'ya bir şey kazandırmaz. Amerikan tarafıyla aramızdaki meseleleri, müşterek çıkarlarımızın çerçevesini oluşturan müttefiklik ve stratejik ortaklık anlayışını ön plana çıkararak çözmemiz mümkündür.' ifadelerini kullandı.

SENATO: GÜLEN'İ İKTİDAR YAPALIM

Bu gelişmeler şaşırtıcı sayılmaz. Çünkü son bir kaç yıldır ABD'nin Türkiye'ye karşı tavrı belirgin şekilde değişti. Çok sayıda örnek yaşandı bunu gösteren.

Örneğin, ABD medyasında yer alan bir haber oldukça çarpıcı nitelikte. Haberde, üç ABD'li senatörün senatoya gönderdiği mektup yayınlanmıştı. Mektupta, Türkiye'de ülkeyi batıdan giderek uzaklaştıran Erdoğan'ın yerine Fetullah Gülen liderliğindeki diyalog taraflısı bir yönetimin getirilmesi için Türkiye'ye baskı yapacak yeni bir dış politika uygulanmaya başlanması çağrısı yapıldığı iddia ediliyordu.

ABD'de neoliberal hareketin savunucularından Scott Creighton'un yayınladığı ve Twitter hesabından imzacılara gerçekliğini sorduğu belgede üç senatörün talebi bulunuyor. 15 Temmuz darbesinden 5 ay önce Şubat 2016'da ABD Senatosu'na yazıldığı ortaya çıkan mektupta, ABD başkan adaylarından Rand Paul, Hillary Clinton'un yardımcılığına getirilen Tim Kaine ile Marco Rubio gibi senatörlerin imzası var.

Türkiye'deki siyasi gelişmelerden bahseden ve Erdoğan'ın yerine FETÖ'nün getirilmesini isteyen mektubun detayları şöyle:

'Amerika Birleşik Devletleri olarak Türkiye yönetimine kesin bir mesaj gönderme zamanıdır. Sadece Suriyeli Kürtlere karşı silahlanma çağrısı yapmasından dolayı değil; demokrasinin temeli olan politik meseleleri ve yerel güçleri yeniden gözden geçirmek için... Erdoğan Türkiye'yi seküler bir yapıdan, ülkenin bazı kesimleri tarafından korunan radikal İslamcıların savaştığı bir yere çeviriyor. Maalesef son yıllarda biz de Türkiye'de artan insan hakları ihlalleri ve özgürlük konusunda yaşananlara karşı gelemedik. Küresel toplumun, Türkiye'nin daha fazla dini radikalleşmesini engellemesi çok önemlidir. Küresel toplumun desteklediği ve önemli bir figür konumunda bulunan, dinlerarası diyalogun ve demokratik prensiplerin temsilcisi olan din adamı Fetullah Gülen'e verilecek yetki, bize Türkiye'nin radikal İslam'dan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Biz şiddetle Türkiye'nin mevcut durumuna baskı yapılması konusunda ABD dış politikasının yeniden düzenlenmesine çağırıyoruz.'

DİĞER GELİŞMELER

İki ülke arasındaki şok gelişmeler sadece Papaz Brunson olayı ile sınırlı değil. Halk Bankası yöneticilerinden bazılarının tutuklu yargılandığı ABD'de açılan dava ile Büyükada'da Gezi benzeri kaos olayları toplantısı yapan ABD ve Almanya bağlantılı 11 sanık hakkında İstanbul'da açılan dava önemli.

Halen devam eden çok çarpıcı bir soruşturma daha var. 15 Temmuz Darbesine destek vermekle suçlanarak tutuklanan ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve ünlü işadamı Osman Kavala, haklarında yakalama kararı çıkarılan CIA'in eski başkan yardımcısı Graham Fuller ile CIA yetkilisi Henri Barkey, Halk Bankası soruşturmasını yürüten ABD'li savcı Preet Bharara ile diğer savcılık yetkilileri, eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ve Osman Zeki Canıtez'in de şüpheli olarak yer aldığı bu soruşturmada 21 kişinin adı geçiyor.

Papaz Brunson davasında ABD'nin yargılamaya en üst düzeyde müdahale etmesi, tehdit ile Brunson'un serbest bırakılmasını ve yargılamanın durdurulmasını istemesi, Türk kanunlarına göre yargılamayı engelleme faaliyeti şeklinde açık bir suç. Bir görüşe göre -kirli ilişkilerinin mahkeme önüne çıkmasına neden olabileceği için davaya bu şekilde müdahale eden- ABD'li yetkililerin de savcılıklarca dava dosyasına dahil edilmesi gerekiyor.

Bu gelişmelere ek olarak, ABD'nin Türkiye'nin parasını ödediği ve üretiminde ortak olduğu F-35 savaş uçaklarını vermekten vazgeçmesi, Türk yetkililerin koruma polislerine silah satılmasını yasaklama vb. gibi diğer bazı adımlar gösterilebilir.

İki tarafın hamlelerinde dikkat çeken bir detay var. ABD'nin çok kaba, karşı tarafa hiç saygı göstermeyen, küçümseyici tavırlarına karşılık, Türkiye temkinli adımlar atıyor. İlişkileri koparmamaya çalışan yumuşak mesajlar vermeye çalışıyor. Bu çaba rahatlıkla gözlenebiliyor.

İLİŞKİLER KOPABİLİR

Türkiye'nin ABD'li iki bakana yaptırım kararı alması şeklindeki misillemesinin son adımını teşkil ettiği süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin her an kopabileceği ihtimali artık sürpriz olarak değerlendirilmiyor.

Suriye'de Afrin operasyonunda Türk askerlerinin ABD askerleriyle çatışma ihtimali her an yaşanabilirdi. Ancak gerçekleşmedi. Fakat 'ilişkilerin kopması ve sıcak çatışmaya girme' ihtimali yine gündemde. Ve giderek güçleniyor.

Liderini barındırdığı Fetö terör örgütü eliyle başaramadığı 'Erdoğan ve AKP yönetimini devirme' girişimi için ABD'nin bu kez doğrudan devreye girdiği dillendiriliyor.

Bir diğer değerlendirme de, Gülen'in iade etmeyen ABD'nin gerekçe olarak, bu terör örgütü ile kendisi arasındaki bağlantıya dair somut delillerin bizzat Gülen'in ağzından Türk yargı makamlarına verilmesinden korktuğu şeklinde.

TÜRKİYE Mİ GÜLEN ÖRGÜTÜ MÜ?..

Bir başka ilginç görüş daha var. Gülen örgütünün 150'den fazla ülkeye yayılmış okulları var. Bu okullar vasıtasıyla ABD'nin o ülkelere nüfuz etme imkanına sahip olduğu biliniyor. Bunun çok sayıda örneği yaşandı. Bu yönüyle örgütün Türkiye'den bile daha değerli olduğu, bu nedenle gözden çıkarılamayacağı ileri sürülüyor. Sadece iki örnek olarak, Özbekistan'daki cemaat okullarında ABD'li ajanların öğretmen adı altında çalıştırıldığının belirlenmesi ve tutuklamaların gerçekleştirilmesi ile Azerbaycan'da cemaat yetkililerinin, çok sayıda ABD'li senatör ve şirket yöneticisini enerji alanında dev işbirliği için Azerbaycan yetkilileriyle görüştürmekte aracı olması gösterilebilir.

ABD için yararlı yabancı

Gülen'in ABD'de süresiz oturum almasında ABD istihbaratının etkili olduğu, oturum başvurusu reddedilmek üzereyken mahkemeye başvuran CIA istihbarat yetkililerinin girişimi sonrası mahkemenin 'Gülen'in ABD için yararlı bir yabancı olduğu' kararına vardığı ve süresiz oturum verdiğinin bir FBI ajanı tarafından mahkeme belgeleriyle ortaya konulduğu da bu bağlamda hatırlanmalı.

ABD-Fetö bağlantılarına dair somut çok sayıda bulgu mevcut. Bu bulgular ışığında ve özellikle Gülen örgütüne ait okulların, çalıştıkları ülkelerde devlet yöneticilerinin çocuklarına kaliteli eğitim verdiği, bu yolla ülke yönetimlerine nüfuz kabiliyeti kazandığı hatırlandığında, ABD açısından bu örgütün Türkiye'den bile değerli olduğu ve vazgeçilemeyeceği görüşü ciddiyet kazanıyor. Bu görüş, Türkiye-ABD arasında yaşanan kriz gelişmelerini de açıklıyor.

Türkiye ile ABD arasında Turgut Özal döneminden beri bir gerilim söz konusu. Ortadoğu'da Batı çıkarlarına hizmet edecek ve ikinci bir İsrail olarak görev yapacak bir Kürt devleti kurma girişimleri, dönemin Genelkurmay Başkanı Eşref Bitlis'in uçağına ABD savaş uçaklarının sataşma manevrası yaptıkları düzeye kadar ulaşmıştı. Ardından Kürt devleti girişimlerine karşı bir çalışma başlatan Türk devletinin en üst düzey yetkilileri başta Cumhurbaşkanı Turgut Özal olmak üzere Devlet Bakanı Adnan Kahveci ile Org. Eşref Bitlis peşpeşe gerçekleşen şüpheli ölümlerle hayatlarını kaybettiler.

PLASTİK/METAL FIRTINA

Türkiye ile ABD arasında tırmanan kriz, yıllar önce yayınlanan 'Metal Fırtına' romanını anımsatıyor. ABD ile Türkiye arasındaki sıcak bir savaşı konu edinen 'Metal Fırtına' şu an belki plastik sertliğinde. Ancak giderek sertleştiği de bir gerçek. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Paralel yapı-13 Mart (2018) 'İzmir 1 sanık ABD'li papaz Andrew Craig Brunson örgüte yardım ve casusluk' davası
İşte delilleriyle Fetö'nün ABD ajanlığı
Fetö = Kontrgerilla.. ABD ajanlığına yeni deliller
Paralel yapı-ABD bağlantıları
Gülen'den Kongreye şok mektup: Batı'nın hizmetindeyiz, iade etmeyin
Paralel yargıdan şok ses kaydı: Direneceğiz. ABD'yi Türkiye'ye tercih edelim

(05 Ağustos 2018, 14:37)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13356    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Suikast Timine Yağma Cezası Yağdı

17.06.2021 22:57 Muğla'da, 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele gelerek Cumhurbaşkanını derdest etme girişiminde bulunan 37 eski askerin 'Nitelikli yağma' suçundan yargılandıkları ..
Tamamı 17.6.2021

Kimse Yok mu: 25 Hapis

17.06.2021 17:13 İstanbul'da, yardım adı altında para toplayıp Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasasına para aktaran 'Kimse Yok Mu' Derneği yönetici ve çalışanlarının yargılandığı 38 sanıklı davada 25 sanık 10 yıla kadar değişen ora..
Tamamı 17.6.2021

Tuskon Davasında 17 Hapis

17.06.2021 16:58 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bu..
Tamamı 17.6.2021

Tuzla Piyade Okulu: Darbeye 8 Hapis

17.06.2021 15:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki eylemlere ilişkin dava Yargıtay'ın 22 sanık hakkında verdiği bozma kararının ardından 8 sanık yönünden tekrar görüldü. ..
Tamamı 17.6.2021

Balyoz Kumpasına Hapis Talebi

17.06.2021 13:38 İstanbul'da, 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz planı' davasının sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin tutuklu sanık Mehmet Baransu dahil 5 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 2 Haziran'd..
Tamamı 17.6.2021

Fetö'nün Adliye Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:40 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ'nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin aralarında örgütün mahrem imamlarının da bulunduğu 71 sanık hakkında 'silahlı terör örgütü kurma v..
Tamamı 16.6.2021

Fetö Hayalet Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:23 Ankara'da, FETÖ'nün Gaybubet evlerine yönelik düzenlenen operasyonda aralarında eski Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklere İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başmüfettişi Yasin T. ile 8 şüpheli hakkında i..
Tamamı 16.6.2021

Dink Davasında Firari Sanık Kararı

17.06.2021 16:50 İstanbul'da, Hrant Dink cinayeti davasında dosyaları ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz ile bazı gazetecilerin de aralarında bulunduğu firari 13 sanık hakkında savcı, kaçak sayılma ve malları..
Tamamı 17.6.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

17.06.2021 15:20 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasının en üst düzey sorumlusu olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanm..
Tamamı 17.6.2021

Kars 16 Sanıklı Darbe davası

17.06.2021 18:11 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. 28 Mayıs'ta Kars 2. Ağır ..
Tamamı 17.6.2021

Fetö Kapatamadı: Geziciler Endişeli

19.05.2021 14:58 İstanbul'da, Gezi Parkı Davası'nın firari sanıkları Can Dündar, Mehmet Ali Alabora ve Ayşe Pınar Alabora'nın da aralarında bulunduğu 7 sanığın ayrılan dosyaları, Osman Kavala'nın da içinde bulunduğu ana dava dosyasıyla..
Tamamı 20.5.2021

Fetö'ye 459 muvazzaf gözaltısı şoku

21.05.2021 15:14 İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen ortak soruşturma kapsamında FETÖ'nün örgütsel iletişim modeline uygun aranma kaydı suretiyle terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları tespit ..
Tamamı 21.5.2021

Tahşiye Kumpası: Cezalar Onandı

21.05.2021 10:02 İstanbul'da, FETÖ'nün "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle görülen davada, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ya Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliğinden, 18 sanığa da terör örg..
Tamamı 21.5.2021

Karlov'a Suikast Emri Gülen'den

19.05.2021 15:01 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada, gerekçe..
Tamamı 19.5.2021

Gezi Parkı Davası Yeniden Başladı

21.05.2021 15:58 İstanbul'da, Gezi Parkı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülmesine başlandı. 21 Mayıs'ta İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar ..
Tamamı 21.5.2021

Fetö Yöneticilerine 130 Yıl Hapis

21.05.2021 12:19 Adana, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya ve Zonguldak'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yö..
Tamamı 21.5.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
51.382.143