Tam
EskidenYeniye
 

Kaset Komplosu davası

Ankara'da, Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

11.08.2018 16:21 Ankara'da, Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

06.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Sanık eski polis Osman Karakuzu, savunmasında iddianamede isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Karakuzu, 2014 öncesinde İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde Teknik Operasyon (TEKOP) bürosunda görev yaptığını, büronun görevinin, hakkında dinleme kararı alınan kişilerle ilgili yazışmaları içerik değil, şekil yönünden hazırlamak olduğunu iddia etti.

'TEKOP büronun yaptığı işlemler sekreteryalık görevidir.' diyen Karakuzu, müşteki Cüneyt Bayrak'ın telefonlarının usulsüz olarak dinlenilmesine ilişkin mahkeme kararına dayanak oluşturan bir evrakta paraf/imzasının bulunması ile suçlandığını hatırlattı.

Karakuzu, Bayrak'ı tanımadığını, dinlenmesiyle ilgili herhangi bir tespit ve değerlendirmesi bulunmadığını, attığı parafın ise görev gereği olduğunu savundu.

Hakkındaki terör örgütü üyeliğini de kabul etmeyen Karakuzu, eşinin Bank Asya'da hesabının bulunması, kızının da Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde hemşire olarak çalışmasının suç maksatlı olmadığını ileri sürdü.

Aleyhinde ifade verenlerin beyanlarını da reddeden Karakuzu, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasını da kabul etmedi.

Karakuzu, örgüt mensuplarınca hazırlanan listede, FETÖ mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede bulunan kişileri ifade ettiği belirtilen 'Derece 1: A5 harfleriyle' kodlanmasını da reddederek, bunu yapanlardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Sanık Karakuzu, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı sanık Ramazan Akyürek savunma yaptı.

Suçlamaları kabul etmeyen Akyürek, hakkında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e sunulduğu değerlendirilen yazı içeriğiyle ilgili, gönderildiği iddia edilen mektubun uydurma olduğunu öne sürdü.

'Benim bir örgüte bağlılığım, sadakatim asla olmamıştır.' diyen Akyürek, görevde bulunduğu sürece emniyetteki önemli yerlere örgütsel amaçla atamalar yaptığı suçlamasını da reddetti.

Akyürek, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığının mevzuatı dışında işlem yapmadığını, zorunlu olmadıkça hiçbir yöneticiyle ilgili değişiklikte bulunmadığını ileri sürdü.

Sadece V.Y'yi önceden tanıdığı ve güvendiği için personel şubeden ve haber alma birimlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görevlendirdiğini iddia eden Akyürek, bunun dışında normal atamalar, eş durumu, sağlık, güvenlik, eğitim, kurum değişikliği ve başka nedenlerle yapılan planlı tayinlerin Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirildiğini savundu.

Akyürek, iki karar emri ve iki mahkemeye sevk yazısında imza/parafı bulunması dolayısıyla da bir suçlamada bulunulduğuna değinerek, daire başkanı olması nedeniyle bu evrakları onaylamış olabileceğini ifade etti.

Banka Asya'ya tarla parasını yatırmış

Mesleğe başladıktan sonra bir süre yurt dışında görevlendirildiğini ardından Türkiye'ye döndükten sonra bir ev ve tarla aldığını anlatan Akyürek, bir süre sonra parsellere bölünen arsasından parçaları, ihtiyaç duydukça sattığını ve uzun zaman önce Bank Asya'da açtığı hesaba faizsiz bankacılıktan dolayı yatırdığını anlattı.

Akyürek, ihtiyaç duyduğu vakit arsa sattığını, örgüt liderinin talimatıyla para yatırmadığını, zaten bir süre sonra banka ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkınca hesabını kapattığını iddia etti.

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığına yönelik iddiaları da reddeden Ramazan Akyürek, örgüt yöneticisi olduğuna ilişkin iddiayı da kabul etmedi.

'Benim bir örgüte bağlılığım, sadakatim asla olmamıştır.' diyen Akyürek, hayatının her anının terörle mücadele içinde geçtiğini savundu.

Akyürek, 'Özel hayatımda da meslek yaşamımda da toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durdum. Bir örgüt mensubu olmadım. Meslek hayatım ve özel yaşamım boyunca emniyet teşkilatı hiyerarşisi dışında legal ya da illegal bir hiyerarşiye dahil olmadım.' ifadelerini kullandı.

Örgüt üyelerince hazırlanan listede FETÖ mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişileri tanımladığı belirtilen 'A5' şeklinde kodlandığına iddianamede yer verilen Akyürek, bu listeyi kabul etmediğini, hazırlayanlardan da davacı ve şikayetçi olduğunu kaydetti.

Ramazan Akyürek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Duruşmaya, yarın devam edilmek üzere ara verildi.

07.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmada, Ankara Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Yurt Atayün savunma yaptı.

Atayün, hakkında müşteki Yusuf Ziya Yağmur'un usülsüz dinlendiğiyle ilgili suçlama bulunduğunu belirterek, olayın gerçekleştiği 2008 yılında şubeye yeni atandığını ve 'sol bürodan' sorumlu olduğunu ifade etti.

Yurt Atayün, Müşteki Yağmur'un 'iletişime müdahale talep formuyla' alakalı ilgili müdür yardımcısının muhtemelen izinde bulunmasından dolayı mahkemeye gönderilen evrakta paraf atmış olabileceğini savundu.

Parafı kabul eden Atayün, tek başına formdaki parafın anlamı bulunmadığını ileri sürdü.

FETÖ üyeliğini de reddeden Atayün, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı yönündeki iddiayı da kabul etmedi.

Hakkında örgüt mensubu olduğuna dair yapılan fişlemeyi de reddeden Atayün, beraatini talep etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, 2003-2012 arasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında çalışan ve başkan yardımcılığı görevinde bulunan eski Bitlis İl Emniyet Müdürü Saadetin Akgüç savunma yaptı.

Akgüç, 2009-2012 arasında başkan yardımcılığı görevini üstlendiğini ifade ederek, idari personelden sorumlu olduğunu belirtti.

Terör örgütü üyeliğini reddeden Akgüç, aynı zamanda FETÖ mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede bulunan kişileri belirten 'A5' ifadesiyle yapılan fişlemeyi de kabul etmedi.

Suçlamaların arasında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı iddiası da bulunan Akgüç, böyle bir program yüklemediğini ve kullanmadığını savundu.

Akgüç, FETÖ'nün 'gaybubet evleriyle' ve izdivaç çağındaki çocuklarla ilgilendiği yönünde iddialar bulunduğunu da belirterek, iddiaları reddetti.

'Gaybubet' ifadesini ilk kez televizyondan duyduğunu, bu evlerde hiç kalmadığını ileri süren Akgüç, izdivaç çağındaki çocuklarla ilgilendiği yönündeki iddiaların da doğru olmadığını savundu.

Saadettin Akgüç, müşteki İhsan Barutçu'nun özel hayatına ilişkin ses ve görüntü kaydı elde etmek amacıyla İstanbul'daki ikametinde çalışma yapacak personelin görevlendirilmesi yazısında imzası bulunduğuna yönelik suçlamayı da kabul etmedi.

Dairede üç başkan yardımcısı bulunduğunu, kendisinin ise teknik ya da haber alma şubelerinden değil, yalnızca idari şubelerden sorumlu olduğunu ifade eden Akgüç, İstanbul'a gönderilen personelin teknik şube personeli olduğunu anlattı.

Akgüç, bu personelin görevlendirmesinin de yine teknik şubelerden sorumlu başkan yardımcısı tarafından onaylandığını, ilgili resmi yazının daha sonra zaruri masraflarla ilgili imza için kendi sorumluluğunda bulunan şubeye geldiğini anlattı. Personelin yolluktan faydalanması için imzası ve onayı alındığını belirten Akgüç, sorumluluğun teknik şubede olduğunu savundu.

Suçlamaları kabul etmeyen Akgüç, beraat talebinde bulundu.

Sanık eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar'da savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Zavar, daha önce örgüt üyeliği hakkında başka bir davadan ceza aldığını belirterek, bu suçtan dolayı mükerrer yargılanmayı talep etti.

İddia edilen eylemleri işlediğine dair somut bir belge bulunmadığını savunan Zavar, aleyhindeki sanık ve tanık beyanlarını da reddetti.

Duruşmaya yarına devam edilmek üzere ara verildi.

08.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmada, sanık eski komiser yardımcısı Abdül Köksal ek savunma verdi. Köksal, 2007'de Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na memur olarak atandığını ifade ederek, 2014'te komiser yardımcısı olduğunu söyledi.

Müştekiler Gülen Bayıllıoğlu, Deniz Baykal, Mehmet Ekici ve Recai Yıldırım'a yönelik gerçekleştirilen teknik takiplere katılmakla suçlandığını belirten Köksal, suçlamaların HTS kayıtlarına dayalı olarak uydurulduğunu iddia etti. Köksal, bu konuda hakkında sanık ya da tanık beyanı da bulanmadığını ileri sürdü.

Köksal, Gülen Bayılloğlu'na yönelik bir faaliyete katılmadığını, iddia edildiği üzere kırılan bir kapı kilidi ve kopya anahtar çalışması içinde bulunmadığını savunarak bu iddianın da HTS kayıtlarına dayandırıldığını öne sürdü.

Köksal, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik bir çalışmaya da ne katıldığını ne de şahit olduğunu belirterek, Çukurambar'da çalışma yapıldığı belirtilen evi de bilmediğini iddia etti.

Nesrin Baytok'u ya da Can Baytok'u da tanımadığını ileri süren Köksal, Çukurambar'da HTS kaydı bulunmasını da amiri Sedat Zavar'ın evinin orada olması ve ona gitmesine bağladı. Köksal, ayrıca banka, sağlık gibi nedenlerle de Çukurambar bölgesine çok defa gittiğini söyledi.

Mehmet Ekici ve Recai Yıldırım'a yönelik bir çalışmaya da katılmadığını iddia eden Köksal, HTS kayıtlarından yola çıkılarak, yanlı yorumlarla bu çalışmalardan haberi olduğu veya çalışmalara katıldığı yönünde iddialarda bulunulduğunu savundu.

FETÖ üyesi olmadığını, iddia edildiği üzere örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını savunan Köksal, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Sanık eski polis memuru Latif Harun Pişkin de SEGBİS bağlantısıyla yaptığı savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, başka bir davada benzer suçlardan yargılandığını ve dosyasının o mahkemedeki dosyayla birleştirilmesini talep etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde sanık eski emniyet müdürü Osman Gülbel savunma yaptı.

Gülbel, 2007'de Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde, 2011'den sonra da Düzce İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yaptığını belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Önleme amaçlı dinleme çalışmasıyla ilgili suçlamanın asılsız olduğunu savunarak kabul etmeyen Osman Gülbel, FETÖ üyesi olmadığını da ileri sürdü.

Gülbel, FETÖ'nün mahrem yapısına ilişkin oluşturulan listede teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişileri ifade ettiği belirtilen 'A5' şeklinde kodlanmasını da kabul etmedi.

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığını da reddeden sanık Gülbel, başka bir mahkemede de benzer suçlardan yargılandığı için dosyasının ayrılmasını, ayrıca tahliyesini ve beraatini talep etti.

Duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

09.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Sanık eski başkomiser Tolga Güzeltaş, savunmasında, tarafına usulsüz dinleme iddialarının isnat edildiğini belirterek, İstanbul'da başka bir davada da yargılandığını aktardı. Suç isnat edilen dinlemeye yönelik talep formlarının İstanbul'da düzenlendiğini, dinlemelerin de İstanbul'da yapıldığını anlatan Güzeltaş, dosyasının bu davanın dosyasıyla birleştirilmesini talep etti.

Güzeltaş, savunmasında da müştekiler Nihat Özcan, Gülen Bayıllıoğlu, Erkan Bayıllıoğlu ve Ahmet Hurşit Tolon'un usülsüz dinlenmesiyle alakalı bazı evrakta imzasının bulunmasıyla ilgili suçlamayı reddetti.

FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasıyla alakalı İstanbul'daki bir davadan hüküm giydiğini belirten Güzeltaş, hakkında örgüt mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede bulunan kişileri ifade ettiği bildirilen 'A5' şeklinde yapılan kodlamayı da kabul etmedi.

Başka bir davadan tutuklu, bu davadan tutuksuz sanık Yunus Hazar da savunmasında terör örgütü üyesi olma suçlaması bulunduğunu, dinlemelerle ilgili bir isnatta bulunulmadığını söyledi.

Örgüt üyeliğinin de ByLock programına dayandırıldığını iddia eden Hazar, bu programı yüklemediğini, yüklemek için talimat almadığını, yüklenmesi için kimseye talimat vermediğini ileri sürdü.

Hazar, aleyhindeki tanık beyanının da iftira olduğunu iddia ederek beraatini istedi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, 2009'a kadar Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde müdür yardımcısı, sonrasında da 2011'e kadar Aydın'da İstihbarat Şube Müdürü olarak görev alan tutuksuz sanık eski polis A.P. savunma yaptı.

Müşteki Gülen Bayıllıoğu'nun usulsüz dinlenmesiyle alakalı iletişime müdahale talep formunda imzası olduğu ancak bununla ilgili hazırlanan üst yazıda parafının bulunmadığını belirten A.P, ayrıca üst yazıda parafı olmadığına iddianamede de yer verildiğini söyledi. A.P, formu daha önce dinleme yapıldığı için paraflamış olduğunu, bu dinlemenin süresinin de daha uzun sürebilecekken 76 günde sonlandırılmış olduğunun belirlendiğini anlattı.

Müşteki Nihat Ali Özcan ile alakalı üst yazıda parafının olmadığını, iki uzatma talep formunda imzasının bulunduğunu dile getiren A.P, talep formlarının resmi belge niteliği taşımadığını ve hukuki bir niteliği bulunmadığını savundu.

A.P, 'Dinlemelerin gerçekleşmesinde doğrudan bir yetkim yoktur. Sadece sıralı amir olduğum için paraf ve imzam vardır. Yapılan dinlemelerin hiçbir safhasında yer almadım.' diye konuştu.

Hakkındaki terör örgütü üyeliğini de reddeden A.P, FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasının doğru olmadığını öne sürdü.

Başka bir davada da benzer suçlardan yargılandığını ve dosyasının birleştirilmesini talep eden A.P, beraatini istedi.

Eski istihbarat dairesi başkanı da savunma yaptı

Duruşmada savunma yapan sanık emekli İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak da suçlamaları kabul etmedi.

Altıparmak, 2010'da Kastamonu Emniyet Müdürü iken Ankara'ya çağrıldığını ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı teklif edildiğini, 7 Haziran 2010'da da üçlü kararname ile atamasının yapıldığını söyledi.

Atandığı tarihin iddianamede suç tarihi olarak yazıldığını söyleyen Altıparmak, hukuki bir bakış açısı olmadığını öne sürdü.

Hayatı boyunca hiçbir suç işlemediğini ileri süren Altıparmak, 'Her nedense 2014'ten itibaren birçok adli ve idari soruşturmanın hedefi oldum. Çok sayıda dava açıldı. Hiçbir davanın iddianamesinde Ömer Altıparmak'ın suç teşkil eden bir eylemi yer almadı, yoktur. Sadece bir dönem istihbarat daire başkanı olduğum için varsayım ve değerlendirmelerle suçlanmaktayım.' diye konuştu.

İstihbarat Daire Başkanlığından 2013'te alındığını, il emniyet müdürlüğü veya yurt dışı görev teklif edildiğini ancak kendisinin bunu istemediğini iddia eden Altıparmak, bir üst görev olan Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına atamasının yapıldığını bildirdi.

Altıparmak, 2014'te kendi istediğiyle emekli olduğunu, birkaç defa gözaltına alındığını, en son İzmir Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğüne hakkındaki gözaltı kararını öğrendikten sonra teslim olduğunu anlattı.

Ömer Altıparmak, 2018'de ByLock iddiasına dayalı örgüt üyeliğinden 13 yıl ceza aldığını ifade ederek, programı kullanmadığını ancak ByLock'un istihbari bir veri olmasından dolayı delil niteliği de taşıyamayacağını ileri sürdü.

Varsayım ve soyut iddialarla suçlandığını öne süren Altıparmak, bu davanın, hakkında örgüt suçlamasıyla açılan dördüncü dava olduğunu, bu yüzden reddine karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Sanık Gürsel Aktepe'nin soruşturma aşamasında FETÖ mensubu olduğuna yönelik beyanını, mahkemede kötü muamele altında verdiğini söylediğini anlatan Altıparmak, aleyhindeki beyanları reddetti.

Altıparmak, evinde yapılan aramada bulunan ve terör örgütü lideri Fetullah Gülen tarafından yazıldığı iddia edilen notun kendisinin olmadığını savunarak, bulunan kağıt üzerinde parmak izi ve gerekli diğer tespitlerin yapılmasını talep etti.

Kimseye konusu suç teşkil edecek sözlü ya da yazılı bir emir vermediğini savunan Altıparmak, İstihbarat Daire Başkanlığı yapmasının da suç isnat etmek için yeterli bir sebep olmadığını söyledi. Altıparmak, usulsüz dinlemelerle ilgili isnatları da kabul etmedi.

Altıparmak, davanın reddi talebi bu aşamada kabul edilmeyecekse de tahliyesini istedi.

Başka bir dosyadan tutuklu 2008-2013'te İstihbarat Daire Başkanlığında görev almış sanık eski emniyet müdürü Tamer Bülent Demirel ise savunmasında suçlamaları reddetti.

Duruşma yarına ertelendi.

10.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın bugünkü oturumunda mahkeme heyeti sanıkların ve avukatlarının taleplerini dinledi.

Tahliye ve beraatlerini talep eden sanıklardan bazıları, benzer suçlamalarla başka davalarda da yargılandıkları dosyaların ayrılmasını istedi. Mahkeme heyeti, avukatların da taleplerini dinledi.

Müşteki Deniz Baykal'ın vekili Muzaffer Yılmaz da dosyanın ayrılması talebini yineledi.

Daha sonra mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, haklarında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanmalarının beklenmesini, bir kısım sanıklar, müdafileri ve müşteki vekilinin tefrik ve birleştirme taleplerinin bu aşamada ayrı ayrı reddine karar verilmesini istedi.

İddia makamı, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullanan bazı sanıkların HTS kayıtları ile internet trafik bilgilerinin celbi için BTK'ya müzekkere yazılmasını talep etti.

Tutuksuz sanıkların adli kontrol kararının sürmesini isteyen savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Müzakere için duruşmaya ara verildi.

Savcının mütalaasının ardından duruşmaya müzakere için ara veren Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, daha sonra ara kararı açıkladı.

Yakalamalı sanıkların yakalamalarının beklenmesine hükmeden heyet, bir kısım sanıklar, müdafileri ve Deniz Baykal vekilinin tefrik ve birleştirme talepleri hakkında daha önce karar verildiğinden, yeniden karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme, tutuksuz sanıklar için uygulanan adli kontrol şartının kaldırılması yönündeki talepleri reddetti, tutuksuz yargılanan ve savunması alınıp duruşmalardan vareste tutulmak isteyen sanıkların bu taleplerini ise kabul etti.

Mahkeme, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış ancak başka davadan hükümlü sanık Ömer Altıparmak ile Hami Güney, Sedat Zavar, Abdülhalim Sönmez, Ahmet Ümit Seçkin, Ertan Aslan, İzzet Yılmaz, Mehmet Demirbilek, Nurullah Karataş, Okan Aytekin, Osman Gülbel, Yener Dönmez, Şaban Albayrak ve Abdül Köksal'ın yurt dışı çıkış yasağı da konularak adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti.

Mahkeme, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Duruşma, 25 Eylül'e ertelendi.

İDDİANAME

İddianamede, söz konusu eylemlere katıldıkları tespit edilen 171 sanıktan 151'inin FETÖ mensubu olduğu, 164'ünün emniyet istihbarat birimlerinde görev yaptığı belirtildi.

Sanıkların, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'siyasi hakların kullanılmasını engelleme', 'özel hayatın gizliliğini ihlal etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme', 'haberleşmenin gizliliğini ihlal etme', 'kamu görevlisinin sahteciliği' ve 'nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme' suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanıklar tarafından söz konusu eylemler kapsamında 24 mağdur/müştekiye yönelik, 10 ikametgah, 2 iş yeri olmak üzere 12 ayrı adrese, ses ve görüntü alabilen cihazlar yerleştirildiği, teknik araçlarla izleme ve dinleme yapıldığı, elde edilen ses ve görüntülerin bir kısmının örgütün amaçları doğrultusunda hedefsel olarak internette yayımlandığı bildirildi.

İddianamede, 'Tüm organlarıyla devlet yönetimini ele geçirme amaç ve hedefi bulunan FETÖ'nün, bu amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak siyasi hayatı dizayn etmek için emniyet istihbarat birimlerinde bulunan örgüt mensuplarının etkin katılımı ve çalışmaları ile 'kaset kumpasları' denilen operasyonları gerçekleştirdiği, örgüt kurucusu ve yöneticisi olan şüpheli Fetullah Gülen'in, örgütün emniyet istihbarat birimlerindeki mensuplarına doğrudan ve dolaylı talimatlar vererek soruşturmaya konu edilen müştekilere yönelik eylemlerin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.' değerlendirmesinde bulunuldu.

Mağdur ve müştekiler

İddianamede Bekir Aksoy, Ahmet Hurşit Tolon, Bülent Dinmez, Deniz Baykal, İhsan Barutçu, Mehmet Ekici, Metin Çobanoğlu, Mehmet Taytak, Osman Çakır, Recai Yıldırım, Ahmet Deniz Bölükbaşı, Aydın Deliktaşlı, Can Baytok, Cüneyt Bayrak, Emine Ülker Tarhan, Feridun Pehlevan, Gülen Bayıllıoğlu, İbrahim Erkan Bayıllıoğlu, Kadir Özbek, Mustafa Cihan Paçacı, Nihat Ali Özcan, Süleyman Biroğul, Ümit Şafak ve Yusuf Ziya Yağmur ile MHP Genel Başkanlığı, mağdur ve müşteki olarak yer alıyor.

Paralel yapı-28 Eylül (2017) 'Ankara 171 sanık Deniz Baykal ve MHP milletvekillerine kaset kumpası' davası

(11 Ağustos 2018, 16:21)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13370    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.249.357