Tam
EskidenYeniye
 

Donanma Darbe davası

Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 15'i firari 90 sanığın yargılandığı davaya esasa ilişkin savunmalarla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

08.09.2018 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 15'i firari 90 sanığın yargılandığı davaya esasa ilişkin savunmalarla devam edildi.

04.09.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklarla avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukat Ömer Furkan Yayla ile eski AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın vekili Hüseyin Coşkun da hazır bulundu.

Duruşmada, 11-16 Temmuz arasında izinli olmasına ve TCG Yavuz Savaş Gemisi'nin personeli olmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olaylarda dönemin üs komutanı darbeci amiral Hayrettin İmren ile hareket ettiği, İmren'in kurallara aykırı tüm talimatlarını yerine getirerek, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, İmren'in ateş emrine uyduğu, daha sonra Denizaltı Filo Lümberağzı'na gidip Hayretin İmren'in emri olduğunu söyleyip emrine asker istediği ileri sürülen tutuksuz sanık F.M.M, esasa ilişkin savunma yaptı.

Olay tarihinde Donanma Komutanlığı'ndaki lojmanlarda kaldığını, evinin olayların yaşandığı Donanma Komutanlığı Kapı 2 bölgesine 30-40 adım mesafede olduğunu belirten F.M.M, alışverişten eve döndüğü 23.00 sıralarında henüz darbeci olduğunu bilmediği eski Deniz Ana Üs Komutanı Hayrettin İmren'in 'FETÖ darbe yapıyor, birliğimize saldırı ihtimali var, gelin birliğinizi koruyun.' çağrılarını duyması üzerine sivil kıyafetleriyle kapı bölgesine gittiğini söyledi.

'Kendisine inandık, kapı bölgesinde bulunduk. Biz de karşıdan gelebilecek malum yapının saldırılarına karşı birliğimizi savunduğumuzu sanıyorduk.' diyen F.M.M, 'İlerleyen saatlerde kapının önünde toplanan kalabalığın içinden bazılarının içeriye girme teşebbüsleri oldu. Bunun üzerine havaya ateş emri verildi. Birliğimizi düşünerek 7-8 el havaya ateş ettim. Vatandaşlara silah doğrultmadık.' ifadelerini kullandı.

'Ne yapacağız, darbe yapıyoruz'

İlerleyen süreçte astsubay Raif P'nin kendisine kızarak arkaya gönderdiğini aktaran F.M.M, arka tarafta 2-2,5 saat kadar diğer askerlerle ülkede yaşananlar üzerine sohbet ettiklerini kaydetti.

Sanık F.M.M, daha sonra İmren'in Denizaltı Filo Komutanlığı'nın darbeciler tarafından ele geçirildiğini söylediğini ve müdahale etmek için adam istediğini belirterek, 'Şu an halen görevde olan kardeşim o anda orada nöbetteydi. Kardeşimin başına bir şey gelebilmesi ihtimali aklıma gelince Hayrettin İmren 'Kim gelir' deyince ilk ben atıldım. Araca binip Denizaltı Filo Komutanlığı'na hareket ettik. Bizi 100 metre kala indirdi, destek gelene kadar beklememizi istedi.' şeklinde konuştu.

Bu sırada bir askerin İmren'e 'Komutanım biz ne yapıyoruz, Donanma Komutanı nerede?' diye sorduğunu anlatan F.M.M, şöyle devam etti:

'Hayrettin İmren, 'Ne yapacağız, darbe yapıyoruz. Hükümeti indirdik. Donanma Komutanı gelse tutuklayacağım.' dedi. Bu sözleri duyunca şoke olduk. Denizaltı filosu personelinin darbeciler tarafından rehin alındığının yalan olduğunu ve bize yalan söylediğini anladık. Hayrettin İmren uzaklaştıktan sonra denizaltı filosuna gidip silahlarımızı teslim ettik ve albay rütbesindeki ismini bilmediğim subaya kandırıldığımızı söyledik.'

Tutuksuz sanık F.M.M, buradaki komutanın eve gitmeleri tavsiyesinde bulunması üzerine İmren'e görünmeden evine gittiğini öne sürerek, darbe teşebbüsünde bulunmadığını ve darbecilerle birlikte hareket etmediğini savundu.

Uzman çavuş olarak görev yaptığı 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olaylarda dönemin üs komutanı darbeci amiral İmren ile hareket ettiği, İmren'in kurallara aykırı tüm talimatlarını sorgulamadan uyguladığı, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, Donanma Komutanlığı'nda gözaltına alınarak etkisiz hale getirilen müşteki amiraller Ahmet İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ın cezaevi aracına konularak İstanbul'a gönderilmeleriyle Gölcük Merkez Komutanlığı Koruma Birlik Komutanı Albay Uğur Çelikten ve Yüzbaşı Gökhan Cingi'nin gözaltına alınarak etkisiz hale getirilmeleri olayında aktif olarak bulunduğu iddia edilen tutuklu sanık Murat D. de olay gecesi sürekli İmren'in maddi ve manevi baskısı altında olduğunu, İmren'in darbeci olduğunu Gökhan Cindi'nin başına silah dayadığını görünce anladığını savundu.

O ana kadar yaptıklarının darbeye destek olabileceğini bir an bile anlamadığını belirten Murat D, 'Personelin kafasına silah dayadığını görünce yapabileceğim tek şeyin kimsenin zarar görmemesini sağlamak olduğunu değerlendirdim. Darbeci olduğunu anlayınca hep yanından kaçmaya çalıştım ama beni engelledi.' dedi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında Ayhan Bay'ın emirleri doğrultusunda lojmanının önünde silahlı nöbet tuttuğu, böylelikle darbeye destek verdiği öne sürülen Ayhan Bay'ın emir astsubayı tutuksuz sanık S.D, esasa ilişkin savunma yaptı

Sanık S.D, bu dosyada sanık olarak yer almasının tek nedeninin darbeci amiral Ayhan Bay'ın emir astsubaylığın yapması olduğunu iddia ederek, 15 Temmuz gecesi hiçbir kanunsuz emri yerine getirmediğini savundu.

Darbe girişimi gecesi Ayhan Bay'dan 'telefonu şarja tak' ve 'kapının önünde bekle' dışında emir almadığını öne süren S.D, '15 Temmuz günü 21.00 gibi yanına gittim. Makam odasındaydı. Kimlerle ne konuştuğunu duymadım. Telefonu şarja takmamı, sonra da kapının önünde beklememi emretti. Gece boyunca 'Susadın mı' diye bile sormadı.' diye konuştu.

S.D, gece boyunca eve gidip gelenler olduğunu anlatarak, '2 defa İskender Yıldırım, 3 defa İskender Yıldırım'ın emir astsubayı ve Deniz Kuvvetleri Komutanının özel sekreterinin de aralarında olduğu 6 kişilik heyet geldi. O gece televizyona çıkıp deniz kuvvetlerinin darbeye dahil olmadığını söyleyen Deniz Kuvvetleri Komutanının özel kalemi oraya gelmişken ben Ayhan Bay'ın darbeci olduğunu nasıl anlayabilirdim. Evden dışarı çıkmayan birinin darbeci olduğunu anlayamam. Ben müneccim değilim.' ifadelerini kullandı.

Kapının önünde nöbet tutmadığını kanuna uygun olarak verilen emri yerine getirdiğini savunan S.D, hakkındaki suçlamaları reddederek, beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların savunmalarını yapması için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

05.09.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu sanıklarla avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Uzman çavuş olarak görev yaptığı 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olaylarda dönemin üs komutanı darbeci amiral Hayrettin İmren'le birlikte hareket ettiği ve kurallara aykırı tüm talimatlarını sorgulamadan uyguladığı, müşteki amiraller Ahmet İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ın gözaltına alınarak İstanbul'a götürülmeleri ve Merkez Koruma Birlik Komutanı Albay Uğur Çelikten'in gözaltına alınarak etkisiz hale getirilmesi olayında aktif yer aldığı, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, emre uyarak ateş ettiği ileri sürülen tutuklu sanık Erdal Ç, esasa ilişkin savunma yaptı.

Sanık Erdal Ç, savunmasında, darbeci amiral İmren'le birlikte hareket etmediğini iddia etti.

Güvenlik taburunda nöbetçi olduğu için Üs Harekat Merkezi'nce kalabalığın toplandığı Kapı 2 bölgesine gönderildiğini belirten Erdal Ç, bunun İmren'in talimatı değil, görev emri olduğunu söyledi.

Erdal Ç, 'Bizi önce tatbikat, sonra da terör tehdidi var diyerek oyaladılar. Ben de kırmızı alarmda yapılması gerekenleri yaptım. O gece darbeye destek amaçlı yaptığım en ufak bir eylem yoktur.' diye konuştu.

İmren'den o gece havaya ateş açılması ve Merkez Komutanlığı'na gitmesi dışında emir almadığını ileri süren sanık Erdal Ç, 'İmren'in Merkez Komutanlığı'na gidip Uğur Çelikten ve Gökhan Cingi'yi nezarete kilitlemesi olayında hiçbir müdahalem yoktur. Üs komutanı olduğu ve 'benimle gel' dediği için yanında gittim.' ifadelerini kullandı.

Erdal Ç, müşteki amiraller Ahmet İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ı o gece hiç görmediğini savunarak, kimsenin hürriyetini kısıtlamadığını öne sürdü.

Uzman çavuş olarak görev yaptığı darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olaylarda darbeci amiral Hayrettin İmren'le birlikte hareket ettiği, darbenin başarılı olması için çalıştığı, Poyraz Limanında Hasan Özbudak ile birlikte giriş çıkışları kontrol için erlerle birlikte silahlı olarak nöbet tuttuğu iddia edilen tutuklu sanık Hakan T. de hakkındaki suçlamaları reddetti.

Hakan T, 15 Temmuz günü Kapı 2'de 24 saatlik nöbetçi olduğunu belirterek, suç içeren hiçbir eyleminin olmadığını iddia etti.

O gece 03.30'a kadar hiçbir amirinin kendisine Hayrettin İmren'in darbeci olduğunu söylemediğini ileri süren Hakan T, 'Darbeci olduğunu bilmediğim için ben de onu birliğini korumaya ve otoriteyi sağlamaya çalışan bir komutan olarak kafamda oturttum.' dedi.

Sanıklar Erdal Ç. ve Hakan T'nin savunmalarının ardından duruşmaya, bir saat ara verildi.

Duruşmada, Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yaptığı 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 'Sıkıyönetim Direktifi' konulu mesaj kendisine geldiği halde bunu komutanı olan Harp Filosu Komutanı müşteki Tümgeneral Ahmet İskender Yıldırım'a zamanında iletmediği, darbeci amiral Hayrettin İmren'in başarılı olması yönünde tavır sergilediği ileri sürülen tutuklu sanık Murat E, açıklamalarda bulundu.

Murat E, darbe girişimi sırasında İskender Yıldırım'ın Donanma Komutanı'ndan sonra en yetkili kişi olarak olay gecesi üste aktif bir tedbir alamadığını ileri sürerek, Yıldırım'ın 16 Temmuz 2016'da verdiği ifade ile mahkemede müşteki olarak verdiği ifadeleri arasında çelişkiler olduğunu iddia etti.

Olay gecesi evde olduğunu, gemilerin seyre çıktığını öğrenince karargahta bulunan eski Kuzey Görev Grup Komutanı Ayhan Bay'ın odasına gittiğini anlatan Murat E, gemilerin kalkış nedenini sorduğunu, Ayhan Bay'ın da İskender Yıldırım'ın bilgisi dahilinde gemileri seyre kaldırdığını söylediğini aktardı.

Sanık Murat E, İskender Yıldırım'a ulaşamadığını ve gemilerin seyre kaldırılma faaliyeti emrinin doğrudan İskender Yıldırım tarafından verildiğini düşündüğünü savunarak, bir süre sonra haber merkezinden bir uzman çavuşun mesaj getirdiğini, kendi birliğine adresli olmadığından mesajı okumadan bıraktığını öne sürdü.

Bu sırada karargaha gelen İskender Yıldırım'ın Ayhan Bay'ın yanına gittiğini anlatan Murat E, 'Yıldırım, yanından çıktıktan sonra Komodor Kurmay Albay Mevlüt Keleş'e Ayhan Bay'ı tutuklama emri verdi. Emirden sonra kepimi almak için odama girdim. Dışarı çıktığımda Hayrettin amiral ile İskender amiralin beraber ayrıldığını gördüm. İskender Yıldırım, 'Komutanını teslim mi edeceksin?' diye bir ifade kullanmamıştır. İskender Yıldırım arabaya kendi rızasıyla binmiştir, zorla götürülmemiştir. Ne bana ne de başkasına 'Beni götürüyorlar' diye bağırmamıştır. Benim Harp Filosu Komutanını korumak gibi bir görevim yoktur.' şeklinde konuştu.

Murat E, İskender Yıldırım'ın arabaya binmeden önce mesajı istediğini dile getirerek, 'Mesajı alıp İskender Yıldırım'a getirdim. Okuduktan sonra küfrederek, 'Mesajı bana neden daha önce getirmedin' diye bağırarak, vurmaya çalıştı. Yeni geldiğini söyledim ama araca bindi.' ifadelerini kullandı.

Yalçın Payal'ı hiç görmediğini aktaran sanık Murat E, 'Hayrettin İmren'le İskender Yıldırım samimi sınıf arkadaşıydı. İskender amiral Hayrettin amiralle çok kez sohbet ederdi. Bu samimi 2 arkadaş arasında sorun olduğunu düşünmediğimden araya girmedim.' dedi.

O gece, Hayrettin İmren'le tek temasının İskender Yıldırım'ı alıp götürdükleri 5 dakikalık süre içerisinde yaşandığını iddia eden Murat E, bunun dışında gece boyunca darbeci amiral İmren'den herhangi bir talimat almadığını ve bir araya gelmediğini savundu.

Mahkeme heyeti, saatin ilerlemesi nedeniyle sanık Murat E'nin açıklamalarına gelecek celse devam etmesine karar vererek, duruşmayı yarına erteledi.

06.09.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklarla avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Duruşmada, Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yaptığı 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 'Sıkıyönetim Direktifi' konulu mesaj kendisine geldiği halde bunu komutanı olan Harp Filosu Komutanı müşteki Tümgeneral Ahmet İskender Yıldırım'a zamanında iletmediği, darbeci amiral Hayrettin İmren'in başarılı olması yönünde tavır sergilediği ileri sürülen tutuklu sanık Murat E, dün saatin ilerlemesi nedeniyle kalan kısmı bugüne ertelenen esasa ilişkin savunmasına devam etti.

Sanık Murat E, 15 Temmuz gecesi o sırada Harp Filosu Komutanı İskender Yıldırım'ın Donama Komutanı Veysel Kösele'nin gemilerin geri döndürülmesine ilişkin emrini kendisine iletmediğini öne sürerek, dosyada müşteki olarak yer alan amiraller İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ın olay gününde gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerin incelenmesini talep etti.

'Sıkıyönetim Direktifi' konulu mesaj kendisine geldiği halde bunu komutanı olan Harp Filosu Komutanı müşteki Tümgeneral Ahmet İskender Yıldırım'a zamanında iletmediği iddiasına ilişkin Murat E, 'Mesajı bana geldikten 5 dakika sonra İskender Yıldırım'a ilettim. Zaten geldiğinde olaylardan haberdardı.' dedi.

Sanık Murat E, 21.43'te darbeci amiral Ayhan Bay ve 23.28'de komodor Önder Öngör'le telefonda ne görüştüğünün sorulması üzerine, 'Ayhan Bay ile görüşüp görüşmediğimi hatırlamıyorum. İskender Yıldırım, Ayhan Bay'ın gözaltına alınması emrini verdikten sonra yerini öğrenmek için aramış olabilirim. Önder Öngör ile yaptığım görüşmede de kendisi beni arayıp, gemileri seyre kaldırdığını söyledi. Darbeye ilişkin bir konuşma olmadı.' ifadelerini kullandı.

Darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda yüzbaşı olarak görev yaptığı, darbeci Amiral Hayrettin İmren'le hareket ettiği, İmren'in kurallara aykırı tüm talimatlarını sorgulamadan uyguladığı, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, İmren'in talimatlarıyla Merkez Komutanlığı'nda diğer askerlerin etkisiz hale getirilmelerini sağladığı, Donanma Komutanlığı'nda gözaltına alınarak etkisiz hale getirilen amiraller Ahmet İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ın gözaltına alınıp cezaevi aracına konularak İstanbul'a gönderilmesi olayında aktif olarak bulunarak bu araçlara komutanlık yaptığı iddia edilen tutuklu sanık Harun İ, esasa ilişkin savunma yaptı.

Harun İ, olay gecesi darbeci amiral Hayrettin İmren'le hareket etmediğini, hep Merkez Komutanlığı Koruma Birlik Komutanı Albay Uğur Çelikten'le olduğunu savunarak, İmren'le fikir ve iş birliği içerisinde olmadığını, yaşananların darbe girişimi olduğunu anlamadığını, sıkıyönetim mesajını görmediğini ileri sürdü.

Harun İ, sıradan bir yüzbaşının o gece yaşananların darbe girişimi olduğunu anlamasının mümkün olmadığını ileri sürerek, 'Hayrettin İmren'in emrini dinlemememi sağlayacak olan kişiler Donanma Komutanı Veysel Kösele ve amirim konumundaki Uğur Çelikten'dir. Uğur Çelikten, Veysel Kösele'nin 'Hayrettin İmren'in emirlerinin dinlenmemesi' yönündeki emrini bildiği halde bana iletmedi. Amiraller İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ın olduğu tutuklu sevk aracına Hayrettin İmren tarafından zorla ve cebren bindirildim. Veysel Kösele'nin emrinden haberim olsaydı şu an burada olmayacaktım.' şeklinde konuştu.

O geceki tek hatasının fazla alkollü olması olduğunu savunan sanık Harun İ, 'Alkol nedeniyle muhakeme yeteneğim zayıfladı, olayları sağlıklı değerlendiremedim. Darbeyle uğraşacak durumda değildim, başım dönüyordu ve aklımda bir an önce eve gitmek vardı. Darbe niyetim olsa bunu ayık kafayla yapardım. Alkollü olmasaydım o gece daha sağlıklı düşünecektim.' ifadelerini kullandı.

Sanıklar Murat E. ve Harun İ'nin savunmalarının ardından duruşmaya, bir saat ara verildi.

MÜTALAA

Mütalaada, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile kurmay albayların da aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında, 'Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs' suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele ile Komodor Levent Kerim Uça'nın derdest edildiği TCG Yavuz Gemisi Komutanı eski Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk ve 15 personeli ile İstanbul Moda açıklarında top atışı yapılan TCG Kemalreis Gemisi Komutanı Yarbay Arif Çıtlık, TCG Turgutreis Gemisi 2. Komutanı Kurmay Yarbay Ali Kocamanoğlu, TCG Salihreis Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar, TCG Oruçreis Gemisi 2. Komutanı Özgür Gencer, bu suçtan cezalandırılmaları istenen sanıklar arasında yer alıyor.

İDDİANAME

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abileri' konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 90 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, 'cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', 'silahlı örgüt kurma veya yönetme' ve 'silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abileri' konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 29 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Paralel yapı-23 Haziran (2017) 'Kocaeli 90 sanık (ilk 92) Darbe Yap./Donanma Komutanlığı' davası

(08 Eylül 2018, 13:24)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13428    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 116 Yıl Hapis

16.03.2021 11:45 Ankara, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yönetici konumdaki 16..
Tamamı 16.3.2021

AYM Başkanvekilinin hapsi onandı

16.03.2021 11:09 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 16.3.2021

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

15.03.2021 14:58 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 15.3.2021

Mobeseci Aktepe'nin Hapsi Onandı

15.03.2021 10:35 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'altın nesil' kadrosunda yer alan ve MOBESE'nin..
Tamamı 15.3.2021

Yeğen Kuytul Mahrem İmam Çıktı

16.03.2021 11:33 Ankara'da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,..
Tamamı 16.3.2021

Tır Kumpasına Yeni Dava

15.03.2021 14:45 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Marmara Bölgesi'ndeki jandarmalardan sorumlu sözde 'imamı'nın evinin çöpünde ele geçirilen ve örgüt hakkında önemli bilgilerin deşifre edildiği hafıza kartında ismi bulu..
Tamamı 15.3.2021

Yazıcıoğlu Sanığının Hapsi Onandı

16.03.2021 13:03 Kahramanmaraş'ta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığı suçlamasıyla..
Tamamı 16.3.2021

Dink'te Karar Günü 26 Mart

16.03.2021 08:42 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni asıllı Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında..
Tamamı 16.3.2021

Selam Kumpasında Hapis Gerekçeleri

15.03.2021 13:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de arasında ye..
Tamamı 15.3.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 11:30 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kö..
Tamamı 15.3.2021

Selam Kumpası Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 15.3.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.03.2021 15:07 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.3.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

16.03.2021 10:48 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 16.3.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

15.03.2021 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 15.3.2021

Kars: Darbeye 8 Hapis Onandı

16.03.2021 09:42 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ..
Tamamı 16.3.2021

Kartal Köprüsü: Darbeye 7 Hapis

15.03.2021 15:34 İstanbul'da, silahlı terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılmasına ilişkin davanın, 18 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen dava karara ..
Tamamı 15.3.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.387.112