Tam
EskidenYeniye
 

Kara Harp Okulu Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki (KHO) eylemlere ilişkin 307 sanıklı davada, sanıklar iddia makamının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptı.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.10.2018 14:55 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki (KHO) eylemlere ilişkin 307 sanıklı davada, sanıklar iddia makamının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptı.

03.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki savunmalarını yaptı.

Tutuksuz sanık Adem Bakış, önceki savunmalarını yinelediğini belirterek, suçsuz olduğunu ve emir komuta zinciri içinde hareket ettiğini söyledi. Komutanlarının çağrısı üzerine Kara Harp Okulu karargahına gittiğini belirten Bakış, bir albayın emriyle mühimmatı olmayan tüfeği alarak, odasına geçtiğini ifade etti. Odasında uyuya kaldığını, sabah saatlerinde okul dekanının sesiyle uyandığını savunan Bakış, silahını teslim ederek evine geçtiğini anlattı.

Tutuksuz sanık Abdurrahman Özdemir de darbeye karşı mücadele edeceklerini düşünerek, karargaha gittiğini iddia etti. Amirlerinin emirleri doğrultusunda hareket ettiğini, darbe girişimine katkı sunacak bir eylemde bulunmadığını öne süren Özdemir, suçsuz olduğunu savunarak beraatini istedi. Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy'un sorusu üzerine Özdemir, saat 01.00'de Kara Harp Okuluna geldiğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Yiğitsoy, "Karargaha gittiğin saatte Ankara semalarında uçaklar uçuyor, sıkıyönetim ilan edilmiş. Amirlerinle bu durumu konuşmadınız mı, neler olduğunu sormadın mı?" sorusunu yöneltti.

Birliğin emniyetini almak için çağrıldıklarına dair açıklama yapıldığını aktaran Özdemir, kendilerine mühimmatsız tüfek dağıtıldıktan sonra odalarına geçtiklerini, sabah saatlerine kadar beklediklerini ileri sürdü.

Başkan Yiğitsoy'un, "Sen subaysın, güvenlik tedbiri için sana silah veriliyor ama mühimmat verilmiyor. Bu durum tuhaf gelmedi mi?" sorusuna Özdemir, "Bize ilave nöbete gidebileceğimiz söylendi." cevabını verdi.

Sanık Mustafa Koca ise darbe girişimine karşı mücadele edeceklerini düşünerek, karargaha geldiğini iddia etti. Emir üzerine herkes gibi mühimmatsız bir tüfek alarak beklemeye başladığını söyleyen Koca, gece boyunca yasalara aykırı bir tutum sergilemediğini savundu.

Araya giren Başkan Yiğitsoy, "Adamlar, savaş uçağıyla her yeri vuruyor ve bombalıyor. Sen darbecilere karşı mühimmatsız silahla mı karşı koyacaktın?" diye sordu.

Sanık Koca da 15 Temmuz akşamı vatandaşların darbecilere karşı silahsız ve mühimmatsız bir şekilde direndiğini hatırlattı. Bunun üzerine Başkan Yiğitsoy, "Buradaki konu sivil halkın darbecilere karşı direnişi değil, senin o gece ne yaptığın. Eğer o gece askerlerin yarısı sivil halk kadar yürekli olsaydı, darbe olmazdı ve bu duruma gelinmezdi. Kimse kusura bakmasın, sivil halkta olan yürek sizde yok." dedi.

Sanık Koca'nın savunmasını tamamlamasının ardından, duruşmaya ara verildi.

04.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 24'üncü Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki savunmalarını yaptı.

Sanık eski üsteğmen Adem Baş, olay tarihinde eşiyle yemekteyken uçakların alçaktan uçtuğunu, bunun üzerine aradığı bir arkadaşının kritik yerlerin korunması için bu uçuşların yapıldığını söylediğini aktardı.

Daha sonra eve geçtiğini, bu sırada televizyonda dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın darbe girişimine ilişkin açıklamalarını izlediğini anlatan Baş, bir süre sonra bölük yazışma grubuna herkesin karargaha gelmesi için mesaj gönderildiğini ifade etti.

Özel aracıyla Kara Harp Okulu Karargahına gittiğini belirten Adem Baş, burada kendilerine mühimmatsız tüfekler dağıtıldığını kaydetti.

Emir komuta zinciri içinde hareket ettiğini, kanunsuz bir emri yerine getirmediğini savunan Baş, darbe girişimine katkı sağlayacak eylemde bulunmadığını iddia etti.

FETÖ üyesi olduğuna ilişkin dava dosyasındaki tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını öne süren sanık Baş, söz konusu kişilerin ceza almamak için aleyhinde konuştuklarını söyledi.

Yargılamada gelinen aşamada suçsuz olduğunun ortaya çıktığını savunan Adem Baş, beraatını talep etti.

- "FETÖ'den şikayetçiyim"

Tutuksuz sanık Akın Üçok da vatansever asker, polis ve vatandaşların hain darbe girişimini püskürttüğüne işaret ederek, FETÖ'nün amacına ulaşmasının engellendiğini ifade etti.

Komutanlarının emri üzerine karargaha geldiğini belirten Üçok, mühimmatı olmayan bir tüfekle sabah saatlerine kadar beklediğini anlattı.

Darbe girişiminin mağduru olduğunu ileri süren Akın Üçok, FETÖ'den şikayetçi oldu.

Sanık Ahmet Kurtay da geçici görevlendirmeyle Kara Harp Okulunda bulunduğunu, bölük komutanının emriyle mesaiye geldiğini söyledi.

Bir yarbayın kursiyerlerin başında bulunmasını istemesi üzerine bölük komutanının yanına gidip bu durumu ilettiğini, onun da onay vermesiyle kursiyerleri tabur bölgesine götürdüğünü dile getiren Kurtay, sabaha kadar burada beklediğini aktardı.

Yoklama işlemlerinin ardından mesaiden ayrıldığına işaret eden Ahmet Kurtay, geçen sürede kanunsuz bir eylemde bulunmadığını öne sürdü.

Sanık eski teğmen Ali Aktaş ise firari eski albay İlhami Polat'ı tanımadığını ve emirleri doğrultusunda hareket etmediğini belirtti.

Kendilerine boş tüfekler verildiğini aktaran Aktaş, terör saldırısına karşı önlem alındığını düşündüğü dile getirdi.

Rütbesi gereği verilen emirleri sorgulama konumunda olmadığını savunan Aktaş, suçsuz olduğunu sözlerine ekledi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde tutuksuz sanık üsteğmen M.S. savunma yaptı.

Darbe girişiminden sonra görevine devam ettiğini, iddia edildiği gibi kanunsuz bir eylemde yer almadığını savunan M.S, suçsuz olduğunu iddia etti.

Olay tarihinde evinde bulunduğu sırada komutanlarının emri üzerine Kara Harp Okulu'na gittiğini anlatan M.S, burada kendilerine olası bir saldırıya karşı nöbet kulübelerine takviye yapılacağı söylendiğini aktardı.

Bunun üzerine kendisinin de aralarında bulunduğu bir grup askere mühimmatı olmayan tüfekler dağıtıldığını ifade eden M.S, sabah saatlerine kadar bu şekilde karargahta kaldığını söyledi.

Bu süre zarfında darbe girişimine destek sağlayacak herhangi bir eylemde bulunmadığını, kanunsuz bir emri yerine getirmediğini iddia eden M.S, yargılama sonunda beraatini talep etti.

M.S'nin savunmasının ardından, duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

08.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Savunma yapan sanıklardan Ali Tolga Sıçrar, olay tarihinde yarbay rütbesinde olduğunu ve 11 Temmuz'da yapılan değişiklikle 15 Temmuz 2016 günü nöbetçi amiri olarak mesaide bulunduğunu aktardı.

Yapılan nöbet değişikliği sebebiyle darbe girişiminden öncesinden bildiği yönünde kendisine suçlama yöneltildiğini kaydeden Sıçrar, nöbet değişiminin KHO'da sıkça yapılan bir eylem olduğunu öne sürdü.

Dönemin okul komutanı olan emekli tümgeneral İzzet Çetingöz ve emir astsubayı Ahmet Çörpan'ın derdest edilmesinde yer aldığı suçlaması hakkında da konuşan Sıçrar, söz konusu eyleme katılmadığını iddia etti.

Davanın müştekisi olan Çetingöz ve Çörpan'ın kendilerini derdest ettiklerine dair beyanları hakkında Sıçrar, "Tamamen yalan" değerlendirmesinde bulundu.

İddianamede, davanın firari sanıklarından eski kurmay Albay İlhami Polat'ın emirlerini uyguladığı ve darbe girişiminde fail olarak yer aldığı suçlamasına yönelik beyanda bulunan Sıçrar, Polat ve Çetingöz'ü "darbeci" olmakla suçladı.

Aleyhindeki beyanları kabul etmedi

Savunma yapan sanık eski üsteğmen Atilla Kahraman, kamuoyunda ankesörlü telefon soruşturması olarak bilinen FETÖ'nün ardışık arama yöntemi ile örgütün mahrem imamlarıyla iletişim kurmakla suçlandığını ancak kendisini arayan sabit numaraların askerleri tarafından yapıldığını öne sürdü.

Aleyhindeki tanık beyanlarına rağmen FETÖ evlerinde kalmadığını savunan Kahraman, darbe girişimi sırasında Türk Telekom baskınına katılan askeri öğrencileri firari eski Kurmay Yarbay Ömer Ergenekon'un emrine vermesi suçlamasını da kabul etmediğini beyan etti.

Sanık Kahraman, darbe girişiminde bulunmadığını ve FETÖ mensubu olmadığını söyleyerek mahkeme heyetinden beraat talebinde bulundu.

Tutuksuz sanıklardan Ali K, Ahmet Ö, Abdullah Ş, Cihan Y, Barış Ç, Alper S. ve Sekan T. de suçsuz olduklarını savunarak mahkeme heyetinden beraatlerini istedi.

Davanın görülmesine yarın devam edilecek.

09.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık Ahmet Okyay, olay tarihinde yüzbaşı rütbesiyle KHO'da görev yaptığını, 15 Temmuz'da rutin mesaisine devam ettikten sonra kışladan ayrılarak evine gittiğini söyledi. İlerleyen saatlerde okula çağrılması üzerine KHO'ya döndüğünü dile getiren Okyay, bu esnada savaş uçaklarının uçtuğunu ve çevreden çatışma seslerinin geldiğini anlattı.

Okulda odasında beklenmesi emri verildiğini, darbe girişimine destek amaçlı bir emir verilmediğini ileri süren Okyay, KHO'dan farklı birliklere askerlerin sevk edilmesi hadisesinden de haberdar olmadığını savundu.

Darbe girişiminde bulunmadığını ve FETÖ üyesi olmadığını iddia eden Okyay, beraatini istedi.

Korsan bildiriyi duymuş

Olay tarihinde albay rütbesiyle görev yapan tutuksuz sanık Bülent B., 15 Temmuz akşamı mesaiye çağrılması üzerine KHO'ya gittiğini, burada okul emniyetine yönelik alınabilecek tedbirler kapsamında beklemeye başladığını dile getirdi.

İlerleyen saatlerde TRT'de okunan korsan bildiriyi duyduğunu bildiren B., "yurtta sulh konseyi" adına okunan bildiri kanunsuz olduğu için suç teşkil eden bir olaya karışmamak adına okuldan ayrıldığını ifade etti.

Darbe girişiminde bulunmadığını, askeri öğrencilerin darbeye destek amaçlı başka birliklere sevkinin de kendisinin KHO'dan ayrılmasından sonra gerçekleştiğini savunan B., mahkeme heyetinden beraat talebinde bulundu.

Davanın 12 tutuksuz sanığının da esasa ilişkin savunmasını yapmasının ardından duruşmaya öğle arası verildi.

10.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki savunmalarını yaptı.

Duruşmada esasa ilişkin savunma yapan eski üsteğmen Mustafa Ünal, darbe girişiminin yaşandığı gün, rutin mesaisini tamamlayıp evine gittikten sonra saat 23.00 sıralarında birinci sicil amiri tarafından mesaiye çağrıldığını, bu emir üzerine birliğine gittiğini söyledi.

Birliğine askeri kartını gösterip rutin aramalardan sonra giriş yaptığını belirten Ünal, okul içerisinde olağan dışı bir durumla karşılaşmadığını, saat 04.00 civarında kışla güvenliği için Anafartalar Taburu'ndan silah alınacağının söylenmesi üzerine mühimmatsız silah alıp odasına geçtiğini iddia etti.

Ünal, odasında internetten kalkışma haberlerini gördüğünü, kışlayı terk etmek için çabaladığını, nizamiye bölgesinden silah sesleri gelmesi üzerine arkadaşı Harun Eksik ile sabaha kadar odada beklediğini kaydetti.

İddia makamının, esas hakkındaki görüşündeki isnatlara katılmadığını belirten Ünal, tanık beyanında geçen, örgüt toplantılarına gittiği yönündeki iddiayı da reddetti.

Sanık eski üsteğmen Veli Bayazıt ise evinde dinlendiği sırada birinci sicil amirinden Kara Harp Okuluna gelmesi yönünde emir aldığını, bunun üzerine saat 00.15'te görev yerine gittiğini ifade etti.

Bayazıt, birlik komutanının güvenlik için silah alacaklarını söylemesi üzerine Anafartalar Taburu'ndan şarjörsüz silah aldığını, sabah 08.30'a kadar odasında beklediğini ileri sürdü.

Tanık beyanı yüzünden hakkında yakalama kararı çıktığını öğrendiğini ve Malatya'dan kendi imkanlarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek 5 Nisan 2018'de teslim olduğunu hatırlatan Bayazıt, "Tanık 'Veli'yi FETÖ evlerinde görmüş olabilirim.' diye beyanda bulunmuş. İhtimal üzerine tutuklu olduğum açıktır. Tanık beyanlarını kabul etmiyorum." diye konuştu.

Olay gecesi, Kara Harp Okulu'nda geçirdiği süre boyuncu illegal bir harekette bulunmadığını savunan Bayazıt, tahliyesini istedi.

Tutuksuz sanıklar Yılmaz D, Murat A, Ahmet Ç. ve Aytekin Y. de haklarındaki suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, eski üsteğmen Adnan Mumcu esasa ilişkin savunma yaptı.

Mumcu, olay günü evinde bulunduğu sırada birliğin WhatsApp grubundan gelen emirle Kara Harp Okuluna gittiğini söyledi.

Nizamiyeden saat 23.50 sıralarında rutin kontrollerini yaptırıp içeri girdiğini belirten Mumcu, Bozpark adı verilen bölgede tabur içtimasına katıldığını anlattı.

İçtima alanında eski kurmay binbaşı Hasan Hüseyin Ecik'in personeli çeşitli yerlerde görevlendirdiğini iddia eden Mumcu, kendisinin de 8 kursiyerle 1 No'lu nizamiyenin emniyetini almak için bölgeye gönderildiğini öne sürdü.

Mumcu, savunmasına şöyle devam etti:

"Saat 02.00 civarında bulunduğumuz nizamiyeye beyaz bir araç geldi. İçindeki şoför, kursiyerlerin Celal Dora tören alanına gelmesinin emredildiğini söyledi. Araca bindik, kursiyerlerle oraya gittiğimizde kursiyer taburunun toplandığını gördüm. Kursiyerleri oraya bıraktım, onlara emrinden çıktıklarını söyledim. Ben de geri döndüm."

Verilen emir üzerine nizamiyeye tek başına döndüğünü ileri süren Mumcu, sabaha kadar radyodan haberleri takip ettiğini, bulunduğu nizamiyede hiçbir olay olmadığı için sabah evine gittiğini savundu.

Tutuksuz sanıklar Halil D, Fırat S. ve Hasan S. de haklarındaki suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-12 Temmuz (2017) 'Ankara 307 sanık (i. 239) sanık Darbe/Kara Harp Okulu' davası

(13 Ekim 2018, 14:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13535    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.352