Tam
EskidenYeniye
 

Zırhlı Birlikler Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52 kişinin yargılandığı davaya tanık beyanlarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

20.10.2018 16:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52 kişinin yargılandığı davaya tanık beyanlarıyla devam edildi.

15.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde, Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı Lojistik Destek Taburu'nda görev yapan Uzman Çavuş E.A. dinlendi.

15 Temmuz'da "atış serbest" faaliyeti için Sivrihisar'da bulunduğunu ve otobüs şoförü olarak personeli naklettiğini anlatan tanık E.A, 20.30 gibi birliğe döndüklerini, daha sonra aracını temizleyip dolmuşa binerek evine gittiğini ifade etti.

E.A, 23.00 civarında bakım birliğinden bir uzman çavuşun arayıp İsmail Suvay Binbaşının herkesi mesaiye çağırdığını söylemesi üzerine, komşusu Astsubay Mustafa Sarı ile 23.45'te birliğe girdiklerini kaydetti.

Garajda üstlerini değiştirdiklerini, daha sonra askerlerin başına geçmek için tabur binası önüne gittiklerini dile getiren E.A, darbe girişimini de tabur önündeki kalabalıktan öğrendiklerini aktardı.

E.A, bu sırada 4-5 tankın nizamiyeye doğru ilerlediğini de gördüklerini anlatarak, daha sonra Üsteğmen Recep Gümüşoğlu'nun, 01.00 civarı Suvay'ın darbeciler tarafından sıkıştırıldığını ve derhal nizamiyeye gitmeleri gerektiğini söylediğini bildirdi.

Piyade tüfeği ve 4-5 şarjör alıp nizamiye bölgesine doğru koştukları sırada 3-4 teğmen ve kel bir albayın önlerini kesip nerenin personeli olduklarını sorduğuna değinen E.A, bağlı oldukları birliğin binbaşılarının nizamiyede darbecilerce sıkıştırıldığını ifade ettiklerini belirtti.

E.A, bunun üzerine albayın geri dönmelerini istendiğini ancak maket tankın arka tarafından dolanarak nizamiyeye indiklerini vurguladı.

Mahkeme başkanının sorusu üzerine bu albayı tanıyabileceğini söyleyen E.A, sanıklarla yapılan yüzleştirmede eski albay İsa Sancaklı'yı teşhis ederek "Yüzde yüz eminim." ifadesini kullandı.

İsmail Suvay'ın yanına gittiklerinde kendilerine "Benimle misiniz, değil misiniz?" diye sorduğunu aktaran E.A, bunun üzerine "Emriniz nedir?" komutanım karşılığını verdiklerini dile getirdi.

E.A, Suvay'ın bunun üzerine bir tane bile tankın dışarı çıkmayacağını, halkın da içeri girmeyeceğini belirttiğine işaret etti.

Sabaha doğru Astsubay Hüseyin Yağmur'a, mühimmat çıkarılmamasına destek için iki personelle cephanelik bölgesine gönderildiğini anlatan E.A, o bölgede mühimmat almak için gelebilecek helikopterlere karşı beklediklerini söyledi.

Duruşma, diğer tanık beyanlarının ardından yarına ertelendi.

16.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada dinlenen uzman çavuş O.Ö, darbe girişiminin olduğu tarihte Zırhlı Birlikler Eğitim Destek Taburu'nda idari işler bölümünde görevli olduğunu belirtti.

Tanık O.Ö, saat 21.00-22.00 civarı bölük astsubayı başçavuş Ahmet Özdemir'in whatsapp grubuna attığı mesajla mesai olduğu bilgisini paylaştığını ifade ederek, bunun üzerine çalıştığı birliğe saat 22.00 gibi gittiğini kaydetti.

Garajlar bölgesine çıktığını, burada Ahmet Özdemir ile yüzbaşı Ayhan Şen'i yan yana gördüğünü dile getiren O.Ö, mesaiye gelenleri teyit etmesi için emir verildiğini, eline kağıt kalem alıp gelenleri yazdığını bildirdi.

O.Ö, Ahmet Özdemir'in daha sonra uzman çavuş Yener Özçelik ile kendisine garajlar bölgesinin arkasında nöbet tutma emri verdiğini belirterek, sabaha kadar orada beklediklerini söyledi.

Mahkeme başkanının soruları üzerine, o gece eşinden başka kimseyle telefonla görüşmediğini, onun da bir karışıklık olduğundan bahsettiğini anlatan O.Ö, darbe girişiminden ertesi gün haberdar olduğunu iddia etti.

Er, üsteğmenin şoförlüğünü yapmayı reddetmiş

Daha sonra Zırhlı Birlikler'de o dönem vatani görevini yapan er V.K. de SEGBİS vasıtasıyla beyanda bulundu.

V.K, bölük komutanı yüzbaşı Bayram Sakarya'nın şoförlüğünü yaptığını, tabur komutanının ise yarbay Fatih Çubukçu olduğunu ifade ederek, akşam istirahatteyken çağrıldığını ve Öztürk Gür üsteğmenin emri üzerine aracı bölük önüne çektiğini anlattı.

Nöbetçi olmamasına rağmen orada bulunan Gür'ü beklediği sırada, komutanın telefonla görüştüğünü ve konuştuğu kişiye sivil kıyafetli olduğunu söylediğini aktaran V.K, Gür'ün binaya girip askeri kıyafetlerini giydikten sonra geri geldiğini belirtti.

Onu beklediği sırada nöbetçi odasındaki televizyonda İstanbul'da askerlerin köprüyü kapattığını gördüğünü ve bir şeyler olduğunu anladığını belirten V.K, bunun üzerine üsteğmen Gür'e aracı sürmeyeceğini söylediğini kaydetti.

V.K, Gür'ün bunun üzerine araca binip gittiğini ifade ederek, bir süre sonra yanında bir teğmenle dönüp bölükteki bütün içecekleri istediğini, bunun üzerine oradaki erlerin içecekleri poşetle araca koyduğunu kaydetti.

Bu sırada üsteğmen Gür ile aracın yanında beklediğini ve ona ne olduğunu sorduğunu belirten V.K, onun da "Darbeyi de gördünüz. Devlet bitti, Tayyip gitti, asker geldi." dediğini kaydetti.

Aracı mühimmat yüklü bulmuş

Gür'ün daha sonra da araca binip ayrıldığını anlatan V.K, dinlenmek için koğuşa çıktığını ve sabaha doğru da çağrıldığını ifade etti. Kullandığı aracın alınacağının bildirildiğini, bunun üzerine cephanelik bölgesinde yolu kapatmış şekilde duran aracın yanına gittiklerini ifade eden V.K, arkasında muhtemelen MG3 silahı mühimmat sandıkları bulunan aracı alıp döndüklerini kaydetti.

V.K, sabah saatlerinde yanına gelen Öztürk Gür'ün ise "Akşama ilişkin hiçbir şey hatırlamıyorsun, beni görmediniz, benden haberiniz yok." şeklinde konuştuğunu belirtti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde dinlenen tanık İ.G, 15 Temmuz'da Zırhlı Birlikler Silah Kurul Başkanlığı Savaş Bölmesi Öğretmeni olarak görev yaptığını belirtti.

İ.G, başka bir yerde görevlendirildiği için bir gün sonra izne çıkacağını, cuma günü son nöbetini tuttuğunu ifade ederek, akşam eşyalarını topladığını, okul karargah nöbetçisi Astsubay Yılmaz Atar ile otururken 19.00-20.00 civarında kendisini telefonla arayan arkadaşının Genelkurmay civarında silah seslerinden bahsedip bilgisi olup olmadığını sorduğunu aktardı.

Ne olduğunu bilmediğini ilettikten sonra televizyonda haberleri izlediklerini ve İstanbul'da köprünün kapandığını gördüklerini anlatan İ.G, ne olduğunu öğrenmek için Tümen Faaliyet Merkezi'ne gidip bakmaya karar verdiklerini söyledi.

Yürürken eski kursiyerlerden Ahmet Faruk Çavuşoğlu'nu gördüklerini, onun da Kara Havacılık Komutanlığındaki devresinin helikopterlere mühimmat yüklendiğinden bahsettiğini belirten İ.G, tümen binasına yaklaştıklarında da bir uzman çavuşla karşılaştıklarını ifade etti.

"Köksal" isimli uzmanın, "Adamın birisi geldi ve ben tümen komutanıyım dedi." ifadesini kullandığını dile getiren İ.G, bunun üzerine geri döndüklerini belirtti.

İ.G, dönüş sırasında Yılmaz Atar'ın telefonunun çaldığını, sonra da onun personeli arayarak çağırdığını anlattı.

"O esnada dikkatimi çeken şeylerden biri, Fatih Çubukçu'yu sivil bir araca binmeye çalışırken gördüm. Elinde kağıtlar vardı, yere düşürdü ve topladı." diyen İ.G, sonrasında Albay Türker Bilgetürk'ün odasındaki televizyondan darbe girişiminden haberdar olduklarını kaydetti.

Bilgetürk'ün, plan odasında toplanılmasını emrettiğini, orada da odalarına çıkmaları, lambaların kapatılıp kendilerini güvenliğe almalarının söylendiğini ifade eden İ.G, sabaha kadar odasında kaldığını söyledi.

İ.G, sabaha karşı Türker Bilgetürk'ün darbecileri teslim almak üzere çağırdığı haberi üzerine dışarıya çıktıklarını belirterek, oradakiler teslim alındıktan sonra Akıncı Üssü'nün kontrol altına alınması için çıkarıldıklarını kaydetti.

İ.G, o geceyi de Akıncı Üssü'nde geçirdikten sonra dersler dolayısıyla öğretmenlerin çağrıldığını anlattı.

Tanık beyanlarının ardından duruşmaya yarına kadar ara verildi.

17.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde Zırhlı Birlikler'de vatani görevini yapan M.Y, saat 21.00 civarında gazinoda televizyon izlerken başka bir taburun komutanı olan bir yarbayın girip acilen koğuşlara gitmelerini söylediğini anlattı.

Gazinodan çıktıklarını bildiren M.Y, bir süre sonra da başçavuş Ali Berçin'in bölüğün önünde toplanmalarını söylediğini, sonra da kendilerini tank nişancısı, sürücü diye ayırdığını belirtti.

Tanklara bindirildiklerini, başçavuş Hulusi Yıldız'ın aldığı emir doğrultusunda oradan da nizamiyeye gitmelerini kendilerine ilettiğini aktaran M.Y, tankın nişancı bölmesinde bulunur vaziyette nizamiyeye indiklerini kaydetti.

Hulusi Yıldız'ın tanktan çıkmamalarını söylediğini belirten M.Y, saat 03.00 civarı kimseye görünmeden yemekhaneye gitmelerinin istendiğini dile getirdi.

M.Y, yemekhaneye gittikten sonra saat 06.00 civarı tankları garaja götürmek üzere acilen çağrıldıklarını ifade ederek, ancak ortalığın karışık olduğunu, Hulusi Yıldız'ın tankların akülerini sökmelerini emretmesi üzerine bu emri yerine getirdiklerini bildirdi.

İtirafçı tanık dinlendi

Duruşmada dinlenen itirafçı tanık Y.Ç. de darbe girişiminin yaşandığı gece cephanelikte görev yapan sanık eski teğmen Ahmet Çakır hakkında beyanda bulundu.

Ankara'da üniversiteyi 2009'da kazandıktan sonra öğrencilere ders çalıştırmak maksadıyla örgüte katıldığını belirten Y.Ç, 2011'de de Ahmet Çakır ile bu şekilde tanıştığını söyledi.

Çakır'ın Batıkent'te Alper Şahin isimli başka bir öğrenciyle kaldığını ve sınavlara hazırlandıklarını anlatan Y.Ç, onların evine de gittiğini belirtti.

Y.Ç, 2011 sonuna doğru yanlarına götürüldüğü lise son sınıf öğrencileri Ahmet ve Alper'in Kara Harp Okulu'nu kazandığını, bu kişiler Kara Harp Okulu'ndayken de zaman zaman görüşmeye devam ettiğini dile getirdi

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2013'te örgütün yönlendirmesiyle Kenya'ya gittiğini, Türk okullarında çalıştığını, 17/25 Aralık'ın ardından örgütle irtibatını kopardığını belirten Y.Ç, Ahmet Çakır ile de 2013'ten sonra görüşmediğini, bu yüzden bu tarihten sonra örgütle bağının olup olmadığını bilmediğini anlattı.

Çakır ve Şahin'in Isparta'dan getirilmiş çocuklar olduğunu ifade eden Y.Ç, şunları söyledi:

"Örgüt zaten lise son sınıftaki öğrencileri askeriyeye yönlendiriyordu. Onlarla ilgilenen kişiler manevi ve milli duygularını kullanarak askeriyeye yönlendirmeye çalışıyorlar. Ben sadece başlarında eve geliş gidişlerini kontrol amaçlı dururdum. Kara Harp Okulu'nu kazandıktan sonra hafta sonları ya da iki haftada bir görüşüyorduk."

Ahmet Çakır'ın söz alarak tanığı tanımadığını belirtmesinden sonra Y.Ç, sanığın babasının ve kardeşinin ismini de söyledi.

Duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

18.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde uzman çavuş rütbesiyle Zırhlı Birlikler'de görev yapan tanık G.S, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla beyanda bulundu.

G.S, 1. Tank Taburunda şoför olarak görev yaptığını belirterek, 15 Temmuz'da bölük astsubayı Ahmet Özdemir'in, WhatsApp grubuna attığı mesaiye gelinmesiyle ilgili mesaj üzerine 23.30 sularında kışlaya giriş yaptığını söyledi.

Gittiğinde tankların cephaneliğe götürülmüş olduğunu anlatan G.S, tulumunu giydikten sonra verilen emir doğrultusunda diğer personelle cephaneliğe geçtiğini bildirdi.

G.S, mesaiye giderken kalkışmadan haberi olduğunu ancak neden çağrıldıklarını bilmediğini ifade etti.

Cephanelik bölgesinde tankların yanaştırılmış halde durduğunu anlatan G.S, Üsteğmen Ahmet Özer ve ismini hatırlayamadığı bir üsteğmenin, bölük komutanı Yüzbaşı Ayhan Şen ile tankların dışarı çıkarılması hususunu telefonla görüştüğünü aktardı.

"Şen de komutanlarımıza hiçbir şekilde tankları cephanelik dışına çıkarmamamız gerektiği hususunda uyardı. Orada bulunan rütbeli bir şahıs tanklar dışarı çıkmayınca 'Biz kimin askerisiniz, kime hizmet ediyorsunuz?' diye bizim komutanlarımıza söyledi." ifadesini kullanın G.S, bu kişinin tankların sürekli hareket etmesini istediğini belirtti.

G.S, diğer uzman çavuşlarla tankların önüne geçtiklerini ve hayatları pahasına ayrılmadıklarını ifade ederek, bu rütbelinin emri üzerine kursiyer teğmen olduğunu sandığı bir kişinin ilk tanka bindiğini anlattı.

- "Ez bunları"

O rütbelinin teğmene "Ez bunları" diye komut verdiğini anlatan G.S, tankın önünden çekilmediklerini bildirdi.

G.S, tank birkaç manevra yaptıktan sonra kendi isteğiyle içinden çıkan teğmenin "Ben bunları ezemem." dediğini dile getirdi.

Bir ara bir silah sesi duyduklarını anlatan G.S, bölgede bir süre daha bekledikten sonra tankları garaja götürdüklerini dile getirdi.

Duruşmaya tanık beyanlarının ardından öğle arası verildi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde tanık olarak dinlenen uzman çavuş Y.A, darbe girişiminin yaşandığı dönemde ikinci alay birinci tabur ikinci bölükte görev yaptığını söyledi.

Darbe girişimi günü sağlık sebepleriyle gündüz izinli olduğunu belirten Y.A, saat 22.00 gibi bölük astsubayı Halil İbrahim'in arayıp mesaiye çağırdığını, nedenini sorduğunda da emrin bu şekilde olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Y.A, kendi aracıyla saat 23.00 sıralarında nizamiyeden girdiğini, bu sırada iç tarafta bekleyen 2 tank gördüğünü anlattı.

Tabur komutanı Özgür Efe'nin yeni tümen komutanıyla toplantıda olduğunun söylendiğini aktaran Y.A, bir süre sonra kendisinin de içinde bulunduğu 8 sürücünün Gösteri Tatbikat Taburu'na gitmesinin emredildiğini dile getirdi.

Y.A, buna karşı çıktıklarını ve başka bir tabura gitmek istemediklerini söylemelerine rağmen yine de tatbikat taburuna gönderildiklerine dikkati çekerek, gittikleri taburda "Tank kullanmayı bilen var mı?" diye sorulduğunu, şoför olmalarına rağmen bilmediklerini söylediklerini bildirdi. Y.A, çünkü bu tabura gelirken kendi aralarında darbe girişimi olduğuna dair konuştuklarını, kimsenin buna destek olmak istemediğini bildirdi.

"Aranızda tank şoförü yoksa gazinoya geçin." emri üzerine saat 00.30-01.00 gibi söylenen yere geçtiklerini ve buradaki küçük televizyondan yaşananları gördüklerini ifade eden Y.A, durumu dışarıdaki üsteğmen Ayhan Şen'e anlattığını söyledi.

Y.A, üsteğmeni ikna ettiğini, onun da "Tamam, herkes kendi bölüğüne gitsin. Ben de tankları çıkarmıyorum." diye karşılık verdiğini kaydetti.

Bunun üzerine kendi bölüklerine döndüklerini dile getiren Y.A, sabaha kadar orada kaldıklarını anlattı.

Diğer tanık beyanlarının alınmasının ardından duruşma yarına ertelendi.

19.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde Zırhlı Birlikler'de vatani görevini yapan tanık İ.Ç. beyanda bulundu.

Yat içtimasının saat 21.00'de alınmasının ardından koğuşta otururken 22.30 sıralarında silah sesleri duyduklarını ve asteğmenlerin elinde silahla bir yere gittiklerini gördüklerini anlatan İ.Ç, bundan yaklaşık 10 dakika sonra koğuşa giren teğmenin askerleri bölüğün önüne götürdüğünü bildirdi.

Astsubay Ali Berçin'in nöbetçi olduğunu ve yapılan içtimada şoförler, nişancılar ve doldurucuların ayrıldığını ifade eden İ.Ç, kendisinin tank sürücü olduğunu belirtti.

İ.Ç, garaj bölgesinde tankları hazırlayıp cephaneliğe gönderildiklerini dile getirerek, 4-5 tank halinde gittiklerini kaydetti.

Mühimmat yüklendikten sonra tanklarına birer teğmen bindirildiğine dikkati çeken İ.Ç, buradan tümen nizamiyesine hareket ettiklerini anlattı.

"Dışarıdakiler terörist, onlara tankla ateş edeceksiniz"

İ.Ç, nizamiyedeyken başlarında olan Astsubay Hulusi Yıldız'ı oradaki bir rütbelinin çağırdığını ifade ederek, Yıldız'ın bu kişinin yanına giderek tekmil verdiğini söyledi.

Rütbelinin "Dışarıdaki insanlar terörist, onlara tankla ateş edeceksiniz." dediğini, Hulusi Yıldız'ın ise "Onlar halk, ben böyle bir emri yerine getiremem." diyerek karşılık verdiğini aktaran İ.Ç, yaşananları şöyle anlattı:

"Sonra o komutan silahına sarıldı, Hulusi başçavuş da silahını çekti. Bizim uzman çavuşlar da silahını çekti. Sonra 'Emrime itaatsizlik edemezsin.' diye tartıştılar. Hulusi başçavuş 'Ben emre itaatsizlik etmiyorum ama ben bu emri yerine getiremem, gerekirse mesleği bırakırım.' dedi. Sonra komutanımız, tartışma devam ederken uzman çavuşlara, 'Çabuk askerleri bizim bölüğe götürün.' dedi. Kimse alıp götürmesin diye bizi. Sonra biz bölüğe çıktık."

İ.Ç, mahkeme başkanın sorusu üzerine, bu rütbeli kişinin yanındaki teğmenlerin de Hulusi Yıldız ve kendilerine silah doğrulttuğunu ifade etti.

Sanıklardan eski albay İsa Sancaklı'nın, duruşmadan önce Hulusi Yıldız ya da başka biriyle görüşüp görüşmediğini sorduğu İ.Ç, davadan dün itibarıyla kapısına gelen polislerin tebligat getirmesinden dolayı haberi olduğunu, daha önce de kimseyle görüşmediğini söyledi.

İ.Ç, terör eylemi olarak bildikleri olayların da darbe girişimi olduğunu sabah içtimasında öğrendiğini dile getirdi.

Diğer tanık beyanlarının ardından duruşmaya öğle arası verildi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde dinlenen tanık Astsubay M.A, 15 Temmuz'da 21.30 civarı bölük astsubayı Ahmet Özdemir'in Whatsapp grubuna attığı "herkes mesaiye" mesajı üzerine birliğe gittiğini anlattı.

Daha sonra tanklara mühimmat yüklenmesi için cephaneliğe gönderildiklerini dile getiren M.A, cephaneliğe gece 12 civarında gittiklerini ve o sırada dışarıda ne olup bittiğini bilmediklerini söyledi.

M.A, üsteğmen İbrahim Zengin'in levyeyle cephaneliğe ait bir deponun kapı kilidini kırmaya çalıştığını belirterek, ona "Komutanım Ömer astsubayı aradım, 5 dakikaya geliyormuş." dediğini aktardı. Bunun üzerine ise Zengin'in, "5 dakikamız yok. Sen de bana yardımcı ol." dediğini belirten M.A, bu ifade sonrası tankına döndüğü sırada üsteğmenin kapıyı kırmış olduğunu ifade etti.

M.A, ancak içeride istenen mühimmat olmadığını, bu sırada daha ilerideki depoya gelen Ömer Güngör astsubayın, talep edilen mühimmatı vermek üzere çağırdığını söyledi.

Söylenen mühimmatları Ömer astsubayın bulunduğu depodan bizzat kendisinin alıp taşıdığını belirten M.A, kalkışma olduğunu öğrendikten sonra tankların dışarı çıkarılmadığını anlattı.

Tanık beyanlarının ardından duruşma, pazartesi gününe ertelendi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-26 Nisan (2017) 'Ankara 52 sanık Darbe/Etimesgut Zırhlı Birlikler' davası

(20 Ekim 2018, 16:06)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13578    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.284.773