Tam
EskidenYeniye
 

Hava Harp Okulu Darbe davası

İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, Hava Harp Okulu'nda görevli subayların da aralarında bulunduğu 32'si tutuklu 43 sanığın yargılandığı davada, bazı sanıkların savunmaları alındı. Duruşmada eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Hüseyin Ergezen, Adil Öksüz'ün Sakarya'daki evinde yapılan aramada bir kitapta parmak izinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Tam saçmalık, bir kitabı her yere götürülmüş olabilir" dedi. Duruşmada mahkeme başkanının bu sorusu üzerine, Adil Öksüz'ün Sakarya'daki evinde yapılan aramada bir kitabın 2 sayfasında tutuklu sanık Hüseyin Ergezen'in baş parmak izinin çıktığı ortaya çıktı.

Önceki haber title=Sonraki haber

27.10.2018 14:58 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki örgütün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul Hava Harp Okulu'nda görevli subayların da aralarında bulunduğu 32'si tutuklu, 43 sanığın yargılanmasına devam edildi.

22.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Bakırköy Adliyesi Konferans Salonu'nda yapılan duruşmada, tutuklu sanık eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in savunması alındı.

Hava Harp Okulu'nun eski faaliyetlerinden, öğrencilerin başarılarından bahseden Ergezen'i Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, iddianamedeki suç isnatlarına karşı savunma yapması için uyardı.

Ergezen, uyarılara rağmen eski okul faaliyetlerine ilişkin savunmasını sürdürdü. Başkan Gürlek de Ergezen'e direkt soru sorulmasına karar verdi.

"Adil Öksüz'ün evindeki kitapta sanığın parmak izi çıktı"

Akın Gürlek'in "Adil Öksüz'ün Sakarya'daki evinde yapılan aramada bir kitabın 2 sayfasında baş parmak iziniz çıktı. Bu konu hakkında neler diyeceksiniz?" sorusu üzerine Ergezen, "Tam saçmalık, bir kitap her yere götürülmüş olabilir." dedi.

Gürlek'in, "11-12 Temmuz'da Akın Öztürk'ün genel sekreteri Ahmet Özçetin, kışlaya geliyor ve verilen ifadelerde bu kişinin kayıt yapılmadan kışlaya girişinin sağlanması talimatını vermişsiniz. Neler diyeceksiniz?" sorusuna Ergezen, "Neden geldiğinden haberim yok." yanıtını verdi.

Başkan Gürlek'in "Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, hakkınızda ankesör soruşturması var. Bir diyeceğiniz var mı?" sözleri üzerine de Ergezen, bilgisi olmadığını söyledi.

Mahkemenin sorularını sormasına devam etmesi üzerine sanık Ergezen, "Bu şekilde sorgulanmayı kabul etmiyorum. Ben savunmama devam etmek istiyorum." dedi.

"Amaç davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürmek"

Milli Savunma Bakanlığı avukatı Necip Kibar, "Sanığın davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürmek için bu şekilde cevap verdiğini düşünüyoruz. Hava Harp Okulu'ndaki toplantıların gece saatlerinde yapılmasını normal midir?" şeklindeki sorusu üzerine Ergezen, "Savunma yapmam engelleniyor." dedi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı, sanığa 3 defa uyarılmasına rağmen farklı şeyler anlattığını söyleyerek, soru sorma işlemine devam edileceğini belirtti.

Sanık Ergezen de "Cevap vermeyeceğim." dedi.

Mahkeme başkanı, sanığa isnat edilen eylemlere ilişkin olarak savunma yapması için söz verdi.

Ergezen, Hava Harp Okulu'nda yapıldığı iddia olunan darbe toplantılarıyla alakasının olmadığını, toplantıları kendi personeliyle yaptığını, iddia edilen WhatsApp gruplarında yer almadığını söyledi.

Bin 300 personeli ve binlerce silahı olan biri olarak, hiçbir gruba dahil edilmediğini ve haberleşme grubunda bulunmadığını iddia eden Ergezen, "Personelimden darbe imasında bulunduğuma dair bir ifade yok. 2 erim var. Bunlar duysaydı ballandıra ballandıra anlatırlardı. Bunlar darbe hazırlığı girişiminde bulunmadığımın ispatıdır. 14-15 Temmuz'da darbe toplantısı yapıldığı iddiaları var. Kurul faaliyetleriyle ilgili toplantılara katıldım. Yalova'da darbe toplantısı yapıldığı iddiası da var. Aynı anda iki yerde olamam. Benim günümün yarısı toplantılarla geçer." diye konuştu.

Ergezen, darbe toplantısı yapıldığı iddia edilen saatlerde evrak işleriyle uğraştığını, Yalova'da öğrencilerle birlikte olduğunu, Yalova'da kampta bulunduğu saatlerde çok sayıda ziyaretin yapıldığını ve terör tehditlerini duyduğunu ifade eden Ergezen, şöyle devam etti:

"Yalova'dan İstanbul'a gittim. Okulla ve öğrencilerle ilgili Tuğgeneral Fetih Alpay ile görüşmek istedim, yoktu, görüşemedim. Uçuşların kesildiği bilgisi geldi. Okulda artan güvenlik tedbirlerini soruşturdum. Helikopterlerin seslerini duydum, bana Genelkurmay Başkanı'nın geleceği ve terör olaylarıyla ilgili olduğu söylendi. Okulu gezdim. Boğaziçi Köprüsü'nün terör tehdidiyle tutulduğu ve alçak uçuşların yapıldığı söylendi. Sicil amirlerime ulaşamadım."

"TRT'ye helikopterle gitmiş"

Yalova'daki filo komutanını arayarak, terör olaylarıyla ilgili uyardığını anlatan Ergezen, kendisine gelen telefonda terör olaylarıyla ilgili TRT ve Digitürk binalarının güvenliğinin alınması emri verildiğinin söylendiğini, personele hazırlık yaptırdığını, TRT'ye gitme kararı verdiğini, amirlerinden hiçbirine ulaşamadığını aktardı.

TRT'ye gitmek için helikoptere bindiğini, köprünün askerler tarafından kapatıldığını gördüğünü, emrin güvenilirliğini hiç sorgulamadığını, emre itaat ettiğini, kendisine gitme emrinin kim tarafından verildiğini bilmediğini anlatan sanık Ergezen, "15 Temmuz'da verilen emri gerçekleştirdim. TRT'ye indik, binanın güvenliği sağlanmıştı zaten. Bir binbaşı Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından geldiklerini söyledi. Ben sadece 2 sivil ve 2 güvenlikçi gördüm. Arka tarafa biz yerleştik. Nöbet tutulan yerlere baktım. Telefonumun şarjı bitmişti, telefonumu şarj ettim." diye konuştu.

"Harbiyelilere sivil kıyafet dağıtmış"

Tutuklu sanık Hüseyin Ergezen, Yalova'dan çıkan askerlerle ilgili telefonda görüşmeler yaptığını, bunların köprüye gittiğini, telefonda görüştüğü kişilerin kendisine "terörist olduklarını düşündükleri kişilerin saldırdığını, ateş ettiklerini" anlattığını, bu sebeple TRT'deki durumla ilgilenemediğini söyledi.

Kalkışmayı ilk duyduğunda birliğin böyle bir şeyin içine sokulduğunun aklına gelmediğini, durumları tedbir olarak değerlendirdiğini anlatan Ergezen, "TRT'de kapıda provokasyon yapan insanlar vardı, kapıya dayanmışlardı. TRT'den ayrılmayı ve köprüye gitmeyi düşündüm. Sivil kıyafetler dağıtarak harbiyelileri arkadan çıkarttım. Arka kapıdan orayı terk ettim. Köprüye gitmek istedim, gidemediğimi anlayınca Yeşilköy'deki okula taksiyle geçtim. Komutana ulaşamadım, oyuna getirildiğimizi anladım." ifadelerini kullandı.

Ergezen, TRT İstanbul müdürü olacakmış

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, "Atama listesinde İstanbul TRT müdürü olarak isminiz geçiyor. Neler diyeceksiniz?" sorusuna sanık, "Benim haberim yok." yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Mehmet Alagöz'ün sorulara sanık Ergezen'in cevap vermemesi üzerine Başkan Gürlek, sanığın sorulara uygun cevap vermemesi nedeniyle sorgusunu bitirdi.

Duruşmaya ara verildi.

Duruşmada, savunma yapan tutuklu sanık Oktay Erkin, Hava Harp Okulu'nda idari işlerden sorumlu astsubay olduğunu, iddianamede kalkışmadan haberi olduğuna dair bir şeyin olmadığını, bu durumu evindeyken duyduğunu, daha sonrasında okula gittiğinde, televizyonlarda açıklamaların başladığını, darbecilerin mühimmat almasını engellediğini dile getirdi.

15 Temmuz'dan sonra 1 yıl boyunca göreve devam ettiğini, hatta tanık olarak ifade verdiğini, silahlığın kapısının kilitli olduğunu ve kimsenin tek başına bu kilidi açamayacağını söyleyen Erkin, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Tutuklu sanık Serdar Bay da okul dekanının icra astsubayı olarak görev yaptığını, kalkışmaya karşı herhangi bir faaliyette bulunmadığını, tanık olacağı yerde sanık olarak davada yer aldığını ileri sürdü. Bay, kalkışmadan haberi olmadığını, sadece görevini icra ettiğini savunarak, 00.00 sıralarında televizyondan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içinde bir grubun kalkışma yaptığına dair açıklamaları gördüğünü ve TRT'de okunan bildiriyi görünce darbe olduğunu anladığını iddia etti.

Gece saat 03.00 civarı Tuğgeneral Fethi Alpay'ın dekanın odasına geldiğini ifade eden sanık Bay, Alpay'ın bir süre sonra odadan çıktığını, kendisine emir vermediğini, kendisinin de sekreterlikten ayrılarak, dinlenme odasına geçtiğini, en sağlıklı hareketin beklemek olduğuna karar verdiğini söyledi.

Sanık Bay, sabaha kadar televizyon izlediğini dile getirerek, “Kimin ne yaptığını anlamaya çalıştım. Dekanın geri gelmesini bekledim. Daha sonra dekan Ahmet Gümüş geldi, lojmana gitti ve daha sonrasında personelin eve gitmesini söyledi. Birlikten çıkış yapıp, evime gittim. Darbeyle uzaktan yakından ilgim yoktur.” dedi.

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek’in “Olağanüstü durum var. 23.20'de dekanlık binasına girmişsin. Her şey belli, okulda kalkışma yapıldığı belli. Neden emirlere uyuyorsun?” diye sorması üzerine sanık Bay, “Hukuksuz bir emir yok. Hukuka uygun emirlerdi. Ortada darbe emri yok” ifadelerini kullandı.

Mahkeme başkanı Gürlek de “Sana göre öyle” dedi.

Tutuklu sanık Tuncay Demirci ise savunmasında, Hava Harp Okulu'nda beden eğitimi eğitmeni olarak görev yaptığını, sözleşmeli olduğunu, emrinde hiçbir personelin bulunmadığını, 15 Temmuz'da önce aracının ölçümünü yaptırdığını, hamile olan eşiyle market alışverişi yaptığını, 21.45 civarında amirinin kendisini arayarak, spor salonuna çağırdığını, herkesin salonda olduğunu gördüğünü söyledi.

Amiri İsa Öztürk'ün kendisine terör ihbarı aldıklarını söylediğini anlatan sanık Demirci, eğitim elbiselerini giydiklerini, bir süre sonra darbe söylemlerini duyduklarını, şok olduğunu, İsa Öztürk'ün kendisine darbeyle ilgilerinin olmadığını söylediğini, panik olunca aracında beklemeye başladığını, daha sonra evlerine dağıldıklarını belirtti.

Bazı sanıkların savunmalarını tamamlamasından sonra duruşma, yarına ertelendi.

23.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Bakırköy Adliyesi Konferans Salonu'nda yapılan duruşmada, sanıkların savunmalarının alınmasına devam edildi.

Savunma yapan tutuklu sanık Hasan Gülser, iş kontrol amiri olduğunu, olay tarihinde istihkak tabur komutanlığına vekaleten baktığını, o tarihlerde 4 subayın izinli olduğunu, 15 Temmuz'da normal mesaiye başladığını, daha sonra Albay Yusuf Özdemir'in geldiğini ve birliğe terör saldırısı olabileceğini söyleyerek, uyardığını anlattı.

Albay Özdemir'in kendisine saldırı uyarısıyla ilgili olarak 5 bin adet merminin çekilmesini, şarjörlere basılmasını söylediğini ifade eden sanık Gülser, "Bu durumu bölük komutan vekiline ilettim. Her şey yönergeye uygun yapıldı. Kanunsuz hiçbir şey yapılmadı. 16.30'da mesaiden ayrıldım, Taksim'e giderek bir şeyler yedim, eve geldim. Daha sonrasında Albay Yusuf Özdemir aradı ve 'birliğe gel' dedi. O sırada televizyonda terör tehdidi nedeniyle köprülerin ve havaalanlarının kapatıldığını gördüm. Birliğin emniyetini almak maksadıyla 22.15'te birliğe giriş yaptım. 22: 30 sıralarında Albay Yusuf Özdemir, askeri park sahasına çağırdı, oraya gittik." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, sanığa "Tanık beyanlarında 'beklenen gün geldi' şeklinde askerlere konuşma yapmışsın. Ne diyeceksin?" sorusunu sordu.

Sanık Gülser de, "Ben böyle bir konuşma yapmadım." dedi.

Saat 23.20'de askerleri hangara oturttuğunu, diğer birlikten gelen askerleri görünce terör tehdidi şüphesinin arttığını savunan sanık Gülser, şöyle devam etti:

"00.10'da park bölgesinden 3-4 helikopterin kalktığını gördüm. Hava Harp Okulu Kurmay Başkanı Albay Barbaros Akça inenler arasındaydı ve daha sonrasında vatandaşlarla tartıştığını gördüm. Ne olduğunu anlamaya çalıştım. O sırada eşimle konuştum, bana televizyondaki açıklamaları anlattı. 00.10'da ilk defa durumları eşimden duydum. 01.00 civarı helikopterden havacı bir albay indi. Şoku atlatınca birlikten ayrıldım. 18 Temmuz'da normal mesaime gittim. Kanunsuz hiç bir emir vermedim."

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, "Tanık beyanlarında 'kana kan dişe diş' tarzında konuşmalar yapıldığı söyleniyor. Sana nizamiyenin korumasını vermişler. Eşinden öğrendikten sonra neden emirlere uydun?" diye sorması üzerine sanık Gülser, "Öyle bir konuşma duymadım." cevabını verdi.

Bir diğer tutuklu sanık Ünsal Eken, ulaştırma taburunda görevli olduğunu, uçuş ekibinin ulaşımını sağladığını, iddianamede yer alan tüm suçlamaları reddettiğini, olay tarihinde yolladığı araçların bir kısmını görev icabı yolladığını, bir kısım araçları ise kendisinin yollamadığını, kendi planlama listesine göre hareket ettiğini, bu yüzden tutuklu bulunduğunu öne sürdü.

Sanık Eken, kendisine kimsenin havaalanına gideceğini söylemediğini, kendisinin de kimseye havaalanına git demediğini öne sürerek, "Araçların havaalanına gittiğini, döndükten sonra öğrendim. Nöbet sıra çizelgesine göre nöbet tuttum. Nöbetimi kimseyle değiştirmedim. Hiçbir toplantıya katılmadım. Günlük görev listesinin dışına çıkmadım. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum." ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanık Muhammet Ali Kaya da savunmasında, ulaştırma tabur komutanı izinli olduğu için bu bölüme vekaleten baktığını söyleyerek, "Buradaki herkes turuncu alarmdan bahsediyor, ben üsteğmen olarak tatbikat duydum. Televizyon izlerken terör saldırıları olduğunu gördük, sonrasında sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını gördük. Silahhaneden silah çıkmadı çünkü silahhaneyi kilitledim ben. Mühimmatımı saydım, eksik yoktu. Silahhanem hiç açılmadı. Kimse benim bünyemde bulunan silahhaneden silah kullanmadı. Silahhaneyi kilitlemem benim bu hain darbe girişimine katılmadığımın kanıtıdır." sözleriyle savunma yaptı.

Çıkan araçlardan haberi olmadığını iddia eden sanık Kaya, "darbe haberleri ile Başbakan'ın konuşmasını gördüğünü, Ünsal Eken'in de araçları yollamasının bu kapsamda olmadığını, kendi zamanında da araç tahsisinin yapılmadığını, askerlerini arayarak, hiçbir olaya ve kalkışmaya karışmama telkininde bulunduğunu, Başbakan'ın konuşmasından sonra araç çıkışlarını yasakladığını, telefonda yaptığı konuşmalardan da darbe karşıtı olduğunun anlaşılacağını" belirtti.

Söz konusu sanıkların savunmalarını tamamlamasından sonra duruşma, yarına ertelendi.

24.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Bakırköy Adliyesi Konferans Salonu'nda yapılan 8. duruşmaya, 6 tutuklu, 9 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanlığı'nın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam etti.

Savunma yapan tutuksuz sanık Mustafa Böcek, olay tarihinde Hava Harp Okulu’nda uzman çavuş olarak görev yaptığını, gördüğü her şeyi komutanlarına rapor ettiğini, darbe girişimini geç de olsa anladığını ama kimlerin darbeci, kimlerin darbe karşıtı olduğunu bilemediğini söyledi.

Sanık Böcek, sabaha karşı vatandaşları sokakta görünce hain darbenin başarısız olduğunu anladığını ifade ederek, "Uzman Çavuş Serdar Şahin nöbetçi amirimdi, bir araca eskortluk yapmamız gerektiğini söyledi. Yakıt taşıma olduğu aklıma gelmedi, normal eskortluk görevi zannettim. Darbeye yardım olduğu aklıma gelmedi. Destek Nizamiye’ye geldiğimizde yakıt tankeri olduğunu gördüm. Daha sonrasında gözaltına alındım. Kendi envanterimiz olan araçla tankere eskortluk yaptık. Bir emir verildi, emir komuta zincirinin en altında yer alıyorum. Emri veren ve emir amacını bilmem mümkün değildir. Yakıt ikmali yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Serdar Şahin, komutanların kurtarılması için yapmamız gerektiğini söyledi.’’ diye konuştu.

Bir diğer tutuksuz sanık Murat Günder de savunmasında, Hizmet Bölük Komutanlığı’nda bölük komutanı olarak 11 Temmuz 2016’da göreve başladığını, 1. derece sicil amirinin Albay Yusuf Özdemir olduğunu, Özdemir’in kendisine turuncu alarm verildiğini ve 2 bin merminin şarjörlere basılmasını emrettiğini dile getirdi.

Sanık Günder, Özdemir’in bu talebini resmi yollarla usulüne uygun bir şekilde talep ettiklerini, iznin verildiğini, mermilerin olduğu yeri kilitlediğini ve sonrasında Halkalı’da bulunan ailesinin yanına gittiğini anlattı. Daha sonra terör tehdidiyle birliğe çağrıldığını, yolda telefonuna haberlerin düştüğünü aktaran Günder, emekli astsubay olan babasıyla, amcasıyla konuştuğunu, kendisini darbe konusunda uyardıklarını beyan etti.

Kendisini birliğe çağıranların darbeci mi, darbe karşıtı mı olduğunu bilmediğini savunan Günder, "Birliğe neden gittiğime dair o gece video çektim. Çünkü bu hainlerin daha önce kurdukları tuzakları biliyordum. Bu video darbe amacıyla gitmediğime dairdir. Birliğe 00:22 civarı girdim."’ diyerek olay günü kendini çektiği videoyu mahkeme heyetine izletti.

Birliğe giriş yaptıktan sonra odasına gittiğini aktaran sanık Günder, odasının camlarının kırık olduğunu, Orhan Çiçek’in odasının camlarını kırdığını, mermilerin bulunduğu yerin anahtarını aradığını öğrendiğini söyledi. Günder, askerler toplanınca emrindeki 40-45 kadar askere "Beni dinleyeceksiniz" telkininde bulunduğunu ancak Albay Yusuf Özdemir askerlere araçlara bin emri verince askerlerin araçlara bindiğini belirtti.

Sanık Günder, "Albay Yusuf Özdemir, bana da araca binmemi söyledi, ben binmedim, 2. defa emretti, ben bahanelerle binmedim, onlar gittiler. Daha sonrasında aracıma geçtim, radyoyu dinledim. Emrimdeki başçavuş geldi ona sordum 'Cemaatçi misin?' diye, bana 'Allah onların belasını versin, değilim’ dedi. Olaylara karışmamasını ve evine gitmesini istedim. Binanın ışıklarını kapattım. Yusuf Özdemir askerlerimi almıştı, askerlerimi çok merak ediyordum. 04.15 gibi bir araç geldi, mermi almaya geldiklerini söylediler, mermi vermedim. 04.30 gibi birlikten çıktım. Halen ihraç olmamış bir üsteğmenim. Darbecilerin karşısında durdum. Beraatımı istiyorum." şeklinde konuştu.

"Ömer Halisdemir gibi kahramanlar var, gidiyor, darbeci komutanın kafasına sıkıyor"

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, Günder'e "Bu ülkede Ömer Halisdemir gibi kahramanlar var, gidiyor, darbeci komutanın kafasına sıkıyor. Bu durumu sen de engelleyebilirdin. Niye karşı çıkmadın?’’ diye sordu. Bunun üzerine sanık Günder, "Beni oraya gönderen kimse yoktu. Tek başımaydım, nasıl karşı çıkayım?" dedi.

Başkan Gürlek’in ‘’Neden tepki göstermedin?’’ sorusuna sanık Günder, "Askerlere 'albayı dinlemeyeceksiniz' dedim. Askerlere otobüse binerken 'nereye gittiğinizi bile bilmiyorsunuz' dedim. Askerleri, Yusuf Özdemir’i tanımıyorum, ben oraya gideli 4 gün olmuştu. Korktuğum açık ve nettir." diye cevap verdi.

Sanıkların savunmalarının alınmasının tamamlanmasından sonra mahkeme, tanık dinlemesine geçti.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski pilot üsteğmen Kerime Yıldırım, cezaevinden SEGBİS ile duruşma salonuna bağlanarak, tanık olarak ifade verdi.

Tanık Kerime Yıldırım, Vodafone Arena Stadyumu’na personel götürme emrini Albay Hüseyin Ergezen’in verdiğini ifade ederek, "Albay Ergezen, terör saldırıları olabileceğini, bu kapsamda uçmam gerektiğini söyledi. Kaç kişiyi götürdüğümü hatırlamıyorum. Helikopter 8-10 kişi alıyor. Personelin nereden geldiğini bilmiyorum. Öğrenciler de vardı. İlk önce TRT’ye Hüseyin Ergezen, 2 rütbeli ile askeri öğrencileri götürdüm. İlk uçuşum buydu. Atatürk Havalimanı’ndaki kuleden uçuş izni istedim. Kule bana nereye gideceğimi sordu, ben de albaya sordum. Albay bana 'Kadıköy' dedi. Uçuş yaparken albay 'rotayı değiştir' dedi. Onun yönlendirmesiyle hareket ettim. Bütün helikopterdekiler indi, Atatürk Havalimanı askeri aprona geri döndüm.’’ şeklinde konuştu.

Beşiktaş’taki stada kendisinin de, Tuncay Yıldırım’ın da uçtuğunu söyleyen Yıldırım, Yüzbaşı Fatih Aksoy'un Albay Ergezen’in emriyle stada uçmasını söylediğini, Ergezen’in sicil amiri olduğunu belirtti.

Talepleri sorulan Cumhuriyet savcısı, tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını, duruşmaya gelmeyen 2 sanık hakkında yakalama kararı çıkartılmasını ve eksik hususların giderilmesini talep etti.

Duruşma, sanık avukatlarının taleplerinin alınması için yarına ertelendi.

25.10.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Bakırköy Adliyesi Konferans Salonu'nda yapılan duruşmaya, 32 tutuklu, 9 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanlığı'nın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, mahkemeye gelen belgeleri okudu. Başkan Gürlek, bazı sanıklar hakkında farklı illerde ankesör soruşturması başlatıldığını, eski Albay Hasan Ergezen'in Adil Öksüz ve Kemal Batmaz ile telefon görüşme kayıtlarının olduğuna dair belgenin mahkemeye ulaştığını, bir diğer tutuklu sanık İsa Pek'in cezaevindeki bilgisayar odasından çıkarken kartuşa gizlediği bir not bulunduğunu söyledi.

Sanık Pek, nottan haberi olmadığını ifade etti.

Duruşma, sanık avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam etti.

Duruşmada söz alan sanıkların avukatları, öncelikli olarak tutuklu olan müvekkillerinin tahliyesini istedi.

Avukatlar, müvekkillerinin darbe girişimine katılmadıklarını, olay günü terör tehdidi üzerine hareket ettiklerini iddia etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına, ilgili yerlere yazılan yazıların cevaplarının beklenmesine, tanıkların bir sonraki celsede dinlenmesine karar vererek, tutuklu sanıkların cezaevlerinde yandan ve önden fotoğraflarının çekilmesine hükmetti.

Sanıkların fotoğraflarının çekilmesinden sonra, davayla ilgili görüntülerle birlikte bilirkişiye gönderilerek, bilirkişi raporu alınmasını kararlaştıran mahkeme, sanık Oktay Erkin hakkındaki suçlamaların tanık beyanı kapsamında lehine değişebileceği ihtimaline binaen adli kontrol uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Diğer 31 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 21 Ocak 2019'da Silivri'de görülmek üzere erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan 687 sayfalık iddianamede, darbe kalkışması öncesi Hava Harp Okulu'nda düzenlenen toplantı ve koordinasyon çalışmaları ile darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 sabahı ve darbe girişimi sırasında okulda gelişen olaylar anlatılıyor.

İddianamede, 14 Temmuz 2016'da öğle saatlerinden itibaren Hava Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Fethi Alpay'ın makam odasında darbe koordinasyon toplantısı düzenlendiği, toplantılara eski 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Mehmet Nail Yiğit, eski İstanbul Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Albay Ahmet Çelebioğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevlisi eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in katıldığı belirtiliyor.

Tuğgeneral Sönmezateş'in, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın derdest edilmesi" emrini bu toplantıda aldığı kaydedilen iddianamede, toplantıların geç saate kadar gizlilik içerisinde yapıldığı, 16 Temmuz'da, toplantının yapıldığı komutanlık katındaki kameraların sökülerek saklandığı, soruşturmada saklanan kameraların bulunduğu ve toplantıya ilişkin görüntülerin elde edildiği bildiriliyor.

İstanbul Valisi Şahin'in derdest edilme planı

Darbe teşebbüsü gecesi Hava Harp Okulu'ndan yola çıkan subay ve astsubayların, Zeytinburnu Kazlıçeşme'de emniyet güçleri tarafından yakalandığı ve sanıklardan eski Binbaşı Ecir Şık'ın üst aramasında 4 sayfadan ibaret darbe görevlendirme planının ele geçirildiği vurgulanan iddianamede, burada İstanbul Valisi Vasip Şahin'in derdest edilmesiyle ilgili bir planın yazılı olduğunun görüldüğü aktarılıyor.

İstanbul'da darbe kalkışması için havalanan askeri helikopterlerin iniş-kalkış koordinesine ilişkin tespitler ile Atatürk Havalimanı ve Ulus'taki TRT binasının işgalinin yönetilmesine ilişkin planlardan da bahsedilen iddianamede, sanıkların "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "TBMM ile hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sanıkların ayrıca "silahlı terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak, hava ulaşım araçlarının alıkonulması, kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" gibi suçlardan da değişik oranlarda hapis cezalarına çarptırılması talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-30 Ekim (2017) 'İstanbul 43 sanık (ilk 44) Darbe/Hava Harp Okulu' davası

(27 Ekim 2018, 14:58)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13604    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Şike Kumpası: Aziz Yıldırım'a Beraat

22.11.2020 18:06 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 87 sanığın yargılanmasına devam edildi. 09.11.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Yöneticilerine 105 Yıl Hapis

23.11.2020 11:45 Adana, Ankara, Antalya, Bartın ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda çoğu yönetici konumdaki 14 sanığa..
Tamamı 23.11.2020

Savcılık: Aslı Baş Öldürüldü

23.11.2020 11:16 Muğla'da, MİSS Model of the World güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın Bodrum'da bir villada balkondan düşerek ölmesine ve olayın Fetö yardımıyla örtbas edildiği iddiasına ilişkin 3 sanığın yar..
Tamamı 23.11.2020

Kayseri: Fetö'ye 16 Hapis Gerekçesi

22.11.2020 17:12 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçlarından çeşitli miktarlarda hapis cezalarına çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Dink Cinayeti: Savcı Akkaş'a dava

22.11.2020 18:26 İstanbul'da, Hrant Dink Cinayeti soruşturmasına bakan eski savcılardan FETÖ firarisi Muammer Akkaş hakkında 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerini koruma gayesiyle işlem yapmayarak dos..
Tamamı 22.11.2020

ABD Görevlisi Cantürk'e 5 Yıl Hapis

22.11.2020 17:49 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Diğer sanıklar Sevim Cantürk ve Kevser İrem Cantürk ise delil yetersizliğin..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Çatı Davası Onandı

22.11.2020 15:18 Ankara'da, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 75 sanık hakkında açılan 'çatı davası'nda dört sanığın ağırlaştırılmış müebbet, üç sanığın ise 10 yıl 6'şar ay hapse çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Baransu-Fetö İşbirliği Gerekçede

22.11.2020 17:29 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk davada 77 sanıktan 51'inin a..
Tamamı 22.11.2020

Başyaver Suikastte Asli Fail

22.11.2020 17:35 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada ağırlaştırılm..
Tamamı 22.11.2020

FETÖ Trolü 'Kacsaatoldu' davası

23.11.2020 10:02 Gaziantep'te, FETÖ'nün sosyal medyadaki 'kacsaatolduson', 'kacsaatoldusonn', 'kacsaatoldunet' gibi hesapların yöneticilerinden biri olduğu iddiasıyla hakkında davada açılan Hüseyin Yılmaz ile eşinin yargılanmasına deva..
Tamamı 23.11.2020

Uğurluel'i Maceracı Gammazladı

23.11.2020 10:48 İstanbul'da, Fetö'nün ana TV kanalı Samanyolu TV'de 'Maceracı' isimli programıyla tanınan Murat Yeni'nin gözaltında iken emniyete adını verdiği isimlerden tarihçi-yazar Talha Uğurluel'in Fetö'ye üye olmak suçlamasıyla ..
Tamamı 23.11.2020

Donanma Darbe davası

22.11.2020 17:21 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 90 sanıklı davadan, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına de..
Tamamı 22.11.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

22.11.2020 16:17 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 22.11.2020

Edok'taki Darbeciler Yargılanıyor

22.11.2020 13:26 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin açılan davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutan..
Tamamı 22.11.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

22.11.2020 12:51 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahındaki eylemlere ilişkin 132 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 21.10.2020..
Tamamı 22.11.2020

Rus Elçi Karlov'a Suikast davası

22.11.2020 15:11 Ankara'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılandığı davaya devam e..
Tamamı 22.11.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.873.318