Tam
EskidenYeniye
 

Az sanıklı Fetö davaları

Çeşitli illerde görülen çok sayıdaki az sanıklı Fetö davalarında sanıkların yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi. Sonuçlanan bir çok davada sanıklar hapis cezalarına çarptırılırken bazılarında ise beraat etti. Bu davalardan imkanlar ölçüsünde sadece bir kaçına bu haberde yer verilmiştir.

Önceki haber title=Sonraki haber

Çeşitli illerde görülen çok sayıdaki az sanıklı Fetö davalarında sanıkların yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi. Sonuçlanan bir çok davada sanıklar hapis cezalarına çarptırılırken bazılarında ise beraat etti. Bu davalardan imkanlar ölçüsünde sadece bir kaçına bu haberde yer verilmiştir.

Develi Belediyesi: 5 sanığa 2-7 yıl hapis

Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan ve aralarında eski Develi Belediye Başkanı Recep Özkan'ın da bulunduğu 7 sanıktan 5'ine, 2 yıl 1 ay ile 7 yıl 6 arasında değişen hapis cezaları verildi. 2 sanık ise beraat etti.

7 Kasım'da Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tutuksuz sanıklar Develi Belediye eski Başkanı Recep Özkan ile Fatih Demircioğlu, Mustafa Ç., Mustafa K., Nuh Kalfaoğlu ve eski Develi Belediyesi İmar Müdürü Kozan Karataş ile avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Mikdat Harman ise duruşmaya katılmadı.

Haklarında yapılan suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraatlerini istedi.

Terör örgütü üyesi olmadığını iddia eden Recep Özkan, "Ülkesi için canını seve seve verecek bir ailenin evladıyım. 15 Temmuz gecesi oğlum A.E.Ö. ile birlikte meydanlara çıktım. Örgüte ait okul, yurt yaptırmadım. Kimseyi yönlendirmedim. Örgüt tarafından düzenlenen organizasyonlara sponsor olmadım. AK Parti'den 2 dönem Belediye Başkanlığı yaptım. Yaşadıklarım siyasi kumpas ve komplodan ibarettir. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum" dedi.

Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını öne sürerek beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu, tutuksuz sanıklardan Mikdat Harman ve Kozan Karataş'a 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 7'şer yıl 6'şar ay; Recep Özkan ve Nuh Kalfaoğlu'na da aynı suçtan 6'şar yıl 3'er ay; Fatih Demircioğlu'na ise 'örgüte yardım etme' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

Heyet, diğer sanıklar Mustafa Ç. ve Mustafa K.'nin ise delil yetersizliğinden beraatlerine karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanıkların istinaf ve Yargıtay süreci göz önüne alınarak tutuksuzluk hallerinin devamına karar verdi.

Cumhuriyet savcısı, bir önceki duruşmada açıkladığı mütalaasında, aralarında Develi Belediyesi'nin eski başkanı Recep Özkan'ın da bulunduğu tutuksuz 6 sanığın 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapsini istemişti. Duruşma savcısı, tutuksuz sanık Mustafa K. hakkında ise beraat kararı verilmesini talep etmişti.

Kırklareli: Gazeteci Haydar Meriç'i usulsüz dinleyen polise 11 yıl hapis

Kırklareli'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görevli iken ihraç edilen polis memuru Faruk Aslan'a, 11 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Aslan'ın dosyası, cesedi denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç'in de arasında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenilmesi davasından ayrılmıştı.

7 Kasım'da Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, FETÖ'nün "usulsüz dinleme" davasından dosyası ayrılan, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "sahtecilik" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından yargılanan Aslan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Mahkemeye gelen belgelerin okumasıyla başlayan duruşmada Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını okudu.

Savcı, sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçundan beraatını, "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "sahtecilik" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Aslan, savunmasında, hakkındaki suçlamaların asılsız olduğunu iddia etti. Kimseyi dinlemediğini ileri süren Aslan, beraatını ve tahliyesini istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçundan beraatına karar verdi.

Sanığı, 3 kişiye yönelik "haberleşmenin gizliliğini ihlal" ve "sahtecilik" suçlarından 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, Aslan hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla Burdur'da devam eden yargılaması dolaysıyla bu suçtan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verdi.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görevli iken ihraç edilen eski polis memuru Faruk Aslan'ın dosyası, cesedi denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç'in de arasında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenilmesi davasından ayrılmıştı.

Adana: Asker Mahrem İmamına 7 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında askerlerden sorumlu "mahrem imam" olduğu iddiasıyla yargılanan tutuklu sanık 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

6 Kasım'da Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu sanık Okan Gürsul ve avukatı katıldı.

Sanık Gürsul savunmasında, FETÖ/PDY üyesi olmadığını ve askeri öğrencilerle bir irtibatının bulunmadığını öne sürdü.

Ankesörlü sabit hatlardan kimseyle iletişim kurmadığını ve ByLock yüklemediğini iddia eden sanık Gürsul, beraatine karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı ise bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek sanığın alt sınırdan uzaklaşarak cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti, sanık Okan Gürsul'a "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Adana: Asker Mahrem İmamına 12 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada askerlerden sorumlu "mahrem imam" olduğu gerekçesiyle yargılanan tutuklu sanık 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

16 Kasım'da Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Ramazan Karakaya, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık Karakaya, savunmasında FETÖ/PDY üyesi olmadığını ve askeri öğrencilerle irtibatının bulunmadığını öne sürdü.

Ankesörlü sabit hatlardan kimseyle iletişim kurmadığını ve ByLock yüklemediğini iddia eden sanık Karakaya, beraatine karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı ise bir önceki celsede açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını yineledi.

Savcı, sanığın Hava Harp Okulu öğrencileriyle irtibat kurarak kopmaya çalışanları tekrar örgüte kazandırmak için faaliyet gösterdiği hususunun dikkate alınması, alt sınırdan uzaklaşarak cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti, sanık Ramazan Karakaya'ya 12 yıl hapis cezası verdi.

Adana: Gaybubet Hücre Evinde yakalanan 2 sanığa 8-9 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evinde yakalanıp haklarında dava açılan tutuklu 2 sanıktan birine 8 yıl 3 ay, diğerine 9 yıl hapis cezası verildi.

14 Kasım'da Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Yasin Kaya ve Turgut Korkulu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanıklar savunmalarında, FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını iddia ederek, tahliye ve beraatlarını istedi.

Cumhuriyet savcısı ise esas hakkındaki mütalaasında, sanıkların örgüt mensuplarınca "gaybubet evi" olarak adlandırılan adreste yakalanması, sanık Kaya'ya ait ikamette 'F.Gülen' ibareli kol saatinin bulunması, sanıkların ayrı ayrı sahte kimlik kullanması dikkate alınarak üzerilerine atılı suçtan cezalandırılması ve tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti de "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan sanık Turgut Korkulu'yu 8 yıl 3 ay, sanık Yasin Kaya'yı ise 9 yıl hapis cezasına çarptırarak, mevcut hallerinin devamına hükmetti.

Adana: Gaybubet Hücre Evinde yakalanan 1 sanığa 9 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan tutuklu sanığa 9 yıl hapis cezası verildi.

13 Kasım'da Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ekrem Sağlam, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sağlam, savunmasında, FETÖ üyesi olmadığını iddia ederek beraatini istedi.

Cumhuriyet savcısı ise esas hakkındaki mütalaasında, Sağlam'ın FETÖ içerisinde "büyük bölge talebe mesulü" ve "doktor" olarak anılması, askeri yapılanmada yer alan örgüt üyelerinden sorumlu olması ve örgüt mensuplarınca "gaybubet evi" olarak adlandırılan adreste yakalanması dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılması yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti de sanık Sağlam'ı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ankara: Mahrem Asker Abisi'ne 8 yıl hapis

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında hakkında dava açılan ve örgütün "mahrem asker abisi" olduğu iddia edilen Levent Uz, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

14 Kasım'da Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Uz ve avukatı katıldı.

Görüşü sorulan iddia makamı, 5 Temmuz 2018'deki celsede açıkladığı esasa ilişkin mütalaasını tekrar ettiğini belirtti. Sanık Uz'un, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığının ve FETÖ hiyerarşisinde "mahrem asker abisi" olarak yer aldığının tanık beyanıyla da sabit olduğunu dile getiren savcı, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Esasa ilişkin savunma yapan Uz, üzerine atılı suçu işlemediğini ve ByLock'u kullanmadığını ileri sürerek tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istedi.

Müzakerenin ardından mahkeme heyetinin kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Bahtiyar Çolak, Levent Uz'a, "FETÖ üyeliği" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini ve tutukluluk halinin de devamına hükmedildiğini bildirdi.

Ankara: Moskova Askeri Ataşesi'ne 12 yıl, Kurmay Albaya 10 yıl hapis

Ankara'da, Türkiye'nin eski Moskova Askeri Ataşesi tuğamiral Ahmet Hakan Güneş ile eski kurmay albay Hamdi Bozkurt'un, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasındaki eylemlerine ilişkin "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından yargılandığı davada karar açıklandı.

13 Kasım'da Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Güneş ve Bozkurt ile avukatları katıldı.

Görüşü sorulan iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını sunacağını bildirdi.

Cumhuriyet savcısı, sanık Güneş'in, darbeciler tarafından hazırlanan sözde sıkıyönetim atama listesinde "Güney Deniz Saha Komutanı" olarak görevlendirildiğini ve 15 Temmuz 2016 akşamı sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi olan eski tuğamiral Sinan Sürer ile yaptığı yazışmada, sıkıyönetim emirlerini Moskova'daki ilgili kurumlara ileteceğine dair mesaj attığını beyan etti.

Güneş'in, ataşe personelinin bulunduğu WhatsApp grubuna da darbe girişimi konusunda mesaj attığını aktaran savcı, olay tarihinde Güneş'in makamına vekalet eden sanık Bozkurt'un da Güneş'in talimatları doğrultusunda hareket ettiğini belirtti.

Sanıklar hakkında toplanan deliller doğrultusunda üzerlerine atılı olan "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediklerinin sabit olduğunu bildiren savcı, sanıkların bu suçtan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulundu.

Sanıkların eylemlerinin, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçunu oluşturmadığını beyan eden iddia makamı, bu suçlama yönünden, "ceza verilmesine yer olmadığına" karar verilmesini talep etti.

Mütalaaya karşı savunma yapan sanıklar Güneş ve Bozkurt, 15 Temmuz 2016'da darbe girişiminde bulunmadıklarını ve FETÖ üyesi olmadıklarını dile getirerek tahliyelerini ve beraatlerini istedi.

Sanık avukatlarının beyanlarının alınmasından sonra Mahkeme Başkanı Ahmet Nazmi Alp, mahkeme heyetinin oy birliği ile aldığı kararı açıkladı.

Buna göre mahkeme, "FETÖ üyeliği" suçundan eski tuğamiral Güneş'i 12 yıl, eski kurmay albay Bozkurt'u da 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar veren mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin de devamına hükmetti.

Ankara: Sözde Diyanet İmamı 2 sanığa 7 yıl hapis

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Diyanet İşleri Başkanlığında faaliyette bulundukları ve örgütün sözde "diyanet imamı" oldukları gerekçesiyle yargılanan sanıklar İsmail Koç ve Muhammet Kayış, 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

13 Kasım'da Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Görüşü sorulan iddia makamı, sanık İsmail Koç'un örgüt içi gizli haberleşme amacıyla "Kakao Talk" isimli programı kullandığını ve örgüt elebaşının çağrısı üzerine kapatılan Bank Asya'ya para yatırdığının tespit edildiğini belirtti.

Kayış hakkında toplanan deliller arasında Bank Asya'da 18 hesabının bulunduğunu ve talimatlı hesabında para artışı olduğuna dikkati çeken savcı, Kayış'ın örgüte ait yayın organlarına da abone olduğunu ve örgütle ilişkili derneklere bağış yaptığının tespit edildiğini beyan etti.

Her iki sanığın da FETÖ iltisakları nedeniyle kamu görevlerinden ihraç edildiğini, FETÖ adına haftalık toplantılar düzenlediğini ve din görevlilerini örgüte kazandırmaya çalıştıklarını belirten iddia makamı, sanıklar Koç ve Kayış'ın, "Örgütün hiyerarşik yapısında bilerek ve isteyerek yer aldıklarını." kaydetti.

Savcı, mevcut deliller doğrultusunda Koç ve Kayış'ın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

Sanıkların savunmalarının ardından heyetin oy birliğiyle aldığı kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Muhammet Karaca, sanıklar Koç ve Kayış'a 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verildiğini kaydetti.

Adana: Üniversite öğrencisine 8 yıl hapis

Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan üniversite öğrencisi 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

9 Kasım'da Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Süleyman Timur, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Timur savunmasında, ByLock programını yüklemediğini ve kullanmadığını ileri sürerek "Mühendislik fakültesinde öğrenciyim. Terör örgütüyle bir bağlantım yoktur. Beraatimi talep ediyorum." dedi.

Cumhuriyet savcısı ise sanığın ByLock kullanıcısı olduğu hususu dikkate alınarak cezalandırılması ve mevcut halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme heyeti, sanık Timur'a "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Erzurum: Kaymakama 22,5 yıl hapis istemiyle dava

Erzurum'da, FETÖ/PDY üyesi olduğu, örgütün sözde "mülkiye büyük bölge yapılanması"nda yer aldığı ve ByLock aracılığıyla talimat aldığı öne sürülen Muş'un Hasköy ilçesi eski kaymakamı Ahmet Özkan hakkında, 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

16 Kasım'daki gelişmeye göre, Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığınca 25 Haziran 2018'de FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Özkan hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

FETÖ/PDY'nin tanımı, kuruluşu ile yapılanmaya yönelik bilgilere ve tanık beyanlarına yer verilen 15 sayfalık iddianame, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Özkan'ın, 2014 ile 2016 yılı aralık ayları arasında Erzurum'un Şenkaya ilçesinde kaymakamlık görevi yaptığı anımsatılarak, ardından Muş'un Hasköy ilçesinde görevlendirildiği bilgisine yer verildi.

Özkan'ın "mülkiye büyük bölge yapılanması"na yönelik operasyonda aralarında vali yardımcıları ve kaymakamların da olduğu şüphelilerle beraber 27 Haziran 2018'de gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alındığına işaret edilen iddianamede, zanlının delil durumu göz önünde bulundurularak soruşturma kapsamında tutuklandığı vurgulandı.

Doğmamış oğluna isim istedi

"Harun" kod adlı Feramuz Hakan Durukal'ın sözde "Erzurum büyük bölgesi mülkiye imamı", "Birol" kod adlı Bilal Öcal'ın da "Erzurum mülkiye imamı" olduğu aktarılan iddianamede, Birol'un kullandığı ByLock hesabına ait tespit ve değerlendirme tutanağının incelenmesinde söz konusu ID'ye bağlı isimsiz kullanıcıların tespitinin yapıldığına işaret edildi.

İddianamede, Özkan'ın irtibatlı olduğu "Birol" kod adlı Bilal Öcal'dan, sözde "Erzurum büyük bölgesi mülkiye imamı" Durukal'a iletilmek üzere ilginç bir talepte bulunduğunun belirlendiği kaydedildi.

Öcal'ın bunun üzerine terör örgütünün kriptolu haberleşme uygulaması "ByLock"taki hesabından, Durukal'ın kullandığı hesaba "Abi Şenkaya Ahmet çocuk ismi istiyor. Erkek ismi. Oğlunun adı Esat, bilgilerinize" şeklinde mesaj attığı, bunun üzerine Durukal'ın "Vedat" ismini verdiği ifade edilen iddianamede, Özkan'ın da bunun üzerine 1 Mart 2016'da dünyaya gelen oğluna bu ismini verdiği ve kullanıcı adının da "vedat2016" olarak tespit edildiği anlatıldı.

İddianamede, inceleme sonucunda örgüt tarafından Özkan'a verilen "ByLock" hesabından sadece Öcal ile görüşmeler yaptığına işaret edildi.

Tanık olarak dinlenen T.D, iddianameye yansıyan beyanında, darbe kalkışmasını duyduktan sonra idarecilerinden siyasi parti temsilcilerine kadar herkesin sokağa çıktığını anlatarak, "Hatırladığım kadarıyla o dönem Şenkaya kaymakamı olan Ahmet Özkan konutundan çıkmadı. Daha sonra kaymakamın koruması olan M.E'nin bana söylediğine göre kendisi de Özkan'ı aramış ve 'darbe olduğu söyleniyor, ne yapalım, talimatınız nedir? Askerin dışarı çıktığına ve tankların yürüdüğüne dair görüntüler var' demiş. Özkan da 'Yok ya ne darbesi. Ben ilçe jandarma komutanını arayayım, size dönerim' karşılığını vermiş. Ardından M.E. tekrar aramış ama telefonuna ulaşamamış" ifadesini kullandı.

Özkan'ın ifadesi

Tutuklanmadan önce dosya kapsamında da yer alan emniyet ve savcılık ifadesinde örgüte müzahir herhangi bir ev ile yurtta kalmadığını ve terör örgütünün haberleşme programını kullanmadığını öne süren Özkan, örgüt bağlantısı, ByLock ve çocuğuna isim verilmesi yönünde talepte bulunduğu iddialarını reddetti.

Özkan, ifadesinde "Vedat" ismini verdiği çocuğunun Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde dünyaya geldiğini belirterek, "Oğlumun dünyaya gelmesi ve isminin konulması sürecinde örgütle hiçbir şekilde irtibatım olmamıştır. Tüm beyanlarımda bunu ifade etmeye çalıştım. Söz konusu yazışma içeriklerini kabul etmiyorum, benimle ilgisi yoktur. Yapılan analiz ve değerlendirme yanlıştır. 'Birol' kod adlı şahsı tanımıyorum. ByLock kullanmadım ve çocuğumun doğumuna ilişkin herhangi bir yazışma yapmadım. İçerikte belirtilen kişinin başka biri olduğunu düşünüyorum." dediği belirlendi.

İddianamede, mevcut delil durumu ve tanık beyanları doğrultusunda sanık Özkan'ın, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 3. ve 5. maddeleri uyarınca cezanın yarı oranda artımı talep edilerek "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Gaziantep: İzdivaç Sorumlusu savcıya 9 yıl hapis

Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yargı oluşumunun izdivaç sorumlusu "Hamza" kod adlı eski savcıya "silah terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi.

14 Kasım'da Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanık eski savcı Oğuzhan Kır ile avukatı katıldı.

Sanık Kır, son savunmasında, suçlamaları kabul etmedi. Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını öne süren Kır, uygulamadaki içeriklerin de kendisine ait olmadığını iddia etti.

Herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı bulunmadığını savunan sanık Kır, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme başkanı, sanığa, ByLock programında ekli kişilerin kendisini "Oğuzhan abi", "Hamza", "Hamza izdivaç" şeklinde kaydettiklerini belirterek, konuyla ilgili savunması için söz verdi.

Sanık Kır, savunmasında, suçlamaları reddetti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki görüşünde, sanığın 2 ayrı telefon hattında ByLock kullandığını, kullanıcı ismiyle örgüt içerisindeki kod adının "Hamza" olduğunu, FETÖ hiyerarşisinde "izdivaç" sorumlusu şeklinde görevlendirildiğini, bilgisayarındaki incelemede FETÖ elebaşının ses kayıtlarının ele geçirildiğini belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kır'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası vererek, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Kastamonu: Büyük Bölge Talebe Mesulü öğrenci Enes Kurutaş'a 10 yıl hapis

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan sanığa 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

7 Kasım'da Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" ve "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla tutuklu yargılanan yüksek lisans öğrencisi Enes Kurutaş ile avukatı katıldı.

Kurutaş, savunmasında, suçsuz olduğunu iddia ederek, "Her gün imza atmaya razıyım. Şehir dışı yasağı da konulabilir. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Mahkeme heyeti, örgütün "büyük bölge talebe mesulü" olduğu iddia edilen sanığı 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Kastamonu: Büyük Bölge Talebe Mesulü öğrenci Mesut Yüksel'e 10 yıl hapis

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada yargılanan sanığa 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

9 Kasım'da Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı ve FETÖ'nün "büyük bölge talebe mesulü" olduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan Mesut Yüksel ile avukatı katıldı.

Sanık Yüksel, savunmasında ByLock'u kullanmadığını öne sürdü.

Aydın'daki öğrencilik döneminde "büyük bölge talebe mesulü" olduğu suçlamasını kabul etmeyen Yüksel, "Üniversite okumak için gittiğim Aydın'da böyle bir şey yapmadım. Bu suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum." dedi.

Yüksel, suçsuz olduğunu öne sürerek, beraatini talep etti.

Savcı, esasa ilişkin mütalaasında sanığın "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Yüksel'i 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul: FB TV Haber Müdürü Yasir Kaya'ya 6 yıl hapis

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak suçundan hakkında açılan davada yargılanan FB TV eski Haber Müdürü sanık Yasir Kaya'ya, 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

5 Kasım'da, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Yasir Kaya ve avukatları katıldı.

Duruşmada savcının bir önceki celse sunduğu mütalaaya karşı beyanda bulunan sanık Kaya, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Telefonuna FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "Bylock"u yükleyen kişiyi söylediğini anlatan Kaya, FETÖ'nün yüzde 80 engelli çocuğunun zafiyetinden yararlanarak, kendisini kandırdığını iddia etti. Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Kaya'ya "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme, verilen cezayı 6 yıl 3 aya indirdi. Heyet, sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının da devamına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Kaya'nın "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. Soruşturma aşamasında tutuklanan Kaya, 24 Mart 2018'deki duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

Bursa: Jandarma Alay Komutanına 7 yıl hapis

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra göreve getirilen ve yaklaşık bir hafta çalıştıktan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan eski İl Jandarma Komutanı Albay Ali Türk'e, örgüt üyeliği suçundan 7,5 yıl hapis cezası verildi.

8 Kasım'da Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Türk, avukatları ve yakınları katıldı.

Türk, önceki savunmalarını yineleyip, örgütle herhangi bir bağının bulunmadığını öne sürerek suçlamaları kabul etmedi.

"ByLock" kullanıcısı olduğu belirtilen Türk hakkında iddia makamının mütalaasında, "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan ceza verilmesi talep edildi.

İddianame

Türk hakkında hazırlanan iddianamede, "Albay rütbesi ile Jandarma Genel Komutanlığı'nın İstihbarat Daire Başkanlığı başta olmak üzere pek çok kademesinde görev yapan şüpheli Ali Türk'ün, 15 Temmuz'da darbeye teşebbüs eylemini gerçekleştiren şüphelilerle fikir ve eylem birlikteliği içinde olduğu konusunda herhangi bir kuşkunun bulunmadığı, ayrıca örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u bir süre kullandığı tespit edilmiştir" deniliyordu.

Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından Türk'e "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İlk yakalanan darbecinin yerine atanmıştı

15 Temmuz gecesi kendisini Bursa Sıkıyönetim Komutanı olarak tanıtarak toplantı yapmak isteyen eski Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş tutuklanınca yerine Albay Ali Türk atandı. Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinden Bursa'ya gelen ve kısa bir süre İl Jandarma Komutanlığı yapan Ali Türk, görevden uzaklaştırıldı. Bursa İl Jandarma Komutanlığı'na ise İçişleri Bakanlığı'nca 2 Ağustos'ta Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu getirildi. Ankara'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Albay Ali Türk, 22 Ağustos'ta Bursa'da Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Ankara'da tutuklandı.

Albay Yurdakul Akkuş Darbe sonrası ilk tutuklanan isim olmuştu. Çantasında ele geçirilen "sıkıyönetimde görev verilecekler listesi" darbecilerin planlarına ağır darbe vurmuş, savcılıklarca darbe duyulur duyulmaz hemen başlatılan soruşturmalarda bu isimler toplu halde gözaltına alınmıştı.

Erzurum: Mahrem yapıdaki Teğmene 6 yıl hapis

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) mahrem yapılanması içerisinde askeri okullara öğrenci hazırlayan evlerde kaldığı, Kara Harp Okulu döneminde sorumlu imamların yaptıkları toplantıya katıldığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasında kod adı ile üye statüsünde bulunduğu iddia edilen eski teğmen Ahmet Kotan, 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırıldı.

13 Kasım'da Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Kotan ile avukatı Bilgin Ertaş katıldı.

Cumhuriyet savcısı geçen celse sunduğu esas hakkındaki mütalaada, dosyaya yansıyan deliller, tanık beyanları, teşhis tutanakları, HTS kayıtları ve dökümleri birlikte değerlendirildiğinde Kotan'ın, örgüt üyeliği suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını ve hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etmişti.

Kotan, esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunmada, hakkında beyanda bulunan tanıkların beyanlarının çelişkili olduğunu ileri sürerek, "Hakkari'de kendime ve ülkeme layık şekilde görev yaptım. Beni bu şekilde suçlayanların beyanlarına değil de orada görev yapan arkadaşlarıma sorun." dedi.

Avukat Ertaş ise savunmasında, müvekkili hakkında dosya kapsamında 2 tanığın beyanlarının olduğunu söyledi.

Tanıkların beyanlarında Kotan'ın örgütle bağlantısı olduğuna yönelik bilgi bulunmadığını ileri süren Ertaş, "Tanık M.S.K. etkin pişmanlık kapsamında beyanlarda bulunmuş. Ancak müvekkilim dahil sayılı kişilerin isimlerini vermişken abi ve yönetici konumunda olan kişilerin sadece kod isimlerini söylemiştir. Bu da gösteriyor ki bu beyanlar bir yönlendirme sonucu verilmiş beyanlardır. Müvekkilim 15 Temmuz gecesi askeri okulda öğrenciydi ve darbe girişimini televizyondan izlemiştir. Eğitim sonucu Yüksekova'ya atanmış ve terörle mücadelede bulunmuştur. Vatanı için savaşırken şimdi terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyor. Beraatini talep ediyorum." diye konuştu.

Kotan son sözü olarak, "Vatan sağolsun." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Kotan'ı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıl hapse mahkum etti.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında cezayı 7 yıl 6 aya çıkaran heyet, Kotan'ın sabıkasız oluşu ve duruşmalardaki iyi hali nedeniyle takdir indirimi uygulayarak cezayı 6 yıl 3 aya indirdi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY'nin mahrem yapılanmasında, askeri personelden sorumlu sivil imamların kendi cep telefonları ile askeri personeli aramadıkları, aralarındaki irtibatın tespit edilmesini engellemek amacıyla farklı şekillerde iletişim kurdukları ve bu yöntemlerden birinin umuma açık yerlerde kontörlü veya ankesörlü telefon kullanmak olduğu kaydediliyordu.

Erzurum'da belirlenen iş yerlerinin sabit hatlarının HTS kayıtlarının incelendiği aktarılan iddianamede, sanık eski teğmen Ahmet Kotan'ın bu sabit hatlardan aranmasının tespit edilmesi üzerine askeri mahrem yapılanma içerisinde bulunduğundan hakkında soruşturma başlatıldığı belirtiliyordu.

İddianamede, tanık olarak beyanına yer verilen M.S.K, Kotan'ın "Musab" kod adını kullandığını, 2010-2011 arasında Erzurum'da FETÖ/PDY'nin mahrem yapılanması içerisinde askeri okullara öğrenci hazırlayan evlerde bu kişi ile birlikte kaldıklarını ve 2011-2015 arasında Kara Harp Okulu döneminde sorumlu imamların yaptıkları toplantıya katıldıklarını aktarıyordu.

Kotan'ın, örgütün Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasında kod adı ile üye statüsünde bulunduğu vurgulanan iddianamede, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Eskişehir: Polis kocaya beraat, eşe 6 yıl hapis

Eskişehir'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında 'terör örgütü üyesi olmak'tan dava açılan Merve Ünlü, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılırken, meslekten ihraç edilen eşi eski komiser yardımcısı Muhammet Ali Ünlü ise beraat etti.

8 Kasım'da Eskişehir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan Merve Ünlü ile eşi Muhammet Ali Ünlü, bugün son kez mahkeme heyetinin karşısına çıktı.

Terör örgütü üyesi oldukları öne sürülen çift, suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Merve Ünlü'yü 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırırken, eşi Muhammet Ali Ünlü'nün ise beraatine karar verdi.

Adana: Hakime 6 yıl hapis

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yargılanan eski hakim 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

5 Kasım'da Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Muhammet O. ve avukatı katıldı.

Sanık Muhammet O. savunmasında, FETÖ/PDY ile bağlantısının olmadığını iddia ederek, beraatine karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı ise mütalaasında sanığın üzerine atılı suçtan cezalandırılması talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık Muhammet O'yu "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Paralel yapı-07 Kasım (2018) 'Kayseri 7 sanık Develi Belediye Yapılanması' davası (bitti)
Paralel yapı-05 Ekim (2017) 'Kırklareli 40 sanık (ilk 33) gazeteci Haydar Meriç ve 70 ismi yasadışı dinleme' davası
Paralel yapı-06 Kasım (2018) 'Adana 1 sanık Askerlerden sorumlu mahrem imam Okan Gürsul' davası (bitti)
Paralel yapı-16 Kasım (2018) 'Adana 1 sanık Askerlerden sorumlu mahrem imam Ramazan Karakaya' davası (bitti)
Paralel yapı-14 Kasım (2018) 'Adana 2 sanık Gaybubet Evi Yapılanması Y.K, T.K' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Kasım (2018) 'Adana 1 sanık Gaybubet Evi Yapılanması E.S' davası (bitti)
Paralel yapı-14 Kasım (2018) 'Ankara 1 sanık Mahrem asker abisi Levent Uz' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Kasım (2018) 'Ankara 2 sanık Moskova Askeri Ataşesi A.H.G ve Albay H.B' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Kasım (2018) 'Ankara 2 sanık Diyanetten sorumlu imamlar yapılanması' davası (bitti)
Paralel yapı-09 Kasım (2018) 'Adana 1 sanık Mühendislik Fakültesi öğrencisi Süleyman Timur' davası (bitti)
Paralel yapı-16 Kasım (2018) 'Erzurum 1 sanık Mülkiye büyük bölge yapılanması/Hasköy Kaymakamı Ahmet Özkan' davası
Paralel yapı-14 Kasım (2018) 'Gaziantep 1 sanık İzdivaç sorumlusu savcı Oğuzhan Kır' davası (bitti)
Paralel yapı-07 Kasım (2018) 'Kastamonu 1 sanık Büyük bölge talebe sorumlusu Enes Kurutaş' davası (bitti)
Paralel yapı-09 Kasım (2018) 'Kastamonu 1 sanık Büyük bölge talebe sorumlusu Mesut Yüksel' davası (bitti)
Paralel yapı-05 Kasım (2018) 'İstanbul 1 sanık FB Tv Haber Müdürü Yasir Kaya'ya 6 yıl hapis' davası (bitti)
Paralel yapı-08 Kasım (2018) 'Bursa 1 sanık eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Türk' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Kasım (2018) 'Erzurum 1 sanık TSK Mahrem Yapılanması/Teğmen Ahmet Kotan' davası (bitti)
Paralel yapı-08 Kasım (2018) 'Eskişehir 2 sanık örgüt üyeliği/M.A.Ü, M.Ü' davası (bitti)
Paralel yapı-05 Kasım (2018) 'Adana 1 sanık hakim Muhammet O.' davası (bitti)
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13660    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.504.831