Tam
EskidenYeniye
 

Zırhlı Birlikler Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 52 sanıklı davaya, tanık beyanlarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.11.2018 15:47 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 52 sanıklı davaya, tanık beyanlarıyla devam edildi.

05.11.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen astsubay K.T, 15 Temmuz'da tümen muhabere merkezinde nöbetçi olduğunu söyledi.

Nöbet yerlerinin karargahın en alt katında olduğunu anlatan K.T, gelen mesajların da Faaliyet İzleme Merkezi'ne (FİM) aktarıldığını dile getirdi.

K.T, askeri mesaj ve evrak yönetim merkezi MEDAS üzerinden saat 22.00 gibi, generallerin görev yerlerinin değiştiğine dair "harekat yıldırım" koduyla bir mesaj geldiğini söyledi.

"Harekat yıldırım"ın, acil işlem yapılması gereken evrak anlamına geldiğini belirten K.T, bunu FİM'e aktardığını belirtti.

K.T, üç beş dakika sonra bir mesaj daha geldiğini, bunda da 45. Ana Bakım Komutanlığına zırhlı araçların gitmesinin istendiğini bildirdi. Bu mesajın da "harekat yıldırım" koduyla geldiğini ifade eden K.T. mesajı, ilgili 45. Ana Bakım Komutanlığına gönderdiğini bildirdi.

K.T, gece televizyonda yayınlanan sıkıyönetim mesajının da geldiğini belirterek, bu mesajı da FİM'e ilettiklerini dile getirdi.

Merkezde televizyon olduğunu ve bir ara sigara içmek için karargahın önüne çıktığını bildiren K.T, kapıda bekleyen iki teğmenin "Sizin ne işiniz var burada? Geçin içeri." diye sert bir davranış sergilediğini ifade etti.

K.T, içeri geçtikten sonra televizyondan yaşananları takip ettiklerini, sabah olduğunda da karargahta darbe girişimine katıldıkları belirtilenlerin gözaltına alındığını anlattı.

Sesli mesajla birliğe çağrılmışlar

O dönem kursiyer teğmen olan tanık S.T. de 15 Temmuz akşamı kursiyerlerin WhatsApp grubuna bölük komutanı binbaşı Özkan Gürkol tarafından "Herkes acil toplansın." diye sesli mesaj gönderildiğini, bir müddet sonra "Arkadaşlar reaksiyon süreniz çok yavaş. Sonra tekrar deneyeceğiz." mesajı atıldığını ifade etti.

S.T, bu iki mesajın ardından tekrar okula çağrıldıklarını belirterek, emir üzerine cumartesi günü yapılacak tabanca atışı için dağıtılan beylik tabancasıyla kışlaya geldiğini ifade etti.

Kurs binasında kamuflaj giyilip silah alınması söylendiği için söyleneni yaptığını, ardından koğuşa çıktığını bildiren S.T, burada internete baktığında kalkışmadan haberdar olduğunu söyledi.

S.T, bunun üzerine beraberindeki arkadaşlarıyla koğuştan çıkmadan sabaha kadar beklediklerini, ancak sabah olduğunda gözaltına alındıklarını dile getirdi.

Duruşmada, 15 Temmuz'da kursiyer teğmen olan B.T. ve H.İ. de tanık olarak dinlendi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında kursiyer teğmen olan U.K, tanık olarak dinlendi.

Tabur komutanı sanık eski Binbaşı Özkan Gürkol'un, 15 Temmuz gecesi saat 23.00 sularında mesajla birliğe çağırdığını belirten U.K, "Birliğe girerken karartma vardı, o gün tabancalarımız dağıtılmıştı. Televizyonda, 'TSK içerisinde bir kalkışma' olduğu söyleniyordu. Birliğe ilk gelenlerin, nizamiyede görevlendirildiğini öğrendim. 'Gelmeyen teğmenleri çağırın' dediklerini duydum. Fatih Çubukcu yapılanların emir komuta içerisinde yapıldığını ve korkmamamızı söyledi. Tank mürettebatı hazırlamak için gelenlerin isim listesini aldılar." beyanında bulundu.

Darbe girişimi sırasında kursiyer teğmen olan M.D. ise tanık olarak verdiği beyanında, "15 Temmuz günü saat 18.00 sularında Binbaşı Özkan Gürkol tarafından Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında tatbikat olduğuna dair mesaj geldi. Daha sonra da tatbikatın iptal edildiği bilgisi geldi. O sırada Gürkol, 'Yanındaki diğer arkadaşlar kalsın, M.D, dışarı çıksın.' dedi. Ben de misafirhaneye gittim." ifadelerini kullandı.

Sanık eski binbaşının mesajıyla birliğe gitmişler

Tanık eski kursiyer teğmen C.K, 15 Temmuz 2016'da mesai bitimine doğru şahsi tabancalarının dağıtıldığını savunarak, "Mesai sonrası eve gittiğimde, WhatsApp grubundan binbaşı Özkan Gürkol tarafından, 'Herkes silahını alıp mesaiye gelsin.' diye sesli mesaj yollandı. Birliğe 21.00 sularında üç arkadaş gittik, şahsi tabancam evde olduğu için M.D. ile almaya gittik. Daha sonra Gürkol, 'Reaksiyon süresi çok kısa, haftaya tekrar deneyeceğiz.' diye mesaj yazdı. Birliğe gittiğimizde, Genelkurmaya saldırı olduğu söylendi." diye konuştu.

Tanık E.E.P. de 15 Temmuz'da kursiyer teğmen olarak Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında görevli olduğunu vurgulayarak, "Binbaşı Özkan Gürkol sesli mesajla birliğe çağırdı. 23.30 civarı 4-5 arkadaş birliğe gittik. Subay Temel Binasını karartmışlardı. Bizden önce giriş yapanları, 'Genelkurmaya saldırı var, emniyetini almaya gideceksiniz.' diye görevlendirmişlerdi. Darbe teşebbüsünü ilk olarak gece yarısı televizyonlardan duydum." ifadesini kullandı.

Duruşmaya, yarın tanık beyanlarıyla devam edilecek.

06.11.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Tanık sıfatıyla ifade veren Tuncay Ç, 15 Temmuz 2016'da Zırhlı Birlikler Okulunda er olarak vatani görevini yaptığını belirtti.

Olay akşamı koğuşta bulunduğu sırada yaşadıklarını anlatan Tuncay Ç, "Koğuşta asıl mesleği gazetecilik olan kısa dönem askerlerden bir ağabey vardı. Radyo dinliyordu, 'Eyvah, darbe yapılıyormuş.' dedi. Ondan sonra bazı komutanlarımız geldi. Herkes görevli olduğu takımlara gitsin dediler. Kim olduğunu hatırlamadığım bir komutan da tankların cephaneliğe götürülmesi ve mühimmat yüklenmesi emrini verdi." diye konuştu.

Cephaneliğe gittiklerinde bazı anahtarların bulunamadığını, bunun üzerine bazı kapıların kırılmaya çalışıldığını aktaran Tuncay Ç, anahtarların bulunmasından sonra tanklara aralarında uçaksavar mermilerinin de olduğu mühimmatların yüklendiğini söyledi.

Tanklara mühimmat yüklenmesi esnasında yaşadıklarına anlatan Tuncay Ç, "Tanklara mühimmat yüklediğimiz sırada başımızdaki astsubaylardan biri, 'Kimse fevri davranmasın, dışarıdaki insanlar bizim insanlarımız.' dedi. Bunların bir oyun olabileceğini söyledi." ifadelerini kullandı.

Olay günü tankların dışarı çıkarılmaması için bazı askerlerin duruma engel olduğunu kaydeden tanık Tuncay Ç, sabah saatlerinde mühimmatların tanklardan indirildiğini ve tankların akülerinin söküldüğünü dile getirdi.

- Erlere silah dağıtılmış

Tanık Astsubay Metin K, darbe girişiminin yaşandığı gün mesai bitiminden sonra evine gittiğini, gece 01.00 sularında tabur komutanının göreve çağırdığına ilişkin telefon üzerine Zırhlı Birliklere döndüğünü anlattı.

Muhabereci olduğu için görev yerinin emniyetini sağlama amaçlı odasının kapısını kitlediğine değinen Metin K, odasının yakınlarında inzibat kolluğu takan silahlı teğmenler gördüğünü, söz konusu teğmenlerin bölgede nöbet tuttuğunu söyledi.

Tanık Metin K, darbecilerin kendisinin görev yerine yönelik bir müdahalede bulunmadığını, bu kişilerin sabah saatlerinde teslim alındıklarını bildirdi.

Tanık Astsubay Mehmet P, olay günü rutin mesaisinin ardından evine gittiğini, ilerleyen saatlerde aynı birlikte görev yaptığı bir askerin arayarak, "Kırmızı alarm" verildiğini söylediğini ve göreve çağırdığını aktardı.

Saat 23.30 sularında kışlaya geldiğini, görevli olduğu bölüğe gittiğini dile getiren Mehmet P, bir süre sonra terör saldırısı olduğunun söylendiğini ve askerlere hücum yeleği ile silahlarının dağıtıldığını kaydetti.

Astsubay Mehmet P, sabah saatlerinde kışla emniyetinin sağlandığını sözlerine ekledi.

Duruşmada dinlenen tanık S.T. 15 Temmuz akşamı kursiyerlerin WhatsApp grubuna bölük komutanı Binbaşı Özkan Gürkol tarafından, “herkes acil toplansın” diye sesli mesaj gönderildiğini, bir müddet sonra, “Arkadaşlar reaksiyon süreniz çok yavaş. Sonra tekrar deneyeceğiz” mesajı atıldığını ifade etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen astsubay K.T. de, 15 Temmuz’da tümen muhabere merkezinde nöbetçi olduğunu belirterek askeri mesaj ve evrak yönetim merkezi MEDAS üzerinden generallerin görev yerlerinin değiştiğine dair bir mesaj geldiğini söyledi.

Davanın görülmesine yarın devam edilecek.

07.11.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Olay tarihinde kursiyer teğmen olarak Zırhlı Birliklerde eğitim gördüğünü beyan eden tanık Hakan G, 15 Temmuz akşamı sanık Özkan Gürkol'un kendilerini göreve çağırdığını bildirdi.

Kışlaya akşam 22.30 sıralarında gittiğini bildiren Hakan G, yaşananların terör saldırısı olduğunu düşündüğünü ancak televizyondan izlediği haberler üzerine darbe girişimini öğrendiğini kaydetti.

Bundan kısa süre sonra kendisiyle birlikte kursiyer teğmenlere silah dağıtımı yapıldığını anlatan Hakan G, kanunsuz bir olaya karışmamak için silahını yatağının altına gizlediğini, ilerleyen saatlerde de komutanlarınca sınav salonuna alınarak beklediklerini söyledi.

Sabah saatlerinde merkez komutanlığı ekiplerinin kışlaya geldiğini aktaran Hakan G. kışla güvenliğinin sağlandığını dile getirdi.

Tanık Hakan G, darbe girişiminden sonra sanıklar arasında bulunan eski kursiyer teğmenler Resul Doğan, Yavuz Ali Üçler, Enes Daşçı ve Abdülkadir Çiçek'in yetkileri olmamasına rağmen inzibat görevi aldıklarını, silahlı olduklarını ve davanın müştekilerinden Barış Dedebağı'na silah doğrulttuklarını duyduğunu aktardı.

- "Silah kullanma yetkilerini kullan"

Tanık Fatih U. da olay tarihinde kursiyer teğmen olduğunu, rutin mesainin bitiminden sonra Zırhlı Birliklerden ayrıldığını beyan etti.

Evinde olduğu sırada WhatsApp grubundan mesajlar geldiğini belirten Fatih U, bir süre sonra kendisini arayan sanık Yavuz Ali Üçler'in, kışlaya saldırı olacağını söyleyerek acilen kışlaya çağırdığını kaydetti.

Zırhlı Birliklere gidişinden sonra ışıkların kapatılmış olduğunu, bir gariplik hissettiğini anlatan Fatih U, sanık eski binbaşı Özkan Gürkol'un Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na saldırı olduğunu söyleyerek buradaki şehit ve yaralıları tahliye için tankların çıkış yapacağını açıkladığını ve "Yapamayacak olan varsa bağlayıp atayım şuraya." dediğini beyan etti. Fatih U, eski yarbay Fatih Çubukçu'nun da Gürkol'un emirlerini tekrar ettiğini bildirdi.

İlerleyen saatlerde kursiyer teğmenlere silah dağıtımı yapıldığını dile getiren Fatih U, Gürkol'a dışarı çıkmaları halinde vatandaşların duruma tepki gösterebileceğini söylemesi üzerine "Askerin silah kullanma yetkileri doğrultusunda görevinizi yapın" cevabını aldığını ancak bölgedeki kursiyer teğmenlerin söz konusu emirlere uymadığını söyledi.

Kanunsuz bir işe karışmamak için silahını yatağına sakladığını, televizyondan da darbeciler tarafından TBMM'nin bombalandığını izlediğini anlatan Fatih U, sabah saatlerine kadar darbe karşıtı komutanlarının emriyle güvenli bir bölgede beklediğini açıkladı.

- Darbe girişimini haberlerden öğrenmiş

Tanık sıfatıyla ifade veren İsmail K, olay tarihinde Zırhlı Birliklerde kursiyer teğmen olarak eğitimde olduğunu, 15 Temmuz akşamı mesaiye çağrılması üzerine evinden çıkarak kışlaya gittiğini ifade etti.

Yaşananların darbe girişimi olduğunu haberlerden öğrendiğini anlatan İsmail K, dönemin okul komutanı olan tutuksuz sanık Sefa Alkan'ın emriyle içtima yapıldığını ve Alkan'ın kanunsuz emirlere uyulmamasını söyleyerek, kendilerini sınav salonuna aldıklarını belirtti.

İsmail K, sabah saatlerine kadar bekledikten sonra kolluk kuvvetlerince güvenliğin sağlandığını anlattı.

Duruşmaya öğle arası verildi.

08.11.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Tanık sıfatıyla ifade veren Çağatay S, olay tarihinde Zırhlı Birlikler'de asteğmen rütbesiyle vatani görevini yaptığını, 15 Temmuz'da mesai bitiminde kışladan ayrıldığını söyledi.

Akşam saatlerinde göreve çağırılması üzerine Zırhlı Birlikler'e döndüğünü beyan eden Çağatay S, görüşme yaptığı komutanlarından birinin kendisine tümende olağan dışı şeyler yaşandığını söylediğini ve tankların dışarı çıkmaması için erleri yanına alıp nizamiye bölgesine gitmesi emrini verdiğini dile getirdi.

Gece boyunca güvenlik amaçlı nöbet tuttuğunu anlatan Çağatay S, davanın müştekilerinden Barış Dedebağı'nın kışla dışına çıkarıldığını beyan etti.

İlerleyen saatlerde darbe karşıtı vatandaşların nizamiye önünde toplandığını, bazı teğmenlerin buna tepki gösterdiğini kaydeden Çağatay S, "Teğmenlerden bazıları kışla önünde toplanan vatandaşlara, 'Bunca şehit varken neredeydi bunlar.' diyerek tepki gösterdiler ve havaya doğru ateş ettiler. Zaten bundan sonra (müşteki) İsmail Suvay, 'Durun, ne yapıyorsunuz?' diyerek silahlarını indirmelerini söyledi. Bunun ardından aralarında kısa süreli bir tartışma yaşandı." diye konuştu.

Tanık Çağatay S, sabah saatlerinde kışla emniyetinin sağlanarak darbecilerin gözaltına alındığını belirtti.

Darbe girişimini televizyondan öğrenmiş

Olay tarihinde Zırhlı Birlikler'de kursiyer teğmen olarak eğitim gördüğünü dile getiren Adem G. de 15 Temmuz akşamı mesaiye çağrılması üzerine birliğine katılış yaptığını anlattı.

Kendisiyle diğer kursiyer teğmenlerin de kışlaya geldiğini belirten Adem G, TRT'de okunan korsan bildirinin ardından yaşananların darbe girişimi olduğunu anladığını söyledi.

Tanık Adem G, sabah saatlerine kadar komutanların emriyle kanunsuz bir olaya karışmadan güvenli bölgede beklediğini ifade etti.

Diğer tanıkların da dinlenilmesinin ardından duruşmaya ara verildi.

09.11.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile sanık ve müşteki avukatları katıldı.

Sanıklar ve avukatlarının beyanlarının alınmasının ardından mahkeme heyeti, ara kararlarını açıkladı.

Buna göre, mahkeme, henüz dinlenilmeyen tanıkların gelecek celse dinlenilmesi için gerekli yazışmaların yapılmasına, soruşturma aşamasında dosyaları ayrılan 41 şüphelinin ifadelerinin dava dosyasına istenilmesine, Ahmet Bican Kırker ve Faruk Yaman'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların olay tarihinde Genelkurmay Başkanlığında görüşme yaptığı belirlenen telefonları kimlerin kullandığının tespiti için Genelkurmay Başkanlığına müzekkere yazılmasına karar verdi.

Dava dosyasının, esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Davanın görülmesine, 28 Ocak ile 20 Şubat 2019 tarihleri arasında devam edilecek.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-26 Nisan (2017) 'Ankara 52 sanık Darbe/Etimesgut Zırhlı Birlikler' davası

(17 Kasım 2018, 15:47)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13693    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.955.821