Tam
EskidenYeniye
 

Hava Harp Okulu Darbe davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulu'nda görevli subayların da aralarında bulunduğu 28'i tutuklu 43 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

06.04.2019 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulu'nda görevli subayların da aralarında bulunduğu 28'i tutuklu 43 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

04.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmada, tanıklık yapan Aykut Demir, İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu olduğunu, 15 Temmuz günü Hava Harp Okulu Destek Komutanlığında görevli bulunduğunu belirterek, darbe konuşması hakkında bilgisinin olmadığını kaydetti.

Motorize Birliğinde görev yaptığını, havalimanına gittiğini anlatan Demir, mühimmat yüklenmesi konusunda da bilgisinin bulunmadığını söyledi.

Bir diğer tanık Orhan Çiçek de, şu anda başka suçtan tutuklu olduğunu, Hava Harp Okulu Muhafız Bölüğünde görev yaptığını belirterek, "Akşam saatlerine doğru amirim Albay Yusuf Özdemir benden mermi istedi. Askerlerin içtimaya çağırma emrini Yusuf Albay benden istedi. Yusuf Özdemir'in konuşması bizim davada da soruldu. Böyle bir konuşma yapmadı. Askerlerin otobüslerle havalimanına gitmesi konusunda bir emir var, kim verdi bilmiyorum. Bize verilen bir terör emri vardı, bu konuda silah alınma emri vardı. Gece 12 gibi mühimmat aldık." dedi.

Atatürk Havalimanı işgal davasında sanık olan tanık Aslan Özkan da, halen başka suçtan tutuklu bulunduğunu, olay tarihinde kıdemli başçavuş olduğunu, karargahta görev yaptığını, olaya ilişkin içtimayı görmediğini anlattı. Özkan, 15 Temmuz günü mesai bittiğinde eve gittiğini, saat 23.12 civarında birinci sicil amiri olan Kurmay Albay Barbaros Akca'nın kendisini birliğe çağırdığını, saat 23.38'de birliğe girdiğini söyledi.

Tanık Özkan, kendisini komutanı Akca'ya gösterdiğini dile getirerek, "Erler susuz kaldıkları için Barbaros Akca benden su bulmamı istedi, su aradım, 1 saat falan sürdü. Yaklaşık saat 1 civarı geri geldiğimde araçlara bindik. Atatürk Havalimanı'na gittik, nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Havalimanında beklenmeyen durumlar oluştu, geri dönmeye çalıştık. Orada dağınıklık oldu, faaliyetlerimiz dönüş faaliyetidir. VIP bölümüne geri döndük, silahları toparladık." diye konuştu.

"Önce görmedim, sonra duymadım"

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, "Genelkurmay'ın idari tahkikat raporu var, Barbaros Akca'nın ve bu davadaki bir sanığın havaya ateş ettiği görüntüleri var. Akca'nın vatandaşlar görüntü çekmesi üzerine cep telefonlarını toparlatma emri var. Bilgin var mı?" sorusuna tanık Özkan, "Ben Barbaros Albay'ın yanında kısa bir süre kaldım, o esnada olmuş olabilir. Ben şahit olmadım." dedi.

Cumhurbaşkanlığı avukat Mehmet Alagöz, "Barbaros Akca'nın 5 el ateş ettiği görüntülerde de var. Ateş ediyor yanında üniformalı kişiler de var. Onlardan biri de sizsiniz. Niçin orada olmadığınızı söylüyorsunuz?" dedi.

Tanık Özkan, "Orada bir terör algısı var. Barbaros Akca, soldaki insanlarla uğraşırken ben sağdakilerle uğraşıyordum." dedi.

Mahkeme Başkanı Gürlek de "Barbaros Akca, ifadesinde yanında sizin olduğunuzu söylüyor." demesi üzerine tanık, "Ben o atışları duymamış olabilirim." dedi.

Avukat Alagöz, "Bugün cihat günüdür şeklinde askerlere söyleminiz olduğu söyleniyor. Tabiri caizse aslan kesildiğinizi söylüyor. O gün cihat günü müydü?" sorusuna tanık Özkan, "İftiralar atılıyor. Çamur atılıyor, izi kalıyor." diye cevap verdi.

"Başkandan tanıklığı kötü niyetle kullanma uyarısı"

Tutuklu olduğu cezaevinden tanıklık yapması için Mustafa Sarıkaya getirildi.

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, Sarıkaya'ya "Cezaevinden dilekçe yazmışsın. Hüseyin Ergezen ile ilgili çok önemli şeyler anlatacağım. Tanıklık yapmak istiyorum şeklinde mahkememize dilekçe yazmışsın. Sen normalde bizim tanığımız değilsin ama dilekçene istinaden duruşmaya çağrıldın." dedi.

Tanık Sarıkaya da, "Ben böyle bir dilekçe yazdığımı hatırlamıyorum." dedi.

Sarıkaya, Boğaziçi Köprüsü darbe girişimi davasında sanık olduğunu, ceza aldığını, bu davaya ilişkin bir şey bilmediğini, kendisinin yargılandığı dava kapsamında konuşabileceğini söyledi.

Sanık Hüseyin Ergezen de, söz alarak, bu tanığın çağrılmasıyla ilgili mahkeme başkanına ithamda bulundu.

Başkan Gürlek de, tanığın kendisinin dilekçe yazdığını belirtti. Ergezen'in konuşmalarının devam etmesi üzerine Ergezen duruşma salonundan çıkartıldı. Başkan Gürlek, tanık Sarıkaya'ya "Senin bu yaptığın yargılamayı uzatmaktır. Kendin el yazınla dilekçe yazmışsın, şimdi hatırlamıyorum diyorsun. Diğer davalarda da bu şekilde yapıp yapmadığına bakacağım. Eğer bu şekilde tanıklığı kötü niyetle kullanırsan, disiplin cezası alırsın." şeklinde uyararak, duruşma salonundan çıkarttı.

Tanıkların dinlenilmesinden sonra tutuksuz sanıkların talepleri alındı. Söz verilen tutuksuz sanıklar, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmalarını ve beraatlerini istedi. Katılan avukatları, dosyanın geldiği aşama itibarıyla tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Taleplerle ilgili söz verilen bir kısım tutuklu sanıklar, aleyhine beyanları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini istedi.

Duruşma, yarına ertelendi.

05.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 26'sı tutuklu 39 sanık ile avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanlığının avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, tanıkların dinlenilmesiyle devam etti.

Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle duruşma salonuna bağlanan tanık Erdinç Dağcı, olay tarihinde Hava Harp Okulu'nda silahhane sorumlusu olduğunu, 15 Temmuz'da tüm bölüklere 4 sandık G3 silah ve mühimmat getirildiğini, akşama doğru ise birkaç kompozit başlık ve çelik yelek istendiğini söyledi.

Tanık Dağcı, Albay Yusuf Özdemir'in akşam saat 18.00-19.00 gibi kendilerini bölüğün önünde topladığını, terör saldırısı olduğuna dair konuşma yaptığını ancak kendisinin içeri girip çıktığı için konuşmayı bizzat duymadığını, Yüzbaşı Hüseyin Özdemir'in kendisinin de aralarında olduğu yaklaşık 30 kişiyi bir araca bindirerek, okul bölgesine götürdüğünü ve kendilerini okul kapısında konuşlandırdığını, sabah saatlerinde ise silahlarının toplatıldığını belirtti.

Duruşmaya SEGBİS sistemiyle bağlanan tanık Mustafa Sarılar da, olay tarihinde Hava Harp Okulu'nda sözleşmeli er olduğunu, eski Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay'ın habercisi olduğunu, 14 Temmuz'da öğleden sonra hareketliliğin başladığını, eski 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Mehmet Nail Yiğit'in yanında bir albay ile geldiğini, habersiz geldiklerini, randevusuz olduğu için bu kişilerin bekletildiğini, sonrasında komutanıyla bu kişilerin toplantı yaptıklarını söyledi.

"Sönmezateş, 14 Temmuz'da Hava Harp Okulu'ndaki toplantıya katıldı"

Daha sonrasında eski Albay Hüseyin Ergezen ve eski Albay Barbaros Akca'nın da toplantıya katıldığını, toplantının 15-20 dakika sürdüğünü ifade eden tanık Sarılar, "Sonra akşam toplantı olacağına dair bilgi vermeden mesaiye kalacağımız söylendi. Saat 18.30'da eski Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş geldi. Sönmezateş'in havalimanından getirilmesini söylediler. Ben Sönmezateş'i ağırladım. O bekledikten sonra komutan geldi. Dışarıdan 15 kişi de geldi, albay rütbesinde. Saat 23.15'te 'Siz gidin toplantı uzun sürebilir' dediler. Sabah arkadaşlarla görüştüğümüzde toplantının sabah 03.00'e kadar sürdüğü söylendi. 15 Temmuz'da düğün vardı, sekreterlikte ben kaldım. Anormal bir şey yoktu. Birkaç gün öncesinde 'Suyumuz var mı, yeterli çayımız, kahvemiz var mı?' diye sordular. Anlamadık. Daha önce böyle şeyler sormazlardı. O gün yemek söylemiştik, Hüseyin Ergezen geldi, komutanı sordu. Pilot kıyafetiyle gelmişti. Düğünde olduğunu söyleyince 2 dakika kalıp gitti." ifadelerini kullandı.

Diğer haberci Tayfun Bulut ile televizyondan haberleri gördüklerini, Yüzbaşı Bahattin Gül'ün kendilerine "Komutan havalimanına gelecek, arabayı hazırlayın" dediğini anlatan tanık Sarılar, "O gün komutan (Fethi Alpay) takım elbiseyle geldi. Sonra kamuflaj giydi. Hiç kamuflajlı görmemiştim. Mermi basıyordu. Silahını beline taktı. 'Yardım edeyim' dedim 'Gerek yok' dedi. Dekanlık binasına gittiler. Birçok Hava Harp Okulu personeli oraya gelmeye başladı. Ben karargahta beklemeye devam ediyordum. Bir süre sonra helikopter geldi, içinden takım elbiseliler indi. Benden oraya su götürmemi istediler. Arkalarından su götürdüm ve aşağıya indim." şeklinde konuştu.

Sarılar, toplantının ilk saatlerinde dışarıda dolanan şapkalı bir komutanın kendisinin elindeki telefonu gördüğünü ve söylendiğini dile getiren Sarılar, içeriden istenen suyu götürdüğünü anlattı. İçeride telefona kızan şapkalı komutanın da olduğunu, bu kişinin kendisini görünce kızdığını, "Bunu içeri almayın, hemen çıksın elinde telefon var bunun." dediğini aktaran Sarılar, odaya girdiğinde bu kişilerin önlerinde bilgisayar olduğunu, bir şeyler yazıp çizdiklerini gördüğünü, bu zamana kadar da telefonların alındığını hiç görmediğini beyan etti.

"Sökülen kameraları savcı Aydıner buldu"

Karargahta beklerken Albay Yusuf Özdemir'in telsizden "VIP'te toplanın, bana da MP5 getirin. Ulaştırmadan araç getirin" şeklinde anons geçtiğini dile getiren Sarılar, Fethi Alpay'ın 4 ay boyunca yanında kaldığını, daha önce de toplantılar yaptığını ancak bu kadar kişinin ilk kez o akşam geldiğini belirtti.

Eski Astsubay Burhan Torlak'ı okuldaki kameraları sökerken gördüğünü, "Bana yardım eder misiniz?" diye kendisine sorduğunu dile getiren Sarılar, kameraları ve kayıt cihazını poşete koyduğunu anlattı. Sarılar, Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Aydıner ile olaydan sonra bu kameraları arayarak bulduklarını bildirdi.

Olay tarihinde Hava Harp Okulu Ulaştırma Bölük Komutanlığı'nda görev yapan tanık Fatih Bolat, SEGBİS ile duruşma salonuna bağlandı.

Tanık Bolat, 15 Temmuz 2016'da 22.30 civarında uykudan uyandırıldığını, nöbetçi Astsubay Ünsal Eken tarafından Hava Harp Okulu Destek Bölük Komutanlığı'na gönderildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Oradan araç istenmiş. Araçla gitmemim istendiği yere gittim. Araçtan indiğimde karışık bir durum vardı. Emrah isimli astsubay, aracın arkasına geçmemi, kurşun isabet edebileceğini söyledi. Sessiz şekilde, 'Burada yanlış şeyler oluyor, sakın yanlış şeyler yapmayın. Suç işlettiriliyor, suç işlemeyin.' dedi. Sonra havalimanından transit bir araç içinden askerler geldi. Durumları iyi değildi. Birinin kafasına taş isabet etmişti, biri şoka girmiş ve titriyordu. Bu askerleri, Murat Açıkgöz arkadaşımla oradan götürmemiz istendi. Başçavuş Aslan Özkan yanımıza geldi, 'Bu askerleri nereye götürüyorsunuz, bana lazımlar.' dedi. Aracıma muhafız bölüğünden 5-6 asker aldım, bölüğe bırakıp geldim. Geri döndüğümde Binbaşı İsa Öztürk beni gördü ve 'Araç istemiştim, seni mi gönderdiler?' diye sordu. Bunu doğrulayınca, 2 araç daha istediğini söyledi. Ulaştırma bölüğüne giderek üsteğmenime, İsa binbaşının araç istediğini ilettim. Üsteğmenim Muhammet Ali Kaya, beni de herhangi bir başka aracı da göndermeyeceğini söyledi. Garajda bekledik. İlerleyen saatlerde, Kaya üsteğmenle birlikte kulelerdeki nöbet değişimi yapamayan askerleri ziyaret ettik. Bizden kimse silah almadı, kullanmadı."

Tanıkların dinlenilmesi tamamlandıktan sonra bir kısım tutuklu sanıklara söz verildi. Söz alan tutuklu sanıklar, tahliyelerini istedi.

Sanıkların avukatları da, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti. Cumhuriyet savcısı da, tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı talebinde bulundu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Özgür Tüfekçi, Tuncay Demirci ve İlhan Aldemir'in adli kontrol tedbiri uygulanarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmeden heyet, dosyanın geldiği aşama itibariyle sanıkların tüm taleplerini reddederek, Hava Harp Okulu'ndaki kamera kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporunun beklenmesini kararlaştırdı.

Duruşma, 20 Mayıs'ta Silivri'de görülmek üzere ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, darbe kalkışması öncesi Hava Harp Okulu'nda düzenlenen toplantı ve koordinasyon çalışmaları ile darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 sabahı ve darbe girişimi sırasında okulda gelişen olaylar anlatılıyor.

İddianamede, 14 Temmuz 2016'da öğle saatlerinden itibaren Hava Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Fethi Alpay'ın makam odasında darbe koordinasyon toplantısı düzenlendiği, toplantılara eski 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Mehmet Nail Yiğit, eski İstanbul Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Albay Ahmet Çelebioğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevlisi eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in katıldığı belirtiliyor.

Tuğgeneral Sönmezateş'in, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın derdest edilmesi" emrini bu toplantıda aldığı kaydedilen iddianamede, toplantıların geç saate kadar gizlilik içerisinde yapıldığı, 16 Temmuz'da, toplantının yapıldığı komutanlık katındaki kameraların sökülerek saklandığı, soruşturmada saklanan kameraların bulunduğu ve toplantıya ilişkin görüntülerin elde edildiği bildiriliyor.

Darbe teşebbüsü gecesi Hava Harp Okulu'ndan yola çıkan subay ve astsubayların, Zeytinburnu Kazlıçeşme'de emniyet güçleri tarafından yakalandığı ve sanıklardan eski Binbaşı Ecir Şık'ın üst aramasında 4 sayfadan ibaret darbe görevlendirme planının ele geçirildiği vurgulanan iddianamede, burada dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin'in derdest edilmesiyle ilgili bir planın yazılı olduğunun görüldüğü aktarılıyor.

İstanbul'da darbe kalkışması için havalanan askeri helikopterlerin iniş-kalkış koordinesine ilişkin tespitler ile Atatürk Havalimanı ve Ulus'taki TRT binasının işgalinin yönetilmesine ilişkin planlardan da bahsedilen iddianamede, sanıkların "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "TBMM ile hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Sanıkların ayrıca "silahlı terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak, hava ulaşım araçlarının alıkonulması, kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" gibi suçlardan da değişik oranlarda hapis cezalarına çarptırılması talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-30 Ekim (2017) 'İstanbul 43 sanık (ilk 44) Darbe/Hava Harp Okulu' davası

(06 Nisan 2019, 13:35)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=14121    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.963.174