Tam
EskidenYeniye
 

Muhafız Alayı Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin davada, eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da aralarında yer aldığı 521 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

20.04.2019 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin davada, eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da aralarında yer aldığı 521 sanığın yargılanmasına devam edildi.

09.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, sanıklar, yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı dönemde Muhafız Alayı'nda vatani görevini yapan tutuksuz sanıklardan A.U, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla dinlendi.

Vazifesi gereği yemekhanede olduğu için askeri eğitimlere katılmadığını belirten A.U, bir komutanın 15 Temmuz'da tatbikat yapılacağını duyurduğunda görevi gereği kendisinin katılamayacağını söylediğini beyan etti.

Bunun üzerine komutanın, bölük komutanının emri dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak tatbikata herkesin katılması gerektiğini bildirdiğini anlatan A.U, hastalığı dolayısıyla revire gitme talebinin ise reddedildiğini söyledi.

A.U, tatbikat için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yerine TRT yerleşkesine götürüldüklerini, buraya geldiklerinde ise bir komutanın silahlara "dolu şarjör tak" emri verdiğini aktardı.

Bölgede, helikopterlerin uçuş yaptığını ve patlama sesleri duyduğunu kaydeden A.U, şu ifadeleri kullandı:

"Nizamiye kapısında bulunan vatandaş ve polisler askeri uyardı. 'Siz tatbikatta değilsiniz, kandırmışlar. Darbe oluyor.' Başımızda bir binbaşı vardı. Bizim arkamızda duruyordu. Askerleri önünde böyle set şeklinde dizdi. 'Korkmayın, elinizde silah var. Size bir şey yapamazlar. Onlar halk değil, binaya saldırmak istiyorlar. Biz, burada görevliyiz.' dedi. Biz korktuk, geri çekiliyorduk. Aracın arkasında saklandım, tekrar beni ön kısma getirdi. 'Elinde silah var korkma geleni silahınla itebilirsin.' dedi. Ben tekrar oradan uzaklaştım arabanın arkasına gittim. Yarbay Ümit Gençer gelip silahının dipçiğiyle bana vurarak o kısma getirmeye çalıştı."

Halka ateş açmadığını savunan A.U, yaşadığı korku dolayısıyla havaya bir el ateş ettiğini öne sürdü.

Sanık A.U, hakkındaki FETÖ/PDY mensubu olduğuna ilişkin iddiaları da kabul etmedi.

Duruşmaya öğle arası verildi.

Duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı dönemde Muhafız Alayı'nda vatani görevini yapan tutuksuz sanıklardan M.T, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla dinlendi.

15 Temmuz'da 7 günlük usta asker olduğu için hiçbir rütbelinin ismini bilmediğini belirten M.T, tatbikat bildirisinin askeri eğitimlerde okunduğunu ve kendilerinden tatbikat günü çok hızlı hareket edilmesinin istendiğini söyledi.

M.T, tatbikata gitmeden önce telefon ve saat gibi cihazların toplatıldığını anlatarak, polis ve halkın TRT yerleşkesinde askerlerce darbe girişiminde bulunulduğunu söylediğini aktardı.

Tutuksuz sanık M.T, hakkındaki FETÖ/PDY mensubu olduğuna ilişkin iddiaları da kabul etmedi.

Tutukluluk inceleme için görüşü sorulan iddia makamı ise tutuklu sanıkların atılı suçu işlediğine dair kuvvetli şüphe bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

10.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, ara karara yönelik savcının mütalaası sonrasında sanık ve sanık avukatlarının talepleri alındı.

Müzakere arasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına hükmetti.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

12.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, sanıklar, yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı dönemde Muhafız Alayı'nda vatani görevini yapan tutuksuz sanıklardan M.S, İ.Ş, S.Ç, S.D, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla dinlendi.

Tutuksuz sanıklardan M.S, 15 Temmuz akşamı kamuflajlarını değiştirdikleri sırada koridordan "tatbikat var" diye emir verildiğini kaydetti.

Tatbikatın içeride olacağını düşündüklerini ifade eden M.S, TRT binasına vardıkları esnada araç içindeki komutanın "Dışarıya görüntü vermeyin, millete görünmeyin" diyerek perdeleri kapatmalarını istediğini söyledi.

Kim olduğunu bilmediği, üzerinde askeri kamuflaj ve hücum yeleği olan bereli bir şahsın gelerek "eğer karşıdan bir hareketlenme olursa vurun" emri verdiğini söyleyen M.S, helikopterlerin ateş etmeye başladığı esnada araç altına saklandığını belirtti.

M.S, komutanlarından uzman Sedat Tuna'nın neler olduğunu öğrenmek için eşini aradığını, bu görüşmeden sonra darbeden haberdar olduklarını iddia etti.

Savunmasını yapan İ.Ş de korsan darbe bildirisini okutan eski kurmay yarbay Ümit Gencer'in halka ateş etmeleri için emir verdiğini, bu esnada arkadaşının kendisine ateş etmemesini ve silahını saklamasını söylediğini anlattı.

Davanın tutuksuz sanıklarından S.Ç. ise yaptığı savunmada olay günü terhisine 12 gün kaldığını ve suçsuz olduğunu ifade etti.

"Tatbikat var" denilerek götürüldükleri TRT yerleşkesinde, helikopterden açılan ateşten yaralandığını anlatan S.Ç, yanında sonradan Muhammet Tanju Poshor olduğunu öğrendiği şahıs ile ambulansla GATA'ya götürüldüğünü, Poshor'un ambulanstan inmeden kendisini hastaneye bırakarak ayrıldığını iddia etti.

S.Ç, yerleşkede kaldığı süre içerisinde binbaşı Anıl Aktaş'ın halka ateş emri verdiğini duyduğunu söyledi.

Tutuksuz sanıklardan S.D ise savunmasında halkın TRT yerleşkesi önünde toplanması üzerine korkutma amaçlı olarak havaya ateş açtığını, olayın açığa çıkmasından sonra da silahını bırakarak teslim olduğunu anlattı.

Sanıklar, FETÖ örgütü üyeliği suçlamalarını reddederek tahliye talebinde bulundu.

Diğer sanıkların savunmalarının ardından duruşma 15 Nisan pazartesi gününe ertelendi.

15.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, darbe girişiminin yaşandığı dönemde vatani görevini yerine getiren tutuksuz erler savunma yaptı.

Sanık U.S. "tatbikat" denilerek TRT'ye götürüldüklerini belirterek, başlarında yüzbaşı Recep Karabayır'ın bulunduğunu anlattı.

Kurum binası önünde bir grup polis olduğunu ve silahları yüksek tutuş da beklediklerini belirten U.S, polislerin, "Arkadaşlar bu yaptığınız darbedir, yanlış yapıyorsunuz, hepimiz aynı yolda şehit veriyoruz, burayı size bırakmayız." şeklinde konuştuğunu kaydetti.

Recep Karabayır'ın ise "Ne diyorsunuz? Biz darbe olduğunu bilmiyoruz." diyerek karşılık verdiğini ve konuşmaya başladıklarını ifade eden U.S, ardından bir otomobille bulundukları yere gelen Muhafız Alayı eski komutanı Tanju Poshor'u görünce şaşırdığını söyledi.

Poshor'un konuştuğu polislerin bir süre sonra görünürde olmadıklarını dile getiren U.S, daha sonra halkın toplanmadığı nizamiyenin biraz daha gerisinde beklediklerini bildirdi.

U.S, kısa süre sonra gelen bir helikopterin halka ateş ettiğini belirterek, daha sonra vatandaşların çoğalması üzerine Recep Karabayır ile askeri lojmanların olduğu bölgeye geçtiklerini ifade etti.

Birlikten gelmiş ve lojmanlar bölgesinde bekleyen askeri otobüse bindiklerini anlatan U.S, sabahın erken saatlerinde alaya döndüklerini dile getirdi.

Sanıklar Y.Y. ve U.Y. de savunmalarında suçlamaları kabul etmedi.

Duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

16.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın sabahki bölümünde, darbe girişiminin yaşandığı dönemde TRT'de çalışan tutuksuz sanıklar savunma yaptı.

Tutuksuz sanıklardan O.O.K, darbenin yapıldığı saatlerde 18.00-24.00 arasında nöbetçi olduğunu anlattı.

Darbe esnasında TRT binasına gelen askerlerin "Saldırı var" diyerek cep telefonlarını topladığını belirten O.O.K, "Askerlerin parmağı tetikteydi, 'Söyleyeceklerimizi yapın' diye bize tehditler savurdular." dedi.

Bazı çalışanların darbeciler tarafından kelepçelendiğini ifade eden O.O.K, boşluktan yararlanıp çıkışa doğru giderek o esnada giriş kapısına dayanan halka kapıları açtığını iddia etti.

O.O.K, daha sonra halkın arasına karışarak evine gittiğini anlattı.

Tutuksuz sanıklardan TRT çalışanı G.S. ise darbecilerin zor kullanarak yayın yaptırdığını söyledi.

G.S, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe karşıtı konuşmasını darbecilerden gizli olarak radyo kanalı aracılığıyla yayımladığını iddia etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, darbe girişiminin yaşandığı dönemde vatani görevini yerine getiren tutuksuz erler, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla savunma yaptı.

Sanık M.S, kendilerine "Tatbikat var" denilip araçlara hızla bindirildiklerini ve daha sonra TRT binasına götürüldüklerini fark ettiğini belirtti.

M.S, "TRT binasına gelen polisler bölük komutanımız yüzbaşı Recep Karabayır'a 'Darbe oluyor, geri çıkın burayı size vermeyiz' diyerek havaya ateş etti. O sırada biz mevzi aldık." diye konuştu.

Sanıklardan E.S. ise "TRT'de 'Havaya ateş et' emrini duydum. Daha sonra bu emrin Muhammet Tanju Poshor tarafından verildiğini öğrendim." dedi.

Sanıklar, FETÖ üyeliği suçlamalarını reddederek beraat talebinde bulundu.

Duruşma yarına ertelendi.

17.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı dönemde vatani görevini yerine getiren tutuksuz sanıklar, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla beyanda bulundu.

Sanık K.T, 1 Temmuz'da birliğe katıldığını ve 14 günlük asker olduğunu söyledi. Yat içtimasından sonra koğuşuna gittiğini belirten K.T, yarım saat 45 dakika sonra alarm verildiğini kaydetti.

Tatbikat yapılacağının daha önce söylendiğini, bunun için silahlarını aldıklarını ve içtima alanında toplandıklarını anlatan K.T, öncesinde de bir listede tatbikat için isminin bulunduğunu dile getirdi.

K.T, sonrasında 5 dolu şarjör daha verildiğini ifade ederek, ardından otobüse bindirilip kışladan çıkarıldıkları ve TRT yerleşkesine götürüldüklerini bildirdi.

Araçlardan indikten sonra şarjör takılması emri verildiğini telsizden duyduğunu belirten K.T, 2 No'lu nizamiye bölgesinde duvara yakın bir yerde konumlandığını savundu.

K.T, telsizden "Silahlı kuvvetler yönetime el koymuştur. Elinizdeki bütün imkanları kullanın." gibi bir anons daha duyduğunu da bildirdi.

Bulundukları yere Recep Karabayır yüzbaşının da geldiğini, bir süre sonra TRT Spor ve TRT Haber binalarının olduğu istikamete destek gerektiği söylenerek götürüldüklerini öne süren K.T, orada bir grup özel harekat polisiyle karşılaştıklarını kaydetti.

K.T, "İri cüsseli bir polis yaptığımızın yanlış olduğunu, bunun bir darbe girişimi olduğunu ve söylenen her şeyin yalan olduğunu söyledi. Ama emir altındaki bir onbaşı olarak bunu idrak etmem zordu." dedi.

Bu sırada ateş açıldığını, bunun üzerine ağaçların arkasına saklandıklarını ileri süren K.T, Recep Karabayır polislerle görüşürken önceden tanımadığı eski alay komutanı Muhammet Tanju Poshor'un bir araçla geldiğini söyledi.

Silah, helikopter ve vatandaşların sesini duyduklarını ifade eden K.T, bir süre sonra vatandaşların nizamiye kapısını zorladığını belirtti.

K.T, yüzbaşı Recep Karabayır'ın halkla karşılaşılmaması için kendisiyle birlikte 55 kişiyi TRT yerleşkesinden boş araziden yürüterek çıkardığını, alaya döndüklerini anlattı.

Sanık S.Ö. de darbe girişiminin tezkeresine 5 gün kala gerçekleştiğini ifade ederek, "tatbikat" diyerek TRT'ye götürüldüklerini bildirdi.

Telefonlar toplanırken "askerliğiniz yanar" dedikleri için korkup telefonunu teslim ettiğini öne süren S.Ö, TRT nizamiyesinde bulundukları sırada vatandaşların küfür etmeye başladığını, bir polisin de darbe girişimi olduğunu ve teslim olmalarını söylediğini kaydetti.

S.Ö, "Bunu duyunca başımdan kaynar sular indi. Şok geçirdim ve yere yığıldım. Arkadaşlar unimog aracın yanına götürdü. Sonra teslim olduk." diye konuştu.

FETÖ ile bir bağları bulunmadığını ifade eden sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, darbenin yaşandığı 2016'da Muhafız Alayı Komando Taburu'nda uzman çavuş olarak görev yapan tutuksuz sanık S.T, SEGBİS vasıtasıyla dinlendi.

S.T, 28 Haziran'da izne çıktığını, 15 Temmuz'da izin bitimi mesaiye geldiğini, o gün normal mesai sonunda bölük komutanının Türkiye genelinde bir tatbikat olacağını ve herkesin geleceğini söylediğini bildirdi.

Mesaiden 17.00'den sonra çıkıp yürüme mesafesindeki evine gittiğini dile getiren S.T, akşam tatbikat olacağına yönelik telefon gelince, eşine kısa süre sonra döneceğini söyleyip, tabancasını da alıp birliğe döndüğünü ifade etti.

S.T, birlikte silah ve şarjör dağıtıldığını belirterek, otobüse bindirildiklerini, astsubay Süleyman Zoral'ın nereye gideceklerini telefonla sorduğu Recep Karabayır'ın cevabı üzerine MSB Lojmanlarına gittiklerini kaydetti.

Daha sonra TRT'ye götürüldüklerini, indikten sonra binbaşı Anıl Aktaş'ın, bulunduğu mangayı nizamiye bölgesinde görevlendirdiğini anlatan S.T, askerleri taşıyan unimog aracın da nizamiyeyi kapatacak şekilde park ettirildiğini bildirdi. S.T, Aktaş'ın, içeri girmeye kalkan olursa da "vur" emri verdiğini ileri sürdü.

Kısa süre sonra halkın toplanmaya başladığını belirten S.T, vatandaşların darbeden bahsettiğini duyduğunu ancak buna anlam veremediğini iddia etti.

S.T, durum üzerine astsubay Süleyman Zoral'ın yanına giderek, "Bir şeyler dönüyor" dediğini, bu sırada telsizden "Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuştur, sabah sıkıyönetim ilan edilecek. Gereğini yapın." diye üç kez üst üste anons geçildiğini vurguladı.

Bu anonsu arkadaşlarına da söylediğini aktaran S.T, TRT'ye gittikten yaklaşık 30 dakika sonra bu durumun meydana geldiğini belirtti.

S.T, anons üzerine Zoral'ın donup kaldığını, bu yüzden onu silkelediğini savunarak, "Bunlar suç işliyor. Bunlar bizi suça bulaştırdı. Askerleri alalım, buradan gidelim. Emniyette anlatalım." dediğini ve ardından dağıttığı askerleri topladığını söyledi.

Alaydayken topladıkları telefonun bir araç içindeki çuvalda bulunduğunu anlatan S.T, telsizden duyduğu anonstan sonra bu aracın yanına giderek telefonunu bulduğunu ve eşini aradığını bildirdi.

S.T, askerleri ve çevredeki uzmanları da çağırdığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bunlar darbe yapıyor. Suç işliyor. Kanundaki yeri idam. En aşağı 70-80 yıl hapis yatırırlar.' dedim, 'Telefonunuzu alın ve eşlerinizi arayın.' dedim. Kurtulmak isteyen varsa benle gelsin. Hiçbir emre uymayacağım. Doğruca emniyete gideceğim. Alaya kaçmayın, alay da tehlikeli. Alaya kaçarsanız bunlar kafanıza sıkar, öldürür.' dedim. Askerlere doğruyu, yanlışı anlatınca bunlar da peşimden geldi."

Silahını vatandaşlara atmış

Askerlerin silahlarını boşalttırdığını, kendi silahı dahil bazılarını vatandaşlara attıklarını anlatan S.T, daha sonra polislerin yanına giderek "sizdeniz" dediğini öne sürdü. S.T, vatandaşların kendilerini alkışlayıp "En büyük asker bizim asker." diye slogan attığını iddia etti.

Askerleri ikna etmeden evvel bir helikopterin nizamiyeyi ateş altına aldığını ve burada bir askerin de yaralandığını dile getiren S.T, teslim olduktan sonra polis araçlarına bindirilerek emniyete götürüldüklerini aktardı.

Suçlamaları kabul etmeyen S.T, beraatini istedi.

Öte yandan, duruşmanın sonunda mahkeme başkanı sanık savunmalarının tamamlandığını belirterek, tanık ve mağdur beyanlarına geçileceğini kaydetti.

Daha sonra, duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

19.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada ara karara yönelik savcının mütalaasının ardından sanıkların ve sanık avukatlarının talepleri alındı.

Verilen müzakere arasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, yakalamalı sanıkların infazlarının beklenilmesine, haklarında aynı sevk maddeleri ile açılan ve başka mahkemelerde görülen kamu davaları bulunduğu anlaşılan sanıklar Ahmet Müfit Küçük, Özgür Çiloğlu, Rasim Eşref Çıtak, Veysel Ezgin, Eray Uçgun, Melih Varol, Mesut Sancak, Ersan Kuluçlu ve Osman Kemal Küçük hakkındaki açılan tüm kamu davalarının tefrikine karar verdi.

Mahkeme, toplam 80 müşteki ve mağdurun belirlenen duruşma gününde dinlenmek üzere adlarına duruşma gününü bildirir davetiye çıkartılmasını kararlaştırarak, tanıkların, mağdur ve müşteki anlatımları bittikten sonra dinlenilmesi için işlem yapılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanıklardan eski astsubay Selçuk Ulus ile eski uzman çavuşlar İbrahim Cirtil, Gökhan Aydemir, Ahmet Arslan, Ünal Uzun, Memet Batuk, Zafer Biçici, Haydar Özkaya, Osman Çakmaklı, Şuhayip Coşkuner, Muharrem Karakaya, Muhammet Uz, Eshabil Dönmezer, Ahmet Erdal, Emre Cengiz, Arif Kurt, Abdulğani Sürer, Mustafa Sökmen, İlker Sel, Yavuz Dikmen, Murat Koraşlı, Bülent Palta, Oktay Hıdırıoğlu, Hüseyin Gürcü, Hüseyin Orçan, Yasin Kavutçu, Hakan Gürbüz, Erkan Coşkun, Çağrı Taşpınar, Yusuf Türk, Osman Demirturan, Murat Dursun, Kenan Oğuz, Bayram Ali Bayraktar, Ümit Erdem, Zafer Muhip, Osman Özkay, Mehmet Taştiken, Mehmet Duru, Kenan Uysal, Muhammet Kayhan, İsamettin Cihan, Halil Altındal, Adem Akbulut, Samet Sarı, Galip Bozoklulu, Yasin Kabakcı, Gökhan Ayçetin, Serdar Yıldırım, Abdullah Haney, Mesut Şen, Hasan Sezer, Mehmet Sayit Uçar, Tuncer Dinçer, Doğan Sapmaz, Mesut Pak, Halim Kara, Yalçın Zor, Şaban Darçın, Hacı Bekir Demirci, Orhan Çelik, Mustafa Demirel, Samet Dinçer, Şener Gömlekli, Mustafa Akman, Ömer İpkıran, Mehmet Dağlı, Haluk Karataş, Yusuf Ziya Poyraz, Muhsin Çönger, Osman Baydemir, Ayhan Gül, Yener Yabacıoğlu, Murat Uz, Abidin Üçkazan, Ümit İde, Ali Osman Ak, Zafer Öner, Mehmet Murat Arslan, Tuna Civil, Benal Yılmaz ve İbrahim Öçal'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, bu celse dinlenen sanık ve tanık anlatımı ile tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliye itti.

Mahkeme, 135 kişinin tutukluluk hallerinin de devamına hükmetti.

Duruşma, 9-27 Eylül'e ertelendi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-08 Mayıs (2017) 'Ankara 521 sanık (ilk 534) Darbe/Cumhurb. Muhafız Alayı' davası

(20 Nisan 2019, 14:26)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=14142    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Şike Kumpası: Aziz Yıldırım'a Beraat

22.11.2020 18:06 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 87 sanığın yargılanmasına devam edildi. 09.11.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Yöneticilerine 105 Yıl Hapis

23.11.2020 11:45 Adana, Ankara, Antalya, Bartın ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda çoğu yönetici konumdaki 14 sanığa..
Tamamı 23.11.2020

Savcılık: Aslı Baş Öldürüldü

23.11.2020 11:16 Muğla'da, MİSS Model of the World güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın Bodrum'da bir villada balkondan düşerek ölmesine ve olayın Fetö yardımıyla örtbas edildiği iddiasına ilişkin 3 sanığın yar..
Tamamı 23.11.2020

Kayseri: Fetö'ye 16 Hapis Gerekçesi

22.11.2020 17:12 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçlarından çeşitli miktarlarda hapis cezalarına çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Dink Cinayeti: Savcı Akkaş'a dava

22.11.2020 18:26 İstanbul'da, Hrant Dink Cinayeti soruşturmasına bakan eski savcılardan FETÖ firarisi Muammer Akkaş hakkında 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerini koruma gayesiyle işlem yapmayarak dos..
Tamamı 22.11.2020

ABD Görevlisi Cantürk'e 5 Yıl Hapis

22.11.2020 17:49 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Diğer sanıklar Sevim Cantürk ve Kevser İrem Cantürk ise delil yetersizliğin..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Çatı Davası Onandı

22.11.2020 15:18 Ankara'da, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 75 sanık hakkında açılan 'çatı davası'nda dört sanığın ağırlaştırılmış müebbet, üç sanığın ise 10 yıl 6'şar ay hapse çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Baransu-Fetö İşbirliği Gerekçede

22.11.2020 17:29 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk davada 77 sanıktan 51'inin a..
Tamamı 22.11.2020

Başyaver Suikastte Asli Fail

22.11.2020 17:35 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada ağırlaştırılm..
Tamamı 22.11.2020

FETÖ Trolü 'Kacsaatoldu' davası

23.11.2020 10:02 Gaziantep'te, FETÖ'nün sosyal medyadaki 'kacsaatolduson', 'kacsaatoldusonn', 'kacsaatoldunet' gibi hesapların yöneticilerinden biri olduğu iddiasıyla hakkında davada açılan Hüseyin Yılmaz ile eşinin yargılanmasına deva..
Tamamı 23.11.2020

Uğurluel'i Maceracı Gammazladı

23.11.2020 10:48 İstanbul'da, Fetö'nün ana TV kanalı Samanyolu TV'de 'Maceracı' isimli programıyla tanınan Murat Yeni'nin gözaltında iken emniyete adını verdiği isimlerden tarihçi-yazar Talha Uğurluel'in Fetö'ye üye olmak suçlamasıyla ..
Tamamı 23.11.2020

Donanma Darbe davası

22.11.2020 17:21 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 90 sanıklı davadan, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına de..
Tamamı 22.11.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

22.11.2020 16:17 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 22.11.2020

Edok'taki Darbeciler Yargılanıyor

22.11.2020 13:26 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin açılan davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutan..
Tamamı 22.11.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

22.11.2020 12:51 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahındaki eylemlere ilişkin 132 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 21.10.2020..
Tamamı 22.11.2020

Rus Elçi Karlov'a Suikast davası

22.11.2020 15:11 Ankara'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılandığı davaya devam e..
Tamamı 22.11.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.851.712