Tam
EskidenYeniye
 

Genelkurmay Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de yer aldığı 224 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.05.2019 14:14 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de yer aldığı 224 kişinin yargılanmasına devam edildi.

22.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, sözde yurtta sulh konseyi üyelerinden dönemin Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanı eski tümgeneral Osman Ünlü esasa ilişkin savunmasını yaptı.

Olay günü Ankara'da bir düğüne katıldığını anlatan Ünlü, albay rütbesinde bir subayın kendisini arayarak 4. Kolordu komutanı olarak atandığını söylediğini ifade etti. Kendisini arayan albaya atama emrinin doğru olup olmadığının teyit etmesi için talimat verdiğini, albayın bir süre sonra kendisini arayarak emri Genelkurmay ve Kara Kuvvetlerinden teyit ettiğini söylediğini beyan eden Ünlü, atama emrini istemesine rağmen kendisine tebliğ edilmediğini söyledi.

Ünlü, düğünden ayrılıp Ankara Bahçelievler semtine geldiği sırada savaş uçakların uçuş yaptığını gördüğünü, 4. Kolordu'dan kendisini arayan bir subayın göreve çağırdığını, buraya gittiğinde gördükleri üzerine kanunsuz bir işin içine çekildiğini anladığını bildirdi.

4. Kolordu Komutanlığı makamına hiç oturmadığını, burada misafir gibi davrandığını ileri süren Ünlü, darbe girişiminin devam ettiği saatlerde eski Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve emniyet görevlileriyle görüşmeler yaptığını ve kışla dışına çıkan birlikleri geri çekmeye çalıştığını beyan etti.

Darbe girişiminden önce sözde konseyin diğer üyeleri Murat Aygün ve Bilal Akyüz ile darbe toplantısı yaptığına dair suçlamaları da kabul etmediğini belirten Ünlü, Aygün ve Akyüz'ün 11 Temmuz'da Polatlı'da görüşme yaptığının tespit edildiğini ancak belirtilen tarihte kendisinin ilçe dışında olduğunu savundu.

Ünlü, darbe girişiminde bulunmak suçlamasıyla Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde de hakkında yargılama yapıldığını ve ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldığını hatırlattı. Mevcut davada da aynı suçlamanın kendisine yöneltildiğini ifade eden Ünlü, hakkında mükerrer yargılama yapıldığını söyledi.

Ünlü, darbecilerin sözde atama listesinde Ankara sıkıyönetim komutanı ve 4. Kolordu komutanı olarak atanmasının kendi bilgisi ve iradesi dışında olduğunu, adı atama listesinde olmasına rağmen görevine devam eden askeri personel gibi kendisinin de suçsuz olduğunu iddia etti.

Darbe girişimi sırasında TRT'de darbe karşıtı açıklama, emniyet görevlileri ile girişimin engellenmesi için görüşmeler yaptığını öne süren Ünlü, olay günü darbe yanlısı olan kimseyle telefon irtibatı kurmadığını ve darbeye yönelik bir emir vermediğini ifade etti.

- "Gerekirse intihar ederim"

Olay günü, davanın firari sanığı eski tuğgeneral Ali Kalyoncu ile hareket etmediğini savunan Ünlü, Kalyoncu'ya dışarıdaki birlikleri "geri çek" emri verdiğini ancak Kalyoncu'nun, "Gerekirse intihar ederim." diyerek buna karşı çıktığını kaydetti.

Ünlü, yurtta sulh konseyi üyesi olmadığını, konsey üyeliği hakkında savcılık sorgusunda kendisine bir suçlama yöneltilmediğini, konsey üyesi olarak adı geçen sanıkların bir çoğunu tanımadığını ve bir irtibatının olmadığını ileri sürdü.

Üzerine atılı FETÖ üyeliğini de kabul etmediğini beyan eden Ünlü, "Ben ne FETÖ'cü ne de darbeciyim. Sabaha kadar darbeye karşı durdum. Darbecilerin adımı sözde atama listesine eklemesi adımı lekeleyemez." ifadesini kullandı, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

23.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda 12 ve 15 Nisan'da görülen duruşmalarda Yıkılkan, savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yapmak için hakim karşısına çıktı.

Saatler süren savunmasında, kendisi gibi darbecileri korumaya çalışan Yıkılkan, dönemin Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra dönemin komuta heyetini karalayan ifadeler kullandı.

Akar'ın görevde bulunduğu dönemde, bazı kuvvet komutanlarını izlettirdiğini, siyasi ve toplumsal gelişmelere ilişkin anket çalışmaları yaptırdığını iddia eden Yıkılkan, komuta heyetindeki bazı isimlerin ise rütbelerini menfaat temin etmek için kullandığını öne sürdü.

Darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığı gerçeğini çarpıtmaya çalışan Yıkılkan, 15 Temmuz akşamı güvenlik kamera kayıtlarına yansıyan cunta faaliyetlerine açıklık getiremedi.

Danışmanlığını yaptığı Akar'ın derdest edilmesini organize eden ekipte yer alan Yıkılkan, Adil Öksüz'ün başkanlığında yapılan darbe toplantılarına katılmasına, günler öncesinde darbe girişimini eski yarbay Levent Türkkan'a bildirmesine ve Akıncı Üssü'nde keşif yapmasına ilişkin tespitler içinse "Gerçeği yansıtmıyor" demekle yetindi.

Darbeyi planlayan ekipte

Darbe hazırlıkları kapsamında Adil Öksüz başkanlığında 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Ankara Konutkent'teki villada düzenlenen toplantılarda yer alan isimler arasında Yıkılkan da vardı.

Bununla birlikte 11 Temmuz 2016'da Altınpark civarındaki örgüt evinde Ankara haritası üzerinde kontrol altına alınacak yerlerin belirlendiği bir diğer hazırlık toplantısı eski tuğgeneral Ali Kalyoncu, yarbaylar Savaş Kabaklı ve Ejder Yıldırım ile Yıkılkan katılımıyla gerçekleşti.

Darbe girişimine bir gün kala eski tuğgeneral Mehmet Dişli ve eski yaver Türkkan ile görüşen Yıkılkan, 15 Temmuz öğle saatlerinde ise eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı albay Muhsin Kutsi Barış ile bir araya geldi.

Yıkılkan, darbe girişimi saatinin öne çekilmesi nedeniyle Dişli'yi arayarak karargaha gelmesini istedi. Karargaha gelen Dişli, Yıkılkan'ın odasına geçti.

Bu saatten sonra Genelkurmay Başkanlığındaki darbe faaliyeti, Dişli'nin yanı sıra eski tuğgeneral Mehmet Partigöç, Yıkılkan ve Akar'ın Özel Kalem Müdürü eski kurmay albay Ramazan Gözel tarafından organize edildi.

Akar'ın odasına girip darbe yaptıklarını söyleyen Dişli, Akar'dan sert tepki görünce makam odasının kapısında bekleyen Yıkılkan ve beraberindeki darbecilere Akar'ı derdest etmeleri emrini verdi. Darbecilerce alıkonulan Akar, darbenin yönetildiği Akıncı Üssü'ne götürüldü.

Darbe toplantısının delili odasında çıktı

Sabah saatlerine kadar darbe faaliyetlerinde bulunan Yıkılkan, ihanet girişiminin püskürtülmesinden sonra gözaltına alındı.

İfadesinde tatbikat olduğunu düşünerek hareket ettiğini öne süren Yıkılkan'ı, tanık ve sanık beyanlarının yanı sıra karargahtaki odasında ele geçirilen belgeler de yalanlıyordu.

Yıkılkan'ın odasında yapılan aramada, bulunan "empatikoçluk" antetli kağıdın, darbe toplantılarının yapıldığı Konutkent'teki villanın kiralandığı Empati Danışmanlık adlı firmaya ait ajandadan koparıldığı tespit edildi.

Belgenin ön yüzünde, "Celalettin Lekesiz Kara Kuvvetleri Karargahından 2 araç + 2 zırhlı Araç Kobra, Engin Dinç Kobra + Akrep ZMA TİB + TURKSAT ZMA Turgut Aslan, Turhan Aksoy, Melih Gökçek, Bekir Bozdağ" ifadeleri, arka yüzünde ise "Silah-Mühimmat-Kompozit başlık-Çiğiltepe ve Çankaya Emniyeti-Hv. Kuv. Gösteri uçuşu-Tnk mühimmatı" yazılıydı.

Buna göre dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan, Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy 15 Temmuz gecesi alıkonulacaktı. Söz konusu isimlerden Turgut Aslan, darbecilerce başından vurularak ağır yaralanmış, koruması ise şehit edilmişti.

Akıncı Üssü'nde keşif

Akıncı Üssü'ndeki darbe eylemlerine ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 26 Eylül 2018'deki duruşmasında müşteki olarak beyanı alınan Albay Nihat Altuntop, darbe girişiminden önce Yıkılkan'ın Akıncı Üssü'nde keşif yaptığını söyledi.

Altuntop, şunları anlattı:

"Darbe girişiminden bir buçuk ay kadar önce, üssün harekat komutanı darbeci albay Ahmet Özçetin, mesai bittikten sonra, kendisine misafir adı altında gelen Genelkurmay Başkanı'nın başdanışmanı Orhan Yıkılkan'ı kuleye getirdi. Filo yerlerini, misafirhaneleri, sığınakları, nizamiyeleri gösterip buralar hakkında bilgiler verdi. Kulelerin yerlerini gösterdi. Bunu o zaman arkadaş ziyareti olarak düşünmüştük ama sonradan anladık ki bu aslında darbe girişimi için keşif faaliyetiymiş. Daha sonradan bu bilgilerin darbe öncesi koordinasyon amacıyla toplandığını anladım."

Darbeci yaver Türkkan, ilk ifadesinde 16 Temmuz saat 03.00'te darbe yapılacağı bilgisini, 14 Temmuz 2016 Perşembe günü Yıkılkan'dan öğrendiğini aktararak, "Bana darbenin yapılacağı gün görevimin Hulusi Akar Paşa’yı etkisiz hale getirip işi kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Yine söylediğine göre, Akar Paşa'yı etkisiz hale getirdikten sonra Özel Kuvvetler gelip alacaktı. Bana verdiği görevi sorgulamadan kabul ettim." dedi.

Darbe bildirisi talimatı

TRT'yi işgal ederek sözde darbe bildirisini okutan eski yarbay Ümit Gençer de ilk ifadesinde, Yıkılkan'ın talimatıyla bildiriyi spikere okuttuğunu belirterek, "Genelkurmay Başkanı'nın başdanışmanı Orhan Yıkılkan beni telefonla arayıp sıkıyönetim bildirisini benim okumamamı, bir spikere okutmamızı emretti. Ayrıca okunacak bildirinin WhatsApp'tan cep telefonuma gönderileceğini de söylemişti. Bu yeni durum üzerine giydiğim harici kıyafeti yeniden kamuflajla değiştirdim. Telefonuma kayıtlı olmayan bir numaradan WhatsApp üzerinden mesaj geldi." itirafında bulundu.

Telefonunda yapılan incelemede Yıkılkan'ın 13 Temmuz'da Google'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı oteli aradığı belirlendi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Genelkurmay çatı davası sanığı sözde yurtta sulh konseyi üyesi Yıkılkan hakkında, 252 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

24.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, sözde yurtta sulh konseyi üyelerinden olan dönemin Kara Havacılık Komutanlığı taarruz helikopter tabur komutanı eski yarbay Özcan Karacan esasa ilişkin savunmasını yaptı.

Karacan, darbe girişimi öncesi MİT'e giderek ihbarda bulunan Binbaşı O.K'nin amirlerine bilgi vermek yerine, buraya gitmesinin şüpheli bir durum olduğunu beyan etti.

Olay günü Kara Havacılık Komutanlığında kışla nöbetçi amiri olduğunu ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak ve beraberindekilerin kışlayı denetlemeye geldiğini belirten Karacan, darbeye ilişkin bir önlem alınmadığı iddiasında bulundu.

Darbenin planlanmasında ve erkene alınmasında bir sorumluluğunun bulunmadığını savunan sanık Karacan, mahkeme başkanının olay günü pilotların hangi helikopter ile uçtuğu sorusuna ise cevap vermedi.

Adil Öksüz liderliğinde Ankara'daki bir villada yapılan darbe toplantılarına katılmadığını, belirtilen tarihlerde Malatya'da olduğunu savunan Karacan, bu nedenle yurtta sulh konseyi üyesi olamayacağını belirtti.

Karacan, sözde konsey üyelerinin çoğunu yargılama sürecinde tanıdığını ve aralarında örgütsel bir bağ olmadığını iddia etti.

Olay tarihinden 13 ay sonra Antalya'da yakalandığını ve emniyette baskı altında ifadesinin alındığını öne süren Karacan, itiraf niteliğindeki ilk ifadesinin doğruları yansıtmadığını kaydetti.

Karacan, savunmasına yarın da devam edecek.

25.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, sözde yurtta sulh konseyi üyelerinden olan dönemin Kara Havacılık Komutanlığı taarruz helikopter tabur komutanı eski yarbay Özcan Karacan esasa ilişkin savunmasını yaptı.

Darbe girişiminden yaklaşık 13 ay sonra Antalya'da yakalandığını, 25 Ağustos 2017'de ilk kez hakim karşısına çıktığını beyan eden sanık Karacan, itiraf niteliğindeki emniyet ifadelerinin baskı altında alındığı iddiasında bulunarak, "Zeka seviyemiz yükseldikçe şiddete daha az ilgi ve ihtiyaç duyacağız." diye konuştu ve beyanlarını kabul etmediğini dile getirdi.

Olay tarihinden yaklaşık bir ay önce bazı darbe sanıkları ile odasında toplantı yaptığı iddiası hakkında da konuşan Karacan, 15 Temmuz'dan yaklaşık bir ay önce kendi birliğine bağlı bir helikopterin düştüğünü, bu sebeple kendisine bazı askeri personelin "geçmiş olsun" ziyaretinde bulunduğunu söyledi. Karacan, söz konusu ziyaretlerin darbe içerikli olmadığını savundu.

Kendisine bağlı helikopterlerden ateş açıldığı ve 15 Temmuz'da yaşanan ölüm ve yaralanma hadiselerinden de sorumlu tutulduğunu hatırlatan Karacan, "'Pistler bombalandı' denildiğinde, tanklara patates tıkandığı söylendiğinde biz cayır cayır uçuyorduk. Eğer Kara Havacılık'ta bir şeyler durduysa aklı selim davranan pilotlar sayesindedir. Biz insanlarımıza ateş etmedik." açıklamasını yaptı.

Karacan, 15 Temmuz'da darbeci helikopter pilotlarını yönlendirdiği ve polis araçlarının vurulmasını sağladığına dair telsiz kayıtlarında oynama yapıldığı iddiasında bulunarak ses kayıtlarını kabul etmediğini beyan etti.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve karara bağlanan Cumhurbaşkanına suikast davasında da yargılandığını belirten Karacan, suikast girişimiyle bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsüne ilişkin 15 Temmuz'dan kısa süre önce İzmir'deki 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığına gittiği ve burada planlama doğrultusunda talimat verdiği iddia edilen kişilerin albay rütbesinde olduğunu aktaran Karacan, kendisinden üst rütbede olan kişilere emir ya da talimat vermesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Davanın görülmesine yarın devam edilecek.

26.04.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada sözde yurtta sulh konseyi üyelerinden eski yarbay Halil Gül esasa ilişkin savunma yaptı.

Olay tarihinden önce Kara Havacılık Komutanlığında görevli olduğunu, buradaki eylemleri nedeniyle yargılandığını belirten Gül, aynı zamanda da yurtta sulh konseyi üyesi olmakla suçlandığını dile getirdi.

Konsey üyesi olmadığını ve darbeye ilişkin planlama ve toplantıya katılmadığını iddia eden Gül, üzerine atılı suçları işlemediğini savundu.

Sanık Gül'ün savunmasının ardından sanıklar ve avukatların taleplerini alan mahkeme heyeti, müzakere arasından sonra ara kararını açıkladı.

Sözde konsey üyelerinden eski kurmay albay Bilal Akyüz'ün reddihakim talebinin geri çevrilmesine karar veren mahkeme, 15 Temmuz'dan önce eski korgeneral İlhan Talu'nun emir astsubayı olan Bayram Aydemir ile Genelkurmay Plan Yönetim Daire Başkanlığı Hukuk İşlerinde proje subayı olarak görev yapan eski binbaşı Ahmet Albayrak'ın adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti.

Davanın görülmesine 6-24 Mayıs'ta devam edilecek.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-03 Mart (2017) 'Ankara 224 sanık (ilk 221) Darbe Ana Yap. (G.kurmay-Çatı)' davası

(04 Mayıs 2019, 14:14)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=14170    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.066.520