Tam
EskidenYeniye
 

Ergenekon Hakimi Çalmuk davası

İstanbul'da, Ergenekon davasının eski hakimlerinden tutuklu sanık Hüsnü Çalmuk'un, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.06.2019 11:44 İstanbul'da, Ergenekon davasının eski hakimlerinden tutuklu sanık Hüsnü Çalmuk'un, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

21 Haziran'da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki sekizinci duruşmaya, tarafların avukatları ve müşteki Dursun Çiçek katılırken, sanık Çalmuk SEGBİS yoluyla bağlandı. Duruşmada davaya ilişkin tanıklar dinlendi.

'Nezarethanede tehdit edildim'

Duruşmada geçmişte Ergenekon davasında tanık olan Emrah Özdemir ifade verdi. Tanık Özdemir, 'Ben duruşmaya gelmeden önce nezarethanede tehdit edildim. FETÖ'nün firari sanığı Sedat Sami Haşıloğlu tarafından tehdit ediliyorum. Komutan Sedat Sami Haşıloğlu ile iletişim halinde. Bu tehditlerle ilgili Metris Cezaevi'nde yattığım dönemde cezaevi müdürüne gittim ancak bana 'Burayı karıştırma' dedi. Ben Silivri'ye nakil olmak istedim, Ümraniye'ye nakil ettiler, orada da aynı komutana denk geldim. Ben bu tehditlerden çok sıkıldım' dedi.

'Ben istemeden tanık koruma programına aldılar'

Ergenekon davasında tanıklık yaptığı dönemde en çok firari sanık Sedat Sami Haşıloğlu ile görüştüğünü belirten tanık Özdemir, 'Ben FETÖ soruşturmaları başlamadan önce FETÖ'cü hakimleri ihbar etmiştim. O dönemde Sedat Peker de, Veli Küçük de beni tehdit etti. Baskılar bu dönemde başladı. Ben istemeden, beni tanık koruma programı altına aldılar. Ergenekon davasının hakimleri kendi işlerine gelmeyecek belgeleri dava dosyasına koymuyorlardı. Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu asıl bu işleri yürütenlerdi. Hasan Özese, mahkeme başkanı olmasına rağmen onlar kadar etkili değildi' ifadelerini kullandı.

'Hüsnü Çalmuk hard diskleri söktürdü'

İfade vermeyi sürdüren tanık Emrah Özdemir, 'Hüsnü Bey bizzat bilgisayarlardan hard disk söktürdü. 20 ya da 30 CD dava dosyasından çıkarıldı. Tanıkların lehine olan belgeler dosyalara koyulmadı. Bana tanıklar konuştukça onların söylediğine dikkat et dediler. Onlara yakın ifade vermemi istiyorlardı. Hatta Ergenekon davasına katılanlar tanık ifadelerine yönelik, 'Tanıklar bu ifadeleri nereden okuyor?' şeklinde tepki göstermişti' şeklinde konuştu.

'Ölümle tehdit ediyorlar'

'Hüsnü Çalmuk, Ergenekon davası sürecinde para gönderdi bana' diyen Özdemir, 'Yakın bir zaman da para gönderdi. Çalmuk, 2016'dan beri cezaevinde olsa bile dışarıda geniş bir çevresi var, kendi davası için de onlar aracılığıyla para gönderdi. Beni tehdit eden isimler, ismini verdikleri kişiler hakkında tanıklık yaparsam öldürüleceğimi söylüyorlar. Bunu başaracaklar. Dolaylı yollardan 2 haftadır tedavi olmama engel oluyorlar. Son söyleyeceğim, benden uzak dursunlar' dedi.

'FETÖ'cü değilim'

Tanık ifadesinin ardından savunmasını yapan sanık Hüsnü Çalmuk, 'Ben FETÖ'cü değilim. Yasadışı olarak tutuklandım. 35 aydır tutukluyum. Kaçma şüphem yoktur. Sadece delilleri karartma şüphesiyle tutukluyum. Delilleri karartma durumum olamaz. Bu yüzden tahliye talep ediyorum' dedi. Çalmuk'un avukatı ise tahliye talep ettiklerini yineledi.

Tutukluluğun devamı talep edildi

Müşteki avukatı ise, 'Ergenekon davası suçun en büyük kanıtıdır. FETÖ'nün bu kadar önemsediği bir davada örgüt ile işi olmayan bir kişinin görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu yüzden tutukluluk halinin devamını talep ediyoruz' ifadelerini kullandı.

'Türk yargısına devam etsin'

Daha sonrasında söz alan Dursun Çiçek, 'Ergenekon davasında en önemli rolü oynayan Hüsnü Çalmuk, 15 Temmuz'a kadar giden süreçte binlerce askerin tasfiye edilmesine hizmet etmiştir. Çalmuk, bizi yıllarca mağdur etti. Hala da yalan söylemeye devam ediyor. Benim tavsiyen Türk yargısına yardım etmesidir' şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından ara kararını verdi

Heyet, sanık Hüsnü Çalmuk'un işlediği suçun mahiyetini göz önüne alarak tutukluluk halinin devamına karar vererek, dava dosyasının mütalaa hazırlanması için savcılığa gönderilmesini istedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Tanık Emrah Özdemir, ifadesinde kendisini tehdit ettiğini söylediği kişiler hakkında mahkeme çıkışı suç duyurusunda bulundu.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Çalmuk'un, tanık beyanları, örgüte mensup müfettişler tarafından teftiş sırasında yüksek not verilmesi, FETÖ soruşturması şüphelisi HSYK eski üyesi Teoman Gökçe'nin İstanbul hakimliğinden Kocaeli hakimliğine atanmasına ilişkin muhalefet şerhinin bulunması, kendisi ve aile fertlerinin, örgüt elebaşının çağrısına uyarak Bank Asya'daki hesaplarında 17-25 Aralık sonrası yoğun hesap hareketlerinin bulunması hususları göz önüne alındığında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısı içerisinde yer aldığının anlaşıldığı belirtiliyor.

FETÖ'nün Türkiye Cumhuriyeti devletinin stratejik öneme sahip kamu kurumlarını ele geçirmek için kendilerine engel olacaklarını düşündüğü bürokrat ve personelin sistem dışına çıkarılmasını sağlayarak, örgüt elemanlarını bu makamlara getirmesi projesi kapsamında sanık Çalmuk'un da özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine atandığı bilgisi verilen iddianamede, örgütün yargı ayağındaki uzantısı tarafından gerçekleştirilen, kamuoyunda 'Ergenekon' davası olarak bilinen, sahte/hukuka aykırı delillere dayanan kurgu soruşturmanın yargılamasının Çalmuk'un da içinde bulunduğu mahkeme heyeti tarafından gerçekleştirildiği anlatılıyor.

Sanığın konumu ve FETÖ adına gerçekleştirdiği eylemlerle, örgütün adeta silah olarak kullandığı yargı yapılanmasının en mahrem sınıfı olan özel yetkili mahkemelere hakim olarak yerleştirildiği kaydedilen iddianamede, görevin kötüye kullanılması, yetki gasbı, hile ve keyfi işlemler yoluyla da 'anayasayı ihlal' suçunun işlenebileceği ve örgütün bu suçu gerçekleştirmeye yeterli 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi gerçekleştirdiğine dikkat çekilerek, sanığın FETÖ/PDY'nin hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve isteyerek yer aldığı aktarılıyor.

İddianamede, sanık Çalmuk'un 'Anayasa, TBMM ve hükümete karşı darbeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

2014'TE SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

HSYK 3. Dairesi, Ergenekon Hakimi Hüsnü Çalmuk hakkında soruşturma kararı vermişti. HSYK 3. Dairesi, 2014 Aralık ayında 'Ergenekon' davasına bakan hakimlerden Hüsnü Çalmuk hakkında, görev yerinin değiştirilmesinin ardından İstanbul adliyesindeki 40 bilgisayardaki bilgileri sildiği gerekçesiyle yapılan şikayetleri ele aldı. Çalmuk hakkında önce inceleme, daha sonra soruşturma izni verildi.

10 MAYIS 2018'DEKİ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Çalmuk hakkında açılan davada 10 Mayıs 2018'de görülen duruşmada da şu gelişmeler yaşanmıştı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki üçüncü duruşmaya, tutuklu sanık Hüsnü Çalmuk katıldı. Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Ergenekon davasının sanıklarından emekli Albay ve CHP Milletvekili Dursun Çiçek'in kızı Avukat İrem Çiçek de sonradan katıldığı duruşmada, mahkemeye müdahillik talebine ilişkin dilekçe sundu.

Duruşmada, yanında çok sayıda belge ve klasör getirdiği görülen Hüsnü Çalmuk'a, daha önce talebi de bulunduğu için, sanık avukatlarına ayrılan bölüme geçmesi ve savunmasını bilgisayar ekranını görebilecek şekilde yapması izni verildi. Çalmuk, avukatı Alperen Karakuş'un yanında oturarak savunma yaptı.

Daha önce mahkeme heyeti başkanı Fahrettin Düzalan ile ilgili reddi hakim talebinde bulunduğu ve bu talebinin yetkili mahkemece reddedildiği hatırlatılarak bu karara itirazı olup olmadığı sorulan Çalmuk, herhangi bir itirazının olmadığını söyledi.

Yetkisizlik talebinde bulundu

Son görev yerinin Sakarya olduğunu ve hukuken orada yargılanması gerektiğini belirten Çalmuk, yetkisizlik kararı verilerek dosyasının Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verilmesini talep etti. Ergenekon davası sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, son görev yeri olan Ankara'da Yüce Divan sayılan Anayasa Mahkemesi'nde yargılanma talebinde bulunduğunu ve talebi reddettiklerini aktaran Çalmuk, Anayasa Mahkemesi'nin ise bu talebi uygun gördüğüne dikkati çekti.

Kanunun hakim güvencesi olduğunu, usul değişikliği yapıldığını ve Yargıtay'ın dosyasını İstanbul'a göndermesinin de hukuki sayılamayacağını savunan Çalmuk, dosyasının Sakarya'ya gönderilmesiyle ilgili itirazının öncelikle değerlendirilmesini istediğini, karardan sonra savunma yapacağını söyledi.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle talebi reddederek, davanın bu mahkemede kaldığı yerden devam etmesine hükmetti.

'Bu devlet hayatımla oynuyor'

İddianamede hakkında sadece 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçu olduğunu ancak bazı yerlerde 'isnat edilen suçlar' şeklinde yazılarak daha çok suçu varmış gibi gösterildiğini de öne süren Çalmuk, 'Bu devlet hayatımla oynuyor. Bank Asya'ya yatırdığım para suçmuş gibi, talimatla yapmışım gibi gösteriliyor. Ben bu parayı 2005 yılında Kırıkkale hakimiyken yatırdım. Ergenekon davasında karar çıkmasından sonra, 11 Eylül 2014'de Kocaeli'ye tayin oldum. Altınlarımı ve birikimimi ayırmıştım. Oğlum okusun diye bir sürü imkan yarattım. Eşimle konuştuk ve bankada değerlenmesini istediğimiz için bu parayı hesapta tuttuk.' ifadelerini kullandı.

Cezaevinde kaldığı koğuşta Zonguldak'tan tutuklu hakim ve savcıların da olduğunu aktaran Çalmuk, 'Ben sadece 'örgüt üyeliği' suçundan tutuklandım ancak onlar darbe ile de suçlandı. Ben de kendimle ilgili ihbarda bulundum, ancak sonra diğer tutuklu hakim savcılara da sadece örgüt üyeliğinden dava açıldı.' dedi.

'Altın hakimim, çöpe de atsanız bu değişmez'

Savunması sırasında, 'Kusura bakmayın heyecanlanıyorum. Bize, 'suç işlediniz' deniyor. İddia doğrulanırsa mahkum olacağız.' diyen Çalmuk, iddianamede hakkında on iddiaya yer verildiğini anlatarak, '24 yıl boyunca yaptığım hakimliğin hakkını verdim, meslekten atılacak bir hareketim olmadı. Ben pırıl pırıl hakimim, köküne kadar. Parlatılmış, parlak hakim değilim. Ben altın hakimim, çöpe de atsanız bu değişmez. Teneke hakimler var ama ben onlardan değilim. Hakikat susmaz. Güneşin önüne bulut geçse de bulut gidince güneş etkisini göstermeye devam eder.' diye konuştu.

Tutuklanana kadar iki koruması olduğunu, birinin şoförlük yaptığını, diğer korumanın da arabasının kapısını açıp kapadığını, buna rağmen havalanmadığını, korumaların gece gündüz yanında olduğunu ve o günden sonra kimsenin emrine girmediğini belirten Çalmuk, suçlamaya ilişkin hakkında somut iddia bulunmadığını öne sürdü.

Çalmuk, 'Benim tek görev yaptığım mahkeme Ergenekon mahkemesi. Beni orada adeta açık cezaevine attılar. Silivri'de 8 ay gece gündüz çalıştım. Beni kimse tanımazdı. Bir gün Beşiktaş Adliyesi'nde bekçi beni dışarı attı. Hakimlik kartımı gösterdim, 'Ben böyle bir hakim tanımıyorum' dedi.' ifadesini kullandı.

'Takır takır yargılama yaptık'

Ergenekon davasıyla ilgili 'Dava siyasi değil, hukuki bir davaydı. Takır takır yargılama yaptık.' iddiasında bulunan Çalmuk, hakkında 'Ergenekon davası duruşmalarında bilgisayarda oyun oynadığına' ilişkin ihbarların yapıldığını, bu gibi şeylerle suçlandığını da dile getirdi.

Çalmuk, 'Eğer kanaatle karar veriyorsanız, herhangi bir delil yoksa, yetki sizde.' diyerek savunmasını tamamladı.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Çalmuk'un üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve verilmesi muhtemel cezaya göre bu halinin devamına karar verdi.

Başka bir FETÖ davası kapsamında tutuklu bulunan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur ile biri gizli iki tanığın da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dinlenilmesini kararlaştıran heyet, suçtan zarar görme ihtimaline binaen Dursun Çiçek'in müdahillik talebinin kabulüne hükmetti.

Bu gelişmenin ardından da mahkeme heyeti, duruşmayı 16 Ağustos'a (2018) ertelemişti.

(29 Haziran 2019, 11:44)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=14272    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.819.110