Tam
EskidenYeniye
 

Hava Harp Okulu Darbe davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulunda görevli subayların da aralarında bulunduğu 24'ü tutuklu 43 sanığın yargılandığı davaya sanıkların esas hakkındaki savcılık mütalaasına karşı savunma yapmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.08.2019 15:49 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulunda görevli subayların da aralarında bulunduğu 24'ü tutuklu 43 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

05.08.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 24'ü tutuklu 37 sanıkla avukatları katıldı. Duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve TRT'nin avukatları da hazır bulundu.

Duruşma, tutuklu sanıkların, celse arasında açıklanan mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla sürdü.

Olay tarihinde Hava Harp Okulu Komutanlığı Dekanlık Yönetim Bilimleri Bölüm Başkanı, Hava Mühendis Albay olan tutuklu sanık Ali Başaran, mütalaada üst aramasında sarı zarf içerisinde TRT'de okunan darbe metnini çıktığının iddia edildiğini, ancak böyle bir metinden haberi olmadığını savundu. Bahse konu metnin duruşma salonunda gösterilmesini isteyen sanık Başaran, "Benim üzerimden böyle bir şey çıkmadı. Varsa getirin salonda gösterin. Ben yoku ispat etmeye çalışıyorum. O metnin nasıl bir şey olduğunu dahi bilmiyorum." dedi.

Kimseden görevlendirme kağıdı almadığını belirten sanık Başaran, "Fethi Sayan adlı kişi duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile bağlanarak tanık sıfatıyla ifade vermiştir. Bu esnada muhtemelen önceki ifadelerini içeren elindeki kağıtlardan da faydalanmıştır. Üstelik kameradan beni teşhis etmiştir. Ben kendisini tanımıyorum. 15 Temmuz gecesi arkadaşımdan gelen telefon üzerine dekanlığa gittim. Tatbikat kapsamında Harp Akademileri Komutanlığı'na gitmem istendi. Ben de dahil 5 kişi benim şahsi aracıma binerek yola çıktık. Yol kapatıldığından Kazlıçeşme'de kaldık. Olayların seyrinden ve durumdan şüphelendiğim için okula geri dönmek istedim. Kimseye emir vermedim, kimseden kanunsuz emir almadım. Silahlı terör örgütü üyesi değilim." ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanıklardan, eski mühendis yüzbaşı Mustafa Akbaş ise darbe girişiminde hiçbir eylemi olmadığını öne sürerek, FETÖ dahil herhangi bir terör örgütüyle iltisakının bulunmadığını iddia etti. Olay gecesi, dekanın emri gereği Harp Akademileri Komutanlığına gideceklerini öğrendiğini aktaran sanık Akbaş, "Ali Başaran'ın aracıyla yola çıktık. Kazlıçeşme'de kaldık. Ben ve beraber olduğum 4 kişi en başından beri aynı şeyi anlatıyoruz. Bir yargılanma süreci yaşanmamış gibi iddianameden kopyala yapıştır mütalaa hazırlanmış." şeklinde konuştu.

Olay tarihinde Hava Harp Okulunda öğretim üyesi olarak görev yapan eski mühendis binbaşı Numan Ünaldı da, başka bir birliğe gitme emri verildiği için sanık Ali Başaran'ın aracına bindiğini söyledi. Kazlıçeşme civarında polis tarafından durdurulduklarında ters bir durum olduğunu anladıklarını dile getiren sanık Ünaldı, "Darbe girişiminde bulunmadım. Darbecilere destek olmak için herhangi bir şey yapmadım. Darbe girişimi öncesi herhangi bir toplantıya katılmadım." dedi.

Tutuklu sanıklardan eski kurmay binbaşı Mustafa Serbest, mütalaaya karşı beyanda bulunarak, darbe girişiminde herhangi bir görevlendirme yapmadığını, görev almadığını, kimseye silah doğrultmadığını savunarak tahliyesini ve beraatini istedi.

FETÖ'cülerin hiçbir kıstasına uymadığını öne süren Serbest, ankesörlü telefonlardan ardışık olarak arandığı iddialarına ilişkin, "Benim FETÖ ile hiçbir şekilde irtibat ve haberleşmem yoktur. Böyle bir kumpasa alet edileceğim hiç aklıma gelmedi. Ardışık aramalar birbiriyle uyumlu değil. Görüşme içerikleri ortaya konulmalıdır." dedi.

Duruşmada mütalaaya karşı beyanları sorulan bazı sanıklar, önceki celselere ait SEGBİS çözümlerinin bazılarının kendilerine ulaşmadığını, bu şekilde savunmalarının eksik kalacağını söyleyerek ek süre talep etti. Bazı sanıklar ise avukatlarının duruşmaya gelmediğini beyan ederek, daha sonra savunma yapmak istediklerini söyledi.

Duruşmaya yarın sanıklar ve taraf avukatlarının mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla devam edilecek.

06.08.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 24'ü tutuklu 36 sanık ile avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TRT Genel Müdürlüğü avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, tutuklu sanıkların, celse arasında açıklanan mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla sürdü.

Olay tarihinde Hava Harp Okulu'nda öğretim görevlisi olan eski Hava Mühendis Albay Süleyman Demirci, savunmasında, darbeci kanat tarafından İstanbul Valiliği binasını işgal ve İstanbul Valisi'ni derdest etmekle görevlendirildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Eski Hava Harp Okulu Kurmay Başkanı Barbaros Akça ile aynı araçta Hava Harp Okulu'ndan ayrıldıklarını ve Zeytinburnu'nda durdurulduklarını anlatan sanık Demirci, "Tamam aynı araçtayız ama baktığımız zaman 'suç, cebir ve şiddet' diyebileceğimiz bir şey yok. Yolda silahın emniyeti en başından beri kapalıydı. Havaya dahi ateş etmemiz yok." dedi. Herhangi bir insana şiddet uygulamadığını ve suçsuz olduğunu savunan sanık Demirci, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Tutuklu sanıklardan eski Kurmay Binbaşı Osman Seven de mütalaada yer alan iddiaların mesnetsiz olduğunu öne sürerek, "Ne benim ne de herhangi bir aile bireyimin gerek FETÖ gerekse başka bir terör örgütüyle irtibatı olmamıştır. Yargılama sonucunda masumiyetimin ortaya çıkacağına inanıyor, tahliyemi ve beraatimi istiyorum." dedi.

"İnternetten öğrenene kadar darbeden haberdar değildim"

Olay tarihinde Kurmay Albay olan tutuklu sanık Zafer Mercan ise hakkındaki iddiaların temelinde "terör saldırısı bahanesiyle çağırma planını devreye sokmak" olduğunu iddia ederek, "çağırma planı"nın tatbikat, denetleme, saldırı gibi durumlarda devreye girdiğini ve en üst rütbeden en alta kadar tüm personelin birliğe çağrıldığını kaydetti.

Darbe girişimini bastırmaya çalışanları engellemeye yönelik tedbirler aldığı iddialarını reddeden sanık Mercan, "O gece internet kaynaklarından öğrenene kadar, darbeden haberdar değildim. Sözde sıkıyönetim Hava Harp Okulu'na hiç gelmemiştir ve bana hiç tebliğ edilmemiştir. Darbeden haberdar olur olmaz karşı duruşa geçtim. O menfur gece benim bulunduğum bölgede kimseye bir zarar gelmemiştir. O gece darbeye karşı durmak için nizamiyeye giriş çıkışları kapattırdım. Hakkımdaki tanık beyanları çelişkilidir. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum." ifadelerini kullandı.

Darbe girişiminden önce Hava Harp Okulu'nda dekan Ahmet Gümüş'ün icra astsubayı olarak görev yapan tutuklu sanık Serdar Bay da 15 Temmuz'da eşi ve kızıyla dışarıda gezerken, Ahmet Gümüş'ün saat 22.50'deki personel çağırma planı üzerine Hava Harp Okulu'na gittiğini, darbe girişiminden haberdar olmadığını ileri sürdü. Kendisine sarı zarf içerisinde görevlendirme yazısı verildiğinin ve okul personeline görevlendirme yaptığının iddia edildiğini anlatan sanık Bay, "Ben sarı zarf içinde görevlendirme kağıdı almadım. Olay gecesi dekanlık personeli dışında hiçbir okul personeliyle irtibatım olmamıştır. Ne görev yaptığım süreç içinde ne de 15 Temmuz'da Ahmet Gümüş'ün odasını kullanmadım. Bulunduğum görev itibarıyla emrim altında bir personel yoktur. Dolayısıyla personel görevlendirmem mümkün değildir. Örgüt üyeliği kriterlerini taşımıyorum. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum." diye konuştu.

"Sıkıyönetim emri belgesi bize hiç gelmedi"

Olay tarihinde Hava Harp Okulu Komutanlığı'na bağlı Yalova Hava Meydan Komutanlığı'nda öğrenci alay komutanı olan eski Kurmay Albay Hüseyin Ergezen ise kendisinin ve kendisine bağlı personelinin darbeci olmadığını iddia ederek, darbe planlama toplantılarına katılmadığını söyledi.

Harp Akademileri'nde 2,5 yıl kurmaylık eğitimi aldığını dile getiren Ergezen, "Böyle bir darbe planlamasını görüp de gülmeyecek bir kurmay yoktur. Böyle bir plan kesinlikle yapılmaz." dedi.

Hakkındaki iddiaları reddeden Ergezen, şöyle devam etti:

"Sözde atama listesinde TRT İstanbul müdürü olarak atanmışım. İlk olarak sıkıyönetim emri belgesi bize hiç gelmedi. Sözde atama listesini tutuklandıktan haftalar sonra duydum. Hiç görmediğim bir belgede ismimin olmasından sorumlu tutuluyorum. Bir de ben TRT İstanbul Müdürlüğü'ne düşünülmüşüm, TRT Genel Müdürlüğü'ne değil. Alınıyorum açıkçası."

Ergezen, 15 Temmuz öncesi yapılan toplantıların darbeyle ilgili olmadığını öne sürdü.

Ankesörlü telefon soruşturmaları kapsamında ardışık aramalarının tespit edildiğine değinen Ergezen, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Kendilerinin terör suçundan yargılanmasının insafsızlık olduğunu ileri süren Ergezen, "Darbe planlamasında olsam, bin 300'ün üzerinde personelim var, 6 farklı yerde dahil olurdum. Her türlü ateşli silahı usta seviyede kullanan personelim dahil olsaydı sonuçlar çok farklı olurdu." şeklinde konuştu.

Duruşmaya yarın sanıkların ve taraf avukatlarının mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla devam edilecek.

07.08.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 13'ü tutuklu 25 sanık ile avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Savunma Bakanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, müşteki avukatlarının mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla sürdü.

Katılan vekillerinden Milli Savunma Bakanlığı avukatı Necip Kibar, dava dosyası sanıklarının çoğunun yaptığı "Bize darbe girişiminden önceki süreçte artan terör olayları dolayısıyla birtakım bilgiler, raporlar, mesajlar geliyordu" savunmasının, yapılmak istenen darbeyi kamufle etmeye yönelik tavır ve davranışlar olarak niteleyerek, "Burada yargılananlar Hava Harp Okulu'nda görevliler ve destekte bulunan kişilerdir. Hava Harp Okulu 15 Temmuz'un önemli üslerden biridir. Darbenin planlandığı, toplantıların yapıldığı yerlerden biri olduğunu, Hava Harp Okulu'ndan Atatürk Havalimanın işgal edilmeye çalışıldığını, bu okulun öğrencilerinin bir kısmının 15 Temmuz'dan 3 gün önce Yalova'ya götürüldüğünü, Yalova'dan da değişik bölgelere destek amacıyla gönderildiğini biliyoruz." dedi.

Avukat Kibar, tutuklu sanık Hüseyin Ergezen'in duruşmalarda yaptığı savunmalara dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hüseyin Ergezen, 3 gün önceden askeri öğrencilerin Yalova'ya gittiğini ve orada konuşlandığını söyledi. O gece Yalova'dan çıkış yapan öğrencilerin hareket saati cumhurbaşkanımızın açıklama yaptığı saate denk geliyor. Hatta ondan önce de başbakanımız da açıklama yapmıştı. Bu askeri öğrenciler yatağından kaldırılarak, otobüslere bindirilerek Orhanlı Gişeleri'nden geçiriliyor. Hain darbe kalkışmasının ayyuka çıktığı, bahanenin olamayacağı bir saat. Ergezen diyor ki 'Terör olayları dolayısıyla okula dönün diye emir verdim.' Terör olayları varsa, o gece bütün güzergahların kapalı olduğu bir saatte öğrencilerin kara yoluyla Boğaz Köprüsü'nden geçirilerek Hava Harp Okulu'na dönmesini söylüyorsunuz. Buna kimi inandırabilirsiniz? Bu sizin söylediğiniz nedir? 'Geri dönün' diyorsunuz, önemli güzergahlar trafiğe kapalı."

Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin davada yargılanan askeri öğrencilerin ifadelerini hatırlatan Kibar, "Öğrenciler ifadelerine başlarken nasıl kaldırıldıklarını söylediler. Mehmetçik Vakfı önünde 2 kişi bacağından yaralandı. Yolu kapatan araçlar, askerlerin marifetiyle sağa sola devrildi, yol açıldı, geçtiler. Öğrencilerin hiçbiri bunlara şahit olmamış. Demek ki o dönemdeki Hava Harp Okulu öğrencileri de belli bir dönemde bilinçli olarak oraya yerleştirilmişler. Zaten buna ilişkin o davada, içinde kimin nerede görevlendirildiğine ilişkin bir liste var. O askeri öğrenciler Yalova'dan hareketle köprüdeki darbe girişimi faaliyetlerine yardıma geliyorlar. Halk ve polisler engellemeye çalışıyor. Sadece 1 öğrenciyi engelleyebiliyorlar, diğerleri devam ediyor. Bunlar masum öğrenciymiş, hiçbir şeyden haberdar olmayan kişilermiş. Bunlara kimseye inandıramazsınız. Siz gerçekleri yalan, yalanları gerçek yaparsınız. Birkaç söylediğinin dışında hiçbirinin hakikatle ilgisi olmadığını hepimiz biliyoruz. Kendisi bu darbenin planlayıcılarındandır." diye konuştu.

Avukat Kibar, mütalaaya karşı beyanlarına şöyle devam etti:

"Zeytinburnu'nda araçlarının önü kesilerek gözaltına alınan askerlerin savunmalarıyla ilgili de bir şeyler söylemek istiyorum. Bazıları, 'Boğaziçi Köprüsü'nde yaralanan öğrencileri almaya gidiyorduk' dediler. Böyle bir hadise olursa ambulansı, oraya en yakın jandarmayı ya da emniyet kuvvetlerini ararsınız. Bunların elinde hiçbir şey yok bir telefon, hadi bakalım öğrencilere yardıma gidelim. Sizin elinizde hangi sıhhi araç var? Siz sağlıkçı mısınız? Kimi inandırmaya çalışıyorsunuz? Bir de o gece oradaki insanları DEAŞ'lılara benzetiyorsunuz. Terörle Mücadele polislerinin sivil giyindiklerini, genelde sakallı olduklarını bir asker olarak bilmiyor musunuz? O insanlar biz polisiz diyorsa, kimliğini gösteriyorsa bakarsınız. Polisse polistir. Onları terörist diye yaftalamanız o insanlara hakarettir. Sizin valiliğe işgale yardıma gittiğiniz, gerekli belgelerle ortadadır. İspat ispat diyorsunuz, siz suç saatinde, suç mahallinde yakalanmışsınız. Zeytinburnu'nda o gece hangi amaçla bulunduğunu ispat edemeyen askeri personelin tamamının darbe maksadıyla hareket ettiği noktasında kimsenin bir şüphesi yoktur."

Avukat Kibar ayrıca, savcılığın esas hakkındaki mütalaasına kısmen iştirak ettiklerini ancak sanıkların tamamının yalnızca "Anayasayı ihlal" suçundan cezalandırılması istense de iddianamedeki gibi "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından da cezalandırılmaları gerektiğini belirterek, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, haklarında ceza istenen tutuksuz sanıkların ise tutuklanmalarına karar verilmesini talep etti.

Diğer müşteki avukatları da tüm sanıkların iddianamede yer alan atılı suçlardan cezalandırılmalarını, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve haklarında ceza istenen tutuksuz sanıkların tutuklanmalarına karar verilmesini istedi.

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklar mütalaaya karşı beyanlarında, eski savunmalarını tekrar ettiklerini ve mütalaaya katılmadıklarını söyleyerek, beraat talebinde bulundu. Sanıklardan bazıları avukatları gelmediği için bazıları ise hazır olmadıkları için ek süre talep ederek daha sonra savunma yapmak istedi.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

08.08.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 11'i tutuklu 17 sanıkla avukatları katıldı. Milli Savunma Bakanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, sanıklar ve avukatlarının esasa ilişkin mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla sürdü.

Mütalaaya katılmadığını beyan eden sanıklar, haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını ve beraatlerini istedi. Bazı sanıklar ise mütalaaya karşı savunma yapmak için ek süre talep etti.

Taleplerin ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, aralarında eski kurmay albay Hüseyin Ergezen'in bulunduğu 24 tutuklu sanığın tamamının tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Heyet, hakkında vareste tutulma kararı bulunmayan ve dosyaya mazeret sunmayan eski hakim yüzbaşı tutuksuz sanık Özgür Tüfekci hakkında, 5 Ağustos 2019'dan itibaren yapılan duruşmalara katılmadığı, Denetim Serbestlik Müdürlüğüne yazılan yazı sonucunda 19-22 ve 26 Temmuz 2019 tarihlerinde hakkındaki adli kontrol gereği ikametine en yakın karakola imza atma tedbirine riayet etmediği ve üzerine atılı suça ilişkin mevcut delil durumunu gerekçe göstererek tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırdı.

Tutuksuz sanıkların, haklarındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılması talebini reddeden heyet, duruşmayı Silivri'de yapılmak üzere 9-10 ve 11 Ekim'e erteledi.

MÜTALAA

Cumhuriyet savcısı tarafından celse arasında dava dosyasına sunulan mütalaada, darbe girişimi günü saat 06.30 sıralarında tutuklu sanık eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in talimatları doğrultusunda Hava Harp Okulu öğrencilerine çok yormamak koşulu ile spor yaptırıldığı, 17.30'da icra edilecek akşam sporunun Ergezen tarafından iptal edildiği anlatılıyor.

Ergezen'in saat 18.00'de emrindeki rütbelilere mesaide kalması talimatını verdiği aktarılan mütalaada, darbe girişimi akşamında bazı subay ve öğrencilerin Yalova'da tam teçhizatlı şekilde otobüslere bindirilerek İstanbul'a takviye kuvvet olarak gönderildiği kaydediliyor.

"Kameraları arsaya gömmüşler"

Mütalaada, darbe girişiminin bastırılmasının ardından ana darbe davasında 88 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Tümgeneral Fethi Alpay'ın talimatıyla Astsubaylar Burhan Torlak ve Yavuz Baguç tarafından karargah binası ve dışındaki kameraların sökülüp okul dışındaki boş bir alana gömüldüğü belirtiliyor.

Sanık Hüseyin Ergezen'in toplanan delil ve tanık beyanları doğrultusunda, darbeci askeri kanat tarafından hazırlanan sözde atama listesine göre "İstanbul TRT Müdürü" olarak atandığı aktarılan mütalaada, Ergezen'in, darbe girişimi hazırlıklarına yönelik eylem ve faaliyetleriyle İstanbul ve Yalova'da düzenlenen koordinasyon toplantılarına katıldığı vurgulanıyor.

Hüseyin Ergezen'in 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde yakalanan "örgütün mahrem imamlarından" Kemal Batmaz ile 2013 yılında FETÖ'nün TSK içerisinde haberleşme amacıyla kullandığı ankesörlü telefonla iletişim kurduğunun tespit edildiği anlatılan mütalaada, Ergezen'in, örgütün "TSK İmamı" olan ve Akıncı Üssü davasının firari sanığı Adil Öksüz'ün evinde yapılan aramada ele geçirilen kitapta parmak izine rastlandığı ve Öksüz'ün telefonuyla pek çok kez iletişime geçtiği ifade ediliyor.

İstenen Cezalar

Mütalaada, eski Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in "Anayasayı ihlal", "silahlı terör örgütü üyeliği", "kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" ve "ulaşım araçlarının kaçırılması" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 10 aydan 56 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Aralarında eski Kurmay Binbaşı Ecir Şık, eski Hava Mühendis Albay Süleyman Demirci, eski Kurmay Albay Zafer Mercan, eski Mühendis Albay Yılmaz Altuntaş'ın da aralarında bulunduğu 40 sanığın "Anayasayı ihlal" ve "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilen mütalaada, sanıklar Yusuf Günana ve Emir İrfan Kara'nın savunmalarının alınmamış olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına karar verilmesi isteniyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-30 Ekim (2017) 'İstanbul 43 sanık (ilk 44) Darbe/Hava Harp Okulu' davası

(30 Ağustos 2019, 15:49)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=14353    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.067.420