Tam
EskidenYeniye
 

Dink Davası: 4 Müebbet

İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu, 13'ü firari 76 sanığın yargılandığı dava, karara bağlandı. İki ağırlaştırılmış müebbet, iki müebbet hapis ve çeşitli oranlarda hapis cezası olmak üzere toplam 26 sanığa ceza verildi. Eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Eski subay Muharrem Demirkale "Anayasa'yı ihlal" ve "kasten öldürmeye yardım" suçlarından 2 kez müebbet hapisle cezalandırıldı. Eski astsubay sanık Yavuz Karakaya "Anayasayı ihlal" suçundan müebbet hapis cezası aldı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in arasında bulunduğu 13 firari sanığın dosyası ayrıldı. Oybirliğiyle alınan kararda, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirildiği belirtildi. Bu nedenle daha önce ana davada mahkum edilen cinayetin tetikçi sanığı Ogün Samast ile sanıklar Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Ahmet İskender hakkında "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan suç duyurusunda bulunmasına karar verildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

12.04.2021 11:22 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu, 13'ü firari 76 sanığın yargılandığı dava, karara bağlandı.

26 Mart'ta İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, hazır bulunan sanıklara son sözleri soruldu.

SON SÖZLER

Ali Fuat Yılmazer: Son söz söylenecek noktaya gelinmemiştir

Son sözü sorulan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer, "Benim açımdan bu mahkemedeki bu yargılamada son söz söylenecek noktaya gelinmemiştir. Mahkemenizin bağımsız ve adil bir mahkeme olduğuna inanmıyorum. Ne zaman bağımsız, adil bir mahkeme tarafından bir yargılama gerçekleştirilir, ben o zaman son sözümü söylemiş olurum." ifadelerini kullandı.

Ercan Gün: Vicdanen kelebek kadar hürüm

Gazeteci tutuklu sanık Ercan Gün son sözünde, "Bu haberi yaptığım için pişman mıyım? Hrant Dink yaptığı haberlerden ne kadar pişman değilse ben de değilim. Vicdanen kelebek kadar hürüm. Hrant Dink'in aziz hatırasına saygıyla son sözlerimi gerçeğin peşindeki iki isme ithaf ediyorum: Hrant Dink ve Galileo. Dink, Sabiha Gökçen ismini haberleştirmeseydi belki şimdi aramızda olacaktı. Karanlık ellerin ardındaki bir çocuk tarafından vuruldu. Ben de görüntüleri haberleştirerek perde arkasını aralamaya çalıştım. Bu haberi yapmasaydım 5 yıl tutuklu bulunduğum bu davada karşınızda olmazdım." şeklinde konuştu.

"Ailecek terörün ne olduğunu çok iyi biliyoruz"

Ankara'da 2015 yılında gözaltına alındığını söyleyen tutuklu sanık Ramazan Akyürek, "Tutuklandım. 38 yıl süren meslek hayatım sona erdi. Terörle mücadelede görev yaptığım için örgütlerin hedefi oldum. Evimin yanında bomba patlatıldı. Çocuğum bombalı saldırıda yararlandı. Ailecek terörün ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Görevlerini yapmayan kamu görevlileri çok açık bir şekilde açıklanmıştır. Bana yapılan suçlamayla ilgili alınan ifadeler, dilekçelerle tarafıma istinat edilen suçların hukuksuz olduğu ortada. Tutuklulukta 7. yılına girdiğim bu süreçte, Dink'in ölümü nedeniyle kasten veya ihmal nedeniyle görev yapmayan kamu görevlileri çok açık şekilde anlaşılmıştır. Bir kısmı yargılama dışı bırakılmış, bir kısmı tutuklanmış, bir kısmı da halen görevdedir. Benim mevzuata uygun, aynı gün resmi yerlere gönderdiğim evrak da bu dosya içindedir. Masumiyetim açık olmasına rağmen tutuklu yargılanıyor olmam çok büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığa son verilmesini bekliyorum." diye konuştu.

"Son sözümü sonra söyleyeceğim"

Son sözü sorulan başka suçtan tutuklu Muharrem Demirkale, "Bu zamana kadar bütün mahkeme heyetleri, savcısı ve medyası bana ile personelime haksızlık etti. Çok şükür masumuz. Ben ve personellerim yapmadılar. Bu mahkeme bitmemiştir. Son sözümü sonra söyleyeceğim" ifadelerini kullandı.

"Adalet terazisinin ayarını bozmayınız"

Tutuklu sanık Hamza Celepoğlu son sözünde, "Talebim ve temennim hakkımdaki kumpas davasını beraatle sonlandırmanızdır. Adalet terazisinin ayarını bozmayınız. Sebep olanlarla hesaplaşmanın kısmet olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

"Hrant Dink'in öldürüleceğini haber veren istihbaratçıyım"

Son sözü sorulan tutuksuz sanık Muhittin Zenit, "Hrant Dink'in öldürüleceğini haber veren istihbaratçıyım. Trabzon'dan tayin edildiğim halde cinayetin çözülmesine de yardımcı oldum. Ben halen bu dosyada neden sanık olduğumu anlayamadım. Bu dosyada mağdurum. Beraatimi talep ediyorum" diye belirtti.

"İşlemediğim bir suç"

Sanık Ali Öz ise son sözünde, "Bir sabah toplantıda söylendiği iddia edilen bir cümle yüzünden 23 ay tutuklu,23 ay ev hapsinde ceza çekiyorum. İşlemediğim bir suç. Ne FETÖ'yle ne hiçbir yasadışı yapılanmayla alakam yok" ifadelerini kullandı.

"Valiliğim göz önüne alınmadan burada yargılandım"

Eski Vali olan tutuksuz sanık Celalettin Cerrah son sözünde, "Soruşturma açıldığı zaman valiydim. Valiliğim göz önüne alınmadan burada yargılandım. Yargıtay'da yargılanmam gerekiyordu. Bunun göz önüne alınmasını istiyorum. Zaman aşımı da söz konusu. Bu da göz önünde bulundurulsun. Görevimi layıkıyla yaptım. 47 yıl bu devlete hizmet ettim. Hiçbir zaman ihmalle yargılanmadım. Beraatimi talep ediyorum" şeklinde konuştu.

Reşat Altay: Suçsuzum

Eski Trabzon Emniyet Müdürü tutuksuz sanık Reşat Altay, "Yargılama boyunca bu davayla ilgili bütün bildiklerimi büyük bir samimiyetle ifade ettim. Sorulan soruları cevapladım. Adaletin tecelli edeceğine olan inancımla suçsuz olduğumu söylüyor, beraatimi istiyorum." dedi.

Diğer sanıklar da son sözlerinde beraat talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Gürlek: "Vicdani olarak kanaat getirdik"

Son sözlerin alınmasının ve duruşmaya karar verileceği belirtilerek bir süre ara verilmesinin ardından, saat 11.30'da tekrar başlayan duruşmada, hüküm açıklandı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Akın Gürlek, kararını açıklamadan önce, "Vicdani olarak kanaat getirdik, bunu söylemek istiyorum." dedi.

Mahkeme heyeti, firari sanıklar FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Coşgun Çakar, Halil İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Yazar ve Zekeriya Öz hakkındaki dosyaların, savunmaları alınmamış olması nedeniyle ayrılıp başka bir esasa kaydedilmesine ve haklarındaki yakalama emrinin aynen infazına hükmetti.

Sanıklardan Şeref Ateş ile ilgili dosyanın yargılama devam ederken vefat etmesi nedeniyle düşmesine karar veren heyet, sanıklardan Adem Sarıgöl, Adnan Acar, Atilla Güçlüoğlu, Muhammer Ay, Niyazi Malkoç, Metehan Kadir Yıldırım, Cevat Eser, Rahmi Özer, Mesut Kütükoğlu, Tevfik Cantürk, Ünsal Gürel, Ecevit Emir, Emre Cingöz, Hacı Şefik Şimşek, Eyüp Temel, Miktat Özbek, Mustafa Küçük, Ergün Yorulmaz, Musa Yıldırım, Ali Barış Sevindik, Yusuf Bozca ve Yüksel Avan hakkında, "Anayasa'yı ihlal, başkasını araç olarak kullanarak kasten öldürme ve silahlı terör örgütü üyeliği" gibi tüm suçlardan "suçların yasal unsurları oluşmaması ve suç işlendiğinin sabit olmaması" gerekçesiyle beraatlerine yönelik hüküm kurdu.

Cerrah, Uzun, Dinç ve Güler ile ilgili düşme-beraat kararları

Sanıklardan eski emniyet müdürleri Celalettin Cerrah ve Sabri Uzun hakkındaki "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davanın dosyasının zaman aşımı nedeniyle düşmesine hükmeden heyet, eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay hakkında "görevi ihmal" suçundan dosyanın zaman aşımından düşürülmesine, "ihmali davranışla kasten öldürme" ile "resmi belgeyi yok etme" suçlarından beraatine karar verdi.

Eski emniyet müdürleri Engin Dinç ve Ahmet İlhan Güler'in, "ihmali davranışla kasten öldürmek" suçundan beraatine, "görevi ihmal" suçundan dosyanın düşürülmesine karar veren heyet, MİT tırlarının durdurulması davası kapsamında tutuklu eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan açılan davanın, bu suçtan Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde verilmiş bir mahkumiyet olduğu için reddine yönelik hüküm kurdu.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Ahmet Çetiner, Birol Ustaoğlu, Hüseyin Yılmaz, Ali Poyraz, Hamdi Egbetan, Hacı Ömer Ünalır, Murat Bayrak, Tamer Bülent Demirel, Ercan Demir ve Muhittin Zenit hakkında, kimi suçlardan zaman aşımı nedeniyle düşme, davanın reddi ve beraate yönelik hükümler kurdu.

26 sanığa hapis cezaları

Tutuklu sanıklar eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer'i, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandıran ve indirim yoluna gitmediğini belirten heyet, Yılmazer'e, "resmi belgeyi yok etme" suçundan yine takdiri indirim uygulamayarak 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ali Fuat Yılmazer ile ilgili "görevi ihmal" suçundan zaman aşımı nedeniyle düşme kararı veren heyet, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan Ankara'daki bir davada mahkumiyet kararı verildiği için davanın reddine hükmetti.

Heyet, tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek'e, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "resme belgeyi yok etme" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan 7 yıl 6 ay olmak üzere 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi, Akyürek'e de herhangi bir indirim uygulanmadı.

Sanık Muharrem Demirkale'nin, "Anayasa'yı ihlal" ve "kasten öldürmeye yardım etmek" suçlarından ikişer kez müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmeden heyet, tutuksuz sanıklardan Yavuz Karakaya'nın, "Anayasa'yı ihlal" suçundan müebbet, "kasten öldürmeye yardım etmek" suçundan da 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Eski Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Ali Öz, tutuklu sanıklar Okan Şimşek ve Veysal Şahin, tutuksuz sanık Gazi Günay'a, "kasten öldürme" suçundan 25 yıl ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan da 3 yıl 4 ay olmak üzere 28 yıl dörder ay hapis cezası veren heyet, sanık Osman Gülbel'i, "ihmali davranışla tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapisle cezalandırdı.

Mehmet Ayhan, Uğur Karakaya, Faruk Sarı ve Hasan Durmuşoğlu'na "ihmali davranışla kasten öldürme" suçundan 12 yıl altışar ay ve "resmi belgeyi yok etme" suçundan 3 yıl dokuzar ay olmak üzere 16 yıl üçer ay hapis cezası veren heyet, Volkan Şahin'i, "ihmali davranışla kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti.

Tutuklu sanıklardan Ercan Gün'ü FETÖ kapsamında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan alt sınırdan ayrılarak 10 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, Gün'ün "Anayasa'yı ihlal" suçundan beraatine, birleşen dosyalardaki suçlarla ilgili hüküm verilmesine yer olmadığına yönelik karar aldı.

Eski mülkiye müfettişi sanık Mehmet Ali Özkılınç'ı, FETÖ kapsamında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan, alt sınırdan ayrılarak 7 yıl 6 ay ve "suçluyu kayırmak" suçundan 1 yıl 18 ay olmak üzere 10 yıl hapisle cezalandıran heyet, eski mülkiye müfettişi Şükrü Yıldız'ın, "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 3 yıl 9 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, diğer sanıklar Bekir Yokuş'u "kasten öldürmeye yardım etmek" suçundan 10 yıl, Önder Arız'ı "resmi belgeyi yok etme" suçundan 3 yıl 9 ay, Mehmet Uçar'ı "resmi belgeyi yok etme" suçundan 3 yıl 9 ay ve Metin Yıldız'ı "resmi belgede sahtecilik" suçundan 3 yıl 4 ay hapisle cezalandırdı.

FETÖ kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Abdullah Dinç ve Ahmet Faruk Aydoğdu 6 yıl üçer ay, Metin Balta 6 yıl 8 ay, Yakup Kurtaran ve Özkan Mumcu 7 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti, sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Ercan Gün, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek ve Veysal Şahin'in tutukluluk halinin devamına hükmetti.

-Tutuklanan sanık ve sanık yakınları tepki gösterdi

Kararın okunmasının ardından duruşma salonunda bulunan sanıklardan Adem Sarıgöl'ün oğlu, gazetecilere dönerek, "Babam beraat aldı. Hadi bunu da yazın. Mahkemeye gidiyorum." dedi.

Hakkında hüküm gereği tutuklanma kararı verilen sanık Gazi Günay, görevliler tarafından duruşma salonundan alınırken, "Allah belanızı versin. Güneydoğu'da 17 yıl görev yaptım. Aynı davada 3 kişi aynı suçla yargılanıyor. Bir tek ben ceza alıyorum." ifadelerini kullandı. Günay, gazetecilere de tepki gösterdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Şişli Halaskargazi Caddesi'nde bir bankadan çıktıktan sonra 19 Ocak 2007'de o zaman 17 yaşında olan tetikçi Ogün Samast tarafından 3 kurşunla vurularak katledilen Dink'in ölümü, toplumun büyük kesiminin tepkisine yol açtı.

Tetiği çeken Samast, Samsun'da yakalanırken cinayetin ardından yürütülen soruşturmada ilk olarak aralarında Samast'ın da bulunduğu 12'si tutuklu 18 sanık hakkında dava açıldı. Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 12'si tutuklu 18 şüpheli hakkında 20 Nisan 2007'de iddianame hazırlandı.

Davaya ilişkin kararını 17 Ocak 2012'de açıklayarak cinayetten mahkumiyet kararı veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü üyeliğinden ise sanıkları cezalandırmadı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yerel mahkemenin kararının, "sanıkların atılı suçları, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği" gerekçesiyle bozulmasını istedi. Yargıtay'ın da bozma yönündeki kararının ardından dava, 17 Eylül 2013'te yeniden görülmeye başladı.

Soruşturma 2014'te hız kazandı

17-25 Aralık yargısal darbe teşebbüsünden sonra tespit edilen FETÖ'cü savcıların dosyalardan el çektirilmesinin ardından hızlanan yargılama sürecinde ilk olarak soruşturmayı 2014'te savcı Yusuf Hakkı Doğan devraldı.

Savcı Doğan, soruşturma kapsamında o güne kadar dokunulmayan kamu görevlileri hakkında inceleme başlattı. Soruşturma kapsamında, ilk olarak Hrant Dink'in öldürüldüğü tarihte Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olarak görev yapan Ali Fuat Yılmazer, ardından Ramazan Akyürek tutuklandı. Bu tutuklamaların ardından soruşturma dönemin jandarma görevlilerine de uzandı.

Aralarında eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 26 kamu görevlisi hakkında 2. bir iddianame hazırlandı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, FETÖ'cü eski savcı Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Hamza Celepoğlu'nun da bulunduğu jandarma mensuplarının da yer aldığı 51 sanık hakkında benzer suçlardan 3. iddianame hazırlandı.

9 sanık hakkında karar verildi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 87 sanıklı davada, yargılamanın sürüncemede kalmaması için aralarında Ogün Samast'ın da bulunduğu 9 sanık hakkındaki dosya karara bağlanmak üzere ayırıldı.

Mahkeme heyeti 17 Temmuz 2019'da verdiği kararla, sanık Erhan Tuncel'i 99 yıl 6 ay, Yasin Hayal'i "silahlı suç örgütü kurma ve yönetme" suçundan 7 yıl 6 ay, Ogün Samast'ı ise "silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı.

Diğer sanıklar Zeynel Abidin Yavuz'a 14 yıl 22 gün, Tuncay Uzundal'a 16 yıl 10 ay 15 gün, Ahmet İskender ile Ersin Yolcu'ya 1 yıl 10 ay 15'er gün hapis cezası veren heyet, sanıklar Salih Hacısalihoğlu ve Osman Hayal'in ise beraatine hükmetti.

Bu dosyada karar verilmesinin ardından aralarında Fetullah Gülen, eski emniyet müdürleri ve jandarma komutanları dahil 78 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Yapılan yargılamada firari sanıklar Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Halil İbrahim Güven ve Mehmet Faruk Mercan dahil 13 sanık hakkında yakalama kararı verildi.

Mütalaada, cinayeti doğrudan FETÖ'nün işlediğine dikkat çekildi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde süren duruşmalarda sanıkların savunmaları, 50'yi aşkın tanığın ve müdahil Dink ailesi avukatlarının beyanı alındı.

Bu davaya ilişkin cumhuriyet savcısı, 14 Aralık 2020'de esas hakkında mütalaasını açıkladı. Mütalaada, cinayetin doğrudan FETÖ tarafından yapıldığına dikkati çekildi.

Hrant Dink'in öldürüleceği bilgisinin istihbarata iletildiği belirtilen mütalaada, hayati önem taşıyan bu istihbari bilgilerin, "F/4 Gizli Haber Raporları"na yansıtılmayarak kasten gizlendiği, cinayete dair tetikçi ismi ve detay bilgilerinin yer aldığı raporun, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığı kayıtlarından yok edildiğine vurgu yapıldı.

Cinayet "araç suç"

Mütalaada ayrıca, "Sanık Ramazan Akyürek, Erhan Tuncel'in yardımcı istihbarat elemanı olarak angaje edildiği tarihten Hrant Dink cinayetinin gerçekleştiği 19 Ocak 2007'ye kadar Yasin Hayal'in elebaşı olduğu suç örgütünce geliştirilen Dink cinayeti tasarısı ve cinayeti işleyecek tetikçiler hakkında bilgi sahibi olan kamu görevlisi olduğu ancak yöneticisi olduğu FETÖ'nün amaçları doğrultusunda; Ergenekon, Balyoz gibi soruşturmaları başlatmayı amaç edinen örgütün bu amaçla 'amaç suç'un gerçekleştirilmesi için Dink cinayetinin 'araç suç' niteliğinde olduğu ve sanıklar Ali Fuat Yılmazer ve Coşgun Çakar ile cinayetin gerçekleşmesini bekledikleri" değerlendirmesi yer aldı.

Dink'in mutlak suretle öldürüleceği bilinmesine rağmen amaç suçun gerçekleşmesi için araç suç olan cinayetin gerçekleşmesinin beklendiğine vurgu yapılan mütalaada, genişletilen soruşturmalar neticesinde cinayetin, emniyet ve jandarma içerisinde yuvalanan FETÖ mensuplarının organizasyonuyla gerçekleştiği aktarıldı.

Ara karar gereği mahkemeye, celse arasında eski subay Muharrem Demirkale ve eski general Hamza Celepoğlu'nun da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında FETÖ'nün haberleşme amacıyla kullandığı ankesör kaydı bulunduğuna ilişkin belge geldi.

Mütalaanın verilmesinin ardından 2020 Aralık ayından 2021 Mart ayına kadar süren duruşmalarda sanıklar, mütalaaya karşı savunma yaptı.

26 sanığa ceza verildi

Son savunmaların da alınmasıyla birlikte bugünkü duruşmada karar açıklandı.

DİĞER BAZI DETAYLAR

Mahkeme, firari sanıklar FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Yazar hakkında dosyalarının ayrılmasına ve tutuklamaya yönelik yakalama kararının devamına hükmedildi. Sanık Şeref Ateş'in ölmesi nedeniyle davasının düşürülmesine karar verildi.

ALİ FUAT YILMAZER VE RAMAZAN AKYÜREK'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Tutuklu sanık dönemin İstihbarat C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, "Başkasını araç olarak kullanma suretiyle insan öldürme" ve "Resmi belgeyi yok etme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın pişmanlık göstermediğini ve mahkeme heyetine karşı tutumunu dikkate alarak cezada indirim uygulamadı. Dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı tutuklu sanık Ramazan Akyürek de "Başkasını araç olarak kullanma suretiyle insan öldürme", "Resmi belgede sahtecilik" ve "Resmi belgeyi yok etme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın pişmanlık göstermediğini ve mahkeme heyetine karşı tutumunu dikkate alarak cezada indirim uygulamadı.

MUHARREM DEMİRKALE'YE İKİ AYRI MÜEBBET HAPİS CEZASI

Dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Bölücü Faaliyetler İstihbarat Tim Komutanı sanık Muharrem Demirkale hakkında "Başkasını araç olarak kullanmak suretiyle kasten öldürmek" ve "Anayasayı ihlal" suçlarından iki ayrı müebbet hapis cezası verildi.

YAVUZ KARAKAYA'YA MÜEBBET HAPİS VE 12 YIL 6 AY HAPİS

Dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli astsubay sanık Yavuz Karakaya hakkında "Anayasayı ihlal" suçundan müebbet hapis cezası ve "Kasten öldürmeye yardım" suçundan da 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

DÖNEMİN TRABZON JANDARMA ALAY KOMUTANI ALİ ÖZ'E TOPLAM 28 YIL 4 AY HAPİS

Dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı sanık Ali Öz, "Başkasını araç olarak kullanma suretiyle insan öldürme" suçundan 25 yıl hapis ve "Resmi belgede sahtecilik" suçundan 3 yıl 4 ay hapis olmak üzere toplamda 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DÖNEMİN TRABZON İSTİHBARAT GÖREVLİLERİNE 28 YIL 4 AY HAPİS

Dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinden tutuklu sanık Veysal Şahin ile tutuksuz sanıklar Gazi Günay ve Okan Şimşek "Kasten insan öldürme" suçundan 25 yıl, "Resmi belgede sahtecilik" suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde Komiser Yardımcısı sanık Özkan Mumcu "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası, Trabzon İl Merkez Jandarma Komutanlığı'nda 3. Asayiş Tim Komutanı (Astsubay) sanık Volkan Şahin "İhmali davranışla kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

GAZETECİ ERCAN GÜN'E 10 YIL HAPİS CEZASI

Tutuklu sanık gazeteci Ercan Gün "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. sanık Gün'ün "Anayasayı ihlal" suçundan ise beraatine hükmedildi.

HAMZA CELEPOĞLU'NA İKİ SUÇTAN BERAAT

MİT tırlarının durdurulması davasında hapis cezasına çarptırılan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral sanık Hamza Celepoğlu hakkında ise "Anayasayı ihlal", "Başkasını araç olarak kullanarak adam öldürmek" suçlarından beraat, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan sanığın örgüt üyeliğinden mahkumiyetinin olması nedeniyle aynı döneme ilişkin suçlama olduğu gerekçesiyle bu suça ilişkin açılan davanın reddine hükmedildi.

DİĞER SANIKLARA 3 YIL 4 AY HAPİSTEN BAŞLAYAN CEZALAR VERİLDİ

Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünden sorumlu müdür yardımcısı sanık Hasan Durmuşoğlu, "İhmal suretiyle adam öldürme" ve "Resmi belgeyi yok etme" suçlarından toplam 16 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dönemin emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdür Yardımcısı sanık Osman Gülbel "Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçundan 16 yıl 8 ay hapis, dönemin Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü sanık Yakup Kurtaran "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü sanık Faruk Sarı, "İhmali davranışla kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası, "Resmi belgeyi yok etmek" suçundan da 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Mehmet Ayhan "Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası ve "Resmi belgeyi yok etmek" suçundan 3 yıl 9 ay hapis, sanık Onur Karakaya "İhmali davranışla kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası ve "Resmi belgeyi yok etmek" suçundan da 3 yıl 9 ay hapis, sanık Abdullah Dinç "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis, sanık Metin Yıldız "Resmi belgede sahtecilik" suçundan 3 yıl 4 ay hapis, sanık Ahmet Faruk Aydoğdu "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis, sanık Bekir Yokuş "Kasten öldürmeye yardım" suçundan 10 yıl hapis cezası, sanık Önder Araz, "Resmi belgeyi yok etme" suçundan 3 yıl 9 ay hapis, sanık Şükrü Yıldız "Silahlı terör örgütüne bilerek yardım etme" suçundan 3 yıl 9 ay hapis, sanık Metin Balta "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 8 ay hapis, sanık Mehmet Uçar, "Resmi belgeyi yok etme" suçundan 3 yıl 9 ay hapis, sanık Mehmet Ali Özkılınç, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Suçluyu kayırmak" suçlarından toplamda 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

CELALETTİN CERRAH, ENGİN DİNÇ, REŞAT ALTAY'A ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞME

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay hakkında "Kamu görevlisinin görevi ihmal" ve "Kamu görevlisinin görevi kötüye kullanması" suçlarından zaman aşımının dolması nedeniyle davanın düşürülmesine hükmedildi. Sanık dönemin Trabzon İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç hakkında "İhmali davranışla kasten öldürmek" suçundan beraat, "Kamu görevlisinin görevi ihmal" ve "Kamu görevlisinin görevi kötüye kullanması" suçlarından ise zaman aşımı nedeniyle düşme kararı verildi. Sanık eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'e "İhmali davranışla kasten öldürme" suçundan beraat, "Kamu görevlisinin görevi ihmali" suçundan zaman aşımından düşme kararı verildi. Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü eski görevlisi Muhittin Zenit hakkında "Tasarlayarak kasten öldürme", "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Resmi belgeyi yok etmek" suçlarından beraat, "Kamu görevlisinin görevini ihmal" suçundan düşme kararı verildi. Ayrıca sanıklar Ali Poyraz ve Hamdi Egbatan hakkında da "Kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması" suçundan zaman aşımının dolması sebebiyle davanın düşmesine karar verildi. Diğer sanıklar hakkında ise beraat ve düşme kararları verildi.

6 SANIĞIN DAHA TUTUKLANMASINA KARAR VERİLDİ

Kararla birlikte tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ercan Gün, Okan Şimşek, Veysel Şahin'in tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek'in "Tasarlayarak adam öldürmek" suçundan, sanık Muharrem Demirkale'nin ise "Anayasayı ihlal" suçundan hükmen tutuklanmasına karar verildi. Ayrıca ceza alan tutuksuz sanıklar Gazi Günay, Yavuz Karakaya, Osman Gülbel, Hasan Durmuşoğlu, Özkan Mumcu ve Faruk Sarı'nın da hükümle birlikte tutuklanmasına hükmedildi. Mahkeme, sanık Ali Öz'ün ev hapsinin devamına da hükmetti.

GAZİ GÜNAY MAHKEME SALONUNDA TUTUKLANDI

Mahkeme salonunda bulunan sanık Gazi Günay, tutuklama kararı nedeniyle duruşma sonrasında polisler tarafından gözaltına alınarak tutuklandı. Gazi Günay "Güneydoğu'da 17 yıl görev yaptım. Aynı davada üç kişi aynı suçla yargılanıyor bir ben ceza alıyorum" diyerek tepki gösterdi.

OGÜN SAMAST'A FETÖ ÜYELİĞİNDEN SUÇ DUYURUSU

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirdiklerini belirtti. Bu nedenle daha önce ana davada mahkum edilen cinayetin tetikçi sanığı Ogün Samast ile sanıklar Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Ahmet İskender hakkında "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan İstanbul Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasına karar verildi.

Mahkeme ayrıca sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ve Faruk Sarı hakkında "Anayasayı İhlal" suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Ogün Samast'ın ifadesinde geçen "Samsun'da beni cinayetten sonra Şeniz Dervişoğlu'nun adamları karşılayacak ve kaçıracaklardı" ifadesi ile ilgili de Şeniz Dervişoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Paralel Yapı-21.03.2017-İstanbul 85 sanık (50+35) Dink Cinayeti ve Fetö bağlantısı birleşik davaları (bitti)
Paralel Yapı-Hrant Dink cinayeti
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

(12 Nisan 2021, 11:22)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=15044    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.542.412