Tam
EskidenYeniye
 

İşte adım adım Erzincan´daki Islak Komplo ve boşa çıkarılması

Ergenekon süreci, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye baskınıyla başladı. HSYK, 2 Temmuz 2007 günü İlhan Cihaner´i Erzincan´a başsavcı olarak atadı. Ergenekon´da tutuklamaların başladığı günlerde, 2007 yılı Kasım ayında İsmailağa cemaati soruşturması için düğmeye basıldı. Soruşturmanın fitili, bir kadının ´Cemaat üyesi kocam beni dövüyor´ şikayetiyle yakıldı. Aile içi şiddet soruşturması, bir anda tüm Türkiye´yi kapsayacak şekilde bazı cemaatlere yönelik terör örgütü soruşturmasına dönüştürüldü. Ergenekon´da Veli Küçük ve arkadaşları tutuklandı, Erzincan´da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Yeni Şafak Gazetesi Patronu Ahmet Albayrak dahil 16 ilde 235 kişi takibe alındı. 23 Şubat 2009 günü 29 kişi gözaltına alındı, 9´u tutuklandı. Yaygın iddia şuydu: Silivri´nin rövanşı Erzincan´da alınacak, tüm Türkiye´yi tarayan karşı bir dava yolu açılacaktı.

Önceki haber title=Sonraki haber

İşte adım adım Erzincan´daki Islak Komplo ve boşa çıkarılması

Ergenekon süreci, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye baskınıyla başladı. HSYK, 2 Temmuz 2007 günü İlhan Cihaner´i Erzincan´a başsavcı olarak atadı. Ergenekon´da tutuklamaların başladığı günlerde, 2007 yılı Kasım ayında İsmailağa cemaati soruşturması için düğmeye basıldı. Soruşturmanın fitili, bir kadının ´Cemaat üyesi kocam beni dövüyor´ şikayetiyle yakıldı. Aile içi şiddet soruşturması, bir anda tüm Türkiye´yi kapsayacak şekilde bazı cemaatlere yönelik terör örgütü soruşturmasına dönüştürüldü. Ergenekon´da Veli Küçük ve arkadaşları tutuklandı, Erzincan´da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Yeni Şafak Gazetesi Patronu Ahmet Albayrak dahil 16 ilde 235 kişi takibe alındı. 23 Şubat 2009 günü 29 kişi gözaltına alındı, 9´u tutuklandı. Yaygın iddia şuydu: Silivri´nin rövanşı Erzincan´da alınacak, tüm Türkiye´yi tarayan karşı bir dava yolu açılacaktı.

İşte başlangıcından bugüne adım adım Erzincan´daki Islak Komplo ve boşa çıkarılma süreci:

12.06.2007: Ergenekon soruşturması başladı

İstanbul Ümraniye´de bir evde 27 el bombası bulunmasıyla Ergenekon soruşturması başladı.

02.07.2007: Cihaner, HSYK tarafından Erzincan Başsavcılığı´na atandı.

02.11.2007: Erzincan´da İsmailağa soruşturması başladı

Jandarma´ya eşinden şiddet gören bir kadın başvuruda bulundu. Kadın savcılık ifadesinde gördüğü şiddetin yanı sıra kocasının İsmailağa cemaatinin önde gelenlerinden olduğunu ve bu cemaatin faaliyetlerini anlattı. Cihaner bunun üzerine cemaate yönelik soruşturmayı başlattı. Soruşturmada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenişafak gazetesi sahibi Ahmet Albayrak gibi AK Parti´ye çok yakın isimlerin de yeraldığı 235 şüpheli vardı. Polis bölgesi olmasına rağmen onlara haber verilmeden Jandarma eşliğinde Erzincan şehir merkezinde baskınlar yapıldı 29 kişi gözaltına alındı 9 kişi tutuklandı. Cihaner, o gün kendisini dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek´in aradığını ve ?Cezaevleri dolu. Seçimden önce zora gireriz? diyerek şüphelilerin bırakılmasını istediğini iddia etti. Telefonla aradığı iddiasını kabul ettiği iddia edilen Cemil Çiçek, bunun Adalet Bakanı olarak o süreçte bilgi alma mahiyetinde bir müracaat, bir girişim olduğunu belirterek tehdit gibi şeylerin sözkonusu bile olmadığını açıkladı. Ancak haberimizin hazırlandığı şu saatlerde ajanslara düşen haberlerde Cemil Çiçek, aradığına dair iddialarını kabul ettiğine yönelik bir tek cümlesinin hiçbir yerde görülemeyeceğini, Erzincan başsavcısı Cihaner´i telefonla aradığına dair hiçbir beyanının bulunamayacağını söyledi. Bu tartışmaların yaşandığı günlerde başlangıcından o tarihe kadar yaklaşık iki yılı tamamlamış olan soruşturmanın yasalara aykırı şekilde Adalet Bakanlığı´ndan gizli yürütüldüğü ortaya çıktı. Bu nedenle Cihaner hakkında Tunceli Ağır Ceza mahkemesinde 26 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Ayrıca daha sonra açığa çıkan şok edici bir ayrıntı da Başsavcı Cihaner´in o iki yıllık sürede cemaat hakkında hiçbir suç unsuru, bir delil bulamadığını HSYK´ya yaptığı savunmasında belirttiğinin ortaya çıkması oldu. Suç unsurları olmamasına rağmen Cihaner´in AK Parti´ye yakın isimleri Adalet Bakanlığı´ndan bile gizli yürüttüğü soruşturmaya dahil ederek Ergenekon soruşturmasının karşısına çıkmayı amaçladığı iddiaları işte bu noktada ortaya çıktı.

02.03.2009: Soruşturmayı Erzurum özel yetkili Savcısı Osman Şanal devraldı

Cihaner´in soruşturmayı 16 ile daha yaymaya hazırlandığı o günlerde Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Savcısı Osman Şanal devreye girdi. Şanal, bir ihbara dayanarak grubun ?silahlı örgüt? olduğunu iddia etti ve ?soruşturma yetkisinin kendisinde olduğunu belirterek dosyayı istedi. Cihaner dosyayı göndermedi.

05.05.2009: Şanal, Valiliğe bir yazı göndererek, Cihaner´in görevini sonlandırdığını bildirdi.

26.05.2009: Cihaner ise Valiliğe yazdığı cevabi yazıda, Şanal´ın bu yönde bir yetkisinin olmadığını öne sürdü. Cihaner, Şanal´ı HSYK´ya ve Bakanlığa şikayet etti. Cihaner, Erzurum Başsavcılığı´nın ısrarları üzerine dosyayı Erzurum´a gönderdi. Ama bu kez başka bir cemaatle ilgili ikinci bir soruşturma başlattı. Erzurum bu dosyayı da istedi.

12.06.2009: TARAF´IN HABERİ GÖZLERİ ERZİNCAN´A ÇEVİRDİ

Taraf gazetesi ´İrticayla Mücadele Eylem Planı´ adlı ve Albay Dursun Çiçek imzalı belgeyi yayımladı. Türkiye kamuoyunu derinden sarsan ve AKP ve Gülen´i Bitirme Planı olarak yorumlanan ıslak imzalı bu planın Erzincan´da uygulamaya konulduğu iddiaları gündeme gelince gözler birden Erzincan´a çevrildi. Çünkü Erzincan´da Başsavcı İlhan Cihaner tarafından İsmailağa cemaatine karşı başlatılan soruşturma tıpkı bu planda belirtildiği gibi cemaatleri silahlı gösterme ve Ergenekon soruşturmasını bastırmak için bazı önlemlere denk düşüyordu. Cihaner´in polis yerine jandarma güçlerini kullanarak sahte delil yaratma çabaları tam da bu plana uygun düşüyordu. Soruşturmanın Cihaner´den alınmasından sonra peşpeşe gelişmeler yaşanmaya başladı. Erzincan´da DSİ´ye ait baraj gölünde suların çekilmesiyle el bombaları ve diğer mühimmat açığa çıktı. Soruşturmayı derinleştiren yeni savcı Osman Şanal yeni bulgulara ulaştı. Gölde MİT´çilere ait sim kartları da bulundu ve bunların kime ait olduğu belirlenebildi. Gittikçe hızlanan soruşturmada peşpeşe tutuklamalar yaşandı. Erzincan´ın bir köyünde dolu lav roketatarlar ve mermiler yakalandı. Son olarak bir inşaat şantiyesine kaçırılmış olarak jandarmaya ait çok gizli belgeler bulundu. İddialar ve suçlamalar korkunç. Hukuku uygulamakla yükümlü olan bir başsavcı, Albay Dursun Çiçek´e ait ´Islak İmzalı Kontrgerilla Belgesi´ni Erzincan´da uygulamak ve masum insanları silahlı teröristler olarak göstermeye çalışmakla suçlanıyor. Gizli tanıklar bizzat Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner tarafından tehdit edildiklerini ve baraj gölündeki silahların cemaatlere ait olduğunu söylemeleri için zorlandıklarını iddia ediyorlar.

18.06.2009: Adalet Bakanlığı Cihaner hakkında 15 ayrı suçlamayla iddianame hazırladı

Adalet Bakanlığı, Cihaner hakkında soruşturma açtı. Bakanlık, 18 Haziran´da tamamladığı soruşturma raporunda, şikayetçilere dayanarak Cihaner´i 15 ayrı eylem nedeniyle suçladı. Cihaner hakkında 26 yıla kadar hapis cezası istenen rapor üzerine hazırlanan iddianamede, şikayetçilerin isimleri ?Duyarlı ve mağdur bir vatandaş?, ?İkram Çamur?, ?Hakan Vural? olarak açıklandı. Cihaner´in ?İsmailağa soruşturmasını yetkililerden gizlemek?, ?sahte evrak?, ?kameriye yaptırarak imar kirliliğine neden olmak?suçlarını işlediği belirtildi.

22.06.2009: Gizli tanığın ifadesine göre Cihaner Ergenekoncu

Şanal, iddianameyi 22 Haziran´da bitirdi. İddianamede, ´silahlı örgüt´ iddiasına yer verdi. İddianamenin kabul edilmesiyle 13 şüpheli hakkında dava açıldı. Bu arada ?Erzincan? ve ?x? adlı iki ayrı gizli tanığın ifadeleri üzerine soruşturma ?Ergenekon? kapsamına alındı. Bu süreçte yaşanan diğer ayrıntılar da şu şekilde:

01.09.2009: ŞOK! CİHANER SORUŞTURMAYI 2 YIL ADALET BAKANLIĞI´NDAN SAKLAMIŞ

Erzincan başsavcısı İlhan Cihaner´in 2007´de başlattığı İsmailağa soruşturmasını 2 yıl kadar Adalet Bakanlığı´ndan gizli yürüttüğü ortaya çıktı. ( Ayrıntılar)

28.10.2009: Baraj gölüne atılmış silahlar süreci hızlandırdı

DSİ´ye ait Göyne barajında suların çekilmesi sonucu çok sayıda el bombası ve diğer mühimmat ortaya çıktı. Aramada cep telefonu ve sim kart da bulundu. Sim kartın çözümü Jandarmada görevli iki subayı işaret etti. ( Ayrıntılar)

20.11.2009: Üsteğmen Ersin Ergut ve astsubay Orhan Esirger gözaltına alınarak 23 Kasım´da tutuklandı. ( Ayrıntılar)

25.11.2009: Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ertan gözaltına alınarak 27 Kasım´da tutuklandı. ( Ayrıntılar)

29.11.2009: Tunceli Ağır Ceza´ya Cihaner´in yargılanması için iddianame sunuldu

Adalet Bakanlığı, Cihaner hakkında kovuşturma izni verdi. ´Görevi kötüye kullanmak´, ´şüphelilere şantajla baskı yapmak´, ´resmi evrakta sahtecilik´ ve ´yetki gaspı´yla suçlanan Cihaner hakkında 26 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanarak Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi´ne sunuldu. ( Ayrıntılar)

04.12.2009: MİT elemanları tutuklandı

Ertan´dan ele geçirilen CD´ler MİT mensuplarını işaret etti. Baraj gölünde bulunan sim kartın sahibi olduğu ortaya çıkan MİT Erzincan Müdürü Şinasi Demir ile iki MİT görevlisi de 72 saatlik sorgularının ardından tutuklandı. ( Ayrıntılar)

10.12.2009: Albay Ali Tapan ifade verdi. Herhangi bir gözaltı ve tutuklamaya başvurulmayan ifade sonrası Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. ( Ayrıntılar)

17.12.2009: 3. ORDU KOMUTANI İFADEYE ÇAĞRILDI

Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk´i bilgisine başvurmak üzere Erzurum Adliyesi´ne davet etti. Savcının, Berk´e Ergenekon soruşturması kapsamında bazı sorular soracağı ancak hakkında herhangi bir suçlama bulunmadığı bildirildi. ( Ayrıntılar)

29.12.2009: Tunceli Ağır Ceza iddianameyi kabul etti: Cihaner 26 yıl hapis istemiyle yargılanacak

Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in yargılanmasına karar verdi. Cihaner´in 26 yıla kadar hapsi isteniyor. Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu dava dosyası, Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderilerek dava açılmıştı. Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi de yaptığı duruşma sonucunda Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in görevi kötüye kullanmak, evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine yol açmak suçlarından yargılanmasına karar verdi. Dava dosyası, Yargıtay 11. Ceza Dairesi´ne gönderildi. ( Ayrıntılar)

05.01.2010: 3. ORDU KOMUTANININ İFADE VERMEYİ REDDETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

3. Ordu Komutanı Saldıray Berk´in Savcı Osman Şanal´a ifade vermeyi reddettiği iddia edildi. ( Ayrıntılar)

15.01.2010: Erzincan´ın Ortatepe köyünde lav roketatarlar ile el bombaları bulundu

Erzincan´ın İliç ilçesine bağlı Ortatepe köyünde 3 dolu lav roketatar silah, 5 el bombası ve 800 mermi bulundu. Operasyon İliç Cumhuriyet Savcılığına gönderilen bir ihbar mektubu üzerine düzenlendi. 5 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 4´ü serbest bırakılırken, köy muhtarı T.K. tutuklandı. İlk aşamada silahların köy muhtarı T. K. ile koruculara ait olduğu, bu şahısların ifadelerinde silahların Başbağlar katliamının ardından JİTEM´ciler tarafından kendilerine verildiğini, başka köylerde de silahların dağıtıldığını belirttikleri iddia edildi. İddialara göre silahlar alevi-sünni çatışması için dağıtıldı. Bu iddia üzerine savcılık soruşturmayı genişletti. Önümüzdeki günlerde yeni adreslerde de arama başlatılacağı öğrenilirken, Ergenekon iddianamelerine de yansıyan Alevi-Sünni çatışması çıkartmak için karşılıklı silahlandırma iddiaları üzerinde duruluyor. Özel Yetkili Savcı Osman Şanal, etnik köken ve mezhep ayrılığına bağlı çatışma çıkararak Albay Dursun Çiçek´in ıslak imzalı ´İrtica ile Mücadele Eylem Planı´nın uygulamaya sokulduğu iddiasıyla Erzincan´da bir soruşturma yürütüyor. ( Ayrıntılar)

27.01.2010: Kahramanmaraş´ta görev yapan Jandarma Astsubay Şenol Bozkurt gözaltına alındı. ( Ayrıntılar)

27.01.2010: ŞOK! ALAY KOMUTANINA MAKAMINDA GÖZALTI

Eski görevi olan Erzincan Alay Komutanlığını yürütürken Erzincan baraj gölündeki cephane ve ıslak imzalı Komplo Belgesini Erzincan´da uygulanmak istenmesi olaylarında rol aldığı şüphesiyle, Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu makamında gözaltına alındı. Bir gözaltı da Kahramanmaraş´ta yaşandı. O dönem Erzincan´da görev yapan Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü´nde görevli Astsubay Ş. B. gözaltına alınarak evinde arama yapıldı. Albay daha sonra tutuklandı. ( Ayrıntılar)

ERZİNCAN´DA KOMUTANIN GÖZDAĞI DENEMESİ.. 2´NCİ SİNCAN OLAYI: ER-SİNCAN

28.01.2010: Erzincan Komplosu´na yönelik operasyonun tepe noktasına ulaşma korkusu, Erzincan´da Kışla´da kalkışmaya ve 2´nci Sincan olayının yaşanmasına neden oldu. 3. Ordu Komutanlığı´na ait ağır silah ve toplarla donatılmış 30 araç, Kışla´dan çıkarak Erzincan şehir merkezine yöneldi. Araçlar şehir merkezinde tur atarken, vatandaşlar şaşkın bakışlarla ne olduğunu anlamaya çalıştı. Araçlar daha sonra Saldıray Berk´in de isminin geçtiği Komplo Operasyonu´nun yürütüldüğü Erzurum´a döndü. Ağır silahlarla donatılmış konvoy Erzurum istikametine ilerledikten sonra geri dönüş yaparak tekrar Erzincan şehir merkezine girdi. Merkezde boy gösteren araçlar yeniden 3. Ordu Komutanlığı´na döndü. Şehir merkezine giren askeri araçların 3. Ordu komutanı Saldıray Berk´in emrinde olduğuna dikkat çeken kaynaklar, dün Erzurum Savcılığı´nca Kahramanmaraş ve Eskişehir´de iki subayın gözaltına alınmasını ve 17 Aralık´tan beri Berk´in ifadesinin alınamadığını da hatırlatarak şehir merkezine askeri araç girişinin ciddi bir gözdağı ve askeri kalkışma olduğuna şüphe olmadığını vurguluyorlar. ( Ayrıntılar)

30.01.2010: Orgeneral Saldıray Berk komutanlığındaki 3. Ordu Komutanlığının intranet sitesi KaraNET´te, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hakkında ağır ifadeler içeren yazılar yer aldığı tespit edildi. Söz konusu yazılar komutanlık sitesine ´Mutlaka okunması gerekenler´ başlığı altında toplanmış. ( Ayrıntılar)

31.01.2010: Soruşturmada 27 Ocak günü gözaltına alınan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı istihbarat Şube Müdürlüğünde görevli Astsubay Şenol Bozkurt ise tutuklanarak askeri cezaevine gönderildi. ( Ayrıntılar)

31.01.2010: 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk´in ifadeye çağırdığı halde gelmediği şeklindeki haberlerin doğru olmadığı iddia edildi. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı´na dayandırılan haberlerde, Berk´e şu ana kadar herhangi bir tebligat yapılmadığı belirtiliyordu. ( Ayrıntılar)

03.02.2010: Daha önce Erzincan´da görev yapan Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Recep Gençoğlu Savcının itirazı üzerine mahkemece tutuklandı. ( Ayrıntılar)

09.02.2010: ŞOK! SAVCILAR 3. ORDU´YA SOKULMADI

Erzincan´da 2 astsubay ve Avcılar Derneği Başkanı gözaltına alındı. Erzincan´da 3. Ordu Karargahı´nda görevli istihbarat astsubay A.S., Yaylabaşı Jandarma Karakol Komutanı astsubay Murat Yıldız ile avcılık malzemeleri satan Y.B. gözaltına alındı. Astsubaylardan birinin 3´üncü Ordu Karargahı´ndaki ofisini aramak isteyen Osman Şanal, Genelkurmay´dan izin alınmadığı gerekçesiyle içeriye alınmayınca nizamiyeden dönmek durumunda kaldı. ( Ayrıntılar)

11.02.2010: ŞOK! ALBAY KEMAH´TAKİ 9 ERİN ÖLÜMÜNDEN DE SORGULANDI

Gözaltına alınan dönemin Erzincan İl Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu´na Erzincan Kemah´ta PKK´lılarca düzenlendiği iddia edilen ve 9 askerin şehit olduğu mayınlı saldırıda rolü olup olmadığının da sorulduğu ortaya çıktı. ( Ayrıntılar)

11.02.2010: Yaylabaşı Beldesi´ndeki Jandarma Karakol Komutanı Astsubay M.Y ve astsubay A.S. tutuklandı. ( Ayrıntılar)

11.02.2010: 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk´in ifadeye çağrılmış olduğu ortaya çıktı. Oysa bir süre önce Erzurum Savcılığı´nca Berk´in ifadeye çağrılmadığının açıklandığı iddia edilmişti. Şanal´ın Orgeneral Berk´in ifade vermesi için Genelkurmay Başkanlığı´na bilgi verdiği, Genelkurmay´ın ise 9-14 Şubat tarihleri arasında Berk´in mazeret beyan ederek ifadeye gelemeyeceğini bildirdiği belirtildi. İfade çağrısının 14 Şubat´tan sonra yenileneceği öğrenildi. ( Ayrıntılar)

12.02.2010: HSYK´DAN İLK HAMLE: İLİÇ SAVCISI GÖREVİNDEN ALINDI

Erzincan´daki Ergenekon soruşturmasının başlamasına verdiği bilgilerle katkı yapan Erzincan İliç Savcısı Bayram Bozkurt HSYK´nın güz kararnamesiyle Malazgirt´e atandı. Aynı gün Bozkurt hakkında bazı medya organlarında ´Keneyle suikast,çaycıyla darbe´ başlıklı haberlerde, küçük düşürücü iddialarla karalama kampanyası yürütüldü. ( Ayrıntılar)

12.02.2010: Erzincan´da 9 Şubat´ta gözaltına alınan ikisi astsubay 3 kişiye Erzurum, Erzincan, Tunceli´deki JİTEM yapılanmasıyla ilgili sorular da sorulduğu ortaya çıktı. 15 Ocak´ta Erzincan´ın bir köyünde ihbar üzerine Erzurum Savcılığı nezaretinde jandarmanın yaptığı aramalarda köylülerde dolu lav silahları çok sayıda mermi ve 5 el bombası ele geçirilmiş, köylüler ilk ifadelerinde bu silahların kendilerine JİTEM tarafından verildiğini ve başka köylerde de silah dağıtıldığını açıklamışlardı. Önümüzdeki günlerde yeni adreslerde de arama başlatılacağı öğrenilirken, Ergenekon iddianamelerine de yansıyan Alevi-Sünni çatışması çıkartmak için karşılıklı silahlandırma iddiaları üzerinde duruluyor. Zaten Erzurum Savcısı Osman Şanal´ın başlattığı soruşturmanın temeli de ´Islak İmzalı Kontrgerilla Belgesi´nin Erzincan ve çevre illerde uygulamaya konulmak istendiğine dair bulgulara dayanıyor. ( Ayrıntılar)

12.02.2010: CİHANER, ŞANAL´I HSYK´YA ŞİKAYET ETTİ: HEMEN GÖREVDEN ALIN

İlhan Cihaner´in, Erzurum Başsavcısı ile Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ı çok ağır yorumlar içeren ifadelerle 14 Ocak 2010 tarihinde HSYK´ya şikayet ettiği ortaya çıktı. Cihaner HSYK´ya başvurarak, soruşturma ve kovuşturmalara müdahale yetkisi olmayan, daha çok idari bir kurum olan HSYK´dan söz konusu soruşturmalarla ilgili ?gereğinin yapılması? çağrısı yaptı. Dilekçesinde daha önce de sözlü olarak şikayetçi olduğu anlaşılan Cihaner´in meslektaşları için yönelttiği suçlama ve taleplerinden bazıları: ´Bana suç örgütü başı gibi jandarmaya da işgal ordusu gibi davranıyor. Nerede ise E harfini görünce Ergenekon kapsamına alma çabası içerisindeler. Bu bilgileri muhtemelen telefonumu dinledikleri için elde etmektedirler. İliç savcısını arayarak, özellikle tarafıma bilgi verilmemesini emretmiştir. Bu karartma girişimi daha önce ilimizde meydana gelen MİT mensupları ile ordu mensuplarına yönelik tuzak iddialarına konu olan mühimmatlarla ilgili olabileceği akla geliyor. Jandarma mensuplarına adeta işgal ordusu gibi, bana ise bir suç örgütü başı gibi davranılması, iyi niyetle açıklanacak bir husus değildir.´ ( Ayrıntılar)

13.02.2010: ŞOK! KEMAH SALDIRISI ÖNCESİ PKK´LILAR JANDARMAYA İHBAR EDİLMİŞ

Erzincan Kemah´ta dokuz askerin öldüğü mayınlı saldırıdan yargılanan köylüler, olaydan önce Jandarma´yı uyardıkları ortaya çıktı. Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü Ergenekon kapsamındaki soruşturmada tutuklanan Erzincan Alay Komutanı Recep Gençoğlu´na savcılık sorgusunda Erzincan Kemah´taki 9 askerin şehit olduğu mayınlı saldırıya katılıp katılmadığına dair sorular yöneltildiği iddia edilmişti. Köylülerin olaydan bir gün önce jandarmayı arayarak köyde PKK´lı teröristlerin bulunduğunu defalarca ihbar ettiklerine dair iddiaları telefon dökümleriyle doğrulandı. İhbarların yapıldığı kişi olarak görülen Ergenekon tutuklusu Jandarma istihbaratçı Binbaşı Nedim Ersan da ihbarları doğruladı. ( Ayrıntılar)

14.02.2010: İnşaata kaçırılan gizli belgeler için üç işçi gözaltına alınıp sorgulandı

Erzincan Yaylabaşı´ndaki TOKİ şantiyesinde savcılardan kaçırılmak amacıyla olduğu tahmin edilen, 3´üncü Ordu Komutanlığı ile Erzincan İl Jandarma Komutanlığı´na ait olduğu iddia edilen ´gizli´ belgeler, ´askeri istihbarat notları´ ve ´köylere ilişkin bilgi notları´ ele geçirildiği iddia edildi. Ayrıca bölge halkının Alevi, Sünni, Kadiri, Şii, Kürt, Kafkas göçmeni şeklinde fişlendiği dosyalar ve sabotaj krokilerinin de belgeler arasında olduğu belirtildi. Gözaltına alınan işçiler belge dolu çantanın astsubay Murat Yıldız´ın eşi tarafından kendilerine verilerek inşaata götürülmesinin istendiğini itiraf ettiler. ( Ayrıntılar)

14.02.2010: Jandarmanın, Savcı Şanal´ı Bakanlığa şikayet ettiği ortaya çıktı

Albay Gençoğlu ile birlikte 6 jandarma görevlisinin tutuklanmasının ardından Jandarma Genel Komutanlığı´nın, Erzincan´daki Ergenekon yapılanmasına yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ı Adalet Bakanlığı´na şikayet ettiği ortaya çıktı. Albay Gençoğlu´nun tutuklanmasının ardından yapılan şikayette Şanal´ın ´usule aykırı soruşturma yürüttüğü´ iddia edildi. ( Ayrıntılar)

15.02.2010: 3. ORDU KOMUTANI BERK TEKRAR İFADEYE ÇAĞRILDI

Şanal, 3´üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk´i soruşturma kapsamında bilgisine başvurmak üzere Erzurum Adliyesi´ne davet etti. Ancak Berk gitmedi. Berk bu kez ´şüpheli´ sıfatıyla 10 gün içerisinde ifade vermeye 2. kez çağrıldı. ( Ayrıntılar)

16.02.2010: Erzincan´ın lav silahlarının yakalandığı köyün muhtarının ifadesinden hareketle astsubay Necdet Özmen tutuklandı. ( Ayrıntılar)

16.02.2010: Erzincan´daki Ergenekon soruşturmasının başlamasına verdiği bilgilerle katkı yapan Erzincan İliç Savcısı Bayram Bozkurthakkında bazı medya organlarında yer alan küçük düşürücü iddiaları yalanladı. Kendisinin soruşturmanın başlatılmaması için silahla tehdit edildiğini, buna mahkeme hakimlerinin de şahit olduğunu açıkladı. ( Ayrıntılar)

16.02.2010: ŞOK! BAŞSAVCI CİHANER GÖZALTINA ALINDI

Erzurum savcıları şok gelişmeyle Başsavcı İlhan Cihaner´in Adliyedeki odasında ve evinde arama yaptı, arama tamamlanınca Cihaner gözaltına alındı. ( Ayrıntılar)

17.02.2010: FLAŞ!!! BAŞSAVCI CİHANER TUTUKLANDI

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, sabah erken saatlere kadar süren sorgusu sonrasında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. ( Ayrıntılar)

17.02.2010: ŞOK! HSYK SAVCILARIN YETKİLERİNİ KALDIRDI

HSYK şok bir kararla soruşturmayı yürüten Savcı Osman Şanal ile diğer 4 savcının yetkilerini kaldırdı. Cihaner´in tutukluluğuna yapılan itiraz mahkemece reddedildi. ( Ayrıntılar)

17.02.2010: FLAŞ!!! CİHANER´İN TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in tutukluğuna yapılan itiraz Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nce oybirliğiyle reddedildi. Avukatların savcı için tedbir talebi de reddedildi. Cihaner´in avukatlarından Baki Uzun, Özel savcının yetkilerinin HSYK tarafından kaldırıldığını, bu nedenle bundan sonra, en azından herhangi bir inceleme yetkisi olmadığını söyleyip, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´ndan tedbir talep ettik. Çünkü kendisi incelemeleri yapmak, dün el konulan evrakları incelemek istemektedir´ dedi. Mahkemenin, bu taleplerini de reddettiğini ifade eden avukat Baki Uzun, ´(Henüz savcı Şanal´a yapılmış bir tebligat olmadığından dolayı, savcının yetkisini kaldırıp kaldırmadığı mahkememiz tarafından henüz bilinmemektedir) diye itirazımız reddedilmiştir´ dedi. ( Ayrıntılar)

18.02.2010: HSYK SORUŞTURMAYA YENİ SAVCILAR ATADI

HSYK soruşturmayı yürütmek için özel yetkili 3 yeni savcı atadı. Adalet Bakanlığı müsteşarı yeni savcılara itiraz etmediklerini açıkladı. HSYK, özel yetkilerini kaldırdığı 4 Erzurum savcısının yerine, 3 yeni savcıyı yetkilendirdi. HSYK´nın kararına göre, Erzurum Savcısı Taner Aksakal´a, Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği yetkisi verildi. Kurul, yine Erzurum Adliyesi´nde görev yapmakta olan Mehmet Ali Kurt ile Ender Karadeniz´i yetkilendirerek Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği uhdesinde görevlendirdi. Savcı Taner Aksakal, Özel Yetkili Başsavcı Vekili oldu. Bu arada HSYK 3 yeni savcıyı yetkilendirirken, Adalet Bakanlığı da taktik manevrası yaparak önceki günkü 4 savcının yetkilerinin kaldırılması kararını bir gün gecikmeli olarak Erzurum´a iletti. Bakanlık, HSYK´nın önceki gün öğle saatlerinde aldığı ve aynı saatlerde kendisine ulaşan 4 savcının yetkilerinin kaldırılması kararının yeniden değerlendirilmesini istedi. Kararın değişme olasılığını da dikkate alarak ilk kararı Erzurum´a göndermedi. HSYK, başvuruyu reddedince karar tebliğ edildi. Tebligatları saat 16.00´da tebellüğ eden savcılar da yaya olarak ve korumaları bulunmaksızın adliyeden ayrıldı. ( Ayrıntılar)

18.02.2010: Albay Gençoğlu´nun tutukluğuna itiraz reddedildi

Ergenekon kapsamında tutuklanan Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Albay Gençoğlu´nun tutukluluk haline yapılan itiraz reddedildi. Bir süre önce gözaltına alınan Albay Gençoğlu, mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ancak yetkileri kaldırılan Erzurum Savcısı Osman Şanal´ın itirazı üzerine tutuklanarak askeri cezaevine konulmuştu. Gençoğlu´nun Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanmasına karşı yapılan itiraz talebini ele alan Diyarbakır Özel Yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesi, bu talebi kabul etmedi. ( Ayrıntılar)

19.02.2010: FLAŞ!!! ERZİNCAN-ERGENEKON DOSYASI İSTANBUL SAVCILARINDA

Özel yetkileri HSYK tarafından kaldırılan Osman Şanal görevlendirdiği özel kurye ile 13 parçadan oluşan evrak ve delil dosyalarını tutanakla İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği´ne gönderdi. Şanal, HSYK kararını tebellüğ etmeden söz konusu dosyaları gönderirken, bu bilgiyi UYAP (ulusal yargı programı) sistemine de girdi. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği de bu dosyalar için özel yetkili bir savcıyı görevlendirdi. ( Ayrıntılar)

19.02.2010: ŞOK İDDİA!!! CHP´li Ersin gizli tanıklarla görüştü

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin´in, Ergenekon´dan tutuklanan Erzincan Savcısı İlhan Cihaner soruşturmasında gizli tanıklık yapan üç isimle Erzincan Eriza Otel´de görüştüğü iddia edildi. . Görüşmede ADD Başkanı Hüseyin Beydaş´ın da olduğu ileri sürüldü. CHP Milletvekili Ahmet Ersin, dün Erzurum´da basına yaptığı açıklamada, Erzincan´daki gizli görüşmesini itiraf etmişti. Ersin, Erzincan Başsavcısı Cihaner´in tutuklanması üzerine bölgeye gitmişti. 2 gündür kayıp olan Munzur kod adlı gizli tanık S.Z. ve diğer gizli tanıklar E.Z. ve Ö.Z.´nin Erzincan´daki Eriza Otel´de oldukları iddia edildi. Dün Başsavcı Cihaner´i cezaevinde ziyaret eden CHP heyetine başkanlık eden CHP milletvekili Ahmet Ersin ile Erzincan ADD Başkanı´nın, verdikleri ifadelerle soruşturmada önemli yer tutan gizli tanıkları Erzincan Valiliği´nin yakınındaki bir otel odasında ikna etmeye çalıştıkları iddia ediliyor. İkna edilmeye çalışılanlar arasında gizli tanık Munzur da bulunuyor. Hatırlanacağı üzere soruşturmada adı geçen Munzur kod adlı gizli tanıktan birkaç gündür haber alınamıyordu. Gizli tanıkların araçlarının konunun jandarmanın yetkisinde olmamasına rağmen İl Jandarma Alay Komutanlığı´nın bahçesinde olduğu ileri sürüldü. Alınan bilgiye göre, Erzincan Emniyet Müdürlüğü´ne konuyla ilgili bir ihbar telefonu geldi. Kendisini gizli tanık Munzur (S.Z.)´un yakın akrabası olarak tanıtan kişi, asker tıraşlı kişilerin S.Z.´yi iteleyerek bir pastaneye soktuğunu, gizli tanık Munzur´un hayatının tehlikede olduğunu aktardı. Polisi arayan şahıs, akrabası olan S.Z.´yi dün öğleden önce Ordu Caddesi´nde gördüğünü, yanında sivil ve asker tıraşlı kişiler olduğunu ifade etti. S.Z´.nin endişeli ve korkmuş halde olduğunu anlatan şahıs, S.Z. ve yanındakileri arklarından takip ettiğini, şahısların Ordu Caddesi üzerindeki Paradise Pastanesi´ne S.Z´yi iteleyerek girdiklerini söyledi. Bir süre sonra S.Z.´nin pastaneden endişeli tavırlarla çıktığını ifade etti. Şahıs, gazetelerde Munzur kod adlı gizli tanık kayboldu haberini gördükten sonra polisi aradığını söyledi. Akrabam S.Z.´yi koruyun diyerek telefonu kapattı. ( Ayrıntılar)

22.02.2010: FLAŞ!!! CİHANER´İN DOSYASI ERZURUM´A İADE EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ´Erzincan Ergenekon´ soruşturmasına ilişkin yetkisizlik kararı vererek dosyayı ekrar Erzurum savcılığına iade etti. Başsavcılık, yetkisizlik gerekçesini ise beş başlıkta topladı: 1) OLAY YERİ ERZİNCAN: Şüphelilerin tamamının suç tarihlerinde Erzincan´da görev yaptıkları/ikamet ettikleri, dolayısıyla soruşturma evrakında suç olarak nitelenen eylemlerini CMK´nın 250. maddesi ile yetkili Erzurum Başsavcılığı yetki sınırları içerisinde gerçekleştirdikleri sabittir. 2) DOSYA GENİŞ ÇAPLI: faaliyetleri yurdun pek çok bölgesine yayılan geniş çaplı yasadışı oluşumlara ait soruşturmaların tek bir dosya üzerinden yürütülmesi mümkün değildir. 3) SORUŞTURMA UZAR: ... Aksi soruşturmanın uzamasına neden olabileceği gibi, olağanüstü iş yükü altındaki mahkemelerin kısa sürede sağlıklı muhakeme yapması, karar vermesi imkanı ortadan kalkacaktır. 4) EKSİKLİKLER: Dosyadaki eksikliklerin Erzurum Başsavcılığınca ikmal edilmesi gerek usul ekonomisi, gerekse şüphelilere atılı eylemlerin Erzincan ve çevresinde yoğunlaşmış olması açısından gereklidir. 5) BİRLEŞTİRME: Kanunda Başsavcılıklar arasındaki yetki ihtilafını çözecek yasal bir düzenleme bulunmuyor. Başsavcılıklar arasındaki yetki sorunu ancak kovuşturma aşamasında mahkemeler gidermeli. ( Ayrıntılar)

23.02.2010: HSYK Başkan Vekili, Cihaner gözaltına alınırken gözaltına alan savcılarla görüştüğünü doğruladı

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in gözaltına alınması sırasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek´in devreye girdiği ve bunu engellemek için Erzurum Savcılarını tehdit ettiği iddia edildi. Özbek´in, Cihaner´i telefonla arayarak moral desteği verdiği ve aramayı yapan savcıya gözdağı anlamı taşıyacak şekilde, isim ve sicil numarasını sorduğu, telefon konuşmalarına, aramaya katılan polis ve savcıların da şahit olduğu ileri sürüldü. Bu iddiayı cevaplandıran Özbek, Cihaner´i ve görevini yapan savcıyla görüştüğünü ancak kendisinin değil Cihaner´in aradığını belirtti ve ayrıca savcılardan sicil no istediğini yalanladı: ´Kurul adına Türkiye Cumhuriyeti´nin bir başsavcısının makamında ve evinde yapılan aramanın niteliğini öğrenmek amacıyla yaptığım bir görüşmedir.´ ( Ayrıntılar)

23.02.2010: Cihaner için yapılan şaşırtıcı tahliye talebi reddedildi

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in tutukluluğunun kaldırılması için avukatı Turgut Kazan tarafından yapılan 2. itiraz da reddedildi. Tahliyede dikkat çeken husus yeni atanan savcı Vekili Taner Aksakal´ın da Cihaner için tahliye talep etmesi oldu. ( Ayrıntılar)

23.02.2010: ŞOK!!! CHP SORUŞTURMAYA FİİLEN MÜDAHALE EDİYOR: CHP´li Ersin halen süren soruşturmaya ait cd´leri parti raporuna eklemeyi savundu: Ne olacak canım?

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in elindeki dinleme kayıtlarının CHP´ye sızdırıldığının ortaya çıkması, partiyi zor durumda bıraktı. Suçlamaların hedefinde, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin var. Partinin birçok faaliyetinde kilit rol üstlenen Ersin, Erzincan Raporu´nu da hazırlayan isim. Ersin, Başsavcı Cihaner´in tespit ettiği dinleme kayıtlarını da rapora ekleyerek Genel Başkan Deniz Baykal´a sunmuştu. Gizli soruşturmadaki delillerin bu şekilde parti raporuna eklenmesinin suç olduğunun hatırlatılması üzerine de şu karşılığı verdi: Ne olacak canım, elden ele dolaşıyor böyle şeyler. Ahmet Ersin, verdiği çelişkili bilgilerle de zor duruma düştü. AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, Ersin´in rapora koyduğu ses kayıtlarını bizzat savcının kendisinden aldığını iddia etmişti. Bunu reddeden Ersin ise dinleme CD´lerinin kendisine Ankara´da ulaştırıldığını ileri sürmüştü. Kendisini savunurken, Kayıtlar bana çok sonra ulaştı. demişti. Fakat, tarihler CHP milletvekilini yalanlıyor. 21 Aralık´ta Erzincan´dan dönen Ersin, iki gün içinde raporunu hazırlamış ve 25 Aralık 2009 tarihinde de Baykal´a sunmuştu. Yani Başsavcı Cihaner´le görüşmesinden 4 gün sonra. Aynı zamanda TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan Ersin, iki kez Erzincan´a giderek Cihaner´le görüştü. İlk olarak 20 Aralık tarihinde bölgeye giden CHP İzmir Milletvekili, önce Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner ve bazı TSK mensuplarını ziyaret etmiş, ardından da askerî cezaevinde tutuklu bulunan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ertan, yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut ve Astsubay Orhan Esirger ile görüşmüştü. Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcıları tarafından iki kez ifadeye çağrılan 3´üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk´le görüşmemiş, gerekçesini de, Zaten komutandan alacağım bilgileri başkalarından aldım. Komutanla görüşmeye gerek yok. şeklinde açıklamıştı. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´la neden görüşmediğini de şöyle izah etmişti: Görüşme ihtiyacı duymuyorum. Ben gerekli bilgileri değişik çevrelerden hem gece hem gündüz yaptığım görüşmelerle izlenimlerini aldım. 21 Aralık akşamı Ankara´ya dönen Ahmet Ersin, iki gün içinde raporunu hazırlamıştı. 25 Aralık´ta genel başkana sunduğu bu rapora söz konusu dinleme kayıtlarını da koymuştu. Ersin, Zaman´ın CD´ler çok sonra ulaştı diyorsunuz ama görüşmeden 2 gün sonra hazırladığınız raporda yer alıyor. hatırlatması üzerine, Savcıyla görüşmemden belki bir hafta sonra, belki birkaç gün sonra bana ulaştı, tam hatırlamıyorum. şeklinde çelişkili ifadeler kullandı. ( Ayrıntılar)

25.02.2010: CHP´li Ersin: Gizli tanıkla görüştüm ama gizli tanık olduğunu bilmiyordum

CHP´li Ahmet Ersin, Erzurum´da Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in de tutuklandığı soruşturmanın gizli tanığıyla görüştüğünü doğruladı. Kanal A´da yayınlanan ve Ömer Şahin´in sunduğu Görüş Farkı programına katılan CHP milletvekili Ahmet Ersin, Erzurum´da incelemelerde bulunurken bir kişiyle basın mensuplarının da olduğu bir ortamda görüşme yaptığını söyledi. Şahsın konuşmalarından şüphelendiğini söyleyen Ersin, bu kişinin gizli tanık olduğunu sonradan öğrendiğini iddia etti. ( Ayrıntılar)

01.03.2010: HSYK Başkanvekili´nin Erzincan´daki savcıları aradığını gösteren kamera kayıtları yayınlandı

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in evinde ve ofisinde yapılan aramaların kamera kayıtları ve kayıtlarda yer alan konuşmalar ilk kez yayınlandı. Görüntülerde HSYK Başkanvekili Kadir Özbek´in hem İlhan Cihaner´i hem de aramayı yapan savcıyı aradığı görülüyor. Oysa Özbek, kendisinin Cihaner´i değil Cihaner´in kendisini aradığını iddia etmiş, gazetecilere yaptığı açıklamada İlhan Bey beni makamından aradı demişti. Özbek, Cihaner ve aramaya eşlik eden Rasim Karakullukçu ile telefonda görüştüğünün ortaya çıkmasının ardından telekulaktan şikayet ederek dinlendiğini iddia etmişti. Habertürk´te yayınlanan görüntüler dinlenme iddialarını da çürütüyor. Çünkü Özbek´in her iki savcıyı da kameralar çalışırken aradığı görülüyor. Başsavcı Cihaner Adliye´deki odası arandığı sırada telefonda şu sözleri sarfediyor: Yerimdeyim Başkanım. Arkadaşlar geldiler, arama yapıyorlar. Daha sonra gözaltı olacakmış. Ben fiziki olarak direnmeyi düşünüyorum. Cihaner´in evindeki görüntülerde ise polislerin Cumhuriyet Savcısı Rasim Karakullukçu´nun nezaretinde arama yaptığı sırada Karakullukçu´nun telefonunun çaldığı görülüyor. Görüntülerde yapılan konuşmadan arayan kişinin HSYK Başkanvekili Kadir Özbek olduğunu anlaşılıyor. Daha önce bu telefon görüşmeleri Kadir Özbek´e sorulmuş, Özbek konuşmaları doğrulamıştı. Özbek Cihaner´le konuşmasında ´kendisinin direneceğim´ tavrına karşı çıktığını söylediğini de belirtmişti. HSYK başkanvekili Özbek´in halen yürüyen bir soruşturmada savcıları araması, terör örgütü üyeliği suçlaması yapılan bir başsavcıya da arama esnasında moral desteği vermesi hukukçular tarafından savcılara gözdağı ve yargıya doğrudan müdahale olarak yorumlanıyor, aramayı ve soruşturmayı yapan savcılar üzerinde mutlaka baskı oluşturacağı belirtiliyor. Telefon görüşmesinde Özbek´in savcılardan sicil numaralarını istediği de iddia edilmiş ancak bu iddia Özbek tarafından yalanlanmıştı. ( Ayrıntılar)

01.03.2010: Cihaner için 3´ncü kez tahliye talep edildi ve reddedildi

Avukatları Cihaner´in tahliyesi için Erzurum 2. Ağır Ceza´ya 3. kez başvurdu. Ancak akşam saatlerinde mahkeme talebi reddetti. ( Ayrıntılar)

01.03.2010: Cihaner´i tahliye ettirmek için ilginç girişim hazırlıkları

Cihaner´in, reddi hakim talebinde bulunabilmek için arama ve tutuklama kararını veren hakimler hakkında tazminat davası açacağı öne sürüldü. Cihaner´in, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ve YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan´la birlikte geliştirdikleri bu stratejiyi deneyeceği ve bu yolla tahliye taleplerini reddeden hakimlerle arasında ´husumet´ doğduğu gerekçesiyle redd-i hakim talebinde bulunacağı belirtildi. Ancak akşam saatlerinde Erzurum 2. Ağır Ceza´dan iki flaş haber geldi. Mahkeme Erzincan iddianamesini kabul ederken diğer taraftan Cihaner´in tahliye talebini 3´ncü kez reddetti. ( Ayrıntılar)

01.03.2010: FLAŞ!!! ERZİNCAN-ERGENEKON DAVASI AÇILDI: BERK 1, CİHANER 2 NOLU SANIK

Erzincan-Ergenekon soruşturması tamamlanarak hazırlanan ve Cuma günü (26.02.2010) mahkemeye sunulduğu öğrenilen iddianame Erzurum 2. Ağır Ceza tarafından kabul edildi. İddianameye göre soruşturmada birinci şüpheli 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, ikinci şüpheli ise Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında hazırladığı ve Berk´in birinci sırada sanık olduğu iddianamede en çarpıcı bölümünden biri de şu: ...Saldıray Berk´in 3. Ordu komutanı olarak elindeki tüm yetkilileri mensubu bulunduğu terör örgütünün illegal amaçları doğrultusunda kullanmaktan çekinmemesi, bilakis bu konuda diğer şüphelilerin mevki olarak diğer şüphelilerin üzerinde bulunması durumunu da kullanarak onlar üzerinde etkinlik sağlaması... Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şubesi´nde görevli Üsteğmen Ersin Ergut´un ajandasındaki el yazısı ile Dursun Çiçek imzalı İrtica ile Mücadele Eylem Planı´ndaki ifadeler örtüşüyormuş. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ´Silahlı Terör Örgütlerin Yapısı ve Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün Erzincan Yapılanması´ ara başlığında, Dursun Çiçek imzalı eylem planının Erzincan´da hayata geçirilmek istendiği, Orgeneral Saldıray Berk´in Ergenekon terör örgütüne bağlı olarak faaliyet gösterdiği ifadeleri yer alıyor. Akşam saatlerinde kabul edilen iddianame 61 sayfadan oluşuyor. 14 şüphelinin yer aldığı iddianamede; birinci şüpheli olarak 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk´in ismi geçiyor. Orgeneral Berk hakkında, TCK´nın 314/2, Terörle Mücadele Yasası´nın 5. maddesi ve TCK´nın 53 ve 58/9. maddelerinde sevki isteniyor. İddianamedeki isimler şöyle: 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk, İlhan Cihaner, Ali Tapan, Recep Gençoğlu, Nedim Ersan, Ersin Ergut, Orhan Esirger, Şenol Bozkurt, Murat Yıldız, Şinasi Demir, Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın İnce, Ahmet Saraçlar, Yaşar Baş ( Ayrıntılar)

02.03.2010: Cihaner için 4. kez tahliye talep edildi

Başsavcı İlhan Cihaner´in avukatları tutukluluk kararına 4. kez itiraz etti. ( Ayrıntılar)

03.03.2010: BDP´liler isyan etti: Ergenekoncu CHP´lilerin fezlekeleri ne zaman Meclis´e gelecek, Parti kapatma davası hevesindeki başsavcı bunları niye gözden kaçırıyor?

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ergenekon´la bağlantısı olan milletvekillerinin ortaya çıkarılmasını istedi. Birçok partili milletvekili arkadaşı hakkında ´terör örgütü propagandası´ suçlamasıyla fezleke hazırlandığını söyleyen Demirtaş, ´Ergenekon terör örgütünün faaliyetleri içinde bulunan milletvekillerinin fezlekelerini ne zaman Meclis´e göndereceksiniz? CHP´nin bazı milletvekilleriyle ilgili dosyaları savcılara ulaştırın´ dedi. Demirtaş, parti grubunda yaptığı konuşmada, CHP lideri Deniz Baykal´ın Ergenekon sürecine ilişkin tavrını sert bir dille eleştirdi. Demirtaş, Ergenekon zihniyetiyle hesaplaşılmasını ancak darbe planlarının siyasi uzantılarının da ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya´ya da mesaj gönderen Selahattin Demirtaş, Parti kapatma davası hevesindeki başsavcı bunları niye gözden kaçırıyor? diye seslendi. ( Ayrıntılar)

03.03.2010: FLAŞ!!! SAVCI: BASKI VAR, MAHKEME TANIKLARI ACİLEN DİNLESİN

Erzincan Ergenekon soruşturmasına HSYK darbesiyle atanan ve iddianameyi tamamlayarak mahkemeye sunan yeni Başsavcıvekili Taner Aksakal kendisini atayan çevreleri şok etti ve ´Gizli tanıklara baskı var. Gizli tanık delillerinin kaybolma olasılığı yüksek. Soruşturmanın selameti için çok acele dinleyin´ diyerek mahkemeden talepte bulundu. İddianamedeki bu acil talep, jandarma ve CHP´li vekillerin gizli tanıklara yaptığı baskıyı akıllara getirdi. Diyarbakır´da görülen Cemal Temizöz davasında da gizli tanıklara baskı yapıldığı iddiaları gündeme gelmiş, hatta soruşturma savcısı bu baskıyı delillendirerek dava dosyasına eklemişti. Bu şekilde delillendirilen baskılar neticesinde bazı tanıkların mahkemede ifadelerini değiştirdikleri görülmüştü. ( Ayrıntılar)

04.03.2010: Erzincan soruşturmasında önemli payı olan İliç Savcısı: Mahkeme isterse, tanık olarak ifade veririm

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nin kabul ettiği iddianamede eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt´a kurulan komplolar önemli bir yer tutuyor. Örgüt, savcıyı avda kaza kurşunuyla öldürmeyi planlamış. Kendisine kurulan tuzakları CNN´nin yayınında doğrulayan Bozkurt, istenirse ifade verebileceğini söylüyor. Erzincan İliç Savcısı Bozkurt, Başsavcı Cihaner´in şikayeti üzerine HSYK tarafından görevinden alınarak Malazgirt´e atanmıştı. Erzincan-Ergenekon soruşturması sürecinde dönemin İliç Savcısı Bayram Bozkurt´un yaptığı katkılar çok önemli. Muhtemelen bu nedenle bazı çevreler tarafından karalanmaya, küçük düşürülmeye ve hatta iddianamede de belirtildiği gibi suikaste uğratılmaya çalışıldı. Bu çevrelerin adeta sözcülüğünü yapan Radikal gazetesinin bu konulardaki yayınları, sadece İliç Savcısı hakkında değil tüm Erzincan soruşturması boyunca dikkat çekici şekilde tek taraflı ve yanıltıcı bilgi içeriyor. ( Ayrıntılar)

04.03.2010: FLAŞ!!! CİHANER´İN 4. TAHLİYE VE YARGITAY´DA YARGILANMA TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kabul ettiği, aralarında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nun da bulunduğu 10´u tutuklu 14 kişi hakkındaki iddianamenin tensip zaptında, tutuklu sanıklar Cihaner ve Gençoğlu ile birlikte Nedim Ersan, Ersin Ergut, Orhan Esirger, Şenol Bozkurt, Murat Yıldız, Şinasi Demir, Kıvılcım Üstel ve Sadri Barkın İnce´nin ´tutukluluk hallerinin devamına´, sanıklar İlhan Cihaner ve Recep Gençoğlu´nun avukatlarının tahliye taleplerinin ayrı ayrı reddine karar verildi. Tensip zaptında ayrıca şu ifadeler yer aldı: ´İddianamede sanığın üzerine atılı suçların terör suçları olması bu tür suçların görevle hiçbir şekilde bağdaşmayan, ilişkisi olmayan mütemadi suç olması bu suçun niteliği ve süreklilik arzeden özelliği nedeniyle temadinin bir kısmının görevini yaparken, yani mesai saatleri içerisinde yapılmasının bu suçu görev suçu haline getirmeyeceği, dolayısıyla sanığın üzerine atılı suçların kişisel suç olması nedeniyle sanık İlhan Cihaner vekili Hamit Sekman ile müdafileri Hikmet Aksakallı ve Çetin Fındıkoğlu´nun dosyaya görevsizlik kararı verilmesi yönündeki taleplerinin reddine, sanıklardan İlhan Cihaner´in mahkememizde yargılanmasına oy çokluğu ile karar verildi.´ Üç hakimden oluşan mahkeme heyetinde üye hakim Ali Kaya alınan tüm bu kararlara karşı çıktı. Muhalefet şerhinde ortaya koyduğu görüşleriyle dikkat çeken Hakim Kaya, Cihaner´in işlediği iddia edilen suçların görev suçu olduğunu savunmasıyla ve davanın Yargıtay´a götürülmesinde ısrar etmesiyle şaşırttı. ( Ayrıntılar)

04.03.2010: ŞOK İDDİA!!! Gizli Tanıklar ikna için Ankara´ya getirildi

Erzincan Davası´nın kayıp gizli tanıkları Munzur ve iki akrabası Ankara´da ortaya çıktı. Üç gizli tanığın ifadelerini değiştirmeleri için CHP´liler ve Cihaner´e yakın çevrelerce yoğun baskı altında olduğu iddia ediliyor. CHP´li Ahmet Ersin gizli tanıklarla görüştüğünü doğrulamış ancak gizli tanık olduğunu bilmeden tesadüfen tanıştığını ve görüştüğünü savunmuştu. Bu tesadüfler günlerdir devam ediyor olmalı ki gizli tanıklar hala ikna edilmeye çalışılıyor. Gizli tanıklardan birinin kendisine önerilen 80 bin TL rüşveti anlattığı hem iddianameye hem de gazetelere yansımıştı. Gizli tanıkların Ankara´ya getirilmesinde peşin 50 bin TL ödendiği ve yoğun baskı yapıldığı iddia ediliyor. Gizli tanıkların CHP´lilerle yapılan toplantıdan sonra bazı yüksek yargı mensuplarıyla görüştürülecekleri ve ardından Star TV başta olmak üzere bazı medya organlarına çıkartılacakları öğrenildi. ( Ayrıntılar)

06.03.2010: FLAŞ!!! Ankara´ya getirilen gizli tanıkların şok fotoğrafları

Sonsayfa sitesine ulaşan fotoğraflarda, Ankara´ya getirtilecek olan gizli tanıkların bazı medya ve CHP´lilerle görüştürüleceği iddiası doğrulandı. Erzincan soruşturmasına başından beri tek taraflı yaklaşan Radikal gazetesi muhabirinin gizli tanık Munzur ve yanındaki bir kişiyle gizlice görüştüğü fotoğraflarla belgelendi. CHP Milletvekili Erol Tınaztepe, Gizli Tanıklarla Ankara´da görüştüğünü Radikal Gazetesi´nden Mesut Hasan Benli´ye doğruladı. CHP´li Tınaztepe, ?gizli tanıklar Ankara´ya gezmeye gelmiş ben de öyle görüştüm? açıklamasını yaptı. CHP´li Ahmet Ersin de gizli tanıklarla Erzincan´daki görüşmesini, önce gizlemiş, arkasından reddetmiş ve en son ?eşinden boşanacakmış onu görüştük? gibi benzer bir gerekçeyle açıklamaya çalışmıştı. Radikal muhabirinin gizli tanıkla görüşmesinin ayrıntıları da ilginç. CHP Milletvekili Erol Tınaztepe´nin koordine ettiği gizli tanıkların ziyaret trafiğinde casus filmlerini aratmayacak mekanlar ve yöntemler seçildi. Gizli tanık Munzur görüşmeye, Davut Konig isimli bir kişiyle geldi. Radikal Gazetesi Muhabiri, haberinde ?Cihaner´in yakını? olarak belirttiği Davut Konig´le görüştü. Görüşme Ankara ŞehirlerTerminali´nin (AŞTİ) kuytu bir bölümde gerçekleşti. Daha çok evsiz ve yolda kalmış insanların uyumak için kullandığı bölümde Radikal Muhabiri ile ?gizli? görüşme ayarlandı. AŞTİ´ye Davut Konig ve gizli tanık Munzur beraber gelirken, daha sonra ayrıldılar. Radikal Muhabiri ile Konig söz konusu kuytuda bir araya geldi. Konig, Munzur ile muhabir arasında adeta mekik dokudu. Munzur´un muhabirin sorularına direkt cevap vermesi engellenirken, Konig kontrolünde kontrollü cevaplar verildi. Radikal muhabirinin gerçekleştirdiği görüşme sonrası yazdığı haberi bizzat aldığı bu ayrıntılara dayandırmayıp CHP´li vekile dayandırması daha da ilginç bulundu. ( Ayrıntılar)

09.03.2010: Erzincan´da Ergenekon operasyonu: 3 gözaltı

Erzincan iddianamesinde toplantıların yapıldığı yer olarak belirtilen ve ayrıca gizli tanıklarla CHP´lilerin buluştuğu yer olarak gösterilen Paradise Pastanesi´nin sahiplerinden iki kardeş ile bir kişi gözaltına alındı. Sorguları sonrası serbest bırakılan bu kişiler tutuksuz yargılanacak. ( Ayrıntılar)

11.03.2010: FLAŞ!!! CHP´Lİ ERSİN´İN GİZLİ TANIKLA GÖRÜŞME KAYDI YAYINLANDI

CHP Milletvekili Ahmet Ersin Erzincan´da gizli tanıklarla buluştuğu eliza otelinin silindiği söylenen güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde CHP´li Ersin´in gizli tanıkla tanıştırılması tokalaşması ve konuşmaları detaylı olarak görünüyor. Şok görüşmeye Cihaner´in avukatı Hamit Sekman ve Paradise Pastanesi´nin sahibi de katılıyor. CHP´li Ahmet Ersin gizli tanıklarla buluşmaya elinde bir çanta ile geliyor. Ersin getirdiği çantayı bırakıyor daha sonra o çantayı gizli tanıklara ifadelerini değiştirmeleri yönünde baskı yapan, onları Ankara gönderen ve bugün gözaltı sonrası Erzurum nakli yapılan, Paradise Pastanesi sahibi Erdal Erdoğan alıyor. Erdoğan çantayı alıp çıkınca peşinden Gizli Tanık Munzur da çıkıyor. Yani çantayı CHP´li Ahmet Ersin getiriyor, ama çantayı gizli tanık ekibi alıp götürüyor. Görüntülerin ortaya çıkması üzerine Ersin, kendini ilginç gerekçelerle savundu. Ersin, Munzur ile ailevi konuları görüştüğünü ileri sürdü. Elindeki siyah evrak çantasının içerisinde ise pijama ve tıraş takımı olduğunu iddia etti. ( Ayrıntılar)

13.03.2010: Yüksek Yargı, CHP´ye hala suskun. Ya aynı şeyi AK Parti yapsaydı?

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin´in Erzincan davasının gizli tanıklarından Munzur ile bir otelde buluştuğunu gösteren kamera kayıtları Türkiye´yi sarstı. Ersin de, internet sitelerinde görüntüleri yayınlanan ´skandal buluşmayı´ önce inkar etse de daha sonra doğruladı ve farklı açıklamaya çalıştı. Ancak olayla ilgili şu ana kadar ne soruşturma başlatıldı ne de yüksek yargı mensuplarından herhangi bir açıklama geldi. CHP´li vekilin, gizli tanıkla görüşmesine büyük tepki gösteren hukukçular Ersin hakkında Türk Ceza Kanunu´nun 281. ve 288. maddelerine göre; ´suç delillerini karartmak ve adil yargılamaya müdahale´den hemen soruşturma başlatılması gerektiğini belirtiyor ve ´Eğer bir terör örgütüne üyelik söz konusu ise dokunulmazlık dikkate alınmadan soruşturma başlatılabilir´ diyorlar. Başsavcı Cihaner´in gözaltına alınması olayında hemen peşpeşe açıklama yapan HSYK-Yargıtay-Danıştay üyeleri-Yargıtay Başsavcısı´nın bu skandal karşısında hala suskunluklarını sürdürmesine kamuoyunun tepkisi giderek artıyor ve Kontrgerilla ile Ergenekon´un özellikle yüksek yargıda nasıl örgütlendiğini gösteren çarpıcı bir gelişme olarak gösteriliyor. ( Ayrıntılar)

15.03.2010: Ersin´in bir yalanı daha çıktı: Avukatı otele o çağırmış

Erzincan Ergenekon soruşturmasına fiilen müdahale ederek suç işleyen CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin´in gizli tanık Munzur´la yaptığı görüşmeye dair bir açıklama da tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner´in avukatı Hamit Sekman´dan geldi. Sekman, Eriza Oteli´ndeki görüşmeye kendisini Ahmet Ersin´in çağırdığını söyledi: ´Ahmet Ersin benim tesadüfen orada olduğumu söylüyor. Halbuki beni kendisi iki kere çağırdı. Nasıl böyle bir açıklama yapar hayret ediyorum´ Sekman, Ersin´in istemesi halinde bunu ispat edebileceğini söyledi. ( Ayrıntılar)

16.03.2010: Erzincan´daki pastaneci tutuklandı

Erzincan´daki Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve daha sonra mahkemece serbest bırakılan Erdal Erdoğan, savcının itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı. İlerleyen saatlerde mahkemeye çıkarılan Erdal Erdoğan tutuklandı. ( Ayrıntılar)

16.03.2010: BAŞBUĞ´DAN SKANDAL AÇIKLAMALAR: SALDIRAY BERK´İN ARKASINDAYIZ

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner, dün Hürriyet´te yer alan röportajda Erzincan iddianamesinin bir numaralı şüphelisi 3´üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk´in arkasında olduklarını açıklayarak yeni bir skandala daha imza attı. Hukukçular, komutanların sözlerini doğrudan yargıya müdahale olarak değerlendirdi. ( Ayrıntılar)

18.03.2010: ŞOK İDDİA!!! HSYK Cihaner´i Yargıtay üyesi yapmaya kalkıştı, girişim son anda engellendi

Yargı kulislerinde konuşulan iddiaya göre bazı HSYK üyeleri, tutuklu Erzincan Başsavcısı Cihaner´i Yargıtay üyesi yapmak için geçtiğimiz günlerde adını 20 kişilik atama listesine koydu. Ancak Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya itiraz edince Cihaner´in adı listeden çıkarıldı ve ataması yapılan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı sayısı 19´da kaldı. Kulislerde dile getirilen bir başka iddia ise İlhan Cihaner´in tutukluluğunun kaldırılması için, ´kanun yararına bozma´ talebinde bulunulması. Cihaner´in avukatlarının Erzurum ve Diyarbakır mahkemelerine yaptıkları tutukluluğa itiraz talepleri her defasında reddedildi. İddiaya göre, Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekili Taner Aksakal´ın, HSYK´nın daha önce 4 özel yetkili savcı için aldığı kararın gerekçesini gözönüne almayarak Cihaner ile ilgili iddianameyi mahkemeye sunması Yargıtay´a taşınacak. İddianamenin Cihaner ile ilgili kısmı ve tutukluluk halinin kaldırılması için kanun yararına bozma talebinde bulunulacak. Bu konuda Adalet Bakanlığı´nın devreye girmeyeceğini düşünen bazı HSYK üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden itiraz edecek. CMK 310´nuncu maddesi uyarınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının kanun yararına başvurma hakkı bulunuyor. ( Ayrıntılar)

19.03.2010: ŞOK!!! CİHANER´E YARGITAY´DAN ÇEKİLEN FAKS: ´SENİ DİNLİYORLAR, DİKKAT ET!´

Aralarında İlhan Cihaner´inde bulunduğu bazı hakim ve savcıların Ergenekon soruşturması kapsamında dinlenmesine izin veren mahkeme kararının Yargıtay binasında bulunan Siyasi Partiler Bölümü´ndeki bir fakstan İlhan Cihaner´e fakslandığı ve böylece dikkatli olması konusunda uyarıldığı ortaya çıktı. ( Ayrıntılar)

20.03.2010: Cihaner´in tutukluluk itirazına 5´nci ret Diyarbakır´dan

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in tutukluluk haline beşinci kez yapılan itiraz bir üst mahkeme olan Diyarbakır 4. Ağır Ceza´da karara bağlandı. Savcı Cihaner´in avukatları tarafından yapılan itirazı görüşen mahkeme heyeti ´kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve mevcut delil durumu´ gerekçesiyle Cihaner´in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bu kararla Cihaner´in tutuklanmasına yapılan 5. itiraz da reddedilmiş oldu. ( Ayrıntılar)

Abdullah Harun

(18 Şubat 2010, 14:18), son güncel.: (20 Mart 2010)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

DEVAMI VE TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Erzincan´da savcı İlhan Cihaner ve Jandarma´nın ´ıslak imza´ operasyonları

Ergenekon soruşturmasını/davasını akamete uğratma girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1512    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.750.768