Tam
EskidenYeniye
 

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 26 sanığa toplam 166 yıl hapis cezası verildi. Öte yandan örgütle ilgili diğer davaların görülmesine de devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 26 sanığa toplam 166 yıl hapis cezası verildi. Öte yandan örgütle ilgili diğer davaların görülmesine de devam edildi. İşte kronolojik sıralamayla o gelişmeler:

SONUÇLANAN DAVALAR

Ankara: Sözde emniyet mahrem imamına 8 yıl hapis

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün emniyet mahrem imamlarından olduğu belirlenen Mehmet Şirin Çoban'a, Yargıtayın 17 yıl hapis cezasını bozmasının ardından yeniden yargılandığı davada 8 yıl hapis cezası verildi.

24 Mart'ta Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık ile avukatı hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, ilk yargılamada sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 12 yıl hapisle cezalandırıldığını, temyiz istemini görüşen Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, "cezada üst sınırın belirlenmesinde yanılgıya düşüldüğü" gerekçesiyle kararı esastan bozduğunu bildirdi.

Bunun üzerine yeniden yargılama yapılacağını belirten Mahkeme Başkanı, buna ilişkin sanık ve avukatına savunma yapmaları için söz verdi.

Yargıtayın ilamına uyulmasını talep eden sanık Çoban, lehine olabilecek hükümlerin uygulanmasını istedi.

Sanık avukatının savunmasının ardından Mahkeme Başkanı, heyetin kararını açıkladı.

Buna göre sanık Çoban, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı.

İddianameden

İddianameye göre, Mehmet Şirin Çoban, FETÖ'nün Ankara emniyet mahrem yapılanmasında örgütsel faaliyetlerde bulundu. Bu birimde "A vasfı"nda yer alan Çoban'ın, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu da tespit edildi.

İlk yargılamada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 12 yıl, "nitelikli dolandırıcılıktan" 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Çoban, ayrıca 430 bin 100 lira adli para cezasına çarptırılmıştı.

Ankara: Sözde emniyet imamına 10 yıl hapis

Ankara'da, FETÖ/PDY?nin emniyet mahrem imamı Cihan Torkay, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden yargılandığı davada, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Önceki yargılamada ceza 12 yıl idi.

24 Mart'ta Ankara 25?inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan tutuksuz sanık Torkay, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, Yargıtay'ın ilamına uyulmasını talep etti.

Sanık ve avukatının savunmasının ardandan kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa takdir indirimi uygulayarak, 10 yıl hapis cezası verdi.

Cihan Torkay, FETÖ/PDY'nin 'Ankara Emniyet Müdürlüğü yapılanması'na yönelik soruşturmada, hakkında açılan dava kapsamında, Ankara 25?inci Ağır Ceza Mahkemesi?nde yargılanırken, 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme heyeti, 'Ceyhun' kod adını kullandığı ve ?müdür? statüsüyle örgütsel faaliyet yürüttüğü iddia edilen sanığa takdir indirimi uygulamadı. Karar sonrası Yargıtay?a giden dosya, sanığa takdir indirimi yapılması gerektiği gerekçesiyle esastan bozularak, yerel mahkemeye gönderilmişti.

Şanlıurfa: Sözde il imamına 14, eşine 5 yıl hapis

Şanlıurfa'da, FETÖ'nün sözde "Şanlıurfa il imamı" olduğu iddiasıyla yargılanan sanık Osman Nuri Karabaş'a "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 14 yıl 4 ay 15 gün, eşi Pembe Karabaş'a ise ""silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıl hapis cezası verildi.

29 Mart'ta Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Osman Nuri ile eşi Pembe Karabaş, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanıklar, adalete güvendiklerini belirterek, tahliyelerini talep etti.

Sanık avukatları ise örgütle bağının bulunmadığını iddia ettikleri müvekkillerinin sağlık problemlerinin olduğunu ileri sürdü.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan sanık Osman Nuri Karabaş'a 14 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Sanığın eşi Pembe Karabaş'a ise ""silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıl hapis cezası veren heyet, sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi.

İstanbul: 'Meksika imamı' Osman Karaca'ya 7 yıl hapis

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Kamboçya'da yakalayarak Türkiye'ye getirdiği, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Meksika imamı" olduğu belirtilen Osman Karaca, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

6 Nisan'da İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Osman Karaca, avukatıyla katıldı.

Duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan Karaca, suçlamaları kabul etmeyerek, "Sözde Meksika imamı olduğum iddia edilmektedir, bu gülünç bir iddiadır. 2016 ağustosta okuldaki görevimden istifa ettim, Kamboçya'dan gelen iş teklifini kabul ettim. Kim tarafından imam olarak görevlendirildiğime dair dosyada herhangi bir belge yoktur. Ben sadece eğitimciyim. Bu çürük bir iddiadır." dedi.

Birikimlerini, 1998'den bu yana faizsiz bankacılığı tercih ettiği için Bank Asya'da değerlendirdiğini ve iddia edildiği gibi hesaplarında 2013 yılı sonunda herhangi bir artış bulunmadığını öne süren Karaca, iddianamede geçen telefonun kendisine ait olmadığını ve ByLock kullanmadığını belirtti.

Kamboçya'dan getirildiğini ve 4 gün boyunca gözaltında tutulduğu için tepki amacıyla susma hakkını kullandığını, bunun bir anayasal hak olduğunu ifade eden Karaca, 2 yıl 10 aydır tutuklu olduğunu hatırlatarak, tahliye ve beraatını talep etti.

Karaca, son söz olarak da, "Ben bir suç işlemedim. Beraatımı talep ediyorum." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Karaca'ya, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 6 yıl hapis cezası verdi. Heyet, suçun FETÖ kapsamında olduğu gerekçesiyle cezayı önce 9 yıla çıkardı, daha sonra da sanığın iyi halini gözeterek 7 yıl 6 aya indirdi.

"Casusluk" suçundan yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraat hükmü kuran heyet, yapılan tespitler, ByLock kullanması ve kaçacağı yönünde kanaat oluşması gerekçesiyle sanığın, hükmen tutuklanmasına da karar verdi. Sanığın karar kesinleşinceye kadar tutuklu kalacağı bildirildi.
İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Karaca'nın, FETÖ'nün Kamboçya dış yapılanmasında yer alan Zaman International School'da okul müdürü olarak görev yaptığı ve sonrasında örgüt tarafından "Meksika ülke imamı" olarak görevlendirildiği anlatılıyor.

Osman Karaca'nın, Meksika'nın Meksiko şehrinde faaliyet yürüten, FETÖ'ye müzahir Türkiye Meksika Endüstri ve Ticaret Odası isimli derneğin faaliyetleri sırasında etkin bir şekilde öne çıktığı belirtilen iddianamede, bu derneğin örgüte müzahir TUSKON ile bağlantılı olduğu da vurgulanıyor.

İddianamede, Osman Karaca'nın örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in çağrısı üzerine Bank Asya'ya para yatırdığı ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı kaydedilen iddianamede, sanığın, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" ile "uluslararası casusluk" suçlarından 16 yıldan 26 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

Hakkında arama ve yakalama kararı olan Karaca, MİT tarafından yurt dışında düzenlenen operasyonda Kamboçya'da yakalanmış ve 19 Ekim 2019'da Türkiye'ye getirilmişti. Karaca, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan tutuklanmıştı.

Diyarbakır: Sözde bölge imamına verilen 13 yıl hapis onandı

Diyarbakır'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklu yargılandığı davada, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan, 6 ilden sorumlu "dar bölge imamı" görevini yürüten Yusuf Coşkun'un cezası Yargıtay tarafından onandı.

6 Nisan'da dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin delilleri eksiksiz toplayarak özleri değiştirilmeksizin tartıştığını, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandığının altını çizdi.

Sanığın FETÖ'ye ait El Hamra adlı şirketin genel müdürlüğünü yaptığı belirtilen kararda, sanığın temyiz başvurusunda ByLock kullanıcısı olduğunu inkar ettiğini, ancak adına kayıtlı kullandığı telefonun incelenmesinde, Bitlis imamı olduğu için o ilin plakasını kullanarak ?yurur13? kullanıcı adıyla 599 kez giriş yaptığı, 980 mail, 5490 mesaj aldığı, 5496 mesaj gönderdiğinin delillerle sabit olduğu vurgulandı.

Sanığın 6 ilden sorumlu bölge mahrem imamlığının yanı sıra tanıkların teşhis ve anlatımlarına göre Bitlis'te örgütün sözde Valisi sıfatıyla en üst düzeyde illegal faaliyetleri organize ettiği belirtildi.

Yargıtay, 13 FETÖ sanığının farklı illerde alınan ifadelerinde sanığın örgütsel konumuyla ilgili uyumlu bilgiler verdiklerini, bölge imamı olduğu ve kripto faaliyetler yürüttüğüne dair somut bilgiler verdiklerini, bu tanıkların sanığa iftira atmaları için hiçbir neden bulunmadığına da dikkat çekti.

Yargıtay, sanığın mahkûmiyet kararını oy birliğiyle onayıp hükmen tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Dosyada Yusuf Coşkun'la ilgili itiraflarda bulunan 13 FETÖ sanığının ifadeleri ise şöyle:

* Sınırsız fonu ve yetkisi vardır. Asıl mesleği Türkçe öğretmeni olmasına rağmen örgütün güvendiği sağlam gördüğü kadrolardandır. Bu nedenle 6 ilden sorumlu bölge mahrem imamı oldu. 17/25 Aralık'tan sonra Bank Asya kapanmasın diye bizlere ?Ev, araba ne varsa satın, hatta başka bankalardan kredi kullanıp buraya yatırın' diye sürekli telkinde bulunuyordu.

* Örgütün en önemli önceliği paradır. Para her şeyden önemliydi. Para getiren, himmet verenler el üstünde tutulurdu. 2015'ten sonra örgütte dağılmalar, kopmalar olunca büyük bölge sistemi değişti ve yeni yapılanmalara gidildi. Yusuf Coşkun, Hidayet Karaca'ya ve Zaman gazetesine sahip çıkmak için pankartlar hazırlayıp duruşma öncesi adliye önünde eylem yapmamız istiyordu.

* Yusuf Coşkun ?Bereket parası' adı altında kazancımız ve paramız bereketlensin diye bize F serisi 1 dolar verip saklamamızı istedi. Bize sıklıkla Fetullah Gülen'in vaazlarını izletiyordu.?

Adana: Sözde ev ablasına 7 yıl hapis

Adana'da, sahte isimle sosyal medya hesabı üzerinden örgüt lehine propaganda faaliyeti yürüttüğü ve 'mahrem imamların' talimatıyla 'ev ablalığı' yaptığı iddia edilen S.Ş., "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

12 Nisan'da Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık S.Ş. İle avukatı katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın ByLock kullandığını, sahte isimle sosyal medya hesabı üzerinden örgüt lehine propaganda faaliyeti yürüttüğünü, FETÖ'ye ait evlerde kaldığını, örgüt üyeleriyle irtibatının belirlendiğini ve 'mahrem imamların' talimatıyla 'ev ablalığı' yaptığını belirtti.

Savcı, sanığın örgütle iltisakı gerekçesiyle kapatılan eğitim kurumlarında "tayine tabi personel" statüsünde çalıştığını, örgütsel sohbetlere katıldığını, hakkında somut ve tutarlı tanık beyan ve teşhislerinin bulunduğunu belirterek, S.Ş'nin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Adana: Eski emniyet müdürünün 6 yıl hapis cezası değişmedi

Adana'da, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapse mahkum edilen eski eski emniyet müdürüne yeniden yargılandığı davada aynı ceza verildi.

14 Nisan'da Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci kez görülen davanın duruşmasına tutuksuz yargılanan eski emniyet müdürü A.M.D. Ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında sanığın Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak görev yaptığını, ByLock kullandığını, örgütün sohbet toplantılarına katıldığını, veri inceleme raporuna göre FETÖ'ye sadakati ve bağlılığı en üst düzeydeki kişilerin bulunduğu "A5" koduyla derecelendirildiğini ve örgütün mahrem emniyet yapılanmasında yer aldığını belirterek, A.M.D'nin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

A.M.D, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış, Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanık hakkında aynı suçtan derdest soruşturma bulunduğu gerekçesiyle kararı yeniden incelenmek üzere yerel mahkemeye göndermişti.

Şanlıurfa: Örgüt sohbetçisi eski öğretmene 7 yıl hapis

Şanlıurfa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan eski öğretmene, 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verildi.

18 Nisan'da Şanlıurfa 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanık H.Ö.T. İle avukatı katıldı.

Duruşma savcısı, esasa ilişkin mütalaasında, sanığın Bylock programı kullandığının tespit edildiğini ve örgüt içerisinde "Haydar" kod adıyla sohbet faaliyeti yürüttüğünün tespit edildiğini belirtti.

Savcı, eski öğretmen olan sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılması yönünde görüş sundu.

Sanık ise savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası vererek, sanığın mevcut halinin devamına hükmetti.

Adana: Sözde örgüt serrehberine 7 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 'serrehberi' olduğu söylenen F.M.K. İsimli sanığın cezası belli oldu. Mahkeme heyeti, Sanık F.M.K'yi "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

18 Nisan'da Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık F.M.K. İle avukatı katıldı.

Savcı, esasa ilişkin mütalaasında sanığın HTS kayıtlarının incelemesinde FETÖ'nün "bölge imamları" ile irtibatlı olduğunun, örgüte ait evlerde kaldığının, sohbet toplantıları düzenlediğinin, "örgüt üyeliği" suçundan işlem yapılanlarla görüşme kaydının bulunduğunun ve FETÖ iltisakı gerekçesiyle kapatılan eğitim kurumlarında 12 yıl "tayine tabi personel" statüsünde çalıştığının anlaşıldığını belirtti.

F.M.K'nin örgüt elebaşının talimatı sonrasında Bank Asya hesabında olağan dışı artış yaşandığını ve FETÖ içinde "serrehber" olarak faaliyet gösterdiğini bildiren savcı, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Sanık F.M.K, savunmasında suçlamaları reddederek, "Örgütsel bir konumum bulunmamaktadır. FETÖ üyesi değilim. Beraatimi talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Gaziantep: Asker sorumlusuna 8, eşine 6 yıl hapis

Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada, örgütün askerlerden ve askeri öğrencilerinden sorumlusu olduğu iddia edilen sanığa 8 yıl 9 ay, eşine ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

19 Nisan'da Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Mustafa, eşi Sevilay, kardeşi Alper K. Katılmazken avukatları hazır bulundu.

Sanık avukatları, suçlamaları kabul etmedi.

Duruşma savcısı, sanık Mustafa K'nin FETÖ'nün TSK yapılanmasında askerlerden ve askeri öğrencilerden sorumlu olduğunu, sahibi olduğu lokantada örgüt mensubunu sakladığını, ikametinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiğini kaydetti.

Sanık Sevilay K'nin de örgütsel toplantılarda "sohbet" verdiğini kaydeden savcı, sanık Alper K'nin ikametinde örgütsel dokümanlar ele geçirildiğini belirterek sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan sanıklardan Mustafa K'ye 8 yıl 8 ay, eşi Seval K'ye 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi, Alper K'nin beraatine hükmetti.

Adana: 14 sanıklı davada 2 sanığa 7'şer, 1 sanığa 6, 4 sanığa 1'er yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne ilişkin davada yargılanan tutuksuz 14 sanıktan 7'si, 1 yıl 13 ay ile 7 yıl 15 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

25 Nisan'da Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların örgüt elebaşının talimatı sonrası Bank Asya hesaplarında olağan dışı artış yaşandığını, örgütsel sohbet toplantılarına katıldıklarını ve FETÖ iltisakları gerekçesiyle KHK ile kapatılan dernekte üyelik kayıtlarının bulunduğunu belirterek, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmaları yönünde görüş sundu.

Beraatlerini istediler

Savunması alınan sanık Y.S. Suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "FETÖ üyesi değilim. Örgütsel bir konumum yoktur. ByLock kullanmadım. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum" ifadesini kullandı.

Diğer sanıklar da FETÖ üyesi olmadıklarını savunarak beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan sanıklar F.U. Ve S.Y'yi 7 yıl 15'er ay, F.B'yi 6 yıl 3 ay, N.B, E.A, H.S. Ve N.U'yu "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 1 yıl 13'er ay hapis cezasına çarptırarak mevcut hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme diğer 7 sanığın ise "delil yetersizliği" gerekçesiyle beraatine hükmetti.

Adana: MİT TIR'ları kumpasına katılan sanıkları serbest bırakan eski hakime 7, eşine 6 yıl hapis

Adana?da, MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin gözaltına alınan sanıkları delil yetersizliğinden serbest bırakan eski hakim Cebrail Cem Alıcı, 'FETÖ/PDY üyeliği' suçundan tutuklu yargılandığı davada 7 yıl 6 ay, aynı suçtan tutuklu yargılanan eşi Nurdan Alıcı da 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10 Mayıs'ta Ankara 28?nci Ağır Ceza Mahkemesi?nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Cebrail Cem Alıcı, Nurdan Alıcı ile avukatları katıldı.

Savunmasını daha önce yazılı olarak verdiğini belirten Cebrail Cem Alıcı, FETÖ/PDY üyeliği suçlamasını kabul etmediğini söyledi. Sanık Nurdan Alıcı ise ByLock tespit edilen telefonu kendisinin değil, eşinin kullandığını savundu. Bu nedenle eşiyle tartıştığını ifade eden Nurdan Alıcı, suçsuz olduğunu söyleyerek, beraat talebinde bulundu.

Sanıkların son sözlerinin ardından kararını veren mahkeme, 'terör örgütü üyeliği' suçundan sanık Cebrail Cem Alıcı'ya 7 yıl 6 ay, eşi Nurdan Alıcı'ya ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Adana'da MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin gözaltına alınan sanıkları delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakan ve örgütün yargı ayağında etkin rol oynadığı öne sürülen eski hakim Cebrail Cem Alıcı, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında 20 Temmuz 2016'da gözaltına alındı. Alıcı ve eşi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'terör örgütüne üye olma' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İzmir: 7 yıl hapis hükümlüsü havaalanında yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne ait sosyal medya hesapları yine, örgüt üyeleriyle ilgili sözde mağduriyet algısı oluşturmak için harekete geçti. Bunun son örneği, İzmir Maltepe Askeri Lise öğrencisi iken darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen Mustafa Enis Durak oldu. Durak'ın annesiyle duruşma salonu önünde çekilmiş fotoğrafını paylaşan örgüte ait sosyal medya hesapları, Durak'ın 6 ay içinde 3'üncü kez tutuklanıp cezaevine gönderildiğini dile getirdi. Oysa, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Can Tuncay'ın koordinesinde yürütülen ankesörlü telefon soruşturmasına takılan Durak'ın 2014 yılında 5 kez ankesörlü telefondan mahrem imamı tarafından arandığı saptandı. Hakkında örgüt evlerine gittiği ve askeri öğrenci iken Yusuf ve Kenan kod isimli mahrem imamların sohbet grubunda yer aldığı tespit edildi.

10 Aralık 2021'de tutukluyken hakkında dava açıldı ve tahliye edildi. İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesi ise 14 Nisan'da gerçekleştirilen ilk duruşmada hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Sanık avukatlarının itirazı üzerine bir üst mahkeme 21 Nisan'da tahliye kararı verdi. Davanın 10 Mayıs'taki karar duruşmasına katılmayan Durak hakkında 'Silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 7 yıl 15 ay hapis cezası verilmesine ve tutuklanmasına hükmedildi.

Adana: Mahrem imamlarla görüşen sanığa 7 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı belirlenen sanık, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

16 Mayıs'ta Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık H.K. Ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında H.K'nin ByLock kullandığının belirlendiğini, sohbet toplantılarına katıldığını, haklarında "örgüt üyeliği" suçundan işlem yapılan "mahrem imamlar" ile görüşme kaydının bulunduğunu belirterek, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Sanık H.K. Savunmasında, ByLock kullanmadığını ve örgütsel konumunun bulunmadığını öne sürerek "FETÖ üyesi değilim. Mahrem imamlar ile irtibatım yoktur. Beraatimi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Kayseri: Eski yüzbaşıya 7 yıl hapis

Kayseri?de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alınan yüzbaşı Ö.B., tutuklu yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

17 Mayıs'ta Kayseri 2?nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanık Ö.B. İle avukatı Semih Emin Akbulut hazır bulundu.

Örgütün mahrem imamları tarafından ankesörlü veya sabit hatlardan ardışık olarak arandığı iddiasıyla hakkında dava açılan Ö.B., örgüt ile hiçbir irtibatının olmadığını ileri sürerek, beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ö.B.?yi, ?silahlı terör örgütüne üye olma? suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırarak, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Adana: Eski dershane müdürüne 7 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne ilişkin davada yargılanan eski dershane müdürü M.Y. 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

26 Mayıs'ta Adana 12.Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuksuz sanık M.Y. İle avukatı katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın FETÖ iltisaklı olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan kurumlarda örgüt içi tayine tabi tutularak dershane müdürü olarak görev yapması ve haklarında "örgüt üyeliği" suçundan adli işlem yapılan kişilerle yurt dışına çıkış kaydının bulunması, örgütsel nitelikli sohbet toplantıları düzenlemesi ve hakkındaki tutarlı tanık beyan ve teşhisleri dikkate alınarak üzerine atılı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılması talep etti.

Sanık M.Y. İse savunmasında FETÖ üyesi olmadığını belirterek, "Mütalaayı kabul etmiyorum. Örgütsel bir konumum yoktur. ByLock kullanmadım. Beraatimi talep ediyorum." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı sanık M.Y'nin mevcut halinin devamına karar verdi.

Kayseri: 7 yıl hapis cezalı firari yakalandı

Kayseri'de, FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan hakkında 7 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs, jandarma ekiplerince yakalandı.

27 Mayıs'ta, İl Jandarma Komutanlığınca terör suçlarından aranan şahısların yakalanmasına yönelik yürütülen çalışmalar çerçevesinde 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan hakkında 7 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan M.M., Kocasinan ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik terörle mücadele operasyonlarına azim ve kararlılıkla devam edildiği bildirildi.

Ankara: Yunanistan'ın sınır dışı ettiği 7 yıl hapis cezası hükümlüsü hakim tutuklandı

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü üyeliğinden hapis cezasına çarptırılan ve 2018'de adli kontrol şartıyla serbest bırakılması sonrasında geçen hafta kaçtığı Yunanistan'dan sınır dışı edilen eski hakim tutuklandı.

27 Mayıs'taki gelişmeye dair edinilen bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edilen Erhan Palancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldı.

İddianamede, Palancı'nın ByLock kullanıcısı olduğu, aynı zamanda örgütsel bağlantısını ortaya koyan çok sayıda tanık beyanı bulunduğu belirtildi.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Palancı, 20 Aralık 2018'de "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yaklaşık 18 ay tutuklu kalan Palancı, mahkumiyeti kesinleşene kadar hükümle birlikte yurt dışı yasağı konularak tahliye edildi.

O dönem Palancı'nın kendisi gibi eski hakim olan eşi de aynı suçtan Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesince hapis cezasına çarptırıldı.

Bota bindirip geri gönderdiler

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen yazıda 21 Mayıs gece saatlerinde, Şehit Er Cem Havale Karakolu sorumluluk sahası 1. Derece Askeri Yasak Bölgede 4 kişinin yakalandığı bilgisi yer aldı.

Kimlik ve adli kayıt sorgusunun sonucunda, yasak bölgede yakalananlardan 2'sinin FETÖ'den hapis cezasına çarptırılan ve dosyaları temyiz için Yargıtay 3. Ceza Dairesinde bulunan Palancı çifti oldukları belirlendi.

Bunun üzerine gözaltına alınan çiftin bu durumu, yargılamalarının yapıldığı Ankara ve Erzurum'daki ağır ceza mahkemelerine bildirildi.

Video konferans aracılığıyla Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıkarılan Erhan Palancı, adli kontrol şartıyla tahliye edilmesinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçtiğini söyledi.

Eşiyle yurt dışına kaçmak için karar aldıklarını kaydeden Palancı, bu kapsamda Meriç Nehri'nden geçerek Yunanistan'a vardıklarını ifade etti.

Buradaki toplama kampına götürüldüklerini ancak kısa bir süre sonra Yunan askerlerinin, kendilerini bir bota bindirerek Türkiye'ye gönderdiklerini anlatan Palancı, "Yasa dışı yoldan Yunanistan'a geçtik ancak bizi deport ettiler ve Türkiye'ye geri gönderdiler. Türkiye'ye dönünce teslim olduk. Eşim tutuklandı, pişmanım. Ev hapsi dahil uygun görülecek adli kontrol ile serbest bırakılmayı talep ederim." dedi.

Mahkeme, 20 Aralık 2018'deki karar duruşmasında adli kontrol şartını ihlal etmesi halinde yeniden tutuklanacağı ihtarının yapılmasına rağmen sanığın yurt dışına kaçmaya çalıştığına dikkati çekerek, Palancı'nın tutuklanmasına karar verdi.

DEVAM EDEN DAVALAR

Ankara: Yunanistan'a kaçarken yakalanan tuğgeneral Nuri Cankıymaz davası

Ankara'da, Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakalanan eski Milli Savunma Bakanlığı Personel Daire Başkanı emekli tuğgeneral Nuri Cankıymaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından yargılandığı davaya devam edildi.

5 Nisan'da Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Cankıymaz, tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferans aracılığıyla katıldı, avukatı ise salonda hazır bulundu.

Cankıymaz, FETÖ'nün mahrem imamları ile ankesörlü ve kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiğine dair tespiti reddettiğini ve kendisini aradığı belirlenen kişileri tanımadığını öne sürdü.

Uzun süredir tutuklu olduğunu belirten Cankıymaz, tahliyesini istedi.

Cankıymaz'ın avukatı da müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürerek, tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Beyanların ardından ara kararı açıklayan mahkeme başkanı, oy çokluğuyla sanığın "konutu terk etmeme" ve "yurt dışına çıkış yasağı" adli kontrol şartlarıyla tahliyesine karar verildiğini bildirdi.

Duruşmaya 22 Haziran'da devam edilecek.

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Nuri Cankıymaz'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, 25 Şubat'ta yasa dışı yollardan Yunanistan'a kaçmaya çalışırken Edirne sınırında güvenlik güçlerince yakalanmıştı.

İşlemlerin ardından Ankara'ya getirilen Cankıymaz hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından dava açılmıştı.

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Aralık 2021'deki celsede Cankıymaz'ı tahliye etmiş, başsavcılığın itirazı üzerine sanık ertesi gün tutuklanmıştı.

Ankara: 'Orta Asya sorumlusu' Orhan İnandı davası

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yurt dışında yakalanıp, Türkiye'ye getirilen FETÖ/PDY'nin sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın yargılanmasında, yine MİT operasyonuyla Özbekistan'dan getirilen FETÖ sanığı Gürbüz Sevilay tanık olarak dinlendi. Mahkeme, sanığın tahliye talebini reddetti.

14 Nisan'da Ankara 23?üncü Ağır Ceza Mahkemesi?nde görülen duruşmada, yine MİT operasyonuyla yurt dışından getirilerek, Ankara 2nci Ağır Ceza Mahkemesinde tutuksuz yargılanması devam eden Gürbüz Sevilay, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi?yle bulunduğu ilden tanık olarak dinlenildi.

FETÖ?nün Özbekistan ve Kırgızistan yapılanmasında yer aldığı iddia edilen Sevilay, İnandı?yı Kırgızistan?da bulunan eğitim kurumlarının genel müdürü olarak tanıdığını söyleyerek, ?2014 yılında Kırgızistan?a iş yapmak için gittiğimde kendisini ziyaret ettim ve iş yapmak istediğimi söyledim. Kendisi de bana yardımcı olarak orada iş yapan iş insanlarıyla tanıştırdı. Orta Asya Cumhuriyetlerinde tanıdık biri vasıtasıyla gitmezseniz iş yapamazsınız. Kırgızistan?da sokakta gezen 10 kişiye sorun 3?ü Kırgız cumhurbaşkanını bilir; ama İnandı?yı aynı 10 kişiye sorun en az 8?i tanır? dedi.

Orhan İnandı da Kırgızistan?a gelen iş adamlarını Türk büyükelçiliğinin kendisine yönlendirdiğini söyleyerek, aynı şekilde Kırgız devlet yetkililerinin de Türk iş adamları arasında sıkıntı olduğunda kendisine yönlendirdiğini söyledi.

Sevilay?dan sonra 2 tanık daha mahkemede ifade verdi.

İnandı, kolunda kırık olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini belirterek, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Orhan İnandı?nın tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kilis: Fetö'den ihraç eski yarbaya kasıtla adam öldürmek suçundan yargılandığı dava

Kilis'te, 2017 yılında sınır hattında meydana gelen ve mühendis Mehmet Akcan'ın öldüğü mayın patlamasıyla ilgili, FETÖ'den ihraç dönemin 2. Hudut Tabur Komutanı eski kurmay yarbay dahil 8 sanık hakkında açılan davaya devam edildi. Davada eski kurmay yarbay M.O.A için "olası kastla bombalayarak adam öldürme" suçundan müebbet hapis, diğer 7 sanık için de "taksirle ölüme neden olma" suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası isteniyor.

17 Mayıs'ta Kilis Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar M.O.A. Ve M.Ş. İle diğer sanık avukatları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Tutuksuz yargılanan eski kurmay yarbay M.O.A, suçlamaları kabul etmeyerek önceki ifadelerini tekrar ettiğini söyledi.

Sanık M.Ş. de aleyhindeki iddiaları kabul etmediğini belirterek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, olayda başka sorumluluğu tespit edilen ya da edilecek olanlarla ilgili gereğinin yapılması için başsavcılığa yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı 30 Haziran'a erteledi.

Olay

Kilis'te mühendis Mehmet Akcan, 23 Ağustos 2017'de, Demirışık köyü Şimşek Hudut Karakolu sorumluluk alanındaki sınır hattında yapımı süren duvar çalışmalarını kontrol ederken aracıyla mayının üzerinden geçmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

FETÖ'den ihraç edilen dönemin 2. Hudut Tabur Komutanı eski kurmay Yarbay M.O.A. Hakkında "olası kastla bombalayarak adam öldürme" suçundan müebbet ve diğer sanıklar M.Ş, H.O, A.Ü, M.S, M.G.İ, N.Y. Ve S.K. Hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası talebinde bulunulmuştu.

İddianamenin sonuç bölümünde ise uzmanlık raporları, kamera kayıtları, bilirkişi raporu, şüpheli beyanları, olay yeri inceleme raporu ve tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde olay tarihinde tabur komutanı olarak görev yapan M.O.A'nın bölgeye patlayıcı madde yerleştirildiğini bilmesine rağmen tedbir almadığı ve durumu üstlerine bildirmediği için "olası kastla bombalayarak adam öldürme" suçunu işlediği kaydediliyor.

Kayseri: Boydak'ın Eşi Tekrar Yargılanıyor

Kayseri'de, FETÖ/PDY'nin oturma (sohbet) imamı olduğu suçlamasıyla yargılanan ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski Boydak Holding yöneticisi Şükrü Boydak'ın eşi Aliye Boydak'ın, Yargıtayın soruşturmanın eksik yürütüldüğü gerekçesiyle bozma kararı vermesi üzerine yeniden yargılanmasına başlandı.

9 Haziran'da Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Aliye Boydak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Mahkeme başkanının Yargıtay'ın kararını okumasının ardından ifade veren sanık, bozma ilamına uyulmasını isteyerek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Olay

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Aliye Boydak, 28 Şubat 2018'de görülen karar duruşmasında, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edilmişti.

İtiraz sonrası Ankara Bölge Adliye Mahkemesinin kararı hukuka uygun bulmasının ardından sanık avukatları dosyayı Yargıtay'a taşımıştı.

Sanık avukatlarının karara itirazını değerlendiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, soruşturmanın eksik yürütüldüğü gerekçesiyle bozma kararı vererek dosyayı yerel mahkemeye göndermişti.

Paralel yapı-02 Mayıs (2017) 'Kayseri 6 sanık (ilk 17) Oturma İmamları Yapılanması' davası (bitti)
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

(10 Haziran 2022, 12:16) son günc.(10 Haziran 2022, 17:13)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=15281    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.505.089