Tam
EskidenYeniye
 

Erzincan davasında 3. duruşma: Soruşturma sürüyor

Erzincan-Ergenekon davasının üçüncü duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde bugün görülmeye başladı. İddianamenin bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk bugünkü duruşmaya da katılmadı. Duruşmada Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçildi. Ara kararların açıklanmasının ardından söz alan Başsavcı İlhan Cihaner de usüle yönelik eleştirilerde bulundu.

Önceki haber title=Sonraki haber

Erzincan davasında 3. duruşma: Soruşturma sürüyor

Erzincan-Ergenekon davasının üçüncü duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde bugün görülmeye başladı. İddianamenin bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk bugünkü duruşmaya da katılmadı. Duruşmada Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçildi. Ara kararların açıklanmasının ardından söz alan Başsavcı İlhan Cihaner de usüle yönelik eleştirilerde bulundu.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Erzincan´daki silahlı terör örgütü davasında Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçildi. Ara kararların açıklanmasının ardından söz alan Başsavcı İlhan Cihaner de usüle yönelik eleştirilerde bulundu. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk´in haricinde tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu da katıldı. Duruşmayı takip etmek için Başsavcı İlhan Cihaner´in eşi Muteber Cihaner ile tutuksuz sanıklar Erzurum Bölge Jandarma Komutanlığı emrine atanan Erzincan eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Yaşar Baş da adliyeye geldi.

Suç duyurusu

Davanın üçüncü gün oturumunda Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, duruşmaya başlamadan önce, alınan iki ara kararı açıkladı. Duruşmanın ses ve görüntü kayıtlarının, sanık avukatları ve sanıklara dağıtılması talebine ilişkin, söz konusu kayıtların, duruşma bitiminde tanzim tutanağı düzenlenerek sanıklara ve avukatlara dağıtılmasına karar verildiğini bildiren Karatay, alınan ikinci kararın ise Cihaner´in avukatı Turgut Kazan´ın dünkü duruşmada, savcı suç işlemiştir şeklindeki ifadesinin kayıt çözümleriyle birlikte Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderilmesi olduğunu söyledi.

Usül itirazı yapan Cihaner´in talebi reddedildi

Ara kararların açıklanmasının ardından söz isteyen Cihaner, usule ilişkin bazı değerlendirmelerinin olacağını söyledi. Koruma polisinin ifadesinin alındığını belirten Cihaner, kendisiyle ilgili halen yürütülmekte olan bir soruşturmanın olup olmadığının bildirilmesini talep etti. Cihaner ayrıca, kendisi ve diğer sanıklarla ilgili önleyici dinleme yapılıp yapılmadığını sordu. Bunun üzerine Karatay, değerlendirme yapmak üzere salonun düzenini bozmadan duruşmaya 5 dakikalık ara verdi. Verilen arada Cihaner´in de avukatlarıyla görüşmesine izin verildi. Aranın ardından Karatay, Cihaner ve davanın diğer sanıkları hakkında ayrı bir soruşturma olup olmadığının Erzurum Başsavcılığı´ndan sorulmasına hükmetti. Sanıklar hakkında önleyici dinleme yapıldığına ilişkin soruya ise bu konunun yasal olarak açıklanmasının mümkün olmadığından TİB´e sorulması talebinin reddine karar verdi.

Erzincan soruşturması sürüyor mu?

İlhan Cihaner´in avukatlarından Hikmet Aksakallı, söz alarak savcılığın elindeki delillerin tamamını ortaya koyması gerektiğini ifade etti. Sanık avukatlarının itirazları üzerine söz alan savcı Taner Aksakal, ´Demokrasiye Müdahale Planı´nın hayata geçirilmesiyle ilgili soruşturmanın tefrik edilerek ayrı bir numara üzerinden devam ettiğinin yargılama konusu olan iddianamede belirtildiğini hatırlattı. Süren soruşturma dosyasında davanın bazı sanıklarına ilişkin delillerin bulunduğunu belirten Aksakal, bu delillerin iddianameye dönüştüğünde bu dava dosyasına da sunulacağını kaydetti. Şu anda yargılanan sanıkların mahkeme önüne çıkmasının gecikmemesi, yasal haklarının ihlal edilmemesi için bir an önce dava açıldığını kaydeden Aksakal, Buradaki bazı sanıklarla ilgili belgelerin bu aşamada dava dosyasına konulması gizlilik kararına aykırı olacak ve soruşturmaya halel gelecek. Bu nedenle bu aşamada bazı delilleri sunmadık. O dava açıldığında delilleri de sunacağız. açıklamasında bulundu. Sanık avukatlarının buna itiraz etmeleri üzerine tekrar söz alan savcı Aksakal, huzurda yargılanan sanıklar için süren herhangi bir soruşturma olmadığını tekrar vurguladı. Aksakal, Huzurda olmayan bir kısım kişiler, meçhul kişiler hakkında soruşturma sürüyor. O kişilerle buradaki sanıkların irtibatını gösteren delilleri ibraz etmedim. Ben sanıklar lehine ya da aleyhine dosyaya herhangi bir delil koymamış değilim. Cihaner benim dosyaya delil koymadığımı söylüyor, isterse bu konuda suç duyurusunda bulunabilir. dedi. Daha sonra Mahkeme Başkanı Karatay, usule ilişkin diğer avukatların da itirazlarının tamamlanmasının ardından tutuksuz sanık Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçilmesine karar verdi.

Albay mahkemede anlattıklarının kayda geçirilmesini istemedi

Albay Ali Tapan: Hedef TSK, savcıların isim listesini deşifre etmesi terörle mücadeleyi olumsuz etkiledi

İddianamede üç numaralı sanık olarak yer alan tutuksuz sanık Albay Ali Tapan savunmasında suçlamaları reddetti. Tapan, savunmasına başlarken hala süren bir soruşturma olduğu için göstereceği tanıkların ´sanık´ olabileceğini belirterek, duruşmada ismini açıklamayacağını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, duruşma sonunda getirdiği takdirde tanığı gizli olarak dinleyebileceklerini söyledi. İddianamede gizli tanıklar dışında başka somut delil bulunmadığını ileri süren Tapan, Silahlı terör örgütüne üye olmam hayatın olağan akışına aykırıdır. Görevim nedeniyle 25 yıldır terörle mücadele ediyorum. Başarı madalyalarım var. Bu dava bana yönelik iftiradır. Bu davada yargılanmamın tek nedeni Erzincan İl Jandarma Komutanı olarak bazı dini cemaatlerle ilgili yürütülen soruşturmalara adli kolluk yapmam. Buraya benim yerime başka komutan atansa o sanık olacaktı. Bu davaya nereden bakılırsa bakılsın usulsüzdür. diye konuştu. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nin görevsiz olduğunu, davanın görevsizlik kararı verilerek Yargıtay´a gönderilmesi gerektiğini ifade eden Tapan, Jandarma komutanı olarak İrtica ile Mücadele Eylem Planı´nın uygulanması noktasında Saldıray Berk ve Cihaner´in talimatlarını uyguladığım, astlarıma da emirler verdiğim iddia ediliyor. Burada Cihaner ve Berk´in talimatlarını yerine getirdiğim iddiası hayalidir. Bu doğru değildir. dedi. Erzincan´daki silahlı terör örgütü davasının tutuksuz yargılanan sanıklarından Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan, İddia makamının, İl Jandarma Komutanlığında yaptığı aramada, haber elemanlarının isim listesini deşifre etmesi jandarmanın terörle mücadelesini olumsuz etkilemiştir dedi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davanın 3. günündeki duruşmada, Tapan savunmasını yaptı. Savunmasına,Bu dava baskı altında yapılıyor. Davaya dahil edilmek istenen kişilerin gizli tanık olmayı kabul etmemesi durumunda Ergenekon sanığı yapılacağından endişe ediyorum diyerek başlayan Tapan, sözlerinin kayda geçilmesini istememesi üzerine, Mahkeme Başkanı Karatay, O zaman şimdi söyleme, yargılamanın ardından bize söylersin dedi. Daha sonra, dava dosyasını eleştiren Tapan, Sadece gizli tanıkların ifadesinden yola çıkarılarak açılan bu davada belirli amaç için hedef alınmış insanların her halükarda yargılanması hedef edinilmiştir. Asıl amaç ise kamuoyunda Türk silahlı Kuvvetleri´ne olan güveni sarsmaktır diye konuştu.

Tapan: Sanıklar resmi atamalarla görevdedir dolayısıyla terör örgütü söz konusu olamaz

Davada yargılananlardan Yaşar Baş haricindekilerin tamamının vatandaşın mal ve can güvenliği için çalışan kamu görevlileri olduğunu anlatan Tapan, Bunlar hukuka aykırı eylemleri olmayan ve bağlı oldukları kurum gereği görevlerini yerine getirmişlerdir. Tek suçları, dini cemaatler hakkında soruşturma başlatmaları ve 2007´de Erzincan´da görevli olmalarıdır görüşünü öne sürdü. Tapan, üzerine atılı suçlardan birinin de silahlı terör örgütü üyesi olmak olduğuna dikkati çekerek, savunmasına şöyle devam etti: Silahlı terör örgütüne katılmam hayatımın akışına terstir. 20 yılın üzerindeki meslek hayatım, terörle mücadeleyle geçmiştir. Üzerime atılı suçlar çok çirkindir. İrtica eylem planı için emir ve talimat verdiğim anlaşılmaktadır. Dosyada buna ilişkin en küçük bir delil bulunmamaktadır. 20 Temmuz 2009´da göreve başladım. Bir şahsın örgüte çekilmesi 2 günde gerçekleşmez. Ayrıca bu örgütün hiçbir eylemin olmaması da anlamlıdır. Gizli tanık beyanlarında bazı eylemler anlatılmış olmasına rağmen hiçbir somut delil sunulmamıştır. Terör örgütünün, cebir ve şiddet kullanarak suç işlemek amacıyla kurulan bir kişi topluluğu olduğunu dile getiren Tapan, sözlerini şöyle sürdürdü: Somut olayda ise terör örgütü üyesi olarak nitelendirilen kişiler, tayin olarak bir araya geldiklerinden bir örgütün varlığından söz edilemez. Atamalar, kanunlar çerçevesinde bağlı oldukları kurumlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Başsavcı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, MİT mensupları Başbakanlık gibi kurumlardan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tapan: Barajdaki mühimmatın jandarma yerine polise bildirilmesi savcı ve polisin ortak komplosu

Çatalarmut Barajı´nın jandarma bölgesinde bulunduğunu, ancak mühimmatı ilk gören kişinin, jandarma yerine, emniyeti aradığını kaydeden Tapan, şöyle devam etti: Emniyetin jandarma bölgesinden gelen ihbarları jandarmaya intikal ettirmesi esastır. Ancak emniyet bunu yapmamış, tam tersine savcının da bilgisi dahilinde bu olay jandarmadan gizlenmeye çalışılmıştır. Bu durum, savcının bilgisi dahilinde belirli kişiler tarafından mühimmatın yerleştirildiği ve bir planlamanın olduğu şüphesini uyandırmaktadır. Bu soruşturmanın asıl amacı TSK´yı küçük düşürmektir. Soruşturma aşamasında şahsım ve kurumum hedef alınmıştır. Bu soruşturma, belirli cemaatlere yönelik yapılan soruşturmanın bir rövanşı olarak görülmüştür. Bu soruşturma, Erzincan´da emniyet ve asayişi sağlamakla görevli olan Jandarma, Emniyet ve MİT neredeyse çatışmanın eşiğine getirilmiştir. Savunmasında özellikle Çatalarmut Baraj Gölü´nde bulunan mühimmatlara yer veren Tapan, bunlara ilişkin yeterli araştırma yapılmadığını iddia etti. İddianamedeki gizli tanık X ile bu mühimmatla ilgili görüşmesinin de terör örgütü üyeliği olmadığını, şahsın talebi üzerine görüşmenin gerçekleştiğini belirtti. Bu soruşturma amacına ulaşmıştır. Soruşturmanın asıl amacı TSK´yı küçük düşürmektir. diyen Tapan, savunmasının sonunda davanın Yargıtay´a gönderilmesi, hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılması, gizli tanık ifadelerine ilişkin gizlilik kararının kaldırılarak duruşmada dinlenmeleri, Jandarma İl Komutanlığı santralinden yapılan dinlemelere ilişkin kayıtların dosyadan çıkarılıp imha edilmesini ve hakkında beraat verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Tapan´ın savunmasının ardından duruşmaya ara verdi. Bu arada, 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk´in avukatı Zeynel Yüksel, adliye sarayı önünde gazetecilerin sorusu üzerine müvekkilinin duruşmaya katılmama mazeretini mahkemeye bildirdiğini, konuyla ilgili daha sonra basın açıklamasını yapacağını bildirdi.

Albay Tapan çapraz sorguyu istemedi

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın çapraz sorgusuna geçmek istedi. Bu isteğe itiraz eden Tapan´ın Avukatı Hüseyin Özarslan, davaya paralel bir soruşturmanın sürdüğünü ve bu aşamada çapraz sorgu yapılmasını istemediklerini söyledi. Bunun üzerine Karatay´ın çapraz sorguya cevap vermek isteyip istemediğini sorduğu Tapan, avukatı Özarslan´a katıldığını belirterek, çapraz sorguyu istemediğini ifade etti. Ardından söz alan Tapan´ın avukatlarından Fatih Mehmet Yoğurtçu ise müvekkilinin bir komploya maruz kaldığını öne sürerek, Müvekkilim, 20 Temmuz 2009´da Erzincan´a atanmıştır ve üç aylık bir sürede bir örgüt varsa bile buna nasıl üye olunabilir? Bu mantığa aykırıdır diye konuştu. Özarslan da müvekkilinin duruşmalarda hazır bulunmaktan bağışık tutulmasını talep ettiklerini söyledi.

Albay Gençoğlu da savunma yaptı

Albay Recep Gençoğlu, duruşmada yaptığı savunmada, yıllarca dağlarda terörle mücadele etmiş birisi olarak, şu anda mahkeme heyetinin karşısında bir terör örgütü üyesi edasıyla bulunmaktan utanç duyduğunu söyledi. Gençoğlu, Albay Ali Tapan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Astsubay Şenol Bozkurt ve İlhan Cihaner ile Orgeneral Saldıray Berk dışındaki tutuklu ve tutuksuz diğer sanıkları tanımadığını belirtti. Gençoğlu, Tanıdığım kişileri de yaptığım görev gereği tanımaktayım. Diğerlerinin hiçbirini tanımıyorum. Kendilerini burada tanıdım. İddianame, yanlışlarla dolu. Erzincan İl Jandarma Komutanlığı, Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığına bağlıdır. Benim 3. Ordu Komutanlığı´yla bir organik bağım yoktur. Yani, 3. Ordu Komutanlığı beni denetleyemez, bana emir veremez. Bizim 3. Ordu Komutanlığıyla aramızdaki ilişki, nezakete dayalıdır. İddianamede bu anlamda bir yanlışlık vardır dedi. Davada adı geçen MİT mensupları Kıvılcım Üstel ile Sadri Barkın İnce´yi tanımam. MİT Şube Müdürü Şinasi Demir ile de nezaketen bir görüşme dışında herhangi bir diyaloğum olmamıştır diyen Gençoğlu, İlhan Cihaner ile İsmailağa cemaatine yönelik operasyon öncesi Jandarma Alay Komutanlığı´nda bir toplantı yaptık. Bu toplantı her operasyondan önce yapılabilen rutin bir toplantıdır diye konuştu.

Gençoğlu: Dursun Çiçek´le ya da planla alakamız yok

Bizim ne Dursun Çiçek´le ne de adı geçen planla bir alakamız yoktur diyen Gençoğlu, Bu bir intikam operasyonudur. Benim ne Ergenekon´la, ne de başka bir örgütle hiçbir ilişkim yoktur. 36 yıl boyunca bir örgüte karışmamışım da şimdi mi karışacağım? ifadesini kullandı.Gençoğlu, Dünyanın hiçbir yerinde cephanelerin suyun altında saklandığı görülmemiştir. Ayrıca gizli tanık Munzur, bana yönelik iftiralarda bulunmuştur, kendisinden şikayetçiyim dedi.

´İsmailağa cemaati´ operasyonu

Albay Gençoğlu, Erzincan´da İsmailağa Cemaatine yönelik yapılan operasyonda, hiç bir kadın ve çocuğun gözaltına alınmadığını söyledi.Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Komutanlığı yaptığı dönemde Fethullah Gülen Cemaatine yönelik bir operasyon yapılmadığına da dikkati çekerek, Fethullah Gülen Cemaati, bizim ilgi odağımızın dışındaydı. Ancak ne yazık ki iddia makamı, bizim işimizi gücümüzü bırakıp, bu konuda çalıştığımızı düşünmüştür diye konuştu.Gençoğlu, iş yeri ve evinde yapılan aramalarda bir suç unsuruna rastlanmadığını belirterek, Bilgisayarlarımda yapılan kontrollerde de bir suça rastlanmadığı görülüyor. Aylardır özgürlüğümden yoksunum. Benim bir ailem var. Erzincan dışında yaşıyorum, yani delilleri karartma ihtimalim yok. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum dedi.

(06 Mayıs 2010, 10:30)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İşte adım adım Erzincan´daki Islak Komplo ve boşa çıkarılması

Erzincan´da savcı Cihaner ve Jandarma´nın ´ıslak imza´ operasyonları

Islak İmza davası Erzincan´ı destekledi

Erzincan iddianamesinde arama yap

Tüm Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1789    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.995.116