Tam
EskidenYeniye
 

Flaş!!! Anayasa değişikliği şekil yönünden incelenecek

Anayasa Mahkemesi, anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin yapılan başvuruyu inceledi. Yüksek Mahkeme, CHP vekilleri başta olmak üzere toplam 111 milletvekilinin açtığı davaya ilişkin davanın şekil yönünden incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı. Hükümet kanadından ilk açıklama Bülent Arınç´dan geldi: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´

Önceki haber title=Sonraki haber

FLAŞ!!! Anayasa değişikliği şekil yönünden incelenecek

Anayasa Mahkemesi, anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin yapılan başvuruyu inceledi. Yüksek Mahkeme, CHP vekilleri başta olmak üzere toplam 111 milletvekilinin açtığı davaya ilişkin davanın şekil yönünden incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı. Hükümet kanadından ilk açıklama Bülent Arınç´dan geldi: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´

Sabah saat 09.30 sıralarında toplanan Haşim Kılıç başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi üyeleri, 5982 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun´un iptaline ilişkin yapılan itirazı görüştü. Basın mensupları mahkemenin bahçesine dahi alınmadı. Birçok kanalın canlı yayın aracı ise yol kenarından yayın yaptı. Dava dosyasında herhangi bir eksiklik bulunmadığına karar veren Yüksek Mahkeme, kararında 8 Haziran 2010 Salı günü yapılan mahkeme toplantısında görüşülen, mahkememizin 2010/49 esasında kayıtlı bulunan ve 111 milletvekilinin açmış olduğu iptal davası hakkında; 7.5.2010 günlü, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun´a ilişkin dosyada eksiklik bulunmadığından işin şekil yönünden incelenmesine karar verildi. ifadelerini kullandı. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı.

AK Parti´den ilk açıklama

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesinin anayasa değişikliğine ilişkin kanunu şekil yönünden inceleme kararı vermesini değerlendirdi. ´Eğer hukuk varsa ve anayasa geçerliyse, anayasada yazılı konuların Anayasa Mahkemesi tarafından da dikkate alınacağını elbette öngörüyor ve kabul ediyoruz´ diyen Arınç, şunları kaydetti: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´ Arınç, BYEGM´nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla ´1920´den Günümüze Basın Yayın´ Sergisinin TBMM´deki açılışının ardından gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin sorularını yanıtladı. Anayasanın 148. ve takip eden maddeleri ile Anayasa Mahkemesinin kuruluş kanununda, anayasa değişikliklerine ilişkin düzenlemelerin bulunduğunu anımsatan Arınç, bütün bunların açık maddeler olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesinin, bir kanunu, kanun hükmünde kararnameyi, içtüzüğü, şekil ve esastan inceleyip karar verebildiğini ancak anayasa değişikliklerini sadece şekil bakımından inceleyebildiğini belirten Arınç, ´Yani ivedilik var mı aradan 2 gün geçmiş mi karar yeter sayısı var mı yok mu, bunlara bakacaktır. Bunlar anayasada tek tek sayılmıştır´ dedi.

´Senaryo ürünü pek çok şey konuşuluyor´

Arınç, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun CHP, DSP ve bazı bağımsız milletvekillerinin imzasıyla Anayasa Mahkemesine götürüldüğünü anımsatarak, ´Bu konuda çok fazla spekülasyon var; Anayasa Mahkemesi hepsini iptal mi edecek, referandumu durdurma kararı mı verecek, yoksa içinden iki-üç tanesini ayıklayıp, diğerleri mi referanduma gidecek. Bu konuda çok fazla şey konuşuluyor, aslı, esası olmayan, tamamen fanteziye dayalı, tamamen manipülasyon, senaryo ürünü olan pek çok şey konuşuluyor´ diye konuştu. Sözlerini, ´Eğer hukuk varsa ve anayasa geçerliyse, anayasada yazılı konuların, Anayasa Mahkemesi tarafından da dikkate alınacağını elbette öngörüyor ve kabul ediyoruz´ diye sürdüren Arınç, şunları kaydetti: ´Anayasa değişikliği öngören, 12 Eylülde halk oylamasına götürülecek konuda, referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Bir ikincisi de şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen bir noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir. Şekil noksanlığı varsa o açıdan iptal edebilir, şekil noksanlığı yoksa elbette bunu reddedecek, 12 Eylülde referandumun yapılması kesinleşmiş olacaktır. Anayasa Mahkemesinin içtihatlarına göre, Anayasa Mahkemesi 2. Başkanı veya bazı üyelerinin geçmişte bazı kararlara koydukları muhalefet veya çoğunluk görüşlerine göre, böyle bir karar verilmesini, biz de kısa sürede bekliyoruz ki, Türkiye tereddütte kalmasın, Türk milleti adına karar veren, bağımsız, yüksek yargı şunu rahatlıkla söylesin, ´madem ki millete gidiliyor, milletin kendisi bu konuda karar vermelidir, ben de onun adına yargılama yapıyorsam, millet bu konuda son sözünü söylemelidir.´ Sanıyorum kısa sürede böyle bir kararı görmek mümkün olacak.´

´Sui misal misal olmaz´

Bülent Arınç, bir gazetecinin, ´Mahkeme, başörtüsü konusunda da önce şekil yönünden inceleme kararı almıştı, sonra esasa girebileceğini söylemişti. Bunda da böyle bir risk görüyor musunuz?´ sorusuna, ´Eskiler, sui misal emsal olmaz der. Yani kötü örnekleri, başka şeylere örnek yapamazsınız. Arkadaşımız haklıdır. Geçmişte 411 oyla kesinleşen 10 ve 42. maddelerde değişiklik yapılmıştı. Bu da anayasa değişikliğiydi, şekil bakımdan incelenmesi gerekirdi. Ama Anayasa Mahkemesi bir şekilde esasa girerek, bu anayasa değişikliğini iptal etti. Bu kamuoyunda, hukuk çevrelerinde çok tartışıldı. Önümüzdeki meselenin öyle bir uygulamaya yol açmayacağını düşünüyorum. O öyleydi, bu böyleydi, ancak bu şekilde karar vermesi gerektiğini söyleyen de binlerce insan var, buna yönelik pek çok kararlar da var. Her zamanki kanaatimi tekrar ifade ediyorum; anayasa değişiklikleri sadece şekil bakımından incelenebilir şu anda da mahkeme bunu yapmaktadır´ karşılığını verdi. ( Sabah)

AK Parti´ye göre belirsizlik sürüyor

İktidar partisi, mahkemenin referandum gerçekleşmeden bir inceleme yapmasını hukuki bulmuyor. Bunun şekil yönünden yapılacak olmasının da Anayasa Mahkemesi´nin geçmiş kararları dikkate alındığında kuşkuları gidermediği yorumları yapılıyor. AK Parti kanadında, yaşanan kaygı, başörtüsü serbestisine ilişkin karar ve öncesinde yaşanan gelişmelere dayandırılıyor. İki yıl önce AK Parti, MHP ve BDP´nin oylarıyla kabul edilen değişikliğin iptali için CHP benzeri bir başvuruda bulunmuştu. Dönemin raportörü (Osman Can), tıpkı şimdiki raportör gibi iptal karşıtı rapor yazmış, buna rağmen dava kabul edilmişti. ´Şekil´ yönünden başlayan inceleme ´esasa´ girilerek iptal edildi. Bu açıdan AK Parti kanadı yapılan açıklamaya ´temkinli´ yaklaşıyor.

Eski Adalet Bakanı Türk´ten AYM´ye Uyarı: Yasama Süreci Devam Eden Bir Konuda İnceleme Yapamazsınız

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi´nin iptal başvurusunu görüşmesinin anayasaya iki noktadan aykırı olduğuna dikkat çekti. Türk, halkoyuna sunulan değişiklik paketinin halka gitmeden ele alınmasının, henüz yasalaşması tamamlanmamış bir sürece müdahale anlamına geldiğini söyledi. Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi´nin referanduma giden bir Anayasa değişikliğini görüşmeyeceğini belirtti. Ortada yasal süreci henüz tamamlanmayan bir çalışma olduğunu vurgulayan Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi´nin gereksiz bir görüşme yapacağına işaret etti. Türk, şöyle devam etti: Anayasamız, 367´nin altında oy alan anayasa değişikliklerinin doğrudan halkın onayına sunulmasını öngörülüyor. Anayasa Mahkemesi, bu değişiklik halk tarafından kabul edildikten sonra inceleyebilir. Yani henüz yasama süreci devam ediyor. Anayasamızda doğrudan demokrasiyi uygulama imkanı bir hak olarak öngörüyor. Anayasa Mahkemesi bu değişik paketi halk tarafından kabul edildikten sonra bu konuyu ele almalıydı. Belki halk bunu reddecektir. Bana göre Anayasa Mahkemesi şu an gereksiz bir görüşme yapıyor. Anayasa Mahkemesi, halk tarafından babul edildikten sonra yapılacak iptal başvurusunu inceleme imkanına sahiptir. Eski Bakan Türk, Anayasa değişiklikleri anayasamıza göre sadece şekil yönünden denetlenebilir. Anayasanın 148. maddesi bunun alanını belirlemiştir. Yetkisi, yeterli miktarda milletvekili tarafından önerilip önerilmediğini, iki tur görüşülüp görüşülmediğini ve değişiklik talebinin Genel Kurul´da kabul edilip edilmediği gibi şekli yönleri denetlemekle sınırlıdır. dedi.

CHP´li Okay: Anayasa Mahkemesi esastan inceleyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Süha Okay, Anayasa Mahkemesi´nin yeni Anayasa Paketi´ni şekil yönünden değil esas yönünden inceleyeceğini iddia etti. Meclis bahçesinde konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Okay, Yüksek Mahkeme´nin incelemeyi Anayasanın 148. maddeye göre yapacağını ileri sürdü. Şekil denince davanın şeklinin olmadığını savunan Okay, mahkemenin yapılan değişikliğin Anayasaya aykırılığına da bakacağını belirtti. İncelemenin referandum sonrasına bırakılmasının söz konusu olmadığını iddia eden Okay, Anayasa Mahkemesi´nin 3 yıl önce de böyle bir inceleme yaptığını savundu.

(08 Haziran 2010, 12:34)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1869    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
56.397.988