Tam
EskidenYeniye
 

Ve reddi hakim yapıldı: Kantarcıoğlu davadan çekilsin

Memur-Sen´e bağlı Bem-Bir-Sen Genel Eğitim Sekreteri Recayi Karslı, Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu hakkında ´reddi hakim´ talebinde bulundu ve ´Halen mahkemede görüşülmeyi bekleyen bir dava hakkında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile yaptığı telefon görüşmesi sebebiyle, tarafsızlığını kaybettiği, ihsası rey anlamına gelen konuşmalar yaptığı ve Anayasa´ya göre görevini kötüye kullandığı´ gerekçesiyle Kantarcıoğlu´nu şikayet etti. Çarpıcı konuşmaların geçtiği telefon görüşmelerinden bir tanesinde Kantarcıoğlu, Oktay´ı arayarak, ´Sayın bakanım sizi tekrar rahatsız ettim. Yani bilmek ister misiniz diye. Şimdi bana sorduğunuz ilk aşamadaki yürütmeyi durdurmaydı değil mi. Karardan sonra yürütmeyi durdurma kabullerimiz var, eşitlik ilkesinin iptali hani, ee türbanla ilgili kararda olduğu gibi...´ diyerek bilgi veriyordu.

Önceki haber title=Sonraki haber

Ve reddi hakim yapıldı: Kantarcıoğlu davadan çekilsin

Memur-Sen´e bağlı Bem-Bir-Sen Genel Eğitim Sekreteri Recayi Karslı, Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu hakkında ´reddi hakim´ talebinde bulundu ve ´Halen mahkemede görüşülmeyi bekleyen bir dava hakkında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile yaptığı telefon görüşmesi sebebiyle, tarafsızlığını kaybettiği, ihsası rey anlamına gelen konuşmalar yaptığı ve Anayasa´ya göre görevini kötüye kullandığı´ gerekçesiyle Kantarcıoğlu´nu şikayet etti. Çarpıcı konuşmaların geçtiği telefon görüşmelerinden bir tanesinde Kantarcıoğlu, Oktay´ı arayarak, ´Sayın bakanım sizi tekrar rahatsız ettim. Yani bilmek ister misiniz diye. Şimdi bana sorduğunuz ilk aşamadaki yürütmeyi durdurmaydı değil mi. Karardan sonra yürütmeyi durdurma kabullerimiz var, eşitlik ilkesinin iptali hani, ee türbanla ilgili kararda olduğu gibi...´ diyerek bilgi veriyordu.

Memur-Sen´e bağlı Bem-Bir-Sen Genel Eğitim Sekreteri Recayi Karslı, Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu hakkında ´reddi hakim´ talebinde bulundu. Sendikadan yapılan açıklamada, Bem-Bir-Sen´in, ´Anayasa değişikliğinin iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi´nde devam eden dava hakkında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu arasında geçen telefon görüşmeleri sebebiyle, Kantarcıoğlu´nu tarafsızlığını kaybettiği, ihsası rey anlamına gelen konuşmalar yaptığı ve Anayasa´ya göre görevini kötüye kullandığı´ gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine şikayette bulunduğu bildirildi. Açıklamada, Bem-Bir-Sen Genel Eğitim Sekreteri Recayi Karslı imzasıyla yapılan başvuruda ´Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu´nun üye sıfatıyla bakmakta olduğu 2010/49 esas sayılı davadan reddi talebi ile hakkında soruşturma açılarak cezalandırılmasının istendiği´ ifade edildi. ( Zaman)

Meclis paketi onlar iptali görüşüyordu

Yüksek yargıyı etkilemekle suçlanan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay´ın, Meclis´te Anayasa değişikliği görüşmeleri devam ederken Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu´nu arayarak değişiklik paketinin iptaline yönelik görüş alışverişinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. CHP eski lideri Baykal da Oktay´dan Anayasa Mahkemesi´nin nabzını yoklamasını istiyordu. 5 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen görüşmelerde Seyfi Oktay, önce Fulya Kantarcıoğlu´nu arıyor. Ardından da Kantarcıoğlu´dan aldığı bilgileri eski CHP lideri deniz Baykal´a aktarıyor. Oktay, Fulya Kantarcıoğlu´na Anayasa değişikliklerinin salt çoğunlukla mı nitelikli çoğunlukla mı iptal edildiğini soruyor, aldığı cevabı aynı gün Baykal´a iletiyor. Baykal da görüşme sırasında Oktay´a mahkemenin nabzını soruyor.

İki önemli madde kaldı

Oktay ile 5 Mayıs´ta telefonla görüşen Baykal, O konuda bir hareketlenmek lazım diyor. Baykal´la konuştuğu gün Fulya Kantarcıoğlunu da arayan Oktay, Anayasa değişikliklerinin salt çoğunluk veya nitelikli çoğunluk ile yapılmadığını öğrenmek istiyor. Fulya Kantarcıoğlu ise bu konu ile ilgili detaylı bilgiler veriyor. Oktay, konuşmada parti kapatmaya ilişkin düzenlemenin düştüğünü geriye önemli iki maddenin daha kaldığını belirtiyor. Kantarcıoğlu, Seyfi Oktay ile yaptığı telefon konuşmasında türban davasını örnek veriyor. Kantarcıoğlu, Anayasa değişikliklerine ilişkin iptal başvurularının şekil yönünden incelenmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi´ne geldiğini, ancak yüksek mahkemenin esasa girdiğini de söylüyor.

Parti kapatma maddesi düştü, iki tane daha var

Kantarcıoğlu: Konunun özü ortaya çıkınca o zaman niçin yürütmeyi durdurma verilsin, esasa girilerek verilebiliyor, çünkü o konudaki raporda esas hakkındaki rapor kadar detaylı bir rapor olması gerektiriyor, böyle önemli bir konuda. Rapor hazırlandıktan sonra da zaten artık konuyla ilgili kararı veriyorsunuz. Oktay: Şimdi önemli bir madde düştü, ben bunu sizinle tartışmak istemem de telefonda, önemli bir madde düştü (Parti kapatmalarda yetkiyi Meclis´e veren maddeyi kasdederek). Şimdi iki tane önemli var birisi geçti. Zaten yürütme ve yasama tekelde, şimdi yargıda buna ekleniyor, ve tabii rejimin sistematiği değişiyor, bütünüyle yani eee İslam´da efendim işte egemenlik tecelli etmez, bölünmez kuralına yaklaşma var burada tamamen.

İptal etme kararları 3´te 2 çoğunlukla mı?

Oktay: Efendim merhabalar. Evi aradım telesekreter çıktı. Kantarcıoğlu: Nasılsınız sayın bakanım, Oktay: Sağolun, evi aradım telesekreter çıktı. Oktay: Şimdi bu Anayasa Mahkemesi Anayasa maddesini iptal etme kararları 3´te 2 çoğunlukla mı alınıyor? Kantarcıoğlu: Evet 7 oy gerekiyor. Oktay: Peki yürütmeyi durdurma kararı olursa falan o da mı 3´te 2 çoğunluğa tabi. Kantarcıoğlu: Şimdi tabii biz yürütmeyi durdurma kararı vermedik. Oktay: Şimdi yürütmeyi durdurmak için özel bir hüküm yok bunun için. Kantarcıoğlu: Özel bir hüküm yok, çünkü zaten biliyorsunuz Anayasa´da yürütmeyi durdurma yok. Bu itibarla biz onu tabii içtihatla uygulamaya soktuğumuz artık gerçi yani içtihatla da olsa Anayasa Mahkemesi. Oktay: Şimdi bu konuda da mı içtihat gerekli yani. Kantarcıoğlu: Öyle birşey olursa burda da kaç oyla yd´nin durdurulması sözkonusu olursa karar verileceği herhalde tartışılması gerekir, ilk aşamasında bunu tartışıp tartışmadığımızı hiç hatırlamıyorum doğrusu.

Ayrıca bir konuş bir gözlem yap

Oktay: Efendim saygı sunuyorum. Efendim şimdi ben ne kadar yanılmışım 149´un ilk fıkrası öyle, hem parti kapatma için hem de Anayasa değişikliği için 3´te 2 gelmiş, eskiden böyle değildi bu. Baykal: (AYM´yi kasdederek) Nasıl moral ... Tepki var mı? Oktay: Ben o konulara hiç girmedim. Baykal: Ayrıca bir konuşursun. Bir gözlem yaparsın. Oktay: Olur yaparım, o şey değil ee... Bizzat konuşmak lazım bu işi. Baykal: Tabii o konuda bir hareketlenmek lazım. Oktay: Tabii tabii anlıyorum, evet.

Kantarcıoğlu: Sayın bakanım sizi tekrar rahatsız ettim. Yani bilmek ister misiniz diye..

Türban kararında olduğu gibi

Kantarcıoğlu: Sayın bakanım sizi tekrar rahatsız ettim. Yani bilmek ister misiniz diye. Şimdi bana sorduğunuz ilk aşamadaki yürütmeyi durdurmaydı değil mi. Karardan sonra yürütmeyi durdurma kabullerimiz var, eşitlik ilkesinin iptali hani, ee türbanla ilgili kararda olduğu gibi. Ama esas kararı verdikten sonra biz eee karar yayınlanıncaya kadar yürütmeyi durdurma verdiğimiz için orda zaten oybirliğiyle onu tartışmıyoruz, tartışmamışız. Dolayısıyla yani bize bir ilk aşamada gelir. Daha esas hakkındaki kararı vermeden kaç oy ile yürütmeyi durdurmaya karar vermemiz konusu bir tartışma yok. Çünkü bunlar şekil konusunda geldiği için hemen bir inceleme sorunu gibi bir yerde, eee hemen karara bağlanıyor ama kararın yazılması aşamasında iki türlü biliyorsunuz yürürlüğün durdurulmasına karar veriyoruz, biz gelir gelmez karar verilinceye kadar, bi de karar verildikten sonra yayınlanıncaya kadar ki süreyi de yd´de karara bağlyabiliyoruz, bizim bu verdiklerimiz karar verildikten sonra olduğu için. ( Yenişafak)

Dilekçe işleme konuldu

24 Haziran 2010: Anayasa Mahkemesi, üyesi Fulya Kantarcıoğlu hakkında verilen ´reddi hakim´ dilekçesi işleme koydu. Anayasa Mahkemesi heyetinin 5 Temmuz´da vereceği ileri sürülen Anayasa değişiklik paketine iptal kararından önce Kantarcıoğlu´yla ilgili bir karar vermesi gerekiyor. Mahkeme, ret talebinde bulunulan üye katılmaksızın taleple ilgili kesin kararını veriyor. Öte yandan, Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik de Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Serdar Özgüldür ve Osman Paksüt hakkında ´görevi kötüye kullanma, suç işlemeye teşvik, suça iştirak, anayasal düzeni yıkma´ iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. ( Samanyoluhaber)

Kantarcıoğlu´na tepkiler giderek artıyor: Çok sayıda reddi hakim dilekçesi verildi

28 Haziran 2010: Ergenekon´da yargıyı etkilemekten gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay´a Anayasa değişikliği paketi için ihsas-ı reyde bulunan Fulya Kantarcıoğlu´na tepki dinmiyor. Anayasa Mahkemesi tarihinde ilk kez vatandaşların reddi hakim talebinde bulunduğu Kantarcıoğlu için hukukçuların ortak görüşü de davadan çekilmesi yönünde oldu. Anayasa Mahkemesi´nin kamuoyunda tartışmalara yol açan kararları, vatandaşın yargıya güvenini erozyona uğratıyor. Vatandaşların zihninde yüce mahkemenin hukuk dışına kaydığı ve siyasallaştığı kanaati hakim. Çok sayıda yasa, CHP´nin başvuruları üzerine Anayasa Mahkemesi´nce iptal ediliyor. Anayasa Mahkemesi´nin daha önce başörtüsü yasağı, parti kapatma davaları ve bazı kanun değişiklikleriyle ilgili verdiği kararlar da tartışma yaratmıştı. Bazı kararların siyasi ve ideolojik yaklaşımlarla alındığı gözlerden kaçmazken, yüksek mahkemenin bu tür kararları tam tersine yasama ve yürütmeye müdahale, hükümetin icraatlarını engelleme şeklinde yorumlanıyor.

Normal şartlarda bu konuşma ihsası reydir

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Adnan Küçük, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay´ın reform paketinin iptali için Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu´yla yaptığı görüşmeye tepki göstererek, Kantarcıoğlu´nun davadan çekilmesi gerektiğini söyledi. Küçük, Kantarcıoğlu´nun yaptığı telefon görüşmesi ile dava daha Anayasa Mahkemesi´nde görüşülmeye başlanmadan bu konuda ihsası reyde bulunduğunu belirterek, normal demokrasilerde bu yönde görüş bildiren birinin böyle bir davanın duruşmasına giremeyeceğini söyledi. Normal şartlarda bu konuşmanın ihsası rey anlamına geldiğinin altını çizen Küçük, Normal demokrasilerde burada yapılması gereken böyle görüşme yapan birinin davadan çekilmesidir. Ama maalesef bizde böyle bir gelenek yok. Tabir caizse kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğim. Böyle bir anlayış yaygın dedi. İhsası reyde bulunan birinin görevden çekilime alışkanlığının Türkiye´de olmadığını hatırlatan Küçük, bu durumda en büyük görevin Anayasa Mahkemesi üyelerine düştüğünü söyledi. Küçük şöyle konuştu, Kendisi çekilmiyorsa, reddi hakim talebinde bulunabilir. Zaten bazı vatandaşlar bunu yapmıştır. Şimdi görev bunu karara bağlayacak olan yüksek mahkemeye düşüyor. Eğer Türkiye´de yerleşik bir demokrasi anlayışının yerleşmesi isteniyorsa mahkeme böyle bir karar vermesi gerekir. Bu demokrasi bilinç ve kültürünün yerleşmesine katkıda bulunacaktır dedi. Mahkemenin ihsası reyi görüşürken çok kritik bir karar vereceğini hatırlatan Küçük, Sayın Kantarcıoğlu´nun ihsası reyde bulunduğu bir davaya girmemesi için yüksek mahkeme üyelerinin 6´ya 5 ile karar vermesi yeterlidir dedi. Küçük, telefon görüşmelerinin çok vahim bir durum olduğunu belirterek, kimsenin bu kadar kritik görevde bulunan bir kişinin bu yönde açıklamalar yapmasını normal göremeyeceğine dikkat çekti. Yargıya olan güvenin hiçbir şekilde sarsılmaması gerektiğini ifade eden Küçük, bu olayın yok sayılıp her şeyin normalmiş gibi devam etmesinin yargıya güveni zedeleyeceğini belirtti. Anayasa Mahkemesi´nin verdiği kararların önemine dikkat çeken Küçük, bu mahkemenin üzerinde başka bir yargı olmadığını ve itiraz hakkı bulunmadığını hatırlattı. Küçük şöyle konuştu Yargı güvenirliği için en hassas olması gereken kurum Anayasa Mahkemesi olması lazım. Toplum vicdanının da şüphe ve tereddütlere yer vermemesi gerekir. Mahkemenin bunu dikkate alması gerekir.

Mahkeme ve millet için çekilmeli

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, kamuoyuna yansıyan görüşmelerin ihsası rey olduğunu belirterek Kantarcıoğlu´nun davadan çekilmesi gerektiğini söyledi. Kamalak, ihsası reyin ortaya çıktığı durumlarda hakimin davadan çekilmesiyle ilgili hukukta bir durum olduğunu belirterek, Kantarcıoğlu´nun bunu yaparak Yüce Mahkeme´yi rahatlatması gerektiğini söyledi. Kamalak şöyle konuştu, Sayın Kantarcıoğlu istifa değil ancak davadan çekilmesi gerekir. Bunu hem kendisi, hem Anayasa Mahkemesi için hem de millet için yapması gerekir. Bu kadar tartışmadan sonra gidip davada karar veremez. Bu kimseye bir şey kazandırmaz. Ancak Türk yargısına çok şey kaybettirir. İhsası rey için vatandaşların başvurusunun olduğunu hatırlatan Kamalak, Mahkeme bunu ele alacaktır. Bu başvuruyu mahkeme görmezlikten gelemez. Anayasa Mahkemesi en üst mercidir ve bunun kararlarına itiraz da yoktur dedi.

Görüşme açıkça ihsası reydir

Hukukçular Birliği Başkanı Sinan Kılıçkaya, Seyfi Oktay ile Fulya Kantarcıoğlu arasındaki görüşmenin açıkça ihsası rey olduğunu söyledi. Kılıçkaya, bu görüşmenin kamuoyuna yansımasından sonra Kantarçıoğlu´nunun hemen davada çekilmesi gerektiğini ifade ederek, bunun kamuoyunun adalete duygusunun zedelenmemesi için şart olduğunu söyledi. Kılıçkaya şöyle konuştu İhsası reyde bir konuyla ilgili görüşün tam olarak ispatlanması gerekmez. Bağımsızlığını yitirmesi yeterlidir. Görüşmede Kantarcıoğlu´nun dava önüne gelmeden görüşü bellidir. Görüşü belli ise bu ihsası rey için yeterlidir. Sayın Oktay ile Kantarcıoğlu´nun arasındaki görüşmeye bakıldığında sayın üyenin davaya negatif baktığı açıkça görülüyor. Fikri belli ise önceden değerlendirmesini yapmış ise hakimin çekilmesi gerekiyor. Kılıçkaya, Bu mahkemenin verdiği kararlara itiraz yeri yoktur. Eğer Kantarcıoğlu bu davaya katılırsa çıkan karar şaibeli olacaktır diye konuştu. ( Yenişafak)

(22 Haziran 2010, 13:04), son güncel.: (28 Haziran 2010)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İhsas-ı rey uyarısı: Fulya Kantarcıoğlu davadan çekilmeli

´Anayasa Mahkemesinin olası iptal kararına yönelik manşetlerimiz

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1926    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.174.278