Tam
EskidenYeniye
 

Savunma Bakanı Çubuklu dosyasını savcılığa iade etmeli

´Sahte çürük raporu çetesi´ ve ´Karargah Evleri´ soruşturmalarında delilleri karartmakla suçlanan ´Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu dosyası´nın sivil savcılıktan alınması tepkiyle karşılandı. Zaman´ın dün manşetten duyurduğu gelişmeyi değerlendiren hukukçular, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´nın ısrarıyla Milli Savunma Bakanlığı´na gönderilen dosyanın derhal sivil savcılığa iade edilmesi gerektiğini belirttiler. Dosya sivil savcıdan İstanbul Cumhuriyet başsavcılığının baskısıyla alınmıştı. Başsavcılık internet andıcı soruşturmasında da savcıya dosyayı devretmesi için baskı yapmıştı. Tümgeneral Çubuklu, sahte çürük raporu ve internet andıcı soruşturmalarının şüphelilerinden. Her iki soruşturmada da çağrılmasına rağmen ifade vermeye gelmedi.

Önceki haber title=Sonraki haber

Savunma Bakanı Çubuklu dosyasını savcılığa iade etmeli

´Sahte çürük raporu çetesi´ ve ´Karargah Evleri´ soruşturmalarında delilleri karartmakla suçlanan ´Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu dosyası´nın sivil savcılıktan alınması tepkiyle karşılandı. Zaman´ın dün manşetten duyurduğu gelişmeyi değerlendiren hukukçular, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´nın ısrarıyla Milli Savunma Bakanlığı´na gönderilen dosyanın derhal sivil savcılığa iade edilmesi gerektiğini belirttiler. Dosya sivil savcıdan İstanbul Cumhuriyet başsavcılığının baskısıyla alınmıştı. Başsavcılık internet andıcı soruşturmasında da savcıya dosyayı devretmesi için baskı yapmıştı. Tümgeneral Çubuklu, sahte çürük raporu ve internet andıcı soruşturmalarının şüphelilerinden. Her iki soruşturmada da çağrılmasına rağmen ifade vermeye gelmedi.

´Sahte çürük raporu´ soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcısının iddianame gibi hazırladığı görevsizlik kararı haberi gündemi sarstı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından hazırlanan kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´nın yazılı ve şifahi talebi ve ısrarı üzerine mecburen görevsizlik kararı verilerek dosyanın Milli Savunma Bakanlığı´na gönderildiği belirtiliyordu. Hikmet Usta, Tümgeneral Çubuklu ve diğer şüphelileri ´delilleri karartmakla´ suçluyordu. Savcı, soruşturmada adı geçen askerlerin işledikleri suçun görevleriyle ilgili olmadığı üzerinde ısrarla duruyordu. Kararda, Tarafımızda yapılan yeni inceleme sonrasında 397 adet dosyanın tarafımıza hiç gönderilmediği, 10 adet dosyanın da askeri belge şeklinde ayrıldığının ancak bu kapsamda olmadığının, bu dosyalardan bir kısmının soruşturmamızla ilgili olduğu, bir kısmının ise ´Karargah Evleri´ yapılanmasına ilişkin terör dosyası olduğu anlaşılmıştır. deniliyordu. Zaman´ın edindiği bilgilere göre, görevsizlik kararı nisan ayında verildi. Dosya şu anda MSB´de. Hukukçular ise soruşturma yetkisinin sivil savcılıkta olduğunun altını çiziyor. Tıpkı Hikmet Usta´nın görevsizlik kararında dile getirdiği gibi şahısların işledikleri suçların görevleriyle ilgili olmadığını anlatan hukukçular, MSB´nin dosyayı derhal sivil savcılara göndermesi gerektiği üzerinde duruyor.

Bu derece neyi koruyorsunuz?

Eski Savcı Gültekin Avcı: ´Milli Savunma Bakanlığı dosyayı sivil savcılığa göndermeli. CMK 250. maddesiyle bu ifade edilmiş oluyor. Zaten Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta da buna göndermede bulunmuş ve dosyayı başsavcının talimatı ve baskısıyla MSB´ye göndermiş. MSB, üzerine düşeni yapmalı ve dosyayı sivil savcılığa göndermeli. Askeri yargı teşkilatının bağımsızlıktan uzak olduğu bu zamana kadar pek çok olayla ortaya çıkmıştı. Komutan emriyle soruşturmaya başlamak gibi bir savcı inisiyatifi gülünçtür. 397 adet dosya gönderilmemiş. Burada görevi kötüye kullanma ya da ihlal etmeden ziyade illegal bir örgüte üyelik imajını veren bir hukuka aykırılık söz konusudur. Bu derece neyi koruyorsunuz? Bu kadar illegal bir rol üstlenen Çubuklu´nun örgüt üyeliğinden soruşturulması gerekir. Bu derece konuya eğilip dava arkadaşlarını korur gibi davranan bir adli müşavirin sivil savcılıkta soruşturulması lazım.´

Emir komuta yargılaması

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi: Yargıdaki iki başlılığın sonucunda ortaya çıkan bir mesele var. Mutlaka askeri yargının sadece disiplin temin edilecek dereceye indirilmesi gerekiyor. TCK´da belirtilen suçları içeren meselelerin mutlaka sivil yargı tarafından yapılması ve askeri mahkemelerin askeri hakimlerin durumunun yeniden düzenlenmesi gerekir kanaatindeyim. Bir emir komuta zinciri olmasına rağmen Genelkurmay´ın adli müşavirinin hakim ve savcılar üzerinde etkisi var. MSB, adalet işlerinin ve ilgili dairelerinde de genelkurmay başkanı ve komutanların etkisi var. Özellikle üst kademeyi ilgilendiren meselelerde emir komuta içerisinde bir yargılama söz konusu. TSK´da sivil yargı yönetimi arasındaki meselelerde askeri yargının Silahlı Kuvvetler´in üst kademesini koruyacak tedbirleri aldığı anlaşılıyor.

Hıfzı Çubuklu suç işliyor

Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan: Burada askerlerin görevi dışında anayasada da suç olan hâkimlere emir, yetki ve talimat veremez. Hıfzı Çubuklu´nun işlediği suçtur. Bu yüzden MSB´nin dosyayı kesinlikle sivil mahkemeye göndermesi gerekir. Ancak konunun üstünün kapatılması için askeri savcılığa gönderilir. Söz konusu dosya, yeterli ve etkin takip edilebilmesi için mutlaka sivil savcılığa gönderilmeli.

Bu müdahale ilk değil

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek: Burada mesele birincisi savcı soruşturmayı yürütürken yapılan baskı ve kanunlara göre ulaşmak zorunda olduğu bilgi ve belgelere ulaşması engellenmesi. İkincisi bundan sonra görevsizlik kararı vererek baskıya işaret ediyor. Askeri savcılık ve askeri mahkemeler rütbeyle yürütülen görevlerdir. Bunun için birebir hakim ve savcılar iyi kararlar verebilir ama makam olarak askeri savcılıkların tarafsız hareket edemediği de ortaya çıkmış oluyor. Askeri savcılık, bağlı olduğu komutanlığın talimatıyla soruşturma yapabiliyor. Bu ilk değil. ( Zaman)

Delilleri ´çürütenler´ Bakan´ı bekliyor

Ali Akkuş (Zaman): Ortada kamuoyunu yakından ilgilendiren bir dava var. Cebir ve tehdit uygulayarak haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgüt, askere gitmek istemeyenlere çürük raporu ayarlıyormuş. Örgütün yöneticisi askerî hâkim. Şu anda hapiste. Bugüne kadar milyonlarca genç, vatan borcu deyip giderken, birileri parayı basıp kaçıyormuş askerlikten. Meğer kışlalarda yanaşık düzen eğitiminden hatırladığımız ´Her Türk asker doğar´ sloganı herkesi kapsamıyormuş. Sivil savcılık bu örgütü soruştururken Genelkurmay´dan bazı belgeleri istiyor. Fakat TSK´nın hukuk müşaviri bilgileri vermek yerine, yanına aldığı üç kişiyle belgeleri yok etmeye girişiyor. Yaptıkları işi konuşurken internete düşüyorlar. Bunun üzerine savcılık ´suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme´ iddiasıyla ikinci soruşturmayı başlatıyor. Savcı, aralarında 2 askerin de bulunduğu 8 kişilik bilirkişi heyetine inceleme yaptırıyor. İnternete yansıyan bilgilerin tamamının doğru olduğunu tespit ediyor. Hukuk müşavirinin, 400´den fazla belgeyi sakladığı resmî raporla kayıt altına alınıyor. Savcı, kanunların kendisine verdiği yetkiden hareketle bu işleri yapanların ifadesini almak istiyor. İşte skandal burada başlıyor. Daha doğru bir ifadeyle, bundan sonra ´sen misin soruşturmayı yapan´ süreci başlıyor. Suçlananlar, mahkemeye gitmek yerine ´dosyayı gönder´ diyor. Savcı, soruşturma yetkisinin kendisinde olduğunu göstermek için kanun maddelerini sıralıyor ama olmuyor. Çünkü, TSK´nın hukuk müşavirinin yazılı olarak belirttiği ´gönder´ talebi, başsavcı ve başsavcı vekili tarafından ´şifahi talimata´ dönüştürülüyor. Ve dosya onca kanunun aksine, Ankara´ya gidiyor. Bunların hepsi resmî olarak kayıtlara giriyor. Dosya şu anda Milli Savunma Bakanlığı´nda. Savcı Hikmet Usta´nın yazdığı aslında görevsizlik kararı değil, tam bir iddianame. Suçlamalar o kadar net, deliller o kadar ayrıntılı toplanmış ki, bir ilkokul öğrencisi bile anlayabilir meseleyi. Heronlar konusunda şehit yakınlarını ´görüntüler başka yerden alınmış´ diyerek doğru olmayan sözlerle teselli eden Bakan Vecdi Gönül, bakalım bu kez ne yapacak? ( Zaman)

(21 Eylül 2010, 13:16)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Savcı pes etti: Genelkurmay yasaların dışında mı?

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=2262    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
56.477.745