Tam
EskidenYeniye
 

ŞOK itiraf: Kıbrıs´ta cami yaktık

Özal´a suikastın gerisindeki isim olarak suçlanan Özel Harp Dairesi´nin eski komutanlarından emekli Org. Sabri Yirmibeşoğlu Habertürk röpörtajında ´muhteşem´ bir gaf yaptı: ´Dedim ki bak kardeşim Özel Harp´te yani mukavemet teşkilatında bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Kıbrıs´ta yaptık biz.´

Önceki haber title=Sonraki haber

23.09.2010 13:55 Özal´a suikastın gerisindeki isim olarak suçlanan Özel Harp Dairesi´nin (ÖHD) eski komutanlarından emekli Org. Sabri Yirmibeşoğlu Habertürk yayınında boş bulununca ağzından çok önemli bir itiraf kaçırdı. 6-7 Eylül olaylarının muhteşem bir Özel harp işi olduğuna dair kendisine atfedilen iddiayı yalanlamaya çalışırken bir başka gaf yaptı, hem de nasıl:

Dedim ki bak kardeşim Özel Harp´te yani mukavemet teşkilatında bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Kıbrıs´ta yaptık biz. ( Video/Ses)

Kıbrıs´ta sivil direnişi örgütleyen isim olarak bilinen emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, halk arasında adı kontrgerilla olarak bilinen Özel Harp Dairesi´nin faaliyetlerini anlatırken ´Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Kıbrıs´ta biz bunu yaptık. Bir cami yaktık´ dedi. Bu itiraf Balyoz eylem planıyla gündeme gelen ´kendi uçağını düşürmek ve cami bombalamak´ gibi korkunç eylem planlarını hatırlattı. Benzer bir itiraf da emekli Korgeneral Altay Tokat´tan gelmişti. Tokat, 2006 yılında verdiği bir röportajda, Güneydoğu´da görev yaptığı yıllarda, bölgeye yeni gelen memur ve hakimlerin ´işlerini ciddiye alıp hizaya girmeleri´ için evlerinin yakınına birkaç bomba attırdığını´ itiraf etmişti.

İstanbul´da gayrimüslimleri hedef alan 6-7 Eylül Olayları ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın suikastına karıştığı iddialarıyla gündeme gelen eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, Özel Harp Dairesi´ni (ÖHD) HABERTÜRK´e anlatırken tarihi bir sırrı ağzından kaçırdı: Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi Kıbrıs´ta bir cami yaktık.

İddiaları yalanlamak isterken ´muhteşem´ bir hata yaptı

Ahmet Özal´ın Turgut Özal suikastı ile ilgili iddialarını yalanlayan Yirmibeşoğlu, yıllar önce gazeteci Fatih Güllapoğlu´na söylediği, 6-7 Eylül olayları Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmedir şeklindeki sözlerine de açıklık getirmek istedi. Yirmibeşoğlu, 1971´de Özel Harp Dairesi´ne Kurmay Başkanı oldum. 6- 7 Eylül olayları 1955´te oldu. O tarihte Özel Harp Dairesi yoktu zaten. Kıbrıs için kurulan Seferberlik Tetkik Kurulu vardı dedi.

Boş bulununca...

Yirmibeşoğlu, Özel Harp Dairesi´nin (ÖHD) çalışma sistemini HABERTÜRK muhabirine anlatırken tarihi bir sırrı ağzından kaçırdı. Yirmibeşoğlu şöyle konuştu: Gazeteci (Güllapoğlu) bana ´Bu olay neden yapıldı?´ diye sorunca ona akademik düzeyde konuştum. Şunun için yapılır dedim; ´eğer bir yerde halkın galeyana gelmesini bir mukavemet hareketini göstermesini arzu ederseniz sizin saygın değerlerinize düşmanın, karşı tarafın bir şey yaptığını, küçültücü hareket yaptığını gösterirseniz, halkı galeyana getirirsiniz. Özel Harp´te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs´ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela. HABERTÜRK muhabirinin Cami mi yaktınız? diye sorması üzerine ağzından kaçırdığını fark eden Paşa Mesela diyorum... diyerek toparlamaya çalıştı. Seferberlik Tetkik Kurulu´nun 1953´te kurulduğunu belirten Yirmibeşoğlu, Kurulun üç tane subayı vardı Ankara´da Karanfil Sokak´ta. Yeni bir teşkilattı, Kıbrıs´ta EOKA´ya karşı silah göndermek için dedi.

Güneydoğu örneği

Benzer bir itiraf da emekli Korgeneral Altay Tokat´tan gelmişti. Tokat, 2006 yılında verdiği bir röportajda, Güneydoğu´da görev yaptığı yıllarda, bölgeye yeni gelen memur ve hakimlerin ´işlerini ciddiye alıp hizaya girmeleri için evlerinin yakınına birkaç bomba attırdığını´ itiraf etmişti.

Camilere sayısız bomba atıldı

Kıbrıs´ta 1955-58 yılları arasında 16, 1963-74 arasında ise 100´den fazla cami, mescit ve türbe Rumlar tarafından tahrip edildi. Baf´taki Cami-i Cedit 1964´te yakılarak yerle bir edildi. Lefkoşa´daki Ömeriye ve Bayraktar camileri de defalarca bombalandı. ( Habertürk)

Yirmibeşoğlu´na tepkiler: Mehmetçik cami yakmaz, yakmışsa da bilmiyorum

Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu´nun,açıklamaları silah arkadaşlarını ayağa kaldırdı. İsmi daha sonra adı Özel Harp Dairesi olarak değiştirilen Seferberlik Tetkik Teşkilatı´nın 3 kurucusundan biri olan emekli Albay İsmail Tansu, Sabri Yirmibeşoğlu´nun 1974´ten itibaren Genelkurmay bünyesinde Özel Harp Dairesi Başkanlığı´nı yaptığını hatırlatarak, Kendileri Seferberlik Tetkik Kurulu´nda 1974´ten sonra başkanlık yapmıştır. Ben o dairede 1953 yılından 1971 yılına kadar çalıştım. Teşkilat gizli savaşa yönelikti. 1957´de bana Kıbrıs´ta gizli bir mukavemet teşkilatı kurma görevi verildi. Bir yıl sonra 15 bin kişilik bir teşkilat kurduk. Dünyada bunu kimse duymadı. Ben bunun planını hazırlamış ve genel koordinatörlüğünü yapan kişiyim. Son derece disiplinli bir teşkilattı.1963´e kadar görev yapacağı günü bekledi. Kıbrıs´ta 1963´ten sonra yer üstüne çıktı. Bir yıl boyunca tarihi bir direnişle Türkleri kurtardı ve özgürlüklerine kavuşturdu. dedi.

Cami yakma konusunda bilgim yok

Yirmibeşoğlu´nun Cami yaktık yönündeki açıklamasını değerlendiren Tansu, bu konudaki bir bilgisinin olmadığını ifade etti. Teşkilat bünyesinde bu tür gayri insani faaliyetleri kesin olarak yasakladıklarını anlatan Tansu, Bir subay cami yakmaz. Çünkü daha teşkilat kurulurken baştan itibaren bu talimat verildi. Eğer böyle bir şey varsa da ben bilemiyorum. Bu konuda bir bilgim yok. Bu normal bir faaliyet değil. Bu tür işlere girişilmemesi için Ankara´dan sürekli talimatlar geliyordu. Kim bunu yapmışsa kanunlara aykırı davranmıştır. Cami yakma konusunda bir bilgim yok. diye konuştu. Tansu, özel harp taktikleri arasında halkı galeyana getirmek için cami gibi mekânların yakılması gibi taktiklerin bulunmadığını kaydederken, Özel harp taktikleri arasında böyle bir şey yok. Bizim zamanımızda cami falan yakılmamıştır. Cami yakma gibi kanunlara aykırı uygulamaları başından itibaren yasakladık ve yapanlar kesinlikle cezalandırılırdı. Gayri meşru insanlık dışı hareketleri yasakladık. ifadelerini kullandı. Tansu, şunları söyledi: Türk Silahlı Kuvvetleri, teşkilatın gayri meşru faaliyetlerde bulunması yasaktı. Bu tip işler Ankara´dan verilen emirle yapılırdı. Türkiye´de bu Kıbrıs için bir taraftan gerekli hazırlıkları yaparken, diğer yandan Yunanistan´a güvenmediği için iki ülke hakları arasını bulandırır diye bilhassa bu tür sakınılması hususunda kesin talimat verilmişti. ( Cihan)

Halkı korkutmak için askerleri PKK´lılar gibi giydirdiler Şemdinli´yi bombaladılar

Kontrgerilla´ya bir örnek de Albay Sarızeybek´ten

24 Eylül 2010: ´Halkın mukavemetini arttırmak için Kıbrıs´ta cami bile yaktık´ itirafı üzerine, düşman yapmış görüntüsü verilen saldırılar konusunda bir örnek daha veriliyor. Emekli Albay Erdal Sarızeybek de ´İhaneti Gördüm´ adlı kitabında Şemdinli´de görev yaparken halkı korkutmak için sık sık çatışma varmış gibi bir atmosfer oluşturduklarını, askerleri de PKK´lılar gibi göstermek için gerilla kıyafetleri giydirdiklerini yazmıştı. Sarızeybek, şu ifadeleri kullanıyordu: Planım şuydu: İki-üç gecede bir, 120 mm´lik havan aydınlatma mermisini ilçe merkezi üzerine atacaktım. Sonra, önceden belirlenmiş hedeflerin üzerine makineli tüfekle ateş açacak, sonra da roketleri ateşleyip şehir üzerinde tam bir çatışma havası yaratacaktık. Ertesi sabah halkı şehir meydanında toplayıp, muhtemel bir çatışmada şehrin ve halkın ne denli zarar görebileceğini, bu nedenle teröristlerin şehre girmesine izin vermemeleri gerektiğini anlatacaktık. Dediğimiz gibi de yaptık. Haftada en az bir kez bu uygulama Şemdinli´de yapılır oldu, hem de uzunca bir süre. Belki delilik diyeceksiniz ama sonuç aldık, gerisi önemli değil. ( Zaman)

Kargaşa ve darbelere zemin için düzenlenen cami yakma ve diğer provokasyonlar

´PKK cami yaktı´

?Cami yakıldı? iddiasıyla kargaşa yaratma eylemlerinden son dönemde akılda kalan en büyük eylem 6 Nisan 2005´te Trabzon´da yaşanmıştı. Bir grup TAYAD´lının F Tipi Cezaevleri´ni protesto eyleminin ardından yaşanan gerginlik bir anda lince dönüşmüştü. Trabzon´u karıştıran olayda yaşanan gerginliğin kulaktan kulağa yayılan ?PKK´lılar bayrak yaktı?, ?PKK´lılar cami yaktı? iddialarıyla tüm şehri kapladığı belirlenmişti. Hatta bölgede yayın yapan bir televizyon kanalının ?Son dakika... PKK´lılar camiye saldırdı? diye altyazı geçtiği de tespit edilmişti.

Erzincan´da kaos son anda engellenebildi

Ergenekon iddianamesinde, Erzincan´daki provokasyon girişimi anlatılmıştı. Trabzon´daki provokasyondan hemen sonra Mayıs 2006´da 15 kişilik bir grup Erzincan´da cezaevlerindeki tecridi protesto eylemi yaptı. Polis göstericileri dağıttı. Bir gün sonra 300 kişilik bir grup polisi protesto için toplandı. Bu sefer vatandaşlarla göstericiler birbirine girdi. Polis zor kullanarak grupları dağıtırken, internetten ?Aleviler camiyi ateşe verdi? yalanı kente bir fısıltı halinde duyuruldu. Birkaç saat içinde 4 bin kişi Cumhuriyet Meydanı´nda birikti. Kanaat önderleri halkı zor yatıştırdı.

Aleviler cami yaktı iddiası 57 can aldı

?Cami bombalandı? iddiası 27 Mayıs-10 Temmuz 1980 arasında yaşanan ve tarihe ?Çorum Olayları? olarak geçen ve 57 insanımızın katledilmesine neden olan kardeş kavgasında da kullanılmıştı. Alevi-Sünni kavgası çıkarmak isteyen derin yapı ?Solcular, Aleviler cami bombaladı...? yalanını Çorum´da ortaya atmış ve muhafazakar yapısıyla bilinen Çorum halkı bu iddia üzerine ayağa kalkmıştı. 12 Eylül darbesine de gerekçe yapılan olaylarda 57 insanımız katledilmiş, 200´den fazla insanımız yaralanmış, 300 den fazla ev ve işyeri yakılıp yıkılmıştı.

Yunanlılar Selanik´te Atatürk´ün evini yaktı

Sabri Yirmibeşoğlu´nun da suçlandığı 6-7 Eylül 1955 Olaylarını da yine ´dokunulamaz değerlere´ yapılan bir saldırı başlatılmıştı. Olaylarda halkı galeyana getiren ?Selanikte Atatürk´ün doğduğu ev Rumlarca bombalandı? haberi oldu. Başta İstanbul olmak üzere, İzmir ve Adalar´da Rumlara ve diğer gayrimüslimlere karşı büyük bir linç ve yağma hareketi başladı. 2 gün süren olayların ardından birçok Rum ve gayrimüslim, sahip oldukları her şeyi geride bırakarak yaşadıkları alanları terk etti. Yıllar sonra Selanik´teki bombayı derin devlet attığı ortaya çıktı.

Balyoz´da iki cami bombalanacaktı

Balyoz Darbe Planı´nda darbe ortamı yaratmak için İstanbul´daki Fatih ve Beyazıt camilerinin bombalanması eylemleri vardı. Kargaşa ortamı yaratıp sıkıyönetim ilan ettirmek için Fatih ve Beyazıt camilerine yerleştirilecek bombalar cuma namazı sırasında patlatılacak, galeyana getirilen halk ve s arıklı cübbeli insanlar sokağa çıkarılacak, provokatörler aracılığıyla öfkeli kalabalıklar Askeri Müze´yi basmaya yönlendirilecek, burada askerler bu kişilere ateş açarak katliam yapacaktı. Bu olaylar medya aracılığıyla ´irtica yaygarası´na dönüştürülecek ve hükümetten acilen sıkıyönetim ilan etmesi istenecek ve asker kabus gibi şehrin üstüne çökecekti. ( Star)

(23 Eylül 2010), son güncel.: (24 Eylül 2010)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Yirmibeşoğlu´nun Habertürk´teki ses/video kaydını indirip dinlemek için tıklayın

Flaş!!! Özal´a suikast iddialarına soruşturma

Özal´da 2. isim: Simavi

Turgut Özal suikastiyle ilgili manşetlerimiz

Korkut Özal: Kardeşimi Ergenekoncular öldürdü

Özal suikasti muhteşem bir Özel Harp işiydi, amacına da ulaştı

Özel Harp Dairesi ile ilgili manşetlerimiz

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

Kaynak: Özal´ın o dönem ölmesi birilerince uygundu

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=2276    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.760.671