Tam
EskidenYeniye
 

Flaş!!! Avcı´ya ´Devrimci Karargah´ gözaltısı

´Devrimci Karargah Örgütü´ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenilen Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın Ankara´da gözaltına alındığı bildirildi. Avcı, gizli soruşturmada takip edilen örgüt yöneticilerine yönelik teknik ve fiziki takibi engellemekle suçlanıyor. Hanefi Avcı hakkındaki gözaltı kararı ´terör örgütüne yardım´ suçlamasıyla savcılığın başvurusu üzerine İstanbul nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nden çıktı. İstanbul´a götürüldüğü bildirilen Hanefi Avcı´nın savcı tarafından ifadesinin alınacağı bildirildi. Bu arada, Hanefi Avcı´nın Eskişehir´de bulunan evi ile makam odasında da arama yapılıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının geçen hafta ifadeye çağırdığı Avcı, izinde olduğu gerekçesiyle savcılığa gitmemişti. Yakalama kararının bu nedenle çıkarıldığı bildirildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

FLAŞ!!! Hanefi Avcı ´Devrimci Karargah´tan gözaltında

´Devrimci Karargah Örgütü´ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenilen Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın Ankara´da gözaltına alındığı bildirildi. Avcı, gizli soruşturmada takip edilen örgüt yöneticilerine yönelik teknik ve fiziki takibi engellemekle suçlanıyor. Hanefi Avcı hakkındaki gözaltı kararı ´terör örgütüne yardım´ suçlamasıyla savcılığın başvurusu üzerine İstanbul nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nden çıktı. İstanbul´a götürüldüğü bildirilen Hanefi Avcı´nın savcı tarafından ifadesinin alınacağı bildirildi. Bu arada, Hanefi Avcı´nın Eskişehir´de bulunan evi ile makam odasında da arama yapılıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının geçen hafta ifadeye çağırdığı Avcı, izinde olduğu gerekçesiyle savcılığa gitmemişti. Yakalama kararının bu nedenle çıkarıldığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Devrimci Karargah Örgütü (DKÖ) soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Hanefi Avcı, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Ankara´da gözaltına alındı. Avcı´nın gözaltına alınma sebebinin ise terör örgütüne yardım olduğu öğrenildi. İstanbul´a götürüldüğü bildirilen Hanefi Avcı´nın savcı tarafından ifadesinin alınacağı bildirildi. Bu arada, Hanefi Avcı´nın Eskişehir´de bulunan evinde de arama yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının geçen hafta ifadeye çağırdığı Avcı, izinde olduğu gerekçesiyle savcılığa gitmemişti. Bunun üzerine savcılığın, ´yakalama kararı´ çıkarttığı bildirildi. ( AA)

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nin verdiği kararla gözaltına alındı. Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık, Devrimci Karargah terör örgütüne yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Avcı hakkında gözaltı ve arama işlemi yapılmasını talep etti. Nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Avcı hakkında terör örgütüne yardım suçlamasıyla gözaltı kararı verdi. Savcının arama ve gözaltına alınma talepli yazısında Avcı´nın örgüt üyelerine yardım ettiği belgeler ve telefon tapeleriyle ortaya konuldu. Savcı Altınışık´ın yazısında, Avcı´nın örgüt üyelerine yönelik yapılan ´gizli´ soruşturmadan haberdar olduğu ve bu kapsamda üyelerin faaliyetlerini saklamalarına yardım ettiği kaydedildi. Söz konusu yardımın ise üyelere yapılan fiziki ve teknik takibin engellenmesi şeklinde olduğu belirtildi. Savcının yazısında ayrıca, Avcı´nın örgüt üyelerinin soruşturma kapsamında izlendiklerini deşifre ederek örgütün illegal faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasının da bu nedenle güçleştirdiğinin belirtildiği öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan ve Avcı ile bağlantılı olduğu belirtilen Necdet Kılıç ifadesinde Avcı´yı tanıdığını söylemişti. Kılıç´ın, Edirne Emniyet Müdürlüğü´nde görevli iken iki kez evine geldiğini söylediği belirtildi. Kılıç´ın sorgusunda, Yapılan teknik takipte Avcı ile görüşmelerimde illegal bir durumun olmadığı ortadır. Dinlendiğimi biliyordum. Bunu bilmeme rağmen hattımı da değiştirmedim. Yakın çevremi arayıp beni dinlediklerini söyledim. Avcı´nın kitabının 500 sayfasında da bu konu yazılıyor zaten. Bana ait telefon numarasını başkasına ait gibi göstererek dinlediler. Bu dinleme hukuksuzdur. dediği kaydedildi. Kendisini takip eden polislere ´neden takip ediyorsunuz diye bağırdım´ dediği ifade edilen Kılıç´ın, Fiziki ve teknik takibe alındığımı anlayınca durumu Hanefi Avcı´ya aktardım. dediği öğrenildi. (Star)

17.10: İfade için avukat bekleniyor

Devrimci Karargah terör örgütüne yardım ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, adliyede ifade vermeyi bekliyor. Avcı´nın özel avukatını çağırmadığı bunun için barodan avukat istendiği öğrenildi. Ankara´da gözaltına alınan Avcı, havayolu ile İstanbul´a ardından Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´ne getirilmişti. 15.15 sıralarında adliyeye getirilen Avcı, yaklaşık 2 saattir burada ifade vermeyi bekliyor. Avcı´nın özel avukatını çağırmadığı belirtildi. Bu nedenle Avcı´nın ifadesinin alınabilmesi için İstanbul Barosu´ndan avukat istendi. Barodan istenen avukatın adliyeye gelmesinin ardından Avcı´nın soruşturma savcısı Kadir Altınışık tarafından ifadesinin alınması bekleniyor. ( Cihan)

Ayrıntılar geldikçe eklenmektedir...

Polisevinde arama yapılıyor

Avcı, kendisinin Devrimci Karargah Örgütü soruşturmasıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Hiç kimseye onurunu çiğnetmeyeceğini belirten Avcı, ?Yasal davrandığına inanmadığım makamın sorularına yanıt vermem? dedi. Eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın İl Emniyet Müdürü olduğu dönemde kaldığı Polisevi´nin içindeki konutta arama yapılıyor.

Hanefi Avcı´nın gözaltı gerekçesi: Terör örgütüne yardım

Ankara´da gözaltına alınan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi tarafından ´terör örgütüne yardım´ suçlamasıyla gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

Atalay: Avcı adli bir işlem kapsamında gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın adliyenin yürüttüğü bir işlem kapsamında gözaltına alındığını söyledi. Atalay, Kuzey Irak ziyaretinin önemli olduğunu ve çok önemli konular görüşüldüğünü de dile getirdi. Beşir Atalay, AK Parti´den ayrılışı sırasında basın mensuplarını sorularını cevapladı. Atalay, Hanefi Avcı´nın gözaltına alınmasıyla ilgili bir soruya İşlem adliyenin yürüttüğü yargının yürüttüğü bir işlemdir. Son günlerde İstanbul´da gözaltılar olmuştu. Orada da sözü edilen arkadaşın ismi geçmiştir. İstanbul Adliyesi bu konularda herhalde ifadesine başvuracaktır. dedi. ( Cihan)

14.40: Avcı´nın eski makamındaki arama sürüyor

´Devrimci Karargâh Örgütü´ soruşturması kapsamında hakkında verilen yakalama kararı gereği Ankara´da gözaltına alındıktan sonra İstanbul´a götürülen Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın görev yaptığı Eskişehir´deki makamında da arama başlatıldı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Emniyet Müdürlüğü binasındaki makamdaki aramaya polis ve savcı da katılıyor. Edinilen bilgiye göre, ´Devrimci Karargâh Örgütü´ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın İl Emniyet Müdürü olduğu dönemde kaldığı Eskişehir Polisevi´nin içindeki tek katlı konuttaki arama çalışmaları sona erdi. Avcı´nın eski kaldığı konutunun yanı sıra bir süre öncesine kadar çalışmalarını sürdürdüğü eski makamında da arama çalışması başlatıldı. Avcı´nın Haliç´te yaşayan Simonlar adlı kitabını yazdığını belirttiği, Devrimci Karargâh Örgütü Operasyonu kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Nejdet Kılıç´ın bir süre önce ziyaretinde bulunduğu Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Emniyet Müdürlüğü binasındaki makamdaki aramaya polis ve savcı da katılıyor. Avcı´nın geçtiğimiz günlerde buradaki görevden ayrılmasıyla makamındaki eşyalarının bir kısmını götürdüğü, bir kısmını da götürmek üzere topladığı ancak burada bıraktığı öğrenildi. Makamın Avcı´nın terk etmesinin ardından kullanılmadığı kaydedildi. Öte yandan, Eskişehir´deki her iki noktadaki aramalara, Terörle Mücadele, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri ile Eskişehir´den bir savcı ile İstanbul ve Ankara Emniyet Müdürlüğü´nden polisler ile savcının da katıldığı belirtildi. Aramaların İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hâkimi tarafından Avcı´ya ´terör örgütüne yardım´ suçlamasıyla gözaltı kararının verilmesinin ardından başlatıldığı belirtildi. Bu arada, aramanın yapıldığı İl Emniyet Müdürlüğü çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Her gün rahatlık giriş çıkış yapan gazetecileri de makamın bulunduğu il emniyet müdürlüğü binasına alınmıyor. Müdüriyet önünde görevli polisler, bugün için üstten gelen bir emirle gazetecilerin içeriye alınmasının yasaklandığını bildirdi. ( Cihan)

14.50: Hanefi Avcı İstanbul´a getirildi

Bazı illerde ´Devrimci Karargah Örgütü´ne yönelik düzenlenen operasyonlar kapsamında gözaltına alınan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, İstanbul´a getirildi. THY´ye ait tarifeli uçakla Ankara´dan İstanbul´a getirilen Hanefi Avcı, Atatürk Havalimanı Apronu´nda körük altından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait araca alınarak götürüldü. Hanefi Avcı´nın, Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesine getirilerek, burada savcıya ifade vermesi bekleniyor.

15.18: Hanefi Avcı Beşiktaş´taki Adliyede

Hanefi Avcı´nın Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´ne getirildiği öğrenildi.

Avcı´nın eşi: Ben dağ gibi bir adamın eşiyim

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü´ne ait lojmanda kalan Hanefi Avcı´nın eşi Şenay Avcı, mahkeme kararı ile polislerin eve geldiğini ve arama yaptığını söyleyerek, ?Bir şey yok evi arıyorlar. Arasınlar bir şey yok. Burası polis evidir. Ben polis eşiyim. dedi. Eşinin Ankara´da gözaltına alınarak İstanbul´a götürüldüğünü söyleyen Şenay Avcı, ?Ben dağ gibi bir adamın eşiyim.Benim eşim devletine çalışmaktan başka bir şey yapmadı. Benim eşim yüzünün akı ile duruyor. Yine kitabını yazacak kimse susturamayacak. Kimse susturamaz. Aile olarak kale gibi arkasındayız diye konuştu. Şenay Avcı kocasının yasak aşk yaşadığı ortaya çıkınca şaşırtıcı bir savunma yapmış ve ´Erkektir, elinin kiridir, ne var bunda´ demişti.

Avcı: Hukuk kuralları çiğneniyor, polis zoruyla götürülüyorum

Avcı, Hürriyet´ten Saygı Öztürk´e ´Ankara´da genel müdürlükte gözaltına alındım. Gitmiyorum, zorla götürülüyorum. Polis zoruyla uçağa bindiriliyorum. Ankara´dan İstanbul´a savcının talimatıyla götürüldüğümü söylüyorlar ama bunun savcının talimatı olduğunu düşünmüyorum. Niçin götürüldüğümü de bilmiyorum. Ben aynı zamanda hukukçuyum. Hukuk kuralları da çiğneniyor. Hiç kimseye onurumu çiğnetmem. Adalet makamının hiçbir sorusuna cevap vermem. Benim hiç bir örgütle alakam olmadığını biliyorlar. Bu devletin kayıtlarında da vardır. Telefonlarımı hukuksuz dinlediler, suçüstü yakalandılar. Kanunsuz dinleme kitapta teşhir oldu. Kılıf bulmak, hukuk bulmak için bağlantı kurmaya çalışıyorlar. Bağlantımız olamaz. Örgüt kendileridir, bunları yapanlardır. Bunu yutmuyorum, herkes de biliyor. Avukat istemiyorum. Konuşmayacağım´ dedi. Avcı sabah saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, iddiaları kabul etmediğini ve dün Genelkurmay Savcılığı´na kitapta yer alan iddialar üzerine ifade verdiğini belirtti. ( Hürriyet)

Ruşen Çakır: Hanefi Avcı tedirgindi

Gözaltına alındıktan sonra havaalanında beklerken NTV´den Ruşen Çakır´ı arayan Hanefi Avcı´nın tedirgin ve sinirli olduğu ortaya çıktı. NTV´de canlı yayında Hanefi Avcı´nın kendisini aradığını söyleyen Ruşen Çakır, telefon görüşmesinin detaylarını da anlattı. Havaalanından beni aradı. Yayına bağlanmasını istedim gazetecilik refleksi ile. Ama bunun doğru olamayacağını söyledi. Tedirgindi, sinirliydi, çok net konuşuyordu diyen Çakır, Avcı´nın söylediklerini de şöyle aktardı: Bu yapılan hukuk dışıdır. Tamamen saçma bir şeydir. Beni o ifadeye zorla götürebilirlerdi, şimdi götürüyorlar. Kesinlikle ifade vermeyeceğim, avukat da çağırmayacağım. Bu tamamen bir komplo. Bunun başıma geleceğini söylemiştim, bu nedenle şaşırmadım. Kesinlikle ifade vermeyeceğim. Bu dünyada bana cehennemi nasıl yaşatacaklarını biliyorum. Her türlü gücü kullanıyorlar, kullanacaklar. Ama ben mücadelemi sürdüreceğim. Avcı, basın toplantısı düzenleyecektiniz, orada ne açıklayacaktınız? şeklindeki soruya da Basın toplantısı yapsaydım aynısını söyleyecektim. Devrimci Karargah olayının tamamen bir komplo olduğunu anlatacaktım. Basın toplantısında bu komployu anlatmayı düşünüyordum cevabını vermiş. ( Habervaktim)

Avcı terör örgüt üyesini savunmuştu

İstanbul´da ?Devrimci Karargah? örgütü üyesi oldukları iddiasıyla geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 17 kişiden 13´ü tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında yer alan Necdet Kılıç´a ait telefonlardan birini Hanefi Avcı´nın kullandığı ortaya çıkmıştı. Avcı´nın Necdet Kılıç´ı Mersin´de görev yaptığı 1980´li yıllardan beri tanıdığı belirtiliyor. Öte yandan, Hanefi Avcı´nın, sözkonusu operasyonla ilgili olarak bu hafta bir basın toplantısı yapması bekleniyordu. Avcı, daha önce uyuşturucu çeteleriyle bağlantısı olduğu suçlamasıyla arkadaşı olan bazı emniyet görevlilerin gözaltına alınmasını eleştirmiş, onların suçsuzluğuna kefil olduğunu açıklamıştı. Devrimci Karargah terör örgütüne yönelik soruşturmada kendisinin de izlendiğini farkeden Avcı uzun zamandır üzerinde çalıştığı bilinen kitabını, kamuoyunu şok eden son bir bölüm ekleyerek aceleyle piyasaya sürmüştü. Hanefi Avcı, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevini yürütürken yazdığı Haliç´te Yaşayan Simon´lar kitabında, Ergenekon, Balyoz, Danıştay ve benzer soruşturmaların fasafiso olduğu, bu soruşturma ve davalarda ortaya çıkan çok sayıda belge bilgi silah gibi delillerin düzmece ve fethullah cemaatinin işi olduğu, hatta Deniz Baykal´ın seks kasedinin dahi cemaatin komplosu olduğu, emniyetin, savcıların ve bahsi geçen kritik soruşturma ve davalara bakan hakimlerin fethullahçı olduğu, bu fethullahçı polislerin yasadışı gizli dinleme yaptıkları, kendisinin de yasadışı şekilde dinlenmekte olduğu ve benzer diğer şok iddialarıyla kamuoyunu sarsmıştı. Avcı, iddiaları konusunda elinde delil olmadığını, kitabını duyumlardan yola çıkarak yazdığını da belirtmiş, delil bulmanın savcıların görevi olduğunu ileri sürmüştü.

´Arkadaşım N´

Susurluk olayının aydınlatılmasında önemli katkıları olduğu bilinen saygın bir emniyetçinin, ortaya çıkan silah ve belgelerle Susurluk´la kıyaslanamayacak kadar büyük çaplı Ergenekon ve benzeri soruşturma ve davaları nasıl fasafiso ilan ettiği anlaşılamamıştı. Ancak medyada yer alan çeşitli yorumlarda, onun kitabında da iddia ettiği kendisi hakkında yürütülen ancak içeriği öğrenilemeyen bir soruşturmayı lekelemek ve boşa çıkarmak amacıyla böyle şaşırtan bir çıkış yapmış olabileceği konuşulmuştu. Bu soruşturmanın ne olduğu birkaç hafta sonra anlaşıldı, hem de şok edici gelişmelerle. Devrimci Karargah örgütüne yönelik birkaç ilde düzenlenen ve 17 kişinin gözaltına alındığı operasyonların şok eden ayrıntıları ilerleyen günlerde ortaya çıktı. Hanefi Avcı´nın kitabında ´Arkadaşım N´ diyerek adını kapalı verdiği kişinin Devrimci Karargah operasyonunda gözaltına alınan 17 kişiden biri olan Necdet Kılıç olduğu anlaşıldı. Avcı´nın bu kapsamda bir yasak aşk yaşadığı da ortaya çıktı.

Kitabı niçin yazdığı netleşti: Soruşturmayı itibarsızlaştırma

Hanefi Avcı´nın Devrimci Karargah Örgütü´nden bir kişiyle görüştüğü, örgüt üyesi bir kadınla ilişkisi olduğu ve örgütü dinlemelere karşı uyardığı iddiası üzerine Avcı, ´Bu da cemaat operasyonu´ açıklamasını yapmıştı. Kitabını, son bölümüne cemaat iddialarını ekleyerek apar topar piyasaya süren Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın, ´ön alma´ ya da ´kontr´ operasyon amacıyla bu kitabını yazdığına dair medyada yer alan iddialar doğrulandı. Kendisi hakkında başlatılan bir teknik takip olduğunu öğrenen ve yasadışı olduğunu iddia ettiği bu takibe öfkelendiğini kitabında da açıklayan Avcı´nın adı Devrimci Karargah soruşturmasına karıştı, hem de inanılmaz bir şekilde. Örgüte yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 17 sanıktan 13´ü dün mahkemece tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerden biri de Necdet Kılıç. Necdet Kılıç´ın Hanefi Avcı´yla ilişkisi doğrulandı. Avcı, iddialar üzerine dün medyada yer alan açıklamalarında Necdet Kılıç´ı savunarak suçsuz olduğunu iddia etmiş ve mahkemede bunun ortaya çıkacağını iddia etmişti. Oysa mahkeme Kılıç´ı tutukladı. Avcı´yla ilgili bir diğer şok gelişme de yasak aşk yaşadığının ortaya çıkması oldu. Avcı, dün sevgilisi olduğu iddia edilen K.K´nın evinden çıkarken görüntülendi. Yasak aşkın buluşma mekanlarından birisi Devrimci Karargah örgütü üyesi Necdet Kılıç´ın eviydi. Örgüt üyesi olduğu belirlenen Necdet Kılıç´ın telefonlarını teknik takibe alan polisin, Hanefi Avcı ile Kezban Küçük arasındaki ilişkiyi de ortaya çıkarttığı ifade ediliyor. Ancak Avcı´ya göre özel hayatına giren bu konunun gizli dinlemeyle ortaya çıkarılması cemaat operasyonuydu, cemaat kendisini itibarsızlaştırmaya çalışıyordu. Oysa herşey çok net. Mahkeme kararıyla teknik takibe alınan örgüt üyesi Necdet Kılıç´ın konuşmalarından hareketle Hanefi Avcı´nın da bu çirkin bağlantılarda yer aldığı tespit edilmiş. Bunu kendisi de kitabında, hiç kimsenin bilmediği iki cep hattının, nasıl olduğunu bilmediği bir şekilde öğrenilerek takibe alınmış olduğunu farkettiği ve öfkelendiği şeklinde belirtiyordu. Bunu öğrenir öğrenmez de kitabına son bölüm olarak şok iddiaları eklediği ve aceleyle kitabını piyasaya sürdüğü şimdi daha net anlaşılıyor.

Aygan iddiayı doğruladı: Avcı´nın sahip çıktığı başka itirafçılar da var

İsveç´te siyasi sığınmacı olarak yaşayan PKK itirafçısı ve eski JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan, Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın itirafçılara sahip çıktığı yönündeki iddiaları doğruladı. Cihan Haber Ajansı´na konuşan Aygan, Sedat Peker´in, ´İtirafçıları bana Hanefi Avcı gönderdi´ açıklamasını Buna ben de bizzat şahit oldum. diyerek tasdik etti. Sedat Peker´in, Hanefi Avcı´nın Diyarbakır´dan gelen eski itirafçı JİTEM elemanlarını, ´Pala Şeref´ lakaplı istihbarat polisi aracılığıyla İstanbul´da kendisine emanet ettiğini öne sürmüştü. Sedat Peker, söz konusu itirafçıların; Tilki Selim, İbrahim Babat, Hidayet Bozyiğit, Süleyman Öğer ve kardeşi Cemal Öğer olduklarını söylemişti. Abdülkadir Aygan, JİTEM´de kendisiyle birlikte görev yapan Ali Ozansoy adlı şahsın Hanefi Avcı tarafından İstanbul İstihbarat Daire Başkanlığı´na danışman olarak alındığını öne sürdü. Hanefi Avcı´nın ekibinde çalışan Murat Demir ve Murat Aydın isimli iki şahsın bir zamanlar Perinçek´in bir dergisine ellerinde silahlarla poz verip, ´DTP Diyarbakır il başkanı Vedat Aydın´ı bizler öldürdük´ dediklerini kaydeden Aygan, Burada, gerçek suçluları örtbas etmek için böyle bir çıkış yaptırılmıştı bunlara. Bu iki elaman daha sonradan eski Özel Harekâtçı İbrahim Şahin´in yanında görüldüler. diye konuştu.

´Avcı kitabı için itirafçılardan yardım almış olabilir´

Hanefi Avcı ile tanışıklığının 90´lı yıllara kadar gittiğini, hem asker olduğu, hem de JİTEM´de bulunduğu dönemlerde kendisiyle görüşmelerinin olduğunu aktaran Aygan, Cem Ersever vesilesiyle Emniyet´teki işler için Avcı´nın yanına gidip geldiğini söyledi. Aygan, Biz itirafçıların hakları noktasında da zaten Emniyet´te bir büro vardı, o işler için de gittim, özel olarak da kendisine ziyaret etmişliğim vardır. dedi. Hanefi Avcı´nın ´Haliç´te Yaşayan Simonlar´ adlı kitabı Ozansoy ile birlikte yazmış olabileceğini ileri süren Aygan, Cem Ersever de ´Üçgendeki Tezgâh´ kitabını, Ali Ozansoy ve Mustafa Deniz´den yardım aldı, onlar yazdılar. Ersever ki JİTEM komutanıydı, yoğundu, bir de bazı detayları tamamlaması gerekiyordu, onlardan yardım almıştı. Avcı da Ozansoy´dan aynı şekilde yardım almış olabilir. dedi. ( Cihan)

Şamil Tayyar: Avcı ikinci kitabı yayınlamazsa namerttir

Şamil Tayyar, Avcı´yı adeta topa tuttu. Bu saatten sonra Avcı ancak aşk kitabı yazabilir diyen Tayyar, Eğer elinde bilgi, belge varda yazmıyorsa namerttir dedi... Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar katıldığı bir TV programında yazmış olduğu ´Çelik Çekirdek´ adlı kitapta işlediği konulara değindi. Son günlerin sansasyonel ismi Hanefi Avcı ile ilgili ilginç iddialarda bulunan Tayyar, çok iddialı konuştu. Tayyar, kitabında Hanefi Avcı´ya çok fazla önem verdiği için değil; 3 yıldır yapmaya çalıştıklarını saçma bir kitapla yerle bir etmeye kalktığı için değindiğini söyledi. Tayyar, Avcı´nın yazmış olduğu kitapta herkesi toptan masum ilan ettiğini söyledi. Avcı´nın kitabı 10 Nisan tarihinde yayınlamayı planladığını; fakat kitapta temmuz ayında gerçekleşen olayların yer aldığını söyleyerek, kitabın bir kurmaca olduğunu dile getirdi. Tayyar, Avcı´nın yasa dışı bir ilişkisini olmasının kimseyi bağlamayacağını, onun eşiyle kendi arasında bir dava olduğu söyledi. Fakat birlikte olduğu kişinin yasa dışı bir örgütle bağlantılı olmasının ve bu örgütü, polisin tüm imkanları kullanmasına rağmen, yakalamamasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Tayyar, bunun ancak profesyonel bir kişiden yardım alındığı anlamına geldiğini söyledi. Bu uzman kişinin kim olduğu araştırılırken Hanefi Avcı´nın Necdet Kılıç´la ilişkisi olduğu tespit edildiğini söyledi. Tayyar, polis katili bir örgüte bilgi desteği verme iddiasının çok vahim bir iddia olduğunu ve Avcı´nın bu olaydan aklanana kadar görevinden ayrılması gerektiği söyledi. Hanefi Avcı´nın merkezde bir gün bile kalmaması gerektiğinin altını çizdi. Avcı´nın ikinci kitap yazma olayını da değerlendiren Tayyar şöyle devam etti: ?Avcı hiçbir şey yazamaz. Yazsa da hikâye yazar, aşk romanı yazar, bunun ötesi olmaz. Elinde ne tür bilgi ve belge varsa ve bunları yazmıyorsa namerttir. Çünkü o bilgiyi saklamak bu millete ihanettir. Neden saklıyorsunuz? Eğer siz yazamıyorsanız getirin bana ben yazayım. Ama kesinlikle şunu yapmayın; ben suçlarım, suçluyu bulmak savcının işidir kolaycılığına kesinlikle kaçmayın. Delikanlı, adam gibi ortaya çıkar belgeyi ortaya koyarsınız.? ( Aktifhaber)

Operasyonu deşifre ettim´ itirafı gibi

29 Eylül 2010: Hanefi Avcı, medyaya dağıttığı ve ´savunmam´ dediği 50 sayfalık yazısında gizli Devrimci Karargah soruşturmasını deşifre ettiğini kabul etti. 50 sayfalık nottaki ?20 Eylül günü Adliye içerisindeki cemaate yakın savcı hakimlerle ilgili araştırma için görevlendirilen bir Adalet Bakanlığı yetkilisi hakim ile görüştüm ifade verdim. Ona yakında karargah evleri veya devrimci karargah... diye tahkikata başlayacaklar, hatta Necdet Kılıç´ı da gözaltına alacaklar dedim? sözleri dikkat çekti. Bu sözler, Avcı´nın gizli Devrimci Karargah soruşturmasını deşifre ettiğine en büyük delillerden birisi olarak gösterildi. ( Star)

Kaleşnikof bulunduğu doğrulandı, bir de sahte pasaport

Hanefi Avcı´nın bir zamanlar Eskişehir´de ikamet ettiği tek katlı lojmanında ve eski makamında da arama yapıldı. İstihbarat şube, terörle mücadele ve organize suçlar şube müdürlüğü ekiplerinin sabah saatlerinde geldikleri lojmandaki arama 4 saat sürdü. Lojmandan iki ruhsatlı tabanca ile bir ruhsatsız kaleşnikof silah ele geçirildi. Kaleşnikof silah incelenmek üzere kriminal polis laboratuarlarına gönderildi. Avcı hakkında 6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefetten de işlem yapılacağı öğrenildi. Aramalarda bilgisayar, CD, elektronik eşyalar ile veri toplamaya yarayan tüm aletler kontrol edildi. Bazı eşyalara el konuldu, bazı materyaller kopyalandı. Delil niteliğindeki materyaller İstanbul´a gönderildi. Avcı´nın Eskişehir´deki lojmanında yapılan aramada çok sayıda sahte pasaport, nüfus cüzdanı ehliyetin de ele geçirildiği öğrenildi. Avcı´nın evinde yapılan aramalarda kendi resmi kullanılarak farklı bir isme düzenlenmiş bir adet lacivert pasaport, bir nüfus cüzdanı ve bir de sürücü belgesi bulundu. İki savcının nezaretinde yapılan aramaların tamamının kamera ile kaydedildiği bildirildi. Avcı´nın hakkındaki soruşturma nedeniyle söz konusu bu lacivert pasaportla yurt dışına kaçma hazırlığı içinde olduğu iddia ediliyor.

Avcı´ya yöneltilen suçlamalar

Hanefi Avcı´nın örgüt üyelerine yardım ettiği belgeler ve telefon tapeleriyle ortaya konuluyor. Savcı Kadir Altınışık´ın yazısında, Avcı´nın örgüt üyelerine yönelik yapılan ´gizli´ soruşturmadan haberdar olduğu ve bu kapsamda üyelerin faaliyetlerini saklamalarına yardım ettiği kaydediliyor. Söz konusu yardımın ise üyelere yapılan fiziki ve teknik takibin engellenmesi şeklinde olduğu belirtiliyor. Savcı ayrıca, Avcı´nın örgüt üyelerinin soruşturma kapsamında izlendiklerini deşifre ederek, örgütün illegal faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasını güçleştirdiğini vurguluyor. Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan ve Avcı ile bağlantılı olduğu belirtilen Necdet Kılıç, ifadesinde Avcı´yı tanıdığını açıklamıştı. Kılıç, Edirne Emniyet Müdürlüğü´nde görevli iken Avcı´nın iki kez evine geldiğini söylemişti. ( Zaman)

Hanefi Avcı neden Genelkurmay´a gitti?

Star yazarı Şamil Tayyar, Hanefi Avcı ile ilgili çok çarpıcı bir soruyu gündeme taşıdı: Hanefi Avcı neden Genelkurmay´a gitti? Dün yaşanan Hanefi Avcı operasyonu, iktidar karşıtlığı üzerinden yürütülen ideolojik kampanyaları alevlendirdi. Avcı´nın kitabı nedeniyle böyle bir operasyona maruz kaldığı algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Oysa üç emniyet genel müdür yardımcısı ve iki emniyet müdürü hakkındaki soruşturmalar, tutuklamalar yaşanırken onların siyasi iktidar veya cemaatle ilgili piyasaya çıkmış kitapları yoktu. Avcı´yı diğer emniyet müdürü dostlarından ayıran en önemli tarafı, kurnazlığıdır. Devrimci Karargah Örgütü operasyonu kapsamında dinlenen Nejdet Kılıç´la görüşmelerinin dinlemeye takılması üzerine, anı kitabına cemaat bölümünü eklemesidir. Kitabı kendisine zırh yapmaya çalıştı, bu sayede olası bir operasyondan kurtulabileceğini umdu ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Ancak, kabul etmek gerekir, diğer müdürlere göre kitap sayesinde kendisine kamuoyu desteği bulmayı başardı. Atatürkçü Düşünce Derneği ve İşçi Partisi sempatizanları Avcı´nın kitaplarını dağıtarak böyle bir algının oluşmasına katkıda bulundular. Kitabının yazımına emek harcayan bazı gazeteciler de gönüllüğü avukatlığına soyundu. Kafalar karışmasın, zihinleri bulandıran bir iki soruya da cevap vermek gerekir. Soruşturmayı yürüten savcılık, Avcı´ya 27 Eylül pazartesi günü saat 12.00´ye kadar ifadesini vermek üzere süre tanıdı. Avcı ise sivil savcılığın bu çağrısına uymak yerine gizli bir şekilde Genelkurmay´a giderek askeri savcı Yavuz Şentürk´le görüştü, Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu da bu görüşmede hazır bulundu. Avcı´nın sivil mahkemedeki soruşturmaya direnerek askeri savcılığın yolunu tutması, üstelik bunu gizli şekilde yapması, manidar. Sizce neden? ( Star)

Eymür: Örgüt üyesinin telefonu neden Avcı´da?

Eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, Devrimci Karargâh Örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Hanifi Avcı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. NTV Canlı Ana Haber´de Can Dündar´ın sorularını yanıtlayan Eymür, Devrimci Karargah soruşturmasının ciddi olduğunu ve Avcı´nın ´nedenlerini´ açıklaması gerektiğini belirtti. Avcı´nın ´Haliç´te Yaşayan Simonlar´ kitabını samimi bulmadığını söyleyen Eymür´ün açıklamaları şöyle:

C.D: Hanefi Avcı ile birlikte çalıştınız, sonra çatıştınız ve mahkemelik oldunuz... M.E: Pek birlikte çalıştık denemez. Herkes ayrı ayrı çalışıyordu. C.D: Çatışmanızın temel nedeni neydi? M.E: Susurluk´u ilk ortaya çıkaran benim, raporunu yazan kişiyim. Kazayı basına bildiren de benim. Kimsenin haberi yoktu. Bir gazeteci arkadaşıma söyledim: Burada bir kaza olmuş, bir bakar mısın? Şu şu varmış´ dedim. Bana haber gelmişti. Gazeteci arkadaşım bana, ´doğru mu söylüyorsun?´ deyince bozulmuştum. ´Aldığım bilgi bu teyit etmek için söylüyorum´ dedim... C.D: Hanefi Avcı niye rahatsız oldu ortaya çıkmasından? M.E: Çıktı ve devlet içinde yapılar olduğunu, polis içinde Mehmet Ağar´ın, jandarmada Veli Küçük´ün, MİT´te de benim adımı verdi. Ben oraya konmaktan çok rahatsız oldum. Hep mücadele ettiğim şey bu tip olaylardı.

C.D: Sizin dinlenmeniz var bir de... M.E: Daireye ait resmi telefonlar dinlendi. MİT´in telefonlarını dinletti. O zaman İstihbarat Başkan Yardımcısı´ydı. Telefonlar izinsiz olarak dinlendi. C.D: Bu durum tuhaf değil mi? M.E: Olacağı buydu. O zamanlar herkes birbirini dinliyordu ve Türkiye onun için böyle...

C.D: Avcı´nın kitabında anlatılanlar? M.E: Ben kitabın tamamını okumadım. Neden yazıldığını da tam anlayamadım. Eğer yanlış şeyler oluyorsa, kaç senenin birikimi var, neden yanlışı başından beri görmedi. Ya da görmek istemedi mi... Yoksa bir şeye bozuldu da onun için mi kitabı yazdı. Bunları teşhis edemedim. C.D: Bir istihbaratçı böyle diyorsa, mutlaka teşhisi koymuştur... M.E: Çok samimi olduğunu düşünmüyorum. Kimsenin günahını almak da istemek ama Hanefi bey kendini melek gibi anlatıyor. Ama bizim meslekte kötü şeyler de yapılıyor. İşkence de var. Pişmanlık yasasından yararlanan kişilerle ilişkisi vardı, bunlara kitabında yer vermemiş.

C.D: Gözaltına alınışı? M.E: Adalete güvenmek lazım. Her şey çok mükemmel değil ama yine de güvenmemiz gereken yerlerden biri yargı. Biz mahkemelik olduk ve sonra da barıştık. Hanefi beyin yolsuzluğunu bilmem ve duymadım da. Bunun için bende artıları vardır ama eksileri de var. Her şeyi tam anlatmıyordu, kendi işine geldiği için anlatıyordu.

C.D: Polis içinde cemaat yapılanması var mı? M.E: Muhakkak var. Ama sadece bu dönem için değil. Sağcılar iktidara gelinde camiye gidenlerin sayısı artar, solcular gelince azalırdı. Her devirde yaşanıldı bunlar ama bu devirde biraz abartılı gidiyor. Türkiye´de bunlar yeni şeyler değil. Ben biraz değişik düşünüyorum. Bazı şeyler simge gibi ortaya konuyor. Biz onlara hücum ediyoruz ama arkasında çok daha büyük güçler var. Okyanus ötesi mi? - O güçleri arkasından çekseniz, simge haline gelen kişiler belki o kadar etkin olmayacaklar... O güçler nasıl bertaraf edilir? - Herkes kendi sorumluluğundaki işi ciddi yapacak. Yabancı merakı bırakılacak.

C.D: Avcı meselesi bir yere gider mi, soruşturmadan bir şey çıkar mı? M.E: Ciddi bir konuyla ilgili içeriye alınmış. Hanefi beyin nedenlerini açıklaması lazım. Tersi bir durum rahatsız edici olur... ( Aktifhaber)

İrtica ve cemaatler uzmanı Ruşen Çakır´ı polis evinde günlerce misafir etmiş!

Avcı´nın hanımıyla problemli olduğu ve boşanmak üzere bulunduğu, kitaptan kazandığı paranın önemli bir miktarını hanımına vererek boşanacağı ve diğer kadınla evleneceği söyleniyor. Hanımının da boşanmaya ve paraya ihtiyacı olduğu için şimdilik alacağı (veya aldığı) para hatırına Avcı´nın arkasında durduğu ifade edilmektedir. Hanımı: ?erkektir, elinin kiri yapar? dedi ve avcının yasak ilişkisini örtbas etti. Ama bir polisi şehit eden, en tehlikeli örgütler arasında kabul edilen Devrimci Karargah´la ve onun militanları ile Avcı´nın işi nedir? Neden gizli bir telefonla görüşür? Eğer elemanlaştırmış ise gizli bir telefonla görüşmesine ve bunu saklamasına gerek yok; zira elemanlaştırma işlerinin mahremce kayıtlarının tutulduğu biliniyor. Avcı için böyle bir durum yok. Örgüt mü onu kullanıyordu, yoksa O mu örgütü derinler hesabına yönlendiriyordu bilemiyoruz.

Avcı´nın 90´lı yıllarda örgüt militanlarıyla çekilmiş fotoğrafları

Avcı´nın bu örgütle münasebeti yeni görünmüyor; zira taa 90´lı yıllarda örgüt militanlarıyla çekilmiş fotoğrafları var. Eğer görev gereği ise bunların bilgisinin olması gerekir. Ayrıca benim bildiğim, örgüt elemanlarıyla emniyet müdürleri, hatta başkomserler, komserler değil, memurlar bağlantı sağlarlar. Avcı bu örgütle hangi niyetle ve amaçla bu kadar sıkı fıkı idi acaba? Avcı uyuşturucu baronlarıyla iş tuttuğu belirlenen, görüşmeleri defalarca tespit edilen emniyet genel müdür yardımcısı Emin Aslan´ı da sahiplenmiş ve savunmuştu. Yukarıdakilerin dışında Hanefi Avcı´nın özellikle kitap yazma işinde karanlık ilişkiler içinde olduğu ve bir projenin figüranı olarak böyle bir kitabı yazıdığı, ilgili bölümü kitabına eklediği anlaşılıyor. Hanefi Avcı normalde kendi kitabını Nisan ayında bastırmayı düşünür iken, bazı sebeplerle basımı ertelediğini söylüyor. İşte tam bu dönemlerde, yani Nisan Mayıs aylarında statükonun yetiştirdiği en büyük ?irtica uzmanı? olan, Tv´lerde gezerek cemaatler hakkında ahkam kesen Ruşen Çakır defalarca Eskişehir´e gidiyor ve Avcı bu ?uzman?ı polis evinde, devlet kesesinden misafir ediyor. Günlerce görüşüyorlar, çalışıyorlar. Aynı dönemde emekli askerlerden, derin bazı elemanlara kadar Eskişehir´e pek çok kimse geliyor ve Avcı bunları da polis evinde misafir ediyor. Uzun görüşmeler yapıyor. Acaba Avcı önceleri bir hatırat kitabı çıkarma niyetinde iken (ilk bölümleri tamamen öyledir çünkü) birlerinin devreye girmesi, ile kitaba başka misyonlar, bölümler mi yüklendi? Avcı bu bölümler için ?irtica uzmanı!? Ruşen Çakır´dan ve karanlık bazı emeklilerden ne kadar destek aldı? Almadığını iddia ediyorsa tam da kitabın hazırlanma safhasında bu adamları günlerce, hatta haftalarca polis evinde neden misafir etti? Avcının kitabının derin bir prje mahsulü olduğu başının sıkışacağını alladıktan sonra Genel Kurmaya gitmesinden ve üst düzey birileri ile görüşmesinden belli. Mevcut tablo Avcı´nın bir ?figüran? kitabının ise bir ?proje? olduğunu ortaya koyuyor. Sanırım Avcı´yı kullananlar onun bu kadar kirli ve karanlık bağlantıları olduğunu bilmiyorlardı. Yoksa böyle bir adamla yola çıkmazlardı!... ( Aktifhaber)

Devrimci Karargah´ta Avcı rahatsızlığı

Eskişehir Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın Devrimci Karargah´a yardım ve yataklıktan tutuklanması, örgütü rahatsız etti. Örgütün internet sitesinde yayınlanan bildiride bu rahatsızlık açık bir şekilde ortaya konuldu. Sitedeki bildiride, ?Fethullahçı polis ve medya organizasyonu eliyle, örgütümüz üzerinden yasalcı demokratik solu da içerecek tarzda yeni bir operasyon gündeme sokulmuştur. Yetmemiş; AKP´ci ve Fethullahçı tüccarlığın bildik toptancı refleksiyle bu operasyona Hanefi Avcı da dahil edilmiştir.? deniliyor. ( Habervaktim)

Genelkurmay´daki görüşmede Çubuklu yokmuş

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı´ndan yapılan yazılı açıklamada, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı´nın, kitabındaki ve kitabın yayımlanmasından sonrasındaki iddialarının, Askeri Savcılıkça yürütülmekte olan muhtelif soruşturmalar ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgisinin tespiti için, tanık sıfatıyla 27 Eylül´de ifadesinin alındığı belirtildi. Açıklamada, ancak ifade esnasında Genelkurmay Adli Müşaviri Hakim Tümgeneral Hıfzı Çubuklu´nun da hazır bulunduğu şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi. ( Cnnturk)

Abdullah Harun

(28 Eylül 2010), son güncel.: (29 Eylül 2010)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Avcı´nın amacı soruşturmayı engellemek

Devrimci Karargah operasyonundan Avcı çıktı

Avcı´nın bahsettiği esrarengiz şahıs kim?

Devrimci Karargah Örgütü manşetlerimiz

Hanefi Avcı´nın iddiaları konulu manşetlerimiz

İşte Hanefi Avcı´nın Ergenekon planı

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=2302    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.800.162