Tam
EskidenYeniye
 

Jandarma Haberal´ı savcılardan koruyor

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal´ın, internet ve 3G gibi hizmetlerden yararlanmanın yanı sıra; ani baskınlar öncesi telsiz sistemiyle uyarıldığı ortaya çıktı. Haberal´ın yattığı hastaneye yapılan baskın esnasında odası önünde bekleyen iki jandarma görevlisinin baskını yapan görevlilere fiili direniş gösterdiği ve Haberal´a toparlanması için vakit kazandırmaya çalıştığı öğrenildi. Jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Jandarma Haberal´ı savcılardan koruyor

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal´ın, internet ve 3G gibi hizmetlerden yararlanmanın yanı sıra; ani baskınlar öncesi telsiz sistemiyle uyarıldığı ortaya çıktı. Haberal´ın yattığı hastaneye yapılan baskın esnasında odası önünde bekleyen iki jandarma görevlisinin baskını yapan görevlilere fiili direniş gösterdiği ve Haberal´a toparlanması için vakit kazandırmaya çalıştığı öğrenildi. Jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Ergenekon tutuklu sanığı Mehmet Haberal´a yaklaşık 21 aydır yattığı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü´ndeki hastane odasında internet hattı, laptop, cep telefonu ve telsiz gibi VIP imkanlar tanınması üzerine başlatılan soruşturma Jandarma´ya sıçradı. Haberal´ın yapılacak ani baskınlardan önceden haberdar edilmesi için özel bir telsiz sistemi kurulduğu da ortaya çıktı.

İki jandarmadan fiili direniş

Adalet Bakanlığı Müfettişleri´nin, Haberal´ın odasına düzenledikleri baskın sırasında görevli üç Jandarma personelinden ikisinin fiili direnişine maruz kaldıkları ortaya çıktı. Müfettişlerin ?içeride yasa dışı cihazlar bulunduran tutukluya vakit kazandırma? olarak değerlendirdikleri olayla ilgili ?Görevli memura mukavemet etmek?ten jandarmalar hakkında soruşturma açtıkları rapora yansıdı. Resmi yazıya rağmen Jandarma personelinin fiili temas kurarak müfettişleri belli bir süre odanın olduğu bölüme sokmadıkları öğrenildi. Raporda, jandarmanın Haberal´ın odasında bulunması yasak olan cihazlara aylardır göz yumduğu vurgulanırken iki subaya dikkat çekildi. Metris Cezaevi Komutanı Jandarma Üsteğmen Cenk Alper Göksu ve İstanbul Jandarması cezaevlerinden sorumlu komutanı Albay İsmail Çetinbaş´ın nezaret ve kontrol sorumluluğunu kasten yerine getirmediği iddia ediliyor.

Evrakta sahtecilik mi?

Ergenekon savcıları tarafından görevi ihmal suçlamasıyla açılan soruşturmada ise geriye dönük çizelge düzenlendiği tespit edildi. Baskında ortaya çıkan ihmali kapatmak için Albay Çetinbaş´ın, geçmiş tarihli ?Ocak ayı aylık cezaevi ve hastane kontrol çizelgesi? düzenleterek evrakta sahtecilik yaptığı iddia ediliyor. İstanbul Jandarması tarafından başlatılan idari soruşturma gerekçesiyle, Haberal´ın durumuna ne kadar süredir göz yumulduğunun en önemli kanıtı olan Kardiyoloji Enstitüsü´nün güvenlik kayıtlarının da Albay Çetinbaş tarafından hastane yönetiminden istendiği öğrenildi. Delillerin karartılma endişesine karşın görüntülere el konulması gündemde.

Teğmen intihar etmişti

İstanbul´daki cezaevlerinden sorumlu Albay İsmail Çetinbaş´ın ismi daha önce de Silivri Cezaevi personeliyken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´nde yatmakta olan Ergenekon tutuklusu Tuğgeneral Levent Ersöz´ü korumakla görevlendirilen Teğmen Mustafa Can´ın intiharıyla gündeme geldi. Teğmen Can´ın, kontrol etmekle görevli olduğu sanık Ersöz´ün kızı Fulya Ersöz´le nişanlandığı ortaya çıkmıştı.

Oda´dan ne çıktı?

Baskın raporuna göre Haberal´ın odasından çıkan yasak şeyler: Dizüstü bilgisayar, GSM şebekesi üzerinden internet bağlantısı için modem, Modeme takılı sim kart, Cep telefonu, Telsiz.

Telsizle ´Haberal´ma sistemi

Adalet Bakanlığı Müfettişleri, hastaneye yapılacak muhtemel baskının önceden haber verilebilmesi için telsizli uyarı sistemi kurulduğunu da belirledi. Telsizlerden birinin odadaki refakatçide, diğerinin bina dışında hazır bekleyen şoförde olduğu tespit edildi. ( Star)

´Haberal´ması engellendi: Jammerli baskın

Ergenekon tutuklusu Prof. Mehmet Haberal´ın odasında yasak olduğu halde iletişim cihazları olduğunu öğrenen emniyet yetkilileri, bunun için bir operasyon planladı. Haberal´ın dinlemeye yakalanmamak için telsiz ile haberleştiği, polisin geldiğini hastane girişinde bekleyen birileri tarafından telsizle bildirildiğinin belirlenmesi üzerine jammer´lı önlem alındı. Haberal´ın hastane odasında 19 Ocak akşamı İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, Adalet Bakanlığı´nda dört müfettiş ve savcı nezaretinde arama gerçekleştirilmişti. Yaklaşık 6 saat süren aramanın, Haberal´ın yattığı hastanede gerekli güvenlik şartlarının sağlanmadığı internet ve bazı iletişim araçlarını kullandığı yönündeki bilgi üzerine ´Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı´ hakkında Adalet Bakanlığı müfettişlerince yürütülen soruşturma kapsamında yapıldığı kaydedilmişti. Akşam gazetesinin haberine göre Polis baskın öncesi hastane ve çevresini adeta abluka altına almış. Haberal´a baskından hastane önünde bekleyen bazı kişilerce telsizle haber verileceği bilgisi üzerine polisin hastaneye jammer´la gittiği ortaya çıktı.

Haberal´ın odasına girilinceye kadar jammer tüm iletişimi kesti

Jammer´ın tüm iletişim araçlarını polis ve müfettişler Haberal´ın odasına girene kadar kestiği belirtiliyor. Aramada, Haberal´ın odasında yasak olmasına rağmen internet bağlantısı bulunan bir laptop ve telsiz bulunmuştu. Telsizin Haberal´ı uyaran kişilerle irtibatta kullanıldığı öne sürüldü. Yetkililer, telsizin teknik takibe takılmamak için tercih edildiğini belirtiyor. Odada bulunan evrak, CD ve dokümanın incelenmesi sürüyor. ( Akşam)

(02 Şubat 2011, 12:37)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Hani kıpırdarsa ölürdü?.. Haberal yalanı açığa çıktı

İnternet Hizbullah´a yasak, Haberal´a serbest

HABERAL VE ONUN YARGI İLE SAĞLIKTA KOLLANMASI MANŞETLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=2899    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.704.253