Tam
EskidenYeniye
 

Tetikçiye tekbir getirtilecekse varlar

Danıştay´dan şok karar.. Danıştay, bir arkadaşlarının öldürüldüğü Danıştay saldırısı davasına müdahil olmaktan vazgeçti. Duruşmada verecekleri ifadelerle belki saldırı anıyla ilgili çok önemli ayrıntıların ortaya çıkmasına yardım edebilecek üyelerin bundan kaçınmasının izahı zor görünüyor. Bu şok karar, Danıştay´ın olayın çözülmesinden memnun olmadığı iddialarını da güçlendiriyor. Hatırlanacağı gibi saldırı ertesinde Danıştay üyesi Tansel Çölaşan saldırganın tekbir getirerek kurşun yağdırdığını iddia etmiş, ancak saldırı esnasında orada olan diğer üyeler böyle bir şeyin yaşanmadığını açıklamışlardı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Tetikçiye tekbir getirtilecekse varlar

Danıştay´dan şok karar.. Danıştay, bir arkadaşlarının öldürüldüğü Danıştay saldırısı davasına müdahil olmaktan vazgeçti. Duruşmada verecekleri ifadelerle belki saldırı anıyla ilgili çok önemli ayrıntıların ortaya çıkmasına yardım edebilecek üyelerin bundan kaçınmasının izahı zor görünüyor. Bu şok karar, Danıştay´ın olayın çözülmesinden memnun olmadığı iddialarını da güçlendiriyor. Hatırlanacağı gibi saldırı ertesinde Danıştay üyesi Tansel Çölaşan saldırganın tekbir getirerek kurşun yağdırdığını iddia etmiş, ancak saldırı esnasında orada olan diğer üyeler böyle bir şeyin yaşanmadığını açıklamışlardı.

Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Ergenekon davası ile birleştirilen Danıştay davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin yargılamada müdahil olup olmayacaklarına ilişkin yazının kendilerine ulaştığını söyledi.Davaya müdahil olup olmayacakları sorulan Birden, Katılım yapmayacağız. dedi.

Yargıtay´ın 143. kuruluş yıldönümü kokteyline katılan Danıştay Başkanı, gazetecilerin sorularını cevapladı. Birden´e, Danıştay davasının Ergenekon´la birleştirilmesinden sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin saldırıda yaralanan dönemin 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu´nun tanık olarak dinlenmesine ilişkin kararı hatırlatıldı. Mahkemenin gönderdiği yazının ellerine geçtiğini söyleyen Birden, Davaya müdahil olmak istemiyoruz, dava zaten kamu davası olarak kendiliğinden yürüyor. dedi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nde tetikçilerin yargılandığı davaya müdahil olan Danıştay Başkanı, Ergenekon´a müdahil olmamalarını ilginç sözlerle anlattı: Katılım yapmayacağız. Ben cezacı değilim ama cezacılar bu tür suçların şikayete bağlı suç kapsamında olmadığını ifade ediyor. Bu şikayete bağlı bir iş değil ki. Bu arada, Mustafa Birden ile Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu´na İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nden yapılan tebligata henüz cevap gönderilmediği öğrenildi. ( Zaman)

Danıştay olayın çözülmesini istiyor mu?

Danıştay´ın, bir arkadaşlarının öldürüldüğü Danıştay saldırısı davasına müdahil olmaktan vazgeçmesi şaşırtıcı bulundu. Duruşmada verecekleri ifadelerle belki saldırı anıyla ilgili çok önemli ayrıntıların ortaya çıkmasına yardım edebilecek üyelerin bundan kaçınmasının izahı zor görünüyor. Bu şok karar, Danıştay´ın olayın çözülmesinden memnun olmadığı iddialarını da güçlendiriyor. Hatırlanacağı gibi saldırı ertesinde Danıştay üyesi Tansel Çölaşan saldırganın tekbir getirerek kurşun yağdırdığını iddia etmiş, ancak saldırı esnasında orada olan diğer üyeler böyle bir şeyin yaşanmadığını açıklamışlardı. Olayı, ilk anından itibaren dinci kalkışma olarak göstermeye çalışan çevreler, Ankara´daki mahkemede oldu bitti ile sonuçlandırılan davanın Ergenekon´la birleştirilmesinden memnun olmadılar.

Davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesinden itibaren hızla genişletilen soruşturmada inanılmaz ayrıntılar ortaya çıkarıldı. Alparslan Arslan´ın saldırıyı dinsel nedenlerle gerçekleştirdiği iddiasıyla örtüşmeyecek şekilde meyhanelere takıldığı, uyuşturucu kullanıcılarıyla arkadaş olduğu tespit edildi. Duruşmalardaki garip tavırlarının üzerine gidilmesiyle deli numarasını inandırıcı yapacak kadar akıllı bir tetikçi olduğu heyet raporuyla tespit edildi. Bu tespitin ardından duruşmalardaki davranışlarında normalleşme gözlendi. Hedeflenen darbe sonrası hapisten kısa sürede tahliye edilmeyi hesapladığı ortaya çıktı. Danıştay´daki kameraların saldırı günü çalışmadığı iddiasına karşılık çalıştığı, ancak sadece o gün ve öncesine ait kayıtların harddiskten silindiği tespit edildi. Olay yerini gören Sıhhiye Orduevi kayıtlarının da kayıp olduğu tespit edildi. Tüm bu çarpıcı gelişmelerle olayın dinci kalkışma değil aksine dincileri töhmet altında bırakarak hükümeti devirmeyi amaçlayan örgütlü bir kalkışma olduğu iddiası giderek güçlendi.

Yine burada söylenebilecek çok çarpıcı bir gelişme de, birkaç sene önce bir yargı toplantısında konuşan Danıştay üyesi Salih Er´in saldırının Ergenekon´la bağlantısına dair açık delillere ve Yargıtay´ın davanın Ergenekon´la birleştirilmesi kararına rağmen çok ilginç ve skandal bir siyasi konuşma yapması ve olayın dinci kalkışma olduğunda ısrar etmesiydi.

Saldırıda bir arkadaşlarını kaybeden Danıştaycıların davaya ilgisizliği hayretle karşılanıyor. Bunun nedeninin olayın dinci kalkışma olmadığının İstanbul´daki mahkemece tespit edilmesinin olup olmadığı soruluyor. Danıştay, Ergenekon davası ve yargı değişikliklerine karşı şaşırtıcı şekilde siyasi tavır gösteriyor. Son örnek olarak Yargıtay ve Danıştay´a yeni üyeler atanmasına karşı Yargıtay olumlu sayılabilecek tavır gösterirken Danıştay açık bir karşı tavır aldı ve üyeleriyle Anıtkabir´e ziyarette bulundu. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(08 Mart 2011, 11:44)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

O gün çok konuşan hatta tekbir getirtenler(!) şimdi suskun

Birden niçin susuyor?

Rüyasında görmediği kalmayan Danıştay üyesi

Meyhaneden dinci örgüt üyeliğine

Danıştay ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi manşetlerimiz

Danıştay soruşturması sil baştan

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3075    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.721.100