Tam
EskidenYeniye
 

Odatv´nin ´iftar´ kışkırtması yargılanıyor

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, emniyet görevlileri ile hakim ve savcıların katıldığı iftar yemeğine ilişkin yayınlanan haberle ilgili davada hakim karşısına çıktı. Kimseyi terör örgütlerine hedef göstermediğini savunan Terkoğlu, haber değeri taşıdığı için konuyu haber yaptığını söyledi. ´Bu fotoğraflar olay yaratacak´ başlığıyla 2009 yılında verilen haberde emniyet ve yargı camiasının davetli olduğu iftar dincilerin yargıyı ele geçirdiği teması ile verilmişti. Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılar karalandığı habere konu olan iftarın, Ergenekon davasının emniyet ve yargı işbirliğiyle düzenlenmiş bir tertip olduğuna dair delil olduğu iddia edilmişti. Bu haberden hareket eden Ergenekon sanıkları birçok kez Ergenekon hakimlerinin davadan çekilmesi için talepte bulunmuş, CHP´nin de iştirakiyle büyük bir tartışma başlatılmıştı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Odatv´nin ´iftar´ kışkırtması yargılanıyor

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, emniyet görevlileri ile hakim ve savcıların katıldığı iftar yemeğine ilişkin yayınlanan haberle ilgili davada hakim karşısına çıktı. Kimseyi terör örgütlerine hedef göstermediğini savunan Terkoğlu, haber değeri taşıdığı için konuyu haber yaptığını söyledi. ´Bu fotoğraflar olay yaratacak´ başlığıyla 2009 yılında verilen haberde emniyet ve yargı camiasının davetli olduğu iftar dincilerin yargıyı ele geçirdiği teması ile verilmişti. Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılar karalandığı habere konu olan iftarın, Ergenekon davasının emniyet ve yargı işbirliğiyle düzenlenmiş bir tertip olduğuna dair delil olduğu iddia edilmişti. Bu haberden hareket eden Ergenekon sanıkları birçok kez Ergenekon hakimlerinin davadan çekilmesi için talepte bulunmuş, CHP´nin de iştirakiyle büyük bir tartışma başlatılmıştı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki duruşmaya Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Barış Terkoğlu ile diğer sanık Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Güray Tekin Öz katıldı. Sanık Öz, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan fotoğrafların Odatv´den alındığını belirterek, Haber değeri gördüğüm için Cumhuriyet gazetesinde yayınladım. Kimseyi hedef gösterme kastım yok. dedi.

Odatv´de 5 Ekim 2009´da yayınlanan haberin Ergenekon davasının başlamasından kısa süre önce İstanbul Emniyet İstihbarat Dairesi´nin düzenlediği ve hakimlerle savcıların katıldığı iftar yemeğini konu ettiğini söyleyen Terkoğlu, Haberde, Ergenekon davasının başlamasına yakın bir zaman olmasına dikkat çekiliyor. Tüm demokratik ülkelerde bunun haber değeri vardır. Polis, Savcı ve Hakim buluşmasının haber değeri vardır. Haberin içinde hiçbir hakimi savcı ve emniyet görevlisine hakaret, tehdit veya onları küçük düşürücü ve hedef gösteren bir metin yoktur. diye konuştu.

Evet, olay gündüz ve kamuya açık ama karanlık odada tab edilince kışkırtma habere dönüşüyor

İftar yemeğinin gizli saklı bir yemek olmadığını ifade eden Terkoğlu, Yemeğe katılanlar gündüz kamuya açık bir yerde buluşmuşlar, tekne turu yapmışlar ve Kanlıca´da kamuya açık yerde yemek yemişlerdir. şeklinde konuştu. Odatv´nin ´insanların gizlice çekilmiş fotoğraflarını ve konuşmalarını yayınlamamak´ gibi bir ilkesi olduğunu anlatan Terkoğlu, Bu fotoğraflar İstanbul Emniyet İstihbarat Dairesi tarafından çekilmiştir. Emniyet bu fotoğraflarla gösteri hazırlamıştır ve çeşitli yerlerde göstermiştir. Bu haberi yapan gazeteci, demokratik ülkelerde ödül alır. Nitekim Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de bu haber dolayısıyla sitemize ödül vermiştir. dedi. Habere yapılan yorumlardan sorumlu olup olmadığı sorulan Terkoğlu, yorumlardan sorumlu olmadığını söyledi.

Ergenekon soruşturması kapsamında 18 Şubat´ta mahkemede bulunan üye hakim Mehmet Erdoğan tarafından tutuklandığını belirten Terkoğlu´nun bu sözleri üzerine mahkeme başkanı Mehmet Karababa, Burayı propaganda yerine çevirme. Bunlar başka davanın konusu. uyarısında bulundu. Hakkındaki soruşturma nedeniyle polislerle savcıların, dava öncesi bir araya geldiğini gördüğünü anlatan Terkoğlu, Odatv´de bulunan bir belge dolayısıyla tutuklandığını ancak yetkililerin o belgenin, bilgisayarlara nasıl geldiğini araştırmadığını iddia etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı tutanağa, Bu sırada sanık başka suçtan tutuklu olduğu ve tutuklayan üye hakimin Mehmet Erdoğan olduğunu söylemesi üzerine savunmaya dönmesi üzerine uyarıldı. Ayrıca iddia konusu suçlamalar ile ilgili savunmasını yapması, yargılamamızda iddia konusu yapılmayan hususlarda savunmasının alınmayacağı hatırlatıldı. şeklinde yazdırdı.

Terkoğlu´nun ´iftara katılmak etik değil´ sözü tartışma çıkardı

Terkoğlu´nun savcıların gazetecilerle ilgili tutuklama talep edilmesi durumunda taleplerin yerine getirildiğini gördüğünü söylemesi üzerine başkan Karababa, İtham da mı bulunuyorsun? dedi. Terkoğlu´nun bunun etik olmadığını öne sürüp konuşmasına devam edeceği sırada Karababa, Hakim ve savcılarla ilgili etik kuralları sizden dinleyecek değiliz. Biz senin haberciliğini sorgulamıyorsak sen de etik kuralları sorgulama. Savunma yap. Hakim ve savcılar nasıl oturup kalkacağını bilir. ifadelerini kullandı.

Yargılamanın hukuki olmadığını savunan Terkoğlu sözlerini, Haberi, kamuoyu vicdanında tartışma yaratabileceği için yaptım. Bu bir haberdir. Gazetecilik mesleğinin unsurudur. Bir gazeteci yanlış haber yaparsa ve kalemiyle birilerinin kişilik haklarına zarar verirse yargılanmalıdır. diye bitirdi.

Terkoğlu´nun avukatı Tugay Topbaş da savunmasında, hakim ve savcıların terörle mücadelede görev alan kişiler olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Topbaş, konunun başka basın organlarında da haber olduğunu belirtti. Odatv´nin haberi Cumhuriyet ve Doğan medya grubu gibi yine Ergenekon karşıtı diğer bazı medya organlarında da alıntı ile haber yapılmıştı. Savcı Nuri Ahmet Saraç, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın kendisine gönderilmesini talep etti. Duruşmaya ara veren mahkeme mütalaa için dosyanın savcılık makamına gönderilmesine karar verdi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından hazırlanan iddianamede, Odatv adlı internet sitesinde 5 Ekim 2009´da, İstanbul Emniyet İstihbarat Dairesi´nin Eylül 2006´da düzenlediği bir iftar yemeğine ilişkin Bu fotoğraflar olay yaratacak başlıklı haber yayınlandığı belirtiliyor. Söz konusu haberde, düzenlenen iftara Ergenekon davalarının görüldüğü Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´nde görevli hakim savcıların katıldığının ifade edildiği iddianamede, haberde yasal prosedürün dışına çıkıldığı, hakimlerin de savcı ve polislerle birlikte hareket ettikleri ve soruşturma sürecine gölge düşürülmeye, bu şekilde de kamuoyunun oldukça hassas olan soruşturmaya karşı ajite edilmeye çalışıldığı anlatılıyor. Sitede yayınlanan habere yapılan yorumların savcılara ve hakimlere yönelik hakaretler içerdiğinin kaydedildiği iddianamede, Sanıklar Odatv Sorumlu Müdürü Barış Terkoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Güray Tekin Öz´ün Terörle mücadele görev almış kişileri hedef göstermek suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. ( Zaman)

İftar davası, Odatv ve Ergenekon davalarıyla birleşebilir

Bugünkü duruşmada kimseyi terör örgütlerine hedef göstermediğini savunan Terkoğlu, haber değeri taşıdığı için konuyu haber yaptığını söyledi. ´Bu fotoğraflar olay yaratacak´ başlığıyla verilen haberde emniyet ve yargı camiasının davetli olduğu iftar dincilerin yargıyı ele geçirdiği teması ile verilmiş, Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılar karalanmış, iftarın Ergenekon davasının emniyet ve yargı işbirliğiyle düzenlenmiş bir tertip olduğuna dair delil olduğu iddia edilmişti. Bu haberden hareket eden Ergenekon sanıkları birçok kez Ergenekon hakimlerinin davadan çekilmesi için talepte bulundu. CHP´nin de iştirakiyle büyük bir tartışma başlatıldı. Oysa, yıllardır yapılan ve tüm hakim ve savcıların davet edildiği geleneksel iftara sadece Ergenekon davasından bazı hakimlerin değil Ergenekon çevrelerinin sahiplendiği diğer bazı hakimlerin de katıldığı ortaya çıktı. Bu ayrıntıların ortaya çıkmasıyla yatışan tartışma, birkaç yıl sonra Odatv´ye yapılan operasyonda ele geçen ve Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy gibi davaların boşa çıkarılması, sulandırılması ve kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılması için neler yapılması gerektiğini ifade eden ´Ulusal Medya 2010´ isimli belge ile tekrar gündeme geldi. Belgede bu davalara bakan hakim, savcı ve polis gibi kamu görevlilerine yönelik her türlü dezenformasyon faaliyetlerinin önemi vurgulanıyor. Dolayısıyla bugünkü davada ifade veren Odatv haber müdürü Terkoğlu´nun haber değeri taşıdığı için iftar yaptıklarını belirtmesi anlamsız bir söz. İftar haberi çok açık şekilde bir provokasyon.. ´Ulusal Medya 2010´ belgesine uygun şekilde Ergenekon Terör Örgütü´nün ´soruşturmaları, davaları, savcı ve hakimleri itibarsızlaştırma operasyonu´.. Bu açıdan davanın ilerleyen süreçte Odatv ve Ergenekon davalarıyla birleştirilmesi olasılığı var.

Odatv´nin haberine konu olan iftar yemeği

2009 yılında emniyet tarafından verilen geleneksel iftar yemeğine çok sayıda hakim ve savcı katılmıştı. Bu iftar yemeğinin görüntülerini yayınlayan odatv, CHP´nin de konuyu gündeme getirmesiyle büyük bir tartışma başlattı. CHP 50 civarındaki milletvekili ile davaya adeta çıkarma yaptı, bununla da kalmayıp onlar da reddi hakim istediler. Bu çevreler, hakim ve savcıların emniyetçilerle bu kadar samimi olmasının açıkça söylemeseler de dinci kadrolaşmayı ispatladığını ileri sürerek dava üzerinde baskı oluşturmayı denediler. Hakimlerin davadan çekilmesi için defalarca reddi hakim talepleri yapıldı. Ancak bu talepler bir çok mahkeme heyetleri tarafından reddedildi. Bu süreçte çok önemli ayrıntılar çıktı. Bu iftar ilk defa yapılmıyordu, her yıl tekrarlanan geleneksel bir iftardı. Tüm hakim ve savcıların davet edildiği iftara sadece Ergenekon davasından bazı hakimlerin değil Ergenekon çevrelerinin sahiplendiği diğer bazı hakimlerin de katıldığı ortaya çıktı. Albay Dursun Çiçek´i serbest bırakmakla tanınan, ayrıca bir uyuşturucu çete lideriyle bağlantısı gündeme geldiği için sonradan HSYK tarafından görevden alınan Hakim Erkan Canak ile yine benzer bir ilişki nedeniyle görevden alınan Hakim Zafer Başkurt gibi ergenekon sanık ve çevreleri tarafından sahiplenilen hakimlerin de o iftara katıldığı ortaya çıktı. Yine ergenekoncuların sahiplendiği Köksal Şengün´ün iftara katılmasına karşın ergenekoncuların istemediği Sedat Sami Haşıloğlu´nun katılmadığı da ortaya çıktı.

Birçok resmi ve özel kurum bu tür iftar ya da kokteyl davetlerini geleneksel olarak düzenliyor

İftar nedeniyle yapılan reddi hakim taleplerinde görüşünü açıklayan Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in yaptığı şu mütalaa geleneksel iftarın ne kadar normal olduğunu gösteriyordu: Hakim ve savcılar, hukuk fakültelerinde aynı eğitimi almışlardır. Kurayla bazıları hakim, bazıları savcı olmuşlardır. Aynı adliyede çalışan, aynı lojmanlarda kalan, aynı yemekhanede yemek yiyen, aynı servisi kullanan, yan yana odalarda çalışan, belki de kapı komşusu olan hakim ve savcıların birbirlerini etkilemeleri için bir yemekte bir araya gelmelerine gerek yoktur. İşi gereği, Cumhuriyet savcıları her gün kolluk görevlileriyle bir aradadırlar. Hakimler de işleri gereği kolluk görevlileriyle görüşürler. Birçok resmi ve özel kurum bu tür davetleri geleneksel olarak düzenler. Baro başkanlıklarının yaptığı birçok davette hakim ve savcılar bir araya gelirler. Hiç kimse bunu sormaz. Söz konusu bir iftar yemeğidir. Tarihi önceden bellidir.

Tartışmalar üzerine bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da odatv´nin haberine tepki göstermişti. Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nün her yıl iftar yemeği verdiğini ve özel yetkili mahkemede görev yapan hakim ve savcılar olarak bu davete katıldıklarını belirtmişti. Savcıların her gün defalarca toplantı yaptığı emniyet mensuplarıyla akşam yemekte ya da iftarda buluşmasında hiçbir anormallik olmadığını belirten Çolakkadı, Bu yemekte ne müşteki var ne de şüpheli. Her gün birlikte çalışan, toplantılar yapan savcılarla emniyet görevlileri var. Emniyet her yıl böyle bir iftar verir, hakim ve savcıların da katılması çok normal, isteyen gelir isteyen gelmez. demişti.

Odatv´nin paparazzi gazeteciliği

Ancak odatv´ciler sadece bazı hakimler üzerinde odaklandı ve büyük bir dezenformasyon yürüttü. Ayrıntılarını sitemizde dikkatle takip ettiğimiz bu dezenformasyon başarılı olmadı, ancak çok gürültü yaptı, uzun süre tartışıldı. İşte hakim ve savcıların suç olmayan hareketlerini dahi bir paparazzi seviyesizliği ile tespit etmeye, ardından yine seviyesiz şekilde gündeme getirerek adeta bir bardak suda fırtına çıkarmaya çalışan, Ergenekon ve benzer kritik davaları itibarsızlaştırmaya yönelik planın odatv´den çıkması bu açıdan önemli. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(09 Mart 2011, 15:35)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İftar yemeği ve reddi-hakim talebi konulu manşetlerimiz

ODATV İLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Kontrgerilla Medyası

Virüs adı: Oda.. Hedefi: Ergenekon´u bozmak

Ergenekon medyası ´karanlık oda´da yapılandırıldı

Sabah Akşam ´Karanlık Oda´yı aydınlattı

Flaş!!! Odatv´ye baskın

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3085    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.202.611