Tam
EskidenYeniye
 

Danıştay tanığı gizli oturumda ifade verdi

Ergenekon ana davasında Danıştay saldırısına ilişkin dosya kapsamında ifadesine başvurulan tanık Esra Feride Gökçimen´in isteği üzerine mahkeme salonu boşaltılarak kapalı bir oturum yapıldı. Gökçimen´in tanık sıfatıyla verdiği ifadesi daha sonra mahkemede de okundu. İfadesine göre Gökçimen´in, ´Gülaltay´ın yanında kaldıkları dönemde, Muzaffer Tekin´in sık sık bu binaya geldiğini, Danıştay saldırısından 2 gün önce de Tekin´in yanında 4-5 kişilik grupla Gülaltay´ın ofisine geldiğini ve saatlerce toplantı yaptıkları, Alparslan Arslan´ın da olaydan önce bu binaya kalabalık bir grupla geldiğini gördüğünü´ söylediği ifadesindeki bazı yerlerini değiştirdiği anlaşıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Danıştay tanığı gizli oturumda ifade verdi

Ergenekon ana davasında Danıştay saldırısına ilişkin dosya kapsamında ifadesine başvurulan tanık Esra Feride Gökçimen´in isteği üzerine mahkeme salonu boşaltılarak kapalı bir oturum yapıldı. Gökçimen´in tanık sıfatıyla verdiği ifadesi daha sonra mahkemede de okundu. İfadesine göre Gökçimen´in, ´Gülaltay´ın yanında kaldıkları dönemde, Muzaffer Tekin´in sık sık bu binaya geldiğini, Danıştay saldırısından 2 gün önce de Tekin´in yanında 4-5 kişilik grupla Gülaltay´ın ofisine geldiğini ve saatlerce toplantı yaptıkları, Alparslan Arslan´ın da olaydan önce bu binaya kalabalık bir grupla geldiğini gördüğünü´ söylediği ifadesindeki bazı yerlerini değiştirdiği anlaşıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde tanık Esra Feride Gökçimen´in talebi doğrultusunda sanıklar, izleyiciler ve basın mensupları mahkeme salondan dışarı çıkarılarak kapalı oturumda ifadesi alındı. Çimen, ifadesinin ardından savcıların, sanık avukatlarının ve daha sonra da mahkeme heyetinin sorularına da cevap verdi. Daha sonra da Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, kapalı oturuma son vereceğini açıkladı.

Tanık Gökçimen´in, sanıklar ile yan yana gelmek istemediğini söylemesinin ardından mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarının soru sorma hakkı ihlal edilmeyecek şekilde tanık Gökçimen´in sesli ve fiziki görüntülerinin duruşma salonuna aynen aktarılacağı gizli tanıklar için hazırlanan odaya alınmasına karar verdi. Mahkeme, ayrıca tanığın yanında sanık avukatlarından birinin de bulunmasını karara bağladı.

Karara itiraz eden sanık avukatları, Gökçimen´in gizli tanık olmadığını, bu uygulamanın usul ve yasada bulunmadığını, tanığın kimliğinin ve adresinin belli olduğunu, sanıklardan çekinmesine gerek olmadığını, gizli tanık odasında dinlenilmesinin davaya bir katkı sağlamayacağını söyledi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in de mahkemenin verdiği kararın uygun olduğu yönünde görüş bildirmesinin ardından mahkeme heyeti de verdiği karardan dönmeyerek sanıkları salona aldırttı. Bu gelişmenin ardından Başkan Özese, tanık Gökçimen´in kapalı oturumdaki ifadesini sanıklara okudu.

Gizli tanık bölümüne alınmadan önce ifadesinin diğer sanıklara okunmaya başlandığı sırada duruşma salonunun arka tarafında bekletilen Gökçimen´in rahatsızlandığı, mahkeme salonunun önünde sanıklar için tedbir amaçlı bekletilen ambulans ile Silivri Devlet Hastanesi´ne kaldırıldığı öğrenildi. Gökçimen´in burada yapılan müdahalenin ardından taburcu edilerek evine gönderildiği öğrenildi.

Bu sırada Gökçimen´in tanık sıfatıyla verdiği ifadesinin okunmasına devam edildi. İfadesine göre Gökçimen´in, Semih Tufan Gülaltay´ın tutuklu olarak yargılandığı, kendisinin de müşteki olarak yer aldığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen dava dosyasındaki ´Gülaltay´ın yanında kaldıkları dönemde, Muzaffer Tekin´in sık sık bu binaya geldiğini, Danıştay saldırısından 2 gün önce de Tekin´in yanında 4-5 kişilik grupla Gülaltay´ın ofisine geldiğini ve saatlerce toplantı yaptıkları, Alparslan Arslan´ın da olaydan önce bu binaya kalabalık bir grupla geldiğini gördüğünü´ söylediği ifadesindeki bazı yerlerini değiştirdiği anlaşıldı. Gökçimen, Muzaffer Tekin´i Gülaltay´ın yanında bulunduğu dönemde bir kez gördüğünü, ancak ifadesindeki diğer bölümlerinin ise eşi Muzaffer Gökçimen´in kendisine anlattıklarından ibaret olduğunu söyledi. Gökçimen´in, ifadesinde eşinden duyduklarını olduğu gibi aktardığını anlattığı görüldü. Bu arada Osman Yıldırım da rahatsızlanması üzerine yapılan müdahalenin ardından cezaevine geri gönderildiği öğrenildi.

Öte yandan, dün Silivri 2 Nolu Cezaevi L2 koğuşuna sevk edilen İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu da siroz rahatsızlığı nedeniyle meydana gelen gastroentolojik sorunu yüzünden Silivri Devlet Hastanesi´ne sevk edildi. Hastanenin Dahiliye Servisi´nde tahlilleri yapılan Hilmioğlu´nun, duruma göre başka bir hastaneye sevk edilme ihtimali olduğu öğrenildi. ( Cihan)

Savcı ifade değişikliğinin nedenini sordu

11 Mart 2011 - Ergenekon ana davasının dün görülen 176. duruşmasında ikinci defa kapalı oturum yapıldı. Ergenekon ile birleştirilen Danıştay dava dosyasıyla ilgili tanık olarak dinlenen iş kadını Esra Feride Gökçimen´in ifadesi ve sorgusu kapalı oturumda alındı. Mahkeme heyetine başkanlık yapan Hasan Hüseyin Özese, duruşmada, Esra Feride Gökçimen´in kapalı oturumdaki ifadesini okudu. Buna göre, Gökçimen´in, önceki ifadelerinde iddia ettiği konuları eşi Muzaffer Gökçimen´den duyduğunu belirtmesi üzerine savcı, bunların çok ciddi iddialar olduğunu kaydederek, ifade değişikliğinin nedenini sordu. Gökçimen de yıllardır oğluyla birlikte kötü şartlarda yaşadığını, arkadaşlarının verdiği harçlıklarla geçindiğini, bütün kapıların kendilerine kapandığını anlattı. Gökçimen, iddianameye yansıyan ifadesinde, bir dönem Gülaltay´ın yanında kaldıklarını aktarmıştı. Bu sürede Gülaltay´ın yanına gelen kişilerden birisinin de Muzaffer Tekin olduğunu söylemişti. Danıştay olayından 2 gün önce Tekin´in, yanında 4-5 kişilik grupla Gülaltay´ın ofisine geldikleri ve saatlerce toplantı yaptıkları bilgisini vermişti. ( Zaman)

(10 Mart 2011), son güncel.: (11 Mart 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Danıştay ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi manşetlerimiz

Danıştay soruşturması sil baştan

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3089    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.199.226