Tam
EskidenYeniye
 

O bilirkişi Balyoz´da tanık olsun

İnternete düşen ses kaydında beş askeri hukukçunun yaptığı değerlendirmeler, Balyoz´un darbe planı olduğunu bir kez daha doğruladı. ´Ortaya çıkanlar buzdağının görünen yüzü´ denilen kayıtta, hazırladığı tarafsız rapordan dolayı ´harcandığı´ ifade edilen askeri bilirkişi, Balyoz planının hükümeti devirip devlet idaresine el koymayı öngördüğü tespitini yapmıştı. Kayıtların önemli delil olduğunu söyleyen hukukçular, mahkemenin o bilirkişiyi tanık olarak dinlemesi gerektiğini vurguladı. Diğer taraftan ses kaydında yer aldığı iddia edilen askeri savcı Bülent Münger bir açıklama yaptı ve ses kaydındaki kişinin kendisi olmadığını iddia etti. Ancak uzmanlara göre ses tespiti de tıpkı parmak izi ve imza tespiti gibi yapılabiliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.03.2011 11:05 İnternete düşen ses kaydında beş askeri hukukçunun yaptığı değerlendirmeler, Balyoz´un darbe planı olduğunu bir kez daha doğruladı. ´Ortaya çıkanlar buzdağının görünen yüzü´ denilen kayıtta, hazırladığı tarafsız rapordan dolayı ´harcandığı´ ifade edilen askeri bilirkişi, Balyoz planının hükümeti devirip devlet idaresine el koymayı öngördüğü tespitini yapmıştı. Kayıtların önemli delil olduğunu söyleyen hukukçular, mahkemenin o bilirkişiyi tanık olarak dinlemesi gerektiğini vurguladı. Diğer taraftan ses kaydında yer aldığı iddia edilen askeri savcı Bülent Münger bir açıklama yaptı ve ses kaydındaki kişinin kendisi olmadığını iddia etti. Ancak uzmanlara göre ses tespiti de tıpkı parmak izi ve imza tespiti gibi yapılabiliyor.

İnternete düşen ses kaydında beş askeri hukukçunun yaptığı değerlendirmeler, Balyoz´un darbe planı olduğunu bir kez daha doğruladı. ´Ortaya çıkanlar buzdağının görünen yüzü´ denilen kayıtta, hazırladığı tarafsız rapordan dolayı ´harcandığı´ ifade edilen askeri bilirkişinin, Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan olduğu öğrenildi. Erdoğan, 34 sayfalık raporda Balyoz planının hükümeti devirip devlet idaresine el koymayı öngördüğü tespitini yapmıştı. Balyoz sanığı generallerin aleyhine olan rapor karşısında, askeri mahkemenin konuyla ilgili yeni bilirkişiler ataması ve sanıklar lehine kararın çıkması dikkatlerden kaçmamıştı.

Ses kayıtları ile ilgili değerlendirme yapan emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu, davanın görüldüğü mahkemeye deneyimli ve tarafsız bir askeri bilirkişinin atanması gerektiğini söyledi. Tarımcıoğlu, Ses kayıtlarında bahse konu olan bir kurmay binbaşı. Binbaşının, tarafsız rapor hazırladığı için harcandığı üzerinde duruluyor. Bu durum, davanın selameti açısından önemli bir ipucu. Balyoz sanıklarının yargılandığı mahkemenin, bu durumu değerlendireceğini tahmin ediyorum. Değerlendirilmeden geçilecek bir şey değil. Çünkü çok ciddi bir konu. diye konuştu. Davanın çok karışık olduğunun altını çizen emekli Askeri Hakim Tarımcıoğlu, bu durumun sivil askeri hakim ve savcılar tarafından aşılamayacak kadar zor olduğuna dikkat çekti. Sivil savcı ve hakimlerin meslekleri icabı bilgi ve belgeleri tek başlarına değerlendirme şansları gerçekten yok. diyen Tarımcıoğlu şöyle devam etti: Bir harp semineri nasıl yapılır? Nerelerden geçer, bunu sivil hukukçular bilmezler. Bu yargılamayı, bir bilirkişinin marifetiyle yapmaları uygundur. Ama o bilirkişinin niteliği çok önemlidir. Onları değerlendirmek, başlı başına bir tecrübe işidir.

Emekli Askeri Hakim Veysi Savaş da, Ses kayıtlarında, hazırladığı tarafsız rapordan dolayı ´harcandığı´ ifade edilen binbaşının mahkeme tarafından, tanık olarak dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. dedi. Kayıtlardaki binbaşının Kocaeli´ne sürüldüğünün ifade edildiğini hatırlatan Savaş, ses kaydında konuştuğu ileri sürülenlerin normal kişiler olmadığını, sorumlulukları bulunan kişiler olduğunu vurguladı. Savaş, Burada konuşan kişiler, hakim ve savcılar olduğu için bu soruşturmayla alakalı ciddi bilgilere de sahip kişilerdir. Dosyadaki suç delillerini bilen kişilerdir. Bu yeni durum, Balyoz davasının boşa çıkarılması için oynanan oyunun karşısında ciddi bir argüman olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum. dedi.

Baransu: Balyoz planını tutanakla Münger´e teslim ettim

Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken, Balyoz planını ilk olarak ortaya çıkartan Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, dünkü yazısında ses kayıtlarında ismi geçen 1. Ordu Askeri Başsavcısı Albay Bülent Münger´in Balyoz darbe planını TSK içerisinde soruşturan savcı olduğunu belirtti. Baransu, Balyoz planını hem sivil savcılara hem de Askeri Savcı Bülent Münger´e tutanakla teslim ettiğini; ses kayıtlarını Albay Münger´in kabul ettiğini açıkladı.

Balyoz bilirkişisinin hayatını kaydırdılar

İnternete düşen ses kaydında, Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan´la ilgili şu değerlendirmelerde bulunuluyor:

Asker Hukukçu 4: Senin binbaşıyı tekrar bilirkişi olarak çağırması gerekmiyor mu mahkemenin?

Başsavcı: Gerekiyor. Normalde çağırmaları lazım o çocuğu. Bu işe yıllarını vermiş, kurmaylığa. Artık, her şeyi su gibi bilen bir kişi getirdik, bilirkişi olarak atadık. Ne diyecekti o belgelere? Normal plan semineri mi?

AH 4: Bir dakika, bir dakika ben komutana sorayım geleyim. diyecekti.

Başsavcı: Komutan ne diyecekti abi?

AH 2: Silahlı kuvvetlerimize... Suya sabuna dokunmadan. Aslanlar gibi bir ifade ver.

AH 2: O binbaşı bilseydi bunlar geleceğini yapar mıydı onu?

AH 4: Yapmaz mı ya? Çocuk o kadar çalışmış, akademiyi kazanmış, kurmay subay olmuş, istikbal vaat eden..

Başsavcı: Ve adam dört dörtlük..

AH 4: Baksana abimin anlattığı. Dört dörtlük, hayatı kaydı çocuğun ya! Paşaların kaldığı cezaevinde yönetmeliği uyguladığı için cezaevi müdürünü Diyarbakır´a sürdüler.

Başsavcı: Orduevi şey cezaevi müdürü yerinde olmak istemezdim yani arkadaşlar.

Başsavcı: İlk denediğim bilirkişi olan binbaşı gibi yeteneklisini meslek hayatımda görmedim ama adamı raporu nedeniyle kaydırdılar. Bütün o karışıklığı düzelt, sıraya koy. Hangileri yayınlanmış? Sıraya koy. Çıkar ortaya dedim. Çocuk hakikaten bütün o soruşturmanın yönünü tayin eden, hem onlar hem bizim açımızdan yol çıkardı.

AH 5: Sonra hayatı kaydı. Şimdi Kocaeli´nde.

Başsavcı: Sonra hayatı kaydı. Ama göreceksin yani normal.

Askeri Hakim Münger: Kayıtlardaki ses bana ait değil

Balyoz Eylem Planı´na ilişkin internet ortamına düşen ses kayıtlarıyla ilgili Askeri Hakim Albay Bülent Münger´den açıklama geldi. Ses kayıtlarının kendisine ait olmadığını belirten Münger, dün yayınlanan Askeri hukukçular Balyoz planını doğruluyor başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. ´Kanuna aykırı bir şekilde oluşturulup internette yer alan kayıtların herhangi bir araştırma yapılmadan basın haberine konu edildiğini´ belirten Münger, açıklamasında Konuşmaların tarafıma aitmiş gibi gösterilmesi, ayrıca internet ortamında çeşitli montaj, ekleme ile diğer dezenformasyon eylemleri sonucu oluşturulduğu anlaşılan konuşmaların haber niteliğinde kabul edilerek ve yine çeşitli yorumlar katılarak yayınlanması oldukça düşündürücüdür. dedi. Münger, cevap düzeltme metninde, İddialara dayanılarak ismimin ve makamımın konuşmaların başına konulduğu, yine diğer ismi zikredilmeyen askeri hukukçulara da çeşitli konuşmaların izafe edildiği görülmüştür... Olayla ilgili olarak askeri savcılığımızın yapmış olduğu soruşturma 07 Eylül 2010 tarihinde sonuçlanarak kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiş, soruşturma ile ilgili değerlendirmeler ve varılan sonuçlar kararımızda belirtilmiştir. Yapılan yayınlar tamamen kamuoyunu ve yargılama makamlarını kötü niyetli olarak etkilemeye yönelik olup ayrıca bu şekildeki davranışlar TCK´nın 133 ve 134´üncü maddelerine aykırılık teşkil etmektedir. açıklaması yaptı. Ancak uzmanlara göre ses tespiti de tıpkı parmak izi ve imza tespiti gibi yapılabiliyor. ( Zaman)

(17 Mart 2011, 11:05)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ses Kaydı: Balyoz´a asker teyidi

Balyoz itirafı: Askeri yargıç Albay Münger ve diğer hukukçuların şok ses kaydını indir/dinle

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

İŞTE ´BALYOZ´UN TÜM SES KAYITLARI

Profesör: Kayıt Tolon´un, ispat ederim

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3106    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.042.416