Tam
EskidenYeniye
 

Erzincan köylerindeki silahların sırrı çözülüyor

1993´te Alevi-Sünni çatışması için Erzincan´da köylülere dağıtılan silahlarla ilgili önemli belgelere ulaşıldı. Dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in 2009´da başlatılan soruşturmayı nasıl yürüttüğünü gösteren belgelere göre, dosya terör suçu yerine Ateşli Silahlar Yasası kapsamına alınmış. Cihaner, olayın özel yetkili savcıya bildirilmemesi için talimat vermiş. Mühimmatta 3 LAW ve bombalar da var.

Önceki haber title=Sonraki haber

Erzincan köylerindeki silahların sırrı çözülüyor

1993´te Alevi-Sünni çatışması için Erzincan´da köylülere dağıtılan silahlarla ilgili önemli belgelere ulaşıldı. Dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in 2009´da başlatılan soruşturmayı nasıl yürüttüğünü gösteren belgelere göre, dosya terör suçu yerine Ateşli Silahlar Yasası kapsamına alınmış. Cihaner, olayın özel yetkili savcıya bildirilmemesi için talimat vermiş. Mühimmatta 3 LAW ve bombalar da var.

Ergenekon sanığı eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili bir skandal daha ortaya çıktı. Cihaner´in, Sivas katliamının ardından Alevi-Sünni çatışması için Erzincan´da köylülere dağıtılan silahlara ilişkin soruşturmayı, kapsamını küçülterek terör dışına aldığı belirlendi. İliç´te jandarma komutanı ve savcının imzasını taşıyan tutanak ile başsavcılığın fezlekesi, yaşananları bütün açıklığıyla ortaya koyuyor. Zaman´ın ulaştığı belgeler, 3 LAW silahı, 3 tüfek bombası ve iki el bombasının da yer aldığı mühimmatın Cihaner tarafından nasıl soruşturulduğunu da gösteriyor. Dosyayı terör suçu yerine Ateşli Silahlar Yasası´na muhalefet kapsamına alan Cihaner, olayın Erzurum´daki özel yetkili savcıya bildirilmemesi için talimat vermiş. Bilgiler, Cihaner´in ´soruşturma bitmeden müdahale edildi´ açıklamasını yalanlıyor. Soruşturmadan 2010´da haberdar olan özel yetkili savcının tespiti ise dikkat çekici: Silahların halka veriliş tarzı Ergenekon faaliyeti olma ihtimalini güçlendiriyor.

Silahlar 1993´te dağıtılmış

İliç Cumhuriyet Başsavcılığı´nın hazırladığı fezlekeye göre, olay 1993´te Ortatepe köyünde meydana geldi. Çuvallarla mühimmat getiren bir asker, bunların Alevi-Sünni çatışmasında köylülerin kendilerini korumaları için gönderildiğini söyledi. Önce buradaki bir mağaraya, ardından Karakoçlu köyüne saklanan mühimmat ihbar üzerine ele geçirilirken, konu 2009 yılında Cihaner´e intikal etti.

Cihaner ihbarı örttü

Milletvekili aday adaylığı için Adana Cumhuriyet Savcılığı görevinden istifa eden İlhan Cihaner, NTV´de Banu Güven´in sorularını cevapladı. Cihaner, Erzincan´daki görevi sırasında 1993´te yaşanan Sivas olaylarından sonra birilerinin iç savaş çıkarmak için köylülere silah dağıttığına ilişkin verilere ulaştığını söyledi. Soruşturmaya müdahale edildiğini ileri süren Cihaner, Erzurum Özel Yetkili Savcılığı´nın konuya el koyduğunu savundu. Cihaner´in iddialarının aksine o dönemde soruşturmayla ilgili Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı´na bilgi verilmemesi yönünde talimat verdiği ortaya çıktı. Zaman´ın ulaştığı tutanağa göre Alevi-Sünni çatışması öncesi bir astsubayın İliç ilçesine bağlı Ortatepe köyüne silah ve mühimmat gönderdiği, konuyla ilgili ihbarcının verdiği bilgilerin Cihaner tarafından örtüldüğü anlaşıldı.

3 law, 3 tüfek bombası ve 2 el bombası ele geçirildi

İliç Jandarma Bölük Komutanı Yılmaz Sandal, Jandarma Kıdemli Üstçavuş Lokman Karakaya ve Cumhuriyet Savcısı Eren Budak´ın altında imzası bulunan tutanağa göre, 22 Aralık 2009´da Ortatepe´de çobanlık yapan bir kişi, Sandal´ı arayarak ülke gündemi ile ilgili önemli bilgiler anlatacağını belirterek görüşmek istedi. Sandal, beraberinde bir üstçavuşla muhbirin evinde görüştü. Konuyla ilgili savcı Eren Budak´a bilgi verdi. Budak da konuyu Erzincan Başsavcısı Cihaner´e aktardı. Budak ve Sandal ile Erzincan´da yüz yüze görüşen Cihaner, ihbarcının anlattıklarının örgüt suçuna değil, ateşli silahla yasaya muhalefet kapsamına girdiğini söyledi. Cihaner ayrıca, Budak´a olayla ilgili Erzurum Özel Yetkili Savcısı´nın yetkisine giren bir durumun olmadığını ifade ederek savcının aranmamasını istedi. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı´nın olayla ilgili hazırladığı fezlekede, ´silahlı terör örgütüne üye olma´, ´tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma´ şeklinde belirtilen suçun 1993-2009 yıllarını kapsadığı belirtiliyor. Fezlekeye göre, 1993´te İliç´e bağlı Bağıştaş istasyonuna bir asker çuvallarla mühimmat getirdi. Bunların Alevi-Sünni çatışmasında köylülerin kendilerini korumaları için gönderildiğini söyledi. Mühimmat, fezlekede adı şüpheli olarak geçen Ortatepe köyünde oturan Ömer Kuruçaylı tarafından koruculara dağıtıldı. Daha sonra başka bir şüpheli tarafından köye yakın bir mağaraya saklandı. Şüphelilerin hepsi mühimmatın Erzincan´ın Tercan ilçesinde görevli astsubay N.Ö. tarafından gönderildiğini aktardı. Kemaliye´ye bağlı Karakoçlu köyünde ikamet eden Bedir Büyüközkan da mühimmatın evinin altında iki çuval içinde saklandığını itiraf etti. Evdeki aramada 3 LAW, 3 tüfek bombası, iki el bombası, 27 mavzer mermisi ele geçirildi.

Cihaner: İlk aşamada basit bir ihbar gibi düşünmüştüm

Öte yandan konudan haberdar olan Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, 12 Ocak 2010´da İliç Başsavcılığı´ndaki soruşturmaya re´sen el koydu. Soruşturmaya el koyma yazısında şu ifadeler yer aldı: Bir vatandaşın başsavcılığa müracaat ederek 1993 yılında askeri bir şahıs tarafından çeşitli mühimmatın köylüye dağıtıldığı, bu sırada, ´Yakında Alevi-Sünni çatışması çıkacak, mühimmatlarla kendinizi savunursunuz.´ denildiğine dair bilgi edinilmiştir. Silahların halka veriliş tarzı ve söylenenler dikkate alındığında halen soruşturması yürütülen Ergenekon terör örgütü faaliyetlerinden biri olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Yürütmüş olduğunuz bu soruşturmaya CMK´nın 250. maddesi gereğince el konulmuştur. El konulan soruşturma halen sürüyor. NTV´deki konuşmasında herkesin, cemaatlerle ilgili soruşturmasına odaklandığını belirten Cihaner, Ben nihai kararı vermemişken müfettişler müdahale etti. demişti.

Eski Savcı İlhan Cihaner ise sorularımız üzerine televizyondaki konuşmasından farklı olarak, soruşturmayı yürüten İliç savcısının kendisine konu hakkında bilgi verdiğini söyledi. İlk aşamada kendisine iletilenlerin ´basit bir ihbar´ olduğunu düşündüğünü ifade eden Cihaner, bu sebeple bu aşamada soruşturmayı CMK 250´ye uygun görmediği için 6136´ya göre değerlendirmede bulunduğunu kaydetti. Cihaner, esas üzerinde durulması gereken noktanın bu davanın hangi aşamada bulunduğu olduğunu belirtti. ( Zaman)

ERGENEKON DAVASINI ÇÖKERTME KOMPLOSU

Ergenekon süreci, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye baskınıyla başladı. HSYK, 2 Temmuz 2007 günü İlhan Cihaner´i Erzincan´a başsavcı olarak atadı. Ergenekon´da tutuklamaların başladığı günlerde, 2007 yılı Kasım ayında İsmailağa cemaati soruşturması için düğmeye basıldı. Soruşturmanın fitili, bir kadının ´Cemaat üyesi kocam beni dövüyor´ şikayetiyle yakıldı. Aile içi şiddet soruşturması, bir anda tüm Türkiye´yi kapsayacak şekilde bazı cemaatlere yönelik terör örgütü soruşturmasına dönüştürüldü. Ergenekon´da Veli Küçük ve arkadaşları tutuklandı, Erzincan´da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Yeni Şafak Gazetesi Patronu Ahmet Albayrak dahil 16 ilde 235 kişi takibe alındı. 23 Şubat 2009 günü 29 kişi gözaltına alındı, 9´u tutuklandı. Yaygın iddia şuydu: Silivri´nin rövanşı Erzincan´da alınacak, tüm Türkiye´yi tarayan karşı bir dava yolu açılacaktı.

Bir kadının kocası tarafından dövüldüğü iddiasıyla başlatılan ´cemaat soruşturması´ masum insanların evlerine silah yerleştirerek yakalatmayı ve cemaatleri ´silahlı kalkışma´ aşamasında gösterme çılgınlığına kadar vardı. Kurmay Albay Dursun Çiçek´in ıslak imzalı ´İrtica ile Mücadele Eylem Planı´ belgesi işte bu amaçla devreye sokularak cemaatler silahlı gösterilmeye, çok büyük gürültü koparılarak soruşturma AK Partili yetkililere dayandırılmaya kalkışıldı. Zaten hedef de buydu. Böylece Ergenekon soruşturma süreci en can alıcı açıdan vurularak durdurulmuş olacaktı. Cihaner soruşturmayı iki yıl boyunca Adalet Bakanlığı´ndan gizli yürüttü.

Ancak bu komploda yer almak istemeyen şahısların ihbarıyla plan suya düştü. Erzincan göletine atılarak jandarmaya buldurulması ve cemaatle bağlantılı gösterilmesi planlanan silahlar ihbar üzerine polis tarafından bulundu. Bu komploda yer alan çok sayıda tanık itiraflarda bulundu. Soruşturma inanılmaz şekilde genişledi. 3´ncü Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk´in 1 numaralı, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´in 2 numaralı sanık olduğu 17 sanıklı Erzincan Ergenekon Terör Örgütü davası açıldı.

Soruşturma sürecinde savcılara baskılar yapıldı. Görevli dört savcı, yetkileri HSYK tarafından kaldırılarak soruşturmadan alındı. Ancak yerlerine atanan yeni savcı soruşturmayı tamamlayıp iddianameyi mahkemeye sundu. İddianame kabul edilerek dava açıldı. Dava sürecinde de inanılmaz baskılar yapıldı. 1 numaralı sanık Berk komutasında askeri araçlar şehir merkezinde yürütüldü. Dava duruşmalarında savaş uçakları mahkeme salonu üzerinde alçak uçuş yaptı. CHP´liler ile Radikal gazetesi muhabirleri devreye sokularak bazı tanıkların para teklifleriyle ifadelerinden vazgeçmesine çalışıldı. Bazı tanıklara silahlı saldırılar gerçekleşti. Dava skandal şekilde Yargıtay´a alındı ve sanıklar serbest bırakıldı.

İşte başlangıcından bugüne adım adım takip ettiğimiz Erzincan´daki Islak Komplo ve boşa çıkarılma süreci:

12.06.2007: Ergenekon soruşturması başladı

İstanbul Ümraniye´de bir evde 27 el bombası bulunmasıyla Ergenekon soruşturması başladı.

02.07.2007: Cihaner, HSYK tarafından Erzincan Başsavcılığı´na atandı. (Listenin devamını görmek için tıklayın..) (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

SİLAHLARI KÖYÜ SAVUNMAK İÇİN ALDIM. KİMDEN ALDIĞIMI MAHKEMEYE SÖYLERİM

18 Mart 2011 - Alevi-Sünni çatışması için 1993 yılında Erzincan´da köylülere dağıtılan silahlarla ilgili Zaman´ın dün manşetten duyurduğu haber, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Silahların dağıtıldığı belirtilen Ortatepe köyünün muhtarı Turgut Kuruçaylı, mühimmatları doğruladı ancak nereden temin ettiğini sadece mahkemeye çıkarsa söyleyeceğini belirtti. Zaman´a konuşan Kuruçaylı, silahları köyünü savunmak için aldığını ileri sürdü. Bunun Alevi-Sünni meselesi ile alakalı olmadığını söyleyen Kuruçaylı, Köyümüz Tunceli-Sivas güzergahındadır. Köyümüzü savunmak için bu silahları bir şekilde temin ettim. Şu an nasıl aldığımı açıklayamam. Mahkemeye hala çağrılmadık, mahkemeye çıkarsak nasıl temin ettiğimizi de söyleyeceğiz. dedi.

İliç Savcılığı´nın konuyla ilgili hazırladığı fezlekede 1993´te İliç´e bağlı Bağıştaş istasyonuna bir askerin çuvallarla mühimmat getirdiği belirtilerek, bunların Alevi-Sünni çatışmasında köylülerin kendilerini korumaları için gönderildiği ifade ediliyor. Mühimmatın, fezlekede adı şüpheli olarak geçen Ortatepe köyünde oturan Ömer Kuruçaylı tarafından koruculara dağıtıldığına dikkat çekilerek, daha sonra başka bir şüpheli tarafından köye yakın bir mağaraya saklandığı belirtiliyor. Şüphelilerin hepsinin mühimmatın Erzincan´ın Tercan ilçesinde görevli astsubay N.Ö. tarafından gönderildiğini söylediği vurgulanırken, Kemaliye´ye bağlı Karakoçlu köyünde ikamet eden Bedir Büyüközkan da mühimmatın evinin altında iki çuval içinde saklandığını itiraf ettiği ve evdeki aramada 3 LAW, 3 tüfek bombası, iki el bombası, 27 mavzer mermisi ele geçirildiği ifadelerine yer veriliyor.

Soruşturma kapsamında hazırlanan fezlekede mühimmatları köylülere gönderen ve Kırklareli´nde ikamet eden astsubay N.Ö. soruşturma kapsamında 15 Şubat 2010´da Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ortatepe köyü, satılığa çıkarıldığı haberleriyle de gündeme gelmişti. Muhtar Kuruçaylı, köyde tek başına yaşadığını ifade ederek şunları dile getirdi: Bir yol sorunu vardı. 5 aya yakın köyümüzün yolu Erzincan Valiliği tarafından trafiğe kapatıldı. Önce öğrenci vekilleri çekti gitti. Devletin tüm kademeleri köyleri ve sağırları oynadı. Şu an köyümüzde kimse kalmadı. ( Zaman)

(17 Mart 2011), son güncel.: (18 Mart 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İŞTE ADIM ADIM ERZİNCAN´DAKİ ISLAK KOMPLO

Erzincan´da savcı Cihaner ve Jandarmanın ´ıslak imza´ operasyonları

Flaş!!! Erzincan´da çok sayıda mühimmat bulundu

Erzincan´daki law ve bombaları bize JİTEM´ciler verdi

Erzincan´da sanıklara JİTEM de sorulmuş

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3107    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.549.433