Tam
EskidenYeniye
 

Komutanlara ödediğim tazminatı geri alacağım

Hakimler ve Savcılar Kurulu´nun hakkındaki ihraç kararını kaldırmasını değerlendiren eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, ´Görevime geri döneceğim ve ayrıca ihraç sebebine dayanarak bazı komutanlara ödediğim tazminatları devletten geri talep edeceğim´ dedi. Hazırladığı Şemdinli iddianamesine bazı komutanları da dahil etmesi nedeniyle, yani hukuka aykırı birşey yapmadığı halde dönemin HSYK´sınca ihraç edildi ve avukatlık dahi yapamaz hale getirilerek açlığa mahkum edildi. Bununla da yetinilmeyerek bazı komutanlar tarafından açılan tazminat davalarıyla da adeta ekonomik lince uğratılan Sarıkaya maddi olarak çok zor günler geçirdi. Sarıkaya´nın hazırladığı iddianame ise mahkemelerce kabul edildi, sanıklar ağır cezalara çarptırıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Komutanlara ödediğim tazminatı geri alacağım

Hakimler ve Savcılar Kurulu´nun hakkındaki ihraç kararını kaldırmasını değerlendiren eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, ´Görevime geri döneceğim ve ayrıca ihraç sebebine dayanarak bazı komutanlara ödediğim tazminatları devletten geri talep edeceğim´ dedi. Hazırladığı Şemdinli iddianamesine bazı komutanları da dahil etmesi nedeniyle, yani hukuka aykırı birşey yapmadığı halde dönemin HSYK´sınca ihraç edildi ve avukatlık dahi yapamaz hale getirilerek açlığa mahkum edildi. Bununla da yetinilmeyerek bazı komutanlar tarafından açılan tazminat davalarıyla da adeta ekonomik lince uğratılan Sarıkaya maddi olarak çok zor günler geçirdi. Sarıkaya´nın hazırladığı iddianame ise mahkemelerce kabul edildi, sanıklar ağır cezalara çarptırıldı.

Konuya ilişkin ANKA´nın sorularını yanıtlayan Sarıkaya, ihraç kararı ardından sürekli olarak haksızlığa uğradığını düşündüğünü, kendisinden bu iddianame nedeniyle tazminat kazanan komutanlar için tekrar yargı yoluna gideceğini açıkladı. Sarıkaya´nın hazırladığı Şemdinli İddianamesi´nde bölgede rüşvetin her kapıyı açtığı, aşiret ağalarının üst rütbeli komutanlarla işbirliği içine girip kaçakçılıktan büyük kazanç elde ettikleri iddiaları da yer almıştı. Bu iddialar üzerine adı geçen komutanlar, tazminat davası açmış ve Sarıkaya tazminat ödemeye mahkum olmuştu. İhraç kararından sonraki süreci daha çok manevi kayıp olarak değerlendiren Sarıkaya; ?O dönem birçok komutana tazminat ödemek zorunda kalmıştım. Bunların geri talebini isteyeceğim. Haklı olduğuma inanıyordum hep. Adalet yerini buldu diye seviniyorum? diye konuştu. (Anka)

Savcı Sarıkaya: Görevime devam edeceğim

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından 2006 yılında meslekten ihraç edilen, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, ihraç kararının kaldırılmasını büyük bir sevinçle öğrendiğini belirterek, ´Görevime tekrar dönersem hakimlik veya savcılık fark etmez, kaldığım yerden devam edeceğim´ dedi.Sarıkaya, yaptığı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu´nun (HSYK) hakkındaki ihraç kararının kaldırılmasına ilişkin kararını televizyondan öğrendiğini ve aile içerisinde büyük bir sevinç yaşandığını söyledi. İhraç kararının ardından sürekli olarak ´haksızlığa uğradığını düşündüğünü´ ifade eden Sarıkaya, ´Hiçbir zaman umudumuzu kesmedik, umutla bekledik. Hak, adalet yerini buldu. Görevime iade edilirsem, yurdumuzun her köşesinde seve seve enerjimle çalışacağım´ diye konuştu.

Eski Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya, halkoylamasının ardından HSYK´nın yapısının değişmesiyle ´hiçbir zaman kaybolmayan umutlarının daha da güçlendiğini´ belirtti. Sarıkaya, ´Haksızlığa uğrayan bir insan, hakkının en nihayetinde iade edileceğini, hakkın yerini bulacağını düşünür. Yapısı değişen HSYK ile yeni bir yol açılmıştı, hak yerini buldu. Görevime tekrar dönersem hakimlik veya savcılık fark etmez, kaldığım yerden devam edeceğim´ dedi. HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya´yı 20 Nisan 2006 tarihinde Hakimler ve Savcılar Kanunu´nun 69. maddesinin son fıkrasına göre 1´e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etmişti. ( Zaman)

Eski savcılara mesleğe dönüş yolunu açan yasa değişikliğine Sarıkaya´nın linç edilmesi neden olmuştu

Bakan Ergin:Yeni Ferhat Sarıkaya´lar olmasın

Ergenekon savcı ve hakimlerinin HSYK´daki korsan listeciler tarafından görevlerinden alınarak soruşturma ve davanın durdurulmaması çabaları son bir kaç yıldır her yaz döneminde gündeme geldi. Sonuncusu olan 2010 Ağustos ayında yapılan atama kararnameleri görüşmelerinde kuruldaki üyelerin ´korsan liste´ getirerek savcı ve hakimleri görevlerinden alma çabasında diretmesi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin´i öfkelendirmiş, Ergin çok net ifadelerle yaşananları kamuoyuyla paylaşmıştı. Bakan Ergin, HSYK´da yaşanan krizin ardında, Ergenekon davalarına bakan hakim ve savcıları Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya´nın uğradığı akibete uğratma çabasının yattığını söyledi. Adalet Bakanı Ergin, Adli Yargı 2010 Yaz Kararnamesi´yle ilgili olarak, Son dakikada kurul üyeleri çantalarından talepler çıkarıyorlar diyerek serzenişte bulundu. Bizim bunları incelememiz lazım diyen Ergin, ´Bu yöntem, doğru bir yöntem değil. Devam etmekte olan davaların, soruşturmaların etkilenmesine dönük olduğunu düşünüyoruz. Çünkü eğer ihtiyaç için veriliyor ise orada şu an çalışan hakim ve savcıları niye alıyorsunuz? diye sordu. Adalet Bakanı Ergin, Hakim ve Savcılar yüksek kurulu´nda yaşanan krizin ardında, Ergenekon davalarına bakan hakim ve savcıları Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya´nın uğradığı akibete uğratma çabasının yattığını belirtti. Ergin, Yeni Ferhat Sarıkaya´ların olmaması için mücadele ettiğini söyledi.

Savcı Sarıkaya´ya jet hızıyla ihraç

Kamuoyunda, İyi çocuklar diye bilinen Şemdinli davasıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, HSYK tarafından jet hızıyla meslekten ihraç edilmiş ve avukatlık yapma hakkı dahi elinden alınmıştı. Şemdinli davası Savcısı Sarıkaya´nın bir sembol olduğunu belirten Bakan Ergin,o mahkemede görev yapan hakim ve savcıların başına ne geldi iyi bakın diye konuşmuştu. Ergin aynı işlemin İstanbul ve Erzurum´da Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılara yapılmak istendiğini, kararname krizinin altında yatan nedenin bu olduğunu söyledi. Ergin, HSYK´nın yüksek yargı kökenli üyeleri tarafından hazırlanan Korsan Liste ile Ergenekon davasını etkilemek istenildiğini dile getirdi. Niye İstanbul´da Erzurum´da bu mahkemelere bakan hakim ve savcıları hedef aldılar diye soran Bakan Ergin Bir iç baskı oluşturmak istiyorlar dedi. Yeni Ferhat Sarıkaya´lar olmasın diye mücadele ettiğini söyleyen Ergin, Geçmişte Şemdinli davasına bakan mahkemenin başına gelenlere bakın. Orada sadece bir kişi sembol haline geldi ama o mahkemede görev yapan hakim ve savcıların başına ne geldi iyi bakın şeklinde konuştu.

(15 Nisan 2011, 14:33)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Flaş!!! Savcı Sarıkaya mesleğe dönüyor

Şemdinli Savcısı mesleğe geri dönüyor

Ferhat Sarıkaya ile ilgili manşetlerimiz

HSYK eski ihraçlarına da yargı yolu: Tasarı Meclis´te

Şemdinli Davası ile ilgili manşetlerimiz

Şemdinli Savcısı Sarıkaya: Şemdinli EMASYA faaliyetiydi

6 savcıdan ´İyi Çocuk´a şok

Canlı yayın: Kontrgerilla Şemdinli´de

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3197    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.230.274