Tam
EskidenYeniye
 

Balyoz ortaya çıkarsa B planı: Şifre

ÖSYM´de günlerdir aranan şifre anahtarı Balyoz belgelerinde bulundu.. Balyoz davasını sulandırmaya çalışanların ´Yazışmalar hatalı, askeri yazışma kurallarına uymuyor´ türünden iddiaları fos çıktı. Emekli Albay Büyük´te ele geçirilen yeni Balyoz belgeleri, yazışmalarda kasıtlı hata yapıldığını ortaya koydu. Balyozcuların yakalanmamak için kullandıkları kodlu hata sistemini deşifre eden belgelerde planların deşifre edilmesi halinde yapılacaklar sıralanıyor. Yapılacak hataların ve anlamlarının belirlendiği bir şifre anahtarı da hazırlanmış. Herşeye rağmen Balyoz´un ortaya çıkması durumunda açılacak bir soruşturmayı engelleme ve örtbas da düşünülmüş. Bu C planı için askeri savcı Zeki Üçok görevlendirilmiş.

Önceki haber title=Sonraki haber

Balyoz ortaya çıkarsa B planı: Şifre

ÖSYM´de günlerdir aranan şifre anahtarı Balyoz belgelerinde bulundu.. Balyoz davasını sulandırmaya çalışanların ´Yazışmalar hatalı, askeri yazışma kurallarına uymuyor´ türünden iddiaları fos çıktı. Emekli Albay Büyük´te ele geçirilen yeni Balyoz belgeleri, yazışmalarda kasıtlı hata yapıldığını ortaya koydu. Balyozcuların yakalanmamak için kullandıkları kodlu hata sistemini deşifre eden belgelerde planların deşifre edilmesi halinde yapılacaklar sıralanıyor. Yapılacak hataların ve anlamlarının belirlendiği bir şifre anahtarı da hazırlanmış. Herşeye rağmen Balyoz´un ortaya çıkması durumunda açılacak bir soruşturmayı engelleme ve örtbas da düşünülmüş. Bu C planı için askeri savcı Zeki Üçok görevlendirilmiş.

Gölcük Donanma Komutanlığı´nda ortaya çıkarılan zulanın ardından Emekli Albay Hakan Büyük´ün Eskişehir´deki evinde yapılan aramalarda bulunan yeni belgeler, Balyoz soruşturmasını sulandırma amaçlı ortaya atılan iddiaları çürüttü. Balyoz soruşturmasında ele geçirilen belgelerin askeri yazışma kurallarına uymuyor iddiası da fos çıktı. Yine Eskişehir´de ele geçirilen bir belgede Planların güvenliğinin sağlanması için gerektiğinde belgelerde yer alan isim, yer, tarih, rütbe ve diğer ek bilgilerin kasıtlı olarak değiştirilebileceği ifadeleri yer aldı. Balyoz seminerinin 5-7 Mart 2003 tarihinden sonra güncellenmediği iddia edilse de emekli Albay Büyük´ün Eskişehir´deki evinde bulunan bir belgenin 18 Kasım 2003 tarihinde oluşturulduğu belirlendi.

Yazışmalarda kodlu hata yapın

Eskişehir´de yapılan aramalarda bulunan belgelerden birinde karşılıklı yapılan yazışmalarda bilerek hata yapılmasının kararlaştırıldığı görüldü. Yapılan yazışmalarda karşılıklı güvenlik kontrolü sağlanması maksadıyla yapılan özel kod uygulaması gerektiğinde belgelerde bulunan isim, yer, tarih, rütbe ve diğer ek bilgilerin kasıtlı olarak değiştirilebileceği anlatılıyor. ´Suga Eylem Planı Kapsamında Yapılan Çalışmalar-2 adlı pdf dosyasında Doküman güvenliği kapsamında; yapılan yazışmalarda karşılıklı güvenlik kontrolü sağlanması maksadıyla özel kod uygulaması yapılacaktır. Bu kapsamda belirlenen hata-kod tablosu kullanılacaktır. Hata-kod tablosu sayesinde güvenliğin kontrolüne ilaveten kapalı mesaj iletimi de sağlanacaktır ifadelerine yer verildi.

Kasıtlı şifre anahtarı

Yapılacak hataların ve anlamlarının belirlendiği bir şifre anahtarı da hazırlanan planda şu ifadelerin kullanıldığı görüldü: Doküman güvenliği kapsamındaki özel kod uygulamasında yazışmalar üzerinde yapılacak yansıda belirtilen hatalar ve anlamları tablosu kullanılacaktır. Örnek olarak doküman üzerinde Ek bölümünde yapılan bir hatanın dokümanın Ekindeki ´Bilgilerden teyit edilemeyenler olduğunu göstermekte muhtemelen 3. şahıslardan alınan duyumlarla elde edildiğini göstermektedir´ veya imza bloğundaki personelin adı, soyadı veya rütbesindeki bir hata o personelin amirlerine ilişkin problem/baskı olduğunu ve icra edeceği faaliyetlerde hareket kabiliyetinin kısıtlandığını göstermektedir.

Özel kurye yoksa...

Balyoz soruşturması sırasında ´Yazışmalar askeri kurallara uygun değil, hatalı´ iddialarını çürüten belgede, Ayrıca hazırlanan yazılarda sızma ihtimaline karşı tarih ve konu numarası ile adres kısımlarında hatalar yapılacaktır denildi. Belgede, ayrıca kodlu hata uygulamasının ´özellikle ve öncelikle´ görevlendirilmiş kurye kullanılmadığında ´muhakkak´ yapılması gerekliliğine dikkat çekiliyor. ( Yenişafak, Bugün)

C planı: Askeri savcıdan örtbas

Eskişehir´de ele geçen belgelerde dikkat çeken bir ayrıntı da, herşeye rağmen Balyoz´un ortaya çıkması durumunda açılacak bir soruşturmanın engellenmesi ve örtbasının da düşünülmüş olmasıydı. Bu C planı için de askeri savcı Zeki Üçok görevlendirilmiş. Emniyet tarafından hazırlanarak İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderilen belgelerde, bilgi sızdıran askerlerle temas kurabilecek kendi personellerinin yakın durması istendiği belirtiliyor. Planın uygulanmasını engelleyen komutanın kendi düşüncesine uygun kişileri kritik noktalara getireceği göz önünde bulundurularak bu komutana yakın ve onun beğenebileceği eylemlerde bulunulması da isteniyor. Belgelerde ´Sahte Çürük Raporu Davasının´ tutuklu sanığı Albay Zeki Üçok´un isminin de yer aldığı kaydedildi. Belgelere göre Üçok, Oraj Harekat Planı hakkında olası bir soruşturmaya karşı önlem almış. Mart 2003 tarihli ´hukuki önlemler´ yazılı belgede 2 maddelik ´çok gizli´ damgalı bilgilendirme notu yer aldı. Altında ´A. Zeki Üçok, Adli Müşavir´ yazılı iki maddelik bilgilendirme notunda, Oraj Harekat planı hakkında olası yapılacak soruşturmada 2.nci Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi ve askeri savcılığınca gerekli tedbirler alınmıştır. Soruşturmanın her aşamasının kontrol altında tutulabileceği ve yönlendirilebileceği değerlendirilmektedir. Arz ederim. ifadelerinin yer aldığı belirtildi. Savcı Üçok´un Balyoz kapsamındaki Oraj harekatı soruşturmasına karşı engelleyici görev üstlendiğinin ortaya çıkması şaşırtıcı değil. Çünkü Üçok´un adı Ergenekon ve diğer bir çok soruşturmada örtbas etme suçlamasıyla geçmekte.

Akçay´ın tahliye gerekçesi çürüdü

Eskişehir´de ele geçen belgeler Balyoz davası sanıklarının tahliyesi yönünde görüş bildiren mahkeme başkanının gerekçesini de çürüttü. Tahliye edilmemeleri yönünde görüş bildiren diğer üyelerin kararına üç kez şerh koyan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, gerekçesinde ısrarla sanıkların seminerden sonra eylemlerine devam etmediklerini ve yeni deliller bulunmadığını vurgulamıştı. Hatta Akçay´ın görüşünü, Gölcük Donanma Komutanlığı istihbarat bölümünün zemin döşemesi altına gizlenmiş olarak bulunan çuvallarca belge dahi değiştirmemişti. Balyoz davasında sanıkların tutukluluk halinin devamı yönündeki karara yapılan itirazı İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi oy çokluğu ile reddetmiş, bu karara katılmayan Başkan Akçay ile diğer iki üye hakim arasında gerginlik yaşanmış, hatta Akçay, adliyedeki herkesin kendisine karşı tavır aldığını, selamın dahi kesildiğini iddia ederek bir aylık izne çıkmıştı. Balyoz soruşturması savcısı Mehmet Ergül´ün talimatıyla yapılan operasyonda Eskişehir´de ele geçirilen yeni belgelerin Suga ve Oraj planlarının devamı niteliğinde olduğu belirtildi. Belgelerin daha önceden ele geçirilenlerden farklı olduğu ifade edildi.

(28 Nisan 2011, 11:02)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Balyoz´da yeni belgeler ele geçirildi

Üçok, suç örtme makinesi gibi

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

Balyoz´da 3.ret: Hakimler arası gerilim

Donanma´da zemine gizlenmiş 10 çuval belge manşetlerimiz

Ergenekon ve Balyoz gibi davaları engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3232    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.702.477