Tam
EskidenYeniye
 

Economist: Türkler oylarını CHP´ye versin

12 Haziran´da yapılacak genel seçimlere on gün kala, Batının saygın denilen ekonomi dergisi ´The Economist´in internet sitesinde ilginç bir makale yayınlandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun övüldüğü ve Türk ekonomisinin zor durumda olduğu iddia edilen imzasız makalede açıkça muhalefet için oy istendi. Bakan Bağış, konuyla ilgili olarak ´deli saçması bir haber, yurtiçinden sipariş verilmiş olabilir!´ derken The Economist´in Türkiye Temsilcisi Amberin Zaman ´Talimatla yapılmadı, Türkiye´yi yakından izliyorlar´ dedi. ABD dahil Batı ekonomileri sarsılırken Türk ekonomisinin krizleri sarsılmadan atlatmasına değinilmeyen yazının arkasında ABD ve İsrail´in olduğuna kuşku duyulmuyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Economist: Türkler oylarını CHP´ye versin

12 Haziran´da yapılacak genel seçimlere on gün kala, Batının saygın denilen ekonomi dergisi ´The Economist´in internet sitesinde ilginç bir makale yayınlandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun övüldüğü ve Türk ekonomisinin zor durumda olduğu iddia edilen imzasız makalede açıkça muhalefet için oy istendi. Bakan Bağış, konuyla ilgili olarak ´deli saçması bir haber, yurtiçinden sipariş verilmiş olabilir!´ derken The Economist´in Türkiye Temsilcisi Amberin Zaman ´Talimatla yapılmadı, Türkiye´yi yakından izliyorlar´ dedi. ABD dahil Batı ekonomileri sarsılırken Türk ekonomisinin krizleri sarsılmadan atlatmasına değinilmeyen yazının arkasında ABD ve İsrail´in olduğuna kuşku duyulmuyor.

12 Haziran seçimleri Kontrgerilla´nın kıyameti iddialarını doğrulayan bir gelişme daha yaşandı..Muhalefetin tek cephe oluşturarak AK Parti hükümetine karşı yürüttüğü mücadeleye Batı basını da katıldı. Batının saygın denilen ekonomi dergilerinden The Economist, AKP ve Başbakan Erdoğan´ı çok sert sözlerle eleştirerek açıkça muhalefete oy verilmesi gerektiğini yazdı. Türk ekonomisinin zor durumda olduğu iddia edilen imzasız makalede CHP´nin yeni lideri Kılıçdaroğlu övülüyor. ABD dahil Batı ekonomileri sarsılırken Türk ekonomisinin krizleri sarsılmadan atlatmasına değinilmeyen yazının arkasında ABD ve İsrail´in olduğuna kuşku duyulmuyor. 18 Nisan 2011´de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor´s, ABD´nin ekonomik krizini tescilleyecek şekilde kredi notunu düşürmüştü.

İşte The Economist´in internet sitesinde imzasız olarak yayınlanan ve 12 Haziran seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan o skandal CHP´ye oy verin çağrısının yer aldığı makale:

Türkiye´nin Seçimi.. Oylar Muhalefete.. Türkler için demokrasiyi geliştirmenin tek yolu, iktidar partisi dışındaki seçenekleri değerlendirmek gibi gözüküyor.. Pek çok Türk, anlaşılabilir sebeplerden ötürü, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´a büyük minnet duyuyor. AKP´nin tek başına iktidara geldiği Kasım 2002´den bu yana ülke ekonomisi fevkalade bir gelişim süreci içerisinde. Yine aynı dönemde, Türkiye gerekli reformların bir kısmını gerçekleştirerek Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerini başlatmayı başardı. Bölgede ise daha aktif bir dış politika yürütüyor. Siyasete karışma heveslisi ordu ise kışlasına çekilmiş gözüküyor.

Bütün bu başarılar sebebiyle, Türkiye bölgede ve dünyada ekonomik ve siyasi bir güç haline geldi. Dönem dönem Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail ile ters düştüyse de, Müslüman coğrafyada demokrasinin emsali haline geldi ve Arap kalkışmasına da ilham verdi. An itibariyle içinde bulunulan bu durum, AKP´nin iktidara geldiği vakit devraldığı enkaz ile taban tabana zıt. Şu anki Türkiye, ekonomik olarak tükenmiş, bankacılık sistemi iflas etmiş, cılız koalisyon hükümetlerinin başdöndürücü bir hızda kurulup yıkıldığı, sürekli askeri darbe tehdidi altındaki 2002 Türkiye´sine hiç benzemiyor.

Bu bilgiler ışığında, Türk seçmenin 12 Haziran Genel Seçimleri´nde iktidarı tekrar Erdoğan´a emanet etmek isteyeceğini varsaymak şaşırtıcı olmayacaktır. Lakin, son gelişmeler bu yönde değil. Erdoğan seçim anketlerinde, parlamentonun üçte ikilik çoğunluğunu elde etmesine yetecek kadar önde gözüküyor ve bu ona diğer siyasi partilerin ve kuruluşların fikirlerini görmezden gelerek yeni anayasayı oluşturma fırsatı verecek. Bu durumun Türkiye için iyi olmayacağı öngörülüyor.

Bu değerlendirmenin kaynağı, gizliden gizliye teokratik bir yönetimin temellerinin atıldığı şüphesi değil. AKP´nin islami kökenleri hakkında dile getirilen endişeler, dini eğitim kurumları ve türbanın üniversitelere girişi hakkındaki tartışmalar dönem dönem sorunlara yol açtıysa da, dindar kimliğini gizlemeyen Erdoğan ve partisi meselelere pragmatik yaklaşmayı başardı. Ordu ve İsrail (kimi zaman Amerika) kaynaklı söylentilerin aksine, elimizde AKP´nin Türkiye´yi bir sonraki İran haline getirmeye çalıştığı hakkındaki deliller son derece yetersiz.

AKP´nin sınır tanımaz hükümranlığına yöneltilen eleştiriler, islami dünya görüşlerinden ziyade demokrasi konusundaki umursamazlıklarına odaklanmış halde. Erdoğan yargı ve orduyla giriştiği savaşlardan galip ayrıldıkça, tabi olduğu denetim mekanizmaları da etkisini yitirdi. Bu denetimsizlik, Erdoğan´ın hoşgörüsüzlüğünü ve despot içgüdülerini serbest bıraktı. Aynı dönemde yolsuzluklarda artış görülürken, basın özgürlüğü de saldırı altında; Türkiye´deki tutuklu basın mensubu sayısının Çin´i geride bıraktığı bildiriliyor. Aralarında eski ordu mensuplarının da bulunduğu Erdoğan´ın rakipleri ve muhalifler ise şişirilmiş komplo teorileri sebebiyle soruşturma geçirmekte ve yargılanmakta.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Erdoğan seçim kampanyası süresince her zamankinden de keskin bir biçimde milliyetçi söylemlere yönelmiş halde. Başbakan ve partisi, Türkiye´nin en kalabalık ve huzursuz azınlığını teşkil eden Kürtlerle karşılıklı diyalog peşinde koşar gibi gözükmüyor artık. Partisinin anayasaya yapmaya yetecek üçte ikilik parlamenter çoğunluğu elde etmesi halinde, ülkeyi Fransa tarzı bir başkanlık sistemine götürme niyetinin ipuçlarını veren Erdoğan, başkanlık koltuğunu ise kimseye kaptırmayacak gibi gözüküyor. Halihazırda fazlasıyla merkezileşmiş olan ülke için bu büyük bir hata olabilir.

Yeni AKP hükümetinin geniş kitleleri kapsayıcı bir tavır takınması herkes için oldukça iyi olurdu. Türkiye Anayasası´nın elden geçirilmeye ihtiyaç duyduğu son derece açık, fakat bu süreç bir AKP Projesi olmaktan çıkıp, diğer siyasi partilerin ve kuruluşların da desteğiyle yürütülmeli. Bunu sağlamanın en güvenilir yolu ise ana muhalefetteki merkez sol partisi CHP´nin genel seçimlerden güçlenerek çıkması. AKP ve CHP dışında iki küçük partinin daha TBMM´ye gireceğini varsayarsak, muhalefet partilerinin güçlenmesi AKP´nin üçte ikilik parlamenter çoğunluğa erişmesini engelleyebilir.

Görünüşe göre, CHP´nin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu (Sade ve sakin halleri sebebiyle Gandhi yakıştırılması yapılıyor), yüzü eskimiş öncülü Deniz Baykal´dan sonra partisine önemli bir dinamizm getirmiş durumda. Partiyi muhafazakar kadrolardan temizleyen Kılıçdaroğlu, partiye yolsuzluklara karşı tahammülsüz bir anlayış kazandırmasının yanında, CHP´yi ordunun siyasetteki varlığına sempati duyan kimliğinden uzaklaştırmayı da başardı. Seçim yarışı süresince, Türkiye´nin her ilinin daha özerk bir yönetime sahip olacağı vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, özellikle Türkiye´nin güneydoğusunda Erdoğan´dan daha fazla destek toplayarak dikkat çekti.

Oylar despotizme karşı

AKP´nin bir sonraki hükümeti kuracağına kesin gözüyle bakılıyor. Fakat bizim Türklere tavsiyemiz, oylarını CHP´ye vermeleri. Kılıçdaroğlu ve partisinin seçimlerden güçlenerek çıkması, hem anayasanın tek taraflı bir biçimde oluşturularak şimdikinden de kötü bir hale gelmesini önleyecek, hem de muhalefet için gelecek seçimleri kazanmak adına anlamlı bir umut verecektir. Bu tercih, Türkiye demokrasisini garanti altına almak için atılabilecek en mantıklı adımdır. ( Habertürk)

MAKALEYİ KİM YAZDI?

Makaleyi Amberin Zaman´ın yazdığı iddia ediliyor.. Habertürk Yazarı Amberin Zaman daha önce imzasız olarak Economist dergisinde sayısız kere imzasız makale yayınladı. Hepsi de böylesine kritik ve derin makalelerdi. Makaleyi de dolaşıma Amberin Zaman´ın kendisi soktu. Twitter´daki hesabından linkini paylaştı. Sonrası Doğan ve Ciner Grupları´na kaldı. “Bakın yabancılar bile artık demokrasi için tehlikeyi görüyorlar, AKP sandıktan çok yüksek oy almamalı CHP de güçlü olmalı ki demokrasi ilerlesin diye düşünüyorlar” şeklinde “Yabancılar” üzerinden Doğan ve Ciner Grubu yayına başladı. Bu ekip bir dönem Soner Çağaptay´ın analizlerini yabancı basının ortak görüşüymüş gibi sunuyordu. Bu son olayda aslında bunun başka bir örneği. Bir gazeteciden ziyade CHP´li gibi davranan Amberin Zaman, içeriden Economist´e böyle bir analiz yazıyor. Sonra da Doğan Grubu medyası -bugün olduğu gibi- “yabancılar bile artık böyle düşünüyor” propagandası yapıyor.

Bengaldeşli bir baba ve Türk bir anneden New York´da dünyaya gelen Zaman, siyaset bilimi okudu ve 1992 yılında Türkiye´ye geldi. Los Angeles Times ve The Economist´in Türkiye temsilcisi. Önemli bir süre Joseph Pennigton ile evli kaldı. Pennigton ABD´nin “Ermenistan´daki Maslahatgüzarı...” Yani diplomattı. ABD´nin Türkiye Büyükelçiliği Basın Müsteşarılığı da yaptı. Pennigton, Ermenistan´dayken Amberin Zaman, Türkiye´nin Ermenistan´a ambargoyu kaldırması için insanüstü çalışmalar yaptı yazılar yazdı. Hep kritik zamanlarda ortaya çıkıyor.Başbakan´ın konvoyuna Kastamonu´da yapılan saldırının altında İran´ın olduğunu yazdı. Geçmişte Ermenistan için yaptığının tersini Türk-İran ilişkileri için yapıyor. Babası Fransız nişanı sahibi. Eski kocasının CIA ile ilişkileri biliniyor. Kendisinin ilişkileri ise yazdıkları nedeniyle oldukça kuşkulu. ( Aktifhaber)

BAŞBAKAN´DAN TEPKİ: EY THE ECONOMIST! CHP´YE FRANSIZSIN!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halkı CHP´ye oy vermeye çağıran The Economist dergisine çattı. Erdoğan, Ey The Economist! Sen CHP´ye çok Fransızsın dedi. Partisinin Konya mitinginde The Economist dergisinde çıkan yazıya değinen Başbakan, dergiyi, halkı açıkça CHP´ye oy vermeye çağırmakla suçladı. Söz konusu makalenin yayımlanmış olmasını densizlik olarak niteleyen Başbakan, uluslararası bir yayın organının kendileri lehine bir böyle bir yazı yazmış olması halinde bile aynı tepkiyi sergilemiş olacaklarını anlattı. “Eğer CHP´yi zerre kadar tanısalar, demokrasiyle CHP kelimelerinin yan yana gelemeyeceğini, tarih boyunca gelmediğini görürler diyen Erdoğan, dergiye Ey The Economist! Sen bu ülkeye çok Fransızsın, CHP´ye çok Fransızsın! diye seslendi. ( Cnnturk)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, sadece Türkiye´deki çetelerin değil, uluslararası çetelerin bir projesi olduğunu ileri sürdü. Erdoğan, CHP Genel Başkanı´nın arkasında kimlerin olduğunu görmek için herkese çağrıda bulundu.Hükümet meydanında, kendisini dinleyen binlerce kişiye seslenen Başbakan Erdoğan, ana muhalefet partisine yönelik eleştirilerini burada da sürdürdü. The Economist´in CHP´yi desteklemesinin arkasında başka hesapların olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu´na ´Sanal Genel Başkan´ nitelemesinde bulundu. Erdoğan, şöyle konuştu:

Ne diyor CHP´nin sanal genel başkanı?´ Biz olsaydık Mavi Marmara´nın yola çıkmasına izin vermezdik. Ne diyor CHP´nin proje genel başkanı, ´Biz olsaydık İsrail ile ilişkilerin bozulmasına izin vermezdik´. Biz sizin dönemlerinizi biliriz. Biz CHP dönemlerindeki politikayı biliriz. Biz CHP´de monşerlerin çizdiği dış politikanın ne olduğunu çok iyi biliriz. İnönü CHP´sinin İsrail´i ilk tanıyan hükümetlerden biri olduğunu çok iyi biliriz. Belli ki CHP genel başkanının İsrail´e verdiği selam karşılığını bulmuş. Uluslararası bir yayın organının bu kadar açık çağrı yapması, CHP´nin nasıl bir proje olduğunu ortaya koymuştur. Ey The Economist, bu ülkede CHP il başkanlarının valilik yaptığını. Hesap başka. Meğer CHP genel başkanı, sadece ulusalcı bir proje değil, uluslararası bir projeymiş. CHP´nin genel başkanını Türkiye´deki çetelerin projesi biliyorduk. Meğer sadece onların değil, küresel çetelerin de projesiymiş. Sadece Konya´ya değil tüm Türkiye´ye sesleniyorum. CHP´ye oy vermiş kardeşlerime sesleniyorum. CHP genel başkanı, nasıl bir proje olduğunu işte görün. CHP genel başkanının kimlerle iş tuttuğunu, arkasında kimlerin olduğunu işte görün. ( Cihan)

TÜRKİYE´YE KIZAN ECONOMIST´E KÖTÜ HABER

10 Haziran 2011 - Süleyman Yaşar (Sabah):Türkiye´nin maliyesi 200 yıldır ilk defa Batı ülkelerine göre daha iyi, daha sağlam olunca fena halde kızan ve 12 Haziran seçimlerinde iktidar partisine oy vermeyin diye bir başyazı yayımlayan The Economist dergisine,IMF´den kötü bir haber geldi. IMF´nin 6 Haziran 2011 tarihli konsültasyon raporunda, İngiltere´nin banka sisteminin batırılamayacak kadar önemli olduğu belirtilerek, İngiltere mali sektörünün sıkı izlenmesi gerektiği açıklandı. Hatta İngiltere mali sektörünün küresel bir kamu malı olduğu ileri sürülerek, batmaması için elden ne geliyorsa yapılması gerektiğinin altı çizildi. Kısaca İngiltere´de yayımlanan The Economist´in neden Türkiye´nin sağlam kamu maliyesi ve bankacılık sisteminden rahatsız olduğu, IMF raporundan da böylece anlaşılmış oldu.

Peki İngiltere ekonomisi niye kötü durumda? Kötü durumda çünkü bazı bankaların sermayesi yetersiz. Dolayısıyla şoklara karşı dayanıklı değiller. En küçük bir iç veya dış şokta batabilirler. İngiltere´de bankalar böyle peki kamu maliyesi nasıl? Kamu da sosyal güvenlik giderleri nedeniyle finansman açığı veriyor. Ayrıca artan dolaylı vergiler ve küresel mal fiyatlarındaki artışlar enflasyonu yükseltiyor. Ve İngiltere ekonomisinde yaşanan belirsizlikler büyümeyi de olumsuz etkiliyor. Yani IMF raporuna göre, İngiltere´nin durumu uluslararası izlemeye alınarak sürekli acil serviste tutulması gereken bir hastaya benziyor.

İşte bu son IMF raporu yayınlanınca, The Economist´in niye Türkiye´den rahatsız olduğu açıkça ortaya çıktı. Çünkü riskli olan İngiltere´den kaçan sermaye güvenli bir liman olan Türkiye´ye geliyor. Bunu önlemek için Türkiye hakkında güvensizlik yaratmak görevi tabii The Economist´in başyazarına düşüyor. Ve bu başyazar, Türkiye´de darbe teşebbüsünde bulunan eski askerlerin abartılı komplo teorileriyle sorgulandığını ileri sürmekten çekinmiyor. İşlenen cinayetlerin ve faili meçhullerin abartılı komplo teorisi olduğunu söyleyebilecek kadar aklını yitirebiliyor. Türkiye´yi sağlam bir maliyeye kavuşturmuş olan AK Parti´ye karşı kurdurulan milliyetçi cepheye destek veriyor.

Konu milliyetçi cepheye gelince unutmadan söyleyelim, dün Diyarbakır Barosu Başkanı Emin Aktar aradı. Aktar, Öcalan´ın ve PKK´nin serbest bırakılmasının, Ergenekon zanlılarının serbest bırakılmasıyla eşanlı gerçekleşeceği, Ergenekon´un ancak bu şartlarda, PKK´lilerin ve Öcalan´ın affına razı olacakları öngörüsünün kendi talebi olmadığını ama sürecin böyle işleyeceğini düşündüğünü söyledi. Aktar, kendisi açısından bunun sadece bir tespit olduğunu söyledi.

Bu tespiti öğrenmemiz çok iyi oldu, çünkü dolaşıma sunulan böyle bir ürkütücü projenin varlığını bilmemiz çok önemli. Milliyetçi cephenin Ergenekon´la ilgili ne korkunç planlar ve pazarlıklar peşinde olduğunu seçimden sonra daha dikkatli izleyip göreceğiz böylece. Daha önceki yazımda, Aktar´ın Neşe Düzel´le olan söyleşisinden yaptığım alıntıdan yanlış bir izlenim edinilmemesi için bu açıklamayı yapmakta fayda gördüm.

Tekrar İngiltere ekonomisine dönersek, IMF raporuna göre İngiltere´nin durumu iyi değil. Türkiye ise iyi durumda. Maliyesi sağlam. Son dokuz yılda Türkiye´de kamu borç yükü yüzde 96´dan yüzde 40´a, bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 19´dan yüzde 3´ün altına geriledi. Enflasyon düştü, faizler baş aşağı gitti. Bugüne kadar stokta mal bekleterek enflasyondan kazanan ve yorulmadan yüksek faizle geçinenler de tabii zor duruma düştü. İşte Türkiye ekonomisinde oynaklık yaratarak tekrar eski günlere dönmek isteyenler bunlar. Eski günler demek kriz, yoksulluk, Ergenekon demek. Kapalı kapılar arkasında yapılan planlara karşı dikkatli olmakta fayda var. ( Süleyman Yaşar / Sabah)

(03 Haziran 2011), son güncel.: (10 Haziran 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

2011 seçimleri Ergenekon referandumu

2011 SEÇİM SÜRECİNDE YAŞANAN KIŞKIRTMALAR

2011 Kontrgerilla için ´Kıyamet´ yılı

Seçim ve anayasa Kontrgerilla için ölüm kalım meselesi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3389    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.761.657