Tam
EskidenYeniye
 

Kürtçe ezan tepkisi BDP´yi korkuttu

Star gazetesinde bugün yer alan BDP´lilerin Kürtçe ezan okuttuğu haberi büyük tepki doğurdu. Kamuoyunu sarsan şok iddia BDP´li yetkililerce yalanlandı ve Star gazetesi olayı çarpıtmakla suçlandı. Star gazetesi de yapılan röpörtajın ses kaydını yayınladı ve haberinin arkasında olduğunu açıkladı. Ses kaydına göre BDP´li Kaplan konuşmasında ´İbadetler Kürtçe yapılıyor. Kürtçe ezan geçen hafta başladı. Bundan sonraki süreçlerde o toplumun ağırlıklı dili neyse o dilde okunmaya devam edecek.´ diyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Kürtçe ezan tepkisi BDP´yi korkuttu

Star gazetesinde bugün yer alan BDP´lilerin Kürtçe ezan okuttuğu haberi büyük tepki doğurdu. Kamuoyunu sarsan şok iddia BDP´li yetkililerce yalanlandı ve Star gazetesi olayı çarpıtmakla suçlandı. Star gazetesi de yapılan röpörtajın ses kaydını yayınladı ve haberinin arkasında olduğunu açıkladı. Ses kaydına göre BDP´li Kaplan konuşmasında ´İbadetler Kürtçe yapılıyor. Kürtçe ezan geçen hafta başladı. Bundan sonraki süreçlerde o toplumun ağırlıklı dili neyse o dilde okunmaya devam edecek.´ diyor.

BDP Şanlıurfa İl Başkan Vekili Müslüm Kaplan, Star gazetesinde bugün yer alan ´BDP Kürtçe Ezan´ okuttu haberini yalanladı. Bunun üzerine Star gazetesi de yapılan röpörtajın ses kaydını yayınladı ve olayın değerlendirmesini kamuoyuna bıraktı.BDP Şanlıurfa İl Başkan Vekili Müslüm Kaplan, Suruç İlçesi´nde Kürtçe ezan okunduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, İslam´ın şartları nasıl 5 ise ezanın Arapça dışında hiçbir dilde okunmayacağı hepimiz tarafından çok iyi bilinmektedir. Tayyip Erdoğan´ın istemi üzerine atılan manşetin AKP´nin hizmetinde olan halkların kardeşliğine, inançlarına olan bir saygısızlıktır dedi.BDP şeçim bürosunda Kürtçe ezanla ilgili olarak açıklamada bulunan BDP İl Başkan Vekili Müslüm Kaplan, dinin ne kadar hassas bir konu olduğunu bildiklerini söyledi.

BDP: STAR SÖYLEMLERİMİZİ ÇARPITTI

Yaklaşık iki aydır sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında Cuma namazlarını açık alanlarda kılmalarını gündemine almayan basının, söylemlerini çarpıtarak kullandığını iddia eden Kaplan, Cuma namazlarında ezanın Kürtçe okunmayacağını hepimiz tarafından bilinmektedir. İslam´ın şartları nasıl 5 ise ezanın Arapça dışında hiçbir dilde okunmayacağı hepimiz tarafından çok iyi bilinmektedir. Star Gazetesine, Cuma namazlarına ilişkin olarak sorulan sorulara bu çerçevede açıklamada bulunduk. Anadilimizde ve yaşamın her alanında Kürtçe ifade edeceğimizi söyledik. Bu temelde konuşmalarımız çarpıtılarak, hem partimize hem de İslam dinene saygısızlık yapılmıştır. Bizim potansiyelimize karşı bir saldırı olarak nitelendiriyoruz. Hiçbir yerde ezan Kürtçe okunmamıştır. Ancak hutbelerimiz ve sivil Cuma namazlarımız Kürtçe olarak devam edecektir´ diye konuştu.Söz konusu gazetenin manşetinde Suruç´ta BDP ilçe teşkilatının organize ettiği Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı´nda 20 Mayıs günü Cuma namazında Kürtçe ezan okunduğu, Suruç Belediyesi İmamı Abdullah Karsak tarafından kıldırılan Cuma Namazında devlete tepki gösterilen Kürtçe hutbede dini içeriğin yerine baştan sona siyasi içerik konuşmalar yapıldığı ve Kürtçe hutbede devlet tarafından yapılan inkar ve imha politikalarının devam ettiği ve Şırnak´ta ölen 12 şehidin devlet tarafından inkar edilerek Kürtleri ve davasını yok saydığı´ ifade edilmişti. ( Cnnturk)

STAR: İŞTE O HABERİN SES KAYDI

Star gazetesinin bugün manşetten duyurduğu Kürtçe ezan haberini yalanlayan BDP Şanlıurfa İl Başkanı´nın ses kaydı bulundu. Dün Star gazetesine sorularını yanıtlayarak kürtçe ezanı doğrulayan BDP Şanlıurfa İl Başkanı Müslüm Kaplan bugün haberin çıkmasının ardından Kürtçe ezanı haberini yalandı. Fakat muhabir arkadaşlarımızın dün Kaplan´la yaptıkları görüşmenin telefon kaydı ortaya çıktı. Kaplan konuşmasında ?İbadetler Kürtçe yapılıyor. Kürtçe ezan geçen hafta başladı. Bundan sonraki süreçlerde o toplumun ağırlıklı dili neyse o dilde okunmaya devam edecek? demişti. BDP eski Grup Başkanvekili ve Batman Bağımsız Milletvekili adayı Bengi Yıldız, Kürtçe ezandan haberi olmadığını söyledi. Yıldız, ?Şimdi ilk kez sizden duyuyorum. BDP´de bu konu tartışılmamış, bununla ilgili alınmış bir karar yok. Nereden çıktığını anlamadım. Böyle bir şeye ihtimal vermiyorum? dedi. ( Star)

SES KAYDI DÖKÜMÜ

08 Haziran 2011 - Dün yayınlanan manşetimizden önce ise yaptığımız görüşmenin ses kaydında Kaplan´ın ?Kürtçe Ezan?ı açıkça kabul ettiği görülüyor. Star Muhabirinin defalarca ?Kürtçe hutbe değil Kürtçe ezan? şeklinde uyarısına BDP İl Başkanı da ?Kürtçe Ezan imam tarafından okundu ve bundan sonra da okunacak? şeklinde cevap veriyor. İşte muhabirimiz ve BDP İl Başkanı arasındaki konuşma.

Muhabir: Çadırda Kürtçe ezan okunduğu söylendi. Doğru mu yanlış mı bilginiz var mı size sormak istedik?

BDP İl Başkanı: Biliyorsunuz sivil Cuma namazları birçok yerde başladı. Bütün ilçelerimizde devam ediyor. Doğrudur ibadetler Kürtçe yapılıyor. Ezan geçen Cuma okundu. Bundan sonraki süreçlerde bütün dillerde okunacak şekilde devam edecek

Muhabir: Kürtçe hutbe kamuoyuna yansıdı ama ezanı duymamıştık onu sormak istedik.

BDP İl Başkanı: Ezan da okundu evet.

Muhabir: Bütün dillerde mi olacak?

BDP İl Başkanı: Yani, hangi dilde insanlar yaşıyorsa o dilde.

Muhabir: Kürtçe ezan biraz farklı aşama onun için sormak istedik.

BDP İl Başkanı: Doğrudur.

Muhabir: Bundan sonra da devam ediyor mu Kürtçe ezan bir kez mi okundu.

BDP İl Başkanı: Devam ediyor.

Muhabir: Kürtçe ezanı cemaati yöneten imam okuyor değil mi

BDP İl Başkanı: Evet cemaati yöneten imam kendisi okuyor. (Star)

KÜRTÇE EZANA TEPKİLER GİDEREK ARTIYOR

09 Haziran 2011 - Şanlıurfa´da, BDP´nin ezanı ´Milli Şef´ faşizmini hatırlatan bir uygulamayla Kürtçe okutmasına her kesimden tepki yağdı. Bölgedeki din adamları Kürtçe ezan için ´kafatasçılık´ yorumu yaptı. Uzmanlar ise, Müslüman Kürtler´e ihanet anlamına gelen uygulamayı ´Stalinizm taklitçiliği´ olarak niteledi. Şanlıurfa´nın Suruç ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen ´Kürtçe ezan´ provokasyonu Türkiye´de bütün kesimlerden tepki topladı. Birçok sivil toplum kuruluşu, bölgede Türk ve Kürt halkını birleştiren ortak noktaların bir bir parçalanmaya çalışıldığını belirtiyor. Önceki gün seçim çalışmaları kapsamında çeşitli televizyon kanallarında açıklamalarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan ise, ´Kürtçe ezan´ provokasyonuyla ilgili olarak, Tek parti döneminin BDP tarafından tekrar geri döndürülmesi değerlendirmesinde bulundu. İsmet İnönü döneminde de Türkçe ezanın gündeme geldiğini ve 18 yıl Türkiye´de Türkçe ezan okutulduğunu hatırlatan Erdoğan, Demokrat Parti iktidarıyla, yasaklanan Arapça ezanın tekrar aslına döndürüldüğünü belirtti.

OLAYIN ARKASINDA ´ZERDÜŞT´ İZİ

Yapılan provokasyonların arkasında ´Kürtlerin dini Zerdüştlüktür´ diyenlerin bulunduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, aynı kesimlerin ´Kürtler İslamı silah zoruyla kabul etmiştir´ demek suretiyle Kürt vatandaşlara hakaret etmekte olduğunu vurguladı. Kürt kardeşlerimin dini yöndeki hassasiyetlerini ben gayet iyi bilirim. Ama Kürt kardeşlerimin içerisinde bu tür hassasiyeti olmayanlar, bu hassasiyetlerden çok uzak olanlar da şu anda aynen CHP´nin tek parti dönemindeki bir yaklaşımı gündeme getirdiler. Kürtçe ezan okuyorlar. Kendilerine göre yeni bir süreç başlatmak istiyorlar. Birkaç kişiyle görüşmeler, şunlar bunlar olduğunda da kimisi bunu inkar ediyor, ama bizzat il başkanı bunu sesli kayda da girdiği için onu inkar etmek durumunda kalmıyor diyen Erdoğan, bunun bazı kesimlere ders olması gerektiğini ifade etti. Ezanın evrensel olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Türkiye´de de, Malezya´da da, Endonezya´da da, Suud´da da ezan aynı okunur. İngiltere´de de iç ezan olarak içerde bir yerlerde okunur, Almanya´da da içerde okunan yerlerde ezanımız aynı okunur. Benim Kürt kardeşlerim ezanla oynayanlara, 12 Haziran´da gereken dersi versin. Ben bunu Kürt kardeşlerimden özellikle istiyorum diye konuştu.

BUNU İSTEMEK ´KAFATASÇILIK´

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türkiye´de ezan üzerinden bölücülük yapmanın kimsenin haddi olamayacağını bildirdi. Ünal ezanın, Müslümanlığın sembolü, birlikteliği, birliği, inancı, huzuru, birbirini anlaması ve hürriyeti olduğunu belirterek, Yeter artık, siyaset uğruna dini değerlerimizden elinizi çekin diye konuştu. Diyanet-Sen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Şube Başkanları ise yaptıkları ortak açıklamada, evrensel bir çağrı olan ezanın Türkçe, Kürtçe veya herhangi bir dilde okunmasını istemenin kafatasçılıktan başka hiçbir şey olmadığı bildirdi. İslam´ın en önemli emirlerinden birinin de ezan olduğu vurgulanan açıklamada, Bir tecrübe olarak Türkçe ezan felaketi dururken, böyle bir iddianın Kürtçe ezan ile gündeme getirilmesi bile sıkıntı doğurmak için yeter sebeptir denildi.

KEMALİZM TAKLİTÇİLİĞİ

Aynı zamanda Sosyolog olan Araştırmacı-Yazar Müfid Yüksel de ezanın Kürtçe okunmasına sert tepki gösterdi. Yüksel yaptığı değerlendirmede Bu Stalinist geçmiş ile Kemalizm taklitçiliği adeta Kamboçya´daki Kızıl Kmer ile Pol-Pot rejimi benzeri bir rejimin özlemi içinde olduklarını gösteriyor ifadelerini kullandı.

Karanlık güçlerin oyunu

Kürtçe ezan provokasyonuna Güneydoğu´daki sivil toplum temsilcilerinden ve işadamlarından da tepki geldi. Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAF) Başkanı Cahit Erbalcı, bu girişimi bir Ergenekon´un bir oyunu olarak nitelendirdi. Türkiye´de bir etnik yapının bulunduğunu, Türk ve Kürt halkının bulunduğunu hatırlatan Erbalcı, Ancak bizim birleştiğimiz bir nokta var, o da dinimiz. Şimdi bu birleştiğimiz noktayı da parçalamak istiyorlar dedi. Türk ve Kürt´ün arasında bir ayrımın olmadığını vurgulayan Erbalcı, ülkeyi bölmek isteyenlerin bir oyunu olduğunu belirtti. Ben merak ediyorum, bunlar Fatiha Suresi´ni de mi Kürtçe okuyorlar? diyen Erbalcı, yaşananlara bir anlam veremediğini söyledi.

Kemalist uygulama kabul edilemez

Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Adayı Altan Tan, Kürtçe ezan tartışmalarıyla ilgili, Türkçe ve Kürtçe ezan meseleleri İsmet Paşa ve Kemalistler döneminde kaldı. Hiçbir İslam ülkesinde bu tür bir uygulama kabul edilemez. Bunlar provokasyondur. ´Türkçe ezan´ kararına da en büyük direnişi Kürtler göstermiştir ifadelerini kullandı. Eski BDP Genel Başkanı ve Hakkari bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş da BDP´nin Kürtçe ezan okuttuğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek, Özellikle bağımsız adaylar olarak, BDP olarak inanılmaz bir saldırı altındayız diye konuştu.

Önce yalanladı sonra ´kıvırdı´

BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Şanlıurfa İl Başkanı´yla konuştuklarını, başkanın böyle bir açıklama yapmadığını kendilerine ilettiğini söyledi. Ancak BDP Şanlıurfa İl Başkanı Müslüm Kaplan´a ait ses kaydının internet sitesinde yayınlandığının hatırlatılması üzerine Yıldız, BDP´yi bağlayıcı hiç kimse açıklama yapamaz, milletvekili dahil. BDP´nin karar organlarında tartışılmayan kararlaştırılmayan bir olay hiç kimseyi bağlamaz dedi. Yıldız, Kürtlerin dini hassasiyetlerinin bilindiği için ´Kürtçe ezan´ haberlerinin kasıtlı yapıldığını iddia etti. Gündemlerinde ´Kürtçe Ezan´ın olmadığını dile getiren Yıldız, Ezan yıllardan beri Arapça okunuyor ve bundan kimse rahatsızlık duymuyor. Eski köye yeni adet getirme düşüncemiz yok diye konuştu.

Ezanı okuyan ´imam´ belediye personeli

Türkiye´de büyük bir infiale yol açan Kürtçe ezanı BDP´li Suruç Belediyesi´nde çalışan Abdurrahman Karsak´ın okuduğu öğrenildi. Belediyenin kadrolu personeli olarak görev yapan sözde imamın ayrıca BDP´nin Sivil İtaatsizlik Eylemi adı altında organize ettiği Cuma namazlarını da kıldırdığı belirlendi. Sözde imamın, memleketi Şırnak´ta yıllar önce medrese eğitimi gördükten sonra Suruç´a yerleştiği ifade edildi. Okuma-yazma bilmediği tespit edilen Karsak´ın daha önce BDP´nin demokratik özerklik çadırında BDP´li sempatizanlara verdiği Kürtçe hutbelerde, şu ifadeleri kullandığı öğrenildi: Kürt halkını kandıramayacaksınız. Artık AK Parti´nin elinde din argümanı alındı. Artık din sadece AK Parti´nin himayesinde değil.

BDP´li belediyelerin sözde ´demokratik özerklik´ ilanı hazırlığından sonra Kürtçe ezan için pilot bölge olarak BDP´li yöneticiler tarafından Şanlıurfa´nın Suruç ilçesinin seçildiği ileri sürülüyor. BDP´li belediyelerin kendi yaptıracakları camilerde ezanı Kürtçe olarak okutmayı planladıkları da dile getirilen iddialar arasında.

Siyasetçiler de tepkili

Sanayi Bakanı Nihat Ergün: Ezan evrensel bir mesaj. Bu mesajları millileştirmeye çalışmak veya etnikleştirmeye çalışmak son derece yanlış girişimlerdir. Bunu Türkiye acı tecrübelerle yaşadı. ´Zerdüştlük Kürtlerin dini´ diyen ve İslam´ın Kürtleri Türkleştirdiğini iddia eden Kürtlerin ırkçılığıyla, ´Şamanlık Türklerin dini´ diyen ve İslam´ın Türkleri Araplaştırdığını savunan ırkçı Türkler arasında bir fark yoktur.

Devlet Bakanı Faruk Çelik: Bizim ezanımız birdir, ezanımız Arapçadır, evrenseldir. Bundan bütün Şanlıurfa halkının da bütün bölge halkının da en ufak tereddütü yoktur. Bu fitne nereden sokulmaya çalışılıyor.

BBP Lideri Yalçın Topçu: Bölücüler sonunda ezanı da Kürtçe okumaya başladı. Bundan yaklaşık iki ay önce bölücülerin imamlara tepki gösterip, Kürtçe hutbe okutmaları üzerine bir açıklama yapmış ve ´Bunlar yakında ezanı da Kürtçe okuturlarsa şaşırmam´ demiştim. Aradan kısa bir zaman geçti ve bölücüler beni şaşırtmadı. Bölücüler gemi azıya iyice almış vaziyetteler. Nasıl yapar da Kürtleri yalnızlaştırır, milletten kopartırım onun derdine düşmüş vaziyetteler. ( Yenişafak)

(07 Haziran 2011), son güncel.: (09 Haziran 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İşte bugün Star´ın manşetinde yayınlanan haberin ses kaydı

PKK´dan Kürtçe ezan kışkırtması

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3414    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.702.372