Tam
EskidenYeniye
 

CHP´de neler oluyor: Boykot dayatıldı mı?

Taraf Yazarı Ahmet Altan, bugünkü köşe yazısında CHP´nin Meclis´i boykot kararı ile ilgili olarak skandal bir iddiaya yer verdi. Boykot kararının partiye dikte ettirildiğini bir CHP´li yetkiliye dayanarak iddia eden Altan, Ergenekon´un CHP´yi adeta teslim aldığını vurguluyor. Altan, Baykal´ın kasetle devrilmesinden itibaren yaşanan değişime de dikkat çekiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

CHP´de neler oluyor: Boykot dayatıldı mı?

Taraf Yazarı Ahmet Altan, bugünkü köşe yazısında CHP´nin Meclis´i boykot kararı ile ilgili olarak skandal bir iddiaya yer verdi. Boykot kararının partiye dikte ettirildiğini bir CHP´li yetkiliye dayanarak iddia eden Altan, Ergenekon´un CHP´yi adeta teslim aldığını vurguluyor. Altan, Baykal´ın kasetle devrilmesinden itibaren yaşanan değişime de dikkat çekiyor.

Ahmet Altan (Taraf): Tuhaf işler oluyor. Adı bizde saklı olan CHP Parti Meclisi üyesi diyor ki, ?Meclis´te yemin etmeme kararı bize dikte ettirildi?. Bir başka Parti Meclis´i üyesi diyor ki, ?Kılıçdaroğlu´na bu kararı parlamentodaki vekillerimize de danışmamızı söyledik ama reddetti?. Bir diğeri diyor ki, ?Kılıçdaroğlu, ´ben böylesini uygun görüyorum´ deyince konu kapandı?.

Kılıçdaroğlu, CHP´nin geleneğinde olmayan bir boykotu, Meclis´teki grubuna danışmadan ve itirazları da dinlemeden gerçekleştiriyor. Koskoca partiyi böylesine büyük bir siyasi angajmana niye sokuyor? Haberal´ı serbest bıraktırabilmek için. Ergenekon davasının en önemli sanıklarından biriyle CHP arasında nasıl bir bağ var? Görünür hiçbir bağ yok. Haberal, CHP geleneğinden gelen biri değil. Tam aksine. Sağ kesime ait, 28 Şubat´çı Demirel´e çok yakın bir isim. CHP, neden kendi siyasi geleceğini Haberal´ın geleceğine bağlıyor?

Çünkü Kılıçdaroğlu böyle istiyor. Peki, CHP´nin başına bir kaset komplosuyla gelen Kılıçdaroğlu, arkadaşları da karşı çıktığı halde Ergenekon´un sanıklarından birinin serbest kalabilmesi için neden böyle çılgınca dövüşüyor? İşte bunun görünen, anlaşılabilen bir sebebi yok. Bildiklerimize bakarak bunun nedenini anlayamayız. Bunun nedeni ?görünmeyen? bir yerde saklı. Zaten, o ?görünmeyen? neden Kılıçdaroğlu´nu esrarengiz bir bilmeceye dönüştürüyor.

Kılıçdaroğlu´nun partinin başına geliş biçimine, partinin geleneğinden gelmeyen biri için, partinin geleneklerinde hiç olamayan türden işler yapışına, bu yolda partidaşlarının hiçbir eleştirisine kulak asmamasına bakınca, Kılıçdaroğlu´nun parti başkanı yapılmasının amacı acaba bu muydu diye soruyor insan? ?Başkan yapılması? diyorum çünkü Kılıçdaroğlu kendi başkan olmadı, Baykal hakkında belirsiz bir kaynak bir video yayınladı ve Baykal varken asla başkan olamayacak olan Kılıçdaroğlu büyük bir medya desteğiyle başkanlığa oturtuldu. Kılıçdaroğlu´nu deliler gibi destekleyen medya da Ergenekon serbest kalsın diye uğraşan medyaydı. Kılıçdaroğlu ?projesi? de geldi Haberal´ın serbest bıraktırılması projesine dayandı.

Kılıçdaroğlu ve kendi yakın çevresi, Haberal´ın serbest bıraktırılması için uğraşmalarını ?tutukluk sürelerinin uzunluğuna? bağlıyorlar. Ne özgürlükçü bir tutum, değil mi? Özgürlükçülüğün ?utanmazlıkla? bu kadar benzeştiği bir durum az görülür. Bugün hapishanelerde 14 yıldır hakkında karar verilmeden yatan insanlar var, CHP ya da Kılıçdaroğlu, bir tek gün o insanların haklarını savunmuş mu, bir tek gün ?bu insafsızlıktır, bu insanları bırakın? demiş mi? Dememiş. Çünkü onlar Ergenekon sanığı değil. Peki, bugün o insanların haklarına sahip çıkıyor mu? Hayır. Kılıçdaroğlu ve ekibi, sadece Ergenekon sanıklarının, özellikle de Haberal´ın özgürlüğü için savaşıyor.

Niye? Kılıçdaroğlu ile Haberal arasında nasıl bir ilişki var? Kılıçdaroğlu ile Haberal´ı parlamentoya sokturduğunu bizzat açıklayan Demirel arasında nasıl bir ilişki var? Daha iki ay önce televizyonlarda, ?Arkadaşlarımız serbest bırakılmazsa yargı kararını kabul ederiz? diyen Kılıçdaroğlu niye Meclis´in toplanmasına bir saat kala aniden fikrini değiştirdi? Tabii asıl soru şu: Kim Kılıçdaroğlu´nu başkanlığa oturtan komployu yaptı? Niye Ergenekon ve Haberal, Kılıçdaroğlu´nun en büyük sorunu? Sanırım herkesten önce eski CHP´liler, Ergenekon´u böyle savunması halinde ilk seçimlerde tarihinin en büyük yenilgisine uğrayacak olan CHP´nin zirvesindeki bu ?Haberal sendromu? bilmecesini çözmek zorundalar. Kimin yaptığı anlaşılamayan ?bir numara? partilerini yakacak çünkü. ( Ahmet Altan / Taraf)

KILIÇDAROĞLU, BOYKOT KARARINI DİKTE ETTİRDİ

Mehmet Haberal´ın milletvekili seçilmesinin ardından mahkeme tarafından tahliye edilmemesi, yeni partisi CHP´yi adeta teyakkuza geçirdi. CHP, tarihinde ilk kez Meclis açılışında yemin etmezken şimdi bütün Türkiye krizin nasıl çözüleceğini tartışıyor. Mehmet Haberal da, CHP´nin bu şaşırtıcı direnişi karşısında basın sözcüsü Mete Akyol aracılığıyla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teşekkür etti. Meclis´teki yemin krizi, Haberal´ın gözaltına alındığı 2009 Nisanından bu yana yaşanan yargı krizlerinin sonuncusu. Kendisini gözaltına almak için Ankara Ümitköy´deki evine gelen polislere ?Ben Mehmet Haberal´ım. Birileri bunun hesabını vermeli? diyen Haberal´ın özel bir sanık olduğu her zaman hissettirildi. Haberal´ın evinde arama yapılırken diğer sanıklara tanınmayan bir imtiyaz olarak MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı´nın Haberal´ın yanında kalmasına izin verildi. Gözaltına alındıktan sonra kendisine ´destek vermek´ için yanına gidenler arasında bir isim kamuoyunun ilgi odağıydı. O ünlü isim Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel´di.

Havaalanında sürpriz diyalog

Ankara´daki Adli Tabip´te sağlık kontrolünden geçen Haberal ve beraberindekiler İstanbul´da savcıya ifade vermek üzere Esenboğa Havalimanı´na getirildi. Demirel, Esenboğa Havalimanı´na gelerek Haberal´a geçmiş olsun dileklerini iletti. Haberal´la aynı uçakta İstanbul´a gelen gazeteci Can Dündar Demirel-Haberal görüşmesini şu sözlerle anlatmıştı: ?Uçağa binmeyi beklerken bir araba yanaştı, biz Haberal´ı getirdiler zannettik Demirel indi. Biz Demirel uçağa binecek zannettik. Daha sonra Haberal´ı taşıyan minibüs geldi. Anladık ki Demirel uçak için değil Haberal için gelmiş. İkisi kucaklaştılar, 5 dakika kadar konuştular. Tüm uçak bekletildi. Demirel Haberal´ı elinden tuttu, bir tür nasihatler etti zannediyorum. Tekrar kucaklaştılar, bindirdi uçağa ve kendisi arabasına binip geri döndü.?

İnternet kullanan sanık

Haberal hakkında tutukluluk kararı verildiği 17 Nisan 2009´dan itibaren İstanbul Kardiyoloji Enstitüsü´nde yatmaya başladı. Konulan teşhis her an kalp krizi geçirebileceği ve kesinlikle hareket ettirilmemesi gerektiği şeklindeydi. Burada 666 gün boyunca kalan Haberal´ın sağlık durumuyla ilgili çelişkili haberler geldi. Yapılan müfettiş incelemelerinin ardından ise gerçek ortaya çıktı. Haberal, Adli Tıp´ın raporu üzerine başka bir hastaneye sevk edilirken Enstitüye yapılan operasyonda ise 1 astsubay, 1 hemşire ve 2 refakatçi gözaltına alındı. Haberal´ın doktorları da sağlık durumuyla ilgili sahte rapor hazırladıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Haberal´ın, Enstitü´de internet ve cep telefonu imkânlarından yararlandığı belirlendi. Haberal nakledildiği hastanede bir süre kontrol altında tutulduktan sonra sağlığı açısından bir sakınca olmadığına hükmedilerek Silivri Cezaevi´ne nakledildi.

Demirel yine devrede

Mehmet Haberal´ın CHP´den milletvekili adayı yapılmasının arkasındaki ismin de Süleyman Demirel olduğu ortaya çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Haberal´ın aday gösterilmesinin Demirel´in ricası olduğu yönündeki iddiaları reddederken, Demirel´den gelen itiraf Kılıçdaroğlu´nu zor durumda bıraktı. Haberal´la birlikte çok sayıda DYP ve ANAP kökenli ismin CHP listelerinden Meclis´e girmesi üzerine ?Demirel, Haberal başkanlığında yeni parti kuruyor? söylentileri bile çıktı. Şimdi Meclis´in gündeminde Haberal ve Balbay için CHP´nin tarihinde ilk kez yaptığı yemin boykotunun nasıl çözüleceği sorusu var.

Boykot kararı grupta dikte edildi

Yemin etmeme kararının alındığı CHP grubunda, aleyhte konuşmak isteyen vekillere söz verilmedi. Partinin ileri gelen bir milletvekili de ?karar dikte edildi? dedi. CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre parti protesto kararını, salı sabahı erken saatlerde toplanan MYK toplantısında gündemine aldı. MYK toplantısında yemin etmeme kararının ?geri dönülemez sonuçlara yol açacağı? eleştirisini yapan bazı milletvekilleri de görüşlerini açıkladılar. Partililer ardından grup toplantısına geçtiler. Grupta, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ve Trabzon Milletvekili Akif Hamza Çebi´nin protesto kararıyla ilgili olarak söz alma talepleri reddedildi. İddialarla ilgili Taraf´ın sorularını yanıtlayan Haluk Koç söz alma taleplerinin olduğunu doğruladı. Koç ?Evet, Sayın Kılıçdaroğlu´na grupta arkadaşlarımıza yemin etmeme kararıyla ilgili söz verilmesi gerektiğini söyledim? şeklinde konuştu. Görüşlerini aldığımız CHP´liler, kendilerini zora sokacağı gerekçesiyle isimlerinin açıklamasını istemiyorlar ancak ?kararın kendilerine üzerinde tartışma yapılmadan sunulduğunu? da doğruluyorlar. Bir Parti Meclisi üyesi de ?Karar PM´de özgürce tartışılsaydı farklı bir sonuç çıkabilirdi? şeklinde konuştu.

Sonuçları ağır olacak

Kararın grupta kendilerine dikte edildiğini kaydeden Bir CHP milletvekili de şunları söyledi: ?Konu geçtiğimiz hafta yapılan MYK´ da ele alınmıştı. Toplantıya katılan bazı hukukçu milletvekilleri yemin etmeme protestosunun geri dönülemez önemli olumsuzluklar yaratacağını söylediler. Yemin töreninin hemen öncesinde yapılan grup toplantısında da yoğun bir huzursuzluk hali vardı. Bazı milletvekilleri kararın aleyhinde söz almak istediler. Ancak bu hak kendilerine tanınmadı. Gazetecilerin içeri girdiği duyumuyla panik halinde oturum sonlandırıldı. Üzerinde tam bir görüş birliğine varılmayan bu karar bizlere dikte edilmiş oldu. Anayasal haklarımızın tehdit altında olduğunu düşündüğümüz bir dönemde sesimizi duyurmak ve haklarımızı aramak için Meclis kanallarını açık tutmalıydık. Kişisel kanaatim, bu kararda Kemal Bey´in de bir grup tarafından etki altında bırakıldığı yönündedir.?

Çıkmayacaklarını bile bile

Ergenekon sanıkları tahliye edilmediği içim yemin etmeyen CHP´lilerin, daha önce yaptıkları açıklamalar kafaları karıştırıyor. CHP´nin kurmaylarının, şimdiki tavırlarıyla çelişen daha önceki açıklamaları duyanları hayrete düşürecek kadar ilginç. Yemin etmeyen CHP´nin hukukçu kurmaylarından Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu 24 Ocak 2011´de yaptığı bir konuşmada net ifadeler kullanıyor: ?Silivri´de yargılanan Ergenekon sanıkları milletvekili seçilseler bile cezaevinden çıkamazlar.?

Tarih 25 Ocak 2011. CHP´nin yemin etmeme tavrının mimarlarından biri olduğu belirtilen Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum da açık konuşuyor: ?Anayasa açık, (Ergenekon sanıklarını) kurtarmak mümkün değil. Onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren bir şey yapalım dedim. Bu bir kurtarma değil, prensip meselesi.?

Gazetecilerin gündeme dair soruları karşısında sık sık başvurduğu ?Arkadaşlar değerlendiriyor? klişesiyle tanınan Kılıçdaroğlu da 4 Haziran 2011´da katıldığı bir televizyon programında bugünkü tavrından fersah fersah ötede mesajlar veriyor: ?Mahkemeler, Ergenekon sanıklarının Meclis´e girmesine izin vermezse giremezler, karar mahkemenin. Ceza almaları halinde istifa edecekler. Bu konuda taahhüt aldık.? Kılıçdaroğlu geçen 27 Haziran´da boykot konusunun grup toplantısında alınacağını söylemişti. ( Taraf)

(30 Haziran 2011, 13:13)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

HABERAL VE ONUN YARGI İLE SAĞLIKTA KOLLANMASI ÇABALARI

ÖRNEKLERLE CHP´NİN ERGENEKON VE BENZER DAVALARDA SEMPATİZANLIKTAN ÖTE TAVIRLARI

´Ergenekon ve CHP´ manşetlerimiz

CHP ve MHP´nin Ergenekon sanıklarını milletvekili yapma planı

Kılıçdaroğlu çıldırdı: İhtilal hak!

Batum: 50 bin kişi Silivri´yi basalım

CHP: Sokak sokak direniriz

Flaş!!! CHP´den kışkırtma: Meclis´e yürüyüş

Sokak çatışması isteyen CHP, dünyaya hükümdar olmaz

Savcıya eşkiya diyen CHP, dünyaya hükümdar olmaz

2011 seçim sürecinde yaşanan kışkırtmalar

2011 seçimleri Ergenekon referandumu

2011 Kontrgerilla için ´Kıyamet´ yılı

Seçim ve anayasa Kontrgerilla için ölüm kalım meselesi

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3503    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
62.744.884