Tam
EskidenYeniye
 

CHP´de neler oluyor: Boykot dayatıldı mı?

Taraf Yazarı Ahmet Altan, bugünkü köşe yazısında CHP´nin Meclis´i boykot kararı ile ilgili olarak skandal bir iddiaya yer verdi. Boykot kararının partiye dikte ettirildiğini bir CHP´li yetkiliye dayanarak iddia eden Altan, Ergenekon´un CHP´yi adeta teslim aldığını vurguluyor. Altan, Baykal´ın kasetle devrilmesinden itibaren yaşanan değişime de dikkat çekiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

CHP´de neler oluyor: Boykot dayatıldı mı?

Taraf Yazarı Ahmet Altan, bugünkü köşe yazısında CHP´nin Meclis´i boykot kararı ile ilgili olarak skandal bir iddiaya yer verdi. Boykot kararının partiye dikte ettirildiğini bir CHP´li yetkiliye dayanarak iddia eden Altan, Ergenekon´un CHP´yi adeta teslim aldığını vurguluyor. Altan, Baykal´ın kasetle devrilmesinden itibaren yaşanan değişime de dikkat çekiyor.

Ahmet Altan (Taraf): Tuhaf işler oluyor. Adı bizde saklı olan CHP Parti Meclisi üyesi diyor ki, ?Meclis´te yemin etmeme kararı bize dikte ettirildi?. Bir başka Parti Meclis´i üyesi diyor ki, ?Kılıçdaroğlu´na bu kararı parlamentodaki vekillerimize de danışmamızı söyledik ama reddetti?. Bir diğeri diyor ki, ?Kılıçdaroğlu, ´ben böylesini uygun görüyorum´ deyince konu kapandı?.

Kılıçdaroğlu, CHP´nin geleneğinde olmayan bir boykotu, Meclis´teki grubuna danışmadan ve itirazları da dinlemeden gerçekleştiriyor. Koskoca partiyi böylesine büyük bir siyasi angajmana niye sokuyor? Haberal´ı serbest bıraktırabilmek için. Ergenekon davasının en önemli sanıklarından biriyle CHP arasında nasıl bir bağ var? Görünür hiçbir bağ yok. Haberal, CHP geleneğinden gelen biri değil. Tam aksine. Sağ kesime ait, 28 Şubat´çı Demirel´e çok yakın bir isim. CHP, neden kendi siyasi geleceğini Haberal´ın geleceğine bağlıyor?

Çünkü Kılıçdaroğlu böyle istiyor. Peki, CHP´nin başına bir kaset komplosuyla gelen Kılıçdaroğlu, arkadaşları da karşı çıktığı halde Ergenekon´un sanıklarından birinin serbest kalabilmesi için neden böyle çılgınca dövüşüyor? İşte bunun görünen, anlaşılabilen bir sebebi yok. Bildiklerimize bakarak bunun nedenini anlayamayız. Bunun nedeni ?görünmeyen? bir yerde saklı. Zaten, o ?görünmeyen? neden Kılıçdaroğlu´nu esrarengiz bir bilmeceye dönüştürüyor.

Kılıçdaroğlu´nun partinin başına geliş biçimine, partinin geleneğinden gelmeyen biri için, partinin geleneklerinde hiç olamayan türden işler yapışına, bu yolda partidaşlarının hiçbir eleştirisine kulak asmamasına bakınca, Kılıçdaroğlu´nun parti başkanı yapılmasının amacı acaba bu muydu diye soruyor insan? ?Başkan yapılması? diyorum çünkü Kılıçdaroğlu kendi başkan olmadı, Baykal hakkında belirsiz bir kaynak bir video yayınladı ve Baykal varken asla başkan olamayacak olan Kılıçdaroğlu büyük bir medya desteğiyle başkanlığa oturtuldu. Kılıçdaroğlu´nu deliler gibi destekleyen medya da Ergenekon serbest kalsın diye uğraşan medyaydı. Kılıçdaroğlu ?projesi? de geldi Haberal´ın serbest bıraktırılması projesine dayandı.

Kılıçdaroğlu ve kendi yakın çevresi, Haberal´ın serbest bıraktırılması için uğraşmalarını ?tutukluk sürelerinin uzunluğuna? bağlıyorlar. Ne özgürlükçü bir tutum, değil mi? Özgürlükçülüğün ?utanmazlıkla? bu kadar benzeştiği bir durum az görülür. Bugün hapishanelerde 14 yıldır hakkında karar verilmeden yatan insanlar var, CHP ya da Kılıçdaroğlu, bir tek gün o insanların haklarını savunmuş mu, bir tek gün ?bu insafsızlıktır, bu insanları bırakın? demiş mi? Dememiş. Çünkü onlar Ergenekon sanığı değil. Peki, bugün o insanların haklarına sahip çıkıyor mu? Hayır. Kılıçdaroğlu ve ekibi, sadece Ergenekon sanıklarının, özellikle de Haberal´ın özgürlüğü için savaşıyor.

Niye? Kılıçdaroğlu ile Haberal arasında nasıl bir ilişki var? Kılıçdaroğlu ile Haberal´ı parlamentoya sokturduğunu bizzat açıklayan Demirel arasında nasıl bir ilişki var? Daha iki ay önce televizyonlarda, ?Arkadaşlarımız serbest bırakılmazsa yargı kararını kabul ederiz? diyen Kılıçdaroğlu niye Meclis´in toplanmasına bir saat kala aniden fikrini değiştirdi? Tabii asıl soru şu: Kim Kılıçdaroğlu´nu başkanlığa oturtan komployu yaptı? Niye Ergenekon ve Haberal, Kılıçdaroğlu´nun en büyük sorunu? Sanırım herkesten önce eski CHP´liler, Ergenekon´u böyle savunması halinde ilk seçimlerde tarihinin en büyük yenilgisine uğrayacak olan CHP´nin zirvesindeki bu ?Haberal sendromu? bilmecesini çözmek zorundalar. Kimin yaptığı anlaşılamayan ?bir numara? partilerini yakacak çünkü. ( Ahmet Altan / Taraf)

KILIÇDAROĞLU, BOYKOT KARARINI DİKTE ETTİRDİ

Mehmet Haberal´ın milletvekili seçilmesinin ardından mahkeme tarafından tahliye edilmemesi, yeni partisi CHP´yi adeta teyakkuza geçirdi. CHP, tarihinde ilk kez Meclis açılışında yemin etmezken şimdi bütün Türkiye krizin nasıl çözüleceğini tartışıyor. Mehmet Haberal da, CHP´nin bu şaşırtıcı direnişi karşısında basın sözcüsü Mete Akyol aracılığıyla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teşekkür etti. Meclis´teki yemin krizi, Haberal´ın gözaltına alındığı 2009 Nisanından bu yana yaşanan yargı krizlerinin sonuncusu. Kendisini gözaltına almak için Ankara Ümitköy´deki evine gelen polislere ?Ben Mehmet Haberal´ım. Birileri bunun hesabını vermeli? diyen Haberal´ın özel bir sanık olduğu her zaman hissettirildi. Haberal´ın evinde arama yapılırken diğer sanıklara tanınmayan bir imtiyaz olarak MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı´nın Haberal´ın yanında kalmasına izin verildi. Gözaltına alındıktan sonra kendisine ´destek vermek´ için yanına gidenler arasında bir isim kamuoyunun ilgi odağıydı. O ünlü isim Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel´di.

Havaalanında sürpriz diyalog

Ankara´daki Adli Tabip´te sağlık kontrolünden geçen Haberal ve beraberindekiler İstanbul´da savcıya ifade vermek üzere Esenboğa Havalimanı´na getirildi. Demirel, Esenboğa Havalimanı´na gelerek Haberal´a geçmiş olsun dileklerini iletti. Haberal´la aynı uçakta İstanbul´a gelen gazeteci Can Dündar Demirel-Haberal görüşmesini şu sözlerle anlatmıştı: ?Uçağa binmeyi beklerken bir araba yanaştı, biz Haberal´ı getirdiler zannettik Demirel indi. Biz Demirel uçağa binecek zannettik. Daha sonra Haberal´ı taşıyan minibüs geldi. Anladık ki Demirel uçak için değil Haberal için gelmiş. İkisi kucaklaştılar, 5 dakika kadar konuştular. Tüm uçak bekletildi. Demirel Haberal´ı elinden tuttu, bir tür nasihatler etti zannediyorum. Tekrar kucaklaştılar, bindirdi uçağa ve kendisi arabasına binip geri döndü.?

İnternet kullanan sanık

Haberal hakkında tutukluluk kararı verildiği 17 Nisan 2009´dan itibaren İstanbul Kardiyoloji Enstitüsü´nde yatmaya başladı. Konulan teşhis her an kalp krizi geçirebileceği ve kesinlikle hareket ettirilmemesi gerektiği şeklindeydi. Burada 666 gün boyunca kalan Haberal´ın sağlık durumuyla ilgili çelişkili haberler geldi. Yapılan müfettiş incelemelerinin ardından ise gerçek ortaya çıktı. Haberal, Adli Tıp´ın raporu üzerine başka bir hastaneye sevk edilirken Enstitüye yapılan operasyonda ise 1 astsubay, 1 hemşire ve 2 refakatçi gözaltına alındı. Haberal´ın doktorları da sağlık durumuyla ilgili sahte rapor hazırladıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Haberal´ın, Enstitü´de internet ve cep telefonu imkânlarından yararlandığı belirlendi. Haberal nakledildiği hastanede bir süre kontrol altında tutulduktan sonra sağlığı açısından bir sakınca olmadığına hükmedilerek Silivri Cezaevi´ne nakledildi.

Demirel yine devrede

Mehmet Haberal´ın CHP´den milletvekili adayı yapılmasının arkasındaki ismin de Süleyman Demirel olduğu ortaya çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Haberal´ın aday gösterilmesinin Demirel´in ricası olduğu yönündeki iddiaları reddederken, Demirel´den gelen itiraf Kılıçdaroğlu´nu zor durumda bıraktı. Haberal´la birlikte çok sayıda DYP ve ANAP kökenli ismin CHP listelerinden Meclis´e girmesi üzerine ?Demirel, Haberal başkanlığında yeni parti kuruyor? söylentileri bile çıktı. Şimdi Meclis´in gündeminde Haberal ve Balbay için CHP´nin tarihinde ilk kez yaptığı yemin boykotunun nasıl çözüleceği sorusu var.

Boykot kararı grupta dikte edildi

Yemin etmeme kararının alındığı CHP grubunda, aleyhte konuşmak isteyen vekillere söz verilmedi. Partinin ileri gelen bir milletvekili de ?karar dikte edildi? dedi. CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre parti protesto kararını, salı sabahı erken saatlerde toplanan MYK toplantısında gündemine aldı. MYK toplantısında yemin etmeme kararının ?geri dönülemez sonuçlara yol açacağı? eleştirisini yapan bazı milletvekilleri de görüşlerini açıkladılar. Partililer ardından grup toplantısına geçtiler. Grupta, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ve Trabzon Milletvekili Akif Hamza Çebi´nin protesto kararıyla ilgili olarak söz alma talepleri reddedildi. İddialarla ilgili Taraf´ın sorularını yanıtlayan Haluk Koç söz alma taleplerinin olduğunu doğruladı. Koç ?Evet, Sayın Kılıçdaroğlu´na grupta arkadaşlarımıza yemin etmeme kararıyla ilgili söz verilmesi gerektiğini söyledim? şeklinde konuştu. Görüşlerini aldığımız CHP´liler, kendilerini zora sokacağı gerekçesiyle isimlerinin açıklamasını istemiyorlar ancak ?kararın kendilerine üzerinde tartışma yapılmadan sunulduğunu? da doğruluyorlar. Bir Parti Meclisi üyesi de ?Karar PM´de özgürce tartışılsaydı farklı bir sonuç çıkabilirdi? şeklinde konuştu.

Sonuçları ağır olacak

Kararın grupta kendilerine dikte edildiğini kaydeden Bir CHP milletvekili de şunları söyledi: ?Konu geçtiğimiz hafta yapılan MYK´ da ele alınmıştı. Toplantıya katılan bazı hukukçu milletvekilleri yemin etmeme protestosunun geri dönülemez önemli olumsuzluklar yaratacağını söylediler. Yemin töreninin hemen öncesinde yapılan grup toplantısında da yoğun bir huzursuzluk hali vardı. Bazı milletvekilleri kararın aleyhinde söz almak istediler. Ancak bu hak kendilerine tanınmadı. Gazetecilerin içeri girdiği duyumuyla panik halinde oturum sonlandırıldı. Üzerinde tam bir görüş birliğine varılmayan bu karar bizlere dikte edilmiş oldu. Anayasal haklarımızın tehdit altında olduğunu düşündüğümüz bir dönemde sesimizi duyurmak ve haklarımızı aramak için Meclis kanallarını açık tutmalıydık. Kişisel kanaatim, bu kararda Kemal Bey´in de bir grup tarafından etki altında bırakıldığı yönündedir.?

Çıkmayacaklarını bile bile

Ergenekon sanıkları tahliye edilmediği içim yemin etmeyen CHP´lilerin, daha önce yaptıkları açıklamalar kafaları karıştırıyor. CHP´nin kurmaylarının, şimdiki tavırlarıyla çelişen daha önceki açıklamaları duyanları hayrete düşürecek kadar ilginç. Yemin etmeyen CHP´nin hukukçu kurmaylarından Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu 24 Ocak 2011´de yaptığı bir konuşmada net ifadeler kullanıyor: ?Silivri´de yargılanan Ergenekon sanıkları milletvekili seçilseler bile cezaevinden çıkamazlar.?

Tarih 25 Ocak 2011. CHP´nin yemin etmeme tavrının mimarlarından biri olduğu belirtilen Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum da açık konuşuyor: ?Anayasa açık, (Ergenekon sanıklarını) kurtarmak mümkün değil. Onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren bir şey yapalım dedim. Bu bir kurtarma değil, prensip meselesi.?

Gazetecilerin gündeme dair soruları karşısında sık sık başvurduğu ?Arkadaşlar değerlendiriyor? klişesiyle tanınan Kılıçdaroğlu da 4 Haziran 2011´da katıldığı bir televizyon programında bugünkü tavrından fersah fersah ötede mesajlar veriyor: ?Mahkemeler, Ergenekon sanıklarının Meclis´e girmesine izin vermezse giremezler, karar mahkemenin. Ceza almaları halinde istifa edecekler. Bu konuda taahhüt aldık.? Kılıçdaroğlu geçen 27 Haziran´da boykot konusunun grup toplantısında alınacağını söylemişti. ( Taraf)

(30 Haziran 2011, 13:13)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

HABERAL VE ONUN YARGI İLE SAĞLIKTA KOLLANMASI ÇABALARI

ÖRNEKLERLE CHP´NİN ERGENEKON VE BENZER DAVALARDA SEMPATİZANLIKTAN ÖTE TAVIRLARI

´Ergenekon ve CHP´ manşetlerimiz

CHP ve MHP´nin Ergenekon sanıklarını milletvekili yapma planı

Kılıçdaroğlu çıldırdı: İhtilal hak!

Batum: 50 bin kişi Silivri´yi basalım

CHP: Sokak sokak direniriz

Flaş!!! CHP´den kışkırtma: Meclis´e yürüyüş

Sokak çatışması isteyen CHP, dünyaya hükümdar olmaz

Savcıya eşkiya diyen CHP, dünyaya hükümdar olmaz

2011 seçim sürecinde yaşanan kışkırtmalar

2011 seçimleri Ergenekon referandumu

2011 Kontrgerilla için ´Kıyamet´ yılı

Seçim ve anayasa Kontrgerilla için ölüm kalım meselesi

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3503    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kozmik Oda Kumpasına 28 Hapis

18.10.2020 13:29 Ankara'da, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarıyla başlatılan ve Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nın (ÖHD) 'Kozmik Odaları'nda günlerce süren aramalarla devam eden soruşturmada görev al..
Tamamı 18.10.2020

Kaset Kumpası'nda Mütalaaya Geçildi

18.10.2020 13:42 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu..
Tamamı 18.10.2020

Ergenekon Hakimine 10 Yıl Hapis

18.10.2020 17:45 İstanbul'da, Ergenekon davasının hakimlerinden olan ve FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Hüsnü Çalmuk'un davasında karar açıklandı. Mahkeme sanık Çalmuk'un 10 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. 16 Ekim'..
Tamamı 18.10.2020

Can Dündar'a 35 Yıl Hapis Talebi

18.10.2020 15:53 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada cumhuriyet savcısı, firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında 'siyasal veya askeri casusluk' ile 'terör örgütüne yardım et..
Tamamı 18.10.2020

General Yeniden Yargılanacak

18.10.2020 16:22 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı olan eski korgeneral Metin İyidi..
Tamamı 18.10.2020

FETÖ-PKK/YPG Bağı Diskten Çıktı

18.10.2020 18:00 Balıkesir'de, Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 2010-2014 yılları arasında Balıkesir Polis Okulu öğrencilerine mahrem imamlık yaptığı tespit edilen Muhammet E.'nin bilgisayarından PKK, YPG ile örgütün kadı..
Tamamı 18.10.2020

Selam-Tevhid Kumpasında Mütalaa

18.10.2020 15:23 İstanbul'da, 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı..
Tamamı 18.10.2020

Büyükelçi Karlov Suikastı davası

18.10.2020 12:37 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'i..
Tamamı 18.10.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

18.10.2020 12:32 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 30 E..
Tamamı 18.10.2020

Adana MİT Tırları davası

18.10.2020 12:26 Adana ve Hatay'da, MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 'sivil imamı' ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylül'de Adana ..
Tamamı 18.10.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

18.10.2020 14:10 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına devam edildi. 05.10.2020 GÜ..
Tamamı 18.10.2020

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

18.10.2020 16:19 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olarak görev yapan eski korgeneral Yıldırım Güvenç'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargıl..
Tamamı 18.10.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

18.10.2020 14:45 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi Sevim ve kızı Kevser İrem Cantürk ile birlikte 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan yargılandığı dava, sanık ..
Tamamı 18.10.2020

Fetö Yüksek Yargısı: Cezalar Onandı

18.10.2020 16:46 Ankara'da, Yargıtay Ceza Genel Kurulu 'Amirallere Suikast ve Balyoz' soruşturmalarının savcısı eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan'ın da aralarında bulunduğu 6 eski yüksek yargıcın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyel..
Tamamı 18.10.2020

Fetö Yöneticilerine 109 Yıl Hapis

18.10.2020 17:50 Adana, Ankara, Gaziantep, İzmir ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda 15 sanığa toplam 109 yıl hapis c..
Tamamı 18.10.2020

Tuskon Davası: Zenginer'lere Hapis

18.10.2020 17:27 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) işadamları yapılanması olan TUSKON davasından dosyaları ayrılan Salih Zenginer, Mustafa Zenginer ve Mehmet Zenginer'in yargılandığı dava sona erdi. 16 Ekim'de, İstanbul ..
Tamamı 18.10.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.169.862