Tam
EskidenYeniye
 

Savcılık JİTEM´in varlığını belgeledi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın, emekli albay Arif Doğan´ın kamuoyuna yansıyan bir takım açıklamaları nedeniyle JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada, JİTEM adlı oluşumun, İçişleri Bakanlığının onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığının kendi inisiyatifiyle kurulduğu tespit edildi. Resmi kurumlar şimdiye kadar JİTEM´in varlığını inkar ediyordu.

Önceki haber title=Sonraki haber

Savcılık JİTEM´in varlığını belgeledi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın, emekli albay Arif Doğan´ın kamuoyuna yansıyan bir takım açıklamaları nedeniyle JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada, JİTEM adlı oluşumun, İçişleri Bakanlığının onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığının kendi inisiyatifiyle kurulduğu tespit edildi. Resmi kurumlar şimdiye kadar JİTEM´in varlığını inkar ediyordu.

Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel tarafından emekli albay Arif Doğan´ın kamuoyuna yansıyan bir takım açıklamaları nedeniyle başlatılan soruşturma çerçevesinde, ´JİTEM adlı bir oluşumun var olup olmadığı´ konusunda, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne yazılar yazdı. Gelen cevaplarda, JİTEM´in varlığı kabul edilerek, ´Bu birimin terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşum´ olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Jandarma Genel Komutanlığından verilen cevapta ise JİTEM adlı oluşumun, 1990 yılında sonlandırıldığı ifade edildi. Savcı Yüksel, soruşturma kapsamında, JİTEM´in kurulduğu kabul edilen 1988 yılından 2005 yılına kadarki süreci ve söz konusu oluşuma atfedilen faaliyetleri mercek altına aldı. Savcı Yüksel´in yürüttüğü soruşturmada, JİTEM adlı oluşumun, İçişleri Bakanlığının onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığının kendi inisiyatifiyle kurulduğu tespit edildi. Söz konusu oluşumla ilgili olarak asker şahıslar hakkında yapılan soruşturma çerçevesinde savcı Yüksel, ´yetkisizlik´ kararı vererek, dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. ( AA)

´10 bin elemanım vardı´

10 Temmuz 2011 - Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, kurucusu olduğunu iddia ettiği JİTEM´in tarihini ?JİTEM´i Ben Kurdum? isimli kitapta anlatmıştı. Kitabında, imzalı JİTEM belgelerini yayımlayan Doğan, çok çarpıcı iddialarda bulunmuştu. JİTEM´in kuruluş iznini, dönemin Jandarma Genel Komutanı Burhanettin Bigalı´nın ?denenmek? ve ?geçici? süre için verdiğinin anlatıldığı kitapta Doğan,?JİTEM´i kurma fikri bana aitti.Geçici olarak görev yapma yetkisi verdiler.Kadro tasdikli değil? demişti. JİTEM´in yapısını güvendiği Kürtler´in oluşturduğunu belirten Doğan, şunları söylemişti:?Bana çok önemli ve gizli bilgiler getirirlerdi. Akıl almaz istihbarat bilgileriyle donatılıyordum. PKK´nın yapacağı eylemleri önceden biliyordum.JİTEM aktifken,PKK ile mücadelemizi sürdürürken bölgenin sorumluluğunu Dicle´ye kadar aşiretlere vermiştim. Herkesin bölgesi vardı.10 bin elemanım vardı.

Yeni Türkiye´de buna yer yok

USAK Genel Koordinatörü Sedat Laçiner: JİTEM´in olmadığını söylemek dünyanın güneşin etrafında dönmediğini söylemek kadar gerçeklere aykırı bir iddiaydı. Bugün ´evet vardı´ demek sadece ayan beyandır. Bugünün Türkiye´sinde pek çok konuşulamayanlar konuşulduğu için bu da konuşuluyor. Yeni Türkiye´de bu gibi birimlerin varlığı söz konusu olamaz. Yeni Türkiye bunu kabul etmez.

Terör ve Güvenlik Stratejileri Uzmanı Maya Arakon: Bu kadar büyük bir yapılanmanın devletin bilgisi dışında olabilmiş olması çok makul gözükmüyor. JİTEM´in olduğunu sağır sultan duymuştu. JİTEM´in içinde kullanılmış olan askerler ya da devlette çalışanlar bunu itiraf da etti. Bunun en önemli örneği Ayhan Çarkın´ın itiraflarıdır. Şu noktada kabul edilmiş olması malumun ilamı oluyor. Belki önümüzdeki dönemde iktidarın yapmayı planladığı Kürt sorunu çözümüne yönelik adımlar öncesinde JİTEM´in varlığının resmi şekilde kabul edilmiş olması Kürt siyasetçilere ve kanaat önderlerine pozitif bir işaret olur.

Emekli Jandarma Yüzbaşı İrfan Çalışkan: Normalin tezahürüdür. Var olanın var denilmesi herhalde normalin kabulü ve makulün söylenmesidir. Umuyorum ki faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasında olumlu bir süreç yaratır. Çünkü bu tarz tekil gelişmeler kolektif doğruları doğurabilir.

USAK Güvenlik Terörizm ve Etnik Çatışmalar Merkezi Başkanı İhsan Bal: JİTEM Genelkurmay´ın bilgisi dahilinde olan bir kurumdu. Jandarma Genel Komutanlığı kendi başına böylesi bir birim oluşturamaz. Nitekim bunun gizlenecek bir tarafı yoktu. Nedense inkar yoluna gittiler. Tabi inkar edilmesi abes. İnkar edilmesinde de herhalde yapılanların görülmeyeceği düşünüldü. Biz yok dersek yok sayılır anlayışıyla yok dediler. Ancak sonradan her şey ortaya çıkınca şimdi ´var´ deniliyor. ( Bugün)

JİTEM KAPATILMADI SADECE DONDURULDU

11 Temmuz 2011 - Emekli Albay Arif Doğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın Genelkurmay´ın JİTEM´den haberinin olmadığı yönündeki tespitinin doğru olmadığını söyledi. JİTEM´in kurucusu olarak bilinen Doğan, İstihbarat raporları Jandarma Genel Komutanlığı´na ´JİTEM´ ibareli olarak geçiliyordu. Aynı raporlar Genelkurmay Başkanlığı´na da gönderiliyordu. JİTEM tasfiye edilmedi, donduruldu. dedi.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın, JİTEM, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay´ın onayı olmadan Jandarma Genel Komutanlığı´nın inisiyatifiyle kuruldu. tespiti yeni bir tartışma başlattı. JİTEM´in kurucularından Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan ile bu birimde uzun yıllar çalıştıktan sonra yurtdışına çıkan Abdulkadir Aygan´a göre bu tespitler doğru değil. İstihbarat raporlarının Jandarma Genel Komutanlığı´na ´JİTEM´ ibareli olarak geçiliyordu. Aynı raporlar Genelkurmay´a da gönderiliyordu. diyen Arif Doğan, JİTEM´in 1990´da tasfiye edildiği bilgisini de yalanlıyor. Birimin faaliyetlerinin ikinci bir emre kadar dondurulduğunu söylüyor. JİTEM bünyesinde uzun yıllar çalışan Aygan ise Mart 1993 tarihli JİTEM maaş bordrolarını hatırlatıyor. JİTEM davasını birkaç kişiyle sınırlı tutup, piyonlarla işi kapatmaya çalıyorlar. uyarısında bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın emekli Albay Arif Doğan´ın itirafları üzerine JİTEM´e ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında, birimin İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı´nın onayı olmadan Jandarma Genel Komutanlığı´nın inisiyatifiyle kurulduğunun açıklanması yeni tartışmaları beraberinde getirdi. JİTEM´in kurucularından Albay Arif Doğan, bu birimde uzun yıllar çalıştıktan sonra yurtdışına çıkan Abdulkadir Aygan ile emekli bazı subaylar, Genelkurmay´ın haberi olmadan böyle bir birimin faaliyette bulunmasının mümkün olmayacağı konusunda hemfikir. Söz konusu isimlerden bazıları JİTEM´in temelinin Milli Güvenlik Kurulu´nda (MGK) atıldığına dikkat çekiyor.

Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, JİTEM´in kuruluşuyla ilgili bilgiler veriyor. Jandarmanın aldığı istihbaratı icraya geçirme imkanı olmadığı için birçok sorunla karşılaştıkları için yeni bir arayışa girdiklerini belirtiyor. Bunun üzerine yapılan çalışmalar sonunda Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı bünyesine JİTEM´in dahil edildiğini aktarıyor. Birimin kuruluş teklifinin Jandarma Asayiş Komutanlığı tarafından JGK´ya yapıldığını söylüyor. Onay verildikten sonra birimin geçici olarak kendisi tarafından kurulduğunu bildiren Doğan, burada iki ayrı JİTEM tanımlaması yapıyor. Bunlardan biri geçici izinle kurulan, diğeri ise bizzat kendisinin kurduğu ve terörle mücadele eden birim. Bunların talimat ve emir belgesinin arşivlerde bulmanın mümkün olduğunu ifade eden Doğan, Genelkurmay´ın gelişmelerden haberinin olduğunun üzerinde ısrarla duruyor. Doğan, şunları kaydediyor: JGK´ya giden mesajlar aynı şekilde Genelkurmay´a da gitmiştir. Genelkurmay´ın benim kurduğum JİTEM´den, başarılarından haberi vardır. Genelkurmay´da ikinci bir emre kadar kurulan JİTEM diye biliniyordu. Ancak başarı benim kurduğum JİTEM´indi.

İstihbarat ve operasyon raporlarının Jandarma Genel Komutanlığı´na ´JİTEM´ ibareli olarak geçildiğini belirten Doğan, aynı raporların Genelkurmay Başkanlığı´na da gönderildiğini ifade ediyor. Genelkurmay Başkanlığı´nın ikinci bir emre kadar geçici olarak kurulan JİTEM´den haberinin olduğuna dikkat çekiyor. JİTEM´in iddia edildiği gibi tasfiye edilmediğini de belirterek, birimin dondurulduğunu savundu.

TAYİNLERİ İNCELESİNLER, JİTEM´İN İZLERİNİ GÖRÜRLER

Emekli Jandarma Kurmay Binbaşı Kemal Şahin de JİTEM gibi bir birimin Genelkurmay´ın yanı sıra MGK kararı olmadan kurulamayacağına dikkat çekiyor. 1990´lı yıllarda askeri vesayetin bütün kurumların üzerinde olduğunu hatırlatan Şahin, İçişleri Bakanlığı´nın haberi olmadan böyle bir şey yapılmış olabilir ama Genelkurmay´ın haberinin olmadığını söylemek mümkün değil. diyor. JİTEM´in temelinin MGK ´da atılmış olabileceğini anlatan Şahin, bu bilginin dönemin Başkanı ve güvenlik birimlerinin başında bulunan bazı isimlerin açıklamalarının satır aralarında da gizli olduğunu ifade ediyor. Eski asker, Genelkurmay´ın JİTEM´den haberinin olduğunu tespit etmenin basit bir yöntemin olduğunu anlatıyor: Savcılar, JİTEM kuruluşundan sonraki tarihlerde Genelkurmay tarafından yapılan tayinleri incelesinler. Tayin defterinde çok sayıda subayın atama yerlerinin JİTEM olacağı görülecektir.

Sorumlular adaletten kaçırılmak isteniyor

JİTEM bünyesinde uzun yıllar çalışan ve birim hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Abdulkadir Aygan da Genelkurmay´ın onayı olmadan böyle bir birimin kurulmayacağını anlatıyor. Aygan, Ne mantık kabul ediyor ne iç hizmetler kanunu ne de yasalar. Çalışma alanı tüm Türkiye olan ve geniş yetkilerle donatılmış bir birimden Genelkurmay´ın habersiz olması mümkün değil. Aksini iddia etmek saçmalıktır. Eğer JGK, Genelkurmay´a bağlı değilse bu kabul edilebilir. Ama JGK, Genelkurmay´a bağlı. JİTEM davası birkaç kişiyle sınırlı tutulmak isteniyor. Bunun için böyle bir açıklama yapıldı. Tek bir amaç var; esas sorumluların adalet önüne çıkmasını engellemektir. Birkaç piyonla işi kapatmaya çalıyorlar. şeklinde konuşuyor. ( Zaman)

(09 Temmuz 2011), son güncel.: (11 Temmuz 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

ERGENEKON SANIĞI ALBAY ARİF DOĞAN´LA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Diyarbakır´daki JİTEM davaları birleştirildi

JİTEM davası özel yetkili mahkemeye devredildi

JİTEM cinayetlerine mahkeme bulunabildi

JİTEM´ci Babat´ın itirafları mahkemede

JİTEM´ci Aygan´a bir tutuklama daha

JİTEM´den bordrolu Aygan hakkında geniş bilgi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3535    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.597.777