Tam
EskidenYeniye
 

Bir JİTEM tescili de Bakanlıktan

Ankara Cumhuriyet Savcılığının JİTEM´in varlığını resmi olarak teyit etmesinden sonra bir açıklama da İçişleri Bakanlığı´ndan geldi. Bakanlık, 1987´de Jandarma bünyesinde kurulan Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´nın adının, 1988´de Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) olarak değiştirildiğini aktardı. Yapılanmanın, 1990´da ise reorganizasyona tabi tutulduğu ve JİTEM adını bırakarak ilk adıyla çalışmalarına halen devam ettiği belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, JİTEM itirafçılarına ait maaş bordrolarının medyada yer almasına rağmen JİTEM´in varlığını şimdiye kadar hep inkar etti, mahkeme ve savcılıkların teşkilatla ilgili sorularına ´böyle bir birim yok´ diye cevap verdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

Bir JİTEM tescili de Bakanlıktan

Ankara Cumhuriyet Savcılığının JİTEM´in varlığını resmi olarak teyit etmesinden sonra bir açıklama da İçişleri Bakanlığı´ndan geldi. Bakanlık, 1987´de Jandarma bünyesinde kurulan Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´nın adının, 1988´de Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) olarak değiştirildiğini aktardı. Yapılanmanın, 1990´da ise reorganizasyona tabi tutulduğu ve JİTEM adını bırakarak ilk adıyla çalışmalarına halen devam ettiği belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, JİTEM itirafçılarına ait maaş bordrolarının medyada yer almasına rağmen JİTEM´in varlığını şimdiye kadar hep inkar etti, mahkeme ve savcılıkların teşkilatla ilgili sorularına ´böyle bir birim yok´ diye cevap verdi.

JİTEM´le ilgili açıklamalara dün bir yenisi daha eklendi. Bu kez açıklamanın sahibi İçişleri Bakanlığı. Bakanlık, bölücü terörle mücadelede etkin istihbarat sağlanması amacıyla 1987´de Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı bünyesinde kurulan Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´nın adının, 1988´de Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) olarak değiştirildiğini aktardı. Yapılanmanın, 1990´da reorganizasyona tabi tutularak, tekrar önceki adıyla çalışmalarına devam ettiği belirtildi. Açıklamada, birimin çalışmalarına bu doğrultuda devam ettiği ifade edildi. Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, JİTEM´in varlığını kabul etmemişti.

İLK DOĞRULAMA ANKARA CUMHURİYET SAVCILIĞI´NA YAPILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli Albay Arif Doğan´ın kamuoyuna yansıyan birtakım açıklamaları nedeniyle JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada, oluşumun, İçişleri Bakanlığı´nın onayı olmadan ve Genelkurmay´ın görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığı´nın kendi inisiyatifiyle kurulduğunu aktarmıştı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel´e Jandarma Genel Komutanlığı´ndan verilen cevapta, JİTEM adlı oluşumun, 1990 yılında sonlandırıldığı ileri sürülmüştü.

GENELKURMAY HEP İNKAR ETTİ

Genelkurmay Başkanlığı, JİTEM davasına bakan Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi´nin birimle ilgili sorusuna Aralık 2009´da cevap vermişti. Yazıda, başkanlık bünyesinde ´JİTEM´ adında kurulmuş herhangi bir birimin mevcut olmadığı savunulmuştu. Jandarma Genel Komutanlığı´ndan Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderilen yazıda ise kuruluş ve kadrolarında JİTEM adı altında birim bulunmadığı ve geçmişte de böyle bir kadro oluşturulmadığı iddia edilmişti.

ARİF DOĞAN´IN İTİRAFLARI

JİTEM´in kurucusu olarak bilinen emekli Albay Arif Doğan ise birimin varlığını doğrulamış ve Jandarma Genel Komutanlığı´nın JİTEM´den haberinin olduğunu açıklamıştı. Doğan, İstihbarat raporları Jandarma Genel Komutanlığı´na ´JİTEM´ ibareli olarak geçiliyordu. Aynı raporlar Genelkurmay Başkanlığı´na da gönderiliyordu. JİTEM tasfiye edilmedi, donduruldu. ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanlığı dün akşam saatlerinde JİTEM´le ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bölücü terörle mücadelede etkin istihbarat sağlanması amacıyla 1987´de Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı bünyesinde kurulan Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´nın adının 1988 yılında Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) olarak değiştirildiği aktarıldı. Birimin, 1990´da reorganizasyona tabi tutularak, tekrar önceki adıyla çalışmalarına devam ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu birimin çalışmalarına bu doğrultuda sürdüğü kaydedildi. ( Zaman)

JİTEM ELEMANI AYGAN: JİTEM´İ KARA KUVVETLERİ DESTEKLİYORDU

14 Temmuz 2011 - İsveç´te yaşayan PKK-JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, JİTEM´in Genelkurmay´ın bilgisi haricinde kurulduğu açıklamasına tepki gösterdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın,JİTEM, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay´ın onayı olmadan Jandarma Genel Komutanlığı´nın inisiyatifiyle kuruldu. açıklamasını Cihan Haber Ajansı´na değerlendiren Aygan, ?Kimse artık bu palavraları yutmuyor.? dedi. Emekli Albay ve eski JİTEM Grup Komutanı Arif Doğan´ın, ?Bu teşkilatın kuruluşundan ve çalışmalarından herkesin haberinin olduğu? yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Aygan, ?Arif Doğan, böyle konuşarak gerçeği söylemiştir. Arif Doğan´daki bu olumlu gelişme, bütün suçun alt düzeydeki personele yüklenmek istendiğini anlamış olmasından kaynaklanmış olabilir. Her ne sebeple olursa olsun olumludur.? diye konuştu.

JİTEM´in aslında iyi niyetlerle kurulduğunu savunan Aygan, kurumun sonradan bazı yanlış işlere bulaştığını söyledi. Genelkurmay Başkanlığı´nın, TSK´nın beyni ve kalbi olduğunu ve kendisinden habersiz böyle bir iş yapılamayacağını yineleyen Aygan, ?Sert bir disipline sahip TSK´nın bünyesinde, memleketin dört bir yanına kol-budak salan bir teşkilat kurulacak, yıllarca yasal ve yasal olmayan faaliyetlerde bulunacak, adına resmi maaş bordroları ve gizli, çok gizli evraklar düzenlenecek, resmi yazışmalarda ve telefon rehberlerinde adı geçecek; fakat, Genelkurmay´ın haberi olmayacak?..Kimse artık bu palavraları yutmuyor.?

Günahıyla, sevabıyla JİTEM ve faaliyetlerinin erkekçe masaya yatırılması, geçmişle hesaplaşılması, herkesin kendi payına düşen sorumluluğu yüklenmesi gerektiği ifade eden Aygan, ?Kaldı ki; JİTEM´in bütün faaliyetleri yasadışı veya memlekete, devlete zararlı faaliyetler değildi. JİTEM´in bir sivil memuru olarak, payıma düşen tüm sorumlulukları üstlenmeye ve sonuçlarına katlanmaya varım. Genelkurmay Başkanlığı da kendi sorumluluğuna sahip çıkarak mesuliyetini kabul etmelidir. Geçmişin kir-pasından kurtulmak, yeni bir beyaz sayfa açılmak isteniyorsa, bu konuda dürüst olunacaksa kıvırmanın gereği yoktur.? şeklinde konuştu.

Yıllarca yapılanları birkaç ?yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş itirafçı?nın üstüne yıkmanın dürüstlükle, ciddiyetle ve ahlakla bağdaşmayacağını vurgulayan Aygan, ?Herkesi ve her kurumu; ciddiyete, samimi davranmaya, yalan-dolandan vazgeçmeye ve dürüst olmaya davet ediyorum.? dedi.

GENELKURMAY BAŞINDAN BERİ BİLİYOR; JİTEM´İ HEP KONTROLÜNDE TUTMAYA ÇALIŞTI

JİTEM´in kuruluşunun Genelkurmay´ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini ileri süren eski JİTEMci Aygan, JİTEM´in kuruluşundan sonra da Genelkurmay´ın denetimi altında olduğunu bazı hatıralarıyla delillendirmeye çalıştı.1990 yılında Kars Çakmak Kışlası´nda askerliğini ?Tankçı Piyade Er? olarak ifa ederken, JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı Binbaşı Arif Doğan´ın kendisini telefonla arayarak, ?Oğlum, seni yanımıza alacağız. Kabul edersen, Genelkurmay´dan emir çıkarttırıp seni jandarma sınıfına geçirelim ve yanımıza alalım? dediğini aktaran Aygan, ?Bir tankçı piyadeyi Jandarma sınıfına, JİTEM Grup Komutanı´nın istek ve tavsiyesiyle geçiş yaptıran Genelkurmay´ın JİTEM´den haberi olmaz olur mu?? diye sordu.Kuruluşundan haberdar olan Genelkurmay´ın, sonraki dönemlerde de çeşitli birimleri ve kuvvet komutanlıklarıyla denetlediğini ve faaliyetlerinden düzenli olarak haberdar olduğunu ileri süren Aygan, bu iddiasına dair hatıralarından bazı örnekler sundu.

KARA KUVVETLERİ´NDEN DENETLEME HEYETİ

1992´den sonra JİTEM Diyarbakır Grup Komutanlığı´nın, ?Saraykapı? denilen yere, eski Jandarma alay binasına taşındığını ve kendilerinin o dönemde bu bölgede çalışırken Ankara´dan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı´ndan bir denetleme heyetinin geldiğini ve JİTEM´i denetlediğini ifade eden Aygan, denetleme heyetinin başındaki albayın, kendisinin de içinde bulunduğu itirafçı-sivil memurlara hitaben, ?Hiç kimse ´ben bu görevden ayrılırım, Amerika´ya, Avrupa´ya, şuraya-buraya giderim diye aklından geçirmesin. Bizim kolumuz uzundur, nereye gitseniz sizi buluruz? diye tehditvari bir konuşma yaptığını da aktardı.

?Genelkurmay Başkanlığı´nın bu denetleme heyetinden haberi yok muydu?? diye soran Aygan, Genelkurmay´ın, kendisine bağlı kuvvet komutanlıklarınca JİTEM´i denetim altında tuttuğunu ve faaliyetlerinden haberdar olduğunu vurguladı.

Susurluk olayından sonra, Devlet Denetleme Kurulu tarafından yapılan soruşturmada JİTEM faaliyetleri ve personelinin adı anılınca Ankara´dan sivil görev yapan Ufuk Yüzbaşı´nın Diyarbakır JİTEM Grup Komutanlığı´na gelerek, kendisi dahil oradaki herkesin ifadesini formaliteden aldığını ileten Aygan, ?Ankara´dan JİTEM personelinin ifadesini alma yetkisiyle gelen bu yüzbaşıyı kim görevlendirdi? Bundan da mı haberleri yoktu?? diye sordu.

Aygan ayrıca, o dönem 7. Kolordu Komutanı olan Korgeneral Yaşar Büyükanıt´ın, kolordu nizamiyesindeki görevli askerlere, ´JİTEM personeli bıyık ve sakallı olarak gelirse, nizamiyeden içeri almayın´ diye talimat verdiği bilgisi de vererek, bütün bunların, JİTEM´in, bilgi ve kontrol dâhilinde olduğunu vurguladı.

Aygan, ayrıca, 1993´te istihbarat teşkilatları ve birimleri arsındaki koordineyi sağlamak ve daha verimli bir hale getirmek amacıyla İstihbarat Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu ve de her ay Diyarbakır´da Olağanüstü Hal Valiliği, Jandarma Asayiş Komutanlığı ve Kolordu Komutanlığı denetiminde MİT-Emniyet-JİTEM üçlüsünün bir araya gelerek istihbarat durum değerlendirmesi yaparak ortak raporlar hazırlandığını aktararak şöyle devam etti: ?Bu toplantılardan da Genelkurmay Başkanlığı´nın haberi yok muydu? Kolordu Komutanı´na ´Bu JİTEM de neyin nesidir, ne işi var böylesi önemli bir toplantıda?´ diyemedi mi?? diye sordu.

JİTEM´İ KABUL ETSELER, BÜTÜN FAİLİ MEÇHULLERİ DE ÜSTLENMİŞ OLACAKLAR

Yetkili kurumların, JİTEM´i ve yaptıklarını inkârla ilgili süreci özetleyen ve bir erin bile dağıtım emrinden sorumlu ve haberdar olan Genelkurmay Başkanlığı´nın; onlarca subay, astsubay, uzman çavuş ve sivil personelin istihdam edildiği bir askeri istihbarat teşkilatından ´haberdar değildim´ diyemeyeceğinin altını çizen Aygan, ?JİTEM´e akıtılan, milyarları bulan örtülü ödenekten, haber elemanlarına makbuz karşılığında verilen ikramiye ve maaştan haberdar değildim diyemez. Milyarlarca para ve JİTEM arabalarına verilen yakıtlar kimin cebinden veya bütçesinden çıktı?? diye ekledi.

?Genelkurmay´ın JİTEM´i inkâr etme imkânı kalmayınca, vaziyeti kurtarmaya çalışması, işi lokalleştirmeye, genelden özele indirgemeye çalışması başka sebeplerdendir.? diyen Aygan, şunları söyledi: ?Eğer ´JİTEM´in kurulması için biz emir verdik, tüm faaliyetlerinden haberdar idik´ derlerse; Eşref Bitlis, Cem Ersever, İsmail Selen, Rıdvan Özden, Bahtiyar Aydın,Temel Cingöz, Kazım Çillioğlu, İsmet Yediyıldız cinayet ve ölümleri gündeme gelecektir. İşte bu noktada, sıkışacaklarını bildikleri için hangi gerekçe ile bu insanları ortadan kaldırdıklarının hesabını veremeyecekleri için kaçamak yollar seçiyorlar.?

Diyarbakır´da devam etmekte olan ?Faili meçhuller davası?nda birkaç gariban itirafçı ve sivilin yem olarak harcanacağını ileri süren Aygan, ?Esas baş sorumlular mevki ve makamlarında veya özel yaşantılarında birer ´kahraman´ olarak yaşamaya devam edecekler... Genelkurmay´ın ve zamanın siyasi iradesini temsil edenler inkâr ve yalan üzerine kurulu senaryolarını devam ettiriyorlar.? dedi. ( Cihan)

(13 Temmuz 2011), son güncel.: (14 Temmuz 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Savcılık JİTEM´in varlığını belgeledi

JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

ERGENEKON SANIĞI ALBAY ARİF DOĞAN´LA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Diyarbakır´daki JİTEM davaları birleştirildi

JİTEM davası özel yetkili mahkemeye devredildi

JİTEM cinayetlerine mahkeme bulunabildi

JİTEM´ci Babat´ın itirafları mahkemede

JİTEM´ci Aygan´a bir tutuklama daha

JİTEM´den bordrolu Aygan hakkında geniş bilgi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3541    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.608.085