Tam
EskidenYeniye
 

Bahriye Üçok bombası MİT´ten

1990´daki Bahriye Üçok cinayetinde kargoya bombalı paketi veren kişinin MİT´çi Teoman Koman´ın şoförü olduğuna dair teknik takip kayıtları Odatv ek delil klasörlerinden çıktı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Bahriye Üçok bombası MİT´ten

1990´daki Bahriye Üçok cinayetinde kargoya bombalı paketi veren kişinin MİT´çi Teoman Koman´ın şoförü olduğuna dair teknik takip kayıtları Odatv ek delil klasörlerinden çıktı.

Odatv iddianamesinin ek delil klasörlerinde yer alan teknik takip kayıtlarında Ankara´da 1990´da bombalı saldırı sonucu öldürülen Doç. Dr. Bahriye Üçok cinayetine ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya çıktı. 21 Temmuz 2009´da saat 22.43´te Soner Yalçın ile Uğur Mumcu´nun avukat ağabeyi Ceyhan Mumcu arasında yapılan telefon görüşmesinde, Mumcu, Yalçın´a, Üçok´a bombalı kargoyu götüren ?kargocu? Gülay Çalap´a söz konusu paketi MİT İstanbul Bölge Başkanı Teoman Koman´ın şoförü Kemal Tunçsel´in verdiği bilgisini edindiğini ancak Ulusal Kanal ve Aydınlık´ta haber yaptırmak isteyince ?Bu milli güçlere saldırıdır haber yapmayız? cevabını aldığını söylüyor.

Aydınlık vermeye korkuyor

İkili arasındaki telefon görüşmesi şöyle devam ediyor:

C.M: Kargo kız DTP eş başkan yardımcısı... Onu bana Tercüman Gazetesi o Ufuk vardı ya Ergenekon sanığı

S.Y: Evet, evet

C.M: Adam bana telefon açtı bu karıyı tanıyor musun tanımıyorum dedi.

S.Y: Evet

C.M: Bahriye Üçok´a kargoyu teslim alan kız

S.Y: Evet

C.M: Ya dedi bu DTP´den eş başkan yardımcısı olmuş olamaz dedim. Siyasi partilere göre teröre mahkum oldu

S.Y: evet

C.M: Beş yıldan ileri hapis cezası yedi şimdi bu bana bir dava açtı

S.Y: Hım

C.M: Ufuk Uras ile Akın Birdal böyle bir taktik yapıyorlarmış kim onlar ilgili konuşuyorsa davayı Filiz Kalaycı diye bir avukat açtı.

S.Y: Hım

C.M: O da şimdi tutuklandı fakat Filiz Kalaycı çok ilginç bir şey iddia etti. Dedi ki bize Bahriye Üçok´a bombayı getiren müvekkilimden öğrendiğime göre MİT´in İstanbul bölge Başkanı şoförü Kemal Tunçsiper mi ne

S.Y: He

C.M: Şimdi ilk defa Bahriye Üçok cinayetinde bir kargoyu teslim alan... Şöyle bir düşündüm ulan o zaman Teoman Koman İstanbul MİT bölge başkanı bilmiyorum

S.Y: Evet

C.M: Şimdi onun şoförü getirmiş DTP´den Ufuk Uras ile şey ne hesabı yaptılar. Ben bunu haber yapmayı düşündüm Aydınlığa gönderdim Aydınlık dedi ki bu milli güçlere saldırıdır haber yapmayız

S.Y: (Gülerek) İşte problem buradan kaynaklanıyor.

C.M: Şimdi Ünal´a akıl danışmaya geldim. Ünal´da diyor ki bana kalırsa hiç haber yapılmasın

S.Y: (Gülüyor)

C.M: Bahriye Üçok ölüm günüde bir basın toplantısı yapmaya karar verdim. Ulusal Aydınlık bile koymaya korkuyor. Sabah haber aldı koymuyor.

1994 yılında benzer bir suikaste kurban giden gazeteci Uğur Mumcu´nun ağabeyi Avukat Ceyhan Mumcu, yapılan telefon görüşmesini doğruladı. İddiayı Odatv´de değil Hürriyet´te yazması için Soner Yalçın´a anlattığını söyleyen Mumcu ?Bu iddia, kargocu kızın avukatı Filiz Kalaycı tarafından ortaya atıldı. Avukat Kalaycı, bu bilgiyi müvekkili kargocu kız Gülay Çalap´ın kendisine verdiğini yazmıştı. Bu dilekçeyi özel yetkili savcı Hamza Keleş´e verdim. Avukat Kalaycı´nın ifadesi alındığında bu sefer ?Gülay söylemedi ben kendim yorum yaptım´ demiş. Bunun üzerine ´soruşturmaya yer yok´ kararı verildi? diye konuştu. ( Taraf)

BAHRİYE ÜÇOK SUİKASTİ

Doç. Dr. Bahriye Üçok, (d. 1919) Türk tarihçi ve siyasetbilimci, Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi öğretim üyesi, senatör, Ordu milletvekili ve SHP parti meclis üyesi idi. Laikliğe bağlı din kadını olarak tanınmıştır. Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara´nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi´nde bulunan evine, Ekspres Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı´nın göründüğü kitap paketini saat 16.30 sularında kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi´ne kaldırılan Üçok, burada yaşamını yitirdi. Üçok, katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş ve laikliğin savunucusu ilâhiyatçı olarak tanınmıştır.

1990 yılı içinde başlarında atatürkçü laik kişiliği ile ön plana çıkan gazeteci, aydın ve yazarlara laiklik suikastleri olarak adlandırılan bir seri suikast düzenlendi. Prof. Dr. Muammer Aksoy, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Gazeteci Çetin Emeç ve Gazeteci Turan Dursun peşpeşe öldürüldü. Cenaze törenlerinde İran ve müslüman kesim suçlandı. Aynı yılın sonunda İtalya´da patlak veren ´Gladio´ skandalı, tüm Nato ülkelerinde siyasi cinayetler işleyen ve bunları solcular ve islamcıların üzerine atarak o siyasi akımları askeri darbe ile boğmayı amaçlayan ´kontrgerilla´ adı verilen terör organizasyonlarının varlığını gösterdi. Bu skandalın patlaması ve Türkiye´ye yansıyan tartışmalar sonrası, peşpeşe gelmiş olan laiklik suikastleri uzun süre kesildi. Çok anlamlı bulunan bu durum laik kesim de dahil olmak üzere kamuoyunda cinayetlerin Kontrgerilla´nın işi olduğuna dair görüşe neden oldu.

Gerçekle yüzleşmemek için dincileri suçlamak işimize geldi

Laiklik suikastlerinden birine kurban giden Hürriyet Gazetesi Yazarı Çetin Emeç´in Eşi Bilge Emeç de, 20 yıl sonra cinayetle ilgili tarihi açıklamalarda bulundu. Bunca zamandır gerçeklerle yüzleşmekten kaçtığını anlatan Emeç, ´Şimdiye kadar devleti suçlamadım. İran dedik, dinciler dedik. Kaç kere kayboldu ifadeler, kaç kere! Tetikçiyi yakaladılar güya. Zaten onun gerçek katil olduğuna da inanmıyorum.´ dedi. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(28 Eylül 2011, 13:26)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Emeç: Dincileri suçlamak işimize geldi

Laiklik suikastleriyle ilgili sayfamız

ODATV İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Odatv ile ilgili manşetlerimiz

Kontrgerilla Medyası

Ergenekon medyası ´karanlık oda´da yapılandırıldı

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Virüs adı: Oda.. Hedefi: Ergenekon´u bozmak

Sabah Akşam ´Karanlık Oda´yı aydınlattı

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3777    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.702.286