Tam
EskidenYeniye
 

3. Balyoz iddianamesi kabul edildi

Balyoz kapsamında, Gölcük ve Eskişehir´de ele geçirilen belgelere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan 3. Balyoz iddianamesi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oybirliği ile kabul edildi. Korgeneral Korcan Pulatsü ve HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman´ın da aralarında olduğu 64´ü tutuklu 143 sanık 26 Aralık´ta hakim karşısına çıkacak. Balyoz ana davasıyla birleştirme talebi duruşmada değerlendirilecek. 3. davanın ilk duruşması 26 Aralık´ta. Balyoz ana davasına ise yarın 50. duruşma ile devam edilecek. Balyoz iddianamesinde dikkati çeken önemli bir ayrıntı da eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´in internete düşen ses kayıtlarının iddianamenin delilleri arasında yer alması oldu.

Önceki haber title=Sonraki haber

3. Balyoz iddianamesi kabul edildi

Balyoz kapsamında, Gölcük ve Eskişehir´de ele geçirilen belgelere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan 3. Balyoz iddianamesi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oybirliği ile kabul edildi. Korgeneral Korcan Pulatsü ve HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman´ın da aralarında olduğu 64´ü tutuklu 143 sanık 26 Aralık´ta hakim karşısına çıkacak. Balyoz ana davasıyla birleştirme talebi duruşmada değerlendirilecek. 3. davanın ilk duruşması 26 Aralık´ta. Balyoz ana davasına ise yarın 50. duruşma ile devam edilecek. Balyoz iddianamesinde dikkati çeken önemli bir ayrıntı da eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´in internete düşen ses kayıtlarının iddianamenin delilleri arasında yer alması oldu.

Balyoz soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianame kabul edildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar´ın, Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir´de ele geçirildiği belirtilen Balyoz belgelerine ilişkin hazırladığı iddianamenin İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oy birliği ile kabul edilmesiyle birlikte açılan davanın ilk duruşması 26 Aralık´ta yapılacak. Mahkeme, 27, 29 ve 30 Aralık´ta da duruşmaya devam edecek. Mahkeme, savcı Ayar´ın diğer Balyoz davasıyla birleştirilmesi yönündeki talebini ise duruşmada değerlendirecek. Hazırlanan tensip tutanağında tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. İddianamede, aralarında Korgeneral Korcan Pulatsü ve HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman´ın da olduğu 64´ü tutuklu 143 şüphelinin Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

IŞIK KOŞANER´İN SES KAYDI DA İDDİANAMEDE

Balyoz soruşturması kapsamında mahkeme tarafından kabul edilen üçüncü iddianamede eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´in internete düşen ses kayıtları da delil olarak yer aldı. Ses kaydından ´herşeyimizi çaldırmışız´ diyen Koşaner, Balyoz ile ilgili, Suç olan kısmı da işin içerisinde olabilir, onu burada kaydı-ihtiyatla sayıyorum. Ama bunlar hep bizim aleyhimizdeki kişilerin eline çok güzel malzeme verdi. Maalesef namerdin eline malzeme verdik. ifadelerini kullanmıştı. Balyoz 3´ncü iddianamesinde genel olarak daha önceki deliller sıralandı. Yeni delillere de yer verilen iddianamede eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´in internete düşen ses kaydı da deliller arasında bulunuyor. Koşaner´in ses kaydı ´Açık kaynaklardan temin edilen ses kayıtları´ başlığı altında sıralandı.

Bir çok konuda söylediği ifadeler tartışma konusu olan Koşaner, Balyoz davasıyla ilgili de çarpıcı ifadeler kullanmıştı. Koşaner´in bu davayla ilgili ifadeleri şöyleydi: Ergenekon hakkında bende bir şey bilmiyorum. Ama balyoz hakkında birşeyler söyleyebilirim. Genel, silahlı kuvvetlerimizi sıkıntıya sokan bazı olaylardan bahsetmek istiyorum. Bir takım ele geçen bulgular nedeniyle silahlı kuvvetlerimizin pek çok personeli maalesef çeşitli suçlamalar nedeniyle soruşturma altında. Bazıları tutuklandı, çıktı tekrar girdi. Tekrar şey yaptı. Birtakım olaylarla karşı karşıyayız. En büyüğü işte Ergenekon diye bir olay çıktı. Onun tam teferruatını ben de tam olarak yav nedir bu Ergenekon. Nereden çıktı. Kim ne halt etti filan. Çeşitli iddialar var ben de bilmediğim için bir şey söylemek istemiyorum. Ama balyoz hakkında bir şey söylemek istiyorum. Balyoz denen olay hakkında söylemek istiyorum. Balyozla ilgili, bizde her şey imha edilmişti. Her şeyi iddianameden öğrendik. Şimdi balyoz denen yani 1. Ordu komutanlığı karargâhında 2003 yılında yapılan bir plan seminerinden dolayı ortaya atılan bu iddialar hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Arkadaşlar, bu olayla ilgili seminerle ilgili evrakların hepsi imha edilmiş olduğu için olay ortaya çıkınca bir şey bulamadık. Araştırdık genelkurmayı, kara kuvvetlerini, 1. Orduyu ya ´nedir bu ne diyorlar bunlar´ filan. Balyoz malyoz hiçbir evrak bulamadık. Bir tane mesaj çıktı. Bunun için bir girişim yapamadık. Beklemek zorunda kaldık. Biliyorsunuz bir gazeteci gitti bir çuval evrak verdi falan CD´ler midiler. O gazeteciye. O dönem içerisinde o CD´leri de ele geçiremedik. Bize ne kadar doğru yazıldı ne yaptı onu da bilemiyoruz. Ne zaman ki iş iddianame hazırlandı vs. Bu CD´ler elimize geçtiği zaman olayın ne boyutta olduğunu, neyin iddia edildiğini açık açık anladık. Balyozda, bize üzen taraf neyimiz var neyimiz yok çaldırmışız. Konuşmalarımız dâhil. Ne konuşuyorsak var adamların ellerinde, namerdin eline malzeme verdik. Şimdi bizi üzen taraf arkadaşlar 1. Ordu´da her şeyimizi çaldırmışız. Her şeyimizi. Seminerle ilgili seminerle ilgili neyimiz var neyimiz yok çaldırmışız. Yetkisiz kişilere ulaşmış konuşmalarımız dâhil. Esas rezalet bu. Nasıl bu olur yav, nasıl bu olur. Ne konuşuyorsak var adamların elinde. Sıkıntı burda. Bu rezilliği yapmışız. Balyozun hikayesi bu. Suç olan kısmı da işin içerisinde olabilir, onu burada kaydı-ihtiyatla sayıyorum. Ama bunlar hep bizim aleyhimizdeki kişilerin eline çok güzel malzeme verdi. Maalesef namerdin eline malzeme verdik. Balyozun, günahı, vebali 1.orduya ait.karargâhtan böyle planlar nasıl dışarı çıkar izahı yok kim verdi, biz verdik. Biz verdik. Hiç kimseyi suçlayamayız. Bunların günahı, vebali, hatası koskoca birinci orduda bir plan semineri yapılıyor tüm planlar tüm teferruatıyla milletin elinde şimdi. Bir de bu rezalet var. Nasıl olur yav, bir ordu karargâhından bu bilgiler nasıl çıkar yaa. Nasıl çıkar izahı yok. İzahı yok. ( Cihan)

SANIKLAR HAKKINDA DEĞERLENDİRME

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nce oy birliği ile kabul edilen iddianamede sanıklar hakkında değerlendirmeler de yer aldı.

´KORGENERAL PULATSÜ ORAJ´DA GÖREVLİ´

İddianamede, Korgeneral Korcan Pulatsü´nün ?Oraj Harekat Planı kapsamında görevlendirilecek özel personel olarak belirlendiği ve dönem itibariyle Hava Harp Akademisi Komutanı olarak görevli bulunduğu belirtildi. İddianamede, Pulatsü ile ilgili şu değerlendirme yapıldı: ?Şüphelinin, İbrahim Fırtına´nın verdiği 6 Ocak 2003 tarihli direktif doğrultusunda Hava Harp Akademisi Komutanlığı bünyesinde Yusuf Ziya Toker koordinatörlüğünde Oraj Hava Harekat Planı hazırlama grubu oluşturduğu, plan kapsamında personel görevlendirmesi yaparak bu personele görev tebliği yaptığı, Oraj Hava Harekat Planında yer alacak hususları belirlediği, plan kapsamında diğer görevlilerce yapılan istihbarat, lojistik, eğitim ve diğer konulardaki faaliyetlerin, şüphelinin plan kapsamındaki üst düzey konumu gereği kendisine iletildiği kanaatine varılmıştır.

´GÜLER, SIKIYÖNETİM GÖREVLERİNDE KULLANILACAK PERSONEL´

Sanık Korgeneral Ziya Güler´in, Oraj Hava Harekat Planı kapsamında sıkıyönetim görevlerinde kullanılacak personel olarak belirlendiği ifade edildi. İddianamede Ziya Güler´le ilgili şu ifadeler yer aldı: ?Şüphelinin, Oraj Hava Harekat Planı kapsamında Halil İbrahim Fırtına´nın vermiş olduğu 23 Ocak 2003 tarihli sözlü direktif doğrultusunda, Hava Kuvvetleri İstihbarat teşkilatında bir takım değişikliklere gittiği, yine plan sonrası yürütülecek istihbarat faaliyetleri ile ilgili düzenlemelerin şüphelinin kontrolünde kendisine bağlı diğer şüphelilerce hazırlandığı, plan öncesi ve sonrasında dönemin kuvvet komutanı Cumhur Asparuk ve çevresindekilere yönelik uygulanması düşünülen psikolojik harekat faaliyetlerinde ve yine Cumhur Asparuk´un görevden el çektirilmesi konusunda yapılan planda etkin bir konumunun olduğu kanaatine varılmıştır.

´YARMAN, İLLEGAL OLUŞUMLAR İÇİNDE YER ALDI´

İddianamede şüpheli HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Ağa Yarman´ın savunma sanayi ile ilgili kapsamlı personel belirleme faaliyeti yaptığı, bu kapsamında irtibat kurulacak personeli belirlediği, savunma sanayinde özellikle ciddi üst düzey kademelerinde görevlendirmeleri düzenlediği ifade edildi. Yarman´ın kendi tavassutu ile bazı kişilerin üst düzey görevlerde istihdamı yönünde görüş bildirdiği, yaptığı tüm bu çalışmaları adı geçen belgede birleştirerek 1. Ordu Komutanlığı´na ulaştırdığı da öne sürüldü. Yarman´ın illegal faaliyetlerini ortaya koyan birtakım bilgi ve belgelerin elde edildiğine dikkat çekilen iddianamede, Yarman´ın kendi çalıştığı kurum ve diğer savunma sanayi kurumlarına ait gizli kalması gereken çalışmaları-bilgileri illegal bir şekilde kullandığı, farklı dönemlerde illegal oluşumlar içerisinde yer alarak bulunduğu etkili konumu da kullanarak mevcut hükümeti yıkmaya yönelik yapılanma içinde yer alarak bu yapılanmanın amaçları doğrultusunda faaliyet yürüttüğü ileri sürüldü. ( DHA)

15 YILDAN 20 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube´de yapılan aramalarda ele geçirildiği iddia edilen ´Balyoz planı belgeleri´ne ilişkin yürütülen soruşturmaya dair hazırlanan 3. Balyoz iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Özel yetkili savcı Hüseyin Ayar tarafından hazırlanan iddianamede Korgeneral Korcan Pulatsü ve HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Ağa Yarman´ın da aralarında olduğu 66´sı tutuklu 143 şüpheli ismi yer alıyor. İddianamede sanıkların Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. İddianame, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen 184´ü tutuklu 224 sanıklı Balyoz ana davasıyla birleştirilmesi talebiyle mahkemeye gönderilmişti. 3. Balyoz davasının ilk duruşmalarında değerlendirilmesi beklenen ´birleştirme´ talebinin kabul edilmesi durumunda Balyoz davasında sanık sayısı 367´ye yükselmiş olacak.

BALYOZ DOSYASI TAMAMLANDI

Balyoz soruşturması kapsamında hazırlanan bu üçüncü iddianame ile birlikte, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´nca yürütülen Balyoz soruşturmasının da tamamlandığı bildirilmişti. İddianamede Koramiral Abdullah Can Erenoğlu bir numaralı sanık olarak yer alıyor. İddianamenin tutuklu sanıkları arasında HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Ağa Yarman, Korgeneral Korcan Pulatsü, Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Koramiral Deniz Cora, Tümamiral Erdem Caner Bener, Tümamiral Mücait Şişlioğlu, Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tuğgeneral Mustafa İlhan, Tuğamiral Serdar Okan Kırçiçek ile Tümgeneral Yalçın Ergül gibi isimler yer alıyor.

3. İDDİANAMEDEN

Üçüncü ´Balyoz Planı´ iddianamesinde, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü İstihbarat Kısım Amirliğine ait odada yapılan 6 Aralık 2010 tarihli aramada ele geçirilen belgelerin, sanıklardan Kemalettin Yakar, Mehmet Cem Çağlar ve Erdinç Yıldız tarafından söz konusu yerde muhafaza edildiği belirtilerek, ´Suç unsuru bu doküman ve dijital delillerin, bilerek ve isteyerek imha edilmediği, suç unsuru oldukları bilindiği halde mevzuata aykırı olarak saklanmaya devam edildiği anlaşılmıştır´ denildi.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında organik bağ bulunmayan jandarmaya bağlı bazı unsurlarla, 1. Ordu Komutanlığı arasında, ´Balyoz Güvenlik Harekat Planı´ kapsamında hiyerarşik bir ilişkinin oluştuğu ve jandarma unsurlarının bu plan kapsamında 1. Ordu Komutanlığına bağlı bir ast birlik gibi çalıştığı, plan kapsamında personel görevlendirmesi, istihbarı çalışma ve eylem planı hazırlama gibi görevler üstlendiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Jandarma unsurlarının, bu plan kapsamında yaptığı hazırlıkları, İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı ve Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı olarak iki ayrı koldan organize ettiği, İstanbul Bölge Komutanlığı içerisinde İstanbul, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Düzce ve Sakarya illerinin olduğu, Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı içerisinde ise Bursa, Balıkesir, Yalova, Bilecik, Çanakkale illerinin yer aldığı ifade edilen iddianamede, Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan aramalarda elde edilen 10 No´lu CD içerisindeki ´Asaf Yedek\İstanbul Bölgeden Gelen Asaf Yedek 1\İllerden Gelenler´ isimli sıralı klasörlerde yer alan ´İL J.Klığı Edirne´, ´Kocaeli İl.J.K´, ´Tekirdağ´ isimli üç ayrı klasörde, İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı bünyesindeki Edirne, Kocaeli ve Tekirdağ illerine ait ´Balyoz Güvenlik Harekat´ planı kapsamında yapılmış çalışmaların ayrı ayrı yer aldığının tespit edildiği belirtildi.

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Düzce, Sakarya illerinde 203 adet vakıf, dernek, okul, dershane, öğrenci yurdu gibi yerlerde arama yapılacağı, isimlerin karşısına da ´Nurcu, Süleymancı, Nakşibendi, Radikal İslam, Milli Görüş, Ülkücü, Hakyolcu´ şeklinde fişleme niteliğinde ibarelerin yer aldığı dile getirilen iddianamede, bir belgede de İstanbul, Edirne, Kocaeli ve Sakarya´da ilişiği kesilecek bölücü görüşlü üniversite öğrencileri başlığında 1035 kişiye ait isim-soyisim, üniversite ve fakülte bilgilerinin yer aldığı anlatıldı.

-OEYTS oynandı-

İddianamede, bazı belgelerde, söz konusu illerdeki irticai örgüt mensupları olarak, kişilerin isim ve soy isimlerinin yer aldığı, gözaltına alınacak kişilerin, parti mensuplarının, kamu görevlilerinin belirtildiği, tutuklanacak kişilerin yer aldığı, yine tutuklanacak AK Parti üyelerine yer verildiği kaydedilerek, bu kapsamda görevlendirilecek personelin de isimlerinin anlatıldığı dile getirildi.

İddianamede, 5-7 Mart 2003 tarihindeki 1. Ordu Komutanlığında düzenlenen seminerde, Kara Kuvvetleri Komutanlığının emrine aykırı olarak, Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo´nun (OEYTS) oynandığı ifade edilerek, tüm yazışmalar, seminer ses kayıt çözümleri, ifadeler ve elde edilen deliller, birlikte değerlendirildiğinde, plan seminerinin asıl amacının, ´Balyoz Güvenlik Harekat Planını görüşmek´, olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Soruşturma kapsamında elde edilen dijital veriler ile ilgili olarak, alınan bilirkişi raporlarına yer verilen iddianamede, Kara Kuvvetlerinin talimatlarına aykırı olarak, seminerin ses kaydının alındığı, bir kısım şüphelilerin de bunu doğruladığı anlatıldı.

-Deliller-

İddianamenin deliller bölümünde ise Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü İstihbarat Kısım Amirliğine ait odada yapılan 6 Aralık 2010 tarihli aramada, yer karolarının vakumlu alet yardımıyla kaldırılması sonucu, zeminin altında poşetler içerisinde birtakım farklı soruşturmaları ilgilendiren delillerin bulunduğu belirtildi.

Yapılan soruşturma sonucunda, belirtilen belgelerin, sanıklardan Kemalettin Yakar, Mehmet Cem Çağlar ve Erdinç Yıldız tarafından söz konusu yerde muhafaza edildiği, bu kişilerin, halen yargılaması devam etmekte olan terör örgütü soruşturmalarına ilişkin belge ve kayıtları, yasa dışı faaliyetlerde kullanılan cihazları, herhangi bir kimsenin/askeri personelin bilemeyeceği, yasal belge ve kayıtların muhafaza edilmeyeceği gizli bölümde muhafaza ettikleri kanaatine varıldığı dile getirildi.

Bu odayı kullanan görevlilerin de aralarında bulunduğu kişilerin alınan ifadelerine de yer verilen iddianamede, şöyle devam edildi:

´Yukarıda sıralanan şüpheli ifadeleri ve tanık ifadeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, soruşturmamıza konu suç unsuru bilgi ve belgelerin ele geçirildiği hard disklerin ve diğer malzemelerin, beyanlara göre, 2008 yılından beri İstihbarat Kısım Amirliğinin zemininde sıralı amirlerin bilgisi dahilinde, askeri mevzuata aykırı olarak saklandıkları, muhafaza edildikleri, bu eşyaların zaman zaman bulunması durumunda ilgililerin amirlerini bilgilendirdikleri, ancak yine hiçbir şekilde tutanak altına almadan zimmetsiz bir şekilde şüpheli Kemalettin Yakar´a üstlerinin bilgisi dahilinde teslim edildiği, bu şekilde suç unsuru bu doküman ve dijital delillerin, bilerek ve isteyerek imha edilmediği, suç unsuru oldukları bilindiği halde mevzuata aykırı olarak saklanmaya devam edildiği anlaşılmıştır.

İlk olarak, 2008 yılında bulunan suç yapılanmasına ait bu eşyaların herhangi bir tutanak tutulmadan şüpheli Kemalettin Yakar´a birçok kez elden teslim edilmesi ve zimmet yapılmaması, yazılı belgelerde ve Mehmet Cem Çağlar´ın ifadesinde belirttiği gibi şüpheli Kemalettin Yakar´ın sıralı amirlerince korunması hususları birlikte değerlendirildiğinde suç yapılanmasının bilgisi dahilinde bu suç eşyalarının saklandığı anlaşılmıştır.

Şüphelilerin mevzuata aykırı olarak, saklayıp, muhafaza ettikleri suç eşyalarını bilmedikleri yönündeki savunmalarının, suçtan kurtulmaya yönelik olduğu, ele geçen bu suç eşyalarının, Kemalettin Yakar ve suç arkadaşlarının kontrolü dahilinde muhafaza edildikleri, bu yere bir başkasının girip çıkmasının mümkün olmadığı ve bu malzemelerin dışarıya çıkmadığı anlaşılmıştır.

Bu nedenlerle suç eşyaları ve dijital materyallerin suç tarihinden sonra da muhafaza edilmesi suç yapılanmasının devamlı güncellenmesi amacına yönelik olduğu ve ele geçen suç eşyalarına veya dijital materyallere ekleme ve çıkarma yapılıp yapılmadığı hususlarının da yine şüpheliler ve hükümeti devirmeye yönelik yapılanmanın bilgisi dahilinde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.´

´Balyoz Planı´ soruşturması kapsamında hazırlanan 3. iddianamede, şüphelilerden Özgür Ecevit Taşçı´nın, Fatih Camisi´ne yönelik planlanan ´Çarşaf Eylem Planı´ hazırlanmadan önce caminin eyleme uygun olup olmadığını belirlemek üzere gözlem ve keşif faaliyetleri yürüterek bu konuda ayrıntılı raporlar hazırladığı kaydedildi.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar tarafından hazırlanan ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüpheli Özgür Ecevit Taşçı´nın, dosyada ´mevcut görevlendirme çizelgesi´ isimli belge incelendiğinde, Fatih Camisi´nin yapılacak bir eylem için uygun olup olmadığının tespiti için Hüseyin Topuz liderliğindeki grupta, Erdinç Atik ile birlikte yer aldığı kaydedilerek, Erhan Kubat tarafından, caminin gerekli gözlem ve keşif çalışmalarını yapmak üzere görevlendirildiklerinin anlaşıldığı kaydedildi.

Fatih Camisi ile ilgili dosyada, mevcut ´Gözlem Formu 1´, ´Gözlem Formu 2´, ´Gözlem Formu 3´, ´Gözlem-Keşif Sonuçları´, ´Keşif Formu´, ´Keşif Sonuç Raporu´ isimli belgeler incelendiğinde, şüphelinin Erdinç Atik ile birlikte Fatih Camisi´nin yapısal ve çevresel özelliklerinin gözlemlenmesi, Fatih Camisi ve çevresindeki toplumsal hareketliliğin gözlemlenmesi ve yoğunluk zamanlarının tespit edilmesi konularında gözlem faaliyetleri icra ettiğine yer verilen iddianamede, caminin geniş bir alana yayılmış bir yapısının olduğu, her yönden camiye girişin olduğu, tarihi yönü ve ana ulaşım yolları üzerinde olması sebebiyle ticari, kültürel ve sosyal bir yoğunluğun olduğu, gözlem yapılan yerin kalabalık ve yoğun olması sebebiyle her türlü faaliyet için gizlenme ve kamuflaj olanağına sahip olduğunu bildirir raporlar tanzim ettiği ifade edildi.

Şüpheli Özgür Ecevit Taşçı´nın, Erdinç Atik ile birlikte, hedef bölgenin fiziki ve sosyal yapısının incelenmesi ile çevre kontrolünün yapılarak, alınacak tedbirlerin yerinde tespiti konusunda keşif faaliyetine katıldığı belirtilen iddianamede, Taşçı´nın, Fatih Camisi´ndeki esas yoğunluğun cami içerisinde sağlanabilmesi nedeniyle, malzemenin cami içerisine konulması, bölgeye araçlar ile gelinecekse, yaklaşma ve sıyrılma güzergahının batı yönü olması, toplu taşıma ile gelinecekse doğudan yaklaşma, batıdan sıyrılmanın uygun olacağını bildirir raporu hazırladığı kaydedildi.

-´Malzemelerin Fatih Camisi içine konulması gerekir´

İddianamede, şüpheli Taşçı´nın, Erdinç Atik´le birlikte hazırlayarak, grup lideri Hüseyin Topuz´a ulaştırdıkları raporda, şu ifadelerin yer aldığı kaydedildi:

´Fatih Camisi ve Külliyesi´nin geniş alana yayılmış, dört yöne açılan çok sayıda kapıları ile her yönden girişe ve çıkışa müsait bir yapısı, tarihi niteliği ve ana ulaşım yolu üzerinde olması ve bu nedenle çevresindeki sosyal, kültürel ve ticari bir yoğunluğun oluşması, gözlem mahallinin, kalabalık ve hareketli bir bölge olması ve her türlü faaliyet için gizleme ve kamuflaj olanağı sunması, faaliyet yapan elemanların kalabalığın içerisinde kolaylıkla kendini kamufle edebilme olanağına sahip olması nedenleriyle bölgenin faaliyet için uygun olduğunun değerlendirildiği, hedefin batısının sıyrılma istikameti olarak seçilmesi, araçla da yaklaşılacaksa yine bu istikametten yaklaşılabileceği, toplu taşım araçları ile gelinecekse hedefe doğudan yaklaşmanın uygun olacağı, cami iç ve dış avlusunun geniş olmasından ötürü kalabalığın bu iki yerde dağıldığı, yoğunluğun en çok cami içinde olması sebebiyle malzemenin cami içine konulması gerekir.´

Şüpheli Özgür Ecevit Taşçı´nın, Fatih Camisi´ne yönelik planlanan ´Çarşaf Eylem Planı´ hazırlanmadan önce caminin eyleme uygun olup olmadığını belirlemek üzere, gözlem ve keşif faaliyetleri yürüterek, bu konuda ayrıntılı raporlar hazırladığı anlatılan iddianamede, şüphelinin, Erdinç Atik ile birlikte hazırladığı bu gözlem ve keşif raporları doğrultusunda, Fatih Camisi´nin bir eylem için uygun hedef olduğuna karar verildiği ve bunun ´Çarşaf Eylem Planı´na konu olduğu kanaatine varıldığı ifade edildi.

İddianamede, şüpheli Nail İlbey´in, ´Görevlendirme Çizelgesi´ isimli belgeye göre, Eyüp Camisi´nin, yapılacak bir eylem için uygun olup olmadığının tespiti için Hakan Sargın liderliğindeki grupta, Mustafa Koç ile birlikte yer aldığı kaydedilerek, Erhan Kubat tarafından, caminin gerekli gözlem ve keşif çalışmalarını yapmak üzere görevlendirildikleri belirtildi.

Şüpheli Nail İlbey´in, Eyüp Camisi ile ilgili dosyada mevcut ´Gözlem Formu Eyüp 2´, ´Keşif Formu´ ve ´Keşif Sonuç Raporu´ isimli belgeler incelendiğinde, Eyüp Camisi ve çevresindeki toplumsal hareketliliğin gözlemlenmesi ve yoğunluk zamanlarının tespit edilmesi konusunda yapılan gözlem faaliyetine katıldığına yer verilen iddianamede, gözlem sonucunda, gözlem mahallinin dar ve aşırı kalabalık olmasının, hedef içerisinde hareket serbestliğini kısıtlayacağı ve faaliyetlerin daha kolay fark edilebileceğini belirtir raporu tanzim ettiği ifade edildi.

-´Eyüp Camisi, eylem için risk teşkil edebilir´-

İddianamede, İlbey´in, hedef bölgenin fiziki ve sosyal yapısının incelenmesi ile çevre kontrolünün yapılarak, alınacak tedbirlerin yerinde tespiti konusunda keşif faaliyeti icra ettiği ve bu keşif sonucunda muhtemel eylemler için ortamın uygun olmadığı, bölgenin eylem sonrasında gizleme sağlamadığı, insan kalabalığı ve trafik sıkışıklığının, eylem sonrasında timlerin hareket kabiliyetini zorlayabileceği ve risk teşkil edebileceğini belirtir rapor hazırladığı ifade edildi.

Nail İlbey´in, Eyüp Camisi´nin dar bir alanda yapılanması, giriş—çıkış kapılarının yeterince geniş olmaması, aşırı insan yoğunluğunun etkisi ile camiye giriş çıkışın ve cami içerisindeki hareketin kısıtlanması ve olabilecek bir olaya derhal müdahale edebilecek ve 150 metre yakınında bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğündeki kuvvetlerle 1-2 dakika içerisinde takviye edilebilecek bir polis emniyet kuvvetinin hemen yakınında hazır bulundurulması nedenleriyle, bölgenin faaliyet için uygun olmadığını belirtir keşif sonuç raporu hazırladığı belirtilen iddianamede, şüpheli İlbey´in ´Görevlendirilecek Personel Listesi´ isimli belgede, sıkıyönetim ilan edilmesi halinde İstanbul ilinde hasar tespit tim komutanı olarak görevlendirilmek üzere belirlendiği de kaydedildi.

İddianamede, dosyada mevcut ´Operasyon Timleri´ isimli belge incelendiğinde, belge içerisinde 8 farklı isimde tedhiş planının, operasyon olarak belirtildiği anlatılarak, bu operasyonlarda görevli olduğu belirtilen farklı rütbelerde 34 kişinin isim, soy isim ve rütbeleri ile varsa gördükleri kurslara ait bilgilerin yer aldığı ifade edildi.

-Tedhiş planlarına göre hedefteki kesimler-

Şüphelilerin, ayrıca hedef olarak, toplam 19 kişi ve bir grubun belirlendiği, ´Yumruk´ isimli operasyonda, şüpheli Eyüp Aktaş ile birlikte, Duran Ayhan, Levent Maraş, Hakan Öktem, Mustafa Kelleci isimli kişilerin yer aldığı belirtilen iddianamede, Levent Maraş´ın ´Tahrip ve Bomba İmha Kursu´ aldığının belirtildiği, hedef şahısların N.I, A.T, A.B, A.D. ve E.K. olduğu, hedef tanımının, ´Darbe Karşıtı Aşırı Sağ Kesim´ olarak belirlendiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, dosyada mevcut olan ´Testere´ isimli operasyonda, şüpheli Murat Bektaşoğlu, Levent Güldoğuş, Musa Fariz, Ertan Karagözlü, Arif Bıyıklı isimli kişilerin yer aldığı, hedef kişilerin de M.A, A.B, M.B, T.A olduğu, hedef tanımının ´Darbe Karşıtı Liberaller´ olarak belirlendiği kaydedildi.

Dosyadaki, ´Görevlendirilecek personel listesi´ isimli belge incelendiğinde ise şüphelinin Operasyon Tim Komutanı olarak belirlenen Aktaş´ın, ´Balyoz Güvenlik Harekat Planı´ için gereken müdahale ortamını oluşturmak üzere hazırlanan ´Testere´ isimli tedhiş planını uygulamak ile görevlendirildiği kanaatine varıldığı anlatıldı.

İddianamede, şüpheli Recep Yavuz´un, dosyada yer alan ´Tırpan´ isimli tedhiş planını uygulamak ile görevlendirildiği kanaatine varıldığı anlatılarak, ´Tırpan´ operasyonunda, şüpheli Recep Yavuz´un, Erdinç Atik, Abdil Akça ve İhsan Çevik´le birlikte yer aldığı ve hedef tanımının ´Darbe Karşıtı Akademik Kadro´ olarak belirlendiği ifade edildi.

İddianamede, şüpheli Erdal Yıldırım´ın dosyadaki ´Sakal´ planını uygulamak üzere görevlendirildiği ve Altan Dikmen, Osman Çetin ve Murat Balkaş isimli kişilerle birlikte hareket edeceği planlanan planda, hedef tanımının ´Gayrimüslim cemaat önderi ve iş adamları´ olarak belirlendiği kaydedildi.

-Levent Ersöz-

İddianamede, şüpheli Levent Ersöz´ün, Balyoz Güvenlik Harekat Planı´nın hazırlandığı dönem olan 2002-2003 yılları arasında Bursa Jandarma Bölge Komutanı olduğu belirtilerek, dosyada Çetin Doğan´ın değerlendirmelerinin yer aldığı bir belgede, şüphelinin isminin karşısında, planı destekler ve görevli olduğuna dair ibarelerin yer aldığı anlatıldı.

Dosyada, mevcut deliller incelendiğinde, 1. Ordu Komutanlığı sorumluluk bölgesinde yer alan İstanbul ve Bursa Jandarma Bölge komutanlıkları dahilindeki bazı jandarma personelinin de plan kapsamında birtakım illegal faaliyetler yürüttükleri, hazırlanan faaliyetlerin 1. Ordu Komutanlığına gönderildiğinin belirlendiği ifade edilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

´Bursa jandarma bölgesindeki, Bursa, Balıkesir, Bilecek, Yalova, Çanakkale illeri ile ilgili dosyada, mevcut belgeler bir bütün olarak incelendiğinde, şüphelinin, sorumlu olduğu bölgede, kritik tesis ve kurumlar, kolluk ve özel güvenlik personeli, kamu görevlilerinin destek durumları, basın yayın kuruluşları, dernek ve vakıflar, görevden alınacak kamu görevlileri, göreve çağrılacak emekli TSK personeli, arama yapılacak yerler, kamu görevlerine atanacak ve sıkıyönetim kapsamında görevlendirilecek personel, gözaltına alınacak, tutuklanacak şahıslar ve siyasi parti üyeleri, kiliseler, sinagoglar, üst düzey kamu görevlilerinin destek durumları, plan kapsamında görevlendirilecek emniyet personeli, TSK´dan ilişiği kesilecek personel, üniversitelerden ilişiği kesilecek öğrenciler konularında çok sayıda belgenin tanzim edilerek İnci Ordu Komutanlığına ulaştırıldığı anlaşılmıştır.´

İddianamede, şüpheli Abdülkadir Eryılmaz´ın ´Balyoz Güvenlik Harekat Planı´nın hazırlandığı dönem olan 2002-2003 yılları arasında İstanbul Jandarma Bölge Komutanı olduğu belirtildi.

İstanbul jandarma bölgesindeki İstanbul, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Düzce, Sakarya illeri ile ilgili dosyada mevcut belgeler bir bütün olarak incelendiğinde, şüpheli Abdülkadir Eryılmaz´ın sorumlu olduğu bölgede, arama yapılacak yerler, kapatılacak ve el konulacak dernekler, plana destek verecek dernekler, askeri kışlalar dışında, birliklerin konuşlanacağı yerler, sıkıyönetim görevlerinde görevlendirilecek personel, görevli timlere özel görev talimatlar, kilit görevlere atanacak jandarma personeli, kilit noktalara atanacak sivil şahıslar, sivil toplum kuruluşlarına yönelik yürütülecek eylem planı, gözaltına alınacak kişiler, kamu görevlileri, misyonerler, siyasi parti üyeleri, tutuklanacak AK Parti üyeleri, tutuklanacak diğer şahıslar, irticai faaliyeti olduğu belirtilen kişiler, irticai gruplara ait olduğu belirtilen basın yayın kuruluşları, İstanbul´da bulunan sinagog ve kiliseler, ilaç depoları, özel hastaneler, üst düzey kamu görevlilerinin plana destek durumları, görevde kalması sakıncalı görülen üst düzey kamu görevlileri ve yerine atanması planlanan şahıslar, güvenilir emniyet personeli ve sıkıyönetim görevlerinde görevlendirilebilecek emniyet personeli, ilişikleri kesilecek ve plan kapsamında kullanılacak üniversite öğrencilerine ait listelerin bulunduğu belgelerin, Balyoz Güvenlik Harekat Planı´na işlerlik kazandırmak ve gerekli darbe zeminini oluşturmak için 1´inci Ordu Komutanlığına ulaştırıldığı ifade edildi.

Üçüncü ´Balyoz Planı´ iddianamesinde, dönemin Hava Harp Akademisi Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü´nün, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına´nın direktifi doğrultusunda bir Harekat Planlama Grubu oluşturduğu ve ´Oraj Hava Harekat Planı´ hazırlık çalışmalarına başladığının anlaşıldığı kaydedildi.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar tarafından hazırlanan iddianamede, bir kısım şüphelilerin, dijital belgelerin sonradan üretildiklerini savundukları belirtilerek, ´Ancak dosya içerisinde bulunan belgeler incelendiğinde, örneğin Korcan Pulatsü´nün kendisine verilen direktife gönderdiği cevabın ekinde, soruşturma için çok ciddi öneme sahip iki belgenin varlığı dikkati çekmektedir. Bunlardan birisi, kendilerine görev tebliği yapılan birinci ve ikinci kademe personel, diğeri ise planın kapsayacağı hususlardır. İçerikleri itibariyle ciddi manada öneme sahip oldukları anlaşılan bu iki belgenin ekte belirtilmesine rağmen dosyamız kapsamında bulunmayışı, söz konusu belgeler hakkında ortaya atılan sahtecilik iddialarının tutarsız olduğunu göstermektedir´ denildi.

İddianamede, şüpheli Korcan Pulatsü´nün, ´Oraj Hava Harekat Planı´ kapsamında görevlendirilecek özel personel olarak belirlendiği ve dönem itibariyle şüphelinin Hava Harp Akademisi Komutanı olarak görevli bulunduğu kaydedildi.

Dönemin Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına´nın, Pulatsü´ye 6 Ocak 2003 tarihli bir direktif verdiği belirtilen iddianamede, söz konusu direktifte yer alan ifadeler şöyle aktarıldı:

´İç tehditler bertaraf edilmeden, dış tehditlere karşı kuvvet teksifinin mümkün olmadığı, 2002 genel seçimleri ile irticai unsurların güç bulduğu ve dini esaslara dayalı bir yönetim sistemi kurmayı hedefledikleri, Hizbullah terör örgütünün Menzil grubunun hükümetin de desteği ile propaganda faaliyetlerine devam ettiği, bu nedenle Cumhuriyet´in bekası için Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli görevler düştüğü, bu görevler kapsamında Hava Harp Akademisi Komutanlığının da kendisine verilen görevleri ifa edeceği, bu görevlerin ifası için hazırlanacak planlar doğrultusunda yapılacak operasyonel faaliyetlerle kamuoyunun desteğinin alınacağı ve TBMM üzerinde baskı kurulacağı, bu maksatla; Hava Harp Akademisi Komutanlığı tarafından bir harekat planı hazırlanacağı, planda Ege uçuşlarının artırılması ve gerginliğin tırmandırılmasının esas alınacağı, harekatın gizliliğinin hiçbir şekilde ihlal edilmeyeceği bildirilmiştir.´

İddianamede, şüpheli Pulatsü´nün de söz konusu direktif karşısında, ´bir Harekat Planlama Grubu oluşturulduğu ve ´Oraj Hava Hareket Planı´ hazırlık çalışmalarına başlandığı, direktif gereği konunun gizliliği sebebiyle tebligatın birinci ve ikinci kademe personele kişiye özel olarak yapıldığı, diğer kademelerde görevlendirilecek personelin durumu hakkında çalışmaların devam ettiği´ şeklindeki cevabı İbrahim Fırtına´ya gönderdiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Şüpheli Korgeneral Ziya Güler´in, ´Oraj Hava Harekat Planı´ kapsamında sıkıyönetim görevlerinde kullanılacak personel olarak belirlendiği ifade edilen iddianamede, Güler´in istihbarat başkanı olarak kalacağı yapıda diğer şüpheliler Atilla Özler, Ali Tarık Akça, Mustafa İlhan ve Çetin Can´ın ise kendisine bağlı daire başkanlıkları ve şube müdürlüklerinin başında olacak şekilde planlama yaptığı belirtildi.

İddianamede, şüpheli Ziya Güler´in kendisine verilen direktif doğrultusunda, Hava Kuvvetleri İstihbarat Teşkilatında birtakım değişikliklere gittiği, yine plan sonrası yürütülecek istihbarat faaliyetleriyle ilgili düzenlemelerin Güler´in kontrolünde, kendisine bağlı diğer şüphelilerce hazırlandığı, plan öncesi ve sonrasında dönemin kuvvet komutanı Cumhur Asparuk ve çevresindekilere yönelik uygulanması düşünülen psikolojik harekat faaliyetlerinde ve yine Asparuk´un görevden el çektirilmesi konusunda yapılan planda etkin bir konumunun olduğu kanaatine varıldığı ifade edildi.

-Diğer şüpheliler-

İddianamede, şüpheliler Atilla Özler, Ali Tarık Akça, Mustafa İlhan, Çetin Can, Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Rasim Arslan, Ayhan Gümüş, Yalçın Ergül, Namık Sevinç, Gürkan Yıldız, Necdet Tunç Sözen, Davut İsmet Çınkı, Kubilay Baloğlu, Hüseyin Dilaver, Sefer Kurnaz, Berna Dönmez, Cenk Hatunoğlu, Yusuf Volkan Yücel, Erden Ülgen, Namık Kurşuncu, Şenol Büyükçayır, Osman Başıbüyük, Rıdvan Ulugüler, Güllü Salkaya, Erhan Kubat, Ahmet Hacıoğlu, Abdullah Cüneyt Küsmez, Oğuz Türksoyu ve Aziz Yılmaz,´ın ´Oraj Hava Harekat Planı´ ile ´Sakal´ ve ´Çarşaf´ eylem planları kapsamında sıkıyönetim görevlerinde kullanılacak personel olarak belirlendiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Şüpheli Yalçın Ergül´ün, sıkıyönetim ilanı ile birlikte birinci ordu sorumluluk sahasında bulunan alışveriş merkezlerinin kontrol ve denetiminden sorumlu olarak belirlendiği, bu görev kapsamında şüphelinin alışveriş merkezlerinin denetimi ve kontrolünün nasıl sağlanacağına ilişkin belgeyi hazırladığı ifade edilen iddianamede, şüpheli Davut İsmet Çınkı´nın da sıkıyönetim ilanıyla birlikte İMKB´nin tüm faaliyetlerinin dondurulacağı, İMKB binasının emniyete alınarak binaya girişlere izin verilmeyeceği, maddi kayba uğramamaları için güvenilir asker ve sivil şahısların harekat öncesinde haberdar edilerek gerekli tedbirleri almalarının sağlanacağına ilişkin belgeyi hazırladığının anlaşıldığı belirtildi.

İddianamede, şüpheli Kubilay Baloğlu´nun, sıkıyönetim ilanıyla birlikte İstanbul Deniz Otobüslerinin (İDO) işletmesine el konulacağını, sıkıyönetim komutanlığından gelecek ikinci emre kadar tüm seferlerin iptal edileceğini, şüpheli ve sakıncalı personelin Denizcilik İşletmelerinden belirlenecek personel ile değiştirileceğini belirtir belgeyi hazırladığının anlaşıldığı kaydedildi.

Şüpheli Sefer Kurnaz´ın, sıkıyönetim ilanıyla birlikte, yönetimine el konulacak Fatih Üniversitesinin İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğretim üyelerinden oluşturulacak bir heyet tarafından yönetileceği, harekatın başladığı gün İÜ öğretim üyelerinden oluşturulacak heyet ile Hava Harp Okulu Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsünde toplantı düzenleneceği, bu toplantıda alman kararlar neticesinde Fatih Üniversitesinin eğitim ve öğretime devam edip edemeyeceğine karar verileceğini belirtir belgeyi hazırladığının anlaşıldığı anlatılan iddianamede, şüpheli Cenk Hatunoğlu´nun ise sıkıyönetim ilanıyla birlikte azınlık ve patrikhanelerden sorumlu personelin Sıkıyönetim Komutanlığı Harekat Merkezine katılış yapacağı, buradan verilecek görevleri yerine getireceğini bildirir belgeyi hazırladığının anlaşıldığı aktarıldı.

-Fenerbahçe Stadyumunun hapishane olarak kullanılacağı iddiası-

İddianamede, şüpheli Namık Kurşuncu´nun, sıkıyönetim ilanıyla birlikte Fenerbahçe Stadyumunun öncelikli olarak toplama merkezi, daha sonra açık hapishane olarak kullanılacağı, diğer kuvvetlere ait görevli personelle birlikte Fenerbahçe Stadyumunun emniyetinin alınacağı, havadan uçak ve helikopterle kontrolün sağlanacağı, bu konuda haberleşme ve işaretleşmelere ait hususların gözden geçirileceğini belirtir belgeyi hazırladığı öne sürüldü.

Şüpheli Erhan Kubat´ın, Fatih ve Beyazıt camilerine yönelik eylem planları oluşturulmadan önce bu planlar için elverişli hedeflerin belirlenmesi amacıyla gerekli keşif ve gözlem çalışmalarını yapmaları için İsmailağa Camisi için Ahmet Hacıoğlu, Kahraman Dikmen, Cüneyt Küsmez ve Ali Demir´i, Beyazıt Camisi için Hüseyin Özçoban, Yusuf Kelleli, Aziz Yılmaz ve Oğuz Türksoyu´nu, Fatih Camisi için Hüseyin Topuz, Özgür Ecevit Taşçı ve Erdinç Atik´i, Eyüp Camisi için Hakan Sargın, Nail İlbey ve Mustafa Koç´u görevlendirdiği öne sürülen iddianamede, adı geçenlerin bu görevlendirme doğrultusunda camilerle ilgili ayrıntılı gözlem ve keşif çalışmaları yaptıkları ve bu çalışmalar neticesinde hazırladıkları raporları şüpheli Kubat´a ilettikleri, Kubat´ın da kendisine gelen raporların özeti mahiyetinde olan tabloyu oluşturduğu, bu faaliyetler neticesinde Fatih ve Beyazıt camilerinin hedef olarak seçildiği kanaatine varıldığı anlatıldı. ( AA)

(23 Kasım 2011, 10:39)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ŞOK ses kaydı: Koşaner´den itiraflar

Koşaner´in ses kaydı 1. bölüm: TSK´da yönetim zafiyeti

Koşaner´in ses kaydı 2. bölüm: Balyoz ve benzer konularda eleştiriler

1. BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

2. BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Eskişehir belgeleri (2. balyoz davası) manşetlerimiz

Balyoz´da yeni belgeler ele geçirildi

GÖLCÜK İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Donanma´da 10 çuval belge manşetlerimiz

Flaş!!! Donanma´da arama: 10 çuval belge

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3919    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.694