Tam
EskidenYeniye
 

Askeri savcılık Hantepe´yi doğruladı

Askeri savcılık, Hantepe baskınının Ankara´dan ´canlı´ olarak izlendiği iddiasını doğruladı. Heronların tespit ettiği canlı görüntülerin izlenmesine rağmen hiçbir müdahale yapılmadı ve 6 asker göz göre göre şehit oldu. Askeri savcılık, bu ihmali araştırması gerekirken görüntüleri medyaya sızdıran kişilerin peşine düşmüştü. Sızdıranları bulamayan askeri savcılığın tespiti, olayı soruşturan Van özel yetkili savcılığının dosyasına önemli bir kanıt olarak girmiş olacak.

Önceki haber title=Sonraki haber

Askeri savcılık Hantepe´yi doğruladı

Askeri savcılık, Hantepe baskınının Ankara´dan ´canlı´ olarak izlendiği iddiasını doğruladı. Heronların tespit ettiği canlı görüntülerin izlenmesine rağmen hiçbir müdahale yapılmadı ve 6 asker göz göre göre şehit oldu. Askeri savcılık, bu ihmali araştırması gerekirken görüntüleri medyaya sızdıran kişilerin peşine düşmüştü. Sızdıranları bulamayan askeri savcılığın tespiti, olayı soruşturan Van özel yetkili savcılığının dosyasına önemli bir kanıt olarak girmiş olacak.

2010 yılında Hakkari Çukurca´ya bağlı Hantepe´de askeri birliğimize yapılan ve 6 askerin şehit olduğu saldırının Ankara´daki merkezden naklen izlendiği ve buna rağmen hiçbir müdahale yapılmadığı skandalı konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Askeri savcılık, Hantepe baskınının ´canlı´ olarak izlendiği iddiasını doğruladı. ´Heron görüntülerine rağmen neden müdahale edilmedi?´ tartışmalarına karşı çıkan Genelkurmay, görüntülerin saldırı öncesine ait olmadığını açıklamıştı. Ancak savcılığın tespitlerine göre, Heronlar baskından önce görüntü vermeye başladı. Çatışma anı da İstihbarat Komutanlığı´nda izlendi.Askeri savcılığın, 6 Mehmetçiğin şehit edildiği Hantepe baskınından sonra başlattığı ´İnsansız hava aracı (İHA) görüntülerini kim sızdırdı?´ soruşturması takipsizlikle sonuçlandı. Ancak, soruşturma dosyasına giren tespitler, ´görüntülere rağmen baskına göz yumuldu´ tartışmalarını bitirdi. ´Kovuşturmaya yer olmadığına´ karar veren Savcı Emin Hakan Özbek´in ulaştığı bilgiler, ´saldırının ilgili birliklerde saniye saniye izlendiği´ iddiasını doğruladı.

Medyaya yansıyan görüntüler karşısında uzun süre sessiz kalan Genelkurmay, 20 gün sonra, İHA´ların saldırının ardından bölgeye gittiğini ve saat 02.15´te Hantepe´den görüntü almaya başladığını açıklamıştı. Oysaki, Gözcü-1 isimli İHA, Hantepe saldırısından yarım saat önce bölgedeydi ve baskın anında yani saat 01.16´da görüntü almaya başladı. Ankara Belbaşı Hava Kuvvetleri İstihbarat Komutanlığı´nda İHA görüntülerini izlemekle görevli Hava İstihbarat Çavuş M.G. de saldırıyı canlı olarak izledi. M.G. anı anına takip ettiği çatışmayı, İstihbarat Komutanlığı Erkan Başkanı Albay O.S.´ye haber verdi. Uyarı üzerine İHA takip odasına gelerek kendi gözleriyle çatışmayı izleyen Albay O.S., daha sonra buradan ayrıldı. Soruşturma dosyasında, albayın bundan sonra ne tür bir işlem yaptığına ilişkin bir bilgi yer almadı.

2´NCİ HERON SKANDALI: HANTEPE OLAYI NEDİR?

Terör örgütü PKK, 20 Temmuz 2010´da Çukurca ilçesine bağlı Hantepe mevkiinde bulunan birliğe saldırdı. Hantepe Üs Bölgesi´ne 20 Temmuz´da terör örgütü PKK tarafından düzenlenen kanlı baskının görüntüleri başta Genelkurmay olmak üzere karargahlardan canlı şekilde izlendi. Görüntülerde, PKK´lıların Hantepe´ye sızma girişimleri çok önceden tespit edilip tüm koordinatlar 30 aynı askeri birime canlı olarak aktarıldı ancak, bu alarm durumuna karşı kimse harekete geçmedi. Ardından karakola yapılan baskın yine canlı olarak karargahlara iletildi. Görüntülerde PKK´lıların, askerlere attığı bombalar büyük gürültüyle patlıyor. Ardından kaçışan askerler, pusudaki PKK´lılarca kurşun yağmuruna tutuluyor ve tek tek şehit ediliyor. Şehit yakınlarından birinin TV´de olayla ilgili düşüncelerini aktarırken ´Evlatlarımız hayvanlar gibi avlandı´ demeye çalışırken son anda kendisini tutarak cümleyi tamamlayamadığı (onların affına sığınarak bu cümleyi tamamen verdik) bu skandal Taraf gazetesince 2 Ağustos 2010 tarihinde gündeme getirildi ve 2´nci heron skandalı olarak kamuoyuna yansıdı.

TARAF DUYURDU, GENELKURMAY SUSTU, BAKAN YALANLADI

Her iki saldırıyla ilgili önceden istihbarat alındığı ve teröristlerin bölgeye sızma girişimlerinin insansız hava araçları olan İHA´lar tarafından tespit edildiği öne sürüldü. Taraf gazetesi her iki olaya ilişkin İHA görüntülerini yayımladı. Hantepe baskınının ise 30 farklı birim tarafından canlı canlı izlendiğini yazdı. Genelkurmay ise susmayı tercih etti. Dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise iddiaları yalanlamış ve İHA görüntülerinin başka yere ait olduğunu savunmuştu. Ardından da Genelkurmay, Hantepe saldırısına ilişkin açıklama yapmak zorunda kaldı. Olay anında İHA´nın 40 kilometre mesafeden bölgeye gönderildiğini, saat 02.15´te görüntü aktarmaya başladığını duyurdu.

PKK SALDIRDI ÖLDÜRDÜ SUSTULAR, MEDYA HABER YAPTI ÖFKELENDİLER

Askeri savcılık İHA görüntülerini sızdıranın peşine düştü. Askeri Savcı Emin Hakan Özbek tarafından yürütülen soruşturmada 28 subay ve astsubayın ifadesi alındı. Ayrıca bu 28 askerin ev ve işyerlerinde aramalar yapıldı. 6 Eylül 2010 tarihinde ´kovuşturmaya yer olmadığına´ karar verildi.Askeri Savcı Emin Hakan Özbek tarafından hazırlanan ´takipsizlik´ kararında Hantepe baskınıyla ilgili ilginç detaylar yer aldı. 22 Mart 2010 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren Gözcü-1 İHA´ların, Hantepe saldırısından yarım saat önce bölgede olduğu aktarılıyor. Buna göre, Ankara Belbaşı Hava Kuvvetleri İstihbarat Komutanlığı´nda İHA görüntülerini izlemekle görevli Hava İstihbarat Çavuş M.G. de saldırıyı canlı olarak izledi. Saldırı anında Gözcü-1 isimli İHA´ya ait saat 01.16 ile 05.43 arasında 4 saat 27 dakikalık tek bir görüntü olduğu tespit edildi. Bu ise 01.45´te başlayan saldırının öncesine ait görüntüler bulunduğunu ortaya koydu.Saldırı anını izleyen askeri personelin, ilgili komutanlarını uyardığı da takipsizlik kararında anlatıldı. Buna göre, M.G. canlı olarak izlediği Gözcü-1 İHA´ya ait görüntülerde saat 02.00´de patlama tespit etmesi üzerine durumu İstihbarat Komutanlığı Erkan Başkanı Albay O.S.´ye bildirdi. O.S. de uyarı üzerine İHA takip odasına gelerek kendi gözleriyle çatışma anını izleyerek odadan ayrıldı. Albay O.S.´nin daha sonra ne yaptığı karar evrakında yer almadı.

TSK, Heronların bölgede olduğunu kabul etmemişti Genelkurmay Başkanlığı, 21 Ağustos 2010´da yaptığı yazılı açıklamada, insansız hava aracının olay anında 40 kilometre uzakta başka bir bölge üzerinde olduğu bilgisini vermişti. Terör örgütünün Doçka kullandığının belirtildiği açıklamada, çetin arazi şartlarına rağmen Hantepe bölgesindeki hakim mevzilere bunların nasıl yerleştirildiği ve olay bittikten sonra bölgede yarım saat dinlenen teröristlere neden müdahale edilmediği cevaplanmamıştı. ( Zaman)

1´NCİ HERON SKANDALI: DÜŞÜRÜN ŞU HERONLARI PKK´LILAR VURULUYOR

Hantepe faciası kamuoyunda ´2´nci Heron Skandalı´ olarak nitelendirildi. 1´nci Heron skandalı olarak nitelendirilen olay ise 2007 yılında yaşanmıştı. Hantepe faciasından 5 gün önce 15 Temmuz 2010 tarihli Bugün gazetesinde bir iddia gündeme geldi. MİT tarafından 2007 yılında tespit edilen telefon görüşmelerinde, PKK´lı teröristlerle irtibatlı havacı bir subayın görüştüğü üst rütbeli bir subaya ´kendi adamlarımız´ dediği teröristlere çok zayiat verdirdiği gerekçesiyle Heronlar´ın düşürülmesini ya da koordinatlarının değiştirilmesini istediği şeklinde şok ifadeler yer alıyordu. Türkiye´yi şok eden bu olayın ortaya çıkması üzerine isimleri tespit edilen iki subaya 2007´de soruşturma açıldığı, ancak soruşturmayı yürütmekle görevli askeri savcı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok´un, tıpkı Karargah Evleri soruşturmasında olduğu gibi ´ihanet soruşturmasını´ da kararttığı ve 2 yıldır soruşturmada hiçbir sonuç alınamadığı ortaya çıktı. Hala görevde olan subaylarla ilgili aynı birlikte görev yapan askeri personelden komutanlarına ´Bu hainlere tahammül etmeye devam ettikçe inancımız sarsılmakta´ diyerek şikayet mektupları yağdığı haberde belirtiliyordu.

SİVİL SAVCILIK KARAKOL BASKINLARINA SORUŞTURMA BAŞLATTI

PKK´lı teröristlere karşı sürdürülen mücadelede ihanetler yaşandığı peşpeşe yaşanan skandallarla ortaya çıktı. İhanetler, sadece bu iki heron skandalındakilerle sınırlı değildi. 21 Ekim 2007´de Hakkari Dağlıca´da, 3 Ekim 2008´de Hakkari Aktütün´de, 19 Haziran 2010´da Hakkari Gediktepe´de ve 20 Temmuz 2010´da da Hakkari Hantepe´de olmak üzere toplam 4 baskında 48 asker şehit oldu. Şehit ailelerinin suç duyurusu üzerine Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe karakol baskınlarına ilişkin soruşturma başlattı. Şüpheliler hakkında ´Silahlı terör örgütüne üye olmak ve yardım etmek´, ´Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak´, ´Kasten adam öldürmek´, ´Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi´, ´Görevi kötüye kullanma´ suçlamalarıyla soruşturma yürütülüyor.

İHANET EDEN SUBAYLAR ERGENEKON BAĞLANTILI

Bu olaylar Ergenekon kapsamında da incelemeye alındı. İstanbul´da Ergenekon savcısı Fikret Seçen tarafından yürütülen ve ´Fuhuş´ soruşturması olarak başlayan ancak daha sonra ´askeri casusluk ve şantaj´ soruşturmasına dönüşen soruşturma kapsamında iki subay arasında terör örgütü üyelerine zarar verdiği gerekçesiyle Heronların düşürülmesiyle ilgili ses kaydı da incelenmeye alındı. Söz konusu konuşmayı yaptığı öne sürülen askerlerle casusluk soruşturmasındaki şüpheliler arasında bağlantı olduğu ve bu konunun Savcı Fikret Seçen tarafından incelemeye alındığı belirtildi. ´Düşürün şu heronları PKK´lılar vuruluyor´ konuşmasını yapan subaylarla ilgili soruşturmayı yürüten askeri savcının Ergenekon tutuklusu Albay Zeki Üçok olduğu ortaya çıktı. Yine Üçok´un, tıpkı Ergenekon kapsamındaki Karargah Evleri soruşturmasında olduğu gibi ´ihanet soruşturmasını´ da kararttığı ve 2 yıldır soruşturmada hiçbir sonuç alınamadığı ortaya çıktı.

İŞTE ASKERİN SUSTUĞU, MEDYANIN ORTAYA ÇIKARDIĞI 48 ŞEHİT VERİLEN O DÖRT BASKIN

DAĞLICA - 21 Ekim 2007: Hakkari´nin Yüksekova İlçesi´ndeki Dağlıca Jandarma Taburu´na 21 Ekim 2007´de PKK´lılar tarafından baskın düzenlendi. Baskında 13 asker hayatını kaybetmiş, sekiz asker ise esir alınarak Kuzey Irak´taki PKK kamplarına götürülmüştü. Taraf, Dağlıca´ya baskın düzenleneceğinin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı istihbarat raporuyla, baskından dokuz gün önce Genelkurmay´a ve diğer tüm ilgili birimlere gizli bir raporla bildirildiğini ortaya çıkarmıştı. Daha sonra Dağlıca Tabur Komutanı Albay Onur Dirik´e ait ses kaydı YouTube´a düştü. Dirik, baskındaki ihmallerini kabul ederek, Genelkurmay´daki komutanlara ve günlüğünü okuduğu şehit bir üsteğmene ağır küfürler sarf diyordu.

AKTÜTÜN - 03 Ekim 2008: Hakkari´nin Şemdinli İlçesi´ndeki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu´na 3 Ekim 2008´de yapılan baskında 17 asker yaşamını yitirdi. Taraf, baskındaki ihmali, Genelkurmay Başkanlığı´nca dakika dakika tutulan ve anlık gelişmeleri gösteren ?Ceride? kayıtlarını yayımlayarak ortaya koydu. Baskından beş gün sonra hazırlanan 13 sayfalık raporda, PKK saldırısının naklen izlendiği anlaşıldı.

GEDİKTEPE - 19 Haziran 2010: Şemdinli´deki Tekeli Sınır Hudut Tabur Komutanlığı´na bağlı Gediktepe mevkiine 19 Haziran 2010´da yapılan baskında 11 asker hayatını kaybetti. Hantepe´deki ihmaller bu baskında da gündeme geldi. Baskın sonrası ?PKK´lıları çoban sandık? diyen Tümgeneral Gürbüz Kaya´yı, Emniyet´in saat ve gün vererek uyardığı ortaya çıkmıştı. Emniyet çektiği faksta ?Tekeli Taburu´na örgütün saldırı ihtimali çok yüksek. Bilginize arz ederim? denmişti. ?Geliyorum? diyen baskın, 30 saatlik bir sapmayla 19 Haziran 2010 günü saat 02:00´da gerçekleşti. Başka bir ihmal ise PKK´lıların saldırıdan 15 gün önce sınır girişinden itibaren insansız hava araçları Heronlar tarafından görüntülenmesiydi. İki saatlik görüntüler baskınından 15 gün önce çekilmişti. Heronlar, sınırdan sızan PKK´lıları en ince detaylarına kadar izlemişti. Bölgeye bir helikopter gitmiş, ancak ateş etmeden geri dönmüştü. Görüntüler, Genelkurmay Başkanlığı ile 30 ayrı birime de canlı olarak gönderilmişti.

HANTEPE - 20 Temmuz 2010: Hakkari´nin Çukurca İlçesi´ndeki Hantepe Askeri Üssü´ne 20 Temmuz 2010´da yapılan PKK baskınında yedi asker yaşamını yitirdi. Bu olayın ardından Taraf, baskında yaşanan ihmalleri 2 ağustosta ?Generaller askerlerin ölümünü seyretti? başlığıyla duyurdu. Taraf´a ulaşan görüntülere göre Heronlar, PKK saldırısından 20 dakika önce bölgeye gidiyor. Görüntülerde mevzilere yaklaşan PKK´lıların askerlerin üzerine attığı bombalar büyük gürültüyle patlıyor. Bu sırada kaçışan askerler, pusuya yatan PKK´lılar tarafından kurşun yağmuruna tutuluyor. Bütün bunları canlı izleyen komutanlar, bölgeye bir helikopter bile göndermiyor. Görüntüleri, Balyoz davasında hakkında yakalama emri çıkarılan Tuğgeneral Gürbüz Kaya´nın başında bulunduğu Hakkari 3. Taktik Tümen Komutanlığı´ndan da canlı izlendiği ortaya çıkmıştı.

KOŞANER: SINIR KARAKOLLARIMIZ HATALI, HANTEPE DE HATALI. HALİMİZ TAM BİR KEPAZELİK

23 Ağustos 2011 tarihinde internete şok bir ses kaydı düştü. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´e ait olduğu daha sonra bizzat kendisi tarafından da kabul edilen ses kaydında Koşaner, şok itiraflarda bulunuyordu. Koşaner ses kaydının birinci bölümünde, kurmaylarına mayınlardan İHA´lara kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yapıyordu: Her yere kontrolsüz mayın döşedik.. Emir komuta birliğini sağlayamıyoruz.. Çatışma anında tim komutanlarımız mevziye silahını bırakıp kaçıyor.. Eğitim zafiyeti nedeniyle terörist diye masum erimizi kendimiz vurduk.. Sınır karakollarımız hatalı yapılmış, Hantepe de hatalı. Halimiz tam bir kepazelik.. İHA (insansız hava aracı) skandalında, teşkilat yapımızın yanlış olduğu anlaşıldı.. Terörle mücadelede hiç kimsenin talimatına ihtiyacımız yok.. Operasyonlarda artık son bir yıldır mantıklı iş yapmaya karar verdik.. Artık her şeyi yasal zemine oturtmak zorundayız. Herkesin gözü üzerimizde.. Elimizdeki teknik imkanları kullanamıyoruz, eğitim ve tatbikatımız zayıf.. şeklinde 10 madde halinde özetlenebilecek açıklamalarında Koşaner, Hantepe olayını şu şekilde anlatıyordu:

Arkadaşlar bir üssü bir tepeyi bir kritik araziyi korurken esas mevzi kazıp gömülmektir. Tabi kayalık sert yerlerdeyiz ve tabi kazıp gömülmek mümkün olmuyor çoğu zaman. Ne yapıyoruz o zaman? Kum torbası bol. Kum torbasını üst üste koya koya kulübemsi hani karakolların etrafında nöbet kulübesi gibi böyle kulübeler meydana getiriyoruz. Bir de delik açıyoruz önünde burdan gelecekler bakıcaz diye. Böyle bir koca hedef oluyor. Arkadaşlar karanlıkta gece görüş aleti olmasa bile ben rpg7 ile 200 metreden onu tak diye vururum. Bak bu yaşımda vururum. İsterseniz deneyelim. Böyle kulübe yapıyorsunuz ona mevzi diyor bazıları. Mevziye girdik deyince o kulübenin içine giriyorlar. Ondan sonra ilk rokette orası vuruluyor. Öyle oldu değil mi hantepede. Üsteğmenimiz de orda gitti. Koşuştular hepsi peşinden mevziye giriyoruz diye. Ondan sonra roket de oraya geldi. Hedef orası o mevzi değil ki. Öyle mevzi mi olur. Nerede görülmüş şey? Bu uygulamayı varsa hala lütfen kaldırın. Bize ne lazım. Bize ateş mevzii lazım. Çatışmaya gireceğimiz için. Ateş mevzii lazım. İşte hantepede ihanın görüntüsünde bile belli. Koştular içine girdiler değil mi? Seyreden var mı? Vardır herhalde. Adam da geldi el bombasını üzerlerine atıyor. Şey atar gibi. Tam bir kepazelik halimiz. Neden işte lider yok ortalıkta. Lider yok. Bu hale geldik. Bakın bunları söylememe gerek bile yok. Hepimiz askeriz bunun için komutanız yaa... Çok zayıfız bu konuda.

PKK´LILARA VE ONLARA YARDIM EDEN HAİNLERE SUS, PLANLARI SIZDIRANLARA KIYIM YAP!

Heron skandalı Türkiye´yi sarsarken, internete şok bir ses kaydı daha düşmüştü. Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekat Şube Müdürü Albay Ünal Atabay´a ait olduğu iddia edilen ses kaydında Albay Atabay, ´Heronların her gördüğü teröriste müdahale etmediği, bunun normal olduğu, istihbaratın olgunlaştırılması amacıyla böyle beklenildiği´ gibi ilk planda makul görünen açıklamaları iddialı ifadelerle yapıyordu. Ancak Albay Atabay, kamuoyunu şok eden ´Çok PKK´lı vuruluyor heronları düşürün´ ses kaydında ya da Hantepe baskını olayında olduğu gibi askerlerimizin şehit edilişlerinin niçin 30 dakika boyunca naklen izlendiğine, bunun istihbaratın olgunlaştırılmasıyla ne alakasının olduğuna dair herhangi bir izah getirmiyordu.

Albay Atabay ses kaydında ayrıca, Ergenekon örgütünün ´İrtica ile Mücadele Eylem Planı´na dair de şok açıklamalarda bulunuyordu. Albay Dursun Çiçek´e ait ıslak imzalı ´İrtica ile Mücadele Planı´ ya da diğer adıyla ´AKP ve Gülen´i Bitirme Planı´nın Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri Komutanlıklarınca müştereken hazırlandığını belirten Albay Atabay, planın hazırlanmasıyla ilgili ayrıntılar da veriyordu. Planın basında yayınlanmasına tepki gösteren Albay Atabay, korkunç bir öneride bulunuyor. Planın sızmasına yardımcı olanlara karşı Genelkurmay bünyesinde gizli hücreler kurarak kıyım uygulanmasını tavsiye eden Albay Atabay, bunun cinayet mi, intihar süsü verilen öldürme mi, trafik uçak veya benzer kazalarda ölümün sağlanması mı veya o şahısların kayıplara karıştırılarak yok edilmesi mi olduğunu belirtmiyor.

İŞTE O ŞOK SES KAYDI

Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekat Şube Müdürü Albay Ünal Atabay´a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, 7 askerimizin şehit edildiği Hantepe baskınına Heron görüntülerine rağmen müdahale edilmediği konusunda ?Heronların her gördüğü teröriste müdahale etmediğini? söylüyor ve bunun gayet normal olduğunu savunuyor. İşte ses kaydının dökümü:

İnsansız hava araçları her görüntüye müdahale eder mi?

?Yeni bir konu daha var. İnsansız hava aracının görüntülerine müdahale edilmemiş. Kardeşim ne salatalık şey ulan. Yani her istihbarata, her görüntüye müdahale edilmez ki. Anlık müdahale. O bir istihbaratın olgunlaştırılmasıdır. O çarka girer o. İstihbarat çarkına girer. Her olaya tepki gösterilmez. İstihbarat değerlendirmemiz onun üzerine kuruludur. O bir yani görüntü alınır çarka girer. Çark içerisinden, ona müdahale edilip edilmeyeceğine karar verilir. 8-10 terörist görüntüsü bizim için sadece bir veridir. Müdahale edilmez ki! Şimdi orada senin gördüm dediğin 8-10 tane terörist gördün, vay niye müdahale etmedin. Yooo. Müdahale edilecek diye bir şey yok. Edilmez zaten. Her olaya edilmez. Her istihbarat. İstihbarat çarkına giren bir veridir. Ben 10 dakika da çok güzel anlatırım. Herkese anlatırım bunu. Anlatmayınca da bu sefer ne oluyor. Onun yayınladığı psikolojik etki altında kalıyor bizimkiler.?

Çiçek eylem planı ortak yapıldı

Ses kaydında Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekat Şube Müdürü Albay Ünal Atabay olduğu iddia edilen kişi, Çiçek Eylem Planı´yla ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. Kayıttaki kişi, Çiçek Eylem Planı´nın Genelkurmay ile Kara Kuvvetleri´nin ortak görüşüyle hazırlandığını anlatıyor: ?Ben kuvvetteyken, o Genelkurmay ile kuvvetler arası sürekli görüş alışverişi yapıla yapıla hazırlanan bir plan. Bende biliyorum onu. Bende o plan üzerinde, ucundan kenarından çalıştım. Yani onun içerisindeki görüşlerden bir kısmı da benim görüşlerimdir yani. Fazla fazla şeyler vardır. Bilgi destek ile beraber çalışıyorduk. Taslağı bende okudum o zaman (2007) Bilgi destek şubesi bizim Kara Kuvvetleri´nde bizim dairedeydi. Beraber çalışıyorduk iç güvenlikle bilgi destek şubesi. Tabii o eylem planı ben ordayken de, geldi okudum ben onu. Biliyorum ben onu. O zaman hazırlandı. Okudum. Sonradan o tadilat falan, sürekli güncelleniyor tabii o şeyden filan. O ilk taslağı geldiğinde okudum ben onu. Biliyorum yani. O günden sonra. O bizim o dönemde işte (2007).

Sızmaları önlemek için özel hücreler kurulsun, kıyım yapılsın

Aynen taslak maslak yayınlanmış demek ki. Şimdi tabii genelkurmaydaki suretinden sızdırılıyor olay tabii. Genel kurmay karargahından çıkıyor yani olay. Taraf gazetesinde yayınlanıyor. Eee şimdi subaylardan, denizcisi, havacısı hiç fark etmez. Kişi bazında çalışma yapacaksın. Genelkurmayda. Bir hücre kuracaksın. Bu çok güzel çalışılır yani. Beş katta. Hücre kuracaksın. Kişiler üzerine çalışma yapacaksın. Aynısını kara kuvvetleri karargahında da yapacaksın. Yapılacak tek iş var : Taraf ve ona bilgi verenlere kıyım yapacaksın. Taraf´a kim veriyor. Ee ona veren adam o yolun yolcusudur. O´na nasıl veriyor. Orda ne arıyor o adam? Yani gibi. Kendi kendimizi de sorgulamamız lazım. Taraf adı da oradan geliyor zaten. Tek yapılacak iş. Kıyım. Kıyım yapacaksın. Kıyımda ... oynatan adamların hepsini kıyacaksın kardeşim. Şimdi bu hale düşecek miydi silahlı kuvvetler. Yani bu çok tehlikeli bir şey. Bizim Genelkurmay hala ne duruyor bilmiyorum? Burda hala Genelkurmay´ın bu şekilde duruyor olması bile yani askeri savcılık soruşturma yapıyor. Askeri savcılığın soruşturma yapması çözüm mü? Sen idari olarak hazırlık yapacaksın. Hukuki durum ayrı.? (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

ASKERİ SAVCI KONUŞTU: GÖREVİ İHMAL SORUŞTURMASI AÇILMALIYDI

30 Kasım 2011 - 6 askerin şehit düştüğü Hantepe baskınında ´İHA görüntülerini kimin sızdırdığını´ soruşturmakla görevlendirilen emekli askerî savcı Emin Hakan Özbek, Zaman´a konuştu. Asıl, görevi kötüye kullanma, ihmal ve bilgi sızdırma soruşturması açılmalıydı. diyen Özbek, olayla ilgili sorumluluğun kimde olduğu sorusuna da net cevap verdi: Görüntüleri canlı izleyen ve olaya müdahale yetkisi olan 7 farklı merkezde.20 Temmuz 2010´da 6 Mehmetçiğin şehit edildiği Hantepe baskınıyla ilgili yeni bilgiler gündeme geliyor. ´İnsansız hava Aaracı (İHA) görüntülerini kim sızdırdı?´ soruşturmasında ´takipsizlik´ kararı veren askerî savcılık, ´baskının ilgili birliklerde canlı olarak izlendiği´ tespitinde bulunmuştu. Söz konusu soruşturmayı yürüten eski askerî savcı emekli Albay Emin Hakan Özbek, konunun detaylarını Zaman´a anlattı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı´nın eski askerî savcısı Özbek, Hantepe baskınındaki ihmalleri soruşturma yetkisinin Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Savcılığı´nda olduğunu söyledi. Özbek´e göre saldırı ile ilgili ´görevi kötüye kullanma´, ´ihmal´ ve ´bilgi sızdırma´ soruşturması açılması gerekiyordu. Bu soruşturmanın açılıp açılmadığı konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmadığını ifade eden Özbek, o dönemde soruşturmayı bu noktada genişletecek yetkisinin bulunmadığına dikkat çekti. Soruşturmayı tamamlayınca dosyayı yetkisizlikle Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Savcılığı´na gönderdiğini anlatan Özbek, İhmal, görevi kötüye kullanma ve bilgi sızdırma ile ilgili soruşturma yürütecek bu komutanlıktı. dedi. Emekli askerî savcı, olayda asıl sorumluluğun ise İHA görüntülerini canlı izleyen ve olaya müdahale yetkisi olanların 7 farklı merkezde bulunduğuna işaret etti.

Terör örgütü, 20 Temmuz 2010´da Hakkâri´nin Çukurca ilçesine bağlı Hantepe mevkiinde bulunan birliğe saldırdı. Çatışmada 6 asker şehit oldu. Saldırıyla ilgili önceden istihbarat alındığı ve teröristlerin bölgeye sızma girişimlerinin İHA´lar tarafından tespit edildiği halde müdahale edilemediği iddiaları günlerce tartışıldı. Kamuoyuna yansıyan İHA görüntüleri de iddiayı doğrular nitelikteydi. Taraf´ın haberine göre, saldırı anı canlı olarak 30 farklı birim tarafından izlenmiş ancak müdahalede geç kalınmıştı. İhmallerle ilgili yetkililerden açıklama beklenirken Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 4 Ağustos 2010 tarihinde 2010/1376-389 sayılı soruşturma emri ile ´Gizli kalması gereken İHA görüntülerini basına kim sızdırdı?´ soruşturması başlatıldı. Dosya Albay Emin Hakan Özbek´e teslim edildi. Söz konusu soruşturma kapsamında onlarca personel sorgulandı ancak hiçbir neticeye ulaşılamadı.

İşte o soruşturmayı yürüten Emin Hakan Özbek, Zaman´a önemli açıklamalarda bulundu. İşte Özbek´in dilinden, yürütülen soruşturmanın ayrıntıları: 6 askerin şehit olduğu Hantepe saldırısına ilişkin basında yer alan İHA görüntülerinin ardından ´Bilgi güvenliği kapsamında kontrollü ve gizli kalması gereken 3 Haziran 2010 (Gediktepe baskını) ve 19 Temmuz 2010 (Hantepe baskını) tarihlerine ait Gözcü-1 İHA´ya ait görüntülerin sızdırılması ve basında yer alması´ olayı hakkında savcılığımızca 4 Ağustos 2010´da soruşturma başlatıldı. Ben Hava Kuvvetleri askerî savcısı olarak sadece Ankara sınırları içerisindeki hava birliklerinde görev yapan personel hakkında soruşturma yürütebilirim. Özel yetkili savcılar gibi bir yetkimiz yok. Her komutanlığın bünyesinde bir askerî savcılık bulunmaktadır. Ankara sınırları içerisinde bulunan Hava Kuvvetleri İstihbarat Komutanlığı (İHA görüntülerini izleyen komutanlık) benim sorumluluk alanımda olduğu için burada görev yapan personel hakkında soruşturma başlattım. Yaklaşık bir ay süren soruşturma kapsamında ilk olarak İHA görüntülerini adli emanete aldırdım. Ardından 28 subay ve astsubayı sorguya aldım. Askerî personelin ev ve işyerlerinde aramalar yaptık. Personelin kullandığı tüm bilgisayarlar uzman kişiler tarafından tarandı. Sonuç olarak yapılan soruşturmada İstihbarat Komutanlığı´nda görev yapan personelin İHA görüntülerini basına sızdırmadığı ortaya çıktı. Ardından dosyayı kamuoyuna yansıyan ihmal iddialarını soruşturmakla görevli olan Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı askerî savcılığına gönderdim.

ÜZERİNE GİDİLMESİ GEREKEN BİR OLAY

Emin Hakan Özbek, Hantepe baskınındaki ihmallerin sonuna kadar üzerine gidilmesi gerektiğine inandığını söylüyor. Özbek´in askerî savcıların yetkileriyle ilgili söyledikleri de dikkate değer. Neden ihmal iddialarıyla ilgili soruşturma açılmadı? sorusuna şu cevabı veriyor: Kamuoyu, neden ihmal iddialarıyla askerî savcılar soruşturma açmıyor, diyor. Maalesef mevcut yasalar gereği biz askerî savcılar, sivil savcılar gibi resen (kendiliğinden) soruşturma başlatamıyoruz. Komutanlık izni veya emri olmadan askerî savcılar sadece intihar, adam öldürme gibi ağır cezalık ve gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde soruşturma açabiliyoruz. Eğer resen soruşturma açma yetkim olsaydı Hantepe olayı ile ilgili soruşturma başlatır ve yetkisizlikle dosyayı ilgili makamlara gönderirdim. İstihbarat komutanlığında İHA görüntülerini izleyen personel, teröristleri ilk önce kaçakçılık yapan köylüler zannetmiş. Ardından patlamalar görünce konu bir üst komutanlığa aktarılmış. Bu konuda asıl sorumluluk İHA görüntülerini canlı izleyen ve olaya müdahale yetkisi olan 7 farklı merkezdedir. 2. Ordu Komutanlığı, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri ve 7. Kolordu Komutanlığı, söz konusu ihmal iddiaları üzerine soruşturma yürütecek kurumlardır. Bu konuda komutanlıklar tarafından bir soruşturma yürütülüp yürütülmediği konusunda bir bilgim yok. Eğer bir soruşturma varsa bunun kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Askerî yasalarda yapılacak bir düzenleme savcıların hiçbir komutanlığa bağlı kalmadan soruşturma açması durumunda, kamuoyunun cevap bekleyen ihmal iddialarının gün yüzüne çıkacağına inanıyorum. ( Zaman)

(26 Kasım 2011), son güncel.: (30 Kasım 2011)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Genelkurmay´dan dev operasyon, ama skandala değil sızdıranlara

Flaş!!! Sivil savcılıktan karakol baskınlarına soruşturma

Hantepe skandalıyla ilgili tüm manşetlerimiz

Heron ihaneti manşetlerimiz

Hantepe´de bu kadar çarpışmadılar

Koşaner´in ses kaydı 1. bölüm: TSK´da yönetim zafiyeti

Koşaner´in ses kaydı 2. bölüm: Balyoz ve benzer konularda eleştiriler

ŞOK ses kaydı: Islak imzalı plan ortak.. Sızdıranlara kıyım yapılsın

Albay Atabay´ın Hantepe ses kaydını indirmek veya dinlemek için tıklayın (Hotfile -3.04MB)

Islak İmzalı ´AKP ve Gülen´i Bitirme Planı´ manşetlerimiz

Ses kayıtları, parmak izi ve ıslak imza gibi doğrulanabilir mi?

Ergenekon soruşturma sürecinde gündeme gelen ses kayıtları

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3929    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.674.401