Tam
EskidenYeniye
 

Askeri savcı kozmik odaya giremedi

Savcı Hüseyin Ayar´ın hazırladığı 3. Balyoz iddianamesinin ek delil dosyasına, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner´in ses kayıtları da girdi. Klasörlerde yer alan bilgilere göre 1. Ordu Askeri Başsavcısı Bülent Münger, Balyoz darbe planına ilişkin haberler gazetelerde yer aldıktan sonra soruşturma başlatmış, ancak kozmik odaya girme talebi kabul edilmemiş.

Önceki haber title=Sonraki haber

Askeri savcı kozmik odaya giremedi

Savcı Hüseyin Ayar´ın hazırladığı 3. Balyoz iddianamesinin ek delil dosyasına, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner´in ses kayıtları da girdi. Klasörlerde yer alan bilgilere göre 1. Ordu Askeri Başsavcısı Bülent Münger, Balyoz darbe planına ilişkin haberler gazetelerde yer aldıktan sonra soruşturma başlatmış, ancak kozmik odaya girme talebi kabul edilmemiş.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 3. Balyoz iddianamesinin ek klasörleri mahkeme tarafından avukatlara verildi. 73 klasörden oluşan ek delil klasörlerinde eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´in ses kayıtları, deliller arasında yer aldı. 1. Ordu Komutanlığı´nda yapılan darbe seminerinde gösterilen power point sunumlar da klasörlere girdi. Mahkeme tarafından kabul edilen özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar´ın hazırladığı 3. Balyoz iddianamesinde, Koramiral Deniz Cora, korgeneraller Korcan Pulatsü, Ziya Güler, Rıdvan Ulugüler ve Abdullah Can Erenoğlu, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, emekli Korgeneral Rasim Arslan, HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman´ın da aralarında bulunduğu 64´ü tutuklu 143 şüpheli bulunuyor.

3. Balyoz iddianamesi ek klasörlerinde, 1. Ordu Askeri Başsavcısı Bülent Münger´in savcılıktaki sorgusu da yer aldı. Balyoz darbe planına ilişkin haberler gazetelerde yer aldıktan sonra soruşturma başlattıklarını anlatan Münger, kozmik odaya girmek istediklerini ancak 1. Ordu Komutanlığı´nın buna izin vermediğini kaydetti. Münger, 1. Ordu Komutanlığı´ndaki plan semineri ile ilgili ilk iş olarak odaya girip bu belgeleri araştırma istedik. Bununla ilgili 1. Ordu´ya yazı yazdık. 1. Ordu Komutanlığı, mahkemenin kararına itiraz etti. İtiraz Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi´ne gitti. Ve o mahkeme itirazı kabul etti. Bu nedenle kozmik odada arama yapamadık. dedi. Balyoz darbe planına ilişkin soruşturmayı kendisinin tamamladığını kaydeden Münger, görevlerinin darbe planlarının yapılıp yapılamadığının belirlenmesi olduğunu dile getirdi. Münger, soruşturma sonunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdiklerini ifade etti.

Balyozcular, tersanede çalışan muhbirlerine sözleşme imzalatmış

Camilerin bombalanması ve AK Parti hükümetini güç kullanarak devirmeyi öngören ´Balyoz darbe planı´ 3. iddianamesinin ek klasörlerinde darbecilerin tersanede çalışan haber alma elemanlarına sözleşme imzalattığı bilgisi yer alıyor. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nin kabul ettiği 3. iddianamenin ek klasörlerinde yer alan ikinci DVD içindeki 23. klasörde, Balyozcuların kullandığı haber alma elemanlarına imzalattığı ´Özel haber elemanı söz verme belgesi´ dikkat çekiyor. Belgenin içeriğinde ´Türkiye Cumhuriyeti´nin Anayasa ile belirlenmiş rejiminin, ülkesinin ve milletinin varlığına refah ve güvenliğine yönelik aleyhte haberler ile iç ve dış tehdit unsurlarına ve bu unsurların faaliyet ve eylemlerine dair haberleri toplayıp Donanma Komutanlığı´na vereceğimi ...kabul ve taahhüt ederim. şeklinde ifadeler yer alıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü´nde 6.12.2010´da yapılan aramalarda ele geçirilen ´Hab. Elemanı´ isimli belgede, istihbarat faaliyetlerinde kullanılacak kişilerin kimlik bilgileri ile dış bağlantılarına yer veriliyor. Belgelerde, Gölcük Tersanesi´nde işçi olarak çalışan T. V. A. ile çalışmayan G. Ç.´nin haber elemanı olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Bu kişilerin nüfus cüzdanı, ehliyet ve işçi kimliklerinin fotokopileri de elde edilen dokümanlar arasında.

1. Ordu Kozmik Odası´ndaki belgelerle Donanma Üssü´ndekiler aynı çıktı

Selimiye Kışlası 1. Ordu Komutanlığı Kozmik Odası´ndaki Balyoz darbe planı belgeleri ile Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü´nde ele geçen belgelerin birbiri ile aynı olduğu ortaya çıktı. Savcı Hüseyin Ayar, 3. Balyoz iddianamesi ek delil klasörü 5. DVD 61 numaralı klasör içindeki şüpheli Osman Başıbüyük´ün tespit tutanağında bu benzerliğe dikkat çekti. Tutanakta, dönemin Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral İbrahim Fırtına adına imza açılmış ´Oraj Planı´ isimli belgenin Gölcük Donanma Komutanlığı´ndaki belgelerle benzerliği şu ifadelerle anlatıldı: Bu belgenin, 2010/185 sayılı iddianame ve eklerinde yer alan (17) numaralı CD´de ´Oraj Hava Harekat Planı´ isimli klasör içerisinde bulunan Oraj Planı.doc isimli belgeyle birebir aynı olduğu görülmüştür.

Yine savcılığın aynı tespit tutanağında Hava Muhabere Kurmay Albay Plan Harekat Şube Müdürü Y. Ziya Toker ismine imzaya açılmış ´Ek 1 Lahika-4.doc.´ isimli belgenin Gölcük´te parke altında çıkan belgelerle benzerliği de şöyle ortaya kondu: Bu belgenin, 2010/185 sayılı iddianame ve eklerinde yer alan (17) numaralı CD´de ´Oraj Hava Harekat Planı´ isimli klasör içerisinde bulunan Ek 1 Lahika-4.doc isimli belgeyle birebir aynı olduğu görülmüştür.

Kız yurdunda gizli kameralı kayıt

Üçüncü Balyoz iddianamesinin ek klasörlerinde Gölcük´te görevli subay ve astsubaylara yönelik fişleme çalışmasına ait gizli yapılmış fotoğraf ve kamera çekimlerine ait görüntüler de yer aldı. Ek klasörlerdeki 1 No´lu DVD´de yer alan ve Balyoz tutuklusu Binbaşı Kemalettin Yakar´ın bilgisayarından ele geçirilen ´çok gizli´ niteliği taşıyan belgelerde, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin evlerinin gizli kamera taşıyan ajanlarca görüntülendiği görülüyor. Çeşitli rütbelerdeki Deniz Kuvvetleri personeli ailelerinin teftiş edildiği, bazı personelin ´eşi tesettürlü, kendisi ve ailesi aşırı dinci görüşleri benimseyen kişiler olarak tanınıyor´ şeklinde bilgi fişi hazırlandığı belirtiliyor.

Yine Değirmendere Kız Yurdu´na ve Kız Meslek Lisesi´ne gönderilen ajanların buralarda kızların fotoğraflarını gizlice çektiği anlaşılıyor. Ajanların söz konusu ailelerle ve kızlarla görüşmesi esnasında, fotoğrafların çok yakından çekilmesine rağmen kameranın fark edilmediği ifade ediliyor. Gölcük Donanma Komutanlığı´na yapılan baskında, üzerine kamera monte edilmiş şekilde anahtarlık, çanta ve kalem gibi birçok malzeme ele geçirilmişti. ( Zaman)

(08 Aralık 2011, 09:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

1. Balyoz iddianamesinde ara

2. Balyoz iddianamesinde ara

3. Balyoz iddianamesinde ara

Donanma´da 10 çuval belge manşetlerimiz

Flaş!!! Donanma´da arama: 10 çuval belge

Balyoz Planı manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

Askerlerin Ergenekon ve diğer soruşturmalara müdahalesi

G.kurmay´da hangi soruşturma sonuçlandı ki?

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3974    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.921.537