Tam
EskidenYeniye
 

Askeri savcı kozmik odaya giremedi

Savcı Hüseyin Ayar´ın hazırladığı 3. Balyoz iddianamesinin ek delil dosyasına, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner´in ses kayıtları da girdi. Klasörlerde yer alan bilgilere göre 1. Ordu Askeri Başsavcısı Bülent Münger, Balyoz darbe planına ilişkin haberler gazetelerde yer aldıktan sonra soruşturma başlatmış, ancak kozmik odaya girme talebi kabul edilmemiş.

Önceki haber title=Sonraki haber

Askeri savcı kozmik odaya giremedi

Savcı Hüseyin Ayar´ın hazırladığı 3. Balyoz iddianamesinin ek delil dosyasına, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner´in ses kayıtları da girdi. Klasörlerde yer alan bilgilere göre 1. Ordu Askeri Başsavcısı Bülent Münger, Balyoz darbe planına ilişkin haberler gazetelerde yer aldıktan sonra soruşturma başlatmış, ancak kozmik odaya girme talebi kabul edilmemiş.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 3. Balyoz iddianamesinin ek klasörleri mahkeme tarafından avukatlara verildi. 73 klasörden oluşan ek delil klasörlerinde eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner´in ses kayıtları, deliller arasında yer aldı. 1. Ordu Komutanlığı´nda yapılan darbe seminerinde gösterilen power point sunumlar da klasörlere girdi. Mahkeme tarafından kabul edilen özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar´ın hazırladığı 3. Balyoz iddianamesinde, Koramiral Deniz Cora, korgeneraller Korcan Pulatsü, Ziya Güler, Rıdvan Ulugüler ve Abdullah Can Erenoğlu, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, emekli Korgeneral Rasim Arslan, HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman´ın da aralarında bulunduğu 64´ü tutuklu 143 şüpheli bulunuyor.

3. Balyoz iddianamesi ek klasörlerinde, 1. Ordu Askeri Başsavcısı Bülent Münger´in savcılıktaki sorgusu da yer aldı. Balyoz darbe planına ilişkin haberler gazetelerde yer aldıktan sonra soruşturma başlattıklarını anlatan Münger, kozmik odaya girmek istediklerini ancak 1. Ordu Komutanlığı´nın buna izin vermediğini kaydetti. Münger, 1. Ordu Komutanlığı´ndaki plan semineri ile ilgili ilk iş olarak odaya girip bu belgeleri araştırma istedik. Bununla ilgili 1. Ordu´ya yazı yazdık. 1. Ordu Komutanlığı, mahkemenin kararına itiraz etti. İtiraz Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi´ne gitti. Ve o mahkeme itirazı kabul etti. Bu nedenle kozmik odada arama yapamadık. dedi. Balyoz darbe planına ilişkin soruşturmayı kendisinin tamamladığını kaydeden Münger, görevlerinin darbe planlarının yapılıp yapılamadığının belirlenmesi olduğunu dile getirdi. Münger, soruşturma sonunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdiklerini ifade etti.

Balyozcular, tersanede çalışan muhbirlerine sözleşme imzalatmış

Camilerin bombalanması ve AK Parti hükümetini güç kullanarak devirmeyi öngören ´Balyoz darbe planı´ 3. iddianamesinin ek klasörlerinde darbecilerin tersanede çalışan haber alma elemanlarına sözleşme imzalattığı bilgisi yer alıyor. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nin kabul ettiği 3. iddianamenin ek klasörlerinde yer alan ikinci DVD içindeki 23. klasörde, Balyozcuların kullandığı haber alma elemanlarına imzalattığı ´Özel haber elemanı söz verme belgesi´ dikkat çekiyor. Belgenin içeriğinde ´Türkiye Cumhuriyeti´nin Anayasa ile belirlenmiş rejiminin, ülkesinin ve milletinin varlığına refah ve güvenliğine yönelik aleyhte haberler ile iç ve dış tehdit unsurlarına ve bu unsurların faaliyet ve eylemlerine dair haberleri toplayıp Donanma Komutanlığı´na vereceğimi ...kabul ve taahhüt ederim. şeklinde ifadeler yer alıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü´nde 6.12.2010´da yapılan aramalarda ele geçirilen ´Hab. Elemanı´ isimli belgede, istihbarat faaliyetlerinde kullanılacak kişilerin kimlik bilgileri ile dış bağlantılarına yer veriliyor. Belgelerde, Gölcük Tersanesi´nde işçi olarak çalışan T. V. A. ile çalışmayan G. Ç.´nin haber elemanı olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Bu kişilerin nüfus cüzdanı, ehliyet ve işçi kimliklerinin fotokopileri de elde edilen dokümanlar arasında.

1. Ordu Kozmik Odası´ndaki belgelerle Donanma Üssü´ndekiler aynı çıktı

Selimiye Kışlası 1. Ordu Komutanlığı Kozmik Odası´ndaki Balyoz darbe planı belgeleri ile Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü´nde ele geçen belgelerin birbiri ile aynı olduğu ortaya çıktı. Savcı Hüseyin Ayar, 3. Balyoz iddianamesi ek delil klasörü 5. DVD 61 numaralı klasör içindeki şüpheli Osman Başıbüyük´ün tespit tutanağında bu benzerliğe dikkat çekti. Tutanakta, dönemin Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral İbrahim Fırtına adına imza açılmış ´Oraj Planı´ isimli belgenin Gölcük Donanma Komutanlığı´ndaki belgelerle benzerliği şu ifadelerle anlatıldı: Bu belgenin, 2010/185 sayılı iddianame ve eklerinde yer alan (17) numaralı CD´de ´Oraj Hava Harekat Planı´ isimli klasör içerisinde bulunan Oraj Planı.doc isimli belgeyle birebir aynı olduğu görülmüştür.

Yine savcılığın aynı tespit tutanağında Hava Muhabere Kurmay Albay Plan Harekat Şube Müdürü Y. Ziya Toker ismine imzaya açılmış ´Ek 1 Lahika-4.doc.´ isimli belgenin Gölcük´te parke altında çıkan belgelerle benzerliği de şöyle ortaya kondu: Bu belgenin, 2010/185 sayılı iddianame ve eklerinde yer alan (17) numaralı CD´de ´Oraj Hava Harekat Planı´ isimli klasör içerisinde bulunan Ek 1 Lahika-4.doc isimli belgeyle birebir aynı olduğu görülmüştür.

Kız yurdunda gizli kameralı kayıt

Üçüncü Balyoz iddianamesinin ek klasörlerinde Gölcük´te görevli subay ve astsubaylara yönelik fişleme çalışmasına ait gizli yapılmış fotoğraf ve kamera çekimlerine ait görüntüler de yer aldı. Ek klasörlerdeki 1 No´lu DVD´de yer alan ve Balyoz tutuklusu Binbaşı Kemalettin Yakar´ın bilgisayarından ele geçirilen ´çok gizli´ niteliği taşıyan belgelerde, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin evlerinin gizli kamera taşıyan ajanlarca görüntülendiği görülüyor. Çeşitli rütbelerdeki Deniz Kuvvetleri personeli ailelerinin teftiş edildiği, bazı personelin ´eşi tesettürlü, kendisi ve ailesi aşırı dinci görüşleri benimseyen kişiler olarak tanınıyor´ şeklinde bilgi fişi hazırlandığı belirtiliyor.

Yine Değirmendere Kız Yurdu´na ve Kız Meslek Lisesi´ne gönderilen ajanların buralarda kızların fotoğraflarını gizlice çektiği anlaşılıyor. Ajanların söz konusu ailelerle ve kızlarla görüşmesi esnasında, fotoğrafların çok yakından çekilmesine rağmen kameranın fark edilmediği ifade ediliyor. Gölcük Donanma Komutanlığı´na yapılan baskında, üzerine kamera monte edilmiş şekilde anahtarlık, çanta ve kalem gibi birçok malzeme ele geçirilmişti. ( Zaman)

(08 Aralık 2011, 09:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

1. Balyoz iddianamesinde ara

2. Balyoz iddianamesinde ara

3. Balyoz iddianamesinde ara

Donanma´da 10 çuval belge manşetlerimiz

Flaş!!! Donanma´da arama: 10 çuval belge

Balyoz Planı manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

Askerlerin Ergenekon ve diğer soruşturmalara müdahalesi

G.kurmay´da hangi soruşturma sonuçlandı ki?

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=3974    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.799.369