Tam
EskidenYeniye
 

Yarbay kontrgerillayı deşifre etti

Dün internette yayınlanan bir özel kuvvetler yarbayının ses kaydı gündemi sarstı. 12 sene Özel Kuvvetler´de aktif görev yapmış olan Yarbay NSD´nin açıklamaları kamuoyunda ´kontrgerilla´ olarak bilinen bu güçleri tekrar gündeme getirdi. Yarbay ses kaydında, Ergenekon yapılanmasının ve PKK terör örgütünün kontrgerilla ya da Gladyo olarak da bilinen Özel Kuvvetlerle ilişkisini anlatıyordu: ´Özel Kuvvetler´de maalesef Ergenekon diye bir şey var. Ergenekon´dan tutuklu olan herkesin nerde görev yaptıklarını, nerde ne şekilde kullanıldıklarını biliyorum. Abdullah Öcalan da Murat Karayılan da devletten gayri nizami harp eğitimi almış kişilerdir. Cem Ersever, Abdullah Çatlı´dan farkları 10 yıl görev yaptıktan sonra öldürülememiş olmalarıdır.´

Önceki haber title=Sonraki haber

01.02.2012 16:06 Dün internette yayınlanan bir özel kuvvetler yarbayının ses kaydı gündemi sarstı. 12 sene Özel Kuvvetler´de aktif görev yapmış olan Yarbay NSD´ye ait olduğu iddia edilen ses kaydı, Ergenekon yapılanmasına ve PKK terör örgütünün Gladio/kontrgerilla olarak da bilinen özel kuvvetlerle ilişkisine dair iddialar içeriyordu. PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile şu andaki yöneticisi Murat Karayılan´ın, gayri nizami harp eğitimi almış devletin adamları olduğunu belirten Yarbay NSD, Ergenekon tarzı yapılanmanın varlığını da doğruluyor.

Konuşmasında Ergenekon tarzı yapılanma maalesef var diyen NSD, bu yapılanma içinde görev alanların şu andaki görevinin ne olduğunu bilmediğini belirterek Ne işe yaradıklarını, ne yaptıklarını, daha önce nerede görev yaptıklarını, nasıl, nerde, ne şekilde kullandığımızı falan biliyorum diye konuşuyor. Kemal Burkay´ın mecliste Apo derin devletin ve Ergenekon´un adamı ifadelerini askerler de doğruladı. Biz neyle mücadele etmişiz? diye isyan eden ve gayri nizami harp usulleri hakkında bilgi veren NSD, yakın tarihin karanlık olaylarına ışık tutacak şu ifadeleri kullanıyor:

Ülkenin menfaati için adamı en üst noktalara kadar yetiştirirsin. Tehlikeli olacağı zaman imha edersin bu böyledir. Cem Ersever, Abdullah Çatlı imha edilmiştir. Korkut Eken sesi soluğu çıkıyor mu bu yakınlarda imha edilir. Bunun gibi belli başlı adamlar faydalanılır, istifade edilir, devletin başına bela olacağı zaman imha edilen adamlardır. NSD, konuşmasının bir bölümünde teröristbaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütü PKK´nın lideri Murat Karayılan hakkında skandal sözler sarf ediyor. Öcalan ve Karayılan´ın gayri nizami harp eğitimi almış devlet adamları olduğunu dile getiren NSD, şöyle devam ediyor: Karayılan, Kara Harp Okulu 1988 devresindendir. Biz niye mücadele ediyoruz? Bu meslekte kaldıkça değer yargımı yiyorum. Mesela devletin gayrinizami harp yaptırtıp da öldüremediği adamlardan bir tanesi de Öcalan´dır. Devletin adamıdır, yetiştirdiği. Öcalan 10 sene kadar devlet için çalışmış bir adamdır. 10 seneden sonra imha edemiyorlar. Devletin başına bela oluyor..Özel kuvvetlerdeki adamlara çok farklı işler yaptırtıyorlar. Yani aklınıza gelmeyecek her türlü devletin bekası için gerekli olan her türlü şeyi yaptırtıyorlar. Şimdi bütün bunların hepsini bilirsen tehlikeli boyutlara geliyorsun demektir.

ÖZEL KUVVETLER YA DA KONTRGERİLLA NEDİR?

´Özel kuvvetler´ yarbayı NSD´nin ses kaydı, bu özel harp güçlerini, eski adıyla Özel Harp Dairesi´ni (ÖHD) ya da halk arasındaki meşhur adıyla ´kontrgerilla´yı tekrar gündeme getirdi. İkinci Dünya savaşı sonrası komünist Rusya´nın civarındaki ülkelere devrim ihraç etmesi, bazılarını kendi bünyesine alması ve bu tehdidin giderek tüm Avrupa´ya yayılması üzerine ABD öncülüğünde NATO savunma örgütü kuruldu. Ardından üye olacak her ülkeye koşulan bir şart ile çok gizli yarı askeri yarı sivil (paramiliter) örgütler kuruldu. Bunların amacı üye ülkelerdeki ABD karşıtı tarafların -o dönem için komünistlerin- faaliyetlerini ve iktidara gelmelerini engellemekti. Paravan örgütler kurarak ya da var olan örgütlere sızarak terör eylemleri yapacaklar, örtülü operasyon denilen bu eylemlerin sorumluluğunu komünistlerin üzerinde bırakacak, böylece halkın şiddet ve terör taraftarı gösterilen solculardan nefret etmesi sağlanacaktı.

Bu operasyonlarla solcuların halk tabanı engellenmeye, böylece iktidara yani hükümete gelmesi engellenmeye çalışılacaktı. Eğer herşeye rağmen bu başarılamazsa terör ve her türlü kaos çıkarıcı yöntemlerle sol hükümetler yıpratılacak, askeri darbeler teşvik edilecekti. 12 Eylül darbesine giden süreç hatırlanırsa bu yöntemlerin nasıl başarıyla uygulandığı görülebilir. Eğer yine herşeye rağmen başarısız olunur da sol hükümet ruslarla işbirliği yaparsa ve bunun sonucunda bir Rus işgali yaşanırsa özel kuvvetler bu kez cephe gerisinde faaliyete geçecekti. Öğretilen her türlü sabotaj ve terör eylemleri kullanılarak kaos çıkarılacak, işgal güçleri ve yönetim yıpratılacaktı.

İMHA EDİLEN ÖZEL KUVVET ELEMANLARI

İşte bu gizli grupların kurulma amacı tam olarak bunlardı. Açık bir savaş yerine gerilla savaşı yürüterek ülke yönetimlerini birer birer ele geçirmeye başlayan komünistlere karşı ´karşı-gerilla´ anlamına gelen ´kontr-gerilla´ savaşı yöntemleri geliştirildi. Bu özel savaşı yürütecek gruplar, çok özel eğitim alan komandolar ile sivil elemanlardan oluşturuldu. Şüphesiz hepsinin antikomünist olmasına dikkat edildi. Vatansever nitelikli ve sayıları binlerce olduğu ileri sürülen bu elemanlardan vicdanen rahatsızlık duyarak, ideoloji değiştirerek ya da diğer nedenlerle kontrol dışına çıkanlar, özel kuvvetler yarbayının ses kaydında da belirttiği gibi derhal imha ediliyordu.

ÜLKELERİ KİM YÖNETİYOR

Bu gruplar öyle gizliydi ki üye ülkelerin başbakanlarının, hükümetlerinin ve meclislerinin dahi haberi olmadı. ABD, CIA öncülüğünde üye ülkelerin askeri ve sivil istihbarat yöneticileriyle irtibata geçerek bu örgütlerin kurulmasını sağladı. NATO´ya üye olan Türkiye de bu şartı kabul ederek Seferberlik Tetkik Kurulu´nu kurdu. İlk adı bu olan yapılanmanın adı daha sonra Özel Harp Dairesi (ÖHD), son olarak da Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) şeklinde değiştirildi.

TÜRKİYE´DE İLK ORTAYA ÇIKIŞI

Türkiye´de varlığı ilk kez yine bir yarbay tarafından dile getirildi. Yargılandığı ´Bomba Davası´ adıyla ünlenen davada çok çarpıcı bir savunma yapan kurmay yarbay Talat Turhan, kontrgerilla adı verilen bu örgütün varlığına dair resmi belgeleri bir bir ortaya koydu. Ecevit´in Özel Harp Dairesi´nin varlığını tesadüfen öğrenmesi ve halka açıklayarak kontrgerilla iddialarına katılması ise daha sonra oldu. Yıllar boyu masrafları için ödeneğini ABD´den alan bu daire, Kıbrıs Barış Harekatı´nı protesto eden ABD tarafından parasız bırakılınca kontrgerilla örgütünün de bu kuruluş olduğu tesadüfen ortaya çıktı. Başlangıçta ABD finansmanıyla kurulan, başbakan Ecevit´in bile haberdar edilmediği özel kuvvetlerin varlığı işte ilk kez bu şekilde 1970´li yılların başlarında ortaya çıktı. Daha çarpıcı şekilde varlığının farkedilmesi ise yıllar sonra İtalya´da gerçekleşti.

GENELKURMAY´DAN KRİTİK İFADE

Nato ülkelerinde farklı adlarla anılan bu örgütlerin İtalya´dakinin adı ´gladio´, Türkiye´deki adı ´kontrgerilla´ idi. 1990 Kasım ayında İtalya´da Ergenekon soruşturmasının başlamasına benzer bir durum yaşandı. Bir terör olayının izini süren savcı, Gladio örgütünün izine ulaştı. Soruşturma genişleyerek sonunda tüm Nato üyelerini sarsan Gladio skandalının patlamasına yol açtı. Nato ülkeleri resmen bu örgütlerin varlığını kabul ettiler, Türkiye ise ısrarla reddetti. Oysa Rusya´ya komşu olan Türkiye Nato´nun en hassas kanadı idi ve en kanlı ve yoğun şüpheli terör olayları Türkiye´de yaşanmıştı. Yani örgütün en fazla Türkiye´de var olması mantıklı olurdu. İtalya´da skandalın patlayarak Gladio´nun açığa çıkarılması kimilerine göre bilinçli idi. Rusya´da çöken komünizmin Batı için artık tehdit olmaması nedeniyle bu örgütlere gerek kalmamıştı. Gayrı resmi açıklamalarda Nato´nun yeni hedefinin İslam olduğu dillendiriliyordu. Nato üyeleri arasında tek islam ülkesi Türkiye olduğuna göre onun varlığının Türkiye´de inkar edilmesi ve varlığının sürdürülmek istenmesi bu açıdan anlamlıydı. İtalya´da patlayan Gladio skandalı Türkiye´de de örgütün varlığına dair tartışmaları başlatınca, Genelkurmay 4 Aralık 1990 tarihinde bir basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Örgütün Türkiye´de olmadığını iddia eden Genelkurmay yetkilileri ağızlarından kritik bir cümleyi kaçırdı: ?..Özel Harp Dairesi yalnız antikomünist değildir. Din devrimine de karşıdır...? Açıklamada ´devrim´ kelimesi kullanılmıştı. Başörtüsü taleplerinin en fazla dikkat çektiği o dönemde, ?toplumsal hayatta İslam´ın gittikçe daha çok yer alması?nın, brifingi verenlerce din devrimi süreci olarak görüldüğü anlaşılıyordu. Türkiye´de bir din devrimi süreci yaşandığını ima eden Genelkurmay yetkilileri, örgütün gerekliliğini vurgulayarak varlığını dolaylı olarak kabul etmiş oldular.

GLADİO SKANDALI, LAİKLİK SUİKASTLERİNİ DURDURDU

Gladio skandalı İtalya´da 1990 Kasım ayında patladı. Türkiye´de ise o yılın içinde birkaç aylık aralarla peşpeşe 4 suikast gerçekleşti: 1990 Ocak: Prof. Dr. Muammer Aksoy, Mart: Gazeteci Çetin Emeç, Eylül: Gazeteci Turan Dursun, Ekim Doç. Dr. Bahriye Üçok. Kamuoyunca tanınan laik aydın ve gazeteciler bu suikastlerde öldürüldü. Profesyonelce işlenen bu cinayetlerin failleri bulunamadı. Cenaze törenlerinde hep islami kesim ve İran suçlandı. O dönem ABD İran´a saldırı hazırlığı yapmaktaydı ve Türkiye´nin de kendi tarafında yer alması için baskı yapıyordu. Bu cinayetler işte bu baskıyla paralel zamanlamayla gerçekleşti. Türkiye´de kendisi aleyhinde kamuoyu oluşması o dönem hiç işine gelmeyecek olan İran´ın bu suikastleri işlemiş olması ihtimali kimseye anlamlı gelmiyordu. 4´üncü cinayetten 1 ay sonra İtalya´da patlayan skandal dikkatleri birden kontrgerillaya çevirdi. Peşpeşe gelmiş olan laiklik suikastleri uzun süre kesildi. Çok anlamlı bulunan bu durum laik kesim de dahil olmak üzere kamuoyunda cinayetlerin Kontrgerilla´nın işi olduğuna dair görüşe neden oldu.

ÖZEL HARP´İN MUHTEŞEM ÖRGÜTLENMESİ

Bir işgal durumunda düşman kuvvetleri zayıflatmak için kendilerine cephe gerisinde terör ve karışıklık çıkarma yöntemleri öğretilen Özel Harp mensubu sivil uzantıların, bu yeteneklerini yurt içinde iç düşmana karşı da uygulayıp uygulamadıkları hep tartışıldı. Türkiye´de son 40 yıldır meydana gelen terör olaylarında Özel Harp´in ya da diğer adıyla kontrgerillanın adı hep gündeme geldi. Son olarak Bursa İnegöl ve Hatay´daki kitlesel kışkırtma olaylarının arkasında olmakla suçlanan Özel Harp Dairesi´ne bağlı sivil uzantıların, 6-7 Eylül 1955´te İstanbul´da meydana gelen, özellikle Rumlara yönelik taciz ve yağmalama olaylarının da arkasında olduğu ve dolayısıyla yurt içinde de kullanıldığı, konuyu bilen bir orgeneralin, ´Özel Harp Dairesi´nin (ÖHD) işiydi ve muhteşem bir örgütlenmeydi´ sözleriyle ortaya çıkmıştı.

ÖZEL KUVVETLERE ÖZEL HAKLAR

Öyle özel ayrıcalıkları vardı ki bu özel kuvvetlerin, mevcut kanunlara tabi olmayacak, yakalanırlarsa soruşturulmayacaklardı. Yıllarca öyle de oldu. Örneğin Başbakan Ecevit´e 1977´de düzenlenen ve ilk kez rastlanan bir silahla yapılan suikast girişimi kapatıldı. Ecevit 1978´de Başbakan olunca bu suikasti araştırdı. Karşısına kendisinin ifadesiyle ´Özel Harp Dairesi´ çıktı. Soruşturmasını sonuca ulaştıramadı. ´İzler bir noktadan sonra kayboluyordu´ dedi.

Başbakan olan Demirel´in muhalefetteki Ecevit´e Taksim´de konuşma yaparken suikast düzenleneceğine dair diğer bir ihbar da aynı şekilde aydınlatılamadı.

1987´de Başbakan Turgut Özal´a ANAP kongresinde silahlı saldırı yapıldı. Olayı savcı Uğur Tönük soruşturdu ancak tamamlayamadı. Şok eden sebebi Savcı Tönük TBMM´de kurulan Horzum Araştırma Komisyonu´na şöyle anlattı: Afyon Dazkırı´da 1974-77 seneleri arasında Ege´de meydana gelen sol hareketleri önlemek için bir kontrgerilla teşkilatı kurulduğunu, Kartal Demirağ´ın da bu teşkilatın yetişmiş bir elemanı olduğunu tespit ettik. Komisyon, Afyon´daki teşkilatın üzerine gitmeye karar verdi. Tam o aşamada, Ortaköy´de bir villaya davet edildim. MİT görevlisi olduğunu sandığım 3 kişi bana ´Tahkikatı kesin´ dedi. Bir generalin adını verdiler ve ´Paşa kararınızı bekliyor´ dediler. Soruşturmadan çekildim.

Savcı Tönük başına gelenleri bir tek Turgut Özal´a açıkladı. Özal´ın Harbiye Orduevi´ndeki odasında buluşmuşlar, diz dize oturmuşlar. Tönük, kendisini tehdit edenlerin adını verdiği generali açıklayacağı anda Özal odadaki büyük ekran televizyonun uzaktan kumandasına uzanmış ve sesi sonuna kadar açmış. Sonra da Tönük, Paşa´nın ismini Özal´ın kulağına fısıldamış: Sabri Yirmibeşoğlu!

Yıllar sonra 2005 yılında Şemdinli´de meydana gelen olay da kontrgerillanın varlığını ve sorumluların nasıl yargıdan kaçırılmaya çalışıldığı çok somut şekilde gösterdi. Sanıkları soruşturan, yargılayan ve suçlarını sabit gören savcı ve mahkeme üyeleri ya meslekten atıldı ya da sürgün edildi. Yerlerine atanan yeni üyeler ve Yargıtay işbirliği ile dava önce askeri mahkemeye aktarıldı, ilk duruşmada da sanıklar serbest bırakıldı.

Yine Danıştay saldırısı, müslümanların üzerine yıkılarak kapatılmaya çalışılan diğer bir çarpıcı örnek oldu. Kameraların karartılmasından davanın kapatılmasına kadar derin güçlerin nasıl işbirliği yaptığı Ergenekon davası sürecinde ortaya çıktı.

ERGENEKON İLE BAĞLANTILAR

2007 yılında İstanbul´da başlatılan Ergenekon soruşturması bu kontrgerilla örgütüne dair çok sayıda delili ortaya koydu. Ergenekon soruşturması başlamadan önce Ankara´da ortaya çıkarılmış olan ´Atabeyler grubu´, özel kuvvetler görevlilerinin yer aldığı bir örgüttü. Çok sayıda patlayıcı ve silahların ele geçirildiği bu grubun evinde Başbakan Erdoğan´ın ev krokisi de bulundu. Tıpkı Şemdinli davası gibi bu dava da mahkemede kapatılmaya çalışılıyor. Dava sürecinde ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Yine Ankara´da Başbakan yardımcısı Bülent Arınç´ı adım adım takip eden ve suikast yapacakları şüphesiyle yakalanan subaylar özel kuvvetler görevlisi çıktı. Subaylar yakalanınca Arınç´ın adresinin yazılı olduğu kağıdı ağızlarında aceleyle yutmaya çalıştılar ancak başaramadılar. Çarpıcı gelişmelerin yaşandığı soruşturma Özel Kuvvetler´in merkezi olan Ankara´daki Seferberlik Tetkik Kurulu kozmik arşivine kadar uzandı. 1 aya yakın süreyle bir hakim tarafından incelemelerin yapıldığı arşivdeki kayıtlar ve soruşturmayla ilgili iki yıldır bir gelişme yaşanmadı. Arada bir iddianamenin yazıldığı iddia edilse de henüz ortaya çıkmış bir netice yok.

80 kişilik ´Uyandırılanlar´ listesi

Bülent Arınç´a yönelik suikast ve izleme iddialarıyla başlayan soruşturma kapsamında Özel Harp Dairesi´ne (ÖHD) bağlı Seferberlik Bölge Başkanlığı´nda yapılan aramada imajı alınan bilgisayarlarda ilginç bir listeye ulaşılmıştı. Arınç´ın evinin çevresinde gözaltına alınan Binbaşı İ.G.´nin bilgisayarında üç ayrı klasörde 80 kişilik bir liste bulunmuş, listedeki isimler için ´canlandırılanlar´ nitelemesinin yapıldığı öne sürülmüştü. Savcılığın soruşturmanın ilerleyen safhasında 80 kişinin ifadesini alacağı belirtilmişti. Arınç´a suikast iddianamesi henüz yazılmadığı için bu listenin içeriği bilinemiyor. Bu ´canlandırılanlar´ listesinin Özel Harp Dairesi´nin uykudaki sivil uzantılarının bir bölümü olduğu ve iç düşman denilen kendi halkına karşı eyleme geçmek üzere canlandırıldığı (uyandırıldığı, aktif göreve çağrıldığı) ileri sürülmüştü.

Yine bu operasyonda yakalanmış olan özel harpçi subayların Türkiye Gençlik Birliği isimli Ergenekon´un gençlik yapılanması denilen gençlik örgütüyle bağlantılı olduğu iddiaları ortaya atıldı. TGB´nin Ergenekon sürecindeki eylemleri ve iddianamelerde hakkındaki iddialar incelenirse Ergenekon Gençlik Birliği olarak görevini yaptığı görülecektir. Bu gençlik birliğinin Özel kuvvetlerle bağlantısına dair ayrıntıları Arınç´a suikast iddianamesi ortaya çıktığında belki görebileceğiz.

Yine Ergenekon operasyonlarında tutuklanan bazı sanıkların Özel kuvvetler görevlileriyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Fikret Emek gibi Ergenekon´un en büyük cephaneliklerinden birinin evinde ele geçirildiği şahıslar ise doğrudan özel kuvvetler görevlisi çıktı.

Yine Ankara´da 2010 yılında ihbar üzerine durdurulan ve Özel Kuvvetler´ce kullanıldığı ortaya çıkan kamyondaki 940 el bombasından bazılarının Ergenekon soruşturması kapsamındaki 12 olayda ele geçen bombalarla aynı seriden olduğu kriminal incelemelerle ortaya çıkarıldı. Bombalar Ergenekon´un yanı sıra değişik zamanlarda polis kayıtlarına girmiş 59 olayla da bağlantılı çıktı. Bu durum, Özel Kuvvetler´e bağlı sivil uzantıların yurt içindeki teröre karıştığı iddialarıyla örtüştü. ´Adeta nerede terör olacaksa oraya bomba temin edilmiş´ dedirtti.

KONTRGERİLLA BİTTİ Mİ?

Şüphesiz bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Haberal´ın tutuklanmasından sonra Ergenekon operasyonları durdu deniliyor. Peki Ergenekon ya da diğer bir deyişle kontrgerilla bitti mi, çöktü mü?.. Şu ana kadar sadece tetikçilere ya da orta düzey birimlere, onların da pek azına ulaşılabildiği söylenebilir. Danıştay saldırısında bir avukat. Malatya Zirve cinayetinde 2 genç. Dink cinayetinde 17 yaşında Ogün Samast. Ergenekon´da da 3-5 astsubay, o kadar.

Ama iddialara göre NATO´ya girmemiz sonrası kurulan özel kuvvetlerin sivil hayatta kullandığı yaklaşık 10 bin kişi var. Bunlardan 5 bini siyah kuvvet denilen, silah kullanan, her türlü saldırı ve savunma eğitimini almış paramiliter gruplar. Çok tehlikeliler. Her türlü provokasyonu yapabilecek, Taksim, Maraş, Gazi Mahallesi olayları gibi olayları kolaylıkla organize edebilecek adamlar. Her biri bir Yeşil ve Çatlı. Onlara henüz ulaşılamadı. Belki ´Arınç´a suikast´ soruşturmasının iki yıldır savsaklanmasının, kozmik arşivdeki kayıtlara polisin ve savcının sokulmamasının, hatta mahkeme hakiminin dahi ancak yazarak not almasına izin verilmesinin nedeni de bu. Ergenekon davalarında mahkemelere son derece gizli belgeler geldi. Bunlar yayın yasağı getirilerek incelendi. Ancak Kontrgerilla´nın kozmik arşivindeki belgeler ise herşeyin üstünde bir sır olarak tutuluyor.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(01 Şubat 2012), son güncel.: (07 Şubat 2012)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ses kaydını dinlemek için tıklayın

Ses kayıtları, parmak izi ve ıslak imza gibi doğrulanabilir mi?

Ergenekon soruşturma sürecindeki ses kayıtları

Özel Harp Dairesi ile ilgili manşetlerimiz

Özel Harp Dairesi sayfamız

Ergenekon hala diri, Bakıcı kaçabildi

Ergenekon Aydınlık´ta: Yeni belgeler

Ergenekon´un henüz ortaya çıkarılamayan yedek (idhar) kadroları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4188    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.561.300