Tam
EskidenYeniye
 

MİT´çilere yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talimat verdi. Diğer 4 MİT görevlisi için de yakalama kararı çıkartıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.02.2012 13:09 Terör örgütü KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na talimat yazıldı. Aynı kapsamda eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş´in de aralarında olduğu 4 kişi hakkında ise yakalama çıkarıldı. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya´nın telefonla ifadeye çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş´in de aralarında olduğu 5 kişinin adliyeye gelmemesi üzerine harekete geçildi. Savcılık, dün ifadeye gelmesini istediği isimlerin gelmemesi üzerine Fidan için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na talimat yazdı. Fidan, talimat gereğince Ankara´da özel yetkili Cumhuriyet savcılığında ifade verecek.

Yakalama kararı verilen 4 MİT´çi

Eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş´in de aralarında olduğu 4 kişi için ise savcılık, yakalama kararı çıkarılması için Nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´ne başvurdu. Mahkeme hakimi Mesut Özcan, savcılığın talebi üzerine 4 isim için yakalama kararı çıkardı. Mazeretsiz ifade vermeye gelmeyen eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve 2 MİT görevlisi Yaşar Yıldırım, Hüseyin Kuzuoğlu için yakalama kararı çıkarıldı. 4 isim görüldükleri yerde gözaltına alınarak Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´ne getirilecek.

MİT görev ve yetki itirazı yapmıştı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 MİT´çi dün şüpheli sıfatıyla çağrılı oldukları özel yetkili savcılığa ifade vermeye gitmedi. Önceki akşam Başbakanlık´ta yapılan toplantıda, terörle mücadele kapsamındaki faaliyetlerinden ötürü istihbarat örgütü yöneticilerinin soruşturulamayacağı görüşüne varıldı ve Başbakan´ın da bilgisi dahilinde Fidan´ın ifadeye gitmemesi kararlaştırıldı. MİT, dün İstanbul Başsavcılığı´na görev ve yetki itirazında bulundu. MİT Hukuk Müşavirliği, savcılığın ifade alma davetine yanıt olarak bir yazı göndererek, görev ve yetki açısından itirazda bulundu.

MİT Müsteşarı Fidan ve eski MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılması, önceki akşam Başbakanlık´ta yapılan bir dizi toplantıda değerlendirildi. Başbakan Erdoğan´ın talimatıyla harekete geçen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala´nın yanı sıra MİT, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı yöneticileri ve hukukçularıyla bir araya geldi. Önceki geceki toplantıda hukukçular, terörle mücadele kapsamındaki faaliyetlerinden ötürü istihbarat örgütü yöneticilerinin soruşturulamayacağı sonucuna vardı. Gerekçe olarak da, suçlamaya konu faaliyetler özel yasası uyarınca kendilerine verilmiş istisnai görevler olarak değerlendirildi. Bu kapsamda, Başbakan´ın da bilgisi dahilinde MİT Müsteşarı Fidan´ın ifadeye gitmemesi kararlaştırıldı.

Fidan, Köşk´e de çıkmıştı

Başbakanlık´taki temaslar dün de sürdü. İfade vermeye gitmeyen MİT Müsteşarı Hakan Fidan, haftalık olağan görüşme için dün Çankaya Köşkü´ne çıktı. 14.30´da başlayan görüşme, 1.5 saat sürdü. Köşk kaynakları, ?Önceden planlanan haftalık bir görüşmeydi. Cumhurbaşkanı, son gelişmeleri yakından izliyor. Bu olağan görüşmede de son gelişmeler üzerinde yoğunlaşıldı? bilgisini verdi.

MİT´ten itiraz dilekçesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, dün saat 16.00 sıralarında yaptığı açıklamada, Başbakanlık MİT Hukuk Müşavirliği tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na itiraz dilekçesi gönderildiğini söyledi. MİT tarafından gönderilen yazıda, iddia edilen suçlamanın, MİT kanunlarına göre görev suçu kapsamında olduğu belirtilerek, Başbakanlık´tan izin alınması gerektiği ifade edildi. Şüpheli olarak ifadeye çağrılan MİT´çiler hakkında izin alınmadığı belirtilen dilekçede, CHP´nin Oslo görüşmelerine ilişkin yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı´nca bir soruşturma yürütüldüğü kaydedildi. MİT Müsteşarlığı´nın da Ankara´da olduğu belirtilerek, 5 MİT´çi hakkında görevsizlik ve yetkisizlik kararı verilerek soruşturma dosyasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderilmesi istendi. Ancak bu dilekçeye rağmen yakalama ve talimat kararı çıkarıldı. Dilekçeyle ilgili başsavcılıktan ret kararı açıklanmış değil ancak yakalama kararları verilmesi itirazın reddedildiği şeklinde yorumlanıyor.

Polis müdürlerine ağır suçlamalar

MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılmasının ardından İstanbul Emniyeti´nde İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün´ün görevden alınması da tartışmalara yol açtı. Görevden almalar ?Hükümet´in karşı hamlesi? olarak değerlendirilirken Emniyet kaynakları Demirhan ve Atayün´ün öncelikle istihbarat paylaşımı konusunda MİT´ten kopuk bir şekilde hareket ettiği, MİT görevlilerinin terör ve yasadışı örgüt içerisine sızmasının görev icabı olduğunu bildikleri halde bu durumun olağandışı bir olay gibi savcılığa rapor edilmesine göz yumdukları gerekçesiyle görevden alındıkları iddia edildi.

HAKAN FİDAN KİMDİR?

Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Yurtdışında tamamladığı eğitiminin ardından TSK´daki astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır. 2003 yılında, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı´na getirildi. TİKA´da yaptığı başarılı çalışmalar ile kamuoyunun dikkatini çeken isim oldu. TİKA´nın yurtdışındaki faaliyetleri ile Türk dış politikasının etkin yürütülmesine katkı verdi.

14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile birlikte pek çoğu kamuoyu tarafından bilinmeyen bölgesel temaslarda bulundu. Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27.05.2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmıştır.

EMRE TANER KİMDİR?

1967 yılında Millî İstihbarat Teşkilâtı´na girmiş ve Teşkilatın uğraş alanına giren her konuda çeşitli kademelerde önemli görevlerde bulunmuştur. Bursa Bölge Daire Başkanı görevi sonrası 1984-1986 döneminde İstanbul Bölge Daire Başkanlığı yapmıştır. 1987 yılında İstihbarat Başkanlığı, 1992 yılında Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 1994´de yurt dışı göreve atanmıştır. 07.04.1999 tarihinden itibaren Müsteşar Operasyon Yardımcılığı görevini yürütmüştür Taner, 15.06.2005 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmıştır. Mayıs 2010´da görevi Hakan Fidan´a bırakmıştır.

AFET GÜNEŞ KİMDİR?

MİT´in efsane isimlerinden olan Afet Güneş, PKK´nın kurulduğu günden beri MİT´te örgütü yakından takip eden bir isim olarak biliniyor. Mit İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı da yapan Afet Güneş Emre Taner döneminde önemli görevler almış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın önemli güvenlik toplantılarına vekaleten gönderdiği bir isim olmuştu. Bugüne kadar basına bir tek fotoğrafı sızan Güneş, Oslo Görüşmesi olarak bilinen ses kaydında PKK yöneticileri ile Hakan Fidan´la birlikte etkin bir şekilde görüşen isim olarak yansımıştı.

CEVAT ÖNEŞ: MİT´i tebrik etmek lazım

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ın ifadeye çağrılmasına ilişin olarak şöyle konuştu: ?Türkiye´nin gelişim süreci içerisinde bu tip olaylarla karşılaşmak her zaman mümkün. Ancak olay oluş şekli ile, hem Başbakan´ın hem de devlet yönetim kadrosunun güvendiği sayın Fidan´ın, Başbakan´ın, Başbakan Yardımcısı´nın, Bakanlar Kurulu üyelerinin, Başsavcının haberi olmadan çıkarılan bir fezlekeyle aynı gün ifadeye çağırılması Patagonya´da olabilecek bir olay değil. Bu durumun, hem hukuk sistemi hem de devlet adabı bakımından dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Burada demek ki bir hukuk güvencesi yok. İyi ki bu olay olmuş. Türkiye´nin demokratikleşme ihtiyacının göstermesi bakımından önemli. MİT´in KCK içinde bazı mensuplarının yer almasına ilişkin hiçbir bilgim yok ancak MİT eğer KCK içinde çalışmışsa o zaman MİT´i cezalandırmak değil tebrik etmek lazım.?

Adalet Bakanı Köşk´e çıkacak

10.02.2012 14:14 Adalet Bakanı Sadullah Ergin´in bugün saat 17:15´te Çankaya Köşkü´ne çıkacağı öğrenildi. Ergin´in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gelişmeleri değerlendireceği açıklandı. Cumhurbaşkanı Gül, yaşananları talihsizlik ve üzücü olarak değerlendirdi. Gül, kurumlar suçlanırken dikkatli olunmalı uyarısında bulundu.

MİT´in itirazına ret

10.02.2012 14:41 Savcılık, MİT´in görevsizlik, yetkisizlik itirazını reddetti.

Cumhurbaşkanı´ndan MİT açıklaması

10.02.2012 15:08 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı eski yöneticilerin KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasıyla ilgili olarak, ´Kurumlar, kanunlarla verilen görevlerini yerine getirmelerinden dolayı suçlanırken, çok dikkatli olunması gerekir. Bu konu ve bütün bunların yaşanması Türkiye için gerçekten talihsizliktir ve üzücüdür´ dedi.Gül, Kanada Büyükelçisi John Holmes´in güven mektubunu sunmak üzere kabulünden önce gazetecilerin Fidan ve bazı eski MİT yetkililerinin ifadeye çağrılması ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine sözlerine, ´Herkesin büyük resme bakmasını isterim´ diyerek başladı. Türkiye´nin içinde bulunduğu bölgenin olağanüstü bir dönemden geçtiğine işaret eden Gül, bölgenin hiçbir zaman bu kadar sıcak bir ortam içerisinde olmadığını ifade etti. Gül, Türkiye´nin çevresindeki ülkelerde olağanüstü gelişmeler yaşandığını yineleyerek, şöyle konuştu: ´Lehte ve aleyhte olağanüstü değişiklikler oluyor. Bütün bunlar Türkiye´nin geleceğini, milli güvenliği, milli çıkarları yakından ilgilendirmekte. Böyle bir ortamda kanunlarla verilen yetkiler var. Kurumlar, kanunlarla verilen görevlerini yerine getirmelerinden dolayı suçlanırken, çok dikkatli olunması gerekir. Bu konu ve bütün bunların yaşanması Türkiye için gerçekten talihsizliktir ve üzücüdür. Ümit ederim herkes soğukkanlılığını korur ve her şey yerli yerine oturur.´ Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin´i kabul edecek. Çankaya Köşkü´nden yapılan açıklamaya göre, saat 17.15´deki görüşmede ´son gelişmeler´ ele alınacak. denildi.

Savcılığın ´yakalama´ kararı MİT´in itirazını geçersiz kılıyor

10.02.2012 15:14 MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte 5 MİT´çinin ifadeye çağrılmasına müsteşarlık tarafından yapılan itirazın, savcılığın 4 isim için yakalama çıkarttırması, Fidan için de talimat yazması üzerine hükmünün kalmadığı belirtildi.MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş, MİT çalışanları H. K. ve Y. Y. ifadeye çağrılmıştı. MİT Hukuk Müşavirliği ise görev ve yetki yönünden itirazda bulunmuştu. 5 ismin ifadeye gelmemesi üzerine savcılık Fidan için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na talimat yazılmasına karar verdi. Diğer 4 kişi için ise nöbetçi mahkemeden yakalama kararı çıkarıldı. Bu karar üzerine, MİT´in görev ve yetki yönünden yaptığı itirazın hükmünün kalmadığı ifade edildi.

Eski MİT´çilerin evinde arama yapılıyor

10.02.2012 15:20 Ankara polisi, hakkında yakalama emri çıkarılan eski MİT´çilerin (eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve 2 MİT görevlisinin) evlerinde arama yapıyor.

MİT İstanbul Bölge Başkanlığı´nda hareketli dakikalar

10.02.2012 16:07 Beşiktaş´ta bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı´nda hareketli saatler yaşanıyor.Binanın bulunduğu sokak, sivil araç tarafından kapatıldı. MİT binası önünde ise 2 adet resmi polis aracı bulunuyor. Bu arada, gazetecilerin görüntü alması MİT görevlileri tarafından engellenmeye çalışıldı. MİT görevlileri polisin içeride olmadığını, bina önündeki polislerin rutin işlemler için bekleyen polisler olduğunu söyledi.

MİT Kanununda değişiklik teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu

10.02.2012 16:20 Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. MİT Kanunu´nun 26. maddesine tek cümlelik değişiklik yapıyor. Buna göre CMK 250. maddesine giren suçlamalara yönelik soruşturmalarda Başbakan´ın özel izni alınacak. AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, TBMM Başkanlığı´na, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi´ni sundu. Teklif, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu´nun 26. maddesini başlığı ile birlikte değiştiriyor. Buna göre Soruşturma İzni başlıklı maddeye göre, MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da Ceza Muhakemesi Kanununun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin (Özel Yetkili Mahkemeler) görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla, haklarında soruşturma yapılması durumunda da Başbakan´ın iznine bağlı olacak. Mevcut düzenlemede ise Cezai Takibat İzni başlıklı 26. madde, MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması Başbakanın iznine bağlıdır diyor.

Emniyet: Ankara´daki MİT´çilerin evlerinde arama haberleri doğru değil

10.02.2012 16:32 Ankara Emniyet Müdürlüğü, eski MİT görevlilerin evlerinden şu anda herhangi bir arama yapılmadığını açıkladı. Emre Taner ve Afet Güneş´le birlikte iki MİT görevlisi hakkında yakalama kararı çıktıktan sonra Emre Taner ile Afet Güneş´in evlerinin arandığı haberi basına yansımıştı. Televizyonlarına sondakika olarak geçtiği bu iddia yalanlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü, MİT görevlilerinin evlerinin arandığı iddiasını yalanladı...

2 MİT görevlisi gözaltına alındı

10.02.2012 17:07 Hakkında yakalama kararı çıkartılan 4 MİT görevlisinden 2´si gözaltına alındığı ileri sürülüyor.

2 MİT´çinin gözaltına alındığı haberi yalanlandı

10.02.2012 17:30 Saat 17.00´de TRT Haber ve bazı haber kanallarında yayınlanan bir son dakika bilgisinde halen görevde olan 2 MİT görevlisinin İstanbul´da gözaltına alındığı iddia edildi. Muhabirler adliye önünden gözaltı bilgisini aktardı. Ancak saat 17.20´yi gösterdiğinde gözaltı iddiası yalanlandı. MİT´in iki mensubunun gözaltına alındığı haberlerinin doğru olmadığı, haklarında yakalama kararı bulunan iki MİT elemanı için MİT Müsteşarlığına tebliğat yapıldığı öğrenildi.

(10 Şubat 2012, 13:09)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

MİT BAŞKAN VE GÖREVLİLERİNİN İFADEYE ÇAĞRILMASI KRİZİYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

MİT müsteşarı Fidan hedefte

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

´Mesaja mesaj´ ses kaydı

Yazılım devrede, İsrail düşman

İsrail´den şok C planı: PKK´ya yardım

Lübnan´da İsrail casusu 3 PKK´lı yakalandı

İlişkiler artık gizlenmiyor: 3 PKK´lıya ´İsrail casusu´ suçlaması

ABD Basını: İskenderun İsrail işi

İskenderun´da İsrail olasılığı güçleniyor

Odatv İsrail´in arka ´Oda´sı mı?

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4229    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
57.103.451