Tam
EskidenYeniye
 

StTARAFor kışkırtmada ısrarlı

İstihbarat dedikoduları üretip yayınlayarak Başbakana iki yıl ömür biçen Stratfor-Taraf ikilisi bugün açıkça kışkırtma olan bir haber daha yayınladı: ´Erdoğan Fethullah Gülen´den nefret ediyor. Eski Gülenci Hürriyet Yazarı Stratfor´a anlatmış: Erdoğan ve Gülen Ergenekon için kavga etti. Erdoğan geri adım atmak istedi, Gülen direndi.´ Taraf gazetesi bir süredir Başbakan´a sağlığıyla ilgili ya da Fethullah Gülen cemaatiyle Başbakan arasında gerginlik olduğuna dair kışkırtıcı dedikoduları haber diye yayınlıyor. Tek bir haberle yetinmeyip aynı yöndeki haberleri peşpeşe yayınlamaya devam eden Taraf ne yapmaya çalışıyor?..

Önceki haber title=Sonraki haber

14.03.2012 10:58 Taraf gazetesi Wikileaks belgelerini yayınlamaya devam ediyor. Stratfor´un Türkiye uzmanı ikilisi Reva Bhalla ile Emre Doğru, Gülen cemaati ile ilgili birinci elden bilgiler almak için 2010´un başında “Eski Gülenci Hürriyet köşe yazarı” olarak adlandırdıkları kişiyle görüşüyor. Bhalla, köşe yazarını şöyle anlatıyor: “Hareketin içinde yoğun bir şekilde bulunduktan sonra aslında Gülen´den kaçan bir adam. Şimdi özgürlüğün tadını çıkarıyor, fakat içeride işlerin nasıl yürüdüğü konusunda da tonlarca bilgisi var. Doğal olarak bu da onu epey paranoyak yapıyor” diye tanımlamış.

Kendisiyle ilk önce, mezunlar günü vasıtasıyla bağlantı kurduğunu yazan Emre Doğru biraraya gelmiş [Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi, eski adıyla Mülkiye mezunu]. İlk kez tanıştıklarını ve sohbet sırasında aralarına Hürriyet´in finans servisinden bir gazetecinin de katıldığını belirten Doğru, 18 Ocak 2010 tarihli yazışmasında görüşme ile ilgili şunları aktarmış: “Cemaat bünyesinde hiyerarşinin çok katı olduğunu söylüyor. Hücre örgütlenmesi şeklinde çalışıyorlarmış. Ben beş kişiden sorumluyum. Bir başkası da, benim seviyemde beş kişiden sorumlu, vs. Üst düzey Gülenciler de hepsinin ´vesayeti altındakilerin´ maddi durumu ve sağlığıyla ilgili bilgi alıyor. Onlara kafa tutabilecek buna benzer bir teşkilat yok. Polisin içinde çok güçlüler. Ayrıca (bu sadece kişisel bir görüş) yargı sisteminde de daha fazla Gülenci yargıç olması için çalışıyorlar. [...] Esas mâli tabanını küçük ölçekte Anadolulu işadamları ve esnaflar oluşturuyor. Genç Gülenciler para toplamak için onları düzenli olarak ziyaret ediyor.”

Erdoğan Gülen´i sevmiyormuş

Doğru, köşe yazarının AKP-Gülen ilişkisiyle ilgili söylediklerini de şöyle anlatıyor: “Gülen ilk defa resmen bir siyasi partiyi destekliyor. Ancak Erdoğan onu sevmiyor (ya da nefret ediyor). Bütün ilişkileri karşılıklı çıkar üstüne kurulu. Gülen´in güçlü bir siyasi partiye ihtiyacı var, AKP´nin ise geniş bir siyasi desteğe. Ergenekon konusunda büyük kavgaları olmuş. Bir noktada, Erdoğan işlerin mahvolabileceğini düşünerek biraz geri adım atmak istemiş. Fakat Gülen davayı genişletmek konusunda ısrarcı davranmış. Eskiden cemaatin tüm söylemi ´hoşgörü´ üzerine kuruluymuş. ( Taraf)

Kışkırtma haberler peşpeşe geliyor

Taraf bir süredir istihbarat dedikoduları yayınlayan Amerikan istihbarat şirketi Stratfor belgelerini yayınlıyor. Bir hafta önce 7 Mart´ta ´Stratfor Erdoğan´a ömür biçmiş´ manşet haberini yapan Taraf kamuoyundan büyük tepki çekmişti. Geçen bir hafta içinde Taraf, hükümetle Fethullah Gülen cemaati arasında gerginlik çıkartabilecek nitelikte iddiaları yayınlamaya devam etti.

Birileri bir süredir söylentilerle korkunç ve aşağılık bir tezvirat çarkını döndürüyor alttan alta. Başbakan´ın sağlığıyla ilgili spekülasyonların arkasında bir amaç var. Farklı yerlerden aynı noktaya ısrarla atış yapılıyor çünkü. Mesaj net; ´Başbakan´ın gidici´ olduğu söyleniyor zımnen. ´Hesabınızı ona göre yapın, ayağınızı denk alın´ denmiş oluyor. Başbakana ömür biçen Taraf, bir taraftan da cemaatle hükümet arasında gerginlik oluşturmaya çabalıyor.

Taraf, son MİT krizinde de tek taraflı haberleriyle MİT´e, dolayısıyla Başbakan´a yüklenmişti. O MİT krizinin ardında da Stratfor örgütünün kaynağı olan ABD ve İsrail gizli servislerinin olduğu iddia edilmişti. Krizi başlatan Oslo görüşmelerinin ses kaydının Başbakan´ın Mısır´da tüm dünyaya seslendiği ve İsrail´e de uyarılarda bulunduğu saatlerde medyaya sızdırılmasının bunun delili olduğu konuşulmuştu. Bunu destekleyen diğer bulgular da sıralanmıştı.

Taraf değişikliği olduğunu düşündüren şekilde birilerinin haber politikasında uzun süredir değişiklik görünüyor. Başyazar Ahmet Altan bir türlü Başbakanı istediği gibi terbiye edemiyor. Edemedikçe de acaba belaltı vuruşlar mı geliyor? Ameliyatı sonrasında, kanser dedikodusunu ilk yayımlayan gazete de Taraf olmuştu. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

BUNLAR DA TARAF´IN YALANLARI

15.03.2012 12:35 Emre Aköz (Sabah): Dünkü yazıda ahlakı cerahatli, aklı çamurlu Hürriyet yazarının attığı pisliği temizledik. Bugün sıra Taraf gazetesinde... Olayı biliyorsunuz: Stratfor adlı Amerikan istihbarat şirketinden Reva Bhalla, Ankara´daki kaynaklarından biri olan Faruk Demir ile konuşuyor. Enerji sektöründe faaliyet gösteren bu kişi... Başbakan Erdoğan´ı ameliyat eden ekibin başındaki cerrahın... Ortağının eski sınıf arkadaşı, olduğunu belirttikten sonra... O kanaldan gelen duyumlara göre, Başbakanın iki yıl ömrü kaldığını söylüyor... (Not: Demir geçen akşam ekranda bunları yeminler ederek reddetti.) Reva Bhalla da, 11 Aralık 2011´de merkeze bir eposta göndererek öğrendiklerini bildiriyor.

Derken 6 Mart 2012 günü Taraf gazetesi, devasa bir Stratfor, Erdoğan´a ömür biçmiş manşetiyle çıktı. Spotta ise şu ibareyi okuduk: ... Faruk Demir adlı kaynağının istihbaratını değerlendiren Stratfor, doktorlarının Erdoğan´a iki yıl ömür biçtiğini yazdı. (Kalın harflerle yazdığım kelimelere dikkat.)

Burada bağlantılı iki hile vardı: 1) Somut bilgi açısından... 2) Siyaset açısında... 1) Somut bilgi açısından Taraf gazetesi, okurlarının gözünün içine baka baka yalan söylüyordu: a) Ortada bir değerlendirme filan yoktu. Sadece bir çalışan, duyduklarını merkeze aktarıyordu. (Değerlendirmeyi Austin´indeki uzman analizciler yapıyor çünkü...) b) Faruk Demir´in verdiği duyum, yeteri kadar ciddi bulunmamış ve başka kaynaklarca desteklenmemiş olmalı ki... Stratfor´un hazırladığı raporlarda yer almıyordu. (Olsaydı hemen duyulur ve yer yerinden oynardı zaten.) Yani Taraf´ın, Stratfor... yazdı demesi uydurmaydı. Stratfor, Başbakan´a ömür filan biçmemişti.

2) Siyasi açıdan ise durum şuydu: Gazete, Stratfor´un ciddiye almadığı bir duyumu... Değerlendirdi ve yazdı gibi ibarelerle Stratfor´un üzerine yıkıyordu. Böylece sorumluluğu üstünden atıyor (Ben yapmadım o yaptı) ... Aslında kendi siyasi tavrından ibaret olan malum manşeti... Sanki nesnel bir bilgiymiş gibi okurlarına sunuyordu. Yani Başbakan´a ömür biçen, Taraf gazetesinin ta kendisiydi. Gazete böylece, Başbakan´a güvenmeyin, başka arayışlara girin mesajını yayıyordu.

Bu numarayı görünce, Taraf´ın o gün yaptığını, fitne fücur tipi habercilik diye niteledim. (8 Mart) Tabii Ahmet Altan ve arkadaşları bozuldu. İnternet korsanlarının sızdırdığı Stratfor yazışmalarını taramışlar. Sonuçta dün burada değindiğim, 26 Kasım 2010´da yazdığım iki cümle üzerine, Stratfor çalışanı Emre Doğru´nun bana yolladığı teşekkür notunu merkeze bildirdiği epostayı yayınladılar. İlginçtir, gazete bu alelade mesajı bile okurlara sunarken yalan söylemeden duramadı. Taraf´taki başlık şöyleydi: Emre Aköz Stratfor´u öven bir yazı yazdı, ona teşekkür ettik. Halbuki mesajda, övdü değil, söz etti (mentioned) denmişti. Ergenekon dostu medyanın, çamur atma tarzına nasıl da benziyor: Bize laf edersin ha! Şimdi seni, Gölge CIA denilen şirketin destekçisiymiş gibi sunalım da gör gününü... El insaf Taraf, el insaf! ( Sabah)

(14 Mart 2012), son güncel.: (15 Mart 2012)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

StTARAFor Başbakana ömür biçti

MİT BAŞKAN VE GÖREVLİLERİNİN İFADEYE ÇAĞRILMASI KRİZİYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4344    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.703.320