Tam
EskidenYeniye
 

Bir heron ihaneti daha

Dün internete düşen şok ses kaydında Hatay´da iki İsrail casus uçağı tespit edildiği, tüm ısrarlara rağmen ´vur emri´ verilmediği, tam tersine olayın örtbas edilmesi için tüm radarların kapatıldığı iddia ediliyor. Bu skandal sınır güvenliğimizin kimlere emanet edildiği sorusuna yol açtı. Daha önce ortaya çıkan çeşitli heron skandallarında da PKK´lılara müdahale edilmediği, TSK içinde ihanetlerin yaşandığı anlaşılmıştı.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.04.2012 10:55 Video paylaşım sitesi Dailymotion´a dün düşen bir ses kaydında, İsrail casus uçaklarının Türk hava sahasında casusluk faaliyetinde bulunmasına komutan emriyle müsamaha gösterildiği iddia ediliyor. Ses kaydına göre, olay Hatay Kurtnasır Tepe´de 9 Eylül 2011 günü saat 01.30 sıralarında yaşandı. Buradaki radar üssünde görevli personel İsrail´in casusluk ve keşif amaçlı kullandığı Heron marka iki insansız hava aracını çıplak gözle gördü. Daha sonra radardan olayı doğruladı. Kurtnasır Tepe Hawk bataryası ve Diyarbakır 2. Hava Kuvveti´ne bağlı F-16 uçakları da Heron´ları tespit etti. Kurtnasır Tepe´de görevli personel durumu Diyarbakır Kontrol İhbar Merkezi´nde (BİKİM) görevli subaya, o da Diyarbakır Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi´nde (BHHM) görevli subaya rapor etti. Savunma sistemleri hedefe kilitlendi ve Diyarbakır 2. Hava Kuvveti BHHM Amiri Kur. Alb. Ahmet Kazdal´ın ´vur emri´ beklendi. Ancak iddiaya göre 2. Hava Kuvvet Komutanı Korg. Veysi Ağar ile görüşen Kur. Alb. Kazdal ´vur emri´ni vermediği gibi, olayı gizlemek için tüm radarları kapattırarak Türkiye´yi havadan gelecek tehditlere karşı bir süre savunmasız bıraktırdı.

´YERİM SENİN ´İZ´İNİ DESEYDİN´

Kayıttaki konuşmalar şöyle gelişiyor: Kurtnasır Radar üssünde görevli Erdem Üstçavuş saat 01.20 itibariyle radarda belirsiz bir hedef görüyor ve durumu Diyarbakır BİKİM´de nöbetçi subay Yüzbaşı Kılınç´a bildiriyor. Erdem Üstçavuş, Yzb. Kılınç´a hedefin koordinatlarını da veriyor. Yzb. Kılıç, Erdem Üstçavuş´tan sonra Diyarbakır BHHM´deki nöbetçi Yzb. Takımcıyla görüşüyor, durumu anlatıyor ve Erdem Üstçavuş´u takdir edecek yerde, emir vermeden radarı aktif etmesine kızıyor. Yzb. Takımcı da Erdem Üstçavuş için ´Yerim senin gördüğün izi deseydin ya´ diyor. Bu sırada Kurtnasır´da görevli Üsteğmen Kesici de Yzb. Kılınç´a hedefi gördüğünü söylüyor. Yzb. Kılınç, hedefi kendisinin de gördüğünü doğruluyor.

´EMİR VERİLİRSE VURURUZ´

Üstğ. Kesici, hedefi ayrıntılı bir şekilde tarif ediyor, hedefin menzil içinde olduğunu ve HAWK´ın hedefe ateş etmek istediğini söylüyor. Yzb. Kılınç, durumu Yzb. Takımcı´ya rapor ediyor. Bu esnada HAWK bataryası ısrarla hedefi vurmak için izin istiyor ancak beklenen izin bir türlü gelmiyor. Radar, tekrar hedefin menzil içinde olduğunu, Kaideye Monteli Stinger´in (KMS) emir verilmesi halinde hedefi vuracağını söylüyor. Yzb. Kılınç da beklemesini söyleyerek, tekrar Yzb. Takımcı´ya olayı rapor ediyor. Takımcı, ateş edilmemesi emrini veriyor. Bu arada Yzb. Kılınç, radarla görüşmesinde hedefi F-16´ların da gördüğünü itiraf ediyor. Bir süre sonra Yzb. Takımcı ´vur emri´ yerine önce KMS, ardından da HAWK sistemlerinin kapatılması emrini veriyor. Kayıtta, bu sürede 2. Hava Kuvvet Komutanı Korg. M. Veysi Ağar, BHHM Amiri Kur. Alb. Ahmet Kazdal´ın durum değerlendirmesi yaptığı ve radar ve hava savunma sistemlerini kapatma emrini onların verdiği, amacın da olayı gizlemek olduğu iddiaları ortaya atılıyor.

´KEDİDİR ABİ´

Bu arada Yzb. Takımcı, Yzb. Kılınç´a raporda ne yazacağını anlatıyor. İz olarak değerlendirilen şeyin hava vasıtası olamayacağını, Kurtnasır tepesinden gelen ihbarın doğru olamayacağını anlatıyor ve yapacak birşey olmadığını söylüyor. Yzb. Takımcı´ya başından beri ´abi´ diye hitap eden Yzb. Kılınç´da, kendi sisteminde bir hedef görmediğini söylüyor ve hedef için ´kedidir abi´ ifadesini kullanıyor. Yzb. Takımcı, ´Böyle yaz, yapacak birşey yok. Ya da zaten bir şey varsa yarın gazetede okuruz´ diyor. ( Yenişafak)

1´NCİ HERON SKANDALI: DÜŞÜRÜN ŞU HERONLARI PKK´LILAR VURULUYOR

1´nci Heron skandalı olarak nitelendirilen olay 2007 yılında yaşandı. MİT tarafından 2007 yılında tespit edilen telefon görüşmelerinde, PKK´lı teröristlerle irtibatlı havacı bir subayın görüştüğü üst rütbeli bir subaya ´kendi adamlarımız´ dediği teröristlere çok zayiat verdirdiği gerekçesiyle Heronlar´ın düşürülmesini ya da koordinatlarının değiştirilmesini istediği ortaya çıktı. Türkiye´yi şok eden bu olayın ortaya çıkması üzerine isimleri tespit edilen iki subaya 2007´de soruşturma açıldığı, ancak soruşturmayı yürütmekle görevli askeri savcı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok´un ´ihanet soruşturmasını´ kararttığı ve 2 yıldır soruşturmada hiçbir sonuç alınamadığı ortaya çıktı. Hala görevde olan subaylarla ilgili aynı birlikte görev yapan askeri personelden komutanlarına ´Bu hainlere tahammül etmeye devam ettikçe inancımız sarsılmakta´ diyerek şikayet mektupları yağdığı haberde belirtiliyordu.

2´NCİ HERON SKANDALI: HANTEPE OLAYI

2´nci Heron skandalı ise 2010 yılında yaşandı. Terör örgütü PKK, 20 Temmuz 2010´da Çukurca ilçesine bağlı Hantepe mevkiinde bulunan birliğe saldırdı. Hantepe Üs Bölgesi´ne 20 Temmuz´da terör örgütü PKK tarafından düzenlenen kanlı baskının görüntüleri başta Genelkurmay olmak üzere karargahlardan canlı şekilde izlendi. Görüntülerde, PKK´lıların Hantepe´ye sızma girişimleri çok önceden tespit edilip tüm koordinatlar 30 aynı askeri birime canlı olarak aktarıldı ancak, bu alarm durumuna karşı kimse harekete geçmedi. Ardından karakola yapılan baskın yine canlı olarak karargahlara iletildi. Görüntülerde PKK´lıların, askerlere attığı bombalar büyük gürültüyle patlıyor. Ardından kaçışan askerler, pusudaki PKK´lılarca kurşun yağmuruna tutuluyor ve tek tek şehit ediliyor. Şehit yakınlarından birinin TV´de olayla ilgili düşüncelerini aktarırken ´Evlatlarımız hayvanlar gibi avlandı´ demeye çalışırken son anda kendisini tutarak cümleyi tamamlayamadığı (onların affına sığınarak bu cümleyi tamamen verdik) bu skandal Taraf gazetesince 2 Ağustos 2010 tarihinde gündeme getirildi ve 2´nci heron skandalı olarak kamuoyuna yansıdı.

İHANET EDEN SUBAYLAR ERGENEKON BAĞLANTILI

Bu olaylar Ergenekon kapsamında da incelemeye alındı. İstanbul´da Ergenekon savcısı Fikret Seçen tarafından yürütülen ve ´Fuhuş´ soruşturması olarak başlayan ancak daha sonra ´askeri casusluk ve şantaj´ soruşturmasına dönüşen soruşturma kapsamında iki subay arasında terör örgütü üyelerine zarar verdiği gerekçesiyle Heronların düşürülmesiyle ilgili ses kaydı da incelenmeye alındı. Söz konusu konuşmayı yaptığı öne sürülen askerlerle casusluk soruşturmasındaki şüpheliler arasında bağlantı olduğu ve bu konunun Savcı Fikret Seçen tarafından incelemeye alındığı belirtildi. ´Düşürün şu heronları PKK´lılar vuruluyor´ konuşmasını yapan subaylarla ilgili soruşturmayı yürüten askeri savcının Ergenekon tutuklusu Albay Zeki Üçok olduğu ortaya çıktı. Yine Üçok´un, tıpkı Ergenekon kapsamındaki Karargah Evleri soruşturmasında olduğu gibi ´ihanet soruşturmasını´ da kararttığı ve 2 yıldır soruşturmada hiçbir sonuç alınamadığı ortaya çıktı. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(10 Nisan 2012, 10:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Görüntülü ses kaydını izlemek/dinlemek için tıklayın

Heron ihaneti manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4428    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.674.673