Tam
EskidenYeniye
 

Haberal planını 22 asker önledi

Annesinin cenazesine katılmasına izin verilen Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal için bir süre önce dillendirilen şok iddia doğru çıktı. Cenazeden CHP´li milletvekillerince kaçırılarak Meclis´e götürülmesi ve yemin ettirilerek cezaevine dönmesinin engellenmesine yönelik plan, Haberal´a eşlik etmesi için verilen çok sayıdaki asker tarafından engellendi.

Önceki haber title=Sonraki haber

11.04.2012 12:17 Akit gazetesince 2 Ocak 2012 tarihinde ´Haberal için şok taziye planı´ haberiyle dile getirilen iddia doğru çıktı. Medyaya yansıyan haberlerde, cezaevinden annesinin cenazesi için izin alan Haberal´a CHP´li Kamer Genç, ´Dönmeden Meclis´e gidelim yemin et´ teklifinde bulunduğu, Haberal´ın ise bu teklifi kabul etmediği ileri sürülüyor. Ancak teklif yapılması üzerine Haberal´a eşlik eden askerlerin duruma müdahale ettiği ve Haberal´ı uyardığı ortaya çıktı. Bu gelişmeler, Haberal planından endişe eden yetkililerin, planın gerçekleşmesini engellemek amacıyla refakat olarak Haberal´ın yanına çok sayıda asker vermiş olabileceğini düşündürüyor. Yakınlarının cenaze törenlerine katılmak isteyen diğer Ergenekon ve Balyoz tutukluların yanına az sayıda refakatçi verilmiş, Haberal´ın yanına ise 22 asker verilmişti. Çok sayıdaki askerin refakatçi verilmesi bazı çevrelerde eleştiri konusu olmuştu.

-Aman sakın ha!-

Silivri´de üç yıldır tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal´ın taziye evinde dün ilginç diyaloglar yaşandığı öne sürüldü. Hastalığı sırasında görüşemediği annesi Medine Haberal´ın cenaze töreni için mahkemeden iki gün izinle Zonguldak´a gelen Haberal, defin töreninden sonra taziyeleri çalışma ofisi olarak adlandırılan Başkent Üniversitesi´nin misafirhanesinde kabul etti. CHP´nin yeni ve eski genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Deniz Baykal ile çok sayıda CHP milletvekili moral için yanındaydı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, İzin dilekçende yer belirtilmemişse Ankara´ya götürüp yemin ettirelim sana. Böylece dokunamazlar artık deyince ilginç bir tartışma başladı. Baykal ve Kılıçdaroğlu sessiz kalırken Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Olmaz öyle şey. Faydası değil zararı olur karşılığını verdi. Haberal´a eşlik eden jandarmaların komutanı aile fertlerine Aman sakın ha işareti yaparken Genç teklifinde ısrarcıydı. Haberal net tavır koyarak Ben şu anda özel izinle burada olan tutuklu biriyim. Bunu yapmak uygun düşmez dedi.

-Akit şok planı 4 ay önce haber verdi-

Akit gazetesi, 2 Ocak 2012 tarihinde ´Haberal için şok taziye planı´ başlığıyla alıntıladığımız haberinde bu şok iddiayı dile getirmişti. Habere göre, CHP, ´Haberal yasası´ ile taziye için cezaevinden çıkacak Haberal´ı taziye sonrası Meclis´e getirip yemin ettirecek ve Silivri´ye geri dönmesini engelleyecekti. Sonrasında ise Türkiye´nin muhalefeti kapsayan büyük bir siyasi krize sokulması gündeme gelecekti. Güvenlik güçleri, geçmişte DEP milletvekilleri olayında olduğu gibi Meclis´ten vekil almaya zorlanacaktı.

-Haberal için hazırlanan tasarı 4 aydır bekliyor-

Haberde, Ergenekon sanığı Mehmet Haberal´ı cezaevinden kurtarmak için yeni bir planın devreye sokulduğu iddia ediliyordu. Kamuoyunda ´Haberal Yasası´ olarak adlandırılan düzenlemenin, Haberal´ın bir daha cezaevine dönmemesi için kurgulandığı belirtiliyor. ´Sivil Paşa´ lakaplı Ergenekon sanığını cezaevinden çıkarmak için her yolu deneyen, milli iradenin tecelli ettiği Meclis´i boykot eden CHP´nin, bu kez çok farklı bir yol izleyeceği ifade ediliyor.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, geçirdiği ameliyat sonrası ziyarette bulunduğu Başbakan Erdoğan´a, cezaevinde tutulan Haberal´ın, hastanede bulunan annesiyle görüştürülmesi ricasında bulunmuştu. Bunun üzerine Haberal´ın hasta annesini ziyaret edebilmesinin yolunu açacak olan yasa tasarısı AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat imzasıyla TBMM Başkanlığı´na sunuldu. AK Parti ve CHP´in uzlaşması nedeniyle, yapılması düşünülen değişikliğin hızlı bir şekilde Meclis´ten geçeceği tahmin ediliyordu. Böylece tutuklular da izne çıkabilecekti. Ancak tasarı 4 aydır bekliyor. Teröristbaşı Abdullah Öcalan´ı da etkileyecek bu düzenlemeyle ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atılmıştı.

-Haberal planı şu şekilde işleyecekti-

Yapılması öngörülen yasa değişikliğinin, CHP´nin Haberal´ı cezaevinden kurtarma planının bir parçası olduğu öne sürülüyor. İddiaya göre plan şöyle işleyecekti:

Yasanın çıkmasının ardından izinli olarak Ankara´ya gelen Haberal, aniden rahatsızlandığı gerekçesiyle hastaneye kaldırılacak. Cezaevine dönmemesi ve bundan sonra hastanede kalması için her türlü planlamanın yapıldığı ETÖ sanığı Haberal´a hastaneden çıkamayacağı ve hareket ettirilmesi halinde hayati tehlike altında kalacağı yolunda rapor verilecek. Böylece tıpkı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü´nde olduğu gibi Haberal, Silivri Cezaevi yerine otel konforuyla hastanede kalmaya başlayacak. Ardından CHP´nin de organize edeceği ve TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu´nun Genel Kurul´a başkanlık ettiği güne denk getirilerek, hızla Meclis´e getirilip yemin ettirilecek. Sonrasında ise Türkiye´nin muhalefeti kapsayan büyük bir siyasi krize sokulması gündeme gelecek. Güvenlik güçleri, geçmişte DEP milletvekilleri olayında olduğu gibi Meclis´ten vekil almaya zorlanacak.

-Haberal´ı cezaevinden kurtarma girişimleri ortaya çıkarılmıştı-

Haberal´ı cezaevinden kurtarmak için daha önce çok sayıda yasadışı girişim yaşanmış, bu kapsamda Ergenekon kapsamında sürdürülen soruşturmada bazı doktorlar tutuklanmıştı. Haberal inanılmaz bir mücadele vermiş, ancak yargının olayın üzerine gitmesiyle uzun uğraşılar sonunda Haberal´ın cezaevinde kurtulma planları açığa çıkarılmış, ardından cezaevine girmesi sağlanabilmişti. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(11 Nisan 2012, 12:17)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Haberal için şok taziye planı

HABERAL VE ONUN YARGI İLE SAĞLIKTA KOLLANMASI ÇABALARI

ÖRNEKLERLE CHP´NİN ERGENEKON VE BENZER DAVALARDA SEMPATİZANLIKTAN ÖTE TAVIRLARI

´Ergenekon ve CHP´ manşetlerimiz

CHP ve MHP´nin Ergenekon sanıklarını milletvekili yapma planı

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4431    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.608.045