Tam
EskidenYeniye
 

Ergenekon dinliyor, Aydınlık yayınlıyor

Ergenekon soruşturması kapsamında önceki gün kabul edilen Aydınlık iddianamesi, Aydınlık yayın grubu ile Ergenekon terör örgütü arasındaki kirli ilişkiyi gözler önüne seriyor. Örgüt tarafından temin edilen siyasîlere ait ses kayıtlarının, Aydınlık grubu tarafından yayınlandığı aktarılıyor. Bunun gazetecilik değil, Doğu Perinçek´in talimatıyla gerçekleşen ´örgütsel´ bir faaliyet olduğu belirtiliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

27.04.2012 10:43 Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan son iddianame, Aydınlık grubu ile Ergenekon arasındaki kirli ilişkiyi gözler önüne seriyor. Örgüt tarafından temin edilen siyasîlere ait ses kayıtlarının, Aydınlık grubu tarafından yayınlandığı aktarılıyor. Bunun gazetecilik değil, Doğu Perinçek´in talimatıyla gerçekleşen ´örgütsel´ bir faaliyet olduğu belirtiliyor.Aydınlık grubuna yönelik hazırlanan ve önceki gün kabul edilen iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin kabul ettiği ve Ergenekon ana davasıyla birleştirilmesi talep edilen iddianamede, İşçi Partisi üyesi 4´ü tutuklu 14 şüpheli, Ergenekon´un hedef ve yönlendirmesi doğrultusunda kara propaganda yapmak ve bazı siyasilerle bürokratlara komplo kurmakla suçlanıyor. İddianame, ´Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve diğer devlet görevlilerinin telefon görüşmelerinin yayınlanması´, ´örgütün amacı kapsamında darbe ortamının hazırlanmasına yönelik yürütülen faaliyetler´, ´Ergenekon silahlı terör örgütü faaliyetleri kapsamında sahte e-postaların hazırlanması´, ´Talat Paşa Komitesi bünyesinde yürütülen faaliyetler´, ´şüphelilerden tespit olunan ortak deliller´ ve ´şüphelilerin bireysel durumları ve talep´ ana başlıklarından oluşuyor.

İddianameyi hazırlayan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız, yapılan aramalarda aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Başbakan eski Başdanışmanı Cüneyt Zapsu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek´in de bulunduğu üst düzey bürokratlara ait 57 dinleme kaydının ele geçirildiğini aktarıyor. Bu kayıtların Ergenekon tutuklusu eski Jandarma İstihbarat Komutanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz üzerinden Aydınlık ve Ulusal Kanal´a gönderildiği aktarılıyor. Aydınlık dergisi çalışanları Mehmet Deniz Yıldırım ve Ufuk Akkaya´da bulunduğunun tespit edildiği aktarılan ses kayıtlarından, Başbakan Erdoğan ile işadamı Remzi Gür´ün, Başbakan Erdoğan ile Melih Gökçek´in, Gökçek ile Burhan Kuzu´nun, Ali Babacan ile Cüneyt Zapsu´nun konuşmalarının çeşitli tarihlerde Aydınlık dergisi ve Ulusal Kanal´da yayınlandığının belirlendiği kaydediliyor. Ses kayıtlarının haber olarak yayınlanmasının basın faaliyeti olarak değil, ´Ergenekon silahlı terör örgütü yöneticisi´ olduğu iddiasıyla yargılanan sanık Doğu Perinçek´in talimatlarıyla gerçekleşen örgütsel bir faaliyet olduğu belirtiliyor.

İddianamede, ´Kurşun´ takma adlı bir gizli tanığın da beyanları yer alıyor. Kurşun, Ulusal Kanal´ın yeni kurulduğu 2001 yılında kanalı ziyaret ettiğini, burada Adnan Akfırat´la görüştüğünü anlatıyor. Şu ifadeleri kullanıyor: Adnan Akfırat bizi İşçi Partisi´ne üyeliğe davet etti. Ben de kendisine İşçi Partisi ve Aydınlık dergisinin çok gizli bilgileri deşifre ettiğini, bu kadar gizli bilgilere nasıl ulaştıklarını sordum. Akfırat bana, ´Bize Genelkurmay Başkanlığı´ndan her türlü bilgi-belge zarf içerisinde gelir. Biz de haber yaparız´ şeklinde cevap verdi.

-Talatpaşa Komitesi örgüte hizmet ediyor-

İddianamenin Talatpaşa Komitesi´nin faaliyetleriyle ilgili bölümünde çarpıcı tespitlerde bulunuluyor. Komite´nin amacının sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla mücadele etmek olmadığı aktarılıyor. Milli bir meseleye sahip çıktığı imajı oluşturarak, sözde bu konuda basın açıklamaları, seminer ve konferans tarzı etkinliklerde bulunduğu belirtiliyor. Etkinliklerde sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bilgilerden ziyade mevcut hükümeti eleştiren konuların işlendiği ifade ediliyor. Bu tür faaliyetlerde toplum nazarında itibarı olan çok sayıda kişiyi etkinliklere katarak, geniş bir halk kesimine hitap edebildiği, gerçek amacının ise etki altına aldığı bu kitleyi Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda yönlendirmek olduğu kaydediliyor.

-Sahte e-posta adresleriyle kara propaganda-

İddianamede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız ve Taraf yazarı Yasemin Çongar´a yönelik olarak kurulan komplo da yer aldı. Söz konusu isimler adına açılan sahte e-postaadreslerinden gönderilen mektup ve mesajlarla kara propaganda yapıldığı aktarıldı. Şu ifadeler kullanıldı:

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız ve Taraf gazetesi yazarı Yasemin Çongar arasında e-posta yazışmalarının olduğu izlenimi oluşturmak amacıyla sahte e-posta adresleri oluşturulduğu görülmüştür. Ergenekon silahlı terör örgütüne yönelik hazırlanan iddianamelerin Başbakan Erdoğan´ın talimatı ile Taraf gazetesi tarafından hazırlanıp cumhuriyet savcısına iletildiği şeklinde yazışmaların yapıldığı tespit edilmiştir. Bahse konu e-postaların İzmir ilinden farklı internet kafelerden gönderildiği görülmüştür. İşletme sahiplerinin konuyla ilgili olarak bilgilerine başvurulmuş olup, e-posta gönderme işleminin uzun süre önce gerçekleşmiş olması nedeniyle herhangi bir kamera kaydına ulaşılamamıştır. Sahte olarak hazırlanan bu elektronik postaların Ergenekon silahlı terör örgütünün amaç ve stratejileri doğrultusunda hazırlanmış bir kara propaganda faaliyeti olduğu belirlenmiştir. Bu şekilde Ergenekon silahlı terör örgütüne yönelik halen devam eden soruşturma ye kovuşturmalar itibarsızlaştırılmaya çalışılırken, diğer yandan da örgüte yönelik bugüne kadar yapılan tüm soruşturmaların önceden kurgulanmış bir komplo olduğu izlenimi verilmek istendiği görülmüştür. ( Zaman)

AYDINLIK´A YÖNELİK İLK DAVA 2009´DA AÇILDI

Aslında 2009 yılında da benzer bir soruşturma tamamlanmış, Aydınlık ve Ulusal Kanal´ın iki yöneticisi ´Islak İmza´ davasında yargılanmaya başlamıştı. Bugün mahkemeye gönderilen iddianame de aslında ´ıslak imza´ soruşturması kapsamında hazırlandı. Ancak Islak İmza davası İkinci Ergenekon davası ile geçtiğimiz haftalarda birleştirildiği için bu davanın da İkinci Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talep ediliyor.

(27 Nisan 2012, 10:43)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Aydınlık iddianamesi kabul edildi

Aydınlık soruşturması 2011´de başladı

Ergenekon Aydınlık´ta: Yeni belgeler

Kontrgerilla Medyası

Aydınlık ve Ulusal Kanal´a 2009´a yapılan Ergenekon operasyonları manşetlerimiz

Ergenekon´un henüz ortaya çıkarılamayan yedek (idhar) kadroları konulu manşetlerimiz

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4498    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kayseri: Darbeye 14 Yıl Hapis

27.09.2020 13:36 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 27.9.2020

Dink Davasında Mütalaaya Geçildi

27.09.2020 11:16 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 76 sanığın yargılanmasına devam edildi. 16 Eylül'de, İstanbul 14'üncü Ağır Ce..
Tamamı 27.9.2020

Can Dündar Kaçak Sayılacak

27.09.2020 12:34 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin yargılanan firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında, 15 gün içinde mahkemeye gelmemesi durumunda 'kaçak' sayılacağı ve mal varlı..
Tamamı 27.9.2020

FETÖ'ye operasyon üstüne operasyon

27.09.2020 14:57 FETÖ'nün TSK, mahrem imam, avukatlık ve diğer yapılanmalarına art arda operasyonlar gerçekleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada 60 şüpheli hakkın..
Tamamı 27.9.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

27.09.2020 10:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına sanıkların esas hakkındaki müta..
Tamamı 27.9.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

27.09.2020 10:52 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

27.09.2020 10:26 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 142 sanıklı davaya, eski Yarbay Sinan Şimşek'in esasa ilişkin savunmasıyla devam edildi. Ankara ..
Tamamı 27.9.2020

İzmir Darbe davası

27.09.2020 13:30 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 282 sanıklı davadan dosyaları ayrılan 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. 7 Eylül'de İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu s..
Tamamı 27.9.2020

Darbeci Komutan Tarım davası

27.09.2020 12:56 Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında eski Ankara İl Jandarma Komutanı kurmay albay Cengiz Tarım'ın 'anayasal düzeni ihlal etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 27.9.2020

Adana MİT Tırları davası

27.09.2020 10:03 Adana'da, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 'sivil imamı' ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanığın yargılanmasına devam edildi. 21.09.202..
Tamamı 27.9.2020

Adana 43 sanıklı FETÖ davası

27.09.2020 10:00 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 9'u tutuklu 43 sanığın yargılanm..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 34 sanıklı Fetö davası

27.09.2020 12:24 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi biri tutuklu, ikisi firari 34 sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Eylül'de Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindek..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

27.09.2020 12:20 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 11 Eylül'de Sakarya 2. Ağır C..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Fetö Sağlıkçıları

27.09.2020 12:15 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, aralarında meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 11 sağlık çalışanının yargılandığı davada mütalaa verildi. 10 Eylü..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuv.: Mahremlere 24 Hapis

05.09.2020 11:47 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına ilişkin açılan davada mahkeme, 24 sanığın 1 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 25 Ağ..
Tamamı 5.9.2020

ÖSYM Sınav Hırsızlığı'na 4 Hapis

05.09.2020 11:00 Ankara'da, ÖSYM tarafından hazırlanan sınav sorularının 'Sır Cihazı'na aktarılması sırasında ÖSYM'de çalışan FETÖ üyeleri tarafından kopyalanmasına ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. 3 Eylül'de An..
Tamamı 5.9.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
45.707.332