Tam
EskidenYeniye
 

JİTEM komutanları listesi

Varlığı kabul edilmek istenmeyen JİTEM´i sevk ve idare eden subayların listesini Yeni Şafak ele geçirdi. 1987 ile 1992 yılları arasındaki döneme ait listeye göre, JİTEM Grup Komutanlığı koltuğuna hep Ergenekon sanıkları oturdu. JİTEM´i kuran emekli Albay Arif Doğan, bu görevi daha sonra Veli Küçük´e devretti. Görevlendirmede rütbe sırasına uyulmadığı dikkati çekiyor. Genelkurmay´ın inkar ettiği JİTEM´in yönetici kadrosuna ilişkin belgeler Arif Doğan´ın deposundaki aramalarda ele geçirildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

15.06.2012 10:24 İçişleri Bakanlığı´nın varlığını kısmen kabul ettiği JİTEM´in subay kadrosu listesini 30 yıl sonra Yeni Şafak ele geçirdi. Emekli Albay Arif Doğan´ın deposunda Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan aramalarda ele geçirilen 9 çuval JİTEM arşivine ait belgeler arasından çıkan listeler, JİTEM´in varlığını gözler önüne seriyor. 27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı´na bağlı olarak kurulan JİTEM´in 1987 ile 1992 yıllarına ait olduğu belirtilen sır listesinde çok sayıda subayın görevlendirildiği ortaya çıktı. Diyarbakır´daki JİTEM davasına bakan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi´ne de gönderilen belgelerdeki listede JİTEM´in başındaki isimler Ergenekon sanıkları Arif Doğan ve Veli Küçük´ten oluşuyor.

VELİ KÜÇÜK´ÜN KOMUTANI

JİTEM Gruplar Komutanlığı´na ait birinci listede en tepede yer alan isim o dönemde Jandarma Yüzbaşı olan Arif Doğan. Listede, Doğan´ın ismi Gruplar Komutanı olarak görevlendirildiği belirtiliyor. 16 subayın yer aldığı JİTEM´in listesinde, Binbaşı Cem Ersever ve Veli Küçük´ün Arif Doğan´ın emrinde görevlendirildiği belirtiliyor. Listede subayların isimlerinin karşısında ´sicil numaraları´, ´rütbeleri´,´ eski görev yerleri´ ve ´yeni görev yerleri´ başlıklar halinde sıralanıyor. 8 yüzbaşı, 4 binbaşı ve 4 kıdemli binbaşının bulunduğu JİTEM´in ilk kadrosunda görevlendirmeler ve emirlerde rütbe sırasının dikkate alınmaması dikkat çekiyor. Arif Doğan´ın el yazısıyla hazırlanan JİTEM kadrosunda görevlendirilen subaylar şu illerde faaliyet gösteriyor: Ankara, Mersin, Batman, İzmir, Şırnak, Elazığ ve Diyarbakır.

GRUP VE TİM KOMUTANI

Arif Doğan´ın JİTEM´in Gruplar Komutanı olarak bulunduğu subaylar listesinde yer alan rütbeli askerlerin, grup ve tim komutanlıklarının başında görevlendirildikleri anlaşılıyor. Doğan´ın başında bulunduğu JİTEM kadrosunda Veli Küçük´ün isminin yanında ´JİTEM Grup K. ibaresi yer alıyor. Listede 9. sırada yer alan Jandarma Binbaşı Cem Ersever´in ´eski görev yeri´ başlıklı bölümünde ´JİTEM-2 Birlik K./Silopi´ kaydı yer alırken, ´Yeni Görev Yeri´ bölümünde ise ´9 nolu İsth. Tim K./İzmir´ ibaresi bulunuyor. Listedeki subayların isimleri ve rütbeleri sırasıyla şöyle: Yüzbaşı Arif Doğan, Yüzbaşı Veli Küçük, Kıdemli Binbaşı M.T, Yüzbaşı F.P., Kıdemli Binbaşı N.K., Kıdemli Binbaşı H.K., Kıdemli Binbaşı N.C., Binbaşı H.İ., Binbaşı Cem Ersever, Binbaşı A.G., Binbaşı A.Ö., Yüzbaşı R.Ç., Yüzbaşı Y.N., Yüzbaşı N.A., Yüzbaşı A.Y., Yüzbaşı A. Kerim Kırca

ARİF DOĞAN´DAN DEVRALMIŞ

JİTEM´in subay kadrolarının ve görevlerinin yer aldığı ikinci listede ise Küçük´ün yüzbaşı olduğu dönemde JİTEM Gruplar Komutanlığı´nda görevlendirilerek Ankara´ya gönderildiği bilgisi yer alıyor. Listede JİTEM´e ait bütün grup ve tim komutanlıklarının başında bulunan JİTEM Gruplar Komutanı´nın Arif Doğan´dan sonra Veli Küçük´e devredilmesi de dikkat çekiyor. Veli Küçük´ün JİTEM Gruplar Komutanı Yardımcısı olarak gösterildiği ikinci isim listesinde ise şu şekilde geçiyor: Jandarma Yüzbaşı Fuat Pekçetinöz, J. İsth. Gruplar K. Yrdc. (Ankara). Küçük´ün JİTEM´in Gruplar Komutanı olduğu dönemi gösteren diğer listede 20 rütbeli subayın ismi ve bilgileri yer alıyor. JİTEM´de görevlendirilmiş subayların rütbeleri, sicil numaraları, eski görev yerleri ad ve soyadlarıyla birlikte yeni görev yerleri açık ve detaylı şekilde belirtiliyor. Listede 9 yüzbaşı, 5 Binbaşı ve 6 üstteğmen yer alıyor. JANDARMA İSTİHBARAT VE TERÖRLE MÜCADELE GRUP KOMUTANLIĞINA ATANAN SUBAYLAR başlıklı JİTEM atama yazısında ilgili subaylar şu şehirlerde görevlendirilmiş: Ankara, Diyarbakır, İzmir, İstanbul, Mersin, Mardin, Şırnak, Batman, Van

-Mühimmatı Ersever teslim etti-

Arif Doğan´ın JİTEM Grup Komutanlığı görevinde bulunduğu döneme ait mühimmat listesi de Doğan´ın arşivinden çıktı. JİTEM davasını gören mahkemeye gönderilen 9 çuval belge içinde yer alan mühimmat listesinde Teslim eden bölümünde ´J. Binbaşı JİTEM-2 BRL.K. A. Cem Ersever,´, Teslim alan bölümünde ise J. Yarbay JİTEM Grup K. Arif Doğan isimleri ve imzaları bulunuyor. ´Teslim ve Tesellüm Senedi´ olarak düzenlenmiş mühimmat listesindeki silahların adet ve seri numaraları ve teslim edilen bombaatarların adet ve seri numaraları ayrıntılı olarak belirtilmiş. İşte JİTEM´in operasyonlarda kullanmak için aldığı mühimmat listesindeki silah ve malzemeler: 13 adet Kaleşnikov Tüfek, 24 adet Kaleşnikov şarjör, 1 Adet Bombaatar, 5 Adet Bombaatar mermisi, 1 adet browning marka 14´lü tapanca, 2 adet browning marka 14´lü tapanca şarjörü, 1 fotoğraf makinası, 1 körüklü fotoğraf makinası, 1 video kamera, ... Görevlendirmelerin Jandarma Asayiş Komutanlıkları bünyesinde olması Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) adıyla kurulan oluşumun, istihbarat toplama dışında operasyonel faaliyetlerde bulunmasından dolayı olduğu anlaşılıyor. ( Yenişafak)

(15 Haziran 2012, 10:24)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

JİTEM tartışmalarını maaş bordrosuyla bitiren Abdulkadir Aygan hakkında geniş bilgi

Bir JİTEM tescili de Bakanlıktan

Savcılık JİTEM´in varlığını belgeledi

Diyarbakır´daki JİTEM davaları birleştirildi

JİTEM davası özel yetkili mahkemeye devredildi

JİTEM cinayetlerine mahkeme bulunabildi

JİTEM´ci Babat´ın itirafları mahkemede

Ergenekon; Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4622    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.607.492