Tam
EskidenYeniye
 

Temizöz davasında 36. duruşma

Albay Temizöz davasına Diyarbakır´da devam edildi. 1994 yılındaki bir cinayetten suçlanan Albay Temizöz´ün ´Cinayet tarihinde yurtdışındaydım. Belgeleri Genelkurmay´da bulunuyor´ açıklamasına Genelkurmay´dan bir kez daha cevap geldi. Daha önce mahkemeye 3 kez yazı gönderen ve ikisinde çelişkili cevaplar veren Genelkurmay Başkanlığı, mahkemenin ´Temizöz´ün yurtdışında olduğunu gösteren belgeleri´ isteyen son yazısına, ´Belgeler 12 yıl saklandıktan sonra imha edildiğinden bulunamamıştır´ cevabı gönderdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.06.2012 15:46 Güneydoğu´da 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili davanın görüldüğü duruşmaya devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Cemal Temizöz, eski Cizre belediye başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ, oğlu korucu Temer Atağ, itirafçı Adem Yakin, Fırat Altun (Abdulhakim Güven) ve Hıdır Altuğ hazır edildi. Mahkeme başkanı Bekir Soytürk, dosyaya konulan belgeleri okuduktan sonra duruşmayı başlattı.

Mahkeme Başkanı Bekir Soytürk, sanık Cemal Temizöz´ün 7-16 Şubat 1994 tarihleri arasında TMR Görevbaşı Eğitim ve Tetkik Görevi kapsamında yurtdışına çıktığına dair evrakın olup olmadığına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı´ndan istenen belgelerin mahkemeye gönderildiğini bildirdi. Soytürk, Genelkurmay Başkanlığı´ndan gönderilen yazıda, 13 yıl öncesine ait istenen belgelerin Bütçe Maliye Şube Müdürlüğü arşivinde bulunamadığı, arşivdeki evrakın belli bir tarihten sonra imha edildiğinin belirtildiğini kaydetti.

Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1994 yılında işlenen Ramazan Elçi cinayetinin sorumlusu olarak da yargılanan emekli Albay Cemal Temizöz, olayın gerçekleştiği tarihte NATO görevi kapsamında yurtdışında olduğunu öne sürmüştü. Temizöz´ün bu savunmasına Genelkurmay Başkanlığı, mahkemeye gönderdiği ilk yazıda yalanlamış, daha sonraki iki yazıda ise çelişkili cevaplar vermişti. Geçen ay yapılan son duruşmada, cinayetin işlendiği tarihte yurtdışında olduğunu yineleyen Temizöz, yurtdışı harcama belgelerinin Milli Savunma Bakanlığı´nda olduğunu ve istenmesini talep etti. Mahkemenin, bakanlığa gönderdiği yazı, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı´na iletildi. Genelkurmay Başkanlığı´ndan mahkemeye gönderilen cevapta ise böyle bir belgenin olmadığı anlaşıldı.

Genelkurmay, belgelerin 12 yıl saklandıktan sonra imha edildiğinden istenilen belgelerin bulunamadığını belirtti. Mahkeme, Temizöz´ün yurtdışında olup olmadığını daha önce de Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, İçişleri, Dışişleri bakanlıkları ve Türk Hava Yolları´na sormuş gelen bütün cevaplarda Temizöz´ün belirtilen tarihte yurtdışına çıktığına dair kaydın olmadığı belirtilmişti. Bu bilginin kesinlik kazanması mahkeme açısından son derece önemli. İddianamede Ramazan Elçi´nin 1994´te Toros marka otomobille gelen silahlı kişilerce gözaltına alındığı ve 3 gün sonra şakağından bir kurşunla vurulmuş halde bulunduğu belirtiliyor. Daha sonra hakkında kalp krizinden öldüğüne dair rapor düzenlenen Elçi´nin kardeşi Nurettin Elçi, ağabeyinin JİTEM tarafından öldürüldüğünü ileri sürüyor.

-Tanık ifadesinden çarketti: Düdük´ü öldürenleri görmedim-

Duruşmasında, 16 Temmuz 1994 tarihinde Irak´tan dönerken üzerindeki 63 bin dolarla gözaltına alınıp bırakıldıktan sonra öldürülmüş halde bulunan Mardinli iş adamı Abdulhamit Düdük olayı ile ilgili gönüllü köy korucusu olan Cizre Gürsoy Köyü muhtarı İsa Ergin tanık olarak dinlendi. Ergin, 1994 yılında köylerinin içinden kırmızı ve beyaz iki arabanın geçtiğini ve içindekilerini görmediğini belirterek, Köyün ilerisinde bir el silah sesi duyuldu. Beyaz araba bölgeden uzaklaştı. Biz gidip baktığımızda Abdulhamit Düdük kafasından vurulmuş öldürülmüştü. dedi. Ergin, daha önce savcıya verdiğin ifadesinin aksine olayı yapanları görmediğini iddia etti.

Sanıklardan itirafçı Abdülhakim Güven ise mahkemeye verdiği dilekçede, cezaevinde kaldığı sürece yakınlarıyla görüşemediğini söyledi. Güven, Benim Cizre nüfusuna kayıtlı Abdülhakim Güven olan kimliğim daha sonra Ankara doğumlu Fırat Altın olarak değiştirildiğini biliyorsunuz. Soyadı Güven olan ailem bu yüzden benimle görüştürülmüyor. Bu konuda yardım istiyorum. talebinde bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK´nın ´Adam öldürmek´, ´Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak´ ve ´Adam öldürmeye azmettirmek´ suçlarından cezalandırılmaları isteniyor. Sanıklardan Cemal Temizöz´ün 9, Kamil Atağ´ın 7, Tamer Atağ´ın 2, Adem Yakin´in 7, Hıdır Altuğ´un 3, Fırat Altın´ın 6kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. Sanık Temizöz´ün 1993´te Cizre´de ´Terörle mücadele ediliyor´ görüntüsü altında ´Korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu, grubun süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK´ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı´ ileri sürülen iddianamede, grubun sorgulanan bu kişilerden bir kısmını öldürdüğü iddia ediliyor. ( Cihan)

Söz alan sanık Cemal Temizöz, dava dosyasında, görevli olarak yurtdışında olduğu dönemde kendisine isnat edilen suçlamaların bulunduğunu iddia etti.

Söz alan diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek, tahliye taleplerini yineledi.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklardan Tamer Atağ´ın tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

TAMER ATAĞ TAHLİYE EDİLDİ

Sanık avukatların, tahliyeye ilişkin taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, Ramazan Uykur ve Abdurrahman Akyol´un öldürülmesi eylemlerinden dolayı tutuklu yargılanan sanık Tamer Atağ´ın, Mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, ayrıca sanık Temizöz´ün 7-16 Şubat 1994 tarihleri arasında TMR Görevbaşı Eğitim ve Tetkik Görevi kapsamında yurtdışına çıktığına dair ödeme emrinin olup olmadığının Sayıştay ve Maliye Bakanlığı´na sorulmasını da kararlaştırdı. Tutuklu 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

(22 Haziran 2012, 15:46)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Temizöz´le ilgili tüm manşetlerimiz

Temizöz iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4644    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.721.020