Tam
EskidenYeniye
 

Ecevit´e komplo iddiası güçlendi

Ergenekon davasının son iki duruşmasında verilen tanık ifadeleri, Ecevit´in başbakanlıktan düşürülmesi tartışmalarını bir kez daha ateşledi. Eksik tedavinin uygulandığı Haberal´ın hastanesinde Ecevit´in Sağlık Bakanıyla görüştürülmediği ortaya çıkarken, bir başka şok gelişme tanık açıklaması ile yaşandı. Davada ifade veren Doktor Bolkan, ´Başkent Üniversitesine Ecevit´e acil müdahalede takılması gereken sıvıyı sorduk. 10 yıldır cevabını almış değiliz. Tedaviyi devraldık, tedaviyi bilmiyoruz. Bu yaşta hastaya yanlış sıvı verilirse ölür´ dedi. İlginç bir gelişme de, Haberal´ın istediği taktirde duruşmalara rahatlıkla katılabildiğinin görülmesi oldu.

Önceki haber title=Sonraki haber

11.07.2012 11:32 Ergenekon davasında son iki duruşmadır verilen tanık ifadeleri, Ecevit´in Ergenekon örgütü tarafından başbakanlıktan düşürülmek istendiği tartışmalarını bir kez daha ateşledi. Açıklamalar yeni açıklamaları getiriyor. Dönemin Anasol-M hükümetinin Sağlık Bakanı olan Osman Durmuş´un, Bülent Ecevit´i hastanede ziyaret etmek istediği, Mehmet Haberal´ın başhekimi olduğu Başkent Üniversitesi Hastanesi´nin Osman Durmuş´u Bülent Ecevit´le görüştürmediği öğrenildi. Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş, söz konusu olayı doğruladı ve ?Bülent Ecevit´in anestezi olduğu gerekçesiyle uyuduğunu söylediler, görüşemedik? dedi.

-Mahkeme şura raporunun peşinde-

Osman Durmuş´un, Bülent Ecevit´in hastalığıyla ilgili Sağlık Şûrası´nı topladığı, Sağlık Şûrası´nın Bülent Ecevit´in özel hastane olan Başkent Üniversitesi Hastanesi´nde tedavisinin uygun olmadığı yönünde karar aldığı öğrenildi. Sağlık Şûrası; askerlerin tayin, terfi ve ihraçlarına karar veren Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) benzeri oluşum... Ergenekon Terör Örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin, Sağlık Şûrası´nın Bülent Ecevit ile ilgili kararını Sağlık Bakanlığı´ndan isteyeceği bildirildi.

-Tanığın şok sorusuna kimse cevap veremiyor-

Merhum Başbakan Bülent Ecevit´in hastalığı döneminde bir süre acil müdahale ekibinden sorumlu olan ve Ergenekon duruşmasında önceki gün tanık sıfatıyla ifade veren Ankara eski İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mustafa Bolkan, ilginç açıklamalarını sürdürdü. Bolkan, ?Başkent Üniversitesi´ne, ´Başbakanımız Bülent Ecevit´in, olası acil müdahale durumunda takılması gereken elektrolit sıvısı nedir?´ diye sorduk. 10 yıl önce de sormuştum. Ben hâlâ cevap alamadım. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Sağlık Bakanlığı, on yıldır bu sorunun cevabını arıyor. Bu sorunun cevabını 10 yıldır Sağlık Bakanlığı bilmiyor. Aradan 2-3 hükümet geçti. Bu soruyu soruyoruz, cevap yok. Bu ´hasta ölürse, siz sorumlusunuz´ demek... Bülent Ecevit´i kapı önüne koydular? dedi.

Mustafa Bolkan, şunları söyledi: ´Sağlık Bakanlığı görevlileri, Başbakan Ecevit´i öldürdü´ diyeceklerdi. Sağlık Bakanlığı olarak biz de, ömür boyu ´Başbakan´ı öldüren Sağlık görevlileri´ diye yaftayı taşıyacaktık. Başbakan Ecevit´e hangi sıvıyı vereceğimizi dün (önceki gün) mahkemede de sordum. Mahkemede de cevap veremediler. Biz tıp doktorlarıyız, biz hastanın olası acil müdahalede takılması gereken sıvıyı sorduk. Hâlâ cevap vermediler. Bu skandal ötesi durum... En basit sıvı cevabını vermediler. 10 yıl oldu, Bülent Ecevit öldü, hâlâ cevap alamadık. Tedaviyi devraldık, tedaviyi bilmiyoruz. Bu yaşta hastaya yanlış sıvı verilirse ölür. AK Parti eski Milletvekili Mücahit Pehlivan, Bülent Ecevit´in ortopedi yönünden tedavisini yaptı.? (Yeni Akit)

HABERAL´IN KORUMA ÇEMBERİ, İDDİALARI GÜÇLENDİRİYOR

Son iki duruşmada yaşanan bir başka ilginç ayrıntı da, Ecevit´e yönelik komploda baş rolde yer alan Haberal´ın istediği taktirde duruşmalara rahatlıkla katılabildiğinin görülmesi oldu. Haberal, Pazartesi ve Salı günkü duruşmalarda tanıkların aleyhinde ifade vermesi üzerine, aynı gün duruşmalara ilerleyen saatlerde kendi isteğiyle katıldı. Bu şaşırtıcı idi. Çünkü Haberal 3 yıldır duruşmalara katılmamıştı. İfadesi dahi bir hakimin ayağına kadar gitmesi ve video konferans yöntemi ile doktor kontrolünde hastanede zorlukla alınabilmişti. Ancak tüm bunların düzmece olduğu da ilerleyen süreçte mahkemece ortaya çıkarıldı.

Haberal, Nisan 2009 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandı. Cezaevinde sadece birkaç saat kaldıktan sonra rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. O olaydan sonra iki yıl boyunca da cezaevinden uzak kaldı. Haberal, mahkemenin şüphelenmesi ve olayın üzerine gitmesi sonucu sağlık durumunun anlaşılması için başka bir hastanede, Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi´nde yattı. Bu hastanenin tetkikleri ve 11 Mart 2011 tarihinde de Adli Tıp Kurumu´nun sağlıklı olduğuna dair raporu üzerine Haberal Silivri Cezaevi´ne getirildi. 21 Mayıs 2012 tarihindeki duruşma ve son iki duruşma haricinde yaklaşık 3 yıldır devam eden yargılama sürecinde Haberal hiçbir duruşmaya katılmadı.

Mahkeme, tıpkı Danıştay saldırısının üzerine giderek kamera skandalını ve diğer bazı çarpıcı ayrıntıları ortaya çıkardığı gibi, ´her an ölebilir, cezaevine giremez, hastanede tutulmalı´ denen Haberal´ın gayet sağlıklı olduğunu da ortaya çıkardı. Yürütülen soruşturma, Haseki Kardiyoloji hastanesinde örgütlenmiş Ergenekon üyesi doktorların Haberal´ı hasta göstermeye çalıştıklarını gösterdi. Doktorların, ´Haberal´ın her an ölebileceği ve sorumlusunun da hakimler olacağı´ iddiasıyla hasta gibi yatarken, gece geç saatlerde bayan ziyaretçi kabul ettiği, elde tespih odasında gayet neşeli volta attığı, internette bağlanıp film seyrettiği, dışarıdaki adamlarının kurduğu telsizli haberalma sistemi ile yapılacak polis ve savcılık baskınlarını haber aldığı ve derhal ağır hasta moduna geçtiği, bu durumu ispatlayan görüntü kayıtlarıyla ortaya çıkarıldı. Hatta olay o aşamaya geldi ki, onun heran ölebileceğini iddia eden doktorlar, örgüt varlığını ispatlar bir tavırla onu adli tıpa kontrole götürmek için gelen başbakanlığa mahsus çok özel donanımlı ambulansı, önünü keserek engellediler.

İşte mahkemenin şüphenin üzerine gitmesiyle yaşanan tüm bu şaşırtıcı gelişmeler, onun sağlıklı olduğunu, cezaevinden Ergenekon örgütü tarafından uzak tutulduğunu gösterdi.

Haberal´ın ne kadar derin birisi olduğunu gösteren başka gelişmeler de yaşandı. Sadece sağlık alanında değil yargıda da örgütsel bir koruma çemberine alındığını düşündüren gelişmeler yaşandı. Haberal yukarıda bahsedildiği gibi cezaevi yerine hastanede yatarken bir taraftan da kendisini tahliye etmeyen çeşitli mahkemelerdeki 9 hakim hakkında Yargıtay´da tazminat davası açtı ve skandal şekilde bu davaları kazandı. Beklenmedik bu durum tam anlamıyla bir skandaldı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yürüyen davalara yeni bir içtihat ortaya koyarak müdahale etmişti. Davaları anlamsızlaştırarak yerine Yargıtay´ın geçmesini getiren bu içtihat, hakimleri ve kamuoyunu şok etti. Haberal bununla da yetinmedi. Tazminata çarptırdığı hakimlerin, tahliyesi başvurusunu görüşecek mahkeme heyetinden ve Ergenekon davasından çekilmesini de istedi. Skandal süreç giderek gelişti. Haberal´ın açtığı kapıdan diğer Ergenekon ve Balyoz tutukluları da geçerek aynı şekilde tazminat davaları açtılar. Hakimlerin kendi davalarından çekilmesini talep ettiler. Ergenekon ve Balyoz davalarının çökmesine kadar gidecek şekilde hukukta tam bir kaos durumuna girilirken, 2010 yılında yapılan referandumda anayasa değişikliklerinin halk tarafından kabul edilmesi, Yargıtay´ın bu skandal müdahalesini ve kaos durumunu son anda engelledi.

İşte Haberal´ın bu derinliği, sağlık ve yargı alanında şaşırtıcı şekilde kollanması, 2002 yılında Haberal´ın rol aldığı Ecevit´e yönelik komplo iddiasını da güçlendiriyor. Ergenekon iddianamelerinde Haberal´ın Ergenekon tarafından başbakanlığa ya da cumhurbaşkanlığına getirilmek istendiği iddiaları yer alıyor. Bu bilgiyle örtüşen çok ilginç bir gelişme, Ecevit´in Haberal´ın hastanesinden apar topar çıkarıldıktan sonra hızla iyileşen Başbakan Ecevit´in, daha önce arasının çok iyi olduğu Haberal´a karşı ani tavır değişikliği oldu. Ecevit, diğer koalisyon ortaklarıyla anlaşarak sürpriz şekilde Necdet Sezer´i cumhurbaşkanlığına seçtirdi. Demirel´den boşalacak cumhurbaşkanlığı makamı için adı geçen adaylar arasında en büyük şansa sahip görünen Mehmet Haberal´ın yerine, emekli olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Sezer cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. Mecliste yapılan oylamayla da seçildi. Bu aday değişikliği o dönem kamuoyunda sürpriz olarak değerlendirildi. Çünkü Ecevit´in Haberal ile arasının çok iyi olduğu biliniyordu. Ecevit hiç bir zaman bu şüpheyi dile getirmedi. Bu konuda hiç konuşmadı. Bir belgesel çekiminde konuyla ilgili konuşan eşini de uyardı. Ecevit´in devlet terbiyesi nedeniyle böyle davrandığı anlaşılıyor. Ancak bulgular, Haberal´ın derinliğini ve ardındaki güçleri sezen Ecevit´in onun cumhurbaşkanlığına getirilmesinden sürpriz bir kararla niçin vazgeçtiğini de anlaşılır kılıyor.

ERGENEKON´UN ECEVİT PLANI NEYDİ

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, 2002 yılında rahatsızlanması üzerine Hacettepe Hastanesi´nde tedavi gördü, fakat iyileşmemesi üzerine, Başkent Üniversitesi Hastanesi´ne yatmaya razı oldu. Ancak hastanede kaldığı süre boyunca bir türlü iyileşemiyor, hatta durumu daha da kötüye gidiyordu. İşte o günlerde Ecevit´in yakınlarına gelen bir ihbar, Ecevit´in adeta kaçırılırcasına hastaneden çıkarılmasına ve tedavisinin evinde sürdürülmesine neden oldu. Bundan sonra Ecevit hızla iyileşmeye başladı. Bu durum ´hastaneden çıkınca iyileşen tek hasta´ sözünün doğmasına da neden oldu. Mehmet Haberal ve Sinan Aygün Ergenekon davasının sanıklarından. Haberal hakkındaki suçlamalardan biri de Ecevit´e düzenlendiği iddia edilen komplo idi. Halen Ergenekon davasında mahkeme heyetince de ciddiye alınan ve araştırılan bu komplo ihbarına göre, iktidarı bırakması için Ecevit´e kumpas kurulmuştu. Ve bu kumpasın içinde hastanenin Başhekimi Mehmet Haberal da vardı. Amaç ise Ecevit´e ´iş göremez´ raporu vererek yeni oluşum ve yeni isimlerin önünü açmaktı. Ecevit´in o dönemde koruma müdürlüğünü yapan Milletvekili Recai Birgün, 29 Nisan 2009´da Cumhuriyet Başsavcılığı´na verdiği ifadede o dönemle ilgili önemli bilgiler veriyordu. Birgün, şunları anlatmıştı: Tedaviyi kestikten bir süre sonra hastanede tetkik yapılması gerektiği söylendi. Gitmeye hazırlanırken parti yetkililerinden bize ´sakın gitmeyin, Bülent Ecevit´e iş göremez raporu verilecek´ şeklinde bilgiler gelince gitmekten vazgeçtik.

-İş göremez raporu verilecekti-

İddialara göre Ergenekon örgütünün stratejisi doğrultusunda Ecevit´e hastalığı nedeniyle iş göremez raporu verilerek başbakanlıktan çekilmesi sağlanacaktı. 2002 yılı Mayıs ayında Bülent Ecevit, Prof. Mehmet Haberal´a ait Başkent Hastanesi´nde tedavi görmüştü. Daha doğrusu, tedavi için gittiği hastanede geçirdiği 11 günün sonunda durumu kötüleşmişti. Bunun üzerine Rahşan Ecevit´in ısrarıyla tedavisi tamamlanmadan hastaneden çıkarılmış, eve götürülmüş, evde kısa sürede toparlandığı söylenmişti. Ecevit, o günden sonra Prof. Haberal´la randevusuna gitmemişti. Bunun nedenini dönemin DSP Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı şöyle açıklamıştı: ?O randevuya gitseydi, kendisine ´çürük´ veya ´iş göremez´ raporu verilecek ve Başbakanlıktan düşürülecekti.? O günlerde gelen bir istihbarat, bu istihbaratı getiren kişinin güvenilirliği ve kaynağının Başkent Hastanesi´nin içinden olması nedeniyle DSP yönetimince dikkate alındı. 11 Temmuz günü Ecevit´in evinde bir toplantı yapılarak Ecevit´in hastaneye gitmemesi kararı alındı.

-Mahkemeye şok başvuru: Ecevit başbakanlık yapamaz-

Aynı günlerde bir başka kritik gelişmenin daha yaşandığı ortaya çıktı. Buna göre, halen Ergenekon davasında sanık olarak yargılanan dönemin Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün mahkemeye başvurarak, Ecevit´in başbakanlık yapamayacak durumda olduğunun tespit edilerek vesayet altına alınmasını talep etti. Aygün, 5 Temmuz 2002 tarihinde verdiği ve Ankara 16. Sulh Hukuk Mahkemesi´ne gönderilen dilekçesinde, Başbakan Ecevit´in sağlık durumunun kişisel ihtiyaçlarını bile karşılamaya elvermeyecek kadar bozuk olduğunu, makamına gelemediğini, toplantılara katılamadığını, ekonomiyi yönetemediğini belirtiyor, onun yurtdışında Türkiye´yi temsil edemediğini iddia ediyordu. Dilekçesinde Başbakan´ın üstlendiği ağır görevler dikkate alındığında, Sayın Bülent Ecevit´in sorumluluklarını yerine getirip getiremeyeceğinin tespitinin gerekli olduğu düşünülmektedir diyen Aygün, Medeni Kanun uyarınca Ecevit´in ?vesayet altına alınmasını? talep ediyordu. Vesayet altına alma, medeni hukuk uyarınca ?kendisini yönetmekten aciz, akılca zayıf? ve benzer durumda bulunan kişilere uygulanabiliyor.

-Tedavisi kesilince iyileşen tek hasta-

O dönem Ecevit´in koruma amirliğini yapan DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün de şüpheleri doğruladı: ?Dünyada tedaviyi kesip de ayağa kalkan tek insan Ecevit´ti. O gün yaşananlara, 57. Hükümet´in düşürülmesi operasyonun bir parçası olarak baktık. Bu operasyonun bir ayağı da Ecevit´in devre dışı bırakılmasıydı.? Rahşan Hanım başta olmak üzere Ecevit´in yakın çevresi, Hüsamettin Özkan´ın imzasını taşıdığına inandıkları bu operasyonun ?Ecevit´in devre dışı bırakılması?yla ilgili bölümünü Özkan´ın yakın dostu Prof. Haberal´ın üstlendiği kanısındaydı. Kimine göre Amerika, Irak operasyonuna direnen Ecevit´i bu yolla bertaraf etmeye çalışıyordu. Kimine göre ise ?Ergenekon?, bazı komutanların desteği ve Prof. Haberal´ın katkısıyla Ecevit´i devirip yardımcısı Hüsamettin Özkan´ı başbakanlığa hazırlıyordu.

-Ve Özkan hükümeti düşürdü-

Medyada günlerce yazılar yazıldı, yorumlar yapıldı, tartışmalar yaşandı ve Ecevit´in görevi bırakması gerektiği işlendi. 8 Temmuz 2002´de Özkan, İsmail Cem ile birlikte 61 milletvekiliyle birlikte DSP´den istifa etti. Ve 18 Kasım 2002´de DSP-ANAP-MHP´den oluşan 57. Hükümet böylece düştü. Ecevit´in iş göremez raporu ile düşürülmesi başarılamayınca Hüsamettin Özkan´ın doğaçlaması ile Ecevit´e yönelik plan değiştirilerek sonuçlandırılmış oldu.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(11 Temmuz 2012, 11:32)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ECEVİT´İN ´İŞ GÖREMEZ´ RAPORU İLE BAŞBAKANLIKTAN DÜŞÜRÜLME PLANI MANŞETLERİMİZ

Aygün: Ecevit Başbakanlık yapamaz

HABERAL VE ONUN YARGI İLE SAĞLIKTA KOLLANMASI MANŞETLERİMİZ

CHP´li Aygün´den mahkemeye şok başvuru: Ecevit Başbakanlık yapamaz

ŞOK rapor: Ecevit´e eksik tedavi yapıldı

İşte Haberal´ın Ecevit sansürü

Ecevit´i azl, Ergenekon işi mi?

Mahkemenin Ecevit şüphesi: Doktorlar rapor tutmamış

Ecevit´in tedavi sürecini Adli Tıp inceleyecek

Ecevit´in koruma müdürü sorgulanacak

Hastaneden çıkınca iyileşen ikinci hasta Haberal

Haberal Ecevit gibi hastaneden çıksın, iyileşir

Erdoğan için ´çalışamazlık raporu´ planı ortaya çıktı

Haberal, Başbakan ambulansını beğenmedi

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4681    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.607.408