Tam
EskidenYeniye
 

Ustalar içeride, iş acemilere kaldı

Yöneticileri Ergenekon davasında yargılanan Aydınlık gazetesi, birkaç gün arayla önce MİT´in Fethullah cemaatinin açığını aradığını iddia etti. 4 gün sonra da, bu kez cemaatin MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ın açığını aradığını iddia etti. Kısa aralıkla yapılan iki zıt haber, kışkırtma çabasının sırıtmasına neden oldu. Bu durum, Doğu Perinçek ve üst düzey yöneticileri gibi usta elemanları Silivri´de hapiste olan gazetenin, acemi kışkırtıcıların eline kaldığını, onların da işi ellerine yüzlerine bulaştırdığı şeklinde yorumlandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

18.08.2012 12:42 Yöneticileri Ergenekon davasında yargılanan Aydınlık gazetesi, davadaki suçlamaları doğrularcasına kışkırtma çabalarından vazgeçmiyor. Birkaç gün arayla yayınladığı iki haber kışkırtma çabasının sırıtmasına neden oldu. 10-11 Ağustos tarihlerinde yayınladığı “İşte MİT´in Yeni Cemaat Raporu´ başlıklı haberiyle MİT´in cemaatin açığını aradığını iddia eden Aydınlık, 4 gün sonra 16 Ağustos´ta da bu kez cemaatin MİT´in açığını aradığını ´Cemaat Fidan´ın peşinde´ haberiyle iddia etti.

-MİT ilk gün haberi yalanladı-

Aydınlık, 10-11 Ağustos´ta iki gün üst üste yayınladığı MİT´in yeni cemaat raporu” haberinde Başbakan Erdoğan´ın talimatıyla MİT´in yeni bir cemaat raporu hazırladığı, cemaatin sermayesinin 150 milyar dolar olduğu ve 65´i büyük olmak üzere 700 şirket tarafından desteklendiği iddiaları yer aldı. (1) (2) MİT, haberleri yalanladı ve “Söz konusu haberin, dünyadaki ve özellikle bölgemizdeki sıcak gelişmelerle ilgili olarak belirli çevrelerce teşkilatımız aleyhine yürütülen çalışmalar doğrultusunda kasıtlı hazırlandığı ve servis edildiği değerlendirilmektedir açıklamasını yaptı. (3)

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT), avukatları aracılığıyla Aydınlık Gazetesinin “MİT´in cemaat raporu” haberleri hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda da bulundu. Şikayet dilekçesinde, MİT´in Aydınlık´ın 10-11 Ağustos tarihlerinde yayınladığı “İşte MİT´in Yeni Cemaat Raporu´ başlıklı haberiyle aşağılandığı, iftira atıldığı ve halkın kin ve düşmanlığa tahrik edildiği belirtilerek sorumluların cezalandırılması istendi. Dilekçede, gazete görevlileri Mehmet Bozkurt ve Serhan Bolluk hakkında soruşturma başlatılması ve soruşturma sırasında belirlenecek diğer sanıklarında dahil edilerek tespit edilen sorumluların cezalandırılması istendi. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken ilerleyen günlerde ismi geçen kişilerin ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

-4 gün sonra diğer iddia geldi-

Aydınlık gazetesi, cemaati MİT´e karşı kışkırtan haberinden 4 gün sonra bu kez MİT´i cemaat aleyhinde kışkırtan haberini yayınladı. (4) ´Cemaat, Fidan´ın açığını arıyor´ başlıklı haberde, özel görevli savcılığın MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ı “terör örgütüne yardım ve yataklık”tan ifadeye çağırmasının ardından cemaat bu kez de Fidan´ı takibe aldı ve İran´la ilişkilerinde “açık” aramaya başladığı ileri sürülüyordu. Fidan´ın, müsteşar olmadan önce MİT içinde İran ve Hizbullah masalarının da bağlı olduğu bölüme baktığının belirtildiği haberde, cemaatin istihbaratçı unsurlarının bu amaçla, Müsteşar Fidan´ın İran´la ilişkileri hakkında “açık” arayışında olduğu iddia ediliyordu.

Cemaatteki istihbaratçı unsurların hem MİT içinden, hem de Emniyet ve diğer devlet birimlerinden bilgi topladığının belirtildiği haberde, cemaat istihbaratçılarının Hakan Fidan aleyhinde bilgi toplamak için CIA ve MOSSAD gibi yabancı istihbarat örgütleriyle alışveriş yaptıkları dahi ileri sürülüyordu. Oysa tam aksine, bu yayın organlarının bu iki kışkırtma haber için bu istihbarat örgütlerinden destek aldığı söylenebilir Çünkü, Odatv gibi Aydınlık bağlantılı bir web sitesinde yazıları yayınlanan Rafael Sadi´nin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres´in yakın dostu olduğu ortaya çıkmıştı. Yine, Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv´ye düzenlenen operasyonlar sonrasında Sadi´nin yazı yazmayı bıraktığı ve kayıplara karıştığı da ortaya çıkmıştı. (5) Hakan Fidan´ın Başbakan Erdoğan tarafından MİT müsteşarlığına getirilmesi üzerine Odatv ve diğer Ergenekon yayın organlarında Fidan´a yönelik yürütülen abartılı karalama kampanyası da hatırlanmalı. Yine aynı günlerde İsrail yetkililerinin Fidan´ın göreve getirilmesinden duydukları rahatsızlığı açıkça ifade ettikleri de hatırlanmalı. (6)

Tamamen desteksiz ve hiçbir belge olmadan yayınlanan bu iddia, avukatı aracılığıyla bizzat cemaatin lideri Fethullah Gülen tarafından yalanlandı. (7) Avukat Orhan Erdemli, ürettiği asılsız haberler sebebiyle adı ´fabrikatör´e çıkan Aydınlık Gazetesi´ni yalanlayarak, iddianın asılsız olduğunu belirtti ve Amaçları yalan ve iftiralarla fitne çıkarmak dedi.

Bunca açıklama, tekzip ve yargı kararına rağmen sürdürülen bu tutumun basın özgürlüğünün suistimalinin tipik bir örneği olduğuna dikkat çeken Erdemli, şunları kaydetti: Suiniyetle, husumetle, önyargıyla insafsızca yapılan bu yayınlar, gerçekte gazetecilik faaliyeti değildir. Bilakis müvekkilim aleyhinde sistematik bir şekilde yürütülen dezenformasyon faaliyetinin bir parçasıdır. Bu kez operasyon, hükümetimiz ve devletimizin güzide kurumları ile ülkemize ve milletimize hizmet eden değerli şahsiyetler arasında fitne çıkarma projesi biçiminde tezahür etmiştir. Uydurma haberlerle, kirli senaryolarla, birtakım spekülasyonlarla böyle bir fitne ateşi yakılmak istenmiştir.

Avukat Erdemli, aynı gazetenin bir hafta önce, Başbakan´ın talimatıyla MİT´in Fetullah Gülen cemaati hakkında rapor hazırladığı şeklinde bir iddia ortaya attığını, bunun devletin en üst düzey yetkilileri ve MİT tarafından yalanlandığını da hatırlattı. Erdemli şöyle devam etti: Ancak haberin gerçek dışı olduğu Başbakanlık Başdanışmanlığı tarafından kesin bir dille açıklanmıştır. MİT Müsteşarlığı da iddianın hayal mahsulü olduğunu, belirli çevrelerin Teşkilat aleyhinde yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda kasıtlı olarak hazırlandığını basın açıklamasıyla duyurmuştur. Ayrıca gazetenin ´aşağılama, iftira ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek´ suçlarını işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na şikâyette bulunmuştur. Tarafımızca da İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi´nde manevî tazminat davası açılmıştır. Bu haberin yalanlanmasıyla gazetenin ne yapacağını şaşırdığını anlatan Erdemli, gazetenin bu kez de müvekkilini suçlayarak dikkatleri başka yöne çevirmeye çalıştığını kaydetti.

-Ustalar içeride, iş acemilere kaldı-

Görüldüğü gibi 4 gün gibi kısa aralıkla yapılan iki zıt haber, kışkırtma çabasının farkedilmesine neden oldu. Bu durum, Doğu Perinçek, Soner Yalçın ve diğer tüm üst düzey yöneticileri gibi usta elemanları Silivri Cezaevi´nde bulunan Aydınlık gazetesi ile Odatv sitesinin, acemi kışkırtıcıların eline kaldığını, onların da kışkırtmayı ellerine yüzlerine bulaştırdığı şeklinde yorumlandı. İki taraf adına da tam bir kışkırtma çabası sergileyen bu karanlık yayın organları, tarafları birbirine düşürebilmek için gösterdikleri bu çabayla, Ergenekon örgütünün yayın organı olduğu iddiasını da doğruluyor.(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1)http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/14331-700-sirket-mercek-altinda.html

(2)http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/14359-cemaatin-para-kaynaklari.html

(3)http://www.stargazete.com/politika/mit-cemaat-raporu-haberi-halki-kin-ve-dusmanliga-sevkediyor/haber-664515

(4)http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/14488-cemaat-fidanin-pesinde.html

(5)http://kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3083

(6)http://kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4226

(7)http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1335023

(18 Ağustos 2012, 12:42)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

KONTRGERİLLA MEDYASI

Aydınlık ve Ulusal Kanal´a operasyonlar

Aydınlık iddianamesi kabul edildi

Ergenekon Aydınlık´ta: Yeni belgeler

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

Odatv İsrail´in arka ´Oda´sı mı?

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4760    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.963.193